De beslissing der Regering inzake lonen en prijzen. Martinytoer i üs hjoed to sizzen Fan dé door Nederland DE, measte fraechstikken fan it tsjint- wurdige libben hawwe méér as ien kant en dus tinne de mieningen en oplos singen frijhwat ütinoar. Mar oer ien ding is men yn it forantwurdlike kringen al jierren iens: üs folk sil sé net troch libje kinne, wy moatce nei in peil ta, dat it folk drage kin, oars rint it speak. Noch nea hat it maklik west fan in heger.nei in leger libbenspeii to kommen en yn üs tiid wie dat likemin maklik. Nou is der al in greate organisaesje op moreel ter rein, dy’t as programmapunt foar dit jier: de „versobering” opnommen hat. No. 71 46e Jaargang Dinsdag 12 Sept. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS INGA - Bolsward w Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad I I PIET. Tj. de J. Vrijdagavond heeft Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Staatssecretaris van Sociale Zaken, via de zender Hilversum H in de radio-rubriek „Verklaring en Toelichting” o.a. als volgt gesproken over het Re geringsbeleid inzake lonen en prezen. Landje van boter, kaas en vlees, Wie koopt? De dolle prflzenrace, Ga die barricaderen. Vijf procent: Een vergulde strop, Komt niet de noodge prijzenstop, ’t Verleden kan ’t ons leren. Het loon met vijf, de prijzen acht Procent omhoog, wie heeft de macht Die wedren bij te houden? Uitgaven druken allen zwaar, Wie knoopt de touwtjes aan elkaar? Vijf procent, 't Blijft bij ’t oude. Ik weet wel, de outsider vindt De draad niet in dit labyrinth, Wij zijn een arme natie. Maar 't huidig economisch beeld, Tekent, het kan niet meer verheeld, De schim van een inflatie. Maklik worm, Licht forroun. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) dat der noch ien is, dy’t mei sunich wêzen trochgiet. Ik wol dit wier meitsje. Mar earst in wurdmannich oer dat sunich wêzen. Ik bidoel der net mei, dat men sa wurdt, dat men gjin sint misse kin, mar wol, dat men dingen, dy’t men och sa grach ha woe, net keapet om dertroch foar syktme en de opfieding fan de bem, foar de 0.1de dei, hwat oergearret. Dus dat men jin offers opleit, om denmei greatere dingen feilich to stellen. Dizze sunichheit is in deugd, mar se is net maklik, binammen yn dizze djüre tiid, freget it sa’n sterke wilskrêft, dat men wol alle stipe dêroan jaen mei, sil it slagje. In foarbyld fan sunige minsken, binne dy, faken, lytse lju, dy’t foar harsels in bytsje bihoeften meitsje, mar alles dogge om sta- dichoan hwat foarüt to buorkjen om dêr- troch foar har hüshêlding en foar har eigen ê.lde dei har seis rédde to kinnen. Sokke minsken binne hjir yn de stêd en omkriten jit mear as men tinkt. Hja arbeidzje lan ger en flitiger as gewoan, hja binne yn har hüshélding tige sunich, hja geane net üt, de kastleins sjogge har in bytsje en in modeshow kinne hja allinnich by namme. Lytse lju, sa’t men seit, mar sterk yn wol len en warber en kloek. Foar goede dingen hawwe hja altyd in kwartsje of in goune oer, mar foar hiel hwat oare dingen, dy’t frjj kinne, bliuwt it knipke ticht. Ien ding hélde hja jimmer foar eagen: Wy wolle üs seis rédde en as wy net mear kinne, moat der jit hwat wêze om knap en fan üs eigen, de ein to krjjen. Minsken, sa soe men tin- ke, hwer’t it Regear in aparte ridderoarde foar hawwe soe, omdat hja folslein mei- dogge oan de opbou fan in forearme folk. En sjoch nou de bittere praktyk. As der ien groep is yn de maetskippij dy’t yn en nei de oarloch alhiel rjuchtleas makke is en troch alle maetrigels deltreaun is, dan is it dizze groep fhn sunige, lytse minsken, dy’t harsels rédde woene. Sawol dy groep, dy’t troch jierrenlange üt- suniging in pensioen of forsekeringspremy bltelle hawwe en nou mei in fierst to lyts Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 Mijn antwoord luidt: „vergeet niet, dat in de na-oorlogse jaren de economische om standigheden anders waren dan nu. In de eerste jaren na 1945 was er in ons land een enorme schaarste aan alle mogelijke artikelen. Thans zijn er wel voldoende arti kelen, maar alleen, zij worden duurder. Voorts dreigde destijds het spook der infla tie. Vooralsnog is daarvan op dit ogenblik geen sprake. Belangrijke argumenten, die destijds vor een algemene prijsbeheersing pleitten, ontbreken dus thans. Dat neemt niet weg, dat de oorlogseconomie, waar door de wereld thans wordt bedreigd, zo danige vormen kan gaan aannemen, dat een algemene prijsbeheersing met maxi mumprijzen, distributie en een enorm uit voerend ambtelijk apparaat, weder noodza kelijk worden. Maar alvorens daartoe over te gaan, moet men wel weten wat men doet. Het betekent een algehele ombuiging van de economische politiek; welke Neder land in de laatste tijd heeft gevoerd. Het streven was gericht op liberalisatie, d. w. z. op het bevorderen van een zo ruim mogelijk interationaal handelsverkeer. Be nelux en de Europese Betalingsunie zijn belangrijke mijlpalen op de weg naar dit doel afgelegd. Wanneer wij als enig land van West-Europa ons economisch weer gaan afzonderen, dan betekent dat een nieuw economisch isolement. Niemand kan immers verwachten, dat de buitenlandse fabrikanten er voor zullen gevoelen in ons land in te voeren, wanneer zij hier een zo lage prijs maken, dat deze slechts verlies oplevert. Buitenlandse fabrikanten zullen dan onze Nederlandse markt gaan schuwen, ten na dele van de goederenvoorziening van het Nederlandse volk. Bovendien betekent deze teruglopende invoer ook weer een klap voor de ontwikkeling van de uitvoer.” Moeten wij dan niets doen om onnodige prijsstijgingen te voorkomen? Daarvan is natuurlijk geen sprake. Ik heb slechts wil len waarschuwen tegen al te eenvoudige middelen, die ons van de wal in de sloot helpen. Er kan gelukkig heel wat worden gedaan om de prijsstijgingen te beperken. Het Regeeringscommuniqué somt tal van middelen op. In de eerste plaats wordt, indien nodig, een prijsregeling in uitzicht gesteld, van bepaalde juist voor het levensonderhoud belangrijke artikelen. Bij dergelijke inci dentele maatregelen gelden uiteraard de be zwaren ener algemene prijsbeheersing niet. In de tweede plaats zal aan het verbod van prijsopdrijving krachtig de hand worden gehouden en de economische contröledienst voor dat doel voldoende worden geoutil leerd. In de derde plaats zullen ongewenste on- dernemersafspraJken, die de prijzen onno dig hoog houden, worden tegengegaan door het herstel der concurrentie te bevorderen. In de vierde plaats zal worden gepoogd de prijzen van artikelen, die sterk aan sei- zoenschommelingen onderhevig zijn men De oerheit seit twa kear yn ’e wike itselde. Der is in „Spaarraad” ynsteld en de kran ten hawwe greate adfortinsjes oer in „jeugdspaarcampagne”. Men soe sizze, dat lykt der op! Lykwols folie fortuten docht dit alles net. De lju hearre en léze it en sizze: ja, ja, hwa kin nou spar je, alle wb ken wurdt it slimmer om roun to kommen, der is mar ien forskil yn de ütkomsten, dén is der in bytsje to min en dén in bulte to min, mar to min is der altyd”! It liket my ta, dat de lju, dy’t üs riede om sunich to wêzen en it uterste to dwaen om to spar jen, gelyk hawwe, great gelyk!- Nimmen kin it oars sjen, tinkt my. Mar oan de oare kant moat men ek sizze, dat de wize hwerop men sunige minsken bl- hannelt, sa is, dat it in great wünder is, denke aan de prijzen van aardappelen in het najaar en voorjaar te stabiliseren. Zulks kan geschieden door het in tijden van overvloed opslaan en het weder in de handel brengen bij schaarste. Ten slotte zullen wij bij schaarste van een product in ons eigen land, de invoer van dat product moeten proberen te bevorde ren, of wel de uitvoer afremmen, om een te hoog prijspeil te vermijden. Zoals U ziet, kan de Regering nog wel het een en ander doen. Maar wrj moeten er geen doekjes om win den; de thans in gang zijnde ontwikkeling is ongunstig voor ons nationaal welvaarts peil. Wanneer wjj onze grondstoffen duurder in kopen moeten, dan betekent dit, dat wij een grotere tegenprestatie moeten leveren. In plaats van met bijv. 1000 ton boter zul len wij eenzelfde hoeveelheid ingevoerde producten moeten betalen met bijv. 1100 ton boter. Men zegt daarom terecht, dat onze ruilvoet is verslechterd. Voorts zullen wij een groter deel van ons nationaal inkomen moeten besteden voor de verdediging van ons zelfstandig volksbe- ynkommen sitte by aloan djürderé prizen, as dy oare groep, dy’t hwat jild, in stikje lén, in pear huzen oerwrotten hiene, sitte yn de hoeke, hwer’t aloan de slaggen falie. De rinte fan har sparsinten is leech, \skraechwurk trije persint. De wearde fan dat jild is sünt 1940 sahwat op in tredde komd. It ütsunige kwartsje, hwat groene moast, is net mear as in dübeltsje doe. Bi- lêstingen binne swierder, lésten greater, ta- riven aloan heger wurden. Ik spriek okker- deis mei in Aid man, dy’t grimitich sei: „As ik witten hie, hwat ik nou wit, dan hie ik de boel opiten sa as de oaren en dan hie ik ek fan Drees Onderholden wur den. De lytse selsstannige hat gjin libben langer!” Ik koe him net tsjinprate, de man hie ge lyk. De léste tsien jier hawwe fan mannich soberlibjende wrotter in paria makke, dy’t de fruchten fan in sunich en sober libben, weislinen sjocht as snie yn ’e sinne. Alles stelt him towar, elts hat syn organisaesje en foaroanmannen, mar de lytse bisitter, de keam fan in soberlibjend folk, is oan alle einen en kanten de dupe. Jawis, greate hüshéldings mei lytse bem hawwe it swier, mar de bem wurde greater, de fortsjinsten nimme ta, de bemetaslach forgoedet folie, der wurdt faken en yn in bulte dingen oan harren tocht. De lju, dy’t neat hawwe, binne troch Drees hiel hwat holpen, dat is mar sa en ik forgun it har foar gjin sint. Mar dat nimt net wei, dat it skoof en skan- de is, dat hja, dy’t harren troch eigen suni- genS en bisündere flyt, seis rédde woene, it bytsje sinneljocht fan har 61de dei, ünt- nomd wurdt. En dat is in hiele greate fla ter fan it nei-oarlogs regear en in maet- skiplike sünde, dy’t him wreekt yn de folks- krêft. Doe’t wy as bem yn de Boalserter merke üs merkesint krigen, sei üs helt: Hjir moat jim mei. ta, hwa’t hwat oer- héldt, kriget der fan my likefollë by. Mar dy’t yn üs tiid hwat merkejild oerhftlden hat, wurdt It öfnommen en men jowt it oan harren, dy’t har poarsje forsnobbe ha. Sparje dan mar! staan. De Minister van Oorlog heeft pas gezegd: „het sein staat niet meer geheel op veilig”. Uit de laatste oorlog weten wij wat het zeggen wil door een vijand te wor den overweldigd en dat geen offer te groot is dat gevaar met alle beschikbare midde len af te wenden. Wh behoeven daarom nog niet te zeggen: liever kanonnen dan boter, zoals de Duitse nationaal-socialist Goering. Wij behoren beide na te streven: èn een behoorlijke nationale verdediging én een behoorlijk volksbestaan. Maar dit gelukt slechts onder één voor waarde: wij moeten er allen een stevig schepje opleggen. Onherroepelijk nodig is dus een hogere productie. Iedereen moet daaraan medewerken. De ondernemer door het verbeteren van zijn techniek en het drukken van zijn productiekosten; de land bouwer door meer uit de bodem te halen; de middenstander door zijn distributie-ap- paraat te verbeteren; arbeider en ambte naar door ook hunnerzijds him prestatie op te voeren. Op deze wijze kunnen wij allen samen een drachtig bouwen aan een verdere gelukkige toekomst van ons volk. VIJF PROCENT. Regering kwam weer uit de tent, Verhoogde 't loon met vijf procent, ’t Gaf vakbond-commentaren, De één blij, de ander teleurgesteld. Globaal: wat meer of minder geld, ’t Geeft niet, wie kan nog sparen Bloedbank In Leeuwarden? Naar wij ver nemen, zal zeer binnenkort in Leeuwarden een bloedbank van het Roode Kruis worden ingericht, waarschijnlijk in het Diacones senhuis. Dr. T. Huizinga, de apotheker van het Academisch Ziekenhuis in Groningen en leider van de bloedbank in deze pro vincie, heeft hierover in Leeuwarden be sprekingen gevoerd. In memoriam. Een der eerste vrouwelijke predikanten, mej. M. T. Gerritsma, van de Doopsgezinde gemeente, is 57 jaar oud, overleden. Van tien meter hoogte gevallen. Te Coe- vorden zijn twee schilders door het breken van een haak van tien meter hoogte geval len toen zjj bij de Ambachtsschool aan het werk waren. Beiden werden met beenbreu ken naar het ziekenhuis overgebracht. Een uitzonderlijk kalf zag dezer dagen het levenslicht op de uiterwaard Remmerden bü Rhenen. De boer, die ’s morgens het weiland opkwam en het dier zag, vond het op het eerste gezicht, net een kop van een bulldog hebben. Toen hjj’T'chter naderbij kwam bemerkte hij, dat het dier was ge schapen met twee koppen. Op het voor hoofd is een begin van een derde oog waar te nemen, maar verder heeft het dier twee neuzen en twee bekken. Het is een eigen aardig gezicht, het beest te zien drinken. Explosie in handtasje. Het handtasje van een vrouw te Helmond is, toen zij het café Van Vilsteren verliet, met een luide knal uit elkaar gesprongen. Zij kreeg geen letsel, maar de schrik was niet gering. Het po- litie-onderzoek leidde tot de vrij zekere conclusie, dat een pas gekocht blondeer- middel, dat in het tasje was opgeborgen, door zelfontbranding tot ontploffing is ge komen. Speld in de long. Mej. J. Trjsterman, 25 jaar, hulp in de huishouding bij haar moe der te Amstelveen, heeft sinds Maart een speld rechts onder in haar long. Zij is met spoed opgenomen geweest in het Wilhel- mina-gasthuis te Amsterdam, waar men driemaal tevergeefs heeft getracht, de speld via de luchtpijp te verwijderen. Prof. Hui zinga te Groningen heeft dit eveneens ge probeerd, eveneens zonder resultaat. Haar behandelende arts heeft vervolgens een röntgen-opname gestuurd aan prof. L. Jackson in Philadelphia, Amerika. Deze heeft telegrafisch geantwoord, dat hij een mogelijkheid zag om de speld te verwijde ren. De KLM verleende alle medewerking door een gratis heen- en terugreis ter be schikking te stellen. Het wachten i§ nu op het visum, dat waarschijnlijk Woensdag gé- reed komt. - Heerenveen kraakt HSC. Heerenveens eer ste klap in het nieuwe seizoen is er een van een behoorlijke kwaliteit geweest. Met niet minder dan 8-0 werd HSC in de pan ge hakt, na een strijd waarin de machine van de Friezen nog maar op een laag toeren tal heeft gedraaid. Snekers startten niet gelukkig. Achilles heeft een gelukkige start in de cbmpetitie gehad. De Assenaren wonnen met 2-0 van Sneek, maar niet op een overtuigende wij ze. Roosenburg en zijn mannen waren in geen enkel opzicht minder dan de Drenten. Maar de doelpunten tellen nog altijd en in ’t maken hiervan bleef Achilles de baas. Jongetje op kermis gedood door foute licht- aansluiting. Zondagmiddag om £rie uur is op het kermisterrein aan de Maliebaan te Den Haag de 10-jarige J. O. uit de Pie ter Bothstraat in aanraking gekomen met de afrastering van het kermisterrein, die onder stroom bleek te staan. De jongen is ter plaatse overleden. Nieuwe boot kan 100.000 pond paling ver voeren. Een der grootste palingschepen ter wereld, gebouwd bü de scheepswerf „De Hoop” te Hardinxveld, Is gereed om de vaart op de Scandinavische landen en de Middellandse Zee te beginnen. Het schip, dat in vijf maanden door genoemde werf is geleverd, heeft een lengte van 33.10 meter en een breedte van 5.85 meter. ATeel meer dan andere oorzaken is het de Internationale toestand- geweest, die de tendentie tot prijsstijging heeft geprikkeld. De oorlog in Korea gaf aanleiding tot een herleven van de zucht tot hamsteren, wel ke de vraag deed aantrekken. Door het krachtig optreden tegen de onverlaten, die zich daaraan schuldig maakten, werd deze beweging gelukkig spoedig de kop Inge drukt, mede toen bleek, dat er voldoende producten aanwezing waren. Maar de prij zen van de producten op de internationale markt toonden door de gespannen inter nationale verhoudingen in korte tijd een enorme stijging. Rubber steeg in nog geen twee maanden tijds met 70 pct., tin met 33 pet., reuzel met 35 pet. Wol is vergeleken met een jaar geleden thans op de wereld markt twee 6, driemaal zo hoog in prijs. Soortgelijke omstandigheden doen zich ten aanzien van alle grondstoffen voor. Het leer voor de schoenen, de katoen voor de textiel, de koffie, de thee, enz. allen delen in de stijging. Onder deze omstandigheden is het begrij pelijk, dat van de zijde van de Raad van Vakcentralen en de Stichting van de Ar beid een bespreking over dit vraagstuk werd gevraagd. Dit overleg leidde er toe, dat met de interdepartementale loon- en prijscommissie namens de Regering contact werd opgenomen. Uit de besprekingen bleek, dat het vast gestelde loonpeil steeds verder achterbleef bij de loop van de kosten van het levens onderhoud. Op 15 Juli bedroeg de achter stand 4 pet. Uitzicht op verbetering was er voorlopig niet. Integendeel, er is reden voor de vrees, dat de gestegen grondstof- fenprijzen geleidelijk meer in de kleinhan delsprijzen tot uitdrukking zullen komen. Bovendien is ook het seizoen in de komen de maanden weinig gunstig voor dalende prijzen. Terwijl de prijzen der voedingsmid delen als aardappelen; groenten en fruit in de zomermaanden plegen te zakken, is tegen de wintermaanden veelal een stij gende tendens merkbaar. Maar vooral de Ingetreden oorlogseconomie maakt het on waarschijnlijk, dat de verhoudingen een gunstige keer zullen nemen. Nu kan men zeggen, dat, wanneer het land in moeilijke economische omstandigheden komt, de gehele bevolking daarvan de las ten moet dragen. Dat is volkomen juist. Maar hier bleek juist aan arbeiderszijde een grote moeilijkheid. De cijfers tonen aan, dat de meeste bedrijfstakken zich in een relatief gunstige periode bevinden. Daar entegen was het levenspeil der arbeiders na Januari geleidelijk gezakt. Hierdoor waren gevaarlijke sociale span ningen ontstaan, die de sociale vrede ern stig dreigden te zullen verstoren. De op voering der arbeidsproductiviteit en de ont wikkeling van ons bedrijfsleven zouden daarvan de ongunstige gevolgen ondervin den. Al deze motieven tezamen hebben er de werkgevers, de arbeiders en de Regering toe geleid een loonsverhoging van 5 pet. te bevorderen. Helaas is daarmede het probleem, waar voor wfl staan allerminst opgelost. De eigenlijke oorzaak van de moeilijkheden schuilt immers in de stijgende prijzen. En een loonsverhoging geeft op de duur geen enkel, soulaas, wanneer een dergelijke ver hoging in korte tijd weder door een nieuwe prijsstijging wordt achterhaald. Wat kunnen wij aan dat krijgertje spelen van lonen en prijzen doen? Gij begrijpt wel, dat deze hoogst gewichti ge vraag onze Regering thans dag in dag uit bezig houdt. Zij doet dat mede, omdat er zeer grote groepen van onze bevolking zjjn als kleine middenstanders, pensioen- trekkers en zovele anderen, die niet in de gelegenheid zijn hun meerdere kosten af te wentelen, gelijk velen van hen die een verhoging van loon of salaris ontvangen. In dit verband is het middel van de prijs- stop aanbevolen. Het middel klinkt aan trekkelijk. Maar wie mijn uiteenzetting tot nu toe heeft gevolgd, zal direct moeten toe geven, dat het onmogelijk is de prijzen thans op hetzelfde peil te houden. Ons land is arm aan grondstoffen. Uit onze bodem worden alleen kolen, zout en sinds kort ook olie gewonnen. Wij moeten onze grondstoffen dus voor het overgrote deel invoeren. Op de prijs van de artikelen op de wereldmarkt kan' Nederland alleen geen enkele invloed uitoefenen. Deze kan alleen worden gedrukt door een nauw over leg van alle landen tezamen. Nu kan men toch bijv, van een textielfabrikant niet verwachten, dat hij op de duur zijn product voor dezelfde prijs blijft verkopen, wan neer h{j voor zijn grondstoffen 30, 40 of zelfs 100 pet. meer moet betalen. Dat zou de ruïne van het Nederlandse bedrijfsleven betekenen. Wat van onze fabrikanten wei mag worden gevraagd, is, dat zfl iedere niet-noodzakelijke prijsverhoging achterwe ge laten. De regering heeft daartoe ’n drin gend beroep op het bedrijfsleven gedaan. Misschien zegt iemand uwer: „goed, er kan dan wellicht geen prijsstop komen, maar er is toch wel een algemene prijsbe heersing mogelijk, zoals wü die in de na oorlogse jaren hebben gekend." Hallo De Ned. onderzeeboten zullen we der voorzien worden van een telefoon boek Een primeur. Zondag werd voor het eerst in Nederland een voetbalwedstrijd per tele visie uitgezonden en wel die tussen P.S.V. en „Eindhoven”. Het slaagde best. Ongeval. Als gevolg van het uit elkaar springen van een zuurstofapparaat in een fabriek te Amsterdam, werd een employé gedood, terwijl twee personen werden ge wond. Geen Lichtspoor meer. Het weekblad voor de Nederlandse strijdkrachten, te land, ter zee en in de lucht, „Het Lichtspoor”, zal uit bezuinigingsoverwegingen worden op geheven. Toch onder dak. Ruim 100 gezinnen van KNIL-militairen zullen de eerste week van October in het militaire barakkenkamp Oirschot bij Eindhoven worden gehuis vest. Onze defensie. Om een grotere eenheid in het defensiebeleid te. verkrijgen, zal de mi nister van oorlog binnenkort een defensie raad instellen. Het tekort van „Ons vrije Nederland”. Het deficit van het weekblad „Ons Vrije Ne derland” bedraagt f295.000. Het t.b.c.vjjf jaren plan. De regering ver klaarde zich bereid, haar bijdrage te ver lenen aan het plan, de tuberculose binnen vijf jaar onder het rundvee uit te roeien, mits haar zekerheid werd verleend, dat de financiering van deze t.b.c.-bestrijding ge zond is. Wat Is „Moveo”? Te Den Haag is een nieuwe organisatie opgericht, welke zich ten doel stelt meer ontspanning te geven aan ernstige oorlogsgewonden. Zij zal de naam dragen van „Movep”. Geld voor de kerk. De 2000 bewoners van Willemstad brachten in enkele dagen voor de wederopbouw van hun kerk ruim f 16000 bijeen. Welke bloedgroep? Er zijn plannen om van ons gheele volk de bloedgroep te bepa len, waardoor elk onzer bij grote rampen bijv, zonder veel omslag het juiste bloed kan worden toegediend. Zwarte effecten. De fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst heeft te Rijswijk (Z.H.) voor f 60.000 aan originele Amerikaanse effecten in beslag genomen. Voor plezier uit. Het aantal landen waar voor deviezen voor plezierreizen beschik baar worden gesteld, zal belangrijk worden uitgebreid. Vriend der vissers. Te Harderwijk overleed op de leeftijd van 74. jaar de heer E. den Herder, die bekendheid verwieil als bestrij der van de drooglegging der Zuiderzee en daarom de vriend der vissers werd ge noemd. De Nederlandse onderzeeboot „0-24” is Donderdagmiddag te Portsmouth aangeko men voor een bezoek aan het hoofdkwar tier van de onderzeeboten der Engelse ma rine. Prins Bernhard zal op 14 September te Alkmaar de eerste steen leggen van 96 woningen voor gedemobiliseerden en enkele bedrijven aldaar te bezoeken. KLM-functlonarls smokkelt deviezen. De douane op Schilhol heeft een hooggeplaat ste K.L.M.-functionaris aangehouden, die van deviezensmokkel werd verdacht. Na lijfsvisitatie bleek de man in het bezit te zjjn van buitenlandse bankbiljetten. Ver moed wordt, dat in deze deviezensmokkel ook andere personen betrokken zijn. Een onderzoek is in volle gang. Schat in pan. De echtgenote van bakker Ketelaars te St. Oedenrode (N.B.) deed dezer dagen een verrassende vondst toen zij thuis kwam van een Brabantse koopdag. Ze had daar een bod gedaan op een paar oude pannen en ze kreeg „de koop”. Thuis gekomen ontdekte zij in een der pannen de som van.f 1300. Bij de scheepswerf en machinefabriek „De Merwede” te Hardinxveld is Donderdag middag de „Orion” te water gelaten, die bestemd is voor een Finse rederij. Mooie order. Werkspoor, Beynes en Allan zijn de drie grote fabrieken in Nederland, die 1000 goederenwagons en 100 personen wagons voor de Indonesische spoorwegen zullen maken. Zij hebben van de Indonesi sche regering deze opdracht gekregen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1