11 China in het geding Mv 1- w FL - i P I ós hjoed to sizzen door Nederland Me J ng ut- Vrijdag 15 Sept. 1950 No. 72 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - B o 1 s w a r d Buitenlands Overzicht Smuts ging heen Veldmaarschalk R. Provinciale Kroniek Hwat hat Gabe Skroar - i W® 46e Jaargang Bolswartls Nieuwsblad I I PIET. a. en b. c. 'en d. Het geschil tussen Amerika en andere Westelijke lan den over communistisch China kan moeilijk ernstig genoeg worden opgevat, zoals ge zegd kan het een kwestie van oorlog of vrede in Azië zijn. Maar het is ook een kwestie van politieke taktiek. Het Westen mag zich dan militair sterk maken tegen Rusland, van even groot belang is een po ging Rusland bondgenoten af te troggelen en daardoor te verzwakken. De Ameri kaanse politiek drijft rood China onherroe pelijk in de armen der Russen, terwijl de Indiase en Engelse diplomatie juist wil trachten dat te voorkomen en de Chinezen in een zelfstandlgheidspolitlek wil bijstaan, zoals Zuid-Slavië die voert. Wat de militaire krachtsinspanning van het Westen betreft, president Truman heeft toegezegd dat er in de lente 1951 meer Amerikaanse troepen naar Duitsland zullen worden gezonden, Engeland zal nog een divisie zenden, Canada brengt in het eigen land zijn troepenmacht op oorlogs- 2 tl en wonnen met glans de wisselbeker. Dat de Friese vrijwilligers van de Nationale Reserve het kunnen opnemen tegen de an dere onderdelen van de Nationale Reserve mag een verheugend en hoopvol teken zijn en de Commandant van de Luchtdoelartil- lerie sprak dan ook in zijn toespraak, waar bij hij de wisselbeker overhandigde, zijn hoop en vertrouwen uit, dat Friesland bin nen een jaar een volledige eigen afdeling Luchtdoelartillerie van de Nationale Re-' serve zal kunnen leveren. Chr. Emigratie Centrale. Dezer dagen werd vanwege de Chr. Emi gratie Centrale, afd. Friesland, te Leeuwar den een vergadering belegd om te komen tot een cursus eenvoudige motorkennis. De belangstelling was zo groot (ruim 40 personen gaven zich op) dat besloten werd tot splitsing, om het onderwijs beter tot zjjn recht te doen komen. De cursus wordt gegeven door de heer I. van der V/oude, Delistraat 30, Leeuwarden. Of de belangstelling te Leeuwarden zo groot zal blijven, zal afhangen van het feit of ook in andere centra als Dokkum, Fra- neker, Sneek, Drachten en Heerenveen enz. lesgevers kunnen worden gevonden. HAN VAN MEEGEREN. ’n Statig huis aan de Keizersgracht, Amsterdam triest apotheose Die naar erkenning heeft gesmacht, Heeft de verboden weg gekozen. Hij leefde, praalde zich ais een vorst Die zich millioenen had verworven Maar deze „winst” vlug heeft vermorst In smaad armoede is hij gestorven. Gewerkt hartstochtelijk gehoopt Van de demon der eer bezeten Faillissement Men biedt en koopt Zijn naam wordt misschien niet vergeten. Maar een verheven aureool, Zal nimmer deze naam omgeven Kon hij „genie der oude school” Slechts als bedrieger blijven leven De „Emmaüsgangers” „van Vermeer” In adoratie schier gebogen Prees men de kleurschakering teer, Mening experts weloverwogen Toen kwam de waarheid om de hoek, Gedèsillusioneerden morden Was door de waarheid nu dat doek, Opeens ook waardeloos geworden Persoon van Meegeren heeft gefaald, In tragisch zielig onvermogen De kunstnaar blijft me geniaal Al heeft hij honderden bedrogen, Niet een naam die de waarde geeft Besmeurd of blinkend - zwart - verheven Maar wat talent geschapen heeft Zal door de eeuwen blijven leven. Tink faem is nou dyn feint fol fjür, In skaefpoensfjür is koart fan dhr. een t de per- >eld we wee zo end iker dan ook den nze 11e- de Uitspraken Kantongerecht Sneek. Leendert B. te Bolsward: Met een flets zonder bel op het trottoir rijden, f15 of 1 w. t. f10 of 1 w. t. Nlcolaas J. P. te Bolsward: Ondeugdelijke karnemelk afleve ren, vrijspraak. Anskje de V. te Parrega: Ondeugdelijke karnemelk in voorraad heb ben. Schuldig, geen straf. Roel B. te Wor- kum: Melk met te weinig vetgehalte af- leveren. Vrijspraak. Yeb S. A. te Tzum: Rechts geen voorrang verlenen. Vrijspraak. Brandt V. te Bolsward: Met een vrachtauto rijden zonder spiegel en deugdelijke rem men f4 of 2 d. h. f60 of 30 d. h. 3 w. h. voorw. proeftijd 1 jaar. IJpke C. H. te Makkum: Met een vrachtauto het verkeer in gevaar brengen, f 20 of 10 d. h. Laurens J. S. te Witmarsum: Het verkeer op een voorrangsweg geen voorrang verlenen, f 20 of 10 d. h. Sijbrand P. te Bolsward: Een luchtdrukgeweer over do openbare weg ver voeren f 6 of 3 d. h. verb, verkl. Hendrik J. te Bolsward: Een leerplichtig kind van school houden, f 27 of 27 d. h. voorw., proef, tijd 1 jaar. Jan de V. te Plngjum: Met een vrachtauto personen vervoeren, f 10 of 5 on net nis □of ;tje het in rna nes aat >en de □ns in en- dat een en, liet na- talf in =en lur >ns in 'an ^eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Beg. Omroep Noord 188 M. nu an ijn ze! :re en en. er- 4 en :tje eel i’n ide ed- >d- vraag of deze werkelijk tot oordelen be voegd zijn over een zo moeilijk vraagstuk als de mentaliteit van de Chinese commu nistische leiders oplevert. De Engelse regering heeft een oneindig rijker ervaring in de po litiek in het Verre Oosten en zij gaat onge twijfeld ook te rade bij India. De leider van dat Dominion, Pandit Nehroe beweert dat Peking, dus rood China, volkomen onaf hankelijk van Rusland Is, en de weg van haar eigen ontwikkeling gaat, en een der gelijk oordeel is zeker de moeite van het overwegen door het Westen waard. Amerikaanse houding kan er licht toe lei den, de Aziatische staten, die nog goede betrekkingen met het Westen onderhouden, van het Westen te vervreemden. Pandit Nehroe heeft er reeds op gewezen dat de Ver. Na ties, waarvan Rusland zich afzijdig zou hou den en waarin een volk van 450 millioen zielen als China vormt, niet vertegenwoor digd is, geen gezaghebbend lichaam zou zijn. Hij heeft ook betoogd dat het commu nisme in Azië juist veld won doordat het Westen vaak partij koos voor nationalisti sche bewegingen daar, die haar volken op sociaal gebied geen recht wilden doen. Men zegt trouwens dat de Grote Drie deze kant van het Aziatische vraagstuk en in 't bij zonder de verlening van economische steun aan Aziatische landen, die willen pogen het welvaartspeil van hun volken te ver hogen, thans in ernstige overwegingen hebben. Dr. Sipma giet Of as foarsltter fan de Fryske Akademy. Prof Brouwer syn opfolger. Yn de bistjürsgearkomste fan de Fryske Akademy, dy’t Sneon to Ljouwert hklden waerd, Is Dr. P. Sipma Ofgien as foarsltter fan dizze ynstelling. Al fan de oprjochting 6f, hie Dr. Sipma dizze funksje waernaem en Under syn bitüfte lleding is de Aka demy wurden hwat er hjoed de del is: in wittenskiplike ynstelling dy’t fêst blwoar- tele is yn it Fryske folk, foarüt holpen wurdt troch in great tal meiwurkers en mei eare en weardearring neamd wurdt yn binnen- en bUtenlftn. I As opfolger fan Dr. Sipma waerd keazen j Prof. J. H. Brouwer fan Grins. Fierder waerd bineamd ta administrateur fan de Akademy de hear Tjisse de Jager to Ljouwert, oant nou ta boekh&lder en mel- wurker oan it Bureau foar Culturele Saken. Sneek kreeg nieuwe H.B.S. Sneek heeft nu officieel een nieuwe Rijks- HBS, de eerste permanente middelbare school na de orlog in ons land gebouwd, die in al haar nieuwheid en monumentaliteit toch de historie van 85 jaren meekrijgt. Want in het Dinsdag door Minister Rutten geopende gebouw wordt het onderwijs voortgezet, dat 85 jaren al in Sneek is ge geven. De minister haalde die lange geschiedenis aan en ook de resultaten van het onderwijs in het oude gebouw. Met de minister waren vele autoriteiten en reünisten naar Sneek gekomen en sommi- I gen van hen boden prachtige geschenken aan. :en >o- □r- rer >n- zat ra ai en ien na Je :en ier ets er- ^- ng >ns Al 11- ok r.i. de ir- be- ;en be am at- de :en ie- □m Br ilt, er- ht- ch iet de is- or. le er, ar :ht ar de er- •en öf zal itJ- ien >a- eg EEN LANDBOUWER TE MAR- KELO ving dit voorjaar een jonge vos en heeft dit dier thans zover, dat het voor hem niet zo schuw meer is, zodat het bij hem op de arm komt. Voor vreemdelingen is hij echter nog erg bang. Reintje is een echte lek kerbek, hij vindt een koekje en een stukje chocolade erg lekker, zelfs 'n beschuit met suiker versmaadt hij niet. Het dier is nu ongeveer een half jaar oud. Titedel 19 Septimber: 1819. Fryske ütstjüring. Frouljusketier, ftnder redaksje fan Frou L. Post-Beuckens. Hoe Is it by oaren: 1. Fraechpetear mel In boerinne. 2. Efkos op bislte by Franke en Taj al. Stlmmen dt It Heltelkn. Reportaezjes en kommentaren. It Un fan dream en wlnsken, In hark- spul fan Ypk fan der Fear, Utfierd troch leden fan de ftate kerkspul- ploech. Beursberichten foar de Ifinbouwera. ■CT zijn thans in Amerika allerlei belang- rijke conferenties van staatslieden der Westelijke landen, omdat deze daar toch moeten zijn nu op 19 September de alge mene vergadering der Ver. Naties bijeen komt. Acheson, Bevin en Schuman, reSp. Amerikaans, Engels en Frans minister van buitenlandse zaken bespreken er aller lei gewichtige kwesties, en zij komen ook bijeen met hun collega’s van de andere bij het Nationale Reserve. Van de 28e Augustus tot de 5e September werd In het kamp Oldebroek 'n oefenkamp gehouden van de Luchtdoelartillerie van de Nationale Reserve, waaraan deelnamen vrijwilligers van de detachementen Fries land, Noord-Holland, Zuid-Holland-Zuid en Overijssel. Een gedeelte van de oefeningen werd bijgewoond door Generaal Kruis, chef van de Generale Staf. Voor de beste prestaties gedurende deze oefenweek, wat betreft het schieten met de vuurmonden, handvuurwapenen, het uit rukken met een batterij, orde en netheid en militaire houding, was vanwege het Com mando van de Luchtdoelartillerie een wis selbeker uitgeloofd. De Friese vrijwilligers hebben zich bij deze oefeningen uitstekend geweerd; zij blonken vooral uit bij het schieten met de luchtdoelkanonnen 4 tl en Atlantisch pact aangesloten landen. Militaire zowel als po litieke vraagstukken komen daarbij aan de orde, maar over al deze besprekingen valt toch een zware schaduw. Die wordt ver oorzaakt door het verschil van mening tus sen de meeste westelijke landen en de Ver. Staten over de houding, welke men moet aannemen tegenover communistisch China. Bekend was dat de meerderheid der Ame rikaanse militaire leiders en die der repu blikeinse partij van geen overleg met het rode China wilden weten, zü beschouwen het als een doorgewinterde bondgenoot van Rusland, waarvoor men evenzeer op zijn hoede moet zijn als voor Moscou zelf. Daarom willen deze Amerikanen dat het Westen zijn verdedigingsgordel in Azië zo zal leggen, dat ze ook een bolwerk tegen China vormt en daarom dient dan Formosa in die gordel opgenomen. De huidige leiders van de buitenlandse politiek der Ver. Sta ten hebben tegen deze opvatting hun be zwaren, zij gaat him te ver, maar zij dur ven er toch niet royaal tegen ingaan. Wel heeft Truman verklaard dat htf For mosa niet in Amerikaanse handen wil hou den en het slechts wil neutraliseren zolang de strijd in Korea duurt, maar hjj noch Acheson durven thans een politiek aan waarbij men de werkelijke bedoelingen van het rode China eens zou kunnen peilen. Ofschoon Acheson zelf dezer dagen zeide dat de Chinezen eerst Chinezen en dan pas communisten zijn iets als de Zuid-Sla- viëers dus geeft bij Peking geen kans dat nu eens te bewijzen, door het op te ne men in ’t diplomatieke verkeer. Dat is pas weer gebleken in de Veiligheidsraad, toen de kwestie aan de orde kwam of de Chinese communistische republiek sou worden uitgenodigd om de discussie bij te wonen, als hij de Chinese klacht over de Amerikaanse luchtaanval op het aan Ko rea grenzend gebied van Mantsjoerjje be handelt. Het l<jkt logisch dat men in zo’n geval de klager uitnodigt in de bijeenkomst te verschijnen. Maar deze toch redelijke oplossing wilden de Amerikanen met. Noor wegen, Groot-Brittannië, Frankrijk en In dia waren er voor met Zuid-Slavië en Rus land, Amerika, Cuba en nationalistisch China tegen, Egypte en Ecuador onthiel den zich van stemmen. De Amerikanen wil len dus zelfs met dat het rode China aan enig gesprek in de Ver. Naties deelneemt, terwijl nota bene de vertegenwoordiger van Tsjangs bewind, dus van nationalistisch China, dat alleen dank zij Amerikaanse be scherming nog op Formosa zit, in de Vei ligheidsraad nog het veto-recht heeft. Het verschil van mening tussen de Ver. Staten ener- en Groot-Britannië c.s. anderzijds over de houding tegenover de Chinese com munisten aan te nemen is dus wel groot, zoals bekend heeft Engeland het Rode China zelfs officiëel erkend. Ongetwijfeld speelt bij Amerika’s houding de binnen landse politiek een rol, nu de verkiezingen naderen. Acheson schijnt voor zfln buiten landse politiek in de betrokken commissies uit het Amerikaanse Congres alleen goed keuring te hebben verkregen onder voor waarde dat hij nationalistisch China zal blijven steunen en 't is dan ook niet aan te nemen dat in de Amerikaanse politiek ten opzichte van rood China enige wijziging zal komen voor de uitslag der Amerikaanse Verkiezingen bekend zal zijn. Op deze wijze is de beslissing van het Westen over een allerbelangrijkst punt van internationale politiek, dat oorlog of vrede met China kan betekenen, in handen gelegd van enkele Amerikaanse congresleden en van de Ame- nlkaanse kiww. Sa tat is grotelijks de d. h. Seekle de V. te Arum: Roken in een autobus, f 6 of 3 d. h. Cornells B. te Oudega (W.): Langs de spoorlijn fietsen, f8.50 of 1 d. h. Matzen van der Z. te Bolsward, een tak met rozen van een perkje plukken, f 10 of 0 d. h. Tamfnerue H. te Gaast: De re genwaterafvoer laten verwaarlozen, waar door een ander hinder en schade werd ver oorzaakt, f 10 of 5 d. h. Ruurd T. te Fer- woude: Rijden zonder rijbewijs A, f22.50 of 11 d. h. Binke G. te Parrega: Idem B. f 12.50 of 6 d. h. Brandt V. te Bolsward: Een vrachtauto zonder lichten parkeren, f 2 of 1 d. h. f 4 of 2 d. h. Kerst R. te Hidaard: Fietsen zonder brandend voor- llcht,f 2.50 of 1 d.,h. Pieter B. te Wommels, Tjitske C. B. te Plngjum, idem. Anne Z. te Witmarsum: Fietsen zonder brandend achterlicht, f2.50 of 1 d. h. Gatze van der W. te Wolsum: Fietsen zonder brandend voor- en achterlicht, 2 x f2.50 of 2 x 1 d. h. voet en zendt bovendien totaal 15000 man naar Zuld-Korea De verhoging van het Amerikaanse troepencontigent in W.-Duits- land geschiedt in de verwachting, aldus Truman, dat West-Europa zelf zich ook tot het uiterste zal inspannen, en is dus als een spoorslag voor de Europese landen bedoeld. En bovendien als een waarschuwing aan de Russen dat Washington West-Europa als het gebied beschouwt, waaraan het de grootste waarde hecht en de grootste zorg zal besteden. Het heet dat de versterking der Amerikaanse troepen in W.-Duitsland als bijbedoeling ook heeft de Franse vrees voor de oprichting van een W.Duitse strijdmacht te overwinnen. Met meer Amerikanen zou deze Duitse strijdmacht n.l. niet zo’n over heersende positie in de W.-Europese verde diging krijgen. De Amerikanen blijven aan sturen op deelneming der Duitsers aan deze defensie. En zullen dat in het vervolg nog sterker doen, nu de Amerikaanse mi nister van defensie, Johnson, die vrij on- verschillig tegenover de Duitse herbewape ning stond, is afgetreden en zal vervangen worden door de oud-opperbevelhebber gene raal Marshall. Maar de Fransen beweren, dat men toch geen uitrusting voor de Duit sers heeft, eerst moeten de andere W.- De Europese landen daarvan voorzien worden. Men tracht nu een compromis te vinden, dat tot basis zou hebben dat de Duitsers grondstoffen voor de Europese wapen-in- dustrie zouden leveren en verdedigingswer ken op hun eigen gebied zouden aanleggen, waarin de troepen van de Westelijke bond genoten zouden worden gelegerd. Door de steun op die verdedigingswerken zou de defensiekracht van die troepen aanmerke lijk worden verhoogd. Eerst m een later stadium zou er dan sprake kunnen zijn van de vorming van een eigen Duits leger. Wel zijn de Grote Drie het er over eens dat W.-Duitsland een politiemacht moet hebben in staat binnenlandse woelingen en over vallen van de Oost-Duitse politiemacht te gen te gaan, een apparaat dus vooral te gen de vijfde colonne gericht. De Fransen zelf hebben in hun eigen land ook maatre gelen tegen deze colonnes genomen door een aantal buitenlandse communisten te ar resteren en te deporteren, in België zijn maatregelen aangekondigd tegen de com munistische ambtenaren. Dergelijke dingen gebeuren reeds in tal van landen, in enkele is de communistische partij ook reeds on wettig verklaard als in Australië en Zuid- Afrika. Uit het laatste land is de dood van een groot man te vermelden, de 80-jarige veldmaarschalk Smuts, man met grote ga ven als militair en politicus. Op de duur zullen waarschijnlijk zijn verdiensten nog meer in het licht komen dan nu, hij was bij uitstek de man die de banden met de andere delen van het Gemenebest wilde handhaven; de huidige Z.-Afrikaanse poli tiek moet juist op het tegendeel uitlopen. Malan hield al een zeer scherpe rede tegen de Engelsen, omdat zij „hun neus in ander mans zaken steken”. HU stak zijn voor liefde voor Duitsland in het verleden, al dus de Z.-Afrikaanse premier, een muur tegen het communisme niet onder stoe len of banken. Eens zal het gemis aan een Smuts misschien ernstig in het Gemene best betreurd worden. Bondswandeldag N. N. W. B. Ter gelegenheid van het vijftien jarig be staan van de Leeuwarder Wandelsport Ver eniging is de Bondswandeldag 1950 opge dragen aan deze vereniging. Deze jubileum- wandeltochten beloven iets bijzonders te worden, daar de L. W. V. aan elke deel nemer een gratis boottocht aanbiedt over het mooiste gedeelte van de Friese meren per m.s. Princehof. Er wordt pl.m. 25 km. gelopen, waarvoor iedere deelnemer een jubileum-medaille ontvangt. j Uit het gehele Noorden en ook daar buiten kwamen reeds inschrijvingen binnen, zodat cr op 16 en 17 September vele wandelaars in Leeuwarden worden verwacht. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 Invoer van slachtvee en paarden. In de week van 28 Augustus tot en met 2 Sep tember werden ingevoerd 684 runderen uit Ierland, 511 uit Denemarken en 73 stuks uit Frankrijk, totaal dus 1268 stuks. Bovendien werden in deze periode 578 slachtpaarden ingevoerd, te weten 340 uit Duitsland en 238 uit Denemarken. Van Meegeren’s kannetje naar Engeland. Het befaamde kannetje dat op het schil derij „Christus en de Emmaüsgangers” van Van Meegeren voorkomt en op de veiling te Amsterdam door de kunsthandel St. Lu cas in Den Haag is aangekocht, heeft ons land verlaten. Het is door een Engelse kunstliefhebber gekocht. Jongen bij het duiken verongelukt. Vrijdag middag is in het Zuiderbad te Amsterdam een 18-jarige jongeman op een andere zwemmer gedoken. Hfl werd met een ver lamming aan armen en benen naar het Wilhelminagasthuis gebracht. Het bleek, dat hij een ruggewervelfractuur had gekre gen. Aan deze verwonding is htf thans overleden. Prinses Beatrix naar middelbaar onderwijs. Prinses Beatrix is overgegaan naar de af deling middelbaar onderwijs van de werk plaats „Kindergemeenschap” te Bilthoven. De lessen zijn weer begonnen. De 55-jarige metselaar A. J. Timmer uit Vaaasen is van een steiger gevallen en aan de gevolgen overleden. De 39-jarige Johanna Djjs Is te Zwammer- dam in een sloot geraakt en verdronken. Bertha weer naar tehuis voor meisjes f Het hoog gerechtshof te Singapore zal van de week gevraagd worden te bepalen, dat Bertha Hertogh, in afwachting van de vol gende maand te nemen rechterlijke beslis sing over haar toekomst, weer in het Te huis voor Meisjes, waarin zij reeds eerder verbleef, zal worden opgenomen. „Bfjs de Sijp” en „De Soep”. Naar wfj ver nemen, heeft de Rijkspolitie uit Heesch en Handel (gem. Gemert) in samenwerking met de gemeentepolitie uit Oss een goede vangst gedaan en een zware slag toege bracht aan een groep, die in vroeger jaren heel Noordoost-Brabant terroriseerde. Baby zoekt woning. Een journalist te Heerlen, die voor het eerst vader ie geworden, heeft er niet mee volstaa* zijn dochter aan te geven bfl de burgerlijke stand, maar is gelijk doorgegaan aaar het huisvestingsbureau. Hf) vroeg meteen woonruimte voor haar en hooft nu, dat tegen de tijd, dat ztj de huwbare leeftijd heeft bereikt, deze aanvrage zal kunnen worden toegewezen. Trap van een paard. In Uffelte kreeg de landbouwer P. van den Berg een trap van een paard, dat schrok voor een paar ka kelende kippen. De man werd In de borst getroffen en was vrijwel onmiddall|jk dood.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1