Martinytoer üs hjoed door Nederland Fan de No. 73 46e Jaargang Dinsdag 19 Sept. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward to sizzen JULIANA de volgende rede uitgesproken ra Hedenmiddag om 1 uur werd ter opening van de STATEN-GENERAAL door H. M. KONINGIN Bn het eerste lustrum na de bevrijding gaf het economisch, maatschappelijk en geestelijk leven van Nederland een beeld te zien, dat getuigde van de veerkracht, waarmede ons volk, door alle teleurstellin gen en tegenslagen heen, vele gevolgen van oorlog en bezetting te boven wist te ko men. I Hwat hat Gabe Skroar Bolswartls Nieuwsblad grondstoffen voort- I DE TROONREDE n I toe- Leden der Staten Generaal, zan Advertentie an ie. an n- er de ur de aangifte n. a- e- s- It It. JQ sa: s. s. E Ie 3. TJ. de J. ia. •d. 25 26 28.5 27 26 26 38 31 32 30.5 31 30.5 De hannen slop, Jowt meager sop. ard ajje So- de >ar- bei- um ■/eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) jier 1924— ’25 1925— ’26 1926— ’27 1927— ’28 1928— ’29 1929— ’30 hier 12.5 12.5 11.5 ütjeften wurde 50. Ia- ;en. im. on- 5b. ur i. en dv ui en -Je, oer em rd- 900. Fol- am- lelt- fme urn. igje zv r te Ik je sma iiet- 1. erd ird, los, dn. erl. 'en. Is- 37 36 37.5 36.5 30 32 hier hier dus hwat Gin gering vertrouwt, dat zij zich in de komst in toenemende mate zullen kunnen ontplooien, waarbij de mogelijkheden, die Nederland als Benelux-partner heeft, van invloed kunnen zijn. De in Suriname reeds ingevoerde en voor de Nederlandse Antillen spoedig te ver wachten interimregeling geeft in afwach ting van de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde aan deze gebiedeneen belang rijke en zelfstandige positie, welke naar de overtuiging der regering de banden met Nederland zal versterken. De samenwerking op economisch en cultureel gebied met Su riname en de Nederlandse Antillen ontwik kelt zich gunstig. De plannen tot verdere ontginning van Suriname’s hulpbronnen ne men geleidelijk vaste vorm aan. Enkele pro jecten zijn reeds in uitvoering. De activi teit, die de Landsregering in goede sa menwerking met het weïvaartsfonds en de stichting voor de machinale landbouw op dit gebied aan de dag legt, heeft de warme belangstelling en steun van Nederland. Het stemt tot diepe bezorgdheid, dat zo spoe dig na de afloop van de wereldoorlog en zo onmiddelltjk volgende op de beëindiging van het conflict in Indonesië, opnieuw van Nederland grote offers voor de defensie moeten worden gevraagd. Versnelling van de opbouw en versterking in het bijzonder van de strijdkrachten te land en in de lucht is ter hand genomen. Hetgeen op dit ge bied verder zal dienen te worden gedaan, verkrijgt vorm en inhoud door voortdurend overleg met de landen, met welke Neder land in het Noord-Atlantisch verdrag is verbonden. Naast de steun, welke andere landen ons willen geven, heeft Nederland eigen prestaties te vergroten. Zowel bij de defensie als bij ordehandhaving en bij de burgerlijke verdediging zal vrijwillige me dewerking van grote betekenis kunnen zijn. Met dankbaarheid gedenk ik hoevelen hun militaire dienst overzee met inzet van hun gehele persoon hebben verricht, en ook thans nog gedurende de laatste en wellicht zwaarste periode van hun verblijf in Indo nesië vervullen. Met eerbied stel ik vast, hoevelen bereid bleken om als vrijwilli gers deel te nemen aan het Nederlandse aandeel in de strijdmacht der Verenigde Naties in Korea. De regering weet zich door de wilskracht der natie gesterkt in haar streven om Nederland zijn plaats te doen innemen in de kring der landen, die zich doelbewust opmaken om de kans op het behoud van de vrede te vergroten door de zekerheid te scheppen, dat een aanval gezamenlijk zou worden weerstaan. De gang van zaken in de wereld stelt Ne derland ook op economisch, sociaal en fi nancieel gebied voor nieuwe vraagstukken. Behalve aan de noodzaak tot opvoering der nationale weerbaarheid is daarbij vooral te denken aan de sterke stijging der prijzen van vele grondstoffen op de wereldmarkt, een stijging, waartegen Nederland alleen niets vermag, en die voor ons land een bij zonder ongunstige uitwerking heeft, omdat JJURGEMEESTER en WETHOUDERS maken bekend, dat in verband met het Concours Hippique op de Marktstraat op 20 September tussen 1 en 6 uur het ver keer In de binnenstad is gestremd en dat de halte van de L. A. B. op het Marktplein gedurende die tijd is verlegd naar de Hof van Holland, Bargefenne. \bonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs 10 cent per m.m Giro 87926 het zelf zo weinig brengt. Onder deze omstandigheden eist het te volgen beleid hernieuwde nauwgezette overweging. Een herziening van de rangorde in drin gendheid der uitgaven op het gebied der overheidswerkzaamheid, met inbegrip van die der lagere overheden, zal onvermijde lijk zijn. Een verdere verlaging van de be lastingdruk zal om gelijke oorzaak voors hands niet in vooruitzicht kunnen worden gesteld. De handhaving van het monetaire evenwicht, in de laatste jaren bevorderd door de Marshallhulp, zal onder de gewij zigde omstandigheden moeilijker worden. Het is echter een gebiedende eis, dat dit evenwicht wordt bewaard, zowel als voor waarde voor het herstel van het nog steeds ontbrekende evenwicht in de betalings balans, als omdat een stijgend prijspeil noodlottige gevolgen medebrengt, voor het levensniveau van een groot deel van ons volk. In verband daarmede zal ook in de financiële politiek aan sociale gezichtspun ten bijzondere aandacht moeten worden besteed. Evenzeer is op economisch gebied grote waakzaamheid geboden. Mocht de ontwik keling dieper en meer omvattend over heidsingrijpen wenselijk doen zijn, dan zal de regering niet aarzelen hiertoe over te gaan. Na urgent gebleken maatregelen op het ge bied van de loon- en prijspolitiek te hebben genomen, heeft de regering over het verder te dezen aanzien te voeren beleid het ad vies gevraagd van de dit jaar tot stand gekomen sociaal-economische raad. Ter bereiking van een doeltreffende, maat schappelijke organisatie is het van groot belang, dat lichamen, als bedoeld in de wet op de bedrijfsorganisatie, tot stand ko men. De regering zal de bedrijfsorganisatie zoveel mogelijk bevorderen, mede door bij nieuwe wettelfjke maatregelen, waar moge- Hjk, bevoegdheden aan bedrijfsllchamen toe te kennen. De bevordering van de industria lisatie, die tot nog toe niet onbevredigend verloopt, blijft een kernpunt van de econo mische politiek. Ook op de verdere verho ging van de productiviteit van Landbouw en Visserij blijft het streven der regering gericht. De werkgelegenheid bleef zich in het al- Rare geschiedenis. De eigenaar van een varkensfokkerjj te Vogelenzang, die geen permissie had gekregen om op een com plex op degrens van Heemstede en Bloe- mendaal een schuur te bouwen op het Bloe- mendaalse deel van het terrein, kwam op een voor hem kwade ochtend tot de ontdek king, dat Bloemendaalse gemeente-werklie- den zijn schuur hadden afgebroken. Vlugger contröle. Ter bespoediging van de treindienst tussen Nederland en West- Duitsland zal met October de douane-con- tröle in de rijdende treinen worden gehou den. Meer vlees en tabak. De regering stelt po gingen in het werk om uit België goedkoop bevroren vlees en ruwe tabak in te voe ren. DE measte minsken hawwe der in hekel oan, dat har financiële 'posysje, har lean of har fortsjinsten oan alle man bikend binne; it neiste kin der jit lans, mar it alderneiste hat gjin minske hwat mei ne- dich. Hwant it is altyd rom yn oaremans skütel en forgund brea wurdt der dochs al genöch iten. Keamerleden, ambtners, arbeiders en boe ren sjogge dan ek elk op syn bar hwat sneu, as de kranten har hiele hawwen en halden oan jan en alleman bikend meitsje. Ik kin my dat skoan bigripe, mar alhiel déroan üntkomme kin men yn üs tiid dochs net. De democraty freget safolle müglik iepen kaert en sa sitte wy mei dat nei- oarlogs berntsje en sille it fuort wol net kwyt reitsje. Lykwols it hat ek syn goede kant. It bidriuwstechnysk ündersyk, it krekt witten hwer’t it weikomt en hwer’t it wer hinne giet, is foar de lju, dy’t it oangiet, faken tige learsum en meidat de oerheit oer de fordieling fan dit folksyn- kommen de lieding hat, kin dat winliken ek hast net oars. Dochs sit it hwat skean en bryk, dat neist de boppeneamde groepen ek net ris sifers bikend makke wurde foar oaren, bygelyks skearbazen, dokters, nota rissen, bakkers, lapkekeaplju en safuort- hinne. Dat koe nel de lene as oare kant noch Gedurende een groot deel van het achter ons liggende jaar vond het herstel op ver heugende wjjze voortgang. De gezond heidstoestand van ons volk kan in het al gemeen gunstig worden genoemd. De wo ningbouw vorderde. De industriële en agra rische productie ontwikkelden zich bevre digend, ook handel en verkeer namen toe. Op sociaal gebied bleef een goede samen werking bestaan. Wel deed zich na de de valuatie een prijsstijging gevoelen, maar aangenomen mocht worden, dat deze bin nen zekere grenzen kon worden gehouden en onder de invloed van de ruimere pro ductie na enige tijd voor een daling zou plaats maken. Ook in de financiële toestand tekende zich een verdere verbetering af. al werd die o.a. door de devaluatie ongun stig beïnvloed. Thans doen zich echter ook in ons land de gevolgen gevoelen van de toeneming der internationale spanningen, in het bijzonder na de aanval op Zuld-Ko- rea, een oorlogsdaad, die voor de eerste maal heeft geleid tot een snel militair in grijpen van de zijde der Verenigde Naties. Op de vrije volkeren rust de taak om In zo nauw mogelijke aaneensluiting de collectie ve veiligheid te verzekeren en het kost bare erfdeel der vrijheid te beschermen te gen mogelijke aanranding van buiten en on dermijnende actie van binnenuit. Voor Nederland, dat sinds de bevrijding doelbewust tot internationaal samengaan met gelijkgezinde mogendheden heeft be sloten, betekent deze ontwikkeling geen principiële wijziging in het beleid. Wel is het duidelijk geworden, dat de volkeren van West-Europa en van de Atlantische ge- - meenschap hun politieke, economische, fi nanciële, sociale en militaire samenwerking in sneller tempo dienen te verwezenlijken. Op de weg naar de economische Unie tus sen Nederland, België en Luxemburg is dit jaar weder belangrijke voortgang ge maakt. De organisatie op grond van het Brusselse pact, waarin de Benelux met Groot-Brittannië en Frankrijk is verenfgd, is een waardevolle vorm van Coöperatie ge bleven, al is een gedeelte van haar arbeid overgenomen door de grotere gemeenschap der Noord-Atlantische volkeren, waarin de internationale ontwikkeling de stoot heeft gegeven tot een versterking en versnelling van de gezamenlijke defensie-maatregelen. In West-Europa wint het begrip voor de noodzakelijkheid van practische samenwer king veld, een sterke wil daartoe is onder meer tot uiting gekomen in de Raad van Europa. Op het gebied van de economische integra tie van Europa zijn belangrijke vorderingen gemaakt, in het bijzonder door het besluit tot vorming van een Europese betalings- unie, die het economisch verkeer tussen de Europese landen in velerlei opzicht verge makkelijkt, al blijft de tariefpolitiek van verschillende landen nog een belemmering. Ook het plan voor de integratie van de pro ductie van de twee belangrijkste indus triële grondstoffen, staal en kolen, kan van grote waarde blijken. Nederland heeft aan de uitwerking dezer plannen een actief aan deel genomen en tevens een eigen initia tief ontwikkeld door indiening van het plan van actie voor Europese economische inte gratie. De regering acht het van groot be- Z. K. H. Prins Bernhard werd beschermheer van de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen. foarmen hja meiinoar dochs wer in lytse 60 fan de ütjeften. Sjoch hjir binne de sifers: jier 1930— ’31 1931— ’32 1932— ’33 1933— ’34 1934— ’35 1935— ’36 Sjoch, hjir is it jier 1946— ’47 1947— ’48 1948— ’49 Mei oare wurden: Fan de nou mear as ien tredde bistege oan leanen en demeist in achtste of minder oart hier. Fan elke hündert goune, dy’t de boer üt- jowt bitelle hy yn ’e earste perioade 35 oan hier en nou 12. Doe bitelle hy goed 21 oan lean fan elke hündert goune en nou is dat 35 goune. Wol men it oars sizze: Doe wie de hier oardel kear sa heech as de leanen en nou binne de leanen trije kear sa heech as de hier. As men nou efkes bitinkt, dat dlzze saek allinnich yn FryslAn tweintich tüzen bidriuwen oangiet, mei in gemiddel de ütjeftepost fan 15000 per bidriuw, dan hat men hwat idé krigen oer de üntsaglike foroaring fyn de ynkomstefordleling fan doe en nou. lean oandiel fan de leanen is heech gien en it oandiel fan de hier is hwat minder wurden. De hier kin ien tredde net earlik mear hélde en de leanen binne fan ienfyfte op ien fjirde diel kommen. Beide binne se tige sakke yn gounen, dat sprekt. Mar de Onderlinge; forhülding is hwat gun stiger wurden foar de leanen. Wy meitsje nou in sprong nei üs eigen tiid ta. It totale bidrach is tige omheech gien, dat hoech ik net to sizzen, mar hoe binne beide ünderdielen der foar wei komt risseltaet: lean 37.5 36 34 zich in enkele gebieden van ons land met veelal eenzijdige bestaansbronnen regionale structurele werkloosheid begon af te te kenen, werden voorzieningen getroffen om deze gebieden aantrekkelijker te maken voor industrievestiging. Op dit gebied zijn reeds enkele resultaten van betekenis be reikt. De sterke bevolkingsgroei en de beperkt heid van de beschikbare grond blijven krachtige bevordering der emigratie eisen. Voorstellen tot het voortzetten van land aanwinning en inpoldering zullen worden gedaan. Nu de 'liquidatie van de gevolgen van oor log en bezetting steeds verder voortschrijdt kan meer dan in vorige jaren aandacht en energie worden gewijd aan de aanpassing van ons recht aan de ontwikkeling der 1 maatschappelijke verhoudingen. Op cultureel gebied zal het beleid gedra gen bljjven door de overtuiging, dat Kunsten en Wetenschappen van hoge waar de zijn voor ons volk. Aan de Staten Generaal zal worden voor gelegd een nota betreffende het geheel van onderwijsvoorzieningen, die voor de toe komst van onze jeugd en met het oog op de behoeften onzer maatschappij wenselijk zjjn. De verdere uitwerking van het door het Kabinet bij zijn optreden ontwikkelde pro gram van wetgeving en bestuur, waarvan reeds verscheidene punten werden verwe zenlijkt, zal voortgang hebben. In de me- moriën van toelichting bij de begrotings hoofdstukken worden daaromtrent nadere mededelingen gedaan. Veel zal daardoor ook in het nieuwe zittingsjaar van uw werk kracht worden gevraagd. Vast staat, dat een grote krachtsinspan ning van heel ens volk nodig zal zijn om aan de gewijzigde verhoudingen het hoofd te bieden. Uit hetgeen mogelijk is gebleken in de vijf jaar, waarin Nederland zich uit de diepste ellende omhoog heeft gewerkt, mag het vertrouwen worden geput, dat on ze volkskracht ook tegen deze verzwaarde taak opgewassen zal blijken te zijn. De regering harerzijds zal het mogeljjke doen om een redelijk evenwicht te bevor deren tussen de eisen, gesteld voor de me dewerking aan de collectieve veiligheid, en het economische, sociale en culturele wel zijn van ons volk. gemeen, in aanmerking genomen het groot I Met de bede, dat God ons allen in onze aantal gedemobiliseerden, dat geplaatst I arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone moest worden, gunstig ontwikkelen. Waar zitting der Staten Generaal voor geopend. Nieuw Zeeuws streekcostuum De afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrou wen heeft mevrouw Kars uit Leeuwarden een streekcostuum laten ontwerpen, dat de afd. thans propageert. Nieuwe geluiden. Prof. dr. A. D. Fokker demonstreerde te Haarlem met een nieuw orgel, dat het mogelijk maakt, alle denk bare toonsoorten met vrijwel volkomen zui verheid te spelen. Pas op uw kinderen. Te Amsterdam werd een 5-jarig meisje ontvoerd, dat echter een kwartier na de aangifte werd opge spoord. Prins Bernhard beschermheer. wolris hwat sensaesje jaen. Mar ik bin bang, dat it forgunde brea dan noch folie greater waerd en der is gjin forlet fan. Dat it de boeren yn de jierren yn en nei de oarloch better giet as foar de oarloch is in bikend feit. Mar minder bikend en minder skerp bisjoen is de fraech, hweryn dit forksil nou winliken it/ measte sit. Om dat krekt net to gean, moat men de sifers fan de sintrale boekhéldingen en dy fan it Lénbou-Ekonomysk Institüt oer in great tal jierren forgelykje. En dan komme der tige nijsgjirrige feiten oan it Ijocht. Ik haw dat op in reinige middei, en dy binne der wol fan ’t jier, ris neigien oer trije perioa- den. Alderearst yn de seis jier, dy’t de greate lünboucrisis foaröfgongen, d.i. fan 1924 1930. Dan in twadde perioade fan 1930- 1936, de minne tiid dus en fjirder oer de jierren 1946-1949. Nou giet it hjir net om in heap sifers en krekte ynkomsten en üt jeften. Dat soe in fierst to lang forhael wurde. Ik woe inkeld ris oantoane, hoe great de foroaring west is yn de forhülding tusken it diel dat al dy tiid bistege is oan leanen en oan de oare kant oan hier. Ik haw al dy sifers omrekkene yn persin- ten fan de totale ütjeften, dan hoege der gjin skielige eagen to kommen. En dan wie it yn de jierren 1924-1930 lean 22 21.5 22.5 22.5 20 20 Yn dizze seis jier krige de forhierder dus in tredde of rom in tredde fan alle ütjeften en waerd oan leanen ütjown likernoch in fyfte part of rom in fyfte part. Meiinoar gyng 55 oant 60 fan de ütjeften hjir- mei hinne en wie de hier oardel kear sa heech as it ütbitelle lean. Doe kaem de crisis. Alles kantele nel On deren ta en sawol lean as hleren gyngen dyselde wel. Mar yn perslnten ütdrukt, Veldmaarschalk Smuts. H. M. de Koningin heeft de nabestaanden van veldmaarschalk Smuts haar deelneming betuigd bij diens verscheiden. Britse Minister komt naar Nederland. De Britse minister van Arbeidszaken, George Isaacs, zal met drie vooraanstaande functi onarissen van 22 tot 26 September een be zoek aan Nederland brengen om een studie te maken van de Nederlandse loon- en prjj- zenvraagstukken. Klaas Bjjl overleden. Woensdagavond is te Den Helder overleden de 71-jarige Klaas Bijl, oud-opstapper van de reddingboot „Dorus Rakers”. Toen hfj des middags in de stad wandelde, werd hij door een be roerte getroffen. In het gemeente-zieken- huis, waarheen hij daarna werd gebracht, is hij des avonds aan de gevolgen overle den. Studiebeurzen voor Z.-Molukkers. De stich ting „Helpt Ambon in Nood” heeft aan 22 studenten uit de Zuid-Molukken, onder wie 4 meisjes, studiebeurzen verstrekt. Deze studenten vielen onder de groep, waarvan de studiebeurzen door de regering van In donesië waren ingetrokken. Het grootste deel der Indonesische studenten in Neder land moet naar hun vaderland terugke ren. Ouders bouwen zelf een kleuterschool. In Wormen, een buurtschap van Apeldoorn, zijn ouders bezig een kleuterschool te bou wen. Er was behoefte aan een dergeljjke school, doch geen geld. De oudercommissie van de Wormense school deed daarom een beroep op de ouders, met bovenvermeld gunstig gevolg. De materialen werden ge kocht van de opbrengst van een collecte en bazar. De school wordt twintig bij zes me ter groot en krijgt twee lokalen. Meisje door bus doodgereden. Donderdag morgen om ruim half negen is een zesjarig meisje, Anneke Kruishaar uit Zwollekerspel vlak bij haar school in Zwolle door een par kerende autobus overreden en op slag ge dood. Poos en Slagter weer voor. De twee Haag se politiemannen Poos en Slagter, die tij dens de bezetting als leden van het „ont vangstcomité” van Joseph Schreieder tien tallen illegale werkers hebben gearresteerd, hebben Maandag in Amsterdam opnieuw terecht gestaan. Braille-glds. Wist u, dat blinden in het bezit kunnen komen van ’n braille-omroep- gids? De kosten zijn f4.per jaar, maar er is zelfs voor hen die de prijs niet kun nen betalen, mogelijkheid tot reductie. In lichtingen: Braille-drukkerij „Zonneheer” Ermelo. Grote navordering voor omroepverenigin gen. Drie der grote omroepverenigingen de AVRO, KRO en VARA hebben van de belastingsdienst-inspectie Amsterdam be richt ontvangen, dat moet worden gerekend op een belangrijke navordering over de laat ste tien jaren van de exploitatie der radio- bladen en de daarmede behaalde winsten. Voor het nageslacht bewaard. Een kleine Staverense jol, de laatste nog bestaande ansjovisjol, die dateert uit 1893, heeft een plaats gevonden in het Zuiderzeemuseum. Het is het veertiende exemplaar van de af deling: Verdwijnende schepen. De kinderbijbel van Anne de Vries in Oost en West. Naar wij vernemen zullen van de bekende Kinderbijbel van Anne de Vries („Groot Vertelboek voor de Bijbelse Ge schiedenis”) binnenkort twee vertalingen verschijnen, namelijk in het Maleis en ‘n het Argentijns Spaans. Goud onder kleding. De douane te Rotter dam hield een Amerikaans passagier van de „Nieuw Amsterdam” aan, die in zijn ba gage en onder zijn kleding niet minder dan 13 kg goud had verborgen. Het goud werd in beslag genomen en de man werd gear resteerd. Duurder brood? Op het 27e congres van de Ned. R.K. Bakkerspatroonsbond werd betoogd, dat de prijs van het volksbrood verhoogt dient te Worden. De kerk te Willemstad. Om het herstel van de door brand verwoeste kerk te Willem stad te kunnen bekostigen (een half mil- lioen gulden) is aan de Synode der Herv. Kerk toestemming gevraagd in alle kerken einde October een collecte te houden. Toenemend gebrom. Nederland bezat op 1 Augustus 54.822 fietsen met hulpmotor, vertelt ons het Centraal Bureau voor de Statistiek. Op 1 Augustus 1949 waren het er nog maar 4500. In een jaar zijn er dus ruim 50.000 bij gekomen. HJj wist hoe laat het was. De douane-re- cherche arresteerde een 58-jarige koopman die horloges naar ons land had gesmokkeld en er liefst 80 bij zich had toen de politie hem aanhield. lang, dat zo spoedig mogelijk ook Duits land ten volle wordt betrokken bij de nau were aaneensluiting van Europa. Het eco nomisch verkeer tussen Nederland en Duitsland is reeds in sterke mate ver ruimd. In de eeuwenoude verhouding tussen Ne derland en Indonesië heeft zich door de sou- vereiniteltsoverdracht een definitieve ver andering voltrokken. Deze ommekeer heeft het onvermijdelijk gemaakt, dat tal van feitelijke en persoonlijke verhoudingen wer t den beëindigd of aan de veranderde toestan den aangepast. In veler levensomstandighe den heeft dit diep en pjjnljjk ingegrepen. De regering tracht de gevolgen daarvan zo veel in haar vermogen ligt, te verzachten. Problemen van de overgangstijd hebben tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Voorts houdt het vraagstuk Nieuw-Guinea de bei de landen verdeeld. Niettemin mag de hoop worden gekoesterd, dat het belang, dat voor beide staten in een goede samenwer king gelegen is, op de duur over de moei lijkheden zal doen zegevieren. De eerste Unie-conferentie, die dit jaar in Djakarta gehouden is, heeft de practische betekenis van de bijzondere relatie, die tus sen deze landen bestaat, in het licht ge steld. De regering hoopt, dat volgende Unie-conferenties zich zullen kenmerken door eenzelfde goede sfeer en even belang rijke practische resultaten als de eerste. De handelsbetrekkingen tussen belde lan den ontwikkelen zich bevredigend. De re-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1