bezocht BOLSWARD. oi Ui üs hjoed to sizzen f1 y StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA Bolsward I I FRYSLAN - ORANJE Overweldigende belangstelling. zeer onder de indruk. H.M. was wilde ondeugend zijn. De Prins - J- Hwat hat Gabe Skroar No. 75 46e Jaargang Dinsdag 26 Sept. 1950 Bolswards Nieuwsblad ■a en uitje wed. :htg. V D”, D,). 1.30 D.). PYT. Hjerst 1950. 31. 9K. de 3Coningin Ds. van ak- r. van ole- lyn rer- Da. Da. .45 rijk DS. ing tar. Ds. Hoe machtig klonk, na een weifelende in zet, uit honderden kelen het: L950. .af Je reb. uur tor. uur Leafde en harmonije, Oranje, 't Fryske folk, 't Soe üs histoarje wije. Op het bordes. Dank zij de vriendelijke attentie van een paar meisjes in Fries costuum, beklom het hoge gezelschap het bordes zonder strui kelpartijen. Het Friese costuum werd on dertussen door H. M. zeer bewonderd. „Wat zien Jullie er allerleukst uit,” aldus H. M. tegen de meisjes, die ze spontaan allemaal een hand drukte. Intussen was een legertje persfotografen, als roofdieren, begerig op buit, eveneens 't bordes beklommen, tot niet geringe erger nis van het publiek, dat evenwel niet be dacht, dat bijgaande plaatjes, alsmede zo vele foto’s gemaakt om dit bezoek te ver eeuwigen, aan deze mensen te danken zijn, ook al stemmen we gaarne toe, dat enige bescheidenheid niet ongepast zou zijn ge weest. Buitengewoon veel belangstelling had H. M. voor de haar aangeboden foto van het be zoek van haar Koninklijke Vader en Moeder in 1905 aan Bolsward. Hoe schamel is de tijd Ons allen toegemeten, Om Uwe Majesteit Onz’ eerbied te doen weten. Zo ook de man uit ’t volk, De Fries en de Friezinne, Z$j zijn Vorstin de tolk O.neem het In der minne. waarna de Vrouw in Fries costuum (mej. T. Swart) inzette: Mijn kinderen - Majesteit - zij zijn aan U gegeven. Die - Moeder van ons vaderland - Het Christelijk ideaal van ’t leven Als basis stelt voor ’n groot Nederland. Majesteit! Vereende krachten streden voor Uw Rijk, Ook hier voltooien zij de opbouw van Uw land, Nu 't niet meer gaat om enig vergelijk, Spant 't al zich in voor U en Nederland! Hierna trad de Man uit het volk (gespeeld door R. Faber) naar voren en sprak: Zo ben ik één, die voor ’t heden Hetzelfde dichtrijm van ’t verleden Nog zeggen mag op deze dag: Domine, salvam fac Reginam nostram. Et exaudi nos in die, qua invocaverimus Te. (Heer, spaar onze Koningin En verhoor ons ten dage, dat wij U aan roepen. Heer, verhoor mijn bede En mijn geroep kome tot U. De wolfeart fan de boerestün, Is de wolfeart fan it hiele lAn. herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boiswhrd Telefoon 451 (K 5157) Faek hong in swarte wolk, Fijfm dy’t ’t lan ütmolk, Terreur - bisetting - lijen, Brochten ’t hert net ta swijen, Us dierberst pan forskoppe! 1 It wie: Oranje boppe! terp rjen :oot- Ber- ega. ir te 1 en ?sma Illle- Vijbe om st) uin. 1950. i en aria, Ma- dv Bos eske etha tske ina. ird. laL Ds. djn. s. van aan. irij- our- etig ng” zich oor zijn luid de op dit t. och nen vet- lan- Wurdt ’t ütsicht diiz’nich - tsjuster, Driget de buoi grou - giel, Jitris üs frijdom bjuster, In wurchgryp om üs kiel, Floitet it moardzjend stiel; Holding jit doelbiwuster, God - wurdt de takomst tsjuster, Jow Jou krêft yn de siel, Jou wil? - 't bistean toroppe: It bliuwt: Oranje boppe! Nu in mijn hand Ei, zie dit vliedend zand, Wrede gelijkenis: Is reeds geschiedenis. Die sluit ik de proloog: ’t Is Gysbert Japiks zoon En Brugman in z’n toog, Die ’k hier aan U vertoon. U bieden kan tot heling van de wond Van d’ oorlog.'t zij U geboden tot de Vrede. Dat hja üs de fré bifjocht. Dat wy der üs lof foar sjonge, Aid en jonge, From, ienfüldich, sljocht en rjocht.” Domine, exaudi orationem meam Et clamor meus al Te veniat. Receptie op het stadhuis. Na het vertrek van het Koninklijk Paar had op de raadzaal van het stadhuis voor daartoe genodigden een receptie plaats. Op initiatief van de burgemeester werd een heildronk (Oranjebitter met suiker) uitge bracht op de gezondheid van het Vorstelijk Paar. Exemplaren in luxe uitvoering van de tekst van het tableau werden aangeboden aan de auteur-regisseur, de dirigent en aan de heren wethouders. Namens de raad werd de burgemeester toe gesproken door de heer J. Boekema als oudste raadslid. Op veler verzoek volgde een herultvoerlng van het tableau, waarbij thans de reserves declameerden. De zanghulde. Hierna zetten de leden van alle Bolswardse zangverenigingen de zegenbede „Domine, salvam fac Reginam nostram” (getoonzet door A. Giesen, arrangement A. H. van de Ven) in. De Prins ondeugdend. Was oorspronkelijk de verwachting, dat In geval van tijdnood het Koninklijk Paar reeds tijdens de zanghulde zou vertrekken, deze massale zegenbede maakte een dermate indruk op H. M. de Koningin, dat zij deze tot het einde toe beluisterde. Hierna begaf H. M. zich met Z. K. H. de Prins een ogenblik in de vierschaar om haar handte kening te plaatsen in het gastenregister van het stadhuis. Hiertoe werd haar de zilveren penhouder aangeboden, dezelfde waarmede ook haar Koninklijke Moeder voor 45 jaar haar handtekening in dit al bum plaatste. Met een glunder gezicht nam Z. K. H. Prins Bernhard echter zijn vul pen. „Ik, wil maar eens ondeugend zijn,” aldus zijn motivering, „voor drie Jaar te rug heb ik die pen ook gebruikt en er een stumperig pootje mee gezet, ik gebruik lie ver mijn eigen pen.” Prompt vroeg H. M. de Koningin of de Prins dan drie jaar geleden ook de stad Bolsward had bezocht. Als bewijs werd even prompt de toen geplaatste handtekening opgezocht, naar aanleiding waarvan een alleraardigst gesprek ontstond. Het vertrek. Intussen was de tijd van vertrek reeds met enige minuten overschreden. Aan H. M. werden nog voorgesteld de auteur-regisseur van het tableau, de heer W. Ph. Hendriks, alsmede de dirigent de heer A. H. van de Ven. Bij het afscheid verzocht H. M. de dank te willen overbrengen aan de gemeente Bolsward voor deze zo voortreffelijk gear rangeerde ontvangst. H. M. verklaarde, zel den in zo korte tijd zoveel schoons te- heb ben gezien. Ook het stadhuis had haar be langstelling en zij vond het jammer, dat er geen tijd overschoot om het interieur hiervan te bezichtigen. Een driewerf hoera steeg op, toen nage wuifd door een duizendkoppige menigte, de Koninklijke stoet volgens de afgesproken route de stad verliet. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 ’t Wrüldnijs mei üs forskrikke, De leagen-polityk, Geastdrift sil net forblikke, By 't Keninklik bisyk. Gloeide elk hert allyk, In flam net to forstikken. Trou - fêst - net to forwrikken, Oer stêd, gea rüst it roppen: It is: Oranje boppe! De tekst van het tableau werd door H. M. met belangstelling gevolgd, in het luxe exemplaar van de tekst, Haar door meisjes in Fries costuum aangeboden. Na het tableau stelden zich de spelers (waaronder de reserves, alias de vader en zuster van Gysbert Japicx) zich op. moment, toen de kleine Paula, het 2-jarig dochtertje van de Burgemeester H. M. de Koningin een viertal zakjes knikkers aan bood, bestemd voor de prinsesjes. „Een Bolswarder product zeker?” infor meerde H. M. de Koningin, hetgeen in derdaad bevestigd kon worden, ook al toonde de kleine Paula op dit gewichtig moment meer belangstelling voor de zan gers en zangeressen, dan voor haar lands vrouwe. Intussen waren H. M., behalve mevrouw BruinsmaSchilte voorgesteld de heren W. Leurink en J. A. Bakker (wethouders), de heer D. Sandstra (gem.-secr), de heer J. Boekema (oudste raadslid), dokter S. An- dela (ridder in de orde van Oranje Nassau) en Ir. H. Lolkema, dir. der Rijkszuivel- school. De aankomst. Langs een dichte haag van mensen arri veerde de Koninklijke stoet op tijd, zelfs één minuut vóór de tijd, ook al was het wachten velen lang gevallen. Het was ook geen geringe opgave om in het vrij gure weer een uur of langer te staan wachten. Maar toen er eindelijk een hoerageroep langs de touwen ging, was dit leed al lang vergeten. Het was een aardige attentie voor H. M. de Koningin, dat haar bloemen werden aange boden door de moeder van Bolswards groot ste gezin, mevr. G. Buikstra—Draaisma. f Trouwens het programma te Bolsward was geheel geïnspireerd op het feit, dat H. M. de Koningin vóór alles moeder is, zowel moeder des volk, als moeder van haar ge zin. In dit verband was het eveneens een aardig Pater Brugman (meester Ripperda) ver volgde hierna met zijn sonore stem: De trouw, o Koningin en Majesteit, Uit ik voor hen, die op de helling der cultuur Klimmen met hun verstand, kunstvaardig heid, Tot het beelden van de Eeuwige Figuur. Ook de Man in Fries costuum (Sj. Steen- sma) bracht zfln hulde: Wat greide en bouw uit Friese grond En koopmanschap van deze Hanzestede Gysbert Japicx, Bolswards dichter (gespeeld door Ds. S. J. Wouda) sloot de rij, toen h(j sprak: H. M. verklaarde, dat deze foto haar niet bekend was en was zichtbaar geroerd b$j de aanblik er van. Het woord van welkom, uitgesproken door burgemeester J. G. S. Bruinsma, kon kort zijn, immers het was het tableau dat de hulde van Bolsward aan het Vorstelijk Paar zou brengen. Jammer was het ook hier voor vele kijkers, dat de persfotografen zich als een muur om de spelers heen stelden, zodat er veel van het schoons verloren ging. Het tableau. Voor het goed verstaan van het allegorisch tableau (tekst en regie van W. Ph. Hen driks te Bolsward) geven we hier de inlei ding en de tekst. Het Koninklijk kwartier, waarin Bolsward de vreugde mocht uitjubelen om Hare Ma jesteit Koningin Juliana te huldigen.het was slechts één venstertje uit de eindeloze filmband van de tijd. Hoe zou Bolsward dat benutten? Hoe zou de Hanzestad de sympathie voor het Oranjehuis van hét nu en het voorheen vertolken en herhalen in dit, „haar” kwar tier? Zie.daar stond de hoofse nar, die in zijn proloog al spelend met „het Bolswar der kwartier” („Bolswarder kwartier”, de antieke zandloper op het stadhuis bewaard en nog gebruikt wordt vóór de aanvang van iedere raadsvergadering), de zandloper van de tijd, in quasi-wijsgerig weten, de toekomst aan het verleden bond door het vliedend zand en besloot het heden woeke rend te besteden. Van Gysbert Japicx oude verzen voor het Oranjehuis en Pater Brugmans historische figuur tot het huidig Fries geslacht, weer klonk d eer aan de Koninklijke Oranje stam g iracht en sprak ieder in een taal, verbond n aan de zorgen van zjjn eigen wezen van offer en geschenk voor Vorstin en land. Zo allereerst de man uit het volk, met beide benen staande in de werkelijke dag, niet terugblikkend, maar vooruitziendehij bood z(jn krachten en energie voor het behoud van Koningin en opbouw van het land. Toen volgde de moeder, die in haar diep ste wezen zorgt voor haar kinderen ge geven en nog te geven, opdat een betere mens, een betere wereld de vrucht van dit offer zij. De Fries, die de producten van zijn werk, zijn grond, zijn geld offeren wil, als het die nen kan tot de Vrede! Pater Brugman, die trouw aan ’t Christe lijk ideaal sprak voor hen, die met kunst en geestesgaven schoonheid en adeldom zul len voorhouden tot cultivering van de vol maaktere mens. En dan eindigde dit kort allegorisch spel met Gysbert Japicx en Ae door hem ge schreven tekst waaiin lof en eer wordt gebracht aan „Oranje” vroom en eenvoudig, door jong en oud. Allereerst verscheen de Nar: (in zijn hand de zandloper van de tijd „Het Bolswarder Kwartier”). Deze rol (gespeeld door mej. A. van der Klei) werd voortreffelijk naar voren ge bracht. De nar kwam op het juiste moment vanuit de raadskelder en sprak na enige dwaze sprongen quasie-wijsgerig: De tijd schijnt zonder eind. Maar heeft steeds ’n begin. Dat kwflnt zo het verschijnt Wèt is de diepte Zin? De spanne tjjds, die „is”, Die woek’rend te besteden! Zo niet dan is 't gemis Niet meer te overreden. De voorbereiding. Alleen ingewijden weten welk een zee van tijd de voorbereidingen van het Vorstelijk bezoek aan Bolsward met zich meebrach ten. Ja, er vielen zelfs stemmen te beluis teren, die meenden dat men er wat al te veel „drukte” van maakte. Nu wij achter het bezoek staan, kunnen we niet anders dan dankbaar zijn, dat men door de vele maatregelen (hulde aan poli tie, verkenners en kajotters)op alle even tualiteiten was voorbereid. Dank zfl de goede voorzorg is alles volgens plan verlo pen en werd het Koninklijk bezoek tot een ware manifestatie. De belangstelling was groot, vooral in het centrum van de stad, terwijl ook op de Bargefenne, waar de di verse scholen stonden opgesteld, de jeugd 'enthousiast het Koninklijk Paar heeft be groet en toegejuicht, zowel bij de binnen komst als bij het vertrek. - to „Het Koninklijk Kwartier” Jow Oranje, leave Heare Dizze eare:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1