11 Ontmoeting op de Stille Oceaan 'KmS-'IÓkIS door Nederland üs hjoed to sizzen Mac Arthur gemaand tot voorzichtigheid? Vrijdag 13 Oct. 1950 No. 80 46e Jaargang Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht a t 1 t t e n t Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) t n 8 V" de vraag naar voren, welke bijdrage ieder land op zich zelf daartoe moet leveren. Het is al weer geruime tijd geleden, dat de Engelsen Amerikaanse denkbeelden om de Engelse vloot te beperken, opdat de Brit ten een groter aandeel in de strijdkrachten te land in Europa zouden hebben, afgewe zen, o.m. met het argument dat de onder linge verbindingen van het Gemenebest in tpd van oorlog door de Engelse vloot ge handhaafd moesten worden, Londen was niet bereid die taak over te laten aan de Ver. Staten. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 „Een meisje als Antje” ring der V. N. het Amerikaanse voorstel in behandeling om de Assemblée zelve in spoedzitting byeen te roepen als zich er gens agressie voordoet en de Veiligheids raad door het vetorecht tot machteloosheid gedoemd is. In de Assemblée geldt dat veto recht n.l. niet. De Amerikaan Foster Dul les heeft by de verdediging van dit voorstel er op gewezen, dat de wetenschap dat een snel werkende apparatuur der V. N. een agressor ter verantwoording zal roepen, ’t best in staat is de oorlogswees by de vol ken te bestrydën. Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad la 3 1 1 t a. 1 r V 1 3 9 I 1 1 1 1 1 r i r 3 3 3 3 25 „TUF-TTJF’S” betwistten elkaar in een wedstrijd VersaillesParijs voor oude vehikels. Het vertrek der oude wagentjes te Versailles tgdens een regenbui. REG. OMROEP NOORD 188 M. 3 1 9 3 t C r 1 1 r 9 t r i 3 9 1 f t t f t 9 t 9 1 3 h n 0 I, 9 h r h i- L n r b. c. p Thans schflnt in de lagere organen van het Atlantisch pact ook een plan geopperd het Nederlandse marine-apparaat in te krim pen om de Nederlandse bijdrage te land te vergroten. Nederland heeft terecht een dei - gelijk plan bij voorbaat afgewezen. De Ne derlandse vloot heeft in oorlogstijd een taak in West-Indië en ten opzichte van onze han delsvloot. Als ze door bondgenoten werd overgenomen zou dat er wel eens toe kun nen leiden, dat West-Indië totaal van Ne derland vervreemd werd en onder de vleu gels der Ver. Staten kwam. Hebben we de vorige maal in ons oveuicht een succes der Franse troepen in Indo China kunnen melden, thans moet gewag gemaakt van een vrij zware Franse neder laag tegende Vietminh aan de Chinese grens. De opstandelingen zijn ongetwijfeld in rood China geoefend en van wapens voorzien. De Fransen hebben de Ver. Sta ten nu dringend» om wapenzendingen ge vraagd. NS-modelbouwwedstrjjd. In samenwerking met de Ned. Spoorwegen is door het hob- byblad „Handig bekeken” in het zo juist verschenen Octobemummer een grote in ternationale spoorwegmodelbouwwedstrifd aangekondigd, waarvan de hoofdprijs be staat uit een gratis abonnement op alle lij nen der N. S. voor twee personen, gedu rende één week. Korea de Amerikaanse republikeinen ten goede zal komen, want zij zfjn het, die deze grote strateeg, die tracht een (militair sterke Amerikaanse positie in Oost-Azië op te bouwen, ongeacht welke politieke moge lijkheden hij daarbij in het gedrang brengt, steeds de hand boven het hoofd houden. De republikeinse party kritiseert dan ook Truman, Acheson 'en de democratische partij scherp omdat deze Mac Arthur heb ben verhinderd op Formosa Amerikaanse militaire bases te behouden en omdat ze dezer dagen de Amerikaanse militaire mis sie die op dat eiland voeling hield met Tsjang Kai Sjek hebben teruggeroepen. De Amerikaanse regering deed dit biyk- baar om op het kritieke ogenblik, dat Ame rikaanse troepen in Korea over de 38ste breedtegraad zouden gaan, de rode Chi nezen toch nog enigszins gerust te stellen. Als Mac Arthur, nu hy de officiële toe stemming der Ver. Naties heeft om met V. N.-troepen ook Noord-Korea te bezet ten, opdat geheel Korea één, op democra tische voet geschoeide, staat worde, ook daar snel successen behaalt, zodat zijn po pulariteit nog meer stygt, is het best mo- geiyk, dat het republikeinse stemmencyfer in de Ver. Staten daarvan zal profiteren. En zo ryst de vraag of de ontmoeting, wel ke Truman thans met Mac Arthur ergens in de Stille Oceaan heeft, ten doel heeft Mac Arthur te waarschuwen voorzichtig te zyn by zijn opmars, om de rode Chine zen niet onnodig te prikkelen of om voor het Amerikaanse volk te demonstreren dat de Amerikaanse president recht heeft te delen in de glorie welke Mac Arthur ten deel valt. TN vorige overzichten hebben ponc nn O’oxxre'zAr» dof rlc Amerikaanse zingen begin November te houden van Invloed op de internationale politiek zal kunnen zyn. Winnen de aanhangers van Truman, de democraten, dan zou men mis schien een wat tegemoetkomender houding jegens rood China kunnen verwachten, wel ke de Amerikaanse regering thans niet aandurft, omdat zy vreest, dat de republi keinen er dan garen by zullen spinnen. Die zouden het dan in hun verkiezingspropa ganda zo gaan voorstellen alsof Truman en de democratische party met pak en zak naar de communisten waren overgelopen. Zouden de republikeinen aanzieniyke winst boeken, ïdan zal van een mildere houding der Amerikaanse regering jegens Peking wel niets kunnen komen en biyft in dezen een kloof gapen tussen de Engelse en Ame rikaanse politiek, die toch ook altyd min of meer een breuk brengt in de samen werking der Westeiyke landen in de Ver. Naties. Een kloof, die dan misschien nog wyder zou worden ook, omdat de Ameri kaanse republikeinen ook een volledige op name van Spanje in de Atlantische samen werking op het oog hebben, daar deze de strategische positie van West-Europa zou versterken. Zoals bekend wenst Engeland deze samen werking niet uit antipathie jegens Franco. We hebben hier een paar van de belang- rykste punten in de internationale politiek genoemd waarop de ontwikkeling van de Amerikaanse binnenlandse politiek van in vloed kan zijn. Omgekeerd kan ook de ont wikkeling van de internationale politiek tot het moment der Amerikaanse verkiezingen van niet geringe invloed zyn op de uitslag daarvan. We maken ons sterk dat het suc ces van generaal Mac Arthur in Tiisdei 17 Oktober: 19.0120. Fryske ütstjüring. Jounsang, Gesang 180 1 sang fan Kees Deenik mei musikale meiwurking fan it Grinzer Strykkwartet. Ds. C. L. Ruben fan Grins sprekt oer Joh. 19 23 en 24. Slütsang: Psalm 116 1 en 7 yn ’e biriming fan Fedde Schurer. Stimmen üt it HeitelAn. „As FryslAn sjongt”, in klankbyld fan Piter Kalma, ütfierd troch leden fan üs léste harkspulploech. Dy’t slagget Nou, in keardel is ’tl Dy’t strükelt Och, in stumper bist! Net by *t bigjin, Mar op it ein, Wurdt it wurdtsje Goed of net goed sein. Griekenland noemen, dient even vermeld, dat hoewel dit land en Turkye niet in het Atlantisch pact zullen worden opgenomen, ze toch iy overleg met de landen van dit pact van wapens voorzien zullen worden en hun de fensie regelen. De Grieken en Turken be zetten ook zo belangryke strategische po sities in Europa, dat dit moeiiy'k anders kan. Nauwe voeling tussen alle landen die buiten het Uzeren Gordyn staan, is ten zeerste gewenst nu verluidt dat Rusland, teleurgesteld door zijn Koreaanse avontuur, en het daarmee vergezeld gaande prestige verlies in Azië, zyn politieke activiteit weer meer naar Europa zou willen verleggen. Molotoff, de voorstander van een actieve Russische politiek in Azië, zou, zoal niet in ongenade gevallen, dan toch naar de ach tergrond geschoven zijl». De eerste ver schijnselen van een hernieuwde verscher ping der Russische politiek in Europa zou den geweest zijn de communistische rel letjes in West-Duitsland en Oostenryk. Beide hebben geen grote gevolgen gehad, hoewel in Oostenryk een ogenblik een staatsgreep der communisten met hulp van de Russische bezettingstroepen heeft ge dreigd. De besliste houding der Oostenryk- se regering echter, het feit dat ook het volk in meerderheid rustig bleef hoewel de onte vredenheid over de economische toestand er groot is, en de aanwezigheid van Ameri kaanse, Britse en Franse troepen heeft de bedoelingen der communisten doen misluk ken. Eigeniyk is het nog niet eens zo erg te betreuren, dat het vredesverdrag der geallieerden met ducten van onze kwekeryen laten zien op ^tebestuur zyn enkele financiële bylagen ge- een tentoonstelling in Stockholm. Appeltjes voor de dorst. De export van Nederlandse appelen staat thans zo goed als stil. Na Duitsland, dat vorig jaar voor rond 21 millioen gulden kocht (het grootste deel van de totale appelexport) heeft nu ook België de grenzen voor Nederlandse appelen gesloten verklaard. De appelexport naar België is vorig jaar van weinig bete kenis geweest; hy bedroeg toen slechts 878 ton. Welken. De General S. D. Sturgis is Dins dagmiddag te Amsterdam ontscheept. In totaal zyn 1301 militairen, vrouwen en kin deren uit Indonesië hiermede in het vader land teruggekeerd. Rare Chinees. De Rotterdamse politie heeft een 30-jarige Chinees aangehouden, die in drie dicht gesoldeerde blikken 1600 siga retten en f4900.by zich droeg. Hy was met de Zuiderkruis in ons land aangeko men. Oostenryk nog nimmer tot stand kwam. Technisch is dat verdrag gereed, 250 vergaderingen zyn er over gehouden, maar als het om de de finitieve afspraken gaat, hebben de Russi sche vertegenwoordigers telkens weer be zwaren. Ze willen nog geen verdrag, om dat dit de terugtrekking van alle geallieer de, dus ook him troepen zou medebrengen. Door de ontruiming van hun Oostenrykse zöne, zouden de Russen een belangryke, naar het Westen vooruitgeschoven post prys geven, zeer belangryk ook omdat Oos tenryk aan Zuid-Slavië grenst, waarmee de Russen vroeg of laat zullen willen af rekenen. Bovendien zou het Ijzeren Gordyn min of meer worden opengescheurd, want Tsjecho-Slowakye zou een vry'e grens met het democratische Oostenryk krygen. Ook dat wensen de Russen niet, erg betrouw baar achten ze de Tsjechen- toch al niet, er wordt verwacht, dat, zoals de Polen vorig jaar een Russisch maarschalk als leider der defensie kregen, ook zy er spoedig een zul len deelachtig worden. Hebben de Russen belang by het behouden van hun positie in Oostenryk, de Weste- ïy'ke geallieerden hebben om soortgeiyke re denen ditzelfde belang^ ook zy zullen gaar ne in de buurt van Zuid-Slavië, dat thans een ernstige crisis doormaakt wegens het mislukken van de oogst, willen biyven en zy zullen er ook niet voor voelen het mili tair niets betekenende Oostenryk te ont ruimen zolang daar gevaar voor een com munistische overrompeling bestaat. Oosten- tyk, welks regering zo vurig verlangt naar de totstandkoming van een vredesverdrag is thans de dupe van de gespannen inter nationale verhoudingen. Maar welk land is dat eigeniyk niet? Ook het verscheurde Duitsland zeker, waarvan het Oostenrykse deel door de Russen tegen het Westeiyke wordt opgehitst. Om de West-Duitse her bewapening te voorkomen, schynt generaal Tsjoejkow, de Russische opperbevelhebber in Oost-Duitsland de West-Duitse commu nisten opgeroepen te hebben tot verzet en sabotage over de gehele linie, maar een voor de Russen minder prettig verschyn- sel is, dat in Oost-Duitsland zelf de be volking hier en daar in heftig verzet komt tegen de „volkspolitie”. De laatste tyd schynt trouwens in de ondergrondse actie tegen Moskou zowel in de Baltische landen, in Polen als in de Oekranie, weer te groeien. Dat zyn ook dingen waarmee de Sovjet-Unie te rekenen heeft als ze op een oorlog zou aansturen. En aan de andere zy'de met de groeiende kracht van het Westen en de in het Korea-geval gebleken mogeiykheid om ook de Ver. Naties tot daden te brengen tegen een agressor. Om dat nog beter te kunnen, is thans in de algemene vergade- A1 jong op de slechte weg. Een 13-jarige Haagse scholier stal in de afgelopen maan den ten nadele van zyn ouders een bedrag van ruim 2700 gulden, dat hy met enige „vriendjes” tot op de laatste cent opmaak te. Speciaal op de onlangs gehouden ker mis aldaar werd een groot bedrag „door gedraaid”. Geen kleinigheid. B. en W. van Amster dam hebben de gemeenteraad hun memorie van antwoord toegezonden op het algemeen verslag van de raad inzake het grote plan, volgens hetwelk een nieuw stadhuis zou komen in het hart van de hoofdstad, aan de Amstel. By de memorie van het gemeen- ONS NIEUWE FEUILLETON. PEN schip zonder roer op zee loopt ge- vaar te vergaan. Dat kan iedere zeë- man U vertellen. Maar ook op de levens zee, waar het dikwyls kan spoken, varen er heel wat schepen zonder roer. Mannen, die geen doel in hun leven hebben; mannen, die nog nimmer de liefkozende hand van een vrouw hebben gevoeld; mannen, die denken, dat zy alleen kunnen gaan. In ons nieuwe feuilleton, waarmee wy In het volgende nummer een begin maken, wordt zo’n „schip zonder roer” op boeien de wyze beschreven. De geschiedenis van Barend van Vliet, die in het rustige Vlaar- dingen, waar hy woont, een kalme koers vaart, maar die zyn roer kwyt raakt, als hy in Den Haag in militaire dienst komt. Iets byzonders? Welnee, een illustratie van tienduizenden levens, die zo koersloos op de maatschappeiyke zee varen. Maar in dit feuilleton wordt Barend’s koers op voortreffeiyke wyze beschreven. De ouderen onder ons het verhaal speelt in de jaren 1912-1918 zullen er een tyd in beschreven vinden, die diep in hun her innering moet liggen. Maar ook de jonge ren zullen het met genoegen lezen, omdat er toestanden in 4e lezen zyn, die heus niet zo heel veel verschillen met die van onze tyd. Want de liefde loopt als een fyne gouden draad door heel de eeuwen van het menseiyke bestaan heen en de liefde van de man tot de vrouw en van de vrouw tot de man is een kracht, die vaak de zwaar ste lasten doet dragen. Ja, zo móést de titel wezen. Het verhaal bevat een lach en een traan. Maar óók een moraal. Dat is het geloof van de vrouw in haar eens verworven liefde. Dat is de kracht van die liefde, die de man weer op het oude spoor doet terugkeren. En die liefde is ’t roer, dat elk schip op de levens zee veilig langs de klippen en de zandban ken heen stuurt. Wy wensen U vele genoeglijke uren met dit boeiende, leerzame feuilleton! De Redactie. Mac Arthur heeft nog nimmer naar Washington willen willen komen om verantwoording af te leg gen, Truman deed dus wel een zeer onge wone stap de generaal halverwege tege moet te komen en daaruit biykt wel, welk een groot belang hy aan deze conferentie hecht. Rood China zou zyn scherpste tegen standers, de Amerikaanse republikeinen, geen groter dienst kunnen bewijzen dan thans de Noord-Koreanen officieel hulp te bieden in hun laatste verzet tegen de V. N.-troepen, want daardoor zou de republi keinse party waarschyniyk een verkiezings overwinning behalen. Intussen heeft noch Peking, noch Moskou tot nog toe nèiging getoond in fjoord-Korea in te grypen, hoewel beide zich onbehaag- iyk moeten gevoelen, nu ook V. N.-troepen d.w.z. voomameiyk Amerikanen op weg zyn naar de noordeiyke grenzen van Korea en dus Chinees en Russisch gebied o.a. de zeer belangryke Russische haven Wla- diwostock naderen. Dit brengt een gro- tespanning in de internationale verhoudin gen, waarom het te hopen is dat de stryd in Noord-Korea spoedig zal zyn beëindigd. Dan kan misschien een belangryk deel der Amerikaanse troepen hier vervangen wor den door V. N.-troepen van andere naties, jegens welke China en Rusland minder wantrouwen hebben en kan ook met de economische opbouw van Korea worden be gonnen. Daarmee kv men de Ver. Naties, wat in dezen practised het Westen bete- i we er nogal kent, een bewijs geven van hun goede be- eens op gewezen, dat de afloop der doelingen in en jegens Azië en dit zou mis- tussentydse Congresverkie-j schien ook weer kunnen leiden tot een be ter begrip tussen de grote Aziatische sta ten, met name rood China en het Westen. De Russen zullen echter een democratisch, met Westeiyke hulp economisch hersteld Korea wel nooit anders kunnen zien dan als een pion van ’t Westen aan hun grens en hun intriges tegen ’t land bleven voort zetten. Daarom zullen we wel mogen ver wachten, dat Korea het Griekenland van ’t Verre Oosten zal worden. Nu we hier De oorlogswees, die thans heerst, is een aanvretende en gevaariyke kracht. Die vrees leidt het.roenselijk pogen af van zyn helende en scheppende werk om de geest te richten op een activiteit, die, in het gun stigste geval, doelloos en in het ergste ge val verwoestend is. Ja, als men oorlogs wees niet weet te bedwingen, schept deze op zich zelf de voerwaarden, die een oorlog waarschyniyk maken. Wysjinski, de Russische minister van bui tenlandse zaken, bleek natuurlyk de be voegdheden van de Veiligheidsraad te wil len handhaven, hy kondigde een voorstel aan om de Grote vyf te doen byeenkomen, die de verbetering van de internationale verhoudingen dan nog eens moesten bespre ken. Daar de Rus by de Vyf ook communistisch China rekent, vond dit voorstel alleen al daarom geen goede ontvangst by de Amerikanen. Wat de groeiende kracht van het Westen nog betreft, deze brengt uiteraard sterk Maasniel liep de Belfeldse speler H. Douben na een botsing een beenbreuk op. Nadat hy vervoerd was naar het ziekenhuis in Tegelen, heeft zich later een complicatie voorgedaan, ten gevolge waarvan hy Maan dagmiddag is overleden. Diamanten bruidspaar overleeft 21 kinde ren. Dit jaar nog bracht het echtpaar Speek-Sloevenaars, uit Oud-Gastel (N.Br.) dat Vrydag 20 October zestig jaar is ge huwd, zyn 21e kind naar het kerkhof. Als het diamanten feest in alle bescheidenheid wordt gevierd, heeft het diamanten paar precies nog één kind in leven. Politieposten zyn vaak niet gemakkelyk ge noeg te herkennen, vooral ’s nachts, zegt het Verkeerstechnisch College der Ned. Ju ristenvereniging en K.N.A.C.; daarom ad viseert het by deze posten goed zichtbare lantarens aan te brengen, byv. met blauw licht. De Nederlandse bloemisten zullen van 13 tot 20 October het Zweedse publiek de pro- voegd, waaruit biykt, dat de totale bouw kosten op 25 millioen gulden geraamd wor den. Man verdronken 7 Arbeiders, die te Rot terdam hielpen by het laden van het s.s. Eddington Court, zagen plotseling, dat de 56-jarige botenbaas G. van Aalst uit Rot terdam verdwenen was. Vermoedeiyk is hy te water geraakt en verdronken. Den Bosch bouwt. Behalve een nieuw sta tion krygt Den Bosch er een fabriek van The Remington Rand by. Deze industrie van kantoormachines verschaft voorlopig een 600 man werk. P. de Gruyter en Zn. bouwt zyn derde fabriek. Levenslang. De 58-jarige Amsterdammer H. K., die oorspronkelyk ter dood veroor deeld werd, heeft levenslang gekregen. Hy was van de „Zentrallstelle für Jüdische Auswanderung.” Arrestatie. De rykspolitle heeft in Steen bergen (N.Br.) aangehouden de verzeke ringsagent en het hoofd van een admini stratiekantoor H. van O. De man wordt verdacht van onregelmatigheden. Prins Bernhard maakt het goed. De lichte operatie, die prins Bemhard in het Aca demisch ziekenhuis te Utrecht heeft onder gaan is geslaagd. De toestand van de Prins is zeer goed. Verwacht mag worden, dat de Prins tegen het einde van de week het ziekenhuis kan verlaten, maakt het secre tariaat van de Prins bekend. Mr. Schokking gaat heen. Het aftreden van de Minister van Oorlog en Marine, mr, W. F. Schokking, reeds by geruchte bekend is thans een feit. Ook zyn belde secretaris- sen-generaal hebben hun ontslag aangebo den. Zy vlogen hierheen. Op Schiphol kwam een speciaal vliegtuig met vrywilligers voor Korea uit Indonesië aan. Natte pakjes. Kwajongens te ’s Hertogen- bosch reden een bakfiets van de P.T.T., beladen met postpakketten, te water, maar gelukkig kon de brandweer het zaakje red den. Pech. Te Kerkdriel (N.B.) is de achterge vel van een huis weggeslagen door een ont ploffing in een defecte geyser. Het huis was pas ingericht: de eigenaar zou binnen kort trouwen. Klepel viel uit de klok. Terwyl klokluiders bezig waren voor een begrafenis de klok te luiden in de Ned. Herv. Kerk te Oos- terzee, viel plotseling de 50 kg zware kle pel naar beneden, vlak by de klokluiders langs. By onderzoek bleek het leerwerk te zyn versleten. Kermisauto vloog in brand. Doordat een chauffeur een lucifer, waarmee hy juist zyn sigaret had aangestoken, in een plasje ben zine wierp, is een grote kermisauto Dins dagmiddag omstreeks 4 uur in Zwolle in brand gevlogen. Van de wagen eigen dom van de kermisexploitant H. M. Krekel uit Apeldoorn is niet veel overgebleven. Vele stukken van de z.g. steile wand, die hy van Groningen naar België liet vervoe ren, werden door de vlammenzee ver teerd. Plotselinge dood. Tydens de lessen in de Volksuniversiteit te Rotterdam werd de docent dr. P. A. H. J. Gerversman onwel. Kort daarop overleed hy aan hartverlam ming. Boontje kwam om zyn loontje. Tegen de 40-jarige Anna M. Br. uit Heerlen, die tus sen Januari en Juli van dit jaar op de markten van Heerlen, Sittard en Mees- tricht 32 portemonnaies heeft gerold, is dezer dagen anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Nederlandse arbeiders naar Zweden? Inge lichte kringen zeggen, dat Zweden binnen kort Nederlandse arbeiders naar Zweden zal gaan halen. Nederlandse autoriteiten zouden hebben voorgesteld, dat Zweden een aantal Nederlandse arbeiders en hun ge zinnen opneemt. Oude munt. De muntenverzameling van het Fries Museum is aangevuld met een zilveren „denarie” van Lodewyk de Vrome (814840). Op de voorkant staat zyn be- trekkelyk zeldzaam borstbeeld en op de achterkant een stadspoort met daaromheen het woord „Tyrones”, de toenmalige naam van de stad Tours, waar de munt gesla gen is. Sportongeval. Tydens de Zondag gespeel de voetbalwedstryd SWM-Belfeldia te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1