ii üs hjoed to sizzen door Nederland Martinytoer Dinsdag 17 Oct. 1950 No. 81 46e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Wordt emigratie-organisatie gewijzigd VeischIJnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Onze Emior atiepol itiek Minister Joekes zwijgt. Landaanwinning. Twee rapporten. Industrialisatie. PYT. De agrarische sektor. Het emlgratievraagstuk. De commlssie-Scbilthnls. Tj. de J. De onbetekenende grenscorrecties kunnen we gevoegelflk buiten geschouwing laten, evenals onze landwinning. Men kan voor de resultaten van de drooglegging van het Ijsselmeer zeer grote waardering hebben, maar men moet zich niet verhelen, dat deze machtige prestaties waarop we als Ne derlanders tróts zijn niet veel zoden aan de dijk zetten. Door landaanwinning vangt men het bevolkingsoverschot niet op. dat hij geplaatst wordt in een streek die overeenkomt met zijn geestelijke ligging. Terwijl dan tevens enige nazorg geboden zal zijn. Volgens deze mensen zal een gemeenschop- pelijk orgaan uit de vrije organisaties deze moeilijke taak moeten behartigen, gesub sidieerd door de overheid. In beide gevallen betekent dit dat de Stichting Landverhui zing Nederland moet verdwijnen, want de partij die de emigratie ziet als arbeids bemiddeling wil volledig de Arbeidsbu- reaux inschakelen. In Maart van dit jaar werden er door de commissie-Schllthuis twee rapporten over gelegd. Een meerderheids- en een minder, heidsrapport. Het eerste was afkomstig van de vrfle or ganisaties. Nu is het eigenaardig dat er sindsdien niets meer gebeurd is. Het schijnt, dat Minister Joekes niet goed weet, wat hij met deze zaak aan moet. Dat is zeer te betreuren. En het is onbe grijpelijk, dat in de Memorie van Toelich ting op de begroting van Sociale Zaken met geen woord gerept is over deze zaak, terwijl was afgesproken, dat in deze Me morie het beleid van de Ministers uitge stippeld zou worden. Op dit punt is dat in leder geval niet ge beurd. De klachten over bureaucratie bjj de emigratie niet uitsluitend de schuld van de Nederlandse instellingen nemen steeds toe. De emigratiecentrales rekenen er op, dat zij in de toekomst een veel be- langrijker taak te vervullen krijgen. Want het meerderheidsstandpunt zal ongetwijfeld een warm onthaal vinden in de Kamer. Maar Minister Joekes zwijgt. Zo kon het gebeuren, dat er nog kort geleden een emi grantenschip naar Canada vertrok, dat niet vol geboekt was. En dat terwijl er duizen den liefhebbers zijn. dat ze ook vóór de oorlog steeds grote voorraden in huis had. Scandinavië is ons voor. Na zijn terugkeer uit Stockholm, heeft minister In 't Veld verklaard, dat. men ons daar voor is op het gebied van volkshuisvesting. len foarst - de namme is gjln fraech, Hat stéfêst toarst en honger, In heech lênstsjinner üt Den Haech, In tüke hofkesjonger! Prate sünder tinken Is sjitte sünder oanlizzen. In de agrarische sector wordt het werkge legenheidsvraagstuk wel zeer urgent. Uit cijfers van het Landbouw-Economlsch In stituut blijkt, dat de aanwas van de man nelijke agrarische beroepsbevolking op 31 Mei 1947 ruim. 56000 personen bedroeg. Dat is ruim 40.000 meer dan in 1930. Als men aanneemt, dat 40 pct. van de jon gens uit de agrarische bevolking uit eigen verkiezing niet in de land- of tuinbouw werkzaam zal worden, dan zal er toch nog een jaarlijkse (toevloeiing zijn van 4400 personen. In 1962 zullen er ruim 608000 personen in de land- of tuinbouw hun werk vinden. Stellen we ons op het standpunt, dat de agrarische beroepsbevolking in de toekomst in geen geval meer mag toene men, dan zullen in de periode 1947-1962 ruim 183000 agrarische jongeren dit Is ruim 12000 per jaar niet in de agrari sche bedrijfstak te werk gesteld kunnen worden. Deze dienen zich dus voor te be reiden voor een ander beroep. Dit betekent een afvloeiingspercentage van 63 pet. Dit percentage is echter niet in elke provincie gelijk: in OveriJsel bijv, bedraagt het 59, in Zeeland 47 en In Noord-Brabant 70 pet. Deze cjjfersgeven beter den elk verhaal een tekening van de situatie. Het is daarom niet te verwonderen, dat ook de Regering zich uiterst actief gaat bezig houden met het émigratie-vraagstuk. Als onze overheid zal zij de moeilijke situatie van ons land duidelijk moeten maken. En voor hen, die gezien deze situatie liever willen emigreren, zal zij deze moeilijke gang zovéél mogeljjk moeten verlichten. Het aantal emigranten stijgt met het jaar. In 1945 gingen er nog slechts weinigen voor goed naar het buitenland. Maar in 1946 waren er al 700. Volgens de officiële cijfers gingen er in 1947 7000 en in 1948 zelfs 14000. Dit aantal werd ook in 1949 bereikt. Het is de verwachting, dat er dit jaar ongeveer 20000 Nederlanders de tocht over de grens zullen maken. Stichting Landverhuizing Nederland. IN APELTSJE FOAR DE TOARST. (oer it spar jen). In freon, hwaens namme ’k nou net neam, (’k Bin him al jierren bjuster), Hie ien heal woeksen apelbeam, De man wie net fan juster. Hy sei: men plóket gau to ier, Ik wachtsje oant mids Novimber. Dan bin myn apels ryp en swier, Grif ’t gaedlikst ófnimber. Mar op in diiz’nich wiete moarn, Seach it mantsje slim forbüke, Syn beamke ’t like net sa skoan, Hwat keal toskeinde tüken. Hy wie syn winterfoarrie kwyt, Dieder? Nea hat hy ’t witten, Dy hie nei syn Ijocht-moanne fyt, ’t Adres net efterlitten. „Wie spaart vergaart” yndied 't is wier, Nuttich deroer to skriuwen! Lykwols it is by ütstek swier, Steech spar jende to bliuwen! In apel foar de toarst - net wei - Mar ek yn dizze dagen Sjocht men omraek de beammen nei, Wurdt algemien oer klage. Aanvankelijk dacht men dit probleem voor een goed deel te kunnen oplossen door een industrialisatie van ons land. De emigratie werd slechts beschouwd als een belangrijk neven-middel. Het is nu wel gebleken, dat deze gedachte niet vol te houden is. De in dustrialisatie valt tegen, hetgeen onder meer wel te wijten is aan de zware belas tingdruk, die het voor de ondernemers niet aanlokkelijk maakt om gelden te investeren Dat zal niemand ontkennen. En nu we deze jaren veel geld moeten uit trekken voor onze defensie, Ziet het er niet naar uit, dat het „tadustrialisatieklimaat” veel zal verbeteren. Natuurlijk zullen er wel nieuwe objecten worden aangeboord en het feit, dat grote industriën als Philips en de AKU-fabrieken vestigen in Friesland en Drenthe kan ook niet anders dan toe gejuicht worden. stamboekers üt deselde hoeke en mei de- selde soarte fan bidriuwen. Men soe jln forsinne as men miende, dat it alllnnich ófgunst is fan de net-stamboekers. Der bin- ne tüke boeren tusken, dy’t üthÉllde, dat stamboek jen in soarte fan lükse is, hwer- troch mar in takelde bettere bldriuwsris- seltaten hellet, dat wol sizze, mear winst. Oan de oare kant binne der ek hiel hwat stamboekers, dy’t harren tofolle blyn sjog- ge op de meardere ynkomsten fan in. pear goedforkofte keallen en net genöch rekken je mei de meardere ütjeften, dy't faken ün- gemurken barre. Foar foarstanners en tsjtastanners is dêrom dit ündersyk wear- defol. It giet oer de jierren 46-49 dus oer trjje jier en is mei de measte krektens üt- fierd. Op it twadde plak giet it oer mear dere tsientallen bidriuwen, dus mei ütskea- keling fan tafallige melrtaners en tsjtastul- ten fan in inkeld bidriuw. Yn dizze trjje jier dan wiene de ynkomsten fan de stamboekers per H.A. trochlnoar f 1051 en by de net-stamboekers f 874. Dat makke in foardiel fan f177 per H.A. Dit kaem fan twa kanten, hja krlgen f 92 mear molkjild en f84 mear foar forkoft fé. Mar dizze meatdere ynkomsten wiene gjln mear dere winst fansels, der stie ek hwat tsjta- oer. Hja joegen f120 mear üt oan foer, hwerfan f41 oan krêftfoer, f24 oan rüch- foer, sa as biten, jirapels, krüden en sa mear f 47 oan swietmolke, süpe en wael en f 8 mear oan strie en stru jjen. Oan hier en ünderhüld fan de pleats joegen de stamboekers f 11 mear üt en oan oare kosten, sa as it Stamboek seis, de féarts, keuren en al sa mear f29 de H.A. Docht men dit bymekoar dan kriget men f160 Onkosten mear. Op twa punten wiene de stamboekers hwat suniger as de oaren, hja joegen f3 minder oan kunstmest en èk f3 minder oan ar- beidslean üt, lytse forskillen dus, dy meit- sje dat der by etatsjebislüt dochs noch in foardielich forskil wie fan f23 de HA Op in trochsné-pleats koe dus troch de stamboekers likernoch sa’n f500 per jier Voor de gevallenen. Bij het Nationale Mo nument op de Dam te Amsterdam werd na mens de vereniging van reünisten van het vroegere 2-7-R.I. een krans gelegd voor de Indonesische urn. Kind gedood. Een 8-jarig Texels meisje, dat op. een dorsmachine meereed, kwam, toen ze er af zou springen, onder een der wielen terecht en was op slag dood. Succes van Horecaf. De Horecaf-tentoon- stelling, te Amsterdam gehouden, werd in korte tjjd door meer dan 70.000 mensen be zocht. Fraude bij melkfabriek. Bjj de melkinrich ting „Camiz” te Arnhem is een uitgebrei de fraude met melk ontdekt. Zes melksljj- ters kregen door medewerking van twee personeelsleden meer melk dan voor hen werd geboekt; de opbrengst werd onderling verdeeld. Alle acht zjjn gearresteerd, toen aan het licht kwam, dat meer lege flesjes waren ingeleverd, dan er volle waren af ge schreven. N.V.V. telt vierhonderdduizend leden. Vol gens een mededeling van de heer H. Oos- terhuis, voorzitter van het NW, Is het le dental van het NW de 400.000 gepasseerd. Loofmesi. Bedek uw aardappelkuilen niet met aardappelloof, maar.verbrandt het ook niet. Verwerk het de komende winter liever in de stalmest; het is een kleine maar niet onbelangrijke bron van organi sche stof en enige zouten. Brandend aard appelloof is, vooral nu we de zeer grote behoefte van onze bodem aan organische stof kennen, uit den boze. Het was haar aard. Een Haarlemse vrouw kreeg de helft van haar te grote voorraad goederen, die wegens hamsteren in beslag TN deze na-oorlogse tjjd wordt de drang om te emigreren steeds groter. Dat is een feit, dat moeiljjk te ontkennen valt. Geen wonder, want in enkele jaren tijds is onze bevolking met één millioen personen toegenomen, terwjjl onze grondoppervlakte even groot is gebleven. In nieuwe flat zullen twaalf artsen wonen. Binnenkort zal men in Groningen gaan be ginnen aan de bouw van een groot en mo dem tagerichte flat voor dokters en spe cialisten een nieuwigheid voor ons land. Meer suiker? In de komende jaren staan er grote veranderingen te wachten op het gebied van de suikerbietenteelt in ons land. Dan zal nameljjk zaad aan de markt wor den gebracht, dat per hectare minstens 10 procent meer opbrengt dan tot nu toe. Het zaad ondergaat een speciale behandeling zoals de roemruchte konjjnen in Zweden die twee keer zo groot worden. Houtboot verspeelt roer. In het Friese Gat tussen Ameland en Schiermonnikoog is de houtboot Klous Bisschof aan de grond ge lopen. Nadat verschillende schepen te hulp waren gesneld, is het schip door de Duitse sleepboot Wodan naar Emden gebracht, daar het stuurloos was geworden door ver lies van het roer. Mr. H. L. s’Jacob opvolger van Mr. Schok- king. Het is thans een feit, dat de bespre kingen in zake de opvolging van minister Schokking tot dusver een vlot .verloop heb ben gehad. Mr. H. L. s’Jacob, thans secre- taris-generaal van het departement van Financiën, is benoemd tot opvolger van Mi nister Schokking voor de leiding van de de partementen van Oorlog en Marine. „Ten enenmale verzonnen”. Namens de minister-president is meegedeeld, dat de berichten in verschillende bladen als zou 't heengaan van minister Schokking het ge volg zjjn van ernstige conflicten in het ka binet, ten enen male verzonnen zjjn. Zeven noodwoningen afgebrand. Tjjdens de Zaterdagavondmarkt te Geleen is om streeks zeven uur een grote brand uitge broken in de noodwoningen aan de Markt. Zeven huizen gingen volledig ta vlammen op. Van het huisraad en de overige inven taris is zo goed als niets gered. Bovenwoning te Harlingen uitgebrand. Vrij dagmorgen omstreeks half twaalf werd brand gesignaleerd ta de bovenwoning van de bakkerjj „de Korenschoof” van de heer D. Bos te Harlingen. Geschutfabriek In Nederland? Verwacht wordt, dat het Nederlandse kabinet deze week de plannen van de Zwitserse maat schappij Hispano Suiza zal goedkeuren om 13 millioen gulden te beleggen ta een nieu we Nederlandse fabriek voor geschut en munitie. Verkeersongeval. Te Smilde werd het 3- jarig zoontje van de familie G. de Vries bjj het oversteken van de weg door een per sonenauto gegrepen en zo ernstig gewond, dat het enige tjjd later ta het ziekenhuis te Assen is overleden. Goed voornemen. Minister Struycken kon digt ta zjjn begroting van justitie aan, dat er meer aandacht aan de drankbestrijding zal worden besteed. De bewindsman con stateert een toenemend drankmisbruik. In vele gevallen is criminaliteit er het gevolg van. Er zal getracht worden de consultatie- bureau’s voor alcoholisme uit te breiden en te verbeteren. Inbrekers in Vredespaleis. Vier recher cheurs van de Haagse politie, die op hun sokken de brede trappen van het Vredes paleis waren opgeslopen, betrapten Zater dagnacht ongeveer half één evenveel inbre kers, die bezig waren gaten te boren in de brandkast, die in een kamer op de tweede verdieping staat. Twee van de inbrekers probeerden te vluchten, maar gaven de po ging op, toen men hen drie schoten achter na zond. Zjj zouden ook niet ver gekomen zjjn, want de tuin van het paleis was ge heel omsingeld. Van de andere twee gaf een met de ingenieuze tabrekerswerktuigen zich onmiddelljjk over. De andere vluchtte in een nevenvertrek in een kast, waar hjj zich verstopte. De rechercheurs vonden hem al spoedig. mear winst makke wurde. Ik moat earlik sizze, dat dit my Offalt. Hwant f500 is ta moai bidrach, mar as men rekket, dat dit mar 2 pct. is fan de totael-ynkomsten dan is dat op it earste each foar my in tsjinfaller. Tinkt men ris hwat langer oer dizze dingen nei, dan is der jit ien punt, dat net yn de risseltaten- rekken opnommen wurde koe, mar dat dochs net sünder bilang is. En dat is, dat in stamboeker geandewei ta fébislach op- bout, hwat ta greatere wearde hat as dat fan ta oaren ien. By likwidaesje kaem fansels jitterls üt, dat syn ynfentarls ta soarte fan sparpot west is. Ek mei men net alhiel forjitte, dat de fokker as regel mear foldwaning hat fan syn bidriuw, mear genot fan syn fé, mear yntensyf yn syn bidriuw opgiet. Dizze mo rele winstpunten kin men net yn sifers bridge, mar hja binne dêrom net minder weardefol. Oan de oare kant is it risico ek wer greater en freget ta stamboekbl- driuw ek meat kaptael. Soe men freegje hwat hat prestatsgewize it meast fortsjin- ne, dan blykt, dat de net-stamboekers mei 15.56 seis boppe de stamboekers steane, dy kamen op 15.13 pct. fan de bruto-opbrtagst Hwer komt nou it hegere molkjild wei by de stamboekers. Alderearst krigen hja 336 mingels molke mear per H.A., dan wie it fetgehalte 3.88 tsjta de netstamboekers op 3.77. Har fébisetting wie efkes lichter, ek al omdat hja mear jongfé oanhülde. It iene tsjta it oare birekkene komt men dan op ta mearder molkjild fan f 92 de H.A. Opmerklik is wol, dat hjirüt blykt, dat de hegere foerkosten fan f 120 net goed makke wurde troch heger molkjild. De winst moat üt de forkeap fan fokfé komme. Bart dit net, dan hat de netstamboeker it béste dlel forkeazen. Sa sjocht men, dat beide groe pen yn har winst folie tichter bymekoar lizze as faken tocht wurdt. TEN fan de dingen, hwer’t folie en faken r oer praten wurdt tsjtatwurdich, dat bin- ae de ütkomsten fan de boerebidriuwen yn dizze omkriten. Komt men by ta koumelker dan gil dy net klejje, mar wiist op de greate boeren. Nou ja, hy hat syn brea wol, mar dêrre sopje de petielen aerdich rommer. Under de greate boeren lykwols wiist men op de hege leanen en sosiale lésten en gauris op de stamboekboeren, dy meitsje jild; by harren seis kin it gjin sprekken lejje. De stamboekboeren lykwols wize op de folie greatere kosten, dy’t hja hawwe, net alllnnich oan it stamboek en it keuren en sa, mar ek oare Onkosten. Dizze controverse is neat net slim, it jowt hwat kleur oan it praet en hüldt de kwesje libben. Fan ta algemien st&npunt lykwols is it lang net sünder bilang to witten oft dizze praterjl ek ta saeklike wierheit yn- haldt, hwermei mannichien syn foardiel dwaen koe. De feiten wize nammers üt, dat de animo foar fokken en stamboek hjir yn dizze hoeke tige tanommen is, it wurdt langer greater toer om ta net-stamboeks- boer to ftaen as ta stamboeker. Wy binne dêrom bliid, dat de foarljoch- tingstsjtast yn Snits, hweroan wy al safolle wichtige riedjowtagen tankje, ek dizze kwesje ris op it harspit nomd hat en ta wiidweidich ündersyk dien hat nei de bl- driuwsütkomsten fan stamboekers en net- Arrestant ta cel overleden. De heer Th. J. de K. uit het tehuis voor oude mannen te Oss is in een cel van het politiebureau te Hees overleden. De overledene was wegens dronkenschap gearresteerd. Een geluk bjj een ongeluk. Een fietser bjj Venlo, die voor twee wielrijders moest uit- wjjken en daarbij viel, zag zjjn fiets onder een passerende stoomwals platrijden. Hjj zelf kon ontsnappen. De paratyphus in Tiei heeft een gunstig verloop. Nog maar twaalf patiënten wor den verpleegd ta het noodziekenhuis, dat kans loopt spoedig te verdwijnen. Een vyftigtaJ jonge boeren zal in 1951 waarschijnlijk weer naar Amerika worden uitgezonden om een studie-opdracht te ver vullen. Inlichtingen: Comité Ültwisseling Jonge Boeren en Tuinders, Raamweg 28, Den Haag. Een hevige botsing bjj IJsselmonde tussen twee motorschepen „Airolo” en „Catha- lina” veroorzaakte een vrjj grote averjj. Een 59-jarige vrouw werd gewond door rondvliegende glasscherven. Wjjzer geworden. Te Groningen zjjn een aantal E.V.C.bestuurders overgegaan naar het O.V.B. (Onafhankeljjk Verbond van Be drijfsorganisaties) omdat zjj tot de erken ning kwamen, dat de EVC slechts een ver lengstuk is van de Communistische Par tij. Verdwaald? Tot zjjn grote verwondering trof dezer dagen een inwoner van Weidum, de heer L. de Graaf, op het grindpaadje voor zijn woning een slang van pl.m. een halve meter lengte. Het bleek een ringslang te zjjn. Wel een ongewone verschijning ta dit deel van onze provincie. Dadelyk op de bon. De minister van justi tie verzocht het Openbaar Ministerie, de politie instructies te geven, dat zjj bjj het constateren van een verkeersovertreding niet moet volstaan met een waarschuwing, doch dadelijk proces-verbaal moet opma ken. Grote serie inbraken opgehelderd. De dis trictsrecherche van de rijkspolitie te Am sterdam heeft de 27-jarige M. S. B. en P. H. gearresteerd, die bekend hebben inbra ken te hebben gepleegd in Noordscharwou- de, De Rjjp, Haarlem, Uitgeest en Llsse. Eén van hen bekende ook nog inbraken te Heilo, Uitgeest, Purmerend, Bussum, Alkmaar, Leidschendam en enige plaatsen in Friesland. Bijzondere straf. Te Amsterdam werd iemand veroordeeld, dat hjj gedurende twee jaar geen café of openbare gelegenheid waar sterke drank wordt geschonken, mag bezoeken. Het liep goed af. Ditmaal is een vliegtuig ongeluk te melden, dat geen mensenlevens heeft gekost. Een lesvliegtuig van de vlieg basis Woensdrecht is van geringe hoogte neergestort en werd geheel vernield, maar beide inzittenden werden zelf niet ge wond. De Limburgse mjjnen produceerden in Sep tember (26 werkdagen) in totaal 1.057.500 ton steenkolen, tegen 1.021.400 ton ta de voorafgaande maand (eveneens 26 werk dagen). De Swift schoenfabriek te Njjmegen pas seerde Zaterdag j.l. een mijlpaal: voor het eerst in haar geschiedenis werd n.l. een productie van meer dan 10.000 paar schoe nen in één week bereikt. Ernstig ongeluk met roolmachine. Te Bo- ven-Pekela is de 38-jarige L. de Jonge van Stadskanaal ta een aardappelroolmachine terecht gekomen. Daarbjj werd zjjn linker been zo ernstig gewond, dat het moest worden geamputeerd. Kinderwagen gekraakt, kind ongedeerd. In Linne heeft een achteruitrijdende vracht auto een kinderwagen gekraakt. Ijlings toegeschoten voorbijgangers vonden de 3 maanden oude baby van de familie Simme- ling, die ta de wagen lag te slapen, onge deerd tussen de wrakstukken. Eind goed, al goed. Een Tilburgs cafébe- bezoeker, die bjj zjjn leven nimmer een fooi gaf, heeft aan de kellner Piet Segers een bedrag van f200 nagelaten. Boeren mogen stropen. In de Brabantse plaatsjes Rucphen en Achtmaal heerst zo’n konjjnenplaag, dat aan de boeren officieel het stropen is toegestaan. Vliegtuigproductie. De vjjf grootste Neder landse scheepsbouwbedrijven zullen over gaan tot de productie van vliegtuigen. De onderdelen zullen door de verschillende scheepswerven worden vervaardigd en de constructie van vliegtuigen (het assemble ren) zal ta Dordrecht geschieden bjj Avio- landa. Veevoederimport. De vooruitzichten voor de invoer van veevoeders zjjn door de inter nationale toestand en onze deviezenpositie nog steeds onzeker. Voor het volgend jaar zjjn de verwachtingen desondanks toch re- deljjk goed. Voor 1951 denkt de regering 620.000 ton granen, 350.000 ton veekoeken en 115.000 ton eiwitten te importeren. Prins Bernhard deze week naar huis. De toestand van prins Bernhard, die in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht een lich te operatie heeft ondergaan, is goed. Zjjn terugkeer naar Paleis Soestdijk kan deze week tegemoet worden gezien. Meer kuikens. Voor het volgend jaar acht de minister het uitbroeden van 21% milli oen kuikens verantwoord. Dit aantal ligt genomen was, terug, omdat gebleken was, boven de verwachtingen, die men ta krin gen van pluimveehouders had. Pech. Ongeveer tachtig passagiers van de 500 van de Veendam hebben het schip Zaterdag moeten verlaten, omdat zjj niet op tjjd en opnieuw geldig visum voor de Verenigde Staten ontvingen. Naar het schijnt is deze commissie ta tweeën uiteengevallen. De ene partjj van het Ministerie ziet de emigratie als een soortarbeidsbemiddeltag en de rest wil de emigratie zoveel mogeljjk ta eigen handen nemen. Juist de emigratiecentrales staan er op, dat een emigrant vlot wordt weggewerkt eu Een dergeljjke toeneming van het aantal emigranten stelt ongetwijfeld grote eisen aan de organisatie. Daarover is nog heel wat te doen geweest. Minister Joekes heeft destjjds aardig wat critlek moeten aanho ren over de Stichting Landverhuizing Ne derland. Dit deed hem besluiten om een commissie ta te stellen, die speciaal de landbouweraigratie zou moeten bestuderen. Deze commissie werd genoemd naar haar voorzitter, het Tweede Kamerlid Schilthuis. Het is langzamerhand een publiek geheim, dat zjj met haar arbeid gereed gekomen is. In deze commissie hadden zitting mensen uit de emigratie-organisaties, het bedrijfs leven en van het Ministerie van Sociale Zaken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1