11 I Het ijzeren gordijn moet omhoog Truman u 4GiL&-‘KjlO.S DE korte ós hjoed to sizzen door Nederland Vrljdar 20 Oct. 1950 No. 82 46e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - B o I s w a r d Buitenlands Overzicht West-Dultslands herbewapening San Francisco dictator Vargas a. ter ter uol Atlantisch pact. Het 1b de vraag natuuriöX of deze Amerikaanse beperking het Fran se parlement, dat het plan nog moet goed keuren, niet balorig zal maken, het Is toch al geprikkeld over het feit, dat het straks in een of andere vorm Spreeuwen bederven rietoogst. Nu de gro te vogeltrek weer massa's vogels op de wieken drijft, verzamelen zich tienduizen den spreeuwen langs het Twentekanaal, waar de vogels In de rietzoom een schuil plaats voor de nacht vinden. Het riet be zwijkt echter onder het gewicht der grote wolken vogels, zodat het niet geoogst kan worden. NIEUWE REGELS IN WEGVERKEER It en nt ue ra- tje tjo lat !en ot. sp- Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) vat its- aa !an te. ke yn in to ou sa at, Ier DÜ en ris :g- m- Laatste Berichten Hwat het Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad i et, iet 1 9 10U 7 7 1(L ije KEG. OMROEP NOORD 188 M. '01, lis jin de 5ai e r DE NEDERLANDSE REGERING BEEFT PAUL HOFMANN, de schel dende administrateur van het Marshall-plan, een diner aangeboden in Den Haag. Paul Hofman rechts in gesprek met Prof. P. Lieftinck (midden) en Ir. Mansholt (links). lat lyn zer rat rer is 11e k? ke yn hy Je, ier is- ;af UB iet- ■en Sij al ille. im- m- lep iet sil le- i’n !yn fe- d? lat roe jes i4Je m- ek ifle lar Ml Of. by ■en ne yr en dy b. c. af- re- re- m- de al- ir- Ook 5 pet. toeslag op Noodwet-Drees. Bij de Tweede Kamer is thans het voorstel in gediend, de toeslagen op de uitkeringen ingevolge de Noodwet-Drees per 1 Septem ber te verhogen van 5 tot 10 pet. De nieu we verhoging zal het rijk tien millioen gul den kosten. Op originele wijze heeft de Utrechtse bur gervader Zaterdag een herstelde weg weer voor het verkeer opengesteld. Ditmaal zon der schaar en lint, maar door het in brand steken van een verkeersbord, dat maanden lang de weg had afgesloten. PJONGJANG GEVALLEN. Hedenmorgen vroeg werd door de Ameri kaanse en Zuld-Koreaanse nieuwsdienst medegedeeld, dat In de afgelopen nacht Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad Is bezet. De Zuld-Koreaanse troepen trek ken thans verder op naar het Noorden. ontmoeting tussen president China, dat „balcon aan de Zuidzee”, dat nog belangrijker dan Korea voor de po sitie van het Westen in Azië is, omdat het communisme hier direct Z.O.-Azië bedreigt. Het gaat daar de Fransen verre van goed, zij hebben de Ver. Staten dan ook dringend om hulp verzocht. Deze kunnen echter wel wapenen zenden, doch als directe militaire hulp moet verleend worden, wordt de kwes tie erg ingewikkeld. Landen als India en Indonesië zullen het optreden van Amerikaanse troepen in dat gebied nauwelijks goedkeuren en of zij dat wel een V.N.-actie zouden doen is hogelijk de vraag, omdat zij aarzelen te beslissen wat eigenlijk het rechtmatig bewind in In do China is. Vietnam dat op Frankrijk steunt of Vietminh, dat de gunst van rood China heeft. En Rusland zoü natuurlijk een V.N.-actie ten gunste van Vietnam in het geheel niet goedkeuren. President Truman heeft in een rede te de Russen uitgenodigd te bewijzen, dat zij werkelijk van doelstelling veranderd zijn. De Russen zouden dat z.i. kunnen doen door lo. zich te gedragen naar de voor schriften Van het Handvest der Ver. Na ties; 2o. een beroep op Noord-Korea te doen de strijd te staken; 3o. het optrekken van het Ijzeren Gordijn, zodat vrije ge dachtenuitwisseling mogelijk wordt; 4o. De Russische medewerking aan ’n uitvoerbaar stelsel van collectieve veiligheid. Zolang Rusland deze voorwaarden niet had aanvaard, zou het Westen, aldus Truman, doorgaan met zich te wapenen. Niemand gelooft natuurlijk, dat Moskou bereid zal zijn de door de Amerikaanse president ge wenste stappen te doen. Wat de militaire paraatheid van het Wes ten betreft, de Amerikaanse regering heeft nu de Franse militaire plannen in beginsel goedgekeurd en er financiële steun voor beloofd, doch er is, zoals ook ten opzichte van andere Europese landen, enig voorbe- -1 gemaakt over de uitbreiding der Franse marine, welke Washington niet past ir het kader van een evenwichtige geza menlijke strijdmacht van de landen van 't terug. Foarhinne krigen de fammen in kleur, as se har skammen, nou skamje se har as se in kleur krjje. Twee boten er bij. Amerika zal twee fre gatten aan onze’ marine overdragen. Van Putten naar Ladelund. Ten einde de plaats te bezoeken, waar ruim honderd Puttenaren werden begraven, die door de Duitsers waren weggevoerd, ztfflen Maan dag 23 October van Putten uit drie auto bussen met nabestaanden naar het plaatsje in Sleeswjjk Holstein vertrekken. Hazardspelers op straat overvallen. Op de seconde af klopte de berekening van de Groningse politie bfl een overval op een troepje gokkers, die week in week uit hun verdiende weekloon verspeelden op een open plaats in de Houtzagerstraat bij de Vee markt. Sieradendiefstal. Uit een woonhuis te Hil versum werd Vrijdagavond, tijdens de af wezigheid van de bewoners, gouden, plati na en diamanten sieraden, voor een geza menlijke waarde van ca. f 6000 ont vreemd. Zestig jaar doctor. Op 28 October zal het 60 jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Uni. Versiteit promoveerde tot doctor in de staatswetenschap de heer J. Loudon, oud- minister van Buitenlandse Zaken te Pa rijs. f 400 uit marktcafé gestolen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is uit het markt café van de wed. Kooistra te Leeuwarden een bedrag van f 400 gestolen. De dader is nog hiet gevonden. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs s 10 cent per m.m Giro 87926 zal hebben te slikken. De Oost-Duitse ver kiezingen, die ruim 12 millioen stemmen of 98 pet. ‘voor het onder communistische lei ding staande nationale front opleverden, gaan we zonder veel commentaar voorbij, ze waren niet vrij en bluf en bedrog, zo als de West-Duitse kanselier Adenauer te recht zeide. Nieuwe verkiezingen in Israël schijnen waarschijnlijk, nu de economische moei lijkheden waarin dit jonge land verkeert, ook door zijn voortdurende mobilisatie, ’t volk ontevreden stemmen. Daardoor ontviel de regering de steun van enige partijen en een nieuw kabinet kan nauwelijks an ders dan als een overbrugging naar nieu we verkiezingen worden gezien. Economische moeilijkheden bedreigen ook de binnenlandse rust van Italië, waar de werkloosheid groot is, doch de regering de Marshallhulp niet gebruikt om in nieuwe ondernemingen te steken, welke een deel der werklozen zouden kunnen opmaken. Ze pot echter goud en deviezen op, wat opper vlakkig wel een indruk van soliditeit en stabiliteit geeft, maar goed bekeken slechts een verstarring van het economisch appa raat is. In het grote Zuid-Amerikaanse rijk Brazilië is een eigenaardige kwestie gere zen. Bij de presidentsverkiezingen is ver moedelijk de gewezen 300 politieke partijen in Zuid-Korea waren, typisch verschijnsel voor een politiek niet geschoold volk, dat plotseling een Westers democratisch stel sel in de schoot geworpen krijgt. Er is dus een langdurige politieke scholing in Korea nodig, naast economische en technische hulp, zodat de Ver. Naties nog een zware taak wacht op het schiereiland ais de eigenlijke militaire campagne, die in Noord- Korea tot nog toe gunstig bljjft verlopen, ten einde is. De Fransen zouden, als de geharde V.N.- troepen niet meer in Korea nodig zijn, deze gaarne aan hun zijde zien in Indo Val door zoldergat. Bij het verrichten van werkzaamheden in de schuur van zijn boer derij viel de 61-jarige landbouwer E. de Haan te Slochteren door een zoldergat. Hij kwam zo ongelukkig neer, dat hij een hals- v ervel brak, waardoor de dood omniddellijk intrad. Arm meisje. Het dochtertje van de familie Van Os uit Zwartemeer zal waarschijnlijk een duim en wijsvinger moeten missen, om dat een klein pakje, dat zij op straat vond, ontplofte. Het bleek afgekeurd vuurwerk van een vuurwerkfabriekje te bevatten. Een kanjer. Een snoek van zestien pond is gevangen door de heer K. de Boer te Hol- wierde (Gr.). Hij had heel wat moeite om de 1 meter lange rover uit het Oosterwyt- werdermeer op de kant te krijgen. Twee prinsessen krjjgen leiding by huis werk. Koningin Juliana heeft jonk vrouwe C. J. L. M. Sickinghe, die aan de Leidse universiteit haar doctoraal Frans haalde, aangezocht enige tijd leiding te willen ge ven bij het huiswerk, in het bijzonder van het Frans, van de prinsessen Beatrix en Irene. De perzik en Eva. Wegens stroperij van perziken veroordeelde de politierechter te Venray de heer en mevrouw H. uit Grub- benvorst tot elk f 15 boete. De vrouw had het eerst perziken weggenomen. Later spoorde zij haar man aan een nog grotere portie te stelen. Door koe gedood. Het onderzoek van de rijkspolitie te Groesbeek heeft uitgewezen, dat de 28-jarige Th. L„ wiens lijk Zaterdag in een weide aldaar Werd gevonden, het slachtoffer is geworden van 'n aanval door een koe. Deze heeft hem zodanig verwond een diepe wond in de buik dat L. niet meer in staat is geweest zijn fiets, die tegen de afrastering van het weiland stond te bereiken. gekozen, de leider van de partij van de ar beid, welker streven in niets gelijkt op dat van haar Nederlandse naamgenote. Ze heeft fascistische allures en Vargas heeft neigingen als de Argentijnse leider Peron. Het staat wel vast dat Vargas ook geko zen is met de stemmen der verboden com munistische partij. De thans aan het be wind zijnde regering, die op de soc.-de- mocraten steunt, zou overwegen om Var gas niet aan het bewind te laten komen, vanwege die verboden communistische steun. De kwestie is van buitenlands poli tiek belang omdat, komt Vargas aan het bewind, een machtig land zich weer schaart naast die Zuid-Amerikaanse landen die de dictatuur hebben of voorstaan: Argentinië, Peru en Venezuela. Een dergelijk blok zou grote macht in Z.-Amerika kunnen uit oefenen ware het niet dat Argentinië en Brazilië elkaar steeds de rol betwisten de leidende positie in dat werelddeel te ver vullen, wat een Innige samenwerking wel zal bleven beletten ook al keert Vargas Dat klopt niet. Een Zaandamse slager is geverbaliseerd omdat hij veulenvlees voor rundvlees zou hebben verkocht. Angstige ogenblikken. Te Vlissingen heeft men dezer dagen enige angstige ogenblik ken beleefd, toen een myn werd ontdekt in de haven, die door de golfslag tegen de palen beukte, echter zonder te ontploffen. De ijlings ontboden mijnopruimingsdienst heeft het gevaarlijke ding verwijderd. Geen animo voor prijsvraag. Onlangs werd vermeld, dat de heer N. W. Stoett te Leeu warden prijzen beschikbaar had gesteld voor schilders, die in een bijbels onder werp „Han van Meegeren zouden verbete ren”. De heer Stoett bericht thans, dat de door hem „uitgedaagde” schilders zijn uit nodiging niet hebben aangenomen. Emigratle-accoord met Nieuw-Zeeland. Te Wellington is tussen Nederland en N.- Zeeland een overeenkomst over de emigra tie gesloten. In Den Haag zal een bureau worden gevestigd in verband met het plan dit jaar 1200 ongehuwde mannen en 800 vrouwen in Nieuw-Zeeland toe te laten. Het begin is er. Tussen Zwolle en Meppel zijn de funderingen voor de palen, welke ter zijner tijd, het bovengrondse electrisch net voor de spoorlijn naar het Noorden moeten dragen, gelegd. Men zal hierna met het leggen van de funderingen langs het i baanvak naar Groningen beginnen. Niet genomen. Zaterdag even na midder nacht zijn te Den Haag vijf Korea-vrijwil- ligers slaags geraakt met een aantal bur gers, omdat deze laatsten iets geroepen hadden, dat door hen „niet genomen werd”. De politie kwam tussen beide en nam het vijftal mee. Veertienjarige jongen bestal groenteman. De Amsterdamse kinderpolitie is er in ge slaagd de diefstal van f 600 uit een groen tewinkel, op te lossen. De zaak kwam aan het rollen, doordat een 14-jarige jongen met een windbuks een vriendje in het beeb schoot. Knielbanken in Geref. Kerk. De Geref. Kerk van Laren (N.H.) is de eerste Geref. Kerk in ons land, die knielbanken heeft in gevoerd. J.l. Zondag zijn deze banken in gebruik genomen. De kerkgangers die dit wilden, konden dus knielen en er waren er ook die dit deden. Ernstig ongeval. Maandagmiddag om streeks halfeen is by de funderingswerk- zaamheden voor de bouw van een nieuwe boerderij by de Romspol in de Noordoost- polder een heistelling in elkaar gezakt. Twee mannen werden door het vallende gevaarte op slag gedood: de bouwkundig opzichter G. J. Goorhuis van Marknesse en de arbeider Anne de Vries van Lem mer. Tellen en inzamelen. Tilsdei 24 Oktober: 19.02—20. Fryske ütstjürlng. Frouljusketier Onder redaksje fah Frou L. PostBeuckens. 1. Fraechpetear mei de frou fan in bl- bleteek-amtner. 2. Op bisite by Franke en Tsjal. Stimmen üt it Heiteldn. „Jancko Douwema”, de trageedzje fan in Frysk patriot, in klankbyld fan S. J. van der Molen (earder ütstjürd op 25 Maeije 1949). Truman en generaal Mac Arthur op het eiland Wake in de Stille Oceaan leidde eigenlijk tot zekere neutralisering van deze beide grote figuren in de Amerikaanse ver kiezingsstrijd. De president prees na afloop Mac Arthur als een uitstekende legerleider en de gene raal werd weer een militaire onderschei ding rijker. Van zijn kant verklaarde Mac Arthur dat geen legerleider ooit groter steun van zjjn regering had genoten dan hij. De republikeinen kunnen nu bij hun verkiezingspropaganda Truman moeilijk meer verwijten zoals z(j hebben gedaan dat hij Mac Arthur niet voldoende steunt en de vooruitstrevende groep der demo cratische partij zal moeite hebben het op treden van de republikeinse generaal Mac Arthur als voorbeeld te gebruiken hoe de republikeinen de Amerikaanse regering in de wielen ryden by haar streven de vrede in de wereld te verzekeren. Voor de binnenlandse politiek van de Ver. Staten is dat een aangenaam gevolg van een conferentie, die natuurlyk ook en vermoedeiyk wel in de eerste plaats om buitenlands politieke redenen werd gehou den. En daarbij gaat het niet zo gemak- keiyk om de richtingen, die deze beide figuren vertegenwoordigen, te verenigen. President Truman en zyn politieke medewerkers zijn immers voor een Amerikaanse buitenlandse poli tiek, welke Europa als no. 1 op zowel het militaire als economische hulpprogramma houdt. Enige tijd geleden heeft deze groep die politiek nog eens bevestigd door generaal Marshall als minister van defensie te be noemen. Generaal Mac Arthur, zijn militaire medewerkers, tal van marinemannen en militaire deskundigen in de Ver. Staten zelf en een aanzieniyke groep republikeinen willen, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek sterker de nadruk legt op Azië en dat daar een strategisch onaantastbare Amerikaanse positie dient geschapen en er j ^oud ook een economisch programma wordt uit gevoerd, dat ook de grote markten in Azië dit is vooral de wens van het groot ka pitaal in de Vér. Staten op de duur weer ten volle voor de Amerikaanse industrie opent. Aan beide, zover uiteen liggende terreinen, als Europa en Oost-Azië, evenveel aan dacht schenken op zodanige wyze, dat de Westerse positie er absoluut waterdicht is, kan het op allerlei gebied zo rijke en mach tige Amerika zelfs niet. By Truman’s politiek van „Europa no. 1”, behoort dus noodzakelijk een zo gering mo- geiyke spanning in Azië. Daarvoor is nodig een zekere mate van bevrediging van rood China, eventueel zyn opname in de Ver. Naties en een breken van de Ver. Staten met die re- actionnaire machten in Azië welke door hun corrupte of onderdrukkingspolitiek de sympathie van hun volken verspeeld heb ben. Dat betekent dat de Ver. Staten op Formosa, niet met Tsjang Kai Sjek onder één hoedje mogen spelen en in Korea niet er op uit mogen zyn de positie van Syng man Rhee, de leider van de Zuid-Koreaan- se regering ten koste van alles te handha ven. Syngman Rhee moge als vaderlandlie vend Koreaan zich steeds hevig tegen Ja pan verzet hébben, hy heeft zich na de bevrijding alle/minst een verlicht leider van het Zuid-Koreaanse volk getoond, zijn po litiek had Veel gelijkenis met die van Tsjang Kai Sjek in China. Terecht heeft de commissie van de Ver. Naties voor Korea dan ook beslist, dat zijn regering niets te zeggen zal hebben in Noord-Korea als dat geheel bevrijd is, doch dat deze commissie daar zelf de zaken voorlopig zal regelen, tot verkiezingen voor geheel Korea hebben uitgemaakt wie het bewind er zal voeren. Natuurlijk onder voorlopig toezicht der Ver. Naties, en met aanwezigheid van V.N.-bezettingstroepen van de kleine V.N.-naties, om China en j Rusland door een bezetting met troepen van de z.g. grote Westerse mogendheden, die van „imperialisme” verdacht of be schuldigd worden, niet onnodig te prikke- len. Syngman Rhee toonde aanvankeiyk neiging zich tegen deze regeling te verzetten, doch schynt later eieren voor zyn geld te hebben gekozen en verklaard, dat hy zich by elke beslissing der V. N. zal neerleggen. Als Rhee dat doet, biyft de situatie toch al moeiiyk genoeg. Men denke er maar eens aan, dat een paar jaar geleden Met de inzameling van de 500.000 formulieren voor dn alge mene bedrijfstelling is begonnen. Gesmoorde stem. Een editie van hej; Suri naamse weekblad „De Volksstem” is door de politie in beslag genomen. Overreden en gedood. Op de Haarlemmer straat in Leiden is de 24-jarige mej. A. J. M. J. Vrouwenvelder door een vee-auto overreden en gedood. Weg er mee. Het Ministerie van Finan ciën herinnert er aan, dat op 15 November de termijn voor inwisseling-van de zilveren en zinken kwartjes en de nikkelen en zin ken stuivers eindigt. Om stagnatie bij de postkantoren gedurende de laatste dagen van de inwisselingstermijn te voorkomen, wordt het publiek verzocht de bedoelde munten zoveel mogelijk reeds thans in te wisselen. Twee kinderen door gas verstikt. In de nacht van 14 op 15 dezer zyn in de van Limburg Stlrumstraat te Den Haag twee kleine kinderen, een van 2% en een van een jaar door gasverstikking om het leven ge komen. Niet eens. In het dorpje Molenaarsgraaf, midden in de Alblasserwaard, staat land arbeider Muilwy'k met zyn vrouw en twee kinderen al sedert Maandag vóór zyn wo ning, waaruit hy op justitieel bevel is ver- wyderd. En dat alleen omdat de burgemees ter en twee wethouders het niet met elkaar eens kunnen worden of men de leegstaan de dorpspastorie mag vorderen of niet. Flessenbrief. Op Texel zyn 400 meter van elkaar twee flessen met briefjes aange spoeld die op 20 September door de heer en mevrouw Saban, met vacantie in een Engelse kustplaats, in zee werden gewor pen. Modern. In een gedenksteen in het in aan bouw zynde deel van het nieuwe gemeen tehuis van Eindhoven worden een oorkonde en een filmpje ingesloten; het laatste ver toont het heien van de eerste paal in Aug. 1949. Einde in Diemen. Een minderjarige Am sterdammer wilde wat meer van de we reld zien en liet de ouderlijke woning in de steek. De Diemer politie heeft hem weer naar huis erebracht. Wegenverkeersreglement in werkt Het nieuwe Wegenverkeersreglement, dat bij Koninklijk Besluit van 28 Augustus ’50 is vastgesteld, is Dinsdag in het Staatsblad afgekondigd en dus van kracht geworden. De voornaamste punten er uit zyn: 1. BROMFIETSEN worden gelijkgesteld met rijwielen, maar zij mogen niet worden bestuurd door personen jonger dan zestien jaar. Zy mogen niet rijden op rywielpaden, aangeduid door een zwart bord met in wit het woord „rijwielpad” (plattelands-rijwiel- paden langs zandwegen, door bos en hei). Zij mogen op een z.g. verplicht rywielpad, met ingeschakelde motor niet harder ryden dan twintig km. per uur. 2. VOORRANG moet door het langzame verkeer worden gegeven aan het snelle. Trams hebben voorrang boven snel en lang zaam verkeer. 3. DE MAXIMUM-SNELHEID (40 km in bebouwde kom; (80 km daarbuiten) vervalt 4. HET „TOETEREN” is, behalve in drin gende gevallen, verboden. 5. DE TRAMS moeten van richtingaan wijzers worden voorzien. 6. MOTORRIJTUIGEN krijgen kenteken bewijzen in plaats van de borden met pro- vincieletter en nummer. 7. RIJBEWIJZEN zullen in vyf soorten worden uitgegeven. 8. MEDISCHE KEURING zal in het alge meen by het verstrekken van een rybewys niet meer zijn vereist. 9. WIELRIJDERS mogen één hond, paard of ander dier aan de hand meevoeren. Be houdens plaatselijke strafverordening mag ook een volwassene op de fiets worden mee gevoerd. 10. OP DE TOEGANGSWEGEN van ste den en dorpen 'moeten weer de vóór-oorlog- se blauwe borden met in wit de plaatsna men worden geplaatst. 11. STRENGERE STRAFBEPALINGEN zyn opgenomen voor verkeersdelicten, in 't byzonder voor overmatig alcoholgebruik door bestuurders van alle voertuigen. Ry- bewijzen kunnen tot tien jaar worden inge trokken. 12. VOETGANGERS zyn niet verplicht zich aan de (rood-geel-groene) verkeers lichten te storen. Er is nog geen officiële regeling voor de speciale voetgangersover- steekplaatsen. 13. HET BERIJDEN van de linkerrybaan- helft by het inhalen op of vlak voor een wegkruising of -splitsing is verboden. 14. OOK BUITEN BEBOUWDE KOM MEN moet voortaan in het algemeen al leen aan de rechterwegzyde worden stil gestaan. 15. DE TEGENWOORDIGE STOPVER- BODSBORDEN gaan het parkeerverbod aan geven. De borden met een „doorgehaal- de P” vervallen met een lange overgangs- termyn. 16. MECHANISCHE RICHTINGAAN WIJZERS op auto’s zijn verplicht, doch ’t gebruik ervan niet, (armsignalen). „Clig- noteurs” zyn definitief „Amerikaanse” knipperlichten voorshands nog toegestaan. 17. OP BUITENWEGEN is het voldoende afstand houden van voorliggers voor ’t invoegen van inhalend verkeer ver-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1