VIJF JAREN UNO 11 Martinytoer üs hjoed to sizzen door Nederland Fan de Weerpraatje Dinsdag 24 Oct. 1950 No. 83 46e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland A. J. OSINGA - Uitgave van Drukkerij Fa B o 1 s w a r d Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad I PIET. Vrouw doodgestoken. In een woning aan Tj. de J. Op 24 October vieren de Verenigde Naties haar eerste lustrum. Vele sceptici zullen wellicht menen dat er onder de huidige om standigheden geen reden Is dit 5-jarig jubileum blij te gedenken. Al heeft echter de UNO ongetwijfeld vele idealisten In de practjjk teleurgesteld, geheel zonder vrucht is haar werk niet geweest en het feit dat de Verenigde Naties een instantie hebben geschapen, die althans tot georganiseerd overleg en samenwerking de moge lijkheid biedt, vormt toch een positieve bijdrage tot het ideaal: wereldvrede. Haag heeft Zaterdagavond een 25-jarige man C. V. de 22-jarige xnej. A. de W., met wie hij samenwoonde, in een vlaag van woede doodgestoken. 5 7 6 6 6 5 6 7 6 6 6 6 4 5 4 4 4 2 3 3 2 2 1 0 0 0 o o o 1 1 1 o o o 1 Vetschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 17— 5 24—11 19—12 21—19 13—13 8— 7 13—15 15—14 8— 8 5—14 9— 19 7—22 2—1 2—2 2—1 2—1 0—2 8 8 8 5 7 7 4 - 4 2 1 De Toekomst. Er is een opvallend verschil tussen de stemming na Wereldoorlog I en die na Wereldoorlog II, tussen de Volkenbonds- en de UNO-sfeer. Was toen het „nooit-meer- Een kanttentoonstelling in het museum ,,’t Prinsenhof” te Delft, die tot 29 October en onverantwoordelijk is het, duurt, laat een groot aantal stukken naald en kloskantwerk zien uit de laatste drie eeuwen. VOETBALUITSLAGEN. Eerst klasse A: Zwolse Boys-HSC GVAV-Zwartemeer Sneek-Be Quick Achilles-Frisia Velocitas-Heerenveen Leeuwarden-Go Ahead By great oansjen, ear en macht, Der skület efter weelde en pracht Faek great gefaer en Iflen. By ivrich pielen, del by del, Mel fleurich jins gerak sljuchtwei, Is mear gelok to krijen. nei alles hwat der bard wie, it Haedbistjür noch net bigrepen hie, hwer’t de skoech knypte. Doe kaem forline Tiisdei de algemiene gear- komste. De wize, hwerop dizze fan wal stiek, like neame op. Nóch fan it Haedbi stjür, nóch fan Dr. Kraan, kaem ien wurd fan' opklearring, ien wurd fan eksküs. Derüt moast elts wol de yndruk krije, dat de situaesje yn it Haedbistjür, op ünfor- klearbere wize, deselde bleaun wie. Doe naem Dr. Wever üt Ljouwert de buks en skeat twa kear yn de roas. It earste skot wie: It sanatorium bliuwt yn Appels- gea en it twadde: alle fierder ündersyk heart ünder de competinsje fan de kom- misje-Banning steld to wurden. Dat wie düdlik en klear foar elts, meistanners of tsjinstanners. Oer dizze ütstellen, moast doe noch, DOE NOCH, it Haedbistjür him oardelüre biriede. Ik haw it nea sülter iten. It wie biskamsum oan alle kanten. Men hie fan it Haedbistjür alles forwachtsje kinnen, mar net, dat it op dy gearkomste jlt gjin eigen stfinpunt ynnommen hie. As Haedbistjür makken hja in tryst, im- potint figuer. Tsjinoer de gearkomste wie it like fetsoenlik as in öfsprutsen bisite oardelüre yn ’e gong stean te litten. It roaide igge noch seam. En as men ea in biwiis ha wol fan de greate tagedienens fan de öfdielingsbistjüren, dan kin men gjin better fine, as dat de gearkomste dit sneue biskie swijend fordroech. De gear komste wie om ftlf üre bigoun en om heal- wei twaën kaem doe de de forklearring, dat it Haedbistjür yn syn gehiel akkoard gyng mei de moty-Wever, dy’t ynhüldt: It sanatorium bliuwt yn Appelsgea. Allinnich as de medyske kommlsje, op groun fan in, yn de takomst müglik foroare, ynsjoch, ta de conklüzje komme soe, dat in oar plak TAOïï’T de staf fan deskundige sanatoria- lieders én wittenskipsminsken, har rap port oer de kwesje: Appelsgea, ütbrocht hie, koe elk fan tinken wol ha, dat dermei de iennichste küns om dit kostlik sanato rium nei Grins oer to brlngen, foarby wie. Hwant allinnich de medyske kwesje koe in sadanige died rjuchtfeardigje. En dan moast it „luce clarius” wêze en gjin twi- velder. Wiken lang ha wy wachte op it forlossende wurd fan it Haedbistjür. It kaem net! It bleau stil en dizze stiltme waerd in driging. Hwat yn de goedichheit koe it haedbistjür bisiele? Hwer stiene hja en hwat woene se oan de algemiene gear komste fan de öfdielingen sizze? It wie rieden en yn ünderskate öfdielingen seach men gjin oare wei om wissichheit to krijen, dan de wei fan tsjincandidaten to stellen yn de periodike vacatures. Düdliker koe it al net. En jit altyd sei it Haedbistjür neat. Allinnich stjürden hja circulaires roun om de lju to bidimjen en hélden hja in formele gearkomste mei de öfdielingen, dy’t sokke kandidaten steld hiene. In bisprek hweryn mear as düdlik waerd, hwat de öfdielingen oer de saek niers vervulden toen een belangrijke taak. Maar thans voeren de Verenigde Naties in Korea oorlog onder eigen vaandel, de blau we vlag met de gouden wereldbol en de olijftak. 53 Staten verlenen daarbij morele of materiële medewerking. Rusland, dat op hoge benen uit de Veiligheidsraad gelopen was, keerde te laat terug om door een veto dit optreden onmogelijk te maken. Maar men heeft ook andere taken: er be staan plannen tot ontwikkeling van achter lijke gebieden, tot een betere verdeling van schaarse grondstoffen, tot werkloosheids bestrijding, tot bevordering van eco nomisch herstel en evenwicht. Men heeft de internationale steun aan vluchtelingen (dis placed persons) georganiseerd, voeding aan hongerige kinderen op grote schaal aange pakt, epidemieën bestreden. de algemiene gearkomste dien wurde. Alle leden fan it Haedbistjür wlene it mei diz ze moty iens, sei de Foarsitter. Doe wie de spanning brutsen. Men mei siz ze, dat it nei dizze wurden in pynlike tsjin- faller wie, dat in inkelde Grinzer öfdieling him tsjin of blanko forklearre en dermei bliken joech fan in üntfatsoenlik, provin- siael chauvinisme. Dizze inkelde stientsjes koene lykwols de strou net bidjerre. Bi- nammen it loyale wurd fan Dr. Klaverkamp fan Assen wie, lyk as de holding fan alle Drintse öfdielingen, saeklik en moedjaend. It üntbrekken fan in foarsitter, dy’t de si tuaesje baes wie, makke de fierdere gong fan saken ünnoadich stumpefich en lang- triedderich. Mei in inkeld wurd hie de gearkomste èn it ütstel EasterwAlde èn de bistjürsforkiezing ófdwaen kinnen. Nou’t it hege wurd derüt wie, lel dit foar de hén. Dat dit op in mislearre stimming en in opntj opkommend misbitrouwen ütdraeide, lei folslein oan de liedlng. Alles wie nammers klear foar de greate formoedsoening. Skytskoarjende wei is dy dochs komd en yn de bisteande situaesje èn mei it each op de greate bilangen fan it sanatorium Appelsgea, sille wy der mar hwat „tulementaesje” oer dwaen lyk as in foarsitter tsjin in al to neakene sjongeres in kear sei. De hearen Van der Mei üt Seisbjirrum of Pitersbjirrum en Ds. Pasma üt Grou hiene mei har nobele wurden it paed oars alhiel sljochte. Hawar, foar de lju üt de seal is it stik nou üt. Mar efter de koulizen sil jit hiel hwat barre moatte, wol it nije bl- trouwen yn dit bistjür blstlndlge bliuwe. En büten alles om is ek dit wol düdlik wur den, dat it net genöch is, yn sa’n bistjür minsken to kiezen mei greate filantropyske tawtfing, mar dat derby moat, dat de 11e- ding ek forantwurdelikens oan ken. UNO en Veiligheidsraad. Nochtans blflft het een indrukwekkend feit, dat 59 landen zich verbonden hebben tot overleg en samenspreking, dat de vertegen woordigers van meer dan 1700 millioen mensen hebben ingezien dat oorlog tenslotte het laatste en het ergste was en nimmer tot oplossing kon leiden. De Algemene Vergadering, die men wil vergelijken met een Wereldparlement, komt slechts éénmaal per jaar in gewone zit ting bijeen. Maar zij heeft haar onder-af- delingen: De Veiligheidsraad, de Economi sche en Sociale Raad, de Trustschapsraad, het Internationale Hof van Justitie en het (permanente) Secretariaat onder leiding van Trygve Lie. De Veiligheidsraad doet het meest van zich spreken, omdat hij permanent in zitting is en minstens eens per 14 dagen bijeenkomt. Deze raad heeft elf leden, vijf permanente en zes gekozen door de Algemene Verga dering. Die permanente leden zijn de „Gro te Vijf”, Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland en China. Momenteel staat in het brandpunt der discussie de vraag of het nationalistische China van Tsjang Kal Sjek thans op Formosa teruggedrongen, of het „rode” China van Mao Tse Toeng, dat de facto regeert, in die Raad vertegenwoor digd moet zijn en de Koreaanse kwestie houdt hiermee nauw verband. Besluiten van de Veiligheidsraad moeten met minstens zeven stemmen meerderheid worden genomen. Maar wanneer een van de Grote Vijf het er niet mee eens is, gaat de zaak niet door. Dan wordt het „veto” uitgesproken, waarvan met name Rusland druk gebruik maakt en terzake zelfs een record gevestigd heeft. Is een lid partij in het geschil, dan heeft het geen stem in de beslissing daarover. Zo doet thans het merkwaardig geval zich voor, dat, terwijl ieder het er over eens is, dat in Korea Rus land en Amerika het samen uitvechten, deze beide landen toch niet met elkaar in oorlog zijn, dus geen „partij” en zodoende in de Veiligheidsraad de handen vrij heb' ben. OCTOBERMAANDEN MET SCHERPE KOUDE-INV ALLEN. In 1908 werd in ons land in Oct. al geschaatst. /'''ELUKKIG is het klimaat van ons land v van die aard, dat er maar zeer zelden zulke abnormale weerstoestanden voorko men, dat deze catastrophale gevolgen heb ben. In de zomer komt er af en toe wel eens een scherpe droogteperiode voor, wel ke soms tot schadelijke gevolgen kan lei den en ook de zeer natte Septembermaand van dit jaar heeft op het platteland, waar de oogst van aardappelen en suikerbieten op volle gang is veel ongerief veroorzaakt. Maar over veel vreemde eenden in onze bijt hebben wij toch niet te klagen. Daarom juist is het voor velen misschien interessant om met de uiterste weertypen in een bepaalde maand of seizoen eens ken nis te maken. Daar hebben we bijv, de Oc- tobermaand, waar wij thans midden in zit ten. Wanneer wil deze maand over de pe riode van de laatste 50 jaren eens nader onder de loupe nemen en wij slaan de waar nemingen in deze reeks van jaren er eens op na, dan zien wij, dat October zich niet altijd als een reeds wat onstuimig worden de herfstmaand kenmerkt, maar zo af en toe ook al winterse allures heeft. Het meest extreme voorbeeld hiervan moge October 1908 zijn. Gemiddeld was deze maand niet te koud, maar in de periode van 19 tot 23 October trad er een ongekende koude-inval op. In het midden en noorden van ons land daalde daarbfl het kwik in verschillende nachten tot 4 6 gr. C. In Friesland liepen de kinderen uit verschillende dorpen al over het ijs in de sloten. In Hengelo (O.) moes ten de scholen worden gesloten, daar er nog geen kachels waren gezet en het zon der kachel niet meer te harden was. Het buitengewone van deze onverwacht scher pe koude-inval was wel het in het begin van de maand voorafgaande zeer warme weer. Op 2 October steeg het kwik in De Bilt nog tot een zomerse waarde van 26.3 gr. C. en in Groningen werd zelfs een voor October record hoge temperatuur van 27 gr. C. waargenomen, terwijl op ditzelfde station 19 dagen later, n.l. 21 October, een voor October lage temperatuur van 4.6 gr. C. werd genoteerd. Geen wonder dan ook, dat deze koude-inval velen heeft overvallen. Op het platteland zullen toen zeker nog heel wat te velde staande gewassen zijn bevroren. Plaatselijk zal het in genoemde periode zeker 6 gr. C. hebben gevroren. In De Bilt bedroeg het absolute minimum 3.7 gr. C. Op de 25ste van datzelfde jaar viel er in grote delen van ons land al flink wat sneeuw. De vroegste sneeuw sedert 1900 viel op 22 October in 1906. WO moeten tot 30 October 1941 terug gaan om de laatste in October gevallen sneeuw te vinden (dit voor De Bilt). De record laagste tempe ratuur te De Bilt in deze maand waarge nomen, bedroeg 7.8 gr. C. op 28 October 1931, terwijl op 10 cm. boven de grond op ditzelfde station op 26 October 1922 zelfs een temperatuur van 10.3 gr. C. werd afgelezen. Zoals U ziet, kan het in de Octobermaand soms al volop winters toegaan met sneeuw en matige tot strenge vorst. Het is maar goed, dat dergeltjke uitersten een zeld zaamheid blijven, maar laten wij toch op onze hoede blijven, daar nog elk jaar weer nieuwe records worden gebroken zowel in gunstige als in ongunstige zén. Foei. Een rechtbank te Kiel heeft twee Nederlandse zeelui uit Dokkum en Drach ten veroordeeld tot resp. drie' weken en twee maanden gevangenisstraf wegens ver zet tegen de Duitse politie. Twee ruziekmakende zusters*in Rotterdam lieten het niet bij woorden, maar gingen el- ^et hofje in de Van der Duynstraat^te Den kaar te lijf met stopnaald en raamstok. De politie verhinderde dat zij het gevecht met een mes hebben beslecht. De 15-jarige dirigent uit Italië, Pierina Gamba, zal begin December een grote tour- née door ons land maken, waarbij hf het USO zal dirigeren in concerten te Utrecht, Den Haag. Nijmegen en Amsterdam. Veel vreemdelingen. In het eerste halfjaar van 1950 werd ons land door 164000 vreem delingen bezocht (21.500 meer dan in de zelfde periode van 1949). Katwjjks strand thans zeer gevaarlek. Op nieuw heeft de ontploffing van oorlogstuig slachtoffers geëist. Te Katwijk is Zater dagmiddag een landmijn ontploft, die het leven heeft gekost aan drie jongens, die met twee andere knapen op het strand speelden. Het waren J. van der Plas, R. Huisman en K. Cysoul, jongens van resp. 11, 9 en 7 jaar. Op de koffie. Drie leden van de beman ning van het Nederlandse schip Zeeuw, al len uit Rotterdam, zijn te Dusseldorp we gens het smokkelen van meer dan honderd ton ongebrande koffie uit Zwitserland naar West-Duitsland, tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. De gulle natuur.Een fruitkweker te Zwaag, een dorpje in West-Friesland, is er in geslaagd peren van zeer groot gewicht te kweken. Drie van de soort Nouveau Poiteau wogen samen twee kilo. De zwaar ste bleek 750 gram te wegen. Weer vogelpest in Twente. Nadat de vorige week te Enter een geval van pseudo-vogel pest was voorgekomen, z(jn thans twee ge vallen van deze gevreesde hoenderzlekte geconstateerd te Goor en te Ambt-Delden. Vooral in eerstgenoemde plaats is men ex tra bevreesd voor een opleven der epide mie, daar er vele poeliersbedrijven zijn ge vestigd. De antl-semlet George Kettmann uit Am sterdam, voormalig hoofdredacteur van „De Misthoorn” en schrijver van een aantal anti-semitische boeken, zal op 30 October in Amsterdam terechtstaan. Skeletten gevonden te Venlo. In een ma gazijn, dat tot garage wordt verbouwd, aan de Burgemeester van Rijnsingel te Venlo zijn zes skeletten gevonden die vermoede- Hjk afkomstig zijn van een gevecht, dat ter plaatse zeer lang geleden moet zijn geleverd. Uit verschillende omstandigheden kon worden afgeleid, dat de lijken al vóór 1876 in dit graf moeten zijn geworpen. De schedels toonden beschadigingen, die door schoten of steken kunnen z(jn veroor zaakt. rjpOEN in 1813 de Verenigde Naties Na poleon en met hém de dictatuur naar zij meenden veilig op Elba hadden opgebor gen, kwamen zij bijeen op het Wener (het „dansende”) Congres. Czaar Alexander I van Rusland, die bemerkte, dat het spel van verdeel en heers, vooral door toedoen van de sluwe Fransman Talleyrand opnieuw be gon, kreeg een idee.volgens sommigen ontsproot ’t aan het brein van een geëxal teerde dame, de Barones Von Krüdener, Alexanders geestelijke leidsvrouwe. Hij stelde zich op het standpunt, dat het gezag der vorsten goddelijk is en dat zij elkander dienden bij te staan wanneer dat gezag ergens werd aangetast. Zo ontstond de Hei lige Alliantie, het verbond der Europese vorsten. Maar men hield geen rekening met de toen in opmars zijnde democratie. Revo luties ontbrandden, kronen rolden over de straat en de resterende vorsten werden zo danig gekortwiekt, dat de Heilige Alliantie geen zin meer had. Na de Eerste Wereldoorlog gaf de Ameri kaanse president Woodrow Wilson de ge dachte van internationale samenwerking opnieuw vorm en stichtte de Volkenbond. Hij was niet de enige die werd gedesillu- sionneerd. De ontwapening, gedenatureerd tot beperking van bewapening, bleek een hersenschim. Ook toen onderkende men niet de geest van de tijd. De dictatuur was in opmars en men meende met haar, die ver dragen beschouwde als vodjes papier, te kunnen pacteren. In feite overleed de Vol kenbond te München onder de schutse van Chamberlains paraplu. Valt het te verwonderen, dat, nu na We reldoorlog H de Verenigde Naties in ver gadering bijeen kwamen en een permanent lichaam, de Veiligheidsraad, stichtten, men hieromtrent geen al te hoge verwachtingen koesterde? Vooral toen bleek, dat van vre de geen sprake was en meer nog dan tij dens de oorlog twee kampen scherp tegen over elkaar stonden en hun ruzies en ge schillen op en naast het platform van de UNO uitvochten 7 1 8 2 10 2 2 2 2 2 3 4 4 5 5 „HIER STA IK, IK KAN NIET ANDERS. (Minister Lieftinck) „Verzacht belastingdruk!” „Minister, hoor ons klagen.” „De energie breekt stuk.” „Het juk is niet meer te dragen.” „Hoe kunt U zeggen: Spaar.” „U hebt een goede baan, ja.” „Uw parool zie toch klaar!” „Is een fata morgana!” Men gromt, men mort en scheldt, „Wij worden uitgezogen.” „Koelbloedig wreed geweld.” „Gespeend aan mededogen.” „Het schip keert straks de wal.’ „Wij laten ons niet nekken.” „U staat halstarrig pal,” „Zonder 't U aan te trekken.” Maar laat ons eerlijk zijn, In klagen critiseren, Is het dees tijd een gijn, De schatkist te beheren? De bronnen zijn verzand, Uitgaven schulden pruilen, Wie in ons Nederland Die met uw ambt wil ruiken? Misschien dat U kastijdt, Noodzakelijk, met schorpioenen, Ik stond in onze tijd Niet gaarne in uw schoenen. Werd mij de keus gesteld, Uw roer eens om te gooien, 'k Ging liever maar in ’t veld, De suikerbieten rooien. Zo staan de clubs er voor: Heerenveen Sneek Be Quick Leeuwarden Go Ahead Achilles Zwartemeer GVAV Frisia Zwolse Boys HSC Velocitas Vierjarig jongetje te Baarn in spercieboon gestikt. Terwijl de moeder aan het boon- tjesdraden was, stak een 4-jarig jongetje een van de spercieboontjes in de mond en kreeg het in de luchtpijp. Hij is op weg naar het ziekenhuis overleden. Apothekers onder tuchtrecht. Het ligt in de bedoeling van de regering, ook de apo thekers op te nemen in de wet, die de tuchtrechtspraak regelt voor geneeskundi gen, tandartsen en vroedvrouwen. O, die liefde. Uit minnenijd heeft in de Nieuwe Koekoekstraat te Den Haag de ene buurvrouw de andere met een bijl op het hoofd geslagen. Het slachtoffer is zwaar gewond naar ’t ziekenhuis overgebracht. Auto ramt fletser. Te Hommerts is Vrij dagmiddag de zeventigjarige heer H. v. d. Zee, door een auto uit Franeker, bestuurd door de heer J. de Jong aangereden. Z. reed op de fiets en zag de auto niet aanko men. Het slachtoffer was op slag dood. Koninklijk. De f 500.000 die de Kon. Ned. Petroleummaatschappij ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan had geschonken voor de bouw van een centraal research labora torium, zal ten goede komen aan het nieuw te bouwen centrale kankerinstituut. Over vier jaar KLM-straalvllegtulgen. Reu ter meldt uit San Francisco, dat dr. Albert Plesman op de jaarlijkse vergadering van de internationale organisatie van lucht vaartmaatschappijen (IATA) heeft voor speld, dat de KLM binnen vier jaar met straalvliegtuigen zal vliegen. Twee Jongen» gedood door landmijn. Een onbekend voorwerp, hoogstwaarschijnlijk 'n landmijn, dat Zondagmiddag door spelende kinderen op de Noordberg te Renkum was gevonden, is met een hevige knal ontploft en heeft twee kinderen het leven gekost, de 15-jarige G. Syp en zijn kameraadje H. Eijbergen. Baby eet.schoensmeer. Een baby van elf maanden van de familie K. te Bossen- hoofd (gem. Hoeven) heeft een doosje schoensmeer leeggegeten en is op dokters advies overgebracht naar het ziekenhuis te Roosendaal. Knaapje door klapbrug gedood. De zes jarige Jacob Drent, enig zoontje van de weduwe J. Drent-Grooten te Coevorden, is Zaterdag tussen de electrische klapbrug aan de Krimweg aldaar, geraakt en op slag ge dood. Wat bereikt werd. Wanneer men het werk van UNO en Vei ligheidsraad ziet als één voortdurend fa len, vergeet men vele lichtpunten. Men trad bemiddelend op in vele gevallen. We her inneren aan de Indonesische kwestie (al zijn niet allen het er over eens, dat de UNO hier een gelukkige rol speelde), aan het conflict in Palestina, waarbij Bernadotte zijn bemiddelingspogingen met zijn leven betaalde, aan de beëindiging van bloedige strijd in Kasjmir, aan de regeling van za ken in de voormalige Italiaanse kolonies in Noord-Afrika en vooral aan het optre den der Verenigde Naties in Korea. Vroeger, tijdens het bestaan van de Vol kenbond, is al eens een militaire macht in het geweer geweest, zij het voor een vreedzaam doelde contröle over de volks- stemming in het Saargebled. Onze Mari-1 tochten.en hwat hja dwaen soene as, needsaeklik wie, soene nfle ütstellen *oan oorlog’’-idealisme toonaangevend, thans ziet men nuchter en realistisch de werke lijkheid onder de ogen en gelooft men niet langer met één slag een einde te kunnen maken aan alles wat de wereldvrede be dreigt. Moeizaam arbeiden, gestaag over leggen, niet alleen op politiek en militair terrein, maar ook op sociaal en economisch gebied, langzaam opbouwen en verval te gengaan, dat is de taak van de UNO. Wanneer men zich in defaitistisch pessi misme van deze volkerenorganisatie, af wendt en ze beschouwt als lood om oud ijzer, veronachtzaamt men één geweldig winstpunt: er is een platform geschapen waarop men elkaar kan vinden en met el kaar kan praten. Er is een instantie ge schapen, waartoe men zich kan wenden om geschillen „niet met de wapenen der bar baren”, maar in vreedzaam overleg te be slechten. Nog rommelt het krijgsgewoel. Nog wordt er gevochten. Nog is het geen vrede. Maar gevaarlijk enig middel, hoe ontoereikend en onvol maakt het alsnog moge zijn, te veronacht zamen, dat kan leiden tot het bereiken van het grote doel, zich niet blindstarend op wat ontbreekt en wat verdeeld houdt, klem- me men zich liever vast aan dat ene wat bereikt werd en wat verbindt. En overi gens geldt zowel voor de vertegenwoor digers der volkeren in de UNO als voor die volkeren zelve, ook al is het aantal van hen die zulks erkennen, lering, dat het lot der wereld niet wordt beslist in UNO en Vei ligheidsraad, niet in conferenties en op de slagvelden, maar door Hem, Die ook het lot van vorsten en volkeren bestuurt. In die wetenschap kan men ook ten aanzien van de internationale samenwerking der volken handelen naar het woord: Alles wat uw hand vindt om te doen, doe dat met al uw macht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1