ideologie Tweeërlei Het grote struikelblok üs hjoed to sizzen door Nederland Laatste Berichten Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Buitenlands Overzicht I r d Hwat hat Gabe Skroar No. 84 Vrijdag 27 Oct. 1950 46e Jaargang Bolswartls Nieuwsblad Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OS INGA H Ol SW West-Duitsland zou ig Deun en kloek Haldt de broek, Dy’t dat sei Brocht him wei; Hwant al te kloek Skuort de broek. 3e «w w ar Hr. Ms. TORPEDOBOOTJAGER „EVERTSEN” IN DE KOREAANSE WATEREN. Midden op zee wordt de „Evertsen” van brandstol voorzien door een olieslang. Foto: Het overbrengen van de slang. ae 'n zetschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat '3 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 48 es >e- Let bi ’t lo an de en tw ;er ar rd t- g- an ar m- op le er dt 1O rp e- 23 er. fe lle dd en li n ie li et n- et a- in ee se re en •et or o- k- n. os Se de 11- se- 21- :n, o- 3) 2n It e- er g- ik m ■r, Jn at ir, ar >u ■n l" a. b. e- ar ef or ie hja moatte ek goedkard wurde fan des kundigen, oan to wizen fan de Fryske Aka- demy. De gadingmakkers kinne seis in On derwerp ütstelle, mar ek wol ien oanfreegje, it mei lizze op eigen sttidzjegebiet, mar ek wol derbüten. Foar literatuer kin help fre- ge wurde by de Fryske Akademy, dy’t fan har kant ek guon boeken forplichte stelle kin. De Akademy sil alle war dwaen om skrip- sjes fan goede kwaliteit publisearre to krijen. It liket der wol op, dat der foar dit njje plan by de studinten bilangstelling bi- stiet; de earste oanfragen foar sa’n diplo ma binne al ynkommen en yn bihanne- ling nommen. Beloften. Die beloften zijn niet gedekt door uitspra ken van een democratisch parlement. Mor gen kan een dictator iets anders beloven of door een andere dictator vervangen zijn, die de eenmaal gegeven beloften niet hand haaft. Dit verschil in ideologie zal altijd een beletsel blijven voor volkomen over eenstemming tussen Westen en Oosten, al zal men Van Westelijke zijde de toenade ringspogingen van Russische kant op hun waarde moeten toetsen. President Truman heeft daarvoor, zowel in zijn rede te San Francisco als in een speciale zitting van de algemene vergade ring der Ver. Naties waarin het lustrum werd gevierd, een goed plan geopperd. Te San Francisco heeft Truman geëist dat de Russen zich naar het Handvest zouden ge dragen, in de Assemblée noemde de pre sident als voorwaarden voor algemene ont wapening het enige wat de vrees, in de ban waarvan de mensheid thans leeft, kan opheffen dat deze alle wapenen zal om vatten en alle landen en dat zij omgeven zal zijn door een stelsel van waarborgen en openlijke uitwisseling van inlichtingen welke schendingen van de overeenkomst kan voorkomen. Het is duidelijk, dat een Russisch plan om alle landen hun gewa pende macht met een derde te doen ver minderen op het gebied van de ontwape ning niets heeft te bieden. Moskou heeft verreweg de sterkste legers op de been en die zouden het sterkst blijven als er van alle een derde afging. ant;v(,ord.ng schuldig zal rgn aa;1. es." van ministers van defensie der Atlant’.sc! z landen. Het lijkt allemaal erg omslauht.’j en erg voorzichtig en de uitvoering zal he 1 wat tijd vorderen, die eigenlijk niet be schikbaar is, maar de Amerikanen schijnen het te willen aanvaarden. De risico’s van een De 72-jarige Arend van der Wal te Mak- kum, die na 60 jaar trouwe arbeid als werkman aan de draaischijf welverdiend is gaan rusten. Truman heeft in zijn rede in de Assemblée de Ver. Naties onmisbaar genoemd, omdat ze lo. de gelegenheid bieden voor gemeenschappelijk overleg om de vrede te bewaren; 2o. om als die toch verstoord wordt gemeenschap pelijk tegen de agressor op te treden; 3o. om de ontwapening te verwezenlijken. Van dat gemeenschappelijk optreden achtte hij de Korea-campagne een voorbeeld en ook de Engelse minister van buitenlandse zaken Bevin beschouwde het zo en beide waren van oordeel, dat het gunstig verloop van die campagne de kans om de vrede te hand haven aanzienlijk had vergroot. We zullen moeten afwachten of dat inderdaad zo is, vast staat wel dat wat er met de Noord- Koreanen is geschied, heel wat opschudding in de Russische satellietstaten in Oost- Europa heeft veroorzaakt en het vertrou wen in de doeltreffendheid der Russische politiek er nogal geschokt schijnt te zijn. Daarom is er te Praag een conferentie van Molotoff met de Sovjet-satellieten, Oost- Duitsland incluis geweest. Natuurlijk was het probleem Duitsland de hoofdschotel, want zoals wij hier in het Westen geneigd zijn de deling van Duits land als een sort Koreaanse kwestie te zien, dóen de Sovjet-satellieten dat ook en voelen zij zich allesbehalve gerust over de voorgenomen bewapening van West-Duits land in het gezicht van het verloop der Koreaanse kwestie en het feit, dat Moskou haar opgehitste satelliet in de steek liet. Het resultaat der conferentie was een re solutie waarin wordt geëist dat de V. S. Rusland, Engeland en'Frankrijk geen her bewapening van Duitsland zullen toestaan, de Duitse vredeseconomie zullen bevorde ren, een vredesverdrag met Duitsland slui ten, een jaar na de ratificatie daarvan hun troepen terugtrekken, terwijl Oost- en W.- Duitsland een constituerende raad moeten vormen om de eenheid des lands voor te bereiden. De resolutie bevat niets nieuws, de Russen hebben herhaaldeljjk dergelijke voorstellen gedaan, welke er slechts op zouden uitlopen dat Duitsland een speelbal der communisten werd. Voor de conferentie werd gehouden, had Moskou ook al verzekerd, dat het geen Donderdag 2 November: 1919.30. Het Jeugdstrijkorkest van de Leeuwarder muziekschool, o.l.v. Kor Ket; composities van Handel en Fol- kertsma. Uitzending vanuit de Doops gezinde Kerk te Leeuwarden. FRYSKE STUDZJE. Om to bifoarderjen, dat de Fryske studin ten yn har stüdzje it forbAn mei FryslAn net kwytreitsje, is fan 'e kant fan de Frys ke Akademy in diploma ynsteld. Om dit diploma to heljen moat in skripsje lévere en in mounling tentamen dien wurde. De Onderwerpen dy’t bistudearre wurde kinne moatte fansels forbAn hAlde mei FryslAn; herbewapening Van dulden. Dit dreigement is in het Westen over het algemeen niet ernstig genomen, ofschoon toegegeven moet worden dat de Russen zich door eventuele herbewapening van W.- Duitsland ernstig bedreigd kunnen voelen en dit voor hen een reden kon zijn zich op een oorlog op korte termijn voor te be reiden. In het Westen neemt men echter aan, dat het Moskou vooral te doen was om de Franse socialisten te stevigen in hun verzet tegen de Duitse herbewapening die daarin een beslissende rol konden spe len omdat zij het leven der Franse rege ring in handen hadden. Op het laatste mo ment hebben deze socialisten zich echter verenigd met een plan der Franse rege ring waarin deze zich bereid verklaart een herbewapening van Duitsland te accepteren in het raam van een Europees leger, na het aannemen van het plan Schuman, en onder een Europees minister van defensie die ver- De kwestie van het verschil in ideologie tussen West en Oost, die een volmaakte eenheid in de weg staat, waarom we dus met een zeer onvolmaakte Ver. Naties ge noegen moeten nemen, is op de voorgrond getreden nu de Russen op allerlei wijze trachten weer met het Westen tot bespre kingen te komen. In vorige overzichten hebben wij daarvan reeds het een en ander gezegd. Rusland wil wel een bijeenkomst van de Grote Vijf (de politieke commissie der V. N. steunt dit idee, maar maakte niet uit ot „rood” China of het andere China een der vjjf moet zijn en daar zit de knoop!), het is bereid met Amerika te praten over een vredesverdrag met Japan, en in de politieke commissie der Ver. Naties ver zekerde Wysjinsky dat de deuren der Sov- jet-Unie wijd zouden opengaan als het Rus sisch plan voor atoomcontröle werd aan vaard enz. enz. Het lijken allemaal getui genissen van goede wil, maar men heeft in het verleden al te veel frazen van Russische zjjde gehoord om nu de wil ook maar voor de daad te nemen. Zelfs al zouden de Rus sen nu menen wat zij zeggen, dan is het tragische van de toestand, dat hun be loften alleen niet meer aanvaard kunnen worden. Welke waarborgen zouden achter de beloften van de heren van het Kremlin staan? AMERIKAANS VLIEGTUIG DOOR CHINEZEN NEERGEHAALD. Zuld-Koreanen nabij de Jaloe. De leiding van de Amerikaanse luchtmacht deelt mede, dat Dinsdag een Amerikaanse F-15 (Mustang)-jager door luchtdoelar- tillerie, die aan de Chinese zijde van de N.- Koreaanse grens stond opgesteld, is be schoten. De jager werd getroffen, vloog ,naar het Westen en stortte in zee; de vlie ger werd opgepikt door een oorlogsbodem van de marinestrtjdkrachten der Verenigde Naties in de Koreaanse wateren. Het Ame rikaanse vliegtuig bevond zich, toen het werd beschoten, boven Noord-Koreaans ge bied, ca. 5 km. ten Zuiden van de grens. Dit is de tweede maal, dat van dé Chinese z(jde der Noord-Koreaanse grens op Ame rikaanse vliegtuigen is gevuurd. De eerste maal geschiedde dit Maandag toen twee Amerikaanse marinevllegtuigen werden be schoten, waarbij geen der toestellen werd getroffen. De Amerikanen zetten in de onlangs door de Zuid-Koreanën veroverde havenstad Wonsan aan de Oostkust van Noord-Korea mariniers en infanterie, in totaal 50.000 man, aan land. REG. OMROEP NOORD. 188 M. Tlisdei 31 Oktober: 19.0220. Fryske ütstjüring. Stimmen üt it HeitelAn. „It boek fan ’e Psalmen”, yn 'e biri- ming fan Fédde Schurer: sang fan Kees Deenik mei bigelieding fan strykkwar- tet; foardracht fan Ludzer Eringa. Ds. J. Rienstra sprekt oer: „Mien leauwe, gjin miene macht”, tekst Hanlingen 15 11. Mar wy leau we bihAlden to warden op gjin oare wize as hja: troch de genede fan ’e Hear Jezus Christus. Foaröf it Luther- liet. Ta bislüt Ps. 25 1 en 2. Woensdag 1 November: 18.4519. De heer J. M. Dijkstra, inspec teur van de Veeartsenijkundige dienst in Leeuwarden spreekt over de bestrij ding van de runderhorzel in de pro vincie Friesland. 19.1519.30. De Stem van het Noorden. Groot aantal varkens bij brand omgeko men. Een felle brand heeft Maandagmid dag de varkensmesterij van de heer J. Bolt te Bedum in de as gelegd. Twee schuren brandden totaal af. Een derde, de grootste, waarin zich o.m. twaalf koeien bevonden, kon worden gered. Het juiste aantal var kens, dat in de vlammen omkwam, is nog niet bekend, maar vast staat, dat van de ruim negentig varkens drie en twintig le vend verbrandden. Men schat dat er wel zestig zijn omgekomen. De emigratie van Nederlanders in het eer ste halfjaar van 1950 omvat bijna tien dui zend personen. Zij trokken vooral naar Ca nada en Australië, Het Surinaamse kiesstelsel wordt herzien. De landsregering zal binnenkort voorstellen de evenredige vertegenwoordiging in te voeren. Daarna zouden verkiezingen worden gehouden. Een kanjer. Onder Nederweert heeft men bij graafwerkzaamheden een boom ontdekt die wellicht eeuwen geleden in het veen is verzonken. Het gevaarte heeft een lengte van twintig njeter en een diameter van drie meter by de voet. Toch nog heel wat. Het aantal gasten, dat deze zomer gedurende het vóór- en hoog- seizeri Schiermonnikoog heeft bezocht, be draagt 22.300, iets minder dan het vorige jaar. Help de dieren. Brandweermannen uit Zeist hebben een kennelijk verzwakte jonge ooie vaar van een hoge schoorsteen te Soester- berg gered De vogel is nu gehuisvest in het dierenpark Wassenaar. Geschenken voor de Paus. Een groep Vo- lendammers, die met hun pastoor Rome be zoeken, hebben de Paus een Volendammer costuum en een miniatuurbotter aangebo den. Ketel ontploft: vjjf gewonden. In de melk fabriek van de Verenigde Veluwse Melkfa brieken te Nunspeet ontplofte Maandag middag een steriliseerketel, waarin zich verscheidene flessen melk bevonden. Vijf personen, die in die afdeling werkzaam wa ren, bekwamen min of meer ernstige brandwonden. Ze zijn per ziekenwagen naar hun woningen vervoerd. Tractor in tweeën. Maandagochtend reed de heer J. Schat met een Jandbouwtractor op het Oosteinde te St. Anna Par. tegen een betonnen buis, bestemd voor de riole ring, die in de Oostervaart wordt gelegd. De buis bleef heel, maar de tractor brak in tweeën en is met een paard naar de smid gesleept. De bestuurder bleef onge deerd. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm Giro 87926 Duitse herbewapening moeten nu eenmaal genomen worden. Dat deze niet gering zijn zij toegegeven. Men denke ook maar eens aan de drang welke aan beide kanten van de Elbe moet be staan om tot een herenigd Duitsland te komen. De Oost-Duitsers zullen daarom steeds trachten het Oosten te bewegen W.- Duitsland te „bevrijden”. In West-Duits land zal echter steeds de neiging bestaan Oost-Duitsland weder bij het rijk te voe gen en het zal daarom zijn invloed in Wes terse defensie-aangelegenheden allicht trachten uit te buiten ten bate van een be vrijdingsoorlog voor Öost-Duitsland. Waakzaamheid blijve dus geboden. De Fransen zullen dat in ieder geval wel blijven. Ze zijn dat ook in de onderbande - lingen binnen het Atlantisch pact zelf over de economische en financiële verplichtingen welke de militaire der verschillende lan den dienen te vergezellen. Zij dringen er terecht op aan dat die billijk zullen worden verdeeld en hebben daarbij vooral het oog op het feit, dat de Engelse oorlogsindustrie kans krijgt op zeer grote orders en de En- gelsen dus winst zullen kunnen maken uit een toestand, die andere landen slechts na delen veroorzaakt. Uit het Verre Oosten valt het binnendringen van de Chinese communisten in Thibet te melden. Vrijdag 3 November: 1919.15. Litterair kwartier. Fokke Sierksma spreekt over de christelijke roman in Friesland. Jongetje verdronken in gierput. Te Jislum is Maandagmiddag om ongeveer vier uur in een onbewaakt ogenblik het drie-jarig jongetje Sjouke Boersma in een gierput geraakt en verdronken. Vos geschoten. De jager R. •Roffel te Tol bert heeft in de Bakkeveenster bossen een dikke vos geschoten. Stenen doodkist gevonden uit jaar 200. Bij graafwerkzaamheden in Nijmegen werd Zaterdag op slechts een halve meter diep te een stenen doodkist gevonden, die na een vluchtig onderzoek afkomstig bleek te zijn uit het tijdperk van tweehonderd jaar na Christus. De kist bevat het skelet van een vrouw en wat aardewerk. De bedoeling was een kabel dwars onder de weg te leg gen; het werk is voor een paar dagen stil gelegd om de kist zonder beschadiging op te graven en over te brengen naar het Rijksmuseum te Nijmegen. Leverancier van hamsteraar. Een geldboe te van f 1000 of zes maanden hechtenis luidde een vonnis tegen een kruidenier te Haarlem, die een klant aan hamstervoor raad geholpen had. Plattelandsvrouwen vieren hun jubileum. In Utrecht heeft de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, die 14 October 1930 werd opgericht, als „bond van plattelands vrouwen” haar 20-jarig bestaan gevierd. Late appeltjes. Bij de veehouder Jan Kals- beek op de 7e wijk te Hoornsterzwaag staat nog een appelboom iri bloei. Ook komen er nog kleine vruchten aan de boom. Uitstel van repatriëring? be mogelijkheid bestaat, dat het vertrek van een aantal Ne derlandse militairen in Indonesië naar Ne derland enige tijd zal worden uitgesteld, aldus verneemt het A. N. P. van welinge lichte zijde. Buspassagiers te Joure hebben spontaan f 4.95 ingezameld en overgedragen aan een hunner -^medereizigers, ieen arbeider, die zojuist voor vijf gulden was bekeurd we gens roken in de bus. De walvisvaarder „Willem Barendsz” is te Curasao aangekomen. De Bilt registreerde aardbeving. De seis mografen van het KNMI in De Bilt hebben Maandagmiddag een vrij sterke aardbeving geregistreerd. De aard van deze beving lag op ongeveer 9300 kilometer afstand, ver- moedelijk aan de Westkust van Midden- Amerika. Jager had bril nodig. Een jager heeft on der Vught een bromfiets stukgeschoten. De fiets stond op een dijk en leek in de verte net een haas. Naar de jeugdgevangenis. Drie jaar jeugd gevangenis luidde veertien dagen geleden de eis tegen de 22-jarige los-werkman Wietse V. uit Leeuwarden, die voor de rechtbank moest verschijnen wegens het stelen van geld uit offerblokken in katho lieke kerken. De rechtbank veroordeelde hem thans tot twee jaar en drie maanden jeugdgevangenis. VJjf Nederlanders in Italië gewond. Vijf Nederlandse doofstomme jongens, die van een pelgrimstocht ter gelegenheid van het heilig jaar naar Nederland terugkeerden, zijn Woensdag gewond, toen de bus waarin zij zaten in de buurt van La Spezia in Italië slipte en over de kop sloeg. Lieftinck heeft een nieuwe rechterhand. Met ingang van 16 October is mr. H. A. M. van den Dries tot secretaris-generaal van het ministerie van Financiën benoemd. Hij volgt in deze functie mr. s’Jacob op, die minister van Oorlog werd. De visserüberichten uit zee melden nog steeds overvloedige vangsten, vaak van 5 en 6 kantjes haring per net. Evenals vorig jaar zijn de resultaten buitengewoon goed, met dit verschil, dat deze visserij 14 dagen eerder is begonnen. Dr. H. M. Hirschfeld is ernstig ziek. De oud-Hoge-Commissaris in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, thans Regeringscommissaris voor het Europese Herstelprogramma, is Maandagavond in Parijs zéér ernstig ziek geworden. Weer nieuw record voor Geertje. Geertje Wielema heeft Woensdagavond in ’t zwem bad aan de Kapelstraat in Hilversum het Nederlands record op de 3 x 100 meter wis selslag persoonlijk, dat sedert 30 Maart 1949 op naam stond van haar clubgenote Annie Veldhuizen, met niet minder dan 9.6 seconde verbeterd en gebracht op 4 min. 17.9 seconde. Een waarlijk schitterende prestatie. Een dolgeworden koe rende Dinsdagmiddag in Tiel van het slachthuis weg en liep op haar vlucht door de straten een vrouw om ver, die vrij ernstige kneuzingen opliep. Minister s’Jacob naar Washington vertrok ken. De nieuwe minister van Oorlog er Marine, mr. H. L. s' Jacob is Woensdag avond naar Washington vertrokken om deel te nemen aan de conferentie van mi nisters van Defensie der landen, aangeslo ten bij het Atlantisch Pact. Hij hoopt 4 November terug te zijn. De Canadese regering heeft in het kader van wederzijdse bijstand tussen de leden van het Atlantisch Pact aan de Nederland se regering materieel aangeboden voor de uitrusting en bewapening van één infan terie divisie. Zestig trekkende leeuwerikken en vinken zijn in één nacht te pletter gevlogen tegen de Texelse vuurtoren. Vier gearresteerde CPNers bekennen. Be treffende de arrestatie van enige commu nisten te Vaals (Limburg) en omgeving deelt de officier van justitie bij de recht bank te Maastricht het ANP mede, dat het hier twee gevallen betreft waarin aan een gedesterteerde militair (in geen van beide gevallen communist) hulp werd ver leend om naar België uit te wijken. De eerste „zelfbedieningswinkel” in Rot terdam (de derde of vierde in Nederland) zal ongeveer half November worden ge opend in het nieuwe flatgebouw Wereldha- ven-Rotterdam-Zuid. Een motorkustvaaxder, de „Bonaire”, is Dinsdag met .goed gevolg te water gela ten op een scheepswerf te Foxhol (Gr.). Op dezelfde werf wordt de kiel gelegd voor het grootste schip, dat ooit langs het Win- schoterdiep is gebouwd. Van de Oostenrijkse scholen, die in ons land worden geïmporteerd, zullen sommige voortaan misschien ook stenen buitenwan den krijgen. De binnenwanden blijven van hout. f 10.000 werd gestolen aan materiaal uit het Centraal Auto Herstelbedrijf in Utrecht Vijf leden van het personeel zijn tot nu toe door de politie gearresteerd. - „Sinaasappelkistenhout lijkt veel op wat hier verwerkt wordt in zolders en vloe ren,” was de critiek van een groep archi tecten ,en andere vaklieden, die nieuwe woningen in Assen en Meppel bezochten. Het Assens gemeentebestuur heeft dit ech ter vierkant tegengesproken. Drente is be nieuwd naar de waarheid. De onderscheidingsvïag van de Rijkslucht vaartdienst heeft een witte dr’ehoek, waar, in een gestyleerde Vliegende meeuw is aan gebracht met daaromheen de letters RLD. Mis, burgemeester. Onder dit opschrift geeft de hoofdredacteur P(iebenga) de bur gemeester van IJlst een standje, dier het Fries als voertaal in de raad meende te kunnen verbieden. Grote boerderjjbrand. Doordat een boer bij Aalten een tractor wilde aanslaan, ont stond er brand in een grote boerderij. Uit de tractor sloeg n.l. een steekvlam, die oversloeg op de benzine. Mooie opdracht. De Italiaanse regering heeft de heer mr. M. P. van Buytenen t8 Leeuwarden, rijksarchivaris in Friesland, een studieopdracht voor de duur van 4 maanden verstrekt. Vandaag reeds vertrekt de heer van Buytenen. O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1