Martinytoer üs hjoed to sizzen Fan de door Nederland Wereldspaardag No. 85 Dinadag 31 Oct. 1950 46e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - B olsward Veischflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Hel communisme en Rusland PIET. Tj. de J. UNO-LUSTRUM. (Oct. 1950). Er daagt een nieuwe tijd! Parool, voor dertig jaar en Genève werd gewijd, Het zou de vree bewaren, Er kwam een Volkenbond, Een kindje, zwaar verworven Dat nimmer goed gezond Kwijnend is weggestorven. Er werd geconsulteerd, Eindloos onvruchtbaar bomen 't Mes nodig gehanteerd, Zover is ’t nooit gekomen, Geen durft de kat de bel Eendrachtig aan te binden, Agressie kreeg vrij spel, Waren de leiders blinden? Men trok een wijze les, Uit ’t falen in het verleden, UNO te Lake Suksess, Vijf jaar wij zijn tevreden, ’t Critieke uur paraat, Agressie-kiem te smoren, UNO mocht aller baat Het eerste doelpunt scoren. Vflf jaar de stand is thans 1-0, Een welverdiende zege. De mensheid brengt spontaan en gul ’n Gelukwens allerwege, Vijf jaar de wereld heeft gezien, UNO, dat je iets betekent. Dank - met de stille hoop misschien Blijf voor je taak berekend. TN great freon fan it folk plichte ynder- x tiid op al syn brieven oan lju, dy’t by him om ried kamen, dizze wurden as motto to setten: Rekent, leest en houdt boek!” It wie in eigen oersetting fan dizze folks- wiisheit: „Die schrijft, die blijft!” De win ter jounen bigjinne wer oan to kommen en mannichien skerpet him op om dizze tiid mei winst to bisteegjen. Under dizze nut tige en aerdige dingen is it nei myn bi- tinken it boekhalden hwat mear as oare dingen omtinken freget. Binammen op it plattelên by it boerefolk is it boekhalden jit lang net sa populair as it wêze moast. Hoe warber en wurksum party lju oars ek binne, yn it skriuwen en boekhalden litte hja it fakentiids lilk sitte. Lang haw ik miend, dat it Onkunde wie, dat men it net koe, net leard hie en dêrom it efter- wege liet, mar dit is net de wichtichste oarsaek. Nou’t tsjintwurdich alle boere- jonges ünderwiis krtfe op Lanbouskoallen en speciale kursussen is dy reden net mear earnstich to nimfnen. Der is in oare reden foar, dy folie djipper sit. In bilangryk diel fan de boeren en jonge boeren kinne mar net oan it boekhalden komme of bliuwa omdat hja in erflik hekel hawwe oan ad- ministraesje. Men kin sokken rounom foar krjje, sawol foar It deistige wurk as foar in ekstra rit mei hynder en weln, hja jowe der neat om om in pear kjj mear to melken Dy’t net oplükt as it byt, Rekket grif syn bearske kwyt. Dat zal wel niet uit bescheidenheid zijn ge weest. Een slager op het Amsterdamse abbatoir, die zijn jasje met drie bankbiljet ten van duizend in een geopend kastje had gehangen, bemerkte, dat een dief tijdens zijn afwezigheid een van die briefjes had weggenomen. Waarom hij de andere bil jetten niet meenam, is niet bekend. Kinderlijkje by de vuilnis. Volgens mede delingen van de politie is op de vuilnisbelt der gemeente Nijmegen in De Ooy in een jute zak het lijkje gevonden van een pas geboren kind. De politie stelt een onder zoek in. Zij zoekt o.m. uit van welke wijk het vuilnis afkomstig is, dat tussen de jute zak met het stoffelijk overschot lag. nog niet de beschikking op het ogenblik van de Bedorven vis. Nb een feestmaal, gegeven ter gelegenheid van de terugkeer van een missionaris bij de familie C. te Meerssen, zijn ongeveer acht personen onwel gewor den. De oorzaak is zeer waarschijnlijk vergifti ging van het gebruik van ondeugdelijke vis welke in een der gerechten was verwerkt. - Geen kwastje maar een spuitje verf. Dezer dagen is te Delft een demonstratie gegeven van het spuiten van olieverf op kwastdik- te. Voordelen van deze vinding zijn, dat vijf maal vlugger kan worden gewerkt dan met het opbrengen van de kwast en dat de verflaag gladder is. De methode is alleen doelmatig bij grote objecten als hui zenblokken, gashouders, reservoirs en lood sen. Uiteindelijk echter zijn het de Aziatische volken zelf, die de beslissing moeten bren gen. Niet alleen zou het voor het Westen onmogelijk zijn hen te weerhouden de com munistische richting in te slaan, wanneer dit werkelijk de wens en de wil van de grote meerderheid zou zijn, maar elke sug gestie, dan het aan het Westen zou zijn te bepalen, welk economisch en politiek sy steem de Oosterse landen moeten toepas sen, zou overal in deze landen van de hand worden gewezen. Ten aanzien van één ding zijn de Aziatische volken het volkomen eens n.l. ten aanzien van de wens hun eigen belangen te behartigen, zonder tussenkomst van het Westen. Dit houdt echter niet in zoals van com munistische en daarmee verwante zijde voortdurend wordt beweerd dat, als zij aan zichzelf werden overgelaten zonder be ïnvloeding door Rusland of door de Wes terse democratieën, hun keuze het com munisme |zou iztjn. Integendeel, zelfs in China waar 9e communisten sinds 1927 een eigen leger en een eigen gebied had den, werd hun beslissende overwinning niet behaald zonder de daadwerkelijke of schoon geheime steun die de Russen verleenden in Mandsjoerije. In Korea is er geen reden om aan te nemen, dat het com munisme er veld zou hebben gewonnen zonder de bescherming van de Russische militaire bezetting ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Zonder de gevaren te onderschatten, 'mag worden verondersteld, dat er in Azië sterke krachten zijn tegen het communisme. Het gaat er thans om, deze krachten op gezonde wijze te steunen niet om uit te zien naar bondgenoten in een Westerse twist met Rusland. Ongeluk kigerwijze heeft de crisis in het Verre Oos ten zich zodanig ontwikkeld, dat het de communistische propaganda gemakkelijk wordt gemaakt de actie der Verenigde Na ties voor te stellen als een Westerse inmen ging in Aziatische aangelegenheden. Het is werkelijk in de eerste plaats een fout van het Westen, dat de oorlog in Ko rea voor de Westelijke naties noodzakelijk werd, niet omdat zijn oorlogszuchtige im perialisten zijn zoals de communisten zeg gen, maar omdat zij te vredelievend en ar geloos waren. Terwijl de Noord-Koreanen door de Russen met een uitstekend bewa pend leger waren uitgerust, hadden de Z.- Koreanen zelfs over een tank agressie. het gehele Britse gemenebest, een actief en opbouwend aandeel te nemen in de vor ming van een verenigd Europa. Ruw geschat, woont de helft van de be volking der wereld in dat deel van Azië hetwelk omvat: India, Pakistan, China, Ko rea, Japan en de groep van gebieden, die tegenwoordig als Zuid-Oost-Azië worden aangeduid. Dit deel van de wereld was een belangrijke sector in de tweede wereldoor log en ligt nu weer in de voorste frontlijn der wereldgebeurtenissen, waaronder een in gang zijnde oorlog, die, ofschoon gelo- caliseerd gebleven, kan worden beschouwd als een verkenning der krachten tussen de vrije naties en het agressieve communisti sche blok. De oorlog in Korea moet worden gezien tegen de achtergrond van de jongste Azia tische geschiedenis, willen wij begrijpen wat er gaande is en wat politiek wordt vereist voor een succesrijke oplossing, na dat de overwinning is behaald. Wanneer het sovjet-communisme, op wel ke wijze dan ook, vat zou kunnen krijgen op de grote bevolkmgsmassa tussen de In dus en de Pacific, dan zou dat voldoende gewicht is de schaal leggen om de balans van wereldmacht en -heerschappij in het voordeel van Rusland te doen overslaan. Het is thans wel duidelijk dat do commu nistische dreiging voor de democratische landen van Europa en Noord-Amerika niet van binnen-uit komt, doch van buiten af. Het is de militaire macht van Rusland en niet de aantrekkelijkheid van de commu nistische ideologie voor de Westerse vol ken, die alle waarden en instellingen der democratie bedreigt! Die macht zou on weerstaanbaar worden, als zU versterkt werd door de Aziatische massa. Het is daarom voor de Westerse democra tieën een levensbelang, de vijandige Sovjet- invloed zoveel mogelijk tegen te gaan, eco nomische hulp te verlenen aan regeringen, die zich tegen het communisme teweerstel len en hun militaire bijstand te verlenen wanneer zij rechtstreeks worden aangeval len. RUSLAND en het communisme zijn twee verschillende grootheden die tof'" onze grote verwarring zijn vereenzelvigd. De theorie van Lenin en de gehele tactiek van het bolsjewisme, is beïnvloed door het Russianisme. De gehele infiltratie-techniek van Stalin ademt dezelfde geest als de Tsa ristische penetratie in Mongolië en Mand sjoerije. Vrijwel het enige waarin het Sov- jet-regiem principieel verschilt van het vroegere Tsaristische regiem, is zijn geloof in het Marxisme en de proletarische revo lutie. En zelfs zijn in de practijk van dit ogen blik Marxisme en wereldrevolutie een an dere vorm van een even diep geloof in de roeping van Rusland tot instandhouding van zijn wereldrijk en het redden van de wereld door bestaande machten te breken. Ongetwijfeld is er een tijd geweest, waarin het de algemene opvatting was, dat Rus- lands macht moest worden gebruikt om de drang naar wereldrevolutie te ondersteu nen. Maar sinds lang geldt de opvatting dat de geest van de wereldrevolutie moet worden aangewend om de macht van Rus land te vergroten. Deze opvatting begon reeds veld te winnen in de dagen van Lenin. In het communis me vond Lenin een philosophische recht vaardiging voor enkele van de diepste roerselen van het Russische karakter. Ge- ruggesteund door deze rechtvaardiging, konden de bolsjewisten hun gang gaan met een deugd te maken van de karaktereigen schappen die het Tsaristische regiem ver bergen moest. Er wordt vaak beweerd, dat wanneer het Kremlin de Russen in zijn greep kan hou den, zoals het reeds een dertigtal jaren doet, het ook in staat is de satellietstaten op dezelfde wijze in zijn macht te houden. Dit is om verschillende redenen een vals argument, maar vooral omdat het regiem een organische verbondenheid met het Rus sische volk heeft, doch in de satellietstaten steeds meer als een vreemde tyrannie zal worden gevoeld. Dit is ook de reden waar- om Tito met Moskou heeft gebroken. Rusland speelt het oude onverantwoorde lijke spel om de macht, achter een ideolo gisch rookgordijn. Op het ogenblik is er van een Europees continent geen sprake. Het heeft opgehou den te bestaan, zowel in politiek als in eco nomisch opzicht. Zelfs kan nauwelijks wor den gezegd, dat het in geografisch opzicht bestaat. Achter het ijzeren gordijn is de helft van het continent vastgehecht aan Azië. De oorlog heeft Europa politiek in verwarring gebracht, economisch uiteen ge rukt en wat erger is, zijn moreel geruï neerd. Dit punt wordt doorgaans over het hoofd gezien wanneer men over Europese eenheid spreekt. Eerst wanneer het moreel is hersteld, kan er werkelijk sprake zijn van een eenwording. In de eerste plaats dient de West-Europese politiek te worden geconsolideerd. Het grote probleem is, Duitsland. Ongetwijfeld gaan de verlangens van de grote meerderheid der Duitsers in de richting van een herenigd Duitsland en, behoudens een kleine communistische min derheid, zullen zij nimmer de huidige Oost grens als definitief willen aanvaarden. In West-Duitsland begint de democratie thans resultaten op te leveren. In plaats van op gescheept te zijn met de verantwoordelijk heid voor een „beschamende vrede”, heeft de West-Duitse regering van de geallieer den belangrijke concessies verkregen. Maar de Nazi-geest is niet dood. De vraag is, of het democratische geheel kan worden geconsolideerd en in het West-Europese geheel kan worden ingeschakeld. Als dit niet snel kan geschieden, krijgen de oude, agressief nationalistische krachten weer ’n kans. Dank zij de Marshall-hulp, heeft West- Europa op economisch terrein, een behoor lijke vooruitgang kunnen boeken. Wanneer evenwel de Marshall-hulp ophoudt zal Europa zijn betalingsbalans in even wicht moeten brengen door beperking van de invoer uit Amerika, door het betrekken van de noodzakelijke aanvullingen van voedsel en ruwe grondstoffen uit niet-dol- lar gebieden, in het bijzonder uit het Brit se gemenebest en de andere overzeese ge bieden die met Europa zijn verbonden, en door het tot verdere ontwikkeling brengen van de eigen Europese bronnen. Dit houdt in: rationele aanwending van de ter be schikking staande bronnen van voedsel en ruwe grondstoffen, grotere productie door mechanisatie, in het bijzonder in de land bouw, betere arbeidsverdeling en beter ge bruik van kapitaal. Economische expansie op deze grondslagen is van wezenlijk be lang, indien Europa zfln levensstandaard en zjjn sociale zekerheid wil opvoeren en de volledige werkgelegenheid wil verzeke ren. Wil het communisme met succes wor den bestreden, dan zullen al deze doelstel lingen moeten worden verwezenlijkt. De millioenen werklozen vormen een gevaar voor onze veiligheid, omdat zij een gevaar betekenen voor de stabiliteit van West- Europa. Zij zfln de natuurlijke slachtoffers van het communisme. Ofschoon de Verenigde Staten veel hebben verricht voor het economische herstel van Europa, zal dit herstel in hoofdzaak afhan gen van de inspanning der Europeanen zelf. Europa zal zich zelf moeten redden. De redding van Engeland kan niet worden ge scheiden van de redding van Europa. Daar om kan Engeland niet terzijde blijven staan Het is het belang van Engeland en van of sokssahwat, mar in brief skriuwe of in boek kreas byhêlde, dat skynt slimmer as wy lju miene. Myn Underlining hat my leard, dat dit in earnstich tokoart is hwer’t hiel hwat üngemak en tryste libbensdagen üt fuort komme kinne. Ik bin it fansels lens mei de lju, dy’t sizze dat it wurk op it earste plak komt foar in boer. Soe hy dêrre in hekel oan ha, dan giet it mis. Der leit syn fak en syn krêft en it boere-aerd is de fêste grounslach fan goed buorkjen. Mar likegoed mien ik, dat der yn it buorkjen fierst to min rekkene en optekene wurdt, hwertroch hiel hwat skea üntstiet en hiel hwat foardiel net bi- rikt wurdt. In boer dy’t sa goed as nea it potlead en de ball-point of de folpinne brükt, libbet to folie op syn gefoel en tra- dysje, hy docht de dingen omdat hy tinkt dat it sa goed is, hy fuorret omdat hy mient, dat it sa foardielich is, mar neist him wennet in oar, dy’t it hiel oars docht en ek tinkt, dat hy it goed docht. Kin in ding üt, of kin it net üt? Is de priis fan it foer tsjintwurdich to heech of net, kin men biten mei foardiel brüke of net, moat men ryklik strulje of net en far sa max fuort. Hoefolle kij kin men mei foardiel hélde? Hoefolle algemiene kosten lizze op in pleats, dy’t net greater wurde as men mear fé haldt; kin men better mear kunst mest brüke of kin men mei droege gers fierder komme? It reint fragen op in buorkerij en hast alle fragen freegje forgeliking fan kosten en opbringsten, fan sifers dus. Derfoar moat men oantekenje en skriuwe wolle en hjir sit by hiel folie de kneep. Okkerwyks haw ik hjir oan de hén fan de sifers fan de Ryksfoarljochting to Snits in forgeliking makke tusken in stamboeks- boer en in oaren. Dat is mar ien punt. Great forlet is der ek fan serieuze birek- kens oer ütwreiding fan de fébisefting, de rentabiliteit fan it gersdroegjen, fan it kunstmest brüken en folie dingen mear. Boppe al dizze ünderdielen stiet lykwols de greate bitsjutting fan de gong fan it hiele bidriuw. De boekhülding leit dit foar üs iepen, hy wiist de greatte fan de ün- derskate ynkomsten mar binammen hy toant üs sünder forlechjes de greatte fan de ütjeften, ek fan dy ütjeften, dy’t wy wol graech net sjen woene. Hoefolle min- sken mei in hüshalding en in bidriuw soe- ne krekt witte, hwat it harren kostet. Al- gemien wit men dat it libben djür is, dat de klean skriklik djür binne, mar hoe’n bytsje soene krekt sizze kinne, hwat har hüshülding wol kostet. En krekt nou, nou’t de ynkomsten goed binne, rint it libbenspeil sa maklik op en klimme de bihoeften. It binne sterke fuot- ten, dy’t by wielde net krom groeije. Rek kenje minsken en opskriuwe, yn bidriuw en yn de hüshalding kin men der op den dür net sünder. Yn de tritiger jierren kamen de swakke steeën fan mannich bidriuw tige oan it Ijocht. En hoe faken die dan bli- ken, dat men nea rekkene hie, dat men net wiste, dat men alle jierren efterüt buorke, dat allang it roer yn oarewei smiten wur de moast. It giet nou foar de wyn en dan is elts in hurdrider, mar sa bliuwt it net. In diel fan de boeren giet foarüt en' kin straks de bern wer op plak helpe, mar in oar diel libbet der skoan fan, mar bliuwt op ien hichte, omdat hja net witte, dat it mei greate bern yn hüs, tsjintwurdich in lyts kinske is om jiers in tüzen goune as acht of mear kwyt to wurden. Set it ris goed op pompier en jo sille sjen, dat it folie en folie mear is as jo miend haw we. Ik pleitsje net foar gjlrrigens en nei- geanens mar men moat witte hwer’t men stiet. En sawol yn it bidriuw as der büten kin it net sünder in goede ienfAldlge boek- hfilding, dy’t de boer of de soan seis dwaen moat sil it goed wêze. Hwant in boekhüld- bureau en in accountant kinne wol de saek foar jo dwaen, mar dan giet de greatste wearde'forlern. In goed stjürman hêldt seis de lejje. Dêrom: rekent, leest en houdt boek! Dat hfiidt. Excelsior. Na een tweeling van verleden jaar is nu in het gezin Van NispenHel- mons te Steenbergen een drieling geboren. Allen zijn jongens. Onze krankzinnige wereld. Voor de mode show, welke de beroemde modeontwerper Jacques Fath in het Victoriahotel te Am sterdam zal geven, zijn reeds 10.000 aan vragen binnen gekomen, ofschoon de toe gangsprijzen des middags f 17.50 en des avonds f 35 per persoon bedragen. Tuttenaren door Duitse douane gehinderd? Het Tweede Kamerlid Ruygers (pvda) heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of het juist is, dat in woners van Putten, die de graven van fa milieleden en dorpsgenoten in Denemarken bezochten, van de Duitse douane op onre delijke wijze moeilijkheden hebben onder vonden. Bent u óók benieuwd? De minister van economische zaken werd de vraag gesteld, welke maatregelen hij tegen de prijsstij ging in overweging heeft en welke hij al heeft genomen. Een pechvogel. Te Diemen werd een wiel rijder door een dronken automobilist aan gereden, ernstig gewond naar het zieken huis gebracht, waarbij later bleek, dat de gewonde het rijwiel had gestolen. Levenslang voor Van Geelkerken. De bij zondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank heeft de thans 49-jarige Corne lls van Geelkerken, tijdens de bezetting plaatsvervangend leider van de NSB en bovendien leider van de jeugdstorm ep in- specteur-generaal van de voormalige land macht, tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. De film gaat niet door. Het pl^ri, om in de Nederlandse bioscopen een film over de begroting te vertonen, gaat niet door. Het is namelijk gebleken, dat er geen zeker heid was te verkrijgen, dat de film door de bioscopen zou worden gedraaid en in dit geval vond men het niet verantwoord, om de gelden er voor uit te trekken. Bijzondere leerstoel in de Friese taal en letterkunde te Leiden. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de provin ciale onderwijsraad voor Friesland, behou dens koninklijke goedkeuring, aan de rijks universiteit te Leiden een bijzondere leer stoel te vestigen in de Friese taal en let terkunde. Tot nu toe werd dit vak te Lei den gedoceerd door een privaat-docent. Wild zw|Jn onder Katljjk. De boswachter heeft in de bossen van het Schar onder Katltjk een wild zwijn gesignaleerd. HU heeft er enige schoten op afgevuurd, maar zonder resultaat. Een koning ging heen. Koning Gustaaf van Zweden is Zondagochtend' op 92-jarige leeftijd overleden, na een regering van 43 jaar. VrU'dag was de thans overleden vorst na een kabinetszitting ingestort en Zater dag namen zUn krachten geleidelUk af tot hq Zondagochtend te 8.35 uur kalm en rus tig overleed in zijn paleis Drottningholm te Stockholm. Kroonprins Gustaaf Adolf, die nu 68 jaar oud is, zou gistermiddag tot koning worden uitgeroepen. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben in een telegram aan de Zweedse troonop volger Gustaaf Adolf hun diep medeleven betuigd bij het overlijden van koning Gus taaf. Minister Stikker heeft een bezoek gebracht aan de Zweedse gezant te Den Haag om hem namens de Nederlandse regering zijn deelneming te betuigen. Koning Gustaaf V is 92 jaar geworden. Hij was de oudste monarch van de wereld. Als anecdotische bijzonderheid kan worden ver meld, dat hij ook de langste was, namelijk bijnatwee meter. Ook heeft zijn koning schap in de Zweedse geschiedenis het langst geduurd, n.l. van December 1907. De Ko ning werd geboren op 16 Juni 1858. Kranten duurder. De papierfabrieken van Van Gelder Zonen hebben hun prjjzen voor het krantenpapier, dat in het eerste kwar taal van 1951 wordt geleverd, verhoogd tot 53 cent per kilo; ten opzichte van de huidige prUs van 44 cent is dit een stUglng van ruim 20 pet. Foei! Een oud-CCD-ambtenaar uit Sneek kreeg vier maanden hechtenis, wegens de smokkel in horloges, Ier waarde van circa f 40.000.—. De oude trouwe.Een juffrouw, die reeds 31 jaar het vertrouwen genoot van een banketbakker te Alkmaar, wiens winkeljuf frouw zU was, heeft door het achterhouden van kleine bedragen de laatste jaren de zaak bestolen voor een bedrag, dat op f 18000 wordt geschat. Elk jaar, tegen het einde van October, worden wij herinnerd aan het sparen. Dat hebben wU te danken aan het internatio nale spaarbankcongres, dat in 1924 te Mi laan de wereld met een wereldspaardag ge. lukkig maakte. De Moeder-, de Vader- en de Dierendag zUn van jonger datum. ZU lUken ophet eerste gezicht van een onbaatzuchtiger in slag dan de wereldspaardag, omdat zü op wekken tot geven of verzorgen. Dat lijkt zo ongeveer het tegendeel van Sparen, waartoe de wereldspaardag ons wil aan moedigen. Maar die tegenstelling is toch niet meer dan schijn, want ook het sparen kan wor den ingegeven door onbaatzuchtigheid, door verantwoordelijkheidsbesef ten opzichte van het welzijn van het gezin, van de toekomst der kinderen, enz. In dit licht moest ook de z.g. ontsparingen Van de laatste maanden worden gezien, die de tegenstander vormen van de verhoogde Winkel-omzetten uit dezelfde periode. Is het echter wel zo onbegrUpelUk dat velen, die nog slechts weinig jaren geleden hun kin deren honger hebben zien lijden, er door het alarmerende wereldnieuws toe gebracht werden een voorraadje in huls te halen. Of men er veel mee opschiet is een andere kwestie: wie heeft er enig idee van hoe hij zich tegen de gevolgen van een nieuwe oorlog zou moeten beschermen. Iets doen kalmeert de zenuwen en niemand minejer dan de vice-voorzitter van de Raad van State heeft gezegd, dat de neiging om een klein voorraadje te vormen, heel na- tuurlUk is en eigenlU'k geen hamsteren mag heten. Maar voor zo’n voorraadje is geld nodig en dus blUkt het voor de gemoedsrust zeer bevorderlUk als men regelmatig wat spaart, om iets achter de hand te hebben. Nu intussen de vrees voor oorlog weer wat geluwd is en ook de omzetten weer dalen, zal men er dan ook goed aan doen, het aangesproken spaarbankboekje weer op peil te brengen. Niet geluwd zijn de prUzen der buitenlandse grondstoffen De prUsstUgingen van bUv. de textielgrondstoffen bleven voor de krantenlezer niet verborgen. Wanneer men nu zeer binnenkort kleding nodig heeft en men weet, dat de prUzen gaan op lopen, is het dan niet heel verstandig, te kopen, indien dit nog tegen de oude prU zen mogelUk is, ook al zou men in normale doen nog een maandje hebben gewacht? Maar alweer, om tUdlg te kunnen kopen, moet men een spaarduitje hebben. Daarom is het toch wel goed, dat de spaarbanken ons op Wereldspaardag voorhouden: gere geld kleine bedragen te sparen voor de grote uitgaven.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1