'll Rode Chinezen rukken op in Tibet Gabe Skroar door Nederland ■1 No. 86 46e Jaargang Vrijdag 3 Nov. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - B olsward Hwat hat Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen ring ver. Laatste Berichten 'ehui» )n sli nerkt /oner □ken. Jagen rjMr. Ie ge- ag te stad ■/eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 Bolswards Nieuwsblad 1T i sec. lon- :em- s al zo >1 erg en is over inden lores t on- it de heer istig Nat. teer, zeld, teen toch ron- veet aoet toch eno- ikte >eel- zei end. in het overigens vrij ontoegankelijke berg land, dat op het dak der wereld ligt, te bezetten, en dat zal wel lukken, dan zal deze wol wel voor het Westen verloren zijn en zal India er ook niet veel meer aan ver dienen, daar het product dan naar China gaat. Het zal echter toch deze wol wel niet zijn, welke de rode Chinezen heeft doen besluiten *t Is lichter ’t east en ’t west to reitsjen, As ’t alleman nel ’t sin to meitsjen. Dizz’ wike wol spésael, Sil men it sizze - skriuwe, It boek yn de Fryske tael Moat yn nij oansjen bliuwe. Der is in romme kar, Elk kin syn sin wol krije, De ynhèld is net toar, It sil de folksgeast smije In boek komt faek fan pas, Roman, dichtwurk, novelle, Oanfulling boekekas, ’t Wurdt grif werom bitelle. 't Is mei üs Fryske plicht, Acht jaen op eigen stimmen, Hij sil letter allicht Bitsjutting klear fomimme. sr, de bewo- k nu te le- zien it hfl lam ge ge ven teld Hö iten aan een i Bei- rden, it h(j imer- her- korte i de lit— ente van ken. nie- van rifct iats. der- irde ipel- de nar- !UW- heel toch toch .men site) de ,Zal auW 6 r—14 21 —15 r-15 r—17 t—12 8 —15 -—19 —17 —26 een tegenwicht te vormen tegen de Russi sche druk op de regering in Peking om de Noord-Koreanen te hulp te snellen en zo bleef rood China werkloos toezien bij de nederlaag der Noord-Koreanen. Tot de zer dagen de Amerikanen melding maak ten, dat er enige Chinese regimenten aan Noord-Koreaanse zijde mee streden. Men heeft echter de indruk, dat dit geen groot scheeps ingrijpen beoogt, doch dat de Chi nezen de Noord-Koreanen plaatseljjk bij staan, wellicht om hun de terugtocht over of in de buurt van de Chinese grens wat gemakkelijker te maken. Als de Chinezen van plan waren geheel Korea voor de N.- Koreanen te heroveren, zouden zij op veel krachtiger wijze moeten bijspringen. Intussen is het geval ernstig genoeg omdat uit deze AANSLAG OP TRUMAN? Woensdag hebben twee gewapende mannen gepoogd „Blair House”, de tijdelijke ambts woning van Truman, binnen te dringen, vermoedelijk naar de politie veronder stelt met de bedoeling een aanslag op de president te plegen. Voor zjj zich echter toegang tot de woning konden verschaffen werden zij in een hevig vuurgevecht met Truman’s lijfwacht gewikkeld en daarbij buiten gevecht gesteld. De één, een zekere Preston, werd op slag gedood, de ander, die Oscar Olliskin bleek te heten, levens gevaarlijk aan hoofd en borst gewond. Drie leden van de lijfwacht liepen eveneens ver wondingen op Nauwelijks hadden de beide indringers de bewakers van de president in het oog ge kregen, of zij openden, in de tuin van het reldoorlog. Op het geluid van de schoten snelde hij onmiddellijk naar een raam om te kijken, wat er buiten gaande was. Weinige ogenblikken later arriveerden met duizelingwekkende vaart de eerste ambu- lance-auto’s en overvalwagens van de po litie. De zwaar gewonde Olliskin bloedde hevig, toen hij werd weggedragen. De politie had inmiddels het terrein reeds afgezet. Een grote menigte nieuwsgierigen die bij het horen van de schoten, was ko men aanrennen, werd op verre afstand ge houden. Detectives onderzochten de kleien van de beide misdadigers naar papieren. Volgens Reuter is nog verklaard, dat de beide mannen met buitenlands accent spra ken. Een functionaris van de Washingtonse po litie zei tot de verslaggevers: „Ik veronder stel, dat het een poging was om de presi dent te vermoorden.” Zekerheid hierom trent had hy echter nog niet. FRYSKE BOEK. Men hat der steech by woun, ’t Jowt foedsum geastlik iten, De rêstich frije joun, Mei lektuer to forsliten. Dy üren binne net wei, Hweryn’t w’üs seis hwat leare, ’t Utert him elke dei, 't Fordjippet de petearen. NOG GEEN OVEREENSTEMMING TUSSEN FRANKRIJK EN MAROKKO. Bö de besprekingen over de toekomst van Marokko, welke door de Sultan en de Fran se regering te Parijs Worden gevoerd, is na drie weken nog geen overeenstemming be reikt. De Vranse regering heeft de Sultan haar tegenvoorstellen overhandigd. De Sultan heeft Frankrijk voorgesteld Marokko poli tieke, economische en financiële autonomie te schenken en het protectoraatsverdrag van 1912 te vervangen door een nieuw Frans-Marokkaanse conventie, volgens wel ke Marokko nauw met Frankrijk zou zijn verbonden, doch bulten de Franse Unie zou komen te staan.- Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Noorderkanaalweg in Rotterdam door een personenwagen werd aangereden. Het was de 22-jarige H. P. Boekholt uit Rotter dam. Een moderne polikliniek is Zondagmiddag officieel in gebruik genomen op de terrei nen van het r.k. sanatorium „Dekkerswald” te Groesbeek. Niet-tuberculeus longlijden zal er worden behandeld. Er zijn twintig bedden. De ballonvaarder J. Boesman is in de „Hen- Chinese inmenging allerlei verwikkelingen kunnen voort vloeien. De Amerikanen zullen er slechts door worden gestijfd in hun verzet rood China tot de Ver. Naties toe te laten en Formosa los te laten. Temeer omdat vrijwel tegelijk met dit optreden der Chinezen in Korea, zij ook hun campagne tegen Tibet openden, waarover wij het hierboven al even hadden. Er schijnt uit te blijken, dat rood China nu alle gematigdheid laat varen, en India’s raadgevingen in de wind slaat. Tibet, de door een priesterkaste geregeerde berg- staat, welke aan India grenst, behoort al jaren onder Chinese souvereinitelt, doch practisch heeft het de laatste tientallen jaren onafhankeliijkheid genoten. Econo misch heeft dit 4 millioen inwoners tellen de land enig belang, doordat het een vrij grote wolprodueent is; zo’n 100 millioen kg wol per jaar vinden via Indiase koop lieden hun weg vooral naar de Ver. Staten en brengen zoveel op, dat de staat er op drijft. Slagen de Chinese communisten er In Tibet op te rukken. Sommige beoordelaars zijn van mening, dat Peking dit alleen doet om dat het zijn politiek prestige wil herstellen, dat door het gebeurde in Korea en doordat het niet tegen Formosa kan optreden, leed, maar Tibet neemt toch ook een vrij belang rijke strategische positie in aan de Indiase grens, al wordt het onderling verkeer er door gebergten belemmerd. De Chinezen kunnen dus behalve uit ’nationalistische gevoelens, die hun er toe drijven, alle ge bieden aan zich te trekken, die zij menen dat tot het Chinese rijk behoren, ook ge leid zijn door de wens dit land om militaire redenen te bezetten. Zelfs zou de wens te Peking kunnen hebben voorgezeten de Rus sen hier voor te zijn, die ook steeds heb ben getracht Tibet vanuit de onder hun in vloed staande Chinese provincie Sinkiang in hun invloedssfeer te trekken. Voor India is het niet prettig het machtige Chinese rijk als buurman in Tibet te krij gen; al zullen ze de Chinezen er nog lie ver hebben dan de Russen, een bufferstaat tussen India ener- en Rusland en China anderzijds gaat verloren. Toen Engeland nog de lakens uitdeelde in India heeft het altijd getracht te verhinderen dat andere grote mogendheden invloed in Tibet kregen, het zou het in de tjd dat het nog opper machtig was, zelfs met hebben geduld. In dia neemt de zaak vas kalmer op, maar heeft toch van zijn ongenoegen blijk gege ven door rood China mee te delen dat het Delhi moeilijk zal vallen de Chinese candi- datuur voor de Ver. Naties te blijven steu nen, nu Peking bezig is een kleine buurman onder de voet te lopen. 1- - 1 president juist bezig zich gereed te maken voor zijn vertrek naar de nations’ be graafplaats te Arlington, waar een i onu ment zou worden onthuld voor wijlien sir John Drill, Brits stafchef uit de tweede we- Dalen had een achttienjarige jongen een ander ernstig verwond met een mes en I voor dat feit is hij in Assen veroordeeld tot I twee jaar jeugdgevangenis. Op de vijfde Hoge-Veluwedag, Zaterdag op „Jagersrust” gehouden, werd verteld, dat de uitgave van een schoolboekje wordt voorbereid, waarin de Nederlandse jeugd een aantrekkelijk beeld van het Nationale Park zal worden gegeven. Nederland bljjft zee houden. Voor de Neder landse bijdrage aan de maritieme verdedi ging van de Atlantische Oceaan zijn thans door de ministers van defensie van de bij het Atlantisch pact aangesloten landen al gemene richtlijnen vastgesteld, welke in hoofdzaak overeenkomen met de Neder landse wensen op dit gebied en dus als be vredigend kunnen worden beschouwd. Knaap werd overreden en bleef ongedeerd. De Hellumer dierenarts Osinga beleefde Maandag de verrassing van zijn leven. Ploteling kreeg hij n.l. rijdende door Hel ium bij Siddeburen, een vierjarig jochie met autoped en al onder zijn auto. Toen hij evenwel enkele meters verder zijn auto tot staan had gebracht en met de ergste ver moedens naar buiten stapte, kwam het joch hem, geheel ongedeerd, tegemoet lopen. Duits kerkhof. In Februari zal in de Ven- rayse Peel een kerkhof worden geopend, waar 24000 Duitsers, die in de oorlog hier omkwamen, begraven liggen. De Friese brug te Almaar. De KNAC bericht, dat de nieuwe Friese brug te Alk maar, waarvan de onderbouw kortgeleden is aanbesteed, waarschijnlijk in 1952 in ge bruik zal kunnen worden genomen. Door trein gegrepen en gedood. Zaterdag avond omstreeks halfacht is op de onbe waakte overweg tussen Heeze en Sterksel de 21-jarige mejuffrouw J. Scheepers, die op de fiets deze overweg passeerde, door een D-trein overreden en gedood. VIJFDE COLONNE IN TIBET. i Het agentschap Nieuw-China berichtte, dat een ondergrondse beweging in Tibet de weg gebaand heeft voor de Chinese troepen. Er bestaat een democratische jeugdliga van Oostelijk Tibet die een volksmilitie vormde in Mei. Voorts zouden 1000 Tibetaanse lama’s en jeugdleiders een plechtigheid hebben bjjge- woond „om het begin van een nieuwe eeuw in Tibet te verwelkomen.” In Lhasa zouden zes personen gedood zijn tijdens door de vijfde colonne uitgelokte onlusten. Aan de Dalai Lama wordt ver weten, dat hy het Tibetaanse goud naar Nepal heeft gezonden en zich gereed maakt, uit te wijken naar Nepal of India. Nepal heeft te kennen gegeven, ondanks een verdrag van bijstand, niet In staat te z|jn troepen te zenden. In het Tibetaanse kabinet zou een stro ming bestaan, om zich achter de pro-Chi- nese Pansjen-Lama te scharen tegenover de Dalai Lama. Volgens Peking is Tsjamdo veroverd op 19 October. Bij de strijd om de stad zouden 4000 Tibetanen zijn gevallen. Prikkellectuur. Vfjf mannen, die pornogra fische lectuur uit België hadden ingevoerd en hier verspreid, zijn te Maastricht ver oordeeld tot straffen, variërend van drie maanden en 25 dagen tot zes maanden. Nieuwe zender voor de wereldomroep. De besprekingen welke sinds enige tijd tussen de ministeries van O„ K. en W. en Verkeer zijn gevoerd over de bouw van een nieu we 100 kw zender voor dc wereldomroep, hebben tot een positief resultaat geleid. Het staatsbedrijf der PTT zal zonder ver wijl een opdracht tot de bouw van een nieu we zender verstrekken. Gevangenbewaarder kreeg drie maanden. De Amsterdamse arrondissementsrechtbank heeft een voormalige hulpbewaarder van ’n huis van bewaring, die tegen betaling pak jes shag aan een gedetineerde had bezorgd conform de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf voor de tijd van 3 maanden. Bever gevangen te Jubbega. De heer H. Jonker te Jubbega heeft bij de Derde Sluis een bever gevangen. Het beest was al eni ge malen waargenomen en richtte schade aan aan de bomen. Munitie verdwenen. Van een militair oefen terrein in Leersum wordt een kistje ver mist, inhoudende een mitrailleurband met 250 oefenpatronen, benevens een ontste- kingsapparaat. De burgemeester heeft in zijn gemeente plakkaten laten aanplakken met een waarschuwing aan de bevolking, dat bij het aantreffen van de explosieve stoffen de nodige voorzichtigheid betracht dient te worden. Bekneld I. Toen de 22-jarige magazfln- knecht Van Hoof te Helmond een auto een eindje weg wilde rijden, trapte hij per on geluk op de starter, waardoor de wagen, die in de versnelling stond wegschoot. Van Hoof raakte bekneld tussen het portier en de deurstijl, waarbij hij zo ernstig werd gewond, dat hij kort daarop overleed. Bekneld II. 11 October raakte een 50-ja- rige dame uit Grouw, mevr. A. S. op het j Spui te Den Haag bekneld tussen twee India verschuilt trams. Ernstig gewond werd zij naar een zijn eigen belang achter een moreel motief I ziekenhuis overgebracht, waar zfl thans is dus. Het Indiase protest heeft niet veel uit- I overleden. gewerkt, Peking heeft geantwoord dat hetI Een fietser werd gedood, toen hij op de de Tibetaanse kwestie als een binnenlandse aangelegenheid beschouwt, doch dit geschil tussen de twee grootste naties van Azië kan misschien belangrijke gevolgen voor de gehele internationale politieke verhou dingen hebben. India en rood China worden door het gebeurde verder van elkaar ver wijderd en voor India kan dat betekenen enige verdere toenadering tot het Westen. de Russen in de Ver. Naties hoort praten, zou men overigens niet de indruk krijgen, dat zij iets in hun schild voeren. Zij verzekeren dat de Westelijke naties een totaal verkeer de indruk van de Russische bedoelingen hebben en dat Moskou helemaal geen kou de oorlog heeft gewild. Maar als het dan weer op daden aankomt, laat Moskou alle tegemoetkomendheid varen. Er is nu reeds heel wat tijd te Lake Success besteed aan de kwestie van de benoeming van een op volger voor de secretaris géneraal der Ver. Naties Trygve Lie. Deze wil gaarne aftre den, maar de grote mogendheden kunnen ’t niet eens worden over de persoon van de nieuwe functionaris en ten slotte heeft Lie zich weer beschikbaar gesteld, maar de Russen hebben meegedeeld, dat ze hem niet meer willen en dus niet meer zullen erken nen als secretaris-generaal. Dat zou prac tisch betekenen, al zeggen de Russen dat ze de Ver. Naties niet zullen boycotten, dat Moskou toch maar heel weinig meer aan de taak der V. N. zal meewerken, als Lie herbenoemd wordt door de algemene ver gadering, die nu moet beslissen, nu de Vei ligheidsraad niet tot een oplossing kon ko men. Toch heeft Trygve Lie zich op zijn zeer verantwoordelijke en zeer moeilijke post in de loop van het vijfjarig bestaan der V. N. onpartijdig gedragen, al verwij ten de Russen hem dat hij zo goed als altijd de Amerikaanse politiek steunde, in een belangrijke kwestie bijv, als de toelating Van rood China tot de Ver. Naties stond hij echter aan Russische zijde, hij heeft krachtig gepleit voor deze toelating. Heeft de kwestie van China’s toelating of liever niet-toelating tot de Ver. Naties ook een rol gespeeld in de Chinese beslis sing Tibet te bezetten? Het is niet uitge sloten. Al vele maanden tracht communis tisch China, daarbij gesteund door India, toegang tot de Ver. Naties te krijgen, doch tot nog toe stuitte dit af op Amerika’s weigering in dezen medewerking te verle nen. Het was India, volgens berichten van KONING GUSTAAF V op 92-jarige leeftijd overleden, wordt opgevolgd door z(jn 68-jarige zoon Gustaaf Adolf. Opname van Koning Gustaaf met zijn achterkleinzoon, de nieuwe kroonprins Karei Gustaaf en rechts de nieuwe Koning Gustaaf VI. TIE kwestie hoe W.-Europa verdedigd zal worden, wordt wel zeer ingewikkeld gemaakt door de uiteenlopende standpun ten, welke de diverse bij de zaak betrokken landen ten dezen innemen, en in die landen ook weer de verschillende politieke par tijen. Frankrijk wil een Europees leger, waarin Duitsland zijn aandeel moet bijdra gen, maar de Fransen eisen van tevoren zoveel waarborgen dat de Duitse deelne ming niet op gelijke voet geschiedt. Dat hindert de Duitse regering, die overi gens wel wil deelnemen aan de W.-Euro pese verdediging; de W.-Duitse socialisten willen dat eerst als de Amerikaanse en En gelse troepen in Duitsland zo sterk zijn, dat de Duitse herbewapening de moeite zal lonen, terwijl de bekende Duitse predikant as. Niemöller helemaal geen Duitse herbe wapening wil en zijn land dus neutraal wil laten blijven in een conflict waarin het eer ste treffen zich op Duitse bodem zou af spelen. Zowel soc.-dem. als ds. Niemöller eisen ver kiezingen voor tot herbewapening wordt overgegaan. De Engelse regering schijnt wel voor een gemeenschappelijk leger te zijn, maar toch met zekere onafhankelijk heid der nationale onderdelen, de Amerika nen zouden volgens de Engelsen een be langrijk aandeel in dit leger moeten hebben en de Duitsers zouden natuurlijk ook hun bijdrage moeten leveren. De Amerikanen willen wel een flink contingent voor een Atlantisch leger beschikbaar stellen, maar eisen een in verhouding ook grote bijdrage van de bij het Atlantisch pact aangesloten landen en Duitsland. De Ver. Staten zouden ook Spanje bij de verdediging willen be- trekken, maar daartegen bestaan bezwaren by andere mogendheden. Toch zijn de eer ste stappen tot samenwerking echter ten deze ook gedaan, want de politieke com missie der Ver. Naties heeft met grote meerderheid een voorstel, de beperkende bepalingen op te heffen, die sedert 4 jaar voor het diplomatiek verkeer met Spanje golden, aangenomen. Door de uiteenlopende gedachten over de verdediging van W.-Europa welke men in I allerlei conferenties rtacht te verenigen, wordt de vorming van een voldoend krach tig militair apparaat op de lange baan ge schoven. Men praat alsof men jaren de tijd heeft, terwijl toch algemeen wordt 'aange nomen dat de crisis voor W.-Europa in 1951 of '52 zal komen. Het lijkt er op dat men eerst geconfronteerd moet zijn met direct gevaar, voor werkelijk ingrijpende beslissingen zullen vallen en dan moet men van de nood een deugd maken en weer haastig wat improviseren. Als men In gaedlik kado ütsocht, Bitink it dizze wike, Kom mei hwat goeds foar ’t ljocht, Dat nocht skinkt en forriket. Bern, ülden, freon, freondin, De lange winterjounen, In Frysk boek is grif nel ’t sin, Jow! Sjoch net op in goune! PYT. gebouw, het vuur. Zonder ook maar een ogenblik te aarzelen schoten de mannen van de geheime dienst onmiddellijk terug. Overdekt met bloed zakte een der aanval lers, die later Olliskin bleek te zijn, op de stoep van „Blair House” in elkaar. Bijna op hetzelfde ogenblik stortte de andere aan valler enkele meters, verder neer. In de tuin heerste een onbeschrijfelijke ver warring, toen een correspondent van Reuter I enkele seconden na de schietpartij ter J_ plaatse arriveerde. ri Durant” samen met de Duitser Eimer- Toen de schietpartij plaats vond, was de macher Zondag in Münster opgestegen. Na 90 kilometer mist en regen landden zij in Meppen dicht bij de Nederlandse grens, ter hoogte van Coevorden. Bij een steekpartij op een dansavond in De wet tot wijziging van de Kinderbijslag wet en de kinderbijslagwet voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, treedt in werking op 1 Januari 1951. Aardig. Te Ommel (N.Br.) heeft de land bouwer J. van Haren een wortel van vijf pond gerooid. Hij bewaart het exemplaar voor Sinterklaas’ paard, aldus „Het Pa rool”. Walvisvaarders voetballen te Willemstad. Hoewel het verblijf van de Nederlandse wal visvaarder „Willem Barendsz” op Curasao slechts van zeer korte duur geweest is nog geen twee dagen heeft een elftal van de bemanning toch nog kans gezien een voetbalwedstrijd te spelen tegen een elftal van de marine. Deze eindigde in een gelijk spel: 1-1. Levenslang geëist voor moord. De officier van Justitie bif de Amsterdamse arrondis sementsrechtbank heeft tegen een 35-jarige voormalige SS-er uit Amsterdam, die op 8 Februari j.l. een jonge vrouw in Tuindorp Oostzaan met bijlslagen van het leven heeft beroofd, levenslange gevangenisstraf ge elst. Geen nachtclub voor Westerling. Wester ling heeft met de meeste nadruk het be richt tegengesproken dat hij het plan zou hebben in Brussel een nachtclub te ope nen. Schot op vrouw gelost. Te Jutphaas heeft een 47-jarige man, in overspannen toestand een schot gelost op een 49-jarige buur vrouw; daarna heeft hij zich zelf van het leven beroofd. De vrouw was vrij zwaar aan de borst gewond. De politie staat voor een raadsel. Wegens verduistering van f 29000 bij een aannemersfirma in een periode van ruim 2 jaar is een 55-jarige Rotterdamse boekhou der tot anderhalf jaar met aftrek veroor deeld. „Christelijk volksonderwijs” bestond gister zestig jaar, welk feit in een algemene ver gadering van deze vereniging wordt her dacht. Een landdag van onderwijzers in Emmerik bracht deze week Duitsers uit Kleef, Rees en Gridern bijeen met Nederlandse r.k. col lega’s uit de Gelderse, grensgebieden. Er waren 400 deelnemers. Tweehonderd hoor-apparaten voor slecht horenden zijn in de pas gerestaureerde kerk te Doetinchem aan een „ringleiding” aan gesloten. Benelux-conferentle op 14 Dec. Het ligt in de bedoeling, zo vernemen wij, om op Don derdag 14 December in Den Haag de Bene- lux-conferentie te beginnen, die de laatste bespreking zou moeten zijn voor het in werking treden van de Economische Unie tussen de drie landen op 1 Januari 1951. Voorlopig verwacht men in drie dagen met de besprekingen gereed te zijn. Eindelijk huistoe. De ambassadeur van de Unie der socialistische Sowjet-republiek heeft ten departemente van buitenlandse zaken medegedeeld, dat dezer dagen onge- Engelse bladen, destijds gelukt Chinees in- veer honderd Nederlanders, die sinds de grijpen in Korea te voorkomen, door de ge- j oorlog daar nog in kampen vertoefden uit matigde elementen te Peking voor te hou-1 de Sowjet-Unie op transport naar Neder- den, dat zo’n ingrijpen een eind zou maken I land zijn gesteld. aan alle Chinese illusies om lid der Ver.I Minister Teulings is Zondag door paus Pius Naties te worden. Deze gematigde elemen- XII in audiëntie ontvangen, zo heeft Radio ten zouden daardoor in staat geweest zijn j Vaticana meegedeeld.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1