„BOLLETONGERSDEI 1950” Op nei ^ol^eto^^McLei Martinytoer detütrikking fan de Gysbert Japicx- en Joast HalbertsmajJrizen is wer bard. üs hjoed to sizzen door Nederland Fan de No. 87 46e Jaargang Dinsdag 7 Nov. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA B olsward a De getergde slager. Een slager te Bus- sum, die door een stel jongens werd ge plaagd, maakte zich zo kwaad, dat hjj een der jongens een hakmes toegooide, waar door deze aan een been werd gewond. Bijzondere rechtspraak. De vroegere voor zitter van de Vereniging voor de Effecten handel te Amsterdam zal Dinsdag a.s. te rechtstaan verdacht van verduistering. Verdunde gids. In de nieuwe intercommu nale telefoongids zullen de lijsten van Am sterdam, pen Haag en Rotterdam niet meer worden opgenomen. Hwat hat Gabe Skroar J Bolswards Nieuwsblad traditie zal herstelleu It Blstjür fan It W(inkelier A(ctle) O(omlté): I I Tot ziens In Bolsward de daad Is aan U. DE MARKTCOMMISSIE. .Makkum, „Avondrust”. 1. 2. 3. 4. 5. TJ. de J. „Een Fries zou geen Fries zftn, als hj geen zin had voor traditie”, lazen wij in een maandblad van een grote Maatschappij in Nederland. Heeft dit iets met onze „Bolletongersdei” te maken? Dat kan, inderdaad, want deze zinsnede troffen wjj aan ta een zeer waar derend artikel over de „Bolletongersdal 194S”. De Marktcommissie heeft getracht dit jaar iets te bieden, dat waarde heeft voor de boerenbedrijven en huishoudingen. Ook voor de plattelandsvrouwen wordt deze dag iets zeer aantrekkelijks geboden. Wij mogen verwijzen naar de verdere mededelingen in dit blad en naar de programmaboekjes, welke in ruime mate zijn verspreid. De oliebollen ruiken weer, Ze smaken beter dan oud leer, Het is een dag van groot vertier, En menigeen heeft veel pleizier. VeischIJnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Het Verheugt de Marktcommissie, welke met al haar acties in deze niets anders heeft willen bereiken dan de „Bolletongersdei” ais oude traditie te doen herleven, dat zjj uit bovenstaande woorden, maar vooral uit de goede resultaten van het vorige jaar, mag concluderen, dat haar streven wordt gewaardeerd door dé bevolking. Zij heeft dan ook de hoop en verwachting, dat de bevolking de oude „Bolletongersdei” was vroeger niet alleen een dag van veehandel en pretmaken, er werd ook van alles ingeslagen. „Pake moast in boltsje keapje en Beppe in njj Kypske ha,” zo lazen wij verder. Het middelpunt van deze dag is; de veemarkt. Wy hopen, dat de boeren en veehandelaren door een grote aanvoer van vee zullen tonen, dat zjj prijs stellen op het behoud van de veemarkt in Bolsward! Moge de traditie worden: „BOLLETONGERSDEI SPECIALE BOE REND AG!” De meisjes en jongens ontmoeten elkaar, Misschien wordt het een huweiykspaar, Zo gaat die dag dan weer te’n end, Het volgend jaar maar weer present. H. ERINGA. De Frous Myn man sei: „Wolst ek mei? Mei nel de bollede!?” Ik tocht jouns: dat fé Is foar my wol gjin pré, Mar ’k ha In skoane kans, Ris by de winkels lans. Myn huodtsje wurdt hwat feal, Myn mantel glêd en keal, It buorket tsjinwurch goed! Hwat ntfe spullen hjoed, ’t Is allegear like djür. Hawar dat kom ’k wol oer. Hwat maelt my in fette kou, Jow my de „modeshow”, Boppe bollen en kij, Hjoed Zantman van der KieL Y. POSTMA, Foarsitter. JOHS. HENGST, Skrluwer. B. WOBMA, Ponghélder. W. BRANDSMA. J. G. VOGELZANG. A. SIKMA. It famke: Sa’n wykmerk.neat foar üs! Lykwols.’k blluw dochs net thüs ’k Mel neat fan ky éfwltte, Fan bollen deadsblnaud. Sjoch.ik bin noch net troud. Men kin 't faeks netris witte. Mlen jlm, dat ’k op guons rln?.... Né, ’k blluw by myn freondin Oft wy It net yn ’e smles ha, Hwer’t jongfolk komt op ta? PYT. Lokkich, dy’t troch aiders erf, Is foar earmoeds tosk bifeilge; Silllch dy’t troch eigen flyt ’t Earllk woune guod hat heiige. BOLLETONGERSDEI. De maand November is weer daar, Een ieder maakt zich maar weer klaar, De dag is al weer vermeld, En door het jong volk vastgesteld, De jonge boer: Och ja, sa’n bollede!, Bisykj’ ik, is net wei. Mar hast yn alle stêdden Op Kening - fokgebled, (en steech itselde liet) Is hjoed del hwat to rédden. Oft my fortier noch jowt? ’k Kom elke Freed to Ljouwt, Seis bin ik stamboeklid, Nim oan dat ’k ’t thüs wol wit, ’t Forskeel béste en minne, Boalsert gjin wylde tsjoen, ’k Bin der samar ütsjoen, Mar.’k sil der dochs mar hlnne. HWAT WOLLE HJA MEI SA’N BOLLEDEI? In aide boer: O, ’k waerd sa’n del nea sêd, Doe’t ik jong wie, drok de stêd, 't Kafétorras fol stuollen, Hja kamen bliere opsklk, Mei tilbry sjeas of brik, Hwat seach ’k wol grouwe bollen, Sa’ri dei wie my nei ’t sin. Grif, as ik tachtich bin, Sjoch ’k noch de weintsjes réljen In kletterjende stream, Grif hear ’k dan yn myn dream, Untstjür de bollen éljen. De feint: Drok op ’e pleats; Ik stean In moanne al yn ’t lén en mean, Dy wide, toarre finne. Is dat nou in manier! ’k Bigjin grif takom jier, Al bryk, roungear to rinnen. Mar hjoed wol Ik ris fry, De bolletongersdei! ’t Moat al mln slagje wolle, Wurdt foar de Sneintojoun Net in leaf famke woun. Dér rln grif soune „knapen”; As Ik It dimmen oanliz, Ha hja foar my gjin frees, Lyk in bolle foar In reade lape. Een delegatie uit Stuttgart, uit zes perso nen bestaande, is Vrijdag in Rotterdam ont vangen, waar zij de vorderingen van de wederopbouw zal bestuderen. Door een nieuw radiostation op Curasao zal de marineleiding regelmatig contact kun nen hebben met Nederlandse oorlogssche pen in de Atlantische en Stille Oceaan. In de Ierse hoofdstad Dublin zal van 30 April tot 5 Mei 1851 een „Holland fair” worden ingericht, waar ons bedrijfsleven zal exposeren. Inlichtingen: Instituut Ne derlandIerland, Nassau Zuilenstelnstraat 9, Den Haag. De staatssecretaris van Oorlog, W. Focke- ma Andreae, zal Dinsdag naar de V.S. te ruggaan voor een tweedaags bezoek aan San Antonio. Op 11 November vertrekt hjj met de Nieuw-Amsterdam uit New York. - Een op de hooizolder begonnen brand vernielde in Westervoort de hele boerderij, het woonhuis, met inbegrip van de inboe del. Een van de brandputten bleek door de jeugd vol met stenen gegooid te zijn. VOETBALUITSLAGEN. Eerste klasse A: Sneek—HSC AchillesZwartemeer VelocitasBe Quick Go AheadFrisia LeeuwardenHeerenveen Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 Op het nippertje. Bij een brand in Am sterdam werd een zevenjarige jongen, die reeds bewusteloos was, door de brandweer gered. Voor gerepatrieerde militairen. Opgericht is de Stichting „Het vaderland getrouwe”, welke hulp wil bieden aan gerepatrieerde militairen, zowel materieel als moreel. Veertien jaar geëist. Tegen de fascistische dichter George Kettmann werd voor de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdam se rechtbank 14 jaar gevangenisstraf ge vraagd, mede omdat de officier hem niet wilde zien als dichter en schrijver, doch in de eerste plaats als politicus. Geen Butlinkamp. Hoewel de plannen reeds vergevorderd waren, werd besloten te Zandvoort geen Butlinkamp te stich ten. Tsientallen jierren lyn wie Bolletongersdei to Boalsert in dei fan greate bitsjutting foar de stêd en de boerestén der omhinne. Alleman teach dy dei nei de stêd en de boereweinen stiene ta de poarten üt. Geande- wei rekke dat gebrük oan it öfsliten, de loop wie noch wol faken dy dei nei de stêd, mar der wie fierder neat bysünders to rédden. Troch it initiatyf fan dé Merkkommisje, mei üs warbere Boargemaster as Foarsitter, is oan dit histoarysk, eigen boerefeest wer nij libben jown. Forline jier is dat oer alle boegen tige slagge en sokke dagen smeitsje nei mear: de stêd swart fan de minsken, ekstra-bussen, öfladen mei bl- sikers, fleur en biweging yn ’e stêd en elk wie tige foldien. Dat de winkel- en sakelju dy dels in fleurich sin hiene, kin men maklik bigripe en dêrom hawwe hja ek dit jier de hollen byinoarstutsen om yn oerliz mei de Merkkommisje har stientsje by to dragen ta it wolslagjen fan Bolletongersdei 1950. Us krante hat hjir al hwat fan forteld, mar binammen dit nümer wol elkenien graech düdlik meitsje, hwat der dy deis allegearre to rédden is. Boppedat lit hja sjen, dat ünderskate winkels ekstra-oanbiedingen hawwe en presintsjes jowe om to toanen, dat hja fan har kant alles dwaen wolle om de béste foet foar to setten. Jimme kinne der grif op oan, op Bolletongersdei sil it bliken dwaen: Sykje net fierder om utens, JO FINE IT YN BOALSERT! Voor de byverdienste Niet minder dan 22000 gezinnen hebben zich reeds bereid verklaard, in 1951 wekelijks een nauwkeu rige opgave te verstrekken over de beste ding van hun inkomen. Halve hofrouw. In verband met het over lijden van koning Gustaaf V heeft het Ne derlandse hof veertien dagen halve rouw aangenomen. Ddriemaal ïs.muilkorf. Donderdag is mevr. J. van D.B. op het Weteringplein in Den Haag aangevallen door een hond. Hoewel de eigenaar van de hond alles in het werk stelde om het dier terug te hou den, kon hij niet verhinderen, dat mevr, van D. in haar aals, oor, rug en rechter- elleboog werd gebeten. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht en daar verbonden. Het dragen van een miulkorf kan Voor deze hond desondanks niet verplicht worden ge steld. Dit kan eerst gebeuren, wanneer is geconstateerd, dat de hond drie maal heeft gebeten. „Schipper naast God” wordt verfilmd. Van het toneelstuk „Schipper naast God” van Jan de Hartog, wordt in Frankrijk onder leiding van Louis Daquin een filmversie gemaakt, die onder de titel Maitre après Dieu zal circuleren. H. M. de Koning n heeft Donderdag Pre sident Truman htt volgende telegram ge stuurd: „I send you my sincerest congra tulations on your happy escape from the attempt upon jow life” (ók betuig u mijn welgemeende gelukwensen met uw geluk kige ontsnapping bij de aanslag op uw le ven). Matroos in bed gestikt. De 19-jarige Michel Braun, matroos op de Karei Doorman, is Zondagmorgen in de ouderlijke woning aan de Parallelweg te Maastricht dood in bed aangetroffen. In óe slaapkamer hing een dichte rook. Het slachtoffer is vermoedelijk overleden ten gevolge van verstikking en had ernstige brandwonden aan het onder lijf. Tram wilde paar seconden tijdwinst boeken. Op de Ceintuurbaan bij de Ruysdaelkade te Amsterdam is Zondagmorgen een af- schuweljjk tramor'-eluk gebeurd, waarbij een 42-jarige vrouw en haar 4-jarig zoontje ernstig werden gewond. Weer 4 doden op onbewaakte. Zaterdag avond omstreeks 9 uur IS op de onbewaakte overweg ter hoogte van blokpost 13, Op de grens van de gemeenten Nootdorp en Zoe- termeer, een personenauto gegrepen door de trein, die omstreeks die tijd uit Den Haag in de richting Gouda passeerde. De auto werd totaal vernield en de vier inzit tenden, twee dames en twee heren, kwa men om het leven. Een bom is opgehaald door een baggermo len, die aan het werk was in dé Rijnhaven te Rotterdam. De marine-opruimingsdienst uit Den Helder heeft het gevaarlijke ding weggenomen. De marine-herdenkingsdienst, die elk jaar te Rotterdam wordt georganiseerd door de koopvaardijpredikanten, zal deze keer op Zondag 12 November worden gehouden in de Remonstrants Gereformeerde Kerk. Marktcommissie en Middenstand nodigen de boerenstand uit de omge ving uit, deze dag allen naar Bolsward te komen en wensen vU daar een gezellige ontmoetingsdag toe. Wy spreken de wens uit dat dit de verbondenheid van Bolsward met haar omgeving moge versterken. afg. Dat dit rjueht syn grinzen ken, witte wy ek, mar de greate foardlelen foar de tarie- ding en foar de blsikers kinne elts düdlik wêze. Dérby oanslutend mei men ek for- wachtsje, dat de blslisslng oer de priis- winners net to let komme moat. Dat wie dit jier kneppel op ’e kant. En mei dat Dr. Poortinga siik wie en ek Mr. Cuipers alle Wollen brüke moast om hjir to wêzen, stel de dat de tarieding foar frjjhwat swierrich- heden. Mar ek dizze binne oplost. Op it twadde plak sil dé hiele entouraesje op in heech peil bliuwe moatte. Dizze dei is it béste mar amper goed genóch. Wy misten tige it muzikale en vocale facet, al koe dit diz kear net oars. Oer twa jier sil de Martiny, nei’t wy hoopje, wer alhiel klear wêze en dan kin in stylfol, muzikael hichtepunt wer alhiel syn gerak krije. De needsaeklike financiële bydrage is gjin biswier as men alle war docht alle goedkeape imitaesje fier to hélden. Nei myn persoanllke mienlng wiene it wurd fan Dr. Kok en Dzengis Khan, tusken folie oare skoandere dingen, wite Ijochtplakken yn it byld fan dizze dei. Dan giet it jin s». as Allee Nahon sa tref lik sei: „Als het mjj wel gaat énen stond, kan ik dagen lang weer honger lijden!” Fryslén libbet wer, it siket eigen lüd en byld, it wrakselt him los üt snobisme en frjemde plaster, it doart al mear syn eigen wel to gean, it fynt wer stim, it sjocht wer doel. Lit üs dat lenrledich hoedzje en len kear jlers by de stien fan Gysbert Ja- picx, yn de tsjerke fan Dümny Joast, dêr- fan tsjügje. It is jlt gjin simmer, mar wol binne de fjilden wer grien fan in bliid ünt- hjlt. De Fryske maitlid is op kommende wel en aloan mear sille de eagen fan it Fryske folk iepen gean as wy leauwe, bi- trouwe en leavje it heitelén en de memme- sprake. bitsjutting, dat it tradysje wurde moat! Der is dizze fjouwer jier in greate goodwill kweke, der is in seldsume ienriedichheit yn de Fryske biweging, der is in fyn oan- fielde taek fan de stêd Boalsert, dy’t him alhiel ütleit op in dimmene, tsjinnende funks je. Mei rjocht is der op wiisd, dat de Boalserters net ienkennlch binne en dizze del graech de krêften üt in breed formid- den de kans jaen wolle, harren kinnen en kennen sjen to litten. Hja fetsje de taek fan gastfrou sa op, dat de klam fait Op de gasten, net op de eigen biwenners en dat is goed sjoen. Oan de oare kant nimme de gasten it beane miel ek foar leaf, sljucht en rjucht as dy fan Boalsert. Dochs binne der warskégjende tekens dy’t men net foarbysjen moat. Alderearst Sil men goed dwaen de twivel wei to nimmen, dat men alle jierren weroan öfwachtsje moat, oft dizze del wer yn Boalsert hélden wurde sil. Dat is net goed sjoen. Hwant dat makket de organisaesje en de tarie ding aloan wer ta in incidenteel barren en net in fêste taek. Boalsert is him wol bl- wust, dat yn de rin fan it jier, hiel hwat heechtijdagen op oare plakken hélden wur de en torjucht. Hja bigeart net de P.C. üt Frentsjer, de Snitswike üt de Wetter- poartstêd, de Centrale Keuringen üt Ljou- wert of de fuotballers üt it Fean nei Boal sert to heljen. Hja hat bigryp fan eltse fariaty en it karakter fan oare plakken. Ek op it smellere fjild fan de Fryske bi weging kin hja skoan ynskikke, dat it measte op oare plakken barre moat. Mar dizze dei is hjir thüs! Dit bern is hjir hikke en tein, hja wurdt mei soarch en leafde opbrocht, de belde geastlike élden, Gysbert Japicx en Dümny Joast Halbertsma wiene hjir thüs, hjir binne har wurken üntstien, hjir hat har libben skoandere fruchten jown, hjir heart de neiteam har nammen en dieden to earjen. Wy soene dêrom it Provinciael Bistjür mei klam freegje wolle de Gysbert-pleats net fan jier ta jier to hieren, mar oan de hierdeboer it fortsjin- ne continuaesje-rjucht to jaen. Dé dei, hwerfan troch eltsenien sein is, dat it ten fan de stylfolste tradysjes liket to wurden, dy’t Fryslén hat. Hünderten foar- oansteanden, bistjürders, gelearden, skriu- wers, dichters, tekeners, toanielspilers bin ne Wer foar len dei nei de stêd fan Gysbert tein, as syn geastlike neiteam en teffens as de jongerein fan in riker, gever en bi- wuster Fryslén. Us Kommissaris fan de Keninginne, wie net de amtlike functiona ris, dy’t syn plicht die, mar hy toande oan alle kanten syn waermhertige bilangstel- ling en wurdearring, sawol foar de bikroan- de priiswinners as foar de kulturele en wit- tenskiplike fruchten fan har en oarmans wurk. Der is hwat oan it" foroarjen yn Fryslén. De tiid, dat in mlnske fan ünt- wikkellng en blskaving him skamme om It boersk to brüken, is foarby. Né, wy sjogge üs net blyn op de net to kearen „zelfkant” fan sa’n dei. It is net alles goud hwat der lelt to blinken, mar der is greate winst en bliid ünthjit. En de gearblning fan dizze priisütrikking en de iepening fan de Fryske boekewike, op in histoarysk plak en yn in stêd, mei it foarrjucht it berte- plak en de wurkpleats to wêzen fan de prins fan de Fryske dichters, docht bliken in lokkige greep en comblnaty to wêzen. Dit positive barren is fan sa’n weardefolle Deviezenboekjes niet inleveren. De devie zenboekjes, die dit jaar aan iederè toerist zijn uitgereikt en die nog niet geheel zijn volgeboekt, behoeven niet te worden inge leverd. Men Wil ze ook voor de in 1951 te verstrekken reisdeviezen gebruiken. Kind door paard gedood. Het 1%-jarig dochtertje van de fam. Gruisinga te Veen- dam is onder een paard gelopen en op slag gedood. Moedig chauffeur onderscheiden. De bron zen penning voor menslievend hulpbetoon ontving de chauffeur J. Hakvoort, die op 17 Juli van dit jaar een vrachtauto met brandend hooi met gevaay voor eigen leven buiten het dorp Urk reed. Tolgaarder overleden. In Achterveld (U.) is de oudste tolgaarder van Nederland, de heer J. van Laar (90) overleden. Hij be diende 52 jaren de tol aldaar. De Rotterdamse politie heeft het stoffelijk overschot gevonden van de 17-jarige ma troos Walter Melnken Uit Bremen, die en kele weken geleden bfl de Parkkade van een Rjjnschip overboord viel dronk. „Kinderen sterven van honger”. Het bureau van de Zuid-Molukken ontving ’n telegram van een Nederlandse vrouw op Ambon van de volgende inhoud: „Moeders van Neder- land, tot heden geen Rodé-Kruis-hulp. Doen dringend bèróep op u. Onze kinderen sterven van honger. Zjjt gij de hongerwin ter vergeten? Laat voedsel droppen, als schip ónmogelijk is. Help ons!” Het tele gram was ondertekend door: „Landgenote in de Republiek Zuid-Molukken, S. L. van Heiningen”. Tariefsverhoging? by PTT óp komst. Uit de begroting van Verkeer en Waterstaat is gebleken, dat de Posteryen thans nauwe- lyks haar kosten kunnen dekken uit de be staande tarieven. Wy vernemen, dat er in de naaste toekomst tot bezuinigingen zal worden overgegaan en tevens, dat het in de bedoeling ligt enige posttarieven, waar onder ook briefkaarten en drukwerken te verhogen. De wereldtaal. Voor het eerst in de ge schiedenis zal aan een Nederlandse Univer- siteit i.c. de Universiteit van Amster dam les worden gegeven in Esperan to. Geen modelmelk meer. Daar er bezwaren van medische zyde bestonden tegen het be schikbaar stellen van rauwe melk, werd het Modelmelkbesluit Ingetrokken. Voor Flnsterwolde. Verwacht wordt, dat de regering binnenkort met voorstellen zal komen, die de moeiiykheden welke te Fin- sterwolde door de communistische raads- meerderheid zijn ontstaan, zullen ophef fen. Beledigde bank. De Nederlandse Midden- standsbank, by wie gelden voor een „Co mité Ambon” moesten worden gestort, heeft deze rekeninghouder verzocht, zyn rekening te liquideren, omdat zy zich door deze cliënt gecompromitteerd achtte. en ver-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1