EEN GOED WOORD VOOR EEN GOEDE ZAAK Martinytoer <IÓuLS-<^MtS üs hjoed Fan de 0 door Nederland No. 89 46e Jaargang Dinadag 14 Nov. 1950 Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA Boliward to sizzen u >3 e- VejschUnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Botsward Telefoon 451 (K 5157) i- is v. o. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal b|| vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87928 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad De K.L.M. heeft a. Een Jager uit de J. X- 8. b. c. Goede rie is wolrls djür, Seit men folie, mar ik siz, Dat in glêd forkearde rie Faek Jit folie djürder is. Geleid aan vrouwenhand, Een schrale schaduw-plant, Vreugdloze kinderjaren. Het vaderland in nood, Zijn geestkracht, taal en groot, Zou zich sterk openbaren. Europa is getoond, In een broos lichaam woont Energie, niet te doven. Een vrouw, lieftallig, zacht, Voor hem de lichte kracht, Zij blikten 't oog naar boven. Vandaag zyn beeld herrflst, Het nageslacht bewijst, De Oranjeprins haar hulde. Die doelbewust en klaar, In ttJd, als d’onze, zwaar, Een matte eeuw verguldde. Htf spreekt ons allen aan, In ‘t geloof vast te staan, Zo onze plicht betrachten. „Ga voorwaarts, wanhoopt niet, Als ge geen morgen ziet, Blijft het van God verwachten. PIET. :h JX it. Rampjaar, dat bitter uur, Gaf 't volk aan hem het stuur, Hij riep hen toe: Sta pal en Keert de overwlnningskans, ’k Wil aan de laatste schans, Op post gebleven vallen." KöNING-STADHOUDER WILLEM HL 1650. n Nov. 1950. Herfst-Zondag, kil en grauw, Treurende weduwvrouw, Dof doet doodsklok zich horen. Driehonderd Jaar geleên, Vader ging bloeiend heen, Een teer zoontje werd geboren. sensaesje. Dat gefaer is ek great, wy merk- bite dat alle dagen. Dat op Bolletongersdei in Steatsskriuwer mei syn frou üt Den Haech komt om der in tal tahearders to finen, dat ik mar net neame sil, wylst de Jouns de Doele grötfol siet, is in biskamsum feit. HJir wie de forantwurdllkens alhiel fuort en men sil goed dwaen nel to gean, hoe’t soks barre koe. It minne waer bilette de lju de Jouns net om to kommen, hoe wiene hja dan de middels absint? Sille de dingen goed gean, dan moat men oan safolle müglik minsken in taek Jaen en harren ek de noed Jaen en tabitrouwe dat it goed giet. Der blnne blstjüren, hwer’t men dit mei soarch tapast, mar der blnne ek, der dogge foarsltter en skrluwer de dingen mar öf en wurde de oare bistjürs- leden fan tild ta tild ris efkes bylnoarrop- pen om foar de foarm de saek goed to kar ren. In oare wel Is der net op, hwant It Is dochs al dien. Blsluten fan sokke blstjürs- gearkomsten bllke trfle moanne letter al hiel net of oars ütflerd to wêzen en sa mar fuort. Men kweket dan seis ünforsklllige bistjür- ders. Hwant lju, dy’t soks gewurde lltte, blnne goelje sokssussen of minsken, dy’t op harren stoel sltten bliuwe omdat hja der dom greatsk op blnne, dat hja dy sit hawwe. Rlnt It dan speak, dan witte se nearne fan en goalt de iene de skuld op de oare. Lêstendels hawwe wy soks sjoen yn de sa- natoriumkwesje to Appelsgea. Op in stuit dlelde de Foarsltter mei, dat hja de pro pagandist makke hlene ta flst ambtner. Doe sei len fan it Haedblstjür: „Der witte wy neat fan 1” Nou né, dat wie ek sa, mar yn de kommende forgearrlng soene se dat wol hearre. De saek wie al lang dfdlen en jlmme blnne derfoar om eftemel Ja to knikken, der kaem it op del. Goed blstjüren is in greats kunst en de ütwurking hlnget der foar in great dlel fan öf. Trije dingen blnne derfoar needsaekllk. Al- derearst moat men elk fan de bistjürsleden TT is nou al wer mear as in Jier lyn, dat x de Depütearre Steaten fan Fryslftn mei in brede slach in fiks tal mannen byin- oar brocht om harren ried to jaen yn de grounslaggen en müglikheden fan de le gere organen, de saneamde decentrall- saesjekommlsje. Oardeljler lang hat dlzze kommlsje mei greate flyt dwaende west om it hlele publlke terrein to blstudearjen, alle blsteande wetten to hifkjen en nel to gean oft. en hoe de dingen regele wurde moatte, sille de fortuten sa great en sa gunstich müglik wêze. Fansels sprekke dlzze dingen yn har ab stracte foarm net ta de minsken, hja kln- ne net blgripe, dat men der safolle wurden oan smoarch makket en men woe ha: pak It mar oan, as it mar bart, kin It oare net safolle skele. Mar dat is alhiel forkeard bl- sjoen. It komt der wol op oan, hwa’t de dingen docht en hoe men se docht, Ja win- liken sit der it aldermeaste oan fêst. Wy wolle yn it NederlAnske steatsblstel it libben blhêlde, wy wolle de minsken bine oan eigen wurk en harren flele lltte, dat it om eigen saken giet. Men klaget rounom oer de passiviteit fan de mannlchte. Men seit, hja blnne neame waerm foar to krljen, men wurdt bang fan de masslficaty, de greate kliber sünder namme en sünder forantwurding, dy neat oars mear freget as om fordlvedaesje en yn it wurk bihelje. Elk hat in taek, dy’t foar_syn persoanlike forantwurding komt. Op it twadde plak heart alles yn it blstjür bisprutsen to wurden. GJin apartsjes tusken in pear lju of oerliz yn it foar om de saek der troch to driuwen. Men docht alles mei- inoar en it bitrouwen dat men jowt, ropt ek wer it bitrouwen fan de oaren op. Oars- om wurdt it in konkelderjj tusken twa of trtje spitsen en rinne de oaren foar bean- tsjelap. Op it tredde plak is fan great bi- lang: fêste tiden fan bistjürsgearkomsten. As men dat docht: len kear yn de moanne en dan op in fêste del of Joun, dy’t tofoa- ren yn de agenda set wurdt, dan komt de gong der yn. En hwat dan Jit it allerwichtlgste is, dat binne de léste spulrigels: GJin dingen dwaen, dy’t net troch it hlele blstjür blslu ten binne en gjln foroaringen of men hat ek dat op tafel brocht. De djippe ünder- groun fan al dizze dingen is, dat men syn meibistjürders foar fol oansjocht, dat men harren bihannelt sa’t men seis ek bihannele wurde wol. En rounom hwer’t men har net oan dizze dingen steurt, rint it oer of let mis. En it rlnt folie faker mis as oan it IJocht komt. Dan moat it iene kromme middel brükt wurde om de oare kromme set wei to krtfen en makket men in soarte middel fan komplot efter de rêch fan It blstjür om. It doel hllllcht de middels net en dy’t blgjlnt mei kromme dingen, komt fan kwea ta greater kwea. De decentrallsaesje Is yn wêzen In great helpmiddel tsjln korrupsje en ambtnersregear. En de klacht fan man- nlch goedwollend Minister is dan ek: Lit üs dochs In great dlel fan It wurk nol legero organen oerhevelje, hwant der Is hjir gjln mlnsk mear, dy’t de saken noch oersjen kin. Fan de groun öf, moatte de dingen dien wurde en yn ried en steateseal stiet men folie tlchter op de dingen dan fanüt It sentrale Den Haech. It wichtige rap port fan de kommlsje kin nou mei In pear moanne ütkomme. Wy hawwe alle hoop, dat It goed wurk dwaen sil foar In wlere mlensklp. TJ. de 3. Koster ving dief. Dat een koster zich op een Inbreker werpt en hem eigenhandig naar het politiebureau transporteert, komtj wwtor niet dikwijls voor. De koster van de R.K. kerk te Etten heeft dit echter gepresteerd. Hy hield een man in de gaten, van wie hy vermoedde, dat hy het op de offerblokken in de kerk had gemunt. Toen een van deze offerblokken inderdaad gelicht bleek te zijn spurtte hjj de boosdoener achterna, reed hem met z’n motor niet al te hardhandig van de sokken, sleepte hem naar ’t midden van de weg, hield een bestel wagentje aan en bracht de man naar het politiebureau. Baby gestikt. Bij de familie Leenes te Stobbega is op tragische wijze een negen maanden oude baby om het leven gekomen. Het kind had zich ’s nachts In een deken vastgewoeld en werd door de moeder ’s morgens gevonden, toen de dood reeds was ingetreden. Prettig trouwen. In Delft kan men trou wen onder het spelen van het carillon. Men behoeft niet eens eerste klasse te trouwen, maar extra betaling is er wel bij. TTE2E week zal op de bewoners van Bols- ward een ernstig beroep worden ge daan. Een beroep dat in omliggende ge meenten waarschijnlijk wel zal volgen. Het gaat uit de aard der zaak voor „een goed doel". Dit schone woord heeft helaas voor velen een onaangename klank, misschien omdat er zoveel goede doelen zijn en een goed doel vaak een offer vraagt. Het betreft hier toch wel iets anders. Het goede doel heeft n.l. betrekking op uw eigen gezondheid. Er ligt een vijand op de loer. Bestrijding van deze vijand is het doel. Daarom vragen wij U dringend dit artikel nu eens niet ter zijde te leggen, maar de inhoud ervan terdege in U op te nemen. Zoals bekend Is, wordt geruime tijd de be hoefte gevoeld aan een periodiek onderzoek van de bevolking op tuberculose, dat moet worden beschouwd als een onderdeel van het periodiek volledig onderzoek van de bevolking (o.a. ook op kanker). Tot dus ver worden slechts enkele groepen perio diek op t.b.c. onderzocht, bijv, de wijkver pleegsters, terwijl In onze provincie een be gin is gemaakt met het periodieke onder zoek van schoolpersoneel. Ook industrieën, grote instanties laten hun personeel mln of meer geregeld onderzoeken. In 1947 maakte de In liquidatie zijnde Ver eniging van Volksherstel het mogelijk met het bevolkingsonderzoek een begin te ma ken. Het eerst in Groningen, daarna ook in Friesland en ten slotte in Drenthe werd een groot bedrag beschikbaar gesteld, vol doende voor het aanschaffen van een transportabel toestel voor massa-fotografie (geleverd door het Amerik. filiaal van Phi lips) en een omgebouwde vrachtauto voor het vervoer van dit apparaat. De Kruisverenigingen staken de hoofden by elkaar en besloten de zaak te organi seren. Er waren geen grote moeilijkheden, omdat het vrijwel vast stond, dat de ex ploitatiekosten door een jaarlijks rjjkssub- sidie zouden worden gedekt. Helaas is deze verwachting niet uitgeko men en mag op een rtjkssubsidie niet ge rekend worden. Intussen waren toestel en auto besteld. Het zou ongetwijfeld moge- liJk zijn geweest, andere kopers voor het toestel en de Chevrolet-truck te vinden Men wilde echter het plan niet eerder op geven, voordat de uitwerking absoluut ón mogelijk bleek te ztJn. Besloten werd toen afstand te doen van de Consultatlebureau-gedachte, dat onderzoek op een C.B. gratis behoort te geschieden. Er is ook een groot verschil. Op een C.B. worden zieken onderzocht, van wie de kwaal moet worden vastgesteld; bevol kingsonderzoek richt zich op personen, die gezond zijn, althans menen dit te zijn. Men meende dus de oplossing, volgens welke per onderzoek een bepaald bedrag wordt gevraagd, te kunnen aanvaarden. De klei ne commissie, die dit punt nader heeft on derzocht, is gekomen tot een bedrag van fl.05 per onderzoek (voor film, stroom, drukwerk, afschrijving van toestel en auto, salarissen e.d.). Werden alle inwoners elk Jaar onderzocht, dan zou dit een bedrag van ongevear f 460.000 per jaar betekenen. Eén apparaat kan de inwoners der drie Noordelijke provincies echter slechts 1 maal per 10 12 Jaar onderzoeken, waardoor 't bedrag per Jaar zeer veel kleiner wordt. Geheel juist is deze berekening niet. Men zal n.l. niet de gehele bevolking systema tisch gaan fotograferen, omdat op die wij ze gemeenten, waar onderzoek noodzakeltfk snel moet geschieden, zeer laat aan de beurt komen. Men begint dus met die ge meenten waar vele gevallen van t.b.c. voorkomen en waarvan de bron op het C.B. niet kan worden gevonden. Het is dus niet precies te voorspellen, welke de kos ten per provincie per Jaar zullen zijn, maar de bovenstaande berekening geeft wel een globaal inzicht. Het t.b.c. onderzoek is reeds enige tijd aan de gang en te Bolsward zal er dezer dagen een begin mee worden gemaakt. Een dergelijk massa-onderzoek kan alleen maar zin hebben, als een ieder, die daar toe wordt aangezocht op de afgesproken tijd en plaats verschijnt. Het is dus de bedoeling van iedere Inwo ner een foto te maken. Sommige stadge noten maakten reeds in de vorm van een bedrijf skeurlng ’n der gelijk onderzoek mee. Het onderzoek is uiterst eenvoudig en gaat uiterst vlug. Er komt dus niet veel „poes pas” bij te pas en wat nog veel belangrtJ- ker is, het onderzoek is in uw eigen be lang. zyt gt) gezond, dan is het prettig dit te weten, het neemt eventuele ongerustheid weg. Is er b|j U een begin van besmetting, dan is het in uw belang, dat dit zo gauw moge- l|jk wordt ontdekt. T.b.c. is immers niet ongeneeslijk en hoe eerder het wordt ontdekt, hoe beter het is om vlug en volkomen te genezen. Nogmaals: een leder onderwerpe zich aan dit onderzoek. Slechts als geheel de stad wordt onderzocht, heeft men zekerheid, dat er zich geen (verborgen) haarden van be smetting voordoen. De tuberculose is een besmettelijke ziekte, Veroorzaakt door een bacil. De besmettel li ke vorm van tuberculose is die van de lon gen. Wanneer iemand met longtuberculose altijd klachten had, zou met een intensie ve propaganda vrijwel elk geval van long tuberculose in een vroeg stadium te vinden E|jn, een stadium, waarin de patiënt nog lange nachtrust, goede voeding en zy kun nen doorwerken. Wat zwaardere gevallen zullen thuis of in een sanatorium een kuur moeten doen. Hoe men het ook bekijkt, het is altijd een felicitatie waard als men onderzocht is, zo wel om ’t feit, dat men niets heeft als om het feit dat men iets gevonden heeft in een nog geneselijk stadium. Ten slotte nog dit: Een onderzoek, zoals boven geschetst, geeft als het ware weer: éen momentopname van de gezondheidstoestand van de longen van een bepaalde bevolkingsgroep. Dat wil zeg gen, dat enige maanden later er wel eens een nieuw geval van longtuberculose kan worden gevonden, dat er niet was tijdens het bevolkingsonderzoek. Een periodieke herhaling van het bevol kingsonderzoek is geboden. Men hoopt het om de 2 jaar te kunnen doen In de naaste toekomst. Men zal dan steeds minder vin den. Zal dan bovendien de beschuttende enting met B.C.G.-vaccin meer en meer toepassing vinden, dan is het zeer wel mogelijk om de tuberculose uit te roeien of terug te drin gen op een uiterst klein terrein. Niet gefotografeerd worden: Kinderen beneden 14 jaar. Deze wor den vooraf door de schoolarts onder zocht met de reactie van Von Pirquet en de negatief reagerende opgeroepen voor een foto; allen, die reeds onder contröle staan; personen, die regelmatig doorgelicht worden, byv. uit hoofde van hun be roep. Friesland heeft een prestatie geleverd met het t.b.c.vrjj maken van de veestapel. Met inspanning van alle krachten, zal men ook de t.b.c. b(j de bevolking kunnen terugdrin gen. Zonder uw medewerking zal dat echter niet gaan. De verantwoordelijkheid ligt in uw eigen hand. Een offer vraagt dit van U niet, wel slechts een kleine moeite. En de gevraagde vergoeding zult U er meer dan voor over hebben, het onderzoek is het U dubbel waard. niet besmettelijk is. In vele gevallen be gint de tuberculose sluipend onbemerkt, en geeft zelfs in vrij veel gevallen nog geen klachten, zelfs niet in een gevorderd sta dium. Het aantal onopgemerkte gevallen van longtuberculose is ongeveer 2 op de 1000 zich gezond voelende mensen. Het aantal onopgemerkte besmettelijke ge vallen van longtuberculose is gemiddeld 1 op de 3000. Het is van het allergrootste belang om deze zieke mensen temidden van de gezon den te vinden, en wel ter wille van deze mensen zelf en om de gemeenschap te zui veren van besmettingsbronnen. Voor het opsporen van deze tuberculose patiënten komt het röntgen-apparaat ons te hulp. Met het moderne M.C.S. (mass-chest-sur- vey) apparaat voor schermbeeld-fotografie maakt men 100 longfoto’s per uur. Een groot gemak is, dat de te onderzoeken mensen de borst en rug niet behoeven te ontbloten. Als de mannen jas en vest uit doen en de bretels afschuiven, wanneer de vrouwen hun corsetten uitlaten en alleen hun mantel uitdoen, is dat al voldoende. Is het onderzoek, waaraan ieder mee moet doen, beëindigd, en zijn de longfoto’s op .het consultatiebureau bekeken, dan wordt een klein percentage van de onderzochten opgeroepen voor nader onderzoek op het consultatiebureau. Dit zijn nog niet alleen mensen met tuber culose. Een deel van hen had een vagè foto, een ander deel bfl nader inzien een onschuldig litteken of een andere onbete kenende afwijking. Een klein deel van hen zal longtuberculosè hebben, sommigen slechts met geringe af wijkingen. Z(j zullen kunnen volstaan met geregelde contröle op het consultatiebureau, Bedrijfsongeval. Bij het opstapelen van ba len gedroogd gras, in de grasdrogerij van de N.V. Gebr. Baas te Ouderkerk aan de IJssel, is een party balen omgevallen. Drie arbeiders werden daaronder bedolven, de 59-jarige Verwey kreeg een schedelbreuk, een kaakfractuur en brak beide benen. De beide anderen brachten het er goed af. Ondanks alles optimist. over 1949 een tekort van 40 millloen gul den, waarvan het rijk 37 millioen dekt. Voor 1950 wordt ook op een aanzienlijk te kort gerekend, daarna wordt verbetering verwacht. Tragisch. Een 8-jarig Jongetje kwam bij de molenaar Jansen te Baak met zijn kle ren in aanraking met een in werking zijnde motor. Het kind werd gegrepen en rondge draaid en daarbij zodanig verminkt, dat het is overleden. 20 November begint Unieconferentie. Naar w|j vernemen, staat het thans vast dat de conferentie van ministers in het kader der Nederlands-Indonesische Unie zal aanvan gen op 20 November a.s. Tijdens de behandeling overleden. Te Ze- venhoven is een man, die zich voor een nieuw gebit onder de behandeling van een arts had gesteld, tydens het toepassen van de evipanslaap (een soort lichte narcose) by die behandeling overleden. Tragisch ongeval. Mevrouw E. de Leeuw reed met haar 5-jarig zoontje achter op de fiets huiswaarts, na de gehele dag by familie in Vollenhove te hebben doorge bracht. Voor een auto, die haar achterop kwam, week de moeder te veel uit, zodat zy tegen de trottoirband terecht kwam en haar evenwicht verloor. Het kind kwam met het hoofdje onder de auto terecht en was op slag dood. De moeder werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Zwolle opge nomen. Knoop In het oog. Mej. M. Brouwer te Scherpenzeel kreeg by het reinigen van kle dingstukken een knoop in het oog, waar door zy zo ernstig werd gewond, dat zy naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Twee „zware Jongens” gepakt. De recher che te Enschedé heeft twee personen gear resteerd, L. P. en J. P., die ervan worden verdacht, gedurende drie maanden meer dan 20 inbraken te hebben gepleegd. In hoofdzaak richtten de heren hun activiteit op hotels, café’s, fabrieken, werkplaatsen en overal wisten zy geldsbedragen, levens middelen of textiel te pakken te krygen. Een kanjer. Een suikerbiet van anderhalve meter lengte is door de landbouwer M. J. Buis te St. Annaland uit de klei getrok ken. Kransdrager. Vrydagmorgen vroeg zeul de door Utrecht een man omhangen met een krans, die van het Willebrordus-stand- beeld bleek te zyn weggenomen. De krans werd weer teruggebracht, doch verdween een uur later opnieuw, ditmaal voor goed. Auto in slaapkamer. Toen een inwoner van Terheyden by Breda te bed lag, werd hy plotseling bedolven onder een laag puin. Een auto was zyn slaapkamer komen bin- nenryden, nadat de wagen eerst de gevel van het huis had geramd. Een groot ge deelte van deze gevel was in de voorka mer van de woning beland, met het nodige geraas uiteraard. De bewoner, die in zyn bed was verrast en invalide is, kon slechts met grote moeite onder het puin vandaan worden gehaald. Tegemoetkoming? Min. Joekes deelde in de Eerste Kamer mede, dat voor ouden van dagen een compensatie voor de komende huurverhogingen wordt overwogen. Nederlands biyven. Het hoofdbestuur van de CHU heeft als zyn mening uitgespro ken, dat krachtig gestreefd moet worden naar handhaving van het Nederlandse ge zag over Nieuw-Guinea. Sabbath of Zondag? De Amsterdamse ge meenteraad heeft een verzoekschrift ont vangen met betrekking tot het sluiten op Sabbath en openstelling op Zondag van za ken, wier hoofden en bestuurders behoren tot een kerkgenootschap, dat de wekeiykse rustdag op de Sabbath viert. Hard, maar goed. Tegen vrouwen, die zich, meestal tegen de avond, aan boord van schepen in de Rotterdamse haven begeven, wordt streng opgetreden. Dat ondervonden de vorige week drie Haagse Jongedames, die op een morgen in alle vroegte van boord werden gehaald en meteen voor de kanton rechter geleid, die hen nog dezelfde morgen tot 14 dagen hechtenis veroordeelde, met het uitzitten waarvan ze meteen moesten beginnen. Goede vangst. Te Oudenbos (N.B.) sloeg men de vorige week ook een goede slag door de arrestatie van een man, die 22000 pakjes cigaretten clandestien bleek te ver voeren. Nog niets verder. De gemeenteraad van Amsterdam vergaderde twee dagen ter be spreking van de stadhuisbouwplannen. Ten slotte werden alle gedane voorstellen ver worpen. Jager schoot een snoek. Sollingen zag een vreemde kop boven het water uitkomen, schoot er op, en.had een snoek van byna een meter lang ge dood. NOP ontplnkt. Meer dan 20.000 pinken uit heel het land zyn naar hun basis terugge keerd na een tydeiyk verbiyf in de Noord- Oostpolder, waar zy zich vet gegraasd heb ben. Geredde duif. De heer P, Goossens te Re- tranchement (Z.-Vl.) heeft een zyner post duiven gekregen met een briefje aan de poot, waarin hy las dat een Belgische vis ser het diertje op de Noordzee had gered uit de klauwen van een roofvogel. Schade: half millloen. Zondagmorgen is het confectiefabriek van de fa. D. Leef- sma te Groningen door uitslaande brand verwoest. De schade bedroeg naar schat ting een half millioen. Auto te water. Zaterdagmorgen sloeg een volkswagen, bestuurd door de heer Sierse- ma uit Groningen, ter hoogte van Bree- zanddyk over de kop, waarna de wagen in het IJsselmeer verdween. De chauffeur wist zich zelf en zyn belde medepassagiers, n.l. zyn moeder en een tante, te redden, doch de tante, mevr. S. K. Gramsma-Udema is kórt daarna overleden. De heer Siersema is handelaar in dames- en herenkleding. De wagen was ernstig beschadigd. Over de oorzaak tast men alsnog in het duister. Piekuren. In verband met de noodzake- lyke besparing van electriciteit zullen de radioprogramma’s van Hilversum I en II voortaan ’s morgens van 7.309 uur en ’s middags van 3.40—6 uur niet in de aether zyn. Gekraakt. De intertandwedstryd België Nederland werd voor het Oranjeteam een zware dobber. Met 7-2 werd onze ploeg royaal verslagen. Motor gestolen. De viskoopman Zyistra te Westergeest, die enige tyd geleden ’n hulp- aan zyn ->akfiets liet monteren, kwam dezer dagen tot de onaangename ontdekking, dat de motor ontvreemd was. Van de daders is tot dusver nog niets be kend. Klein maar dapper. De 13-jarige Hans Bracco te Breda heeft het gepresteerd op drie verschillende tydstlppen een kind uit het water te halen, dat op het punt stond te verdrinken. Hiervoor is hem het Gouden Jan van Hoof-kruis uitgereikt. Deze gouden onderscheiding wordt slechts zeer zelden door het hoofdbestuur der verkennery toe gekend. De bllekvissery op de Wadden. In de laat ste weken worden te Harlingen grote par tyen bliek (kleine zeevis) aangevoerd. Aan de veiling is reeds meer dan 300.000 kg omgezet. Sommige vissers maken, zo schryft de Harl. Crt. besommingen van f800 per dag. Zeeuwse vissers zyn ook reeds naar de Wadden gekomen om mee van deze visrykdom te profiteren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1