Martinytoer n Nuuuiix i>m de. Sü/\£ Nie.-auctie.. SINTE KLAZEJEIJEN 4 4ÓliS-4ÓlCLS door Nederland üs hjoed to sizzen Fan de Duivels uitkannen met sehoorsteenkettingen. No. 91 46e Jaargang Dinsdag 21 Nov. 1950 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B olsward «OH r ■l' t t ■BraaraaMOHKaaHNsni Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad e t t 1 t i i B 1 i l Tj. de J. Slot volgt. i 1 3 t l l t l l r i i i i s Enschedé—Portugal v.v. De fa. Jac. van Dijk te Eindhoven overweegt het volgend jaar een busdienst op Portugal te openen ten gerieve van Fatima-bedevaartgangers Brabant in het duister. Tengevolge van brand in een transformaforhuisje te Geer- truidenberg kwam een groot gedeelte van Noord-Brabant enige tijd zonder electrici- teit. Meer dan één nul! Tegen de uitgever van het weekblad „Eén Nul” is wegens overtre ding van de Loterijwef (voetbalpool) voor de rechtbank te Den Haag een boete van f 200.en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden geëist. Een uitverkorene. De Amsterdamse accor deonist Johnny Meyer komt als enige Ne derlander uit in de strijd om het wereld kampioenschap accordeon-bespelen. Jongens vonden 17.950 gulden. Voetballen de jongens te Rotterdam vonden bij een bruggetje een pakje. Zij openden het en vonden er een pak bankbiljetten in. Eén van de jongens rende onmiddellijk naar zijn moeder, die van de vondst op het hoofd bureau van politie aangifte deed. Bij tel ling bleek het pakje f 17.950 te bevatten. Toen wist men meteen waar het geld van daan kwam, want de postale recherche was sedert Zaterdag naar het bedrag op zoek. Gestolen Volkswagens. Van Duitsland naar Nederland worden veel gestolen volkswa gens gesmokkeld. Men schat, dat er in Ne derland wel 1000 van zulke wagens lopen. Sinte-Klaes Dy spilet yn ale huzen de baes Sintele Sij, Giet alle huzen foarby. Sintele Soan, Giet yn alle huzen oan. Sintele Suster Fynt it yn alle hüzen tsjuster. (Oud Fries Sinterklaasversje). „Mei Keye wol erkes ynkypje”, zegt Pie ter en meestal wordt het tweetal dan bin nengelaten. Pieter jaagt eerst de kleinsten met zijn kettinggerammel en het slaan van zjjn roe schrik aan en dan worden er wat pepernoten gestrooid, waarvoor de onder nemende Sinterklaasjagers wat centjes krijgen. As de erfenisse lyts blykt to wêzen, wurde der omaris greate eagen öpskuord. „Sinterklaas, die goede heer Die komt hier alle jaren weer. Met zijn kedtsje foor de wagen Daar komt Sinterklaas anjagen. is duidelijk, dat dit liedje niet oor- Vetschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) I l De gefolgen fan it Korea-konflikt en alles hwat der efter wei komt, wurkje jit altyd troch. It is tige spitich foar it herstel fan It ekonomysk libben, dat hiel aerdlch by- loek. Nou sitte wy wer mei it forsteurde en ünrêstige priispeil en nimmen wit hwer’t dit bidarje sil. Wy sieten fan 'e wike wer in kear op it kantoar fan it P.E.B. oer de kwesje fan de oansluting fan de lju, dy’t ta It ünrendable gebiet biheare. De bl- rekkens moasten wer hielendal op en ny opsetten wurde troch de bilangrike priis- forheging op koper, kabels, peallen en al sa mear. Yn sahwat alle sektoaren fan It yndustrlële libben heart men It selde lüd. En al sjocht men fuortynlenen de gefolgen net, hja blnne der tige reëel. Alles wurdt djürder. Hoe fatael dit wurket blykt roun- om. Yn hiel hwat sektoaren hle men yn de hoop, dat it mei gauwens hwat Bakje soe, do needsaekllke prlisforheglngs jit altyd tsjinhAlden, mar nou is dit net mear mügltk en komt it lene nel it oare los. Dernelst wize de blgreatingen fan Ryk, Provlnsjes en Gemeenten deselde kant üt. Gjin minske kin der hwat oan dwaen mar elts ünder- fynt de tobekslaoh hjirfan. Om mar len ding to neamen, dy’t yn de tsjlntwurdlge tlld hwat mei operaesje en sikenhuzen to meltsjen kriget, sil netst de noed om de patiënt ek ünderflne, dat de financiële ge folgen fan de krupsje der net om lige. De rekkens blnne skraechwurk mear to bitel- jen en blnammen yn de partlkullere pa- tiente-ófdiellng, dos de groep, dy’t gjin fünspatiënt blnne, komme de slaggen hurd oan. De lene forheging folget de oare en de penicillne- en oare spuitsjes kostje aer- dich iftear as aspirine. It sil wol net oars kinne, mar dan is it foar in minske ek hast het to blgripen, dat yn dlzze omstannlch- heden de Minister fan LAnbou bikend mak ke hat, dat de molkpriis foar it kommende jier forlege wurdt. Ik moat earlik sizze, dat ik dit net blgripe kin. Hwant neidat de Minister it oare jier yn öfwiking fan it ündersiik fan it LAnboukundich Ekonomysk Ynstltüt de molkpriis efkes leger sette as de birekkens ütwiisden, hat it len rige reind fan forhegingen yn de faktoaren, dy’t de kostprils ütmeitsje. Men kin as men it hiele hear oersjocht net len ding neame, dat goedkeaper wurden is dit jier. It lib- bensünderhAld fan de hüshAldlngen is om- heech gien, de 5 leansforheging tsjüget hjirfan en it statistysk ündersyk jowt oan, dat dlzze 5 mear as ynhelle blnne troch de hegere prizen. De arbeidsleanen waerden dêrom forhege, de sosiale lésten lyksa. It ünderhAld fan pleatsen en gebouwen is he- ger, masines en welnen djürder, de hleren stlif sa heech en yn In bulte gefallen heger as It kontrakt oanjowt, al wie it allinnich mar om It greatere dlel fan It ÜnderhAld, dat de hlerdeboer bltellet. Wettersklpslês- ten en polderlêsten hawwe lang stllstlen, meast troch It wurk üt to stellen, mar Unkendewel kinne hja net oars as omheech. It féfoer is bllangryk djürder, de kunst- dong fan ltselde. Ik soe graech ris fan Immen heare, hwat der net djürder wur den Is, It léste jier. Ek de yndlrekte kosten rlnne, aloan omheech. Yn en fuort nel de oarlooh, koene de suvelfabrlken net folie dwaen oan ünderhAld en fornfjlng, mar de needsaek waerd al drluwender en nou kin it net langer wachtsje. De hegerë produksje en de foarütgong fan de technyk meltsje dat ekonomysk needsaekllk. Soks moat wer forhelle wurde op it forskil tusken bruto en netto-kostprlls, in oare wei is der net en dus forswierret it de lésten. It Re- gear hat al faker as len kear sein, dat it herstel fan de arbeidsproductiviteit neame better gien is as yn de LAnbou-sektor en mei alle middels wurdt de boeren dlzze wel oanprilzge. It Is ek de goede wel, mar hoe moat it harren to moede wêze as hja sjog- ge, dat dit de bileanning is? Ik doar wol fêst to sizzen, dat hjir mar len lüd op komt en dat is ekonomysk- en psy- chologysk klear as de del: Dit is net bin- llk. Dit moat it bitrouwen yn de bidoelln- gen fan it Regear tige skokke. Dit liket der in bulte op, dat hja de boeren oansjasse om dochs mear en hurder to arbeldzjen en as hja it dien hawwe to sizzen: Sjesa, nou fandel ik de fruchten derfan yn. It kin net oars as hjir komt In boel spul fan en dit sil de Stiftlng fan de LAnbou nea oannlmme kinne. As de Minister deselde prils oan- hAlden hle, dan wie der al hiel hwat ream- me fan de molke öfskept, mar nou sllle hja elkoar oansjen en sizze: dér brekt my de klomp. 1950 wie in jier, dat der troch de mylde seine fan God in bulte groeld Is, mar kear op kear hat It Regear sein, dat dizze din gen foar it risico bleaune fan de boeren seis, dér koe en woe men gjin rekken mei hAlde. Dat stAnpunt is ek krekt, mar op hokfor grounen wol men dan oars dizze fcrleglng fordlgenje en hwat sil men sizze as 1951 ris in droech en skrok jier wurdt? Hawwe de boeren forheging oanfrege om dat de measte klj fjouwer wike to gau op ’e stAl setten wurde moasten of dat it lAn fortrape is of dat de müzen de saek opfret ten en forlnneweard hlene? Né, dochs I De boeren wolle dat risico hiel wol oan harren hAlde, mar net nel len kant. Minister Mansholt hat in forkearde set üthelle en der sil wer hiel hwat energy en goodwill formuoze wurde wêze, foar dat dizze brike set wer goed makke is. hebben ervaren. In Nijega en Oudega, daar aan de wijfie vlakten rondom Fluessen en die andere waterplassen, in Garijp en Har- degarijp kent men dat Sinte Klaze-jejjen. Op de avond van de vierde en ook op die van de vijfde December kan men ze tegen komen: jongens in volledige maskerade. De een draagt een wit laken of een wit hemd boven een witte broek met een masker voor het gezicht. Die knaap is Klaas of, zoals men daar zegt: Kaye. Pieter, die naast hem gaat is werkelijk de zwartste van alle zwarten: er zal wel een flinke doos schoen smeer of kachelpoets aan te pas gekomen zijn. H(j heeft een zak op de rug en een roe in de hand en sleept aan zijn been een ram melende ketting voort en heel vaak han teert hij er ook nog een schelle bel bij. Dit zijn dan Sinterklaasjagers. Zij kloppen aan de boerenhoeven en vragen of er stoute kinderen zijn. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Ja, over het feest van Sint Nicolaas is door folkloristen heel wat te schrijven. Dat is maar weinig geschied omdat het een tijdro vende arbeid is om alom in de lande zelf na te gaan hoe de avond van „wild ge raas” wordt doorgebracht. En omdat er tegenwoordig objecten voor de publieke be langstelling zijn zoals het Marshall plan, de Noord-Atlantische verdedigingsraad, de Raad van Europa of de plannen van de He ren Schumann, Stikker, Mansholt, Ade nauer, Pleven en andere bewindsmannen, geraakt het folkloristisch onderzoek naar dat goede oude Sinterklaasfeest wel wat op de achtergrond. En toch is er veel over te vertellen. Weet ge bijvoorbeeld, dat er in Friesland zoiets bestaat als het „Sinte Klazejeijen” Wij zullen het U vertellen, zoals we het zelf ger van het 2de elftal van Antonius, Ch. Verhoeven, bij een schermutseling voor het doel een trap tegen het hoofd had gegeven. V. kreeg een schedelbreuk en verwonding aan de hersenen en overleed spoedig De wereldtaal. Aan de Gemeentelijke Uni- versiteit van Amsterdam worden thans colleges in het Esperanto gegeven. Docent is de heer mr. S. Pragano. De Amsterdam se Universiteit is de eerste in ons land, waar Esperanto wordt onderwezen. Op verschillende universiteiten in het buiten land wordt het reeds gedoceerd. Rotterdam ahoy. Zaterdag Is het 11.000e schip van dit jaar de Rotterdamse haven binnengelopen. Dat is ruim een maand eer- I der dan vorig jaar, toen eerst op 15 De- cember het 11.000e schip arriveerde. Vierentwintig koeien vonden de dood in de vlammen. Vier en twintig koeien zijn om gekomen bij een brand, die heeft gewoed in de boerderij van de familie Elzinga, eigen dom van de heer J. Rutgers te Bedum. Ook een grote schuur met hooi en stro brandde tot de grond toe af. De brandweer kon het woonhuis behouden; de oorzaak is onbe kend. Sport moet sport bleven. Zes maanden ge vangenis eiste de officier van Justitie by de rechtbank in Breda tegen de middenvoor van het Tilburgse Zigo 3, J. Hensen, die op Tweede Kerstdag van 1949 de doelverdedi- Beverrat van 25 pond gevangen. De heer Joh. S. de Jong de Zwaagwesteinde ving dezer dagen een beverrat van pl.m. 25 pond. Het ballonnetje. Een Eindhovenaar, die on langs een ballonnetje had opgelaten, heeft van een Franse boer een boze brief gekre gen met een eis tot f 3500 schadevergoe ding. Dat waren de kosten van de veearts die een paard van de boer had moeten be handelen, omdat dit dier een ballonnetje had opgegeten. Beleefdheid. „Dag eerwaarde”, zei een ver dachte tot de Bredasche politierechter. Hy knielde plechtig voor de groene tafel. „Sta maar op, brave jongen”, zei de rechter, en de zitting begon. Als de drank Is in de (oude) man. De 62- jarige G. J. van M„ portier van het ge meentelijk verzorgingshuis in Den Haag, is door een bewoner van het tehuis, de 69- jarige P. S. zodanig met een mes gestoken, dat hij in het ziekenhuis moest worden op genomen. S. was onder de invloed van ster kedrank thuisgekomen en naar bed ge gaan. De portier zocht hem in zijn kamer op en zei, dat hij over het gedrag van S. rapport zou moeten uitbrengen. De Republiek vlagde niet. Het heeft in brede kringen de aandacht getrokken, dat, terwyi alle buitenlandse legaties, behalve die van de landen achter het yzeren gor- dyn, fer ere van het koninkiyk bezoek aan Den Haag, vlaggen aan het gebouw van het Hoge Commissariaat der Republiek Indonesië aan de Alexander Gogelweg elk spoor van een dundoek ontbreekt. Men vraagt zich af hoe dit verzuim te verkla ren is, daar H.M. de Koningin toch hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie is. „Good Morning”, zei de piloot. De Engelse straaljager, die by Bolsward op de ryks- weg aan de grond werd gezet, heeft daar een ontmoeting gehad met een bekende Nederlandse bankdirecteur, de heer T. Sla venburg uit Rotterdam die met zyn auto op weg naar huis was, aldus en (fantas tisch?) verhaal in het Parool dat wy hier weergeven. „Volgens sommige kranten heb ik er niets van gemerkt, maar ik vond de ontmoeting om nooit te vergeten,” vertelde hy ons. „Ik heb de piloot zelf naar het vliegveld Leeuwarden gebracht. Ik reed daar en plotseling hoorde ik achter me een merkwaardig lawaai. Ik dacht, dat er iets met mijn motor was, maar toen ik naar boven keek, zag ik een vliegtuig bijna myn antenne raken. Vlak voor me aette de pi loot zyn kist aan de grond, maar de vleu gel raakte een paaltje langs de weg. Ik zag die Meteor dan ook met een grote zwaai in een weiland terechtkomen, precies in een greppel. Ik stopte direct en rende naar het toestel. Toen ik naast de cocpit stond, schoof de piloot het dak open. „Good mor ning,” zei hy nogal droog.” „Je raakte ove rigens haast m’n wagen,” zei d.hr. Slaven burg. „Hindert niet, de R.A.F. betaalt wel.” „De man was doodsbang, dat hy In die greppel verdrinken zou,” ging het verhaal verder. In de auto is de Engelsman toen mee gereden naar Leeuwarden. Onderweg ver telde hy, dat hy geen radioverbinding meer kon krygen met zyn commandant in Han nover. Hy had urenlang gezocht naar een vliegveld en omdat hy niet bepaald veel lust had op Russisch gebied terecht te komen, was hy naar het Westen gevlogen. Hy dacht nog steeds boven Duitsland te zitten toen hy besloot zyn toestel op de straat weg te zetten. Hy was stomverbaasd toen hy hoorde, dat hy in Nederland terecht was gekomen. „Maar hy was sportlef," eindigt het relaas van de autobestuurder. „Hy was doodsbenauwd geweest, dat er een auto uit tegenovergestelde richting zou komen. Dan was hy in het weiland geland.” Dan maar geen huizen. De gemeenteraad van Polsbroek heeft besloten van de voor genomen bouw van twee woningen af te zien; by de aanbesteding was de laagste Inschryver zo hoog dat de huur f 9.25 per week zou vergen. Klantenwerylng. In een wyk onder Ter Apel waar nieuwe huizen worden gebouwd, hebben de bakker, de kruidenier en de melkboer een premie van een ryksdaalder uitgeloofd voor het aanbrengen van een nieuwe klant. Schip gezonken. Na een aanvaring op de Westerschelde, by Terneuzen, is het Finse stoomschip Inga gezonken, waarby geluk kig alle opvarenden werden gered. Subsidie voor LOF van 8000 op 7500 gul den. Er heeft de leden der Provinciale Sta ten van Friesland een voorstel van Gede puteerden bereikt om het jaariyks (recht streeks) subsidie aan het L.O.F. te verho gen van 3000 op 7500 gulden en daaraan de voorwaarde te verbinden, dat het L.O.F. jaariyks tenminste vijftien concerten zal moeten geven buiten Leeuwarden. Minister heeft de melkprys verlaagd. Bij informatie in Den Haag is gebleken, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de melkprijs, die wordt uitbetaald aan de boeren, voor ’t komende jaar heeft vastgesteld op 17% cent per kg met 3% pet. vet. Honderd jaar postzegels. De Nederlandse postzegel bestaat in 1952 honderd jaar. Ter gelegenheid daarvan zal in Utrecht een internationale postzegeltentoonstelling worden gehouden. In hetzelfde jaar viert de rykstelegraaf haar eeuwfeest. Dan zal in Den Haag een telegraaftentoonstelling worden ingericht in het Nederlandse Post museum. Smokkelaars lieten koeien achter. Donder dagavond stuitten ambtenaren te Luyks- gestel ter hoogte van de „Zwarte Horst” op een groep smokkelaars, die zes vaarzen naar België wilden smokkelen. Toen de smokkelaars onheil zagen vluchtten zy over de Belgische grens. De zes koeien (een waarde van circa f4000) werden in beslag genomen. Heulen met de vyand. In een boerenverga dering te Ruurlo is margarine-etende boe ren verweten, dat zy „heulen met de vij and”. Er is voorgestled, het gebruik van roomboter verplichtend te stellen. Hoe bestaat het. Een boerdery onder Ge- mert (NB.) is door brand zwaar gehavend, doordat men eenvoudig vergat, de brand weer te waarschuwen. K.L.M. vernieuwt haar vloot. In overleg met het Ryk heeft de K.L.M. een plan op gesteld om een deel van haar luchtvloot in de nabye toekomst te vervangen en te ver nieuwen. Donderdag begint de grote actie en dan is het iedere dag een Joco fiets, cassette Gero Zilmeta tafelzilver, autoped, fraaie schemerlamp en andere mooie prijzen. De trekking heeft iedere avond om 8 uur plaats op het bordes van het Stadhuis. Wint U zo’n dag niets, dan heeft uw bon toch nog waarde, omdat bovendien op 5 Dec. over alle bonnen een extra hoofd prijs wordt getrokken, een Kaptein Mobylette motorrijwiel. Totaal is er voor f 4350.aan prijzen en geschenken beschikbaar. De winnende nummers worden iedere dag door aanplakbiltetten bij de deel nemende winkeliers in Bolsward bekend gemaakt. De omgeving en een 50-tal dorpen zullen worden bezocht door een rijdende karavaan, bestaande uit vier propagandawagens. Deze toont U de hoofdprijzen, de elf Joco sportfietsen, het motorrijwiel, de autoped enz., deelt U de winnende num mers mede en deelt gratis St. Nicolaasbonnen uit. Let dus op deze propa gandawagens. Ook over de intocht van Sint Nicolaas kunnen wij U inlichten. Dit tra- dionele gebeuren zal Donderdag a.s. om half zes plaats vinden. De grote Kindervriend komt per versierde en verlichte boot via het Kruiswater aan de Kade. Daarna gaat het in fakkeloptocht met muziek naar het Stadhuis, waar onze burgemeester de goede Sint zal ontvangen. Een rondgang door de stad is het besluit. De route is: Kade tot Blauwpoortsbrug, Dijkstraat, Marktstraat, ontvangst Stadhuis, Polstraat, Jongemastraat, Broerestraat, Gr. Dijlakker, Nieuwmarkt, Schildwijk, Achter de Smeden, Wijnberg. Gedurende deze actie zal Sint Nicolaas nog verschillende rijtoeren door de stad maken en daarbij deelnemende winkeliers bezoeken. Aan de klanten die bij dit bezoek in de winkel aanwezig zijn worden door Sint Nicolaas geschenken uitgedeeld. Nog verschillende verrassingen zijn te wachten, o.a. een bijna-gratis reis gelegenheid naar Bolsward en terug. Zie hiervoor het volgende nummer. Dusnog 'n paar nachtjes slapen en dan is ’t: Zie ginds komt de stoomboot Tot ziens, Sinterklaas! Het spronkeiyk van Friese bodem is: hef is daarvoor te opzichtige „import’ uit Hol land. In vroeger jaren is het Sinte Klazejeyen bekend geweest in geheel Oost-Friesland, doch gelukkig wordt de traditie nog ge handhaafd in de plaatsen, die wy noemden. Men kan er zeker een paar dozyn in elke gemeente tegenkomen. Dat zyn dan wel de knapen uit de burgery, maar men her innert zich er nog heel goed, dat dit vroe ger een ambacht voor de ouderen was. Dan gingen er ook paarden mee en werd het .een hele vertoning met bonzen op de ramen en luiken en een erbarmeiyk geschreeuw en lawaai op de erven van de boerenhoeven. Denk niet dat de Pieters er altyd zo on schuldig uitzagen. Het was een gewoonte, dat zy nog een uitgeholde koolraap meena men met een kaars er in en mond, neus en ogen er uitgesneden, zodat hef geheel een waariyk griezelige vertoning werd, wanneer de kop dan vlas om hals en schouders van de strooien romp kreeg, wat vodden er om heen en een haardketting en schellen en dat alles boven op een paard gesjord. Wanneer wy trachten de oorsprong van deze folklore na te gaan, dan komen wy op een schrift van een eeuw geleden van een zekere mynheer T. Dykstra, die vertelt, dat vrienden wel by je thuis kwamen mef een schaapsvel om, een ruige „kapoes (muts) op het hoofd en een schoorsteen ketting achter zich slepend. De brave kin dertjes kregen dan steeds een „Klaesman- tsje’. In Dokkum was het zelfs gebruik, dat de Pleten er met horens op het hoofd liepen en het was daar wel heel bijzonder, dat alle Sinterklazen in de grote herberg bijeen kwamen voordat zij hun rondgang begonnen. In Franeker was het weer een graadje an ders, want daar kwam men via de elders in zwang zynde horens reeds tot een com pleet uitgedoste duivels. In dat Friese stad je moesten de vroede vaderen zelfs deze knapen de toegang tot de gemeente ver bieden. Het waren ruwe klanten, schippers knechten en stevige gezellen, die jaren achtereen met ketelmuziek, fakkels en hoorngeblaas een gemaskerde optocht door de stad hielden, totdat zy het zo bont maakten, dat het gemeentebestuur moest ingrypen. Men ziet daaruit, dat het oud-vaderlandse Sinterklaasfeest in tal van streken in Friesland op de duur vermengd werd met verschillende locale gebruiken, die de fa meuze Decemberavond veelal tot een folk loristisch festyn maakten. Heel wat is er .bovendien te vertellen over de eilanden bo ven de Friese kust. Een jaar of zeventien geleden kregen de Friezen zelf weer zoveel plezier in dit be- dryf, dat er plotseling veel publiciteit aan werd gegeven: de Sint Nicolaas viering op Ameland werd daardoor als het ware aan Nederland voorgesteld, want slechts wei nigen wisten feiteiyk iets van dat alleraar digste „Sundeklaasfeest”, die maskerade- avonden zijn voor jongens van 12 tot 18 op 4 December wel te verstaan, gevolgd door een soortgeiyk festyn voor mannen boven de 18 op de avond van de 5de. Ook hier merken wy weer de dubbele dagen op: 4 en 5 December. Om aan deze typische feest ten te kunnen meedoen moet men wel ge boren Amelander zijn en nog meer zelfs: ouders en voorouders moeten er feiteiyk ook geboren en getogen zyn en vandaar ook, dat het Amelandse feest zo weinig be kendheid elders heeft gevonden. Een van de aardigste oude publicaties daarover is de volgende: De Amelandse Sundeklazen. Voor alles is het „Sundeklaasfeest” een feest voor het manneiyk deel der bevolking alleen voor deze is een vermomming ge oorloofd, zowel op 4 als op 5 December. Wee de vrouwelijke Sinterklaas, wanneer haar sekse bekend wordt! Reeds dagen van te voren wordt door de jongeren gesproken over deze feestavond; als begin en las teken van de nadering hoort men.de laatste dagen van November tot de Sinterklaas-avond het geloei van de buffelhorens in het dorp. Evenals men op bepaalde tyden leder kind ziet mef een hoepel of met knikkers, zo ziet men in het laatst van November en begin December leder kind met een hoorn of ander speel tuig, waaruit dezelfde tonen worden voort gebracht. Het lawaai is soms geweldig: voor de vreemdeling onuitstaanbaar, klinkt hef de goede liefhebber als muziek In de oren. Dagen vooraf Is men bezig met het maken van een „sundeklaaspak”. Alles geschiedt zo geheimzinnig mogeiyk. Niemand mag weten hoe de ander wordt. Op zolder, ach ter In de schuur, op alle mogeiyke ge heimzinnige plaatsen worden deze voorbe reidingen getroffen. Naarmate de grote dag nadert, worden de gesprekken geheimzin nig, er zit een zekere spanning In de lucht. De dag zelve Is een dag van do grootste emoties. Op die dag Is van leren geen sprake, de gesprekken, althans de ge dachten, gaan naar de avond. Hoe het ver leden jaar was, hoe vorige jaren en hoe het nu zal zyn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1