SINTE KLAZEJEIJEN Jóds-Jóuzs Martinytoer üs hjoed Duivels uitbannen met schoorsteenkettingen. door Nederland Fan de No. 93 a Jaargang Dinadag 28 Nov. 19S0 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward B to sizzen o. kunnen doen, waardoor herkenning absoluut uitgesloten is. Het wordt ’s nachts dikwijls twee uur vóór de camavalspret afgelopen is. De napret echter duurt nog dagen aaneen. Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad PYT. Oc- met zijn hoofd met een paal In aanraking Tj. de J. stok wordt in dit geval niet gespaard en het geloei van de verschillende horens is oorverdovend. Te pl.m. zes uur is deze baanvegery afge- kerade is om ongeveer 8 uur in volle gang Op deze avond gaat alles op straat, moe ders en vaders met hun kleine beukerlv aan de hand; gaan deze kleuters anders te 7 uur naar bed, op kleine St. Nicolaas- avond mag het 9, zelfs 10 uur worden. Me" oordeeld tot f 10 boete. Jubileum korps mariniers. Op 10 December a.s. bestaat het korps Mariniers 285 jaar. Aangezien 10 December op een Zondag valt, zal de viering op 11 December a.s. geschieden, met Rotterdam als centraal punt. Kunstgebit Ingeslikt. Door slippen in een bocht raakte een auto uit Wormerveer van de weg en botste tegen een boom te Bui tenpost. De bestuurder raakte klem "achter het stuur en slikte door de schok een ge deelte van zijn kunstgebit in. Zijn naast hem zittende echtgenote kreeg een dubbele beenbreuk en ernstige hoofdwonden. Beiden zfln naar een ziekenhuis in Groningen over- gebracht. De directie van C. Jamin te Rotterdam heeft nu meegedeeld, dat zfj binnenkort een nieuwe fabriek zal gaan bouwen in Ooster- hout (noordwesten van Brabant). Het com plex krijgt drie hallen, ieder 250 m. lang en 50 m. breed. As m’ op in oar syn gongen let, Dat kin syn nut ris ha, Mar tinkt dan om dyn eigen net, Dan bist der min oan ta. Vetschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Stok. Ieder wetten niet gerechtigd is zich op straat te vertonen heeft zich uit de voeten ge maakt. Als van hun macht bewust op deze avond treden de baanvegers bruut op en sparen de stok niet, ook en zelfs nog minder als het een lieftallige jonge dame is. Ze zijn toch onbekend en alleen door streng optre den is het mogelijk dit recht te behouden, daarom.zonder aanzien des persoons. bruut! En de slachtoffers.Zij weten, dat ze zich op verboden terrein bewegen, zij gevoelen zich schuldig en onderwerpen zich aan de eventueel hieruit voortkomende straf; elk hoopt hieraan te ontkomen en dikwijls lukt het, omdat het masker enigszins het ge zichtsvermogen belemmert. Het is echter veelal niet op de baan (straat), doch langs zjj- en binnenwegen, dat de overtreder (ster) zich beweegt, doch ook of juist daar loert de baanveger. Om ruim 6 uur wordt het stil in het dorp: de baanvegers hebben hun taak volbracht en trekken af om het pak aan te trekken en om pl.m. zeven uur verschijnen de eerste ..Sundeklazen”. In de diverse logementen zitten de ouderen al te wachten op de „omes”, zoals ze worden betiteld als ze de bezoekers bij hun komst de hand drukken, zoals gewoonte is. Hier is de plek waar verhaald wordt van jaren herwaarts, hoe het was toen de hier vergaderde oudjes nog meededen. Er zijn er by, die tot hun 70ste jaar aan de maskerade meededen en zich nog vermeien in die gulden tyd. De onmogelijkste verhalen kan men hier soms aanhoren, maar het is en blijft over „Sun- deklaas”. Mêd fall’ har lidden ta, Hja dreamt, sjocht Aminah Koel swarte fjürige eagen Har bern yn ’t ticht alang Omstringe lyk in slang Jou bisit? 't Is in leagen. ...I Bügje foar ’n frjemde wet? Hjir kryt in memmehert, Yn leed net üt to sizzen. Al hat hja thüs noch seis, Hja kin fleis fan har flels ’n Forfrjemde bem net misse. keer hebben overgeslagen vanaf hun acht tiende jaar. Durf-allen trekken het pak wel aan beneden I 18jaar, dochwee hun als ze ontdekt worden Hwat hat hja ’r net foar oer, De reis nei Singapore, Soe Bertha mem noch kinne? 't Bloed sprekt, in skelle rop: Myn bern ik easkje it op. Fan üs, fan üs allinne Omj owing küld en feal, It famke yn ’e rjochtseal. Is neat oan to bigjinnen. It stoarret dóf en bang; Oer ’t bleke memmewang Strike de stille triennen. krijgen een dubbele portie met de gard. Ze worden intussen van alle kanten beke- ken of er ook een herkenningsteken is te vinden. Voor de „omes” is het natuurlijk lopen en komen ze in „het pak”; deze mas- zaak onbekend te blijven. Alle Sinterklazen komen aan en bij allen gaat het hetzelfde gangetje; de een treedt strenger op dan de ander, doch voor ieder moet gedanst worden. Er zijn er onder de vermomden van 70 jaar, die nog nooit één ziet de kleine sinterklazen met de allerba- Ten fan de bilangrykste, demokratyske bi- tingsten by bistjüren en reg'ear is de bilangstelling fan it folk foar alles, hwat de bistjürskolleges dogge. Towyl in aristo- kratysk bistjür allinnich it kriterium leit by de maetrigels seis, wol de demokraty biwust de dingen dwaen ünder it each en Onder goedkarring fan it folk seis. Dit sy steem wol ha, dat de lju it bigripe sille, dat hja bisef ha fan hwat hjir bart en dat hja alle gelegenheit kr(je om de argumen- taty nei to gean. It Fryske folk hat in ütsprutsen demokra tyske ynslach, jimmeroan toant har skied- nis dizze eigenskip oan. Dêrom kin men it ek sa goed forstean, dat hja aloan wer it wurk en de foech fan de Fryske Straten op it harspit nimme en dat, forgelikene mei oare gewesten hjir in greatere bilang stelling is foar it wurk fan de provinsiale organen as op oare plakken. Ik bin bliid dat men fêststelle kin, dat de lieding fan dit Provinsiael Bistjür, nei de oarloch, mei alle oerjefte der nei stribbet om folie mear as eartiids midden yn it Fryske folk to stean om yn greate ienriedigens mei har ren fortsjintwurdigers de saken fan Frys- lün to bihertigjen. Ik siz dat hjir iepen- lik en sünder reserve, omdat ik foar de politike partij, hwer’t ik yn de Steaten foar keazen bin, gjin fortsjintwurdiger yn i onvermijdelijk worden ze naar huis geran seld. Het ging vroeger nog ruwer toe dan te genwoordig, de onmondigen moesten meer stokslagen incasseren. Hebben ze het geluk dat ze tot het laatst onbekend blijven, dan demaskeren ze niet en lopen 's nachts tot zeer laat nog rond. Een eigenaardigheid is Verschillende huizen laten „goed in” (laten Sinterklazen binnen) en in die huizen ver zamelen zich de jonge dames en de kinderen en dan pas komt het mooie. De straat blijft ondertussen voor de Sinterklazen; geen die volgens de ongeschreven wetten er geen recht op heeft, zal zich buiten begeven, be halve misschien enkele kwajongens, die z.g. buiten lopen, doch wel oppassen dat zij ver genoeg van het gewoel blijven of mogelijk in een verborgen hoekje zich verschuilen. Dat de gemaskerden zich bij voorkeur naar gemaskerde huizen begeven, valt te begrij pen. De eersten worden door de daar aanwezige jongelui met vreze en beven tegemoet ge zien, als ze eerst maar gewend zijn, wordt het beter. Bij de komst van de „Sundeklaas” bromt deze vervaarlijk door de buffelhoorn en sommeert de jongeren tot dansen. Als hier aan niet direct gehoor wordt gegeven, is het de knuppel die ze bij zich dragen, om DE MEM. (Saek Bertha Hertogh). Faken dat har midsnacht It hert ünrêstich slacht. Glimket har in wankle stjer ta? In berne-antlit tear? It byld wurdt great en klear, Myn lytse bloune Bertha. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent per m.m Giro 87926 dit bidriuw alderearst soargje moat foar de financiering fan Sintrale en netten eq dat it harren dermel net maklik makke wurdt. Jierren lyn koe it bidriuw him seis net bidrippe, jierren oanien hawwe hja op de stipe fan de provinsiale kas libje moat- ten. As men dan sjocht, dat nei de oar loch dit jild en de rinte troch it bidriuw oan de provinsje werombitelle is en wurdt en dat hja dêmeist kans sjogge om in nije Sintrale to bouwen en nou jit alle jierren sa’n bidrach fry to meitsjen foar de ün- rendabele oanslutingen, dan kin men net oars sizze as dit giet de goede kant üt. By dit ütstel is de biperking makke om it foar fiif jier fêst to lizzen. Dat hat twa bidoe- lingen. Alderearst wol men graech sjen oft men dit nei fiif jier jit trochsette kin. Lit üs sizze, dat binne de swiersettigen. In oar diel achtet it net ünmüglik, dat nel fiif jier blike sil, dat it jit hwat mear lye kin. En alhoewol ik ta dy lésten hear, gjin minske kin it witte, hwant it hinget fan safolle dingen óf, dy’t jit yn de dize fan de takomst lizze, dat it nou net to sizzen fait, hwa’t gelyk krije sil. len fan de wichtichste faktoaren hjirby is it forbrük fan de stream. Hoe sil him dat üntwikkelje? De deskundigen rekkenje oer dt hiele lün mei in taname fan 6 pct. per jier. Is dit to heech of to leech foar Fryslün Misskien is it to leech, mar ek dan is men der noch net üt. Hwant as it accres bilangryk he- ger lizze soe, dan komt ek safolle to ear- der de capaciteit fan de sintrale oan ’e Kent ge de Klozems? Schiermonnikoog heeft ook zjjn eigen schertsfiguren: het zyn de Klozems. De Klozem mag niet worden herkend. Hij stom melt deur in, deur uit, rumoert in de hui zen als een oordeel en laat boven zyn kleu rig voddenpak zyn masker spookachtig heen en weer wiegen. Maar wat betekent dit vreemde woord? De oorsprong is niet zo moeilijk te zoeken: klo zem is een verbastering van „klaes-om”. Dat „om” is natuuriyk van omkleden, een Klaes-om is dus een verklede Sinterklaas. En, om op ons uitgangspunt terug te ko men: dat Sin te Klazejeyen, wat is dat wel? Wat we er zo van horen, van die Friese gebruiken, is- er weinig meer in te herkennen van de goede bisschop van My ra. Dat klopt ook wel, want de Friezen hebben een ander karakter aan de viering van het Sint Nicolaasfeest gegeven. Vol gens het Friese woordenboek betekent „jeyen”, jagen, verjagen, verdrijven, uitdry- ven. Diveljeyen is dan ook de duivel uitja gen, verbannen, wat nu nog hier en daar schijnt te gebeuren met klokluiden Het Sinte Klazejeyen wordt dan ook door verschillende deskundigen gezien als een overbiyfsel van een oude zuiveringscultus, welke eigeniyk in geheel Noord-Europa be kend is en waarvan het hoogtepunt op Midwinterdag viel. Dat deze dag verbonden werd met de 5e December is niet toevallig, want in Friesland werd zeker op 25 plaat sen een klooster, een kapel of een kerk aan Sint Nicolaas gewijd. Het plaatsje Sint Ni- colaasga is daar aan wel de sterkste her innering. In de Katholieke Middeleeuwen was de viering van deze heilige zeer in zwang gekomen. In Friesland zyn er ten minste aan geen Heilige zoveel bedehuizen gewyd als aan Sint Nicolaas. Het over brengen van bepaalde feestdagen op ande ren is bovendien een bekend verschynsel. In Sneek en Hallum geeft men met Sint Ni- cclaasga broodvogeltjes aan de kinderen; in feite dus een Palmpaas. Op Jan Steen’s Sinterklaasavond komt trou wens ook zo’n broodhaantje voor en uit alles blijkt, hoe merkwaardig de volksin- vloed is op de gebruiken bij feesten, die van it College fan Deputearre Steaten oanwize kin, Sageseid hear ik ta de opposysje en mei men dêrom oan dizze bikentenis ienige wearde takenne. Der wurdt op it Provinsjehüs hurd arbei- de en yn in geast, dy’t men priizgje moat. Der is in bulte oerliz en der wurdt alle war dien, om de positive leden safolle müg- lik yn ’e miette to kommen. Fan heech- hertigens is gjin sprake, der waeit in sou- ne demokratyske geast fanüt de Twle- baksmerk oer Fryslên en dizze Kommissa- ris is in foarbyld fan tsjinstberens en foar- kommendheit. Dêrmei wurdt ek it Col lege fan Deputearre Steaten de kans jown om yn dyselde geast to arbeidzjen. En hja blnutte dy kans. Sa koe it dan ek barre, dat in probleem, dat om syn technyske en financiële konse- kwinsjes jierrenlang net foldwaende ta syn rjucht kaem, de saek fan it PEB, nou yn dizze wintersitting, nei goede tarieding, op in fruchtbere bihanling rekkenje kin. De trouwe lêzers fan dit hoekje sil it net ünt- gean wêze, dat binammen op it plattelün in greate bilangstelling is foar it fraechstik hoe komme de doarpen en buorkeryen, dy’t jit altyd sünder it ny’e Ijocht sitte, üt har isolemint Wy hawwe der hjir alris faker oer op ’e tekst west, mar koene noch net op rissel- taten wize. Nou leit der in ütstel fan De putearre Steaten, dat praktyske bitsjutting hat. In ütstel, dat nei myn miening mei flach en wimpel de streep helje sil. It komt hjir op del, dat it Bidriuw fan de I carder. Dat bitsjut, dat men nou al by syn birekkens tinke moat oan wer in nije sin trale. Mar dat net allinnich. De technyk fan it opwekkingsproses stiet ek net stil. As men mei inkelde jierren yn dat opsicht wer fierder is, sil men fannys ta de büse moatte om by to blluwen. En dat liicht der net om. Yn elts gefal, dit liket derop. Onrendabele kosten 4/9 diel foar syn rek ken nimt. Der wurdt fierder war dien om fan it oare ek jit in diel nei de gemeenten oer to bringen, mar dat léste is fansels gjin taek fan de provinsje, der moatte de ge meenten seis oer bislisse. In stik as fjou- wer gemeenten hawwe al in regeling hjir- foar, de measten lykwols net. Dizze rege ling kostet it PEB likemoch in heal miljoen jiers (f450.000) en dermei binne, sa’t it liket ek de middels fan dit bidriuw folslêin oanpakt. Hwant men mei net forjitte, dat zig, maar na een half jaar, toen de patiënt al f 6000 kwyt was, kwam hy tot de ont dekking, al die tyd gewone asperientjes te hebben geslikt. De „tussenpersoon” zit nu in de nor. Niet krenterig? Een overeenkomst met Griekenland om 4000 ton krenten te leve ren, zal niet zo spoedig kunnen worden uitgevoerd, dat de krenten nog voor de jaarwisseling in Nederland kunnen worden verwacht. Een koe die een haas ving. Onlangs viel op een lot een koe als prys (dit was niet de koe van de marktlotery, Red.) Die koe heeft een serie diefstallen aan het licht gebracht. Het lot behoorde nameiyk by een bundeltje gestolen loten en toen de bezit ter van het lot zyn koe kwam halen, werd hij aan de tand gevoeld. Het lot bleek ge kocht te zyn van een 13-jarig knaapje, dat Adventsboodschap Prinses Wilhelmina. Naar wy vernemen, zal H.K.H. Prinses Wil helmina op verzoek van de Commissie voor Byzondere Diensten der Ned. Herv. gem, te Groningen op Zaterdag 23 December in de Martinikerk te Groningen een advents boodschap uitspreken, die zowel door de Hilversumse zenders als door de Wereld omroep zal worden uitgezonden. Wegenverkeerswet op 1 Januari in werking. By Kon. Besluit is het tydstip, waarop de Wegenverkeerswet en het Wegenverkeers reglement in werking treden, bepaald op 1 Januari 1951. Een vergulde pil. Een inwoner uit Beilen heeft zich een half jaar lang by de neus laten nemen door iemand, die hem pillen verstrekte, afkomstig van een „professor uit Leiden”, ter genezing van een chroni sche ziekte. De pilletjes waren nogal pry- Paarden sloegen op hol, voerman gedood. Twee paarden, bespannen voor de wagen van de 48-jarige landbouwer T. Klip uit Ballum op Ameland, sloegen op hol toen zij een stilstaande vrachtwagen passeerden, huisvader wegens het niet voldoen aan deDe voerman kwam in volle vaart zodanig wetteiyke verplichting tot het plakken van j met zijn hoofd met een paal in aanraking zegels op zyn radio-luistervergunning ver- j dat hy kort daarna overleed. Nederland niet in de kou? Hoewel er een koude winter wordt voorspeld, is de ver wachting, dat ons land niet in de kou zal komen te zitten, dank zy de grotere pro ductie van de Limburgse mynen en de gro tere import, waardoor men een voorraad heeft van 400.000 ton. In de Noord-Oostpolder zyn 265 nieuwe bedryven, waarvoor 2800 belangstellenden zich hebben aangemeld. De bedryven zullen echter in geen geval vóór 15 December toe gewezen worden. Russisch. Uit Haarlem is dezer dagen een jonge vrouw, van Russische afkomst, die gehuwd was met een Haarlemmer, verdwe nen. Een van haar twee kinderen, een jon getje van iy2 jaar heeft zy meegenomen. Twee gezinnen werden dakloos in Meppel, toen een felle brand Woensdagavond hun woningen met schuur en stal totaal ver woestte. De schade aan de huizen van de families Kok en Ruben wordt geschat op f 40.000.—. Sanatorium „Hooghallen”, de neutrale in> richting voor drankzuchtigen by Eelde, heeft het 60-jarig bestaan gevierd met een drukbezochte receptie. Dominee ontdekt oude kerkzegel. Ds. B. J. Riemersma, Ned. Herv. predikant te Stave ren, heeft een oud kerkzegel ontdekt, dat met de hulp van dr. J. Woldendorp, pre dikant te Zoetermeer, is ontraadseld. Geen kleinigheid. Het vorig jaar zy'n bij de Nederlandse politie 93.587 misdry ven aangegeven, heeft een hoofdinspecteur van politie te Nymegen meegedeeld. Haar verloofde opgelicht. Een 29-jarige i jongedame, Louise Maria H. uit Den Haag, heeft reeds 9 veroordelingen achter de rug en moest zich nu al weer voor de recht bank verantwoorden, wegens oplichting en verduistering ten nadele van haar verloof de. In November 1949 leende deze laatste zyn spaarbankboekje aan Louisa, om er wat geld af te halen voor het kopen van huisraad. Binnen twee maanden tyd was er van het saldo van ruim 900 gulden nog maar 51 cent over. Baas boven baas. Onlangs meldden we de geboorte van een dwergkalfje. „Baas bo ven baas,” zei dezer dagen de keuterboer Bauke Rozenberg te Hoomsterzwaag toen zyn dwergkoe (1.20 M). moeder werd van een dwergkalfje (schofthoogte 57 cm). Voor wat hoort wat. Drie Goudse wegge bruikers hebben, om eens iets terug te doen een comité gevormd om de Wegenwachtry- ders met Kerstmis een pakket te bezor gen. Woonark te Leeuwarden door brand ver woest. By het aanmaken van de kachel is Zaterdagmorgen een vonk tussen het pla fond en het dak geraakt van een woon schip, dat achter het Parkherstellingsoord te Leeuwarden lag. Een ernstige brand was het gevolg, die het schip vrywel geheel verwoestte. De eigenaar, de heer van der W., onderwyzer te Leeuwarden, woonde pas vier weken in het schip en heeft een grote schadepost, doordat de Inboedel niet was verzekerd. Niet zodra begint het te schemeren, of de knapen hullen zich in witte gewaden, waar- by meestal beddenlakens dienst doen, ne- men buffelhorens en stok en gaan de buurt op als baanvegers. Het is hun te doen om jongens beneden 12 jaar en jongere meisjes van de baan te vegen, die wyseiyk spoedig kracht bij de sommatie aan te brengen en bet hazepad kiezen en naar huis gaan! De I moeten de tenen het ontgelden. De styven naalste pakken aan tot de allerkunstigste. Vorig jaar zagen we ze met een pak aan dat de vuurtoren tot in de kleinste bijzon derheden nabootste, het licht incluis; ook zagen we hoofddeksels welke natuurge trouw een vliegmachine nabootsten, in alle finesses nauwkeurig. Voor een paar uur spel wordt hieraan dagen en weken ge werkt Het gehele feest wordt in hoofdzaak op straat afgespeeld, waar de jongeren voor de „omes” moeten dansen en ook de meis-dat stillen inden lande in het pak zeer druk 1 oorsprong religieuze hoogtijdagen waren, jes. Alle logementen zyn die avond ook open j en hier vertonen de Sundeklaasjes zich in het licht. Toch onder alles door is 't mor gen om deze tijd.en het hart klopt van angstige vreugde. Om pl.m. 11 uur is het straatrumoer opgehouden en dromen allen over wat ze hebben genoten en wat het morgen worden zal. Dat het de bewuste dag ook weer op school geen leren wordt, valt te begrypen Ook de jonge mannen hebben weinig aandacht voor hun dageiyks werk, de laatste hand moet aan de pakken gelegd worden en overigens schuilen ze gaarne in groepjes byeen. De meeste jon gens hebben ’S middags, voor ze naar School gaan, de klompen reeds voor de schoenen verwisseld, immers, straks moe ten ze hard kunnen lopen.als de baan vegers komen. By de echte Hollumer zit de onrust reeds de gehele dag in het huisgezin. Om ruim 4 uur treft men op alle hoeken der straten voomameiyk op „de Driesprong” als cen trum, troepjes jonge mannen omringd door kinderen, die angstig uitzien en by elk ver dacht witte aanblik uitroepen: „Daar is er een”, en dan het bekende bd! béd schreeu wen. Haastig lopend vrouwvolk, die je aan kunt zien, dat ze anders zyn dan gewoon, haastig, onrustig, bang, sommigen vreug devol angstig. De spanning is er een van „vol verwachting klopt ons hart” voor de te verwachten vreugdevolle avond. Van. zullen we ze kennen, wie wel en wie niet, hoe zullen ze zfn en hoeveel. Om pl.m. half vyf, als het flink begint te schemeren, komen de baanvegers. Het is hun aan te zien, dat zij thans meester van de baan zijn, de jongens met wit laken om zich heen en gewapend met buffelhoren en die volgens de ongeschreven bekende met een 8-jarig vriendje verschil lende winkeldiefstallen te hebben ge pleegd. Dat mocht niet. Twaalf Groninger scheeps bouwers zyn door de Groninger economische politie veroordeeld tot boetes van 400 tot 1000 gulden, wegens het uitbetalen van te hoge lonen aan hun werfarbeiders. Dat ook niet. Andere straffen in de vorm van resp. 1, 3, 6 en 9 maanden hechtenis deelde de Maastrichtse rechtbank Dinsdag middag uit tegen vier personen, die ver dacht werden van hulp aan een gedeserteer de militair. Mode bracht geld op. De directeur van 't Victoriahotel kon het bestuur van de afd. Amsterdam van het Rode Kruis f 5800 af dragen, zijnde de opbrengst van de Pary'se Modeshow, door Jacques Fath in dit hotel gehouden. Raar maar waar. Met ingang van 1 Jan. 1951 moeten de schaalopschriften van uw snelweger die nog 1 en pond aangeven, verwijderd zijn. Het moet dan wezen „gram” dus 100 gram enz. Voortvluchtig met drie platinarlngen. De politie te Amsterdam zoekt naar een 23- jarige man, die voortvluchtig is met drie platinaringen ter waarde van f 10.000 van een Amsterdamse dame. De man was met de dame op bezoek by kennissen. Terwijl de eigenaresse der ringen voor een maaltyd zou zorgen, had ze daartoe de ring afge daan. De man zeide plotseling wat asperine te willen kopen en toen hy na verloop van tyd niet terugkeerde bleken de ringen ver dwenen. Ons landbouwonderwys. Minister Mansholt heeft verteld, dat ons land momenteel 254 lagere landbouwscholen telt, waarvan 104 r.k. scholen, 71 chr. en 79 algemene. De automaat. Te Amsterdam werden twee mannen gearresteerd, die een sigaretten automaat hadden stukgeslagen en daaruit 70 pakjes hadden ontvreemd. Letterzetter moet nog eens brommen. Te gen een letterzetter, die drie weken hech tenis, waartoe de directeur van zyn bedryf was veroordeeld, in zijn plaats was gaan uitzitten, is voor het Amsterdamse Hof 1 week gevangenisstraf geëist. Besmetteiyke veeziekten. Gedurende tober kwamen in ons land op 164 boerde rijen gevallen van mond- en klauwzeer voor bij herkauwende dieren en varkens. In Friesland kwamen geen gevallen van mond- en klauwzeer voor. Geen zegels geplakt. De Amsterdamse rechtbank heeft een jeugdige Amsterdamse

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1