Mac Arthur: bekwaam generaal zwak politicus DE zorgen van het Westen zyn niet wei- nig vermeerderd door de tegenslag der üs hjoed to sizzen Laatste Berichten 'l&lLS-'t&LCLS door Nederland Uitspraken Kantongerecht, Sneek. 46e Jaargang No. 94 VrUdap 1 Dec. 1960 Uitgave van DruKKerU Fa A.J.OSINGA - Boliward Buitenlands Overzicht Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland er toeh iets. De Canadese legers worden nl. van de nieuwste Amerikaanse wapens voorzien en zullen zich dus volkomen bij de Amerikaanse krijgsmacht aanpassen. De, een tikje verouderde, Canadese wa penen, komen nu naar Europa voor de le gers, die, als er oorlog zou komen, juist de eerste stoot zouden moeten opvangen en dus ook eigeniyk over de meest moderne wapenen zouden moeten beschikken. Dit klopt niet. We hebben al gezegd, dat der- I gelijke dingen gebeuren, als men niet veel heeft in te brengen, en speciaal als de sterkste macht in W.-Europa, Engeland, niet van harte meewerkt aan de zijde van de W.-Europese vastelandsmogendheden, terwijl ook de verbinding met W.-Duitsland maar moeilijk tot stand komt. Daaraan hebben de Duitsers natuurlijk ook schuld. Blijkbaar willen zij direct het onderste uit de kan. Gratis gehakt Door de schok, die een mo torrijder te Kampen onderging, toen h(j door een kuil reed, vloog een bal gehakt uit z|jn tas; de bal werd opgevangen door een voetganger, de motorrijder was niet meer te beroepen. Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Lake Succes, De Chinezen Canada ons wapenen zou schenken, die nu ook ar riveren. Het lijkt een erg edelmoedig ge baar, maar op de keper beschouwd, hapert Het gaat de slagers niet naar den vleze. Onderzoekingen in het slagersbedrijf, ge daan door het Economisch instituut voor de middenstand, hebben aangetoond, dat de rentabiliteit in deze branche, ondanks de toch wel forse vleesprijzen, sinds 1946 af neemt. De onderzoekingen strekten zich uit over de boekjaren 1948-1949. Te gevaarlek? Tot chauffeur-monteur bij de gemeentereiniging te Hippolytushoef is de heer Schat benoemd; de man die hem dikwijls assisteert heet Engel; ieder kent hen, maar geen Wieringer huisvrouw durft hen met de naam aan te spreken. Verhoging pensioenen in werking. Dinsdag is afgekondigd, de wet van 9 November 1950 tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag. De wet trad gisteren in werking. President Truman verklaarde: 1. dat het gebruik van de atoombom op Korea in „actieve” overweging is; 2. dat hfl van daag de democratische en republikeinse lei ders op het Witte Huis zal ontbieden om met hen de aanvraag van een aanzienlijk bedrag voor de atoomenergiecommissie en andere militaire doeleinden (volgens AP gaat het om 1% milliard en 10 milliard) te bespreken; 3. dat het meer dan noodza- keltjk is, dat zonder verwijl een geïnte greerde strijdmacht in Europa onder een hoofdig opperbevel wordt opgesteld. Z|j kapte aan huls. Mej. J. W., kapster te Bolsward, is zo vrién delijk geweest enkele dames die uit moes* ten en blijkbaar geen tijd hadden naar de zaak van haar patroon te gaan, thuis te kappen. Op zich zelf is dat zo erg niet, maar ze heeft er iets voor aangenomen, en daarmede de Vestigingswet overtreden. De Ambtenaar drukte baar met klem op Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Elk syn rjucht Wol elkenien. As men fjucht Om it rjucht, Wurdt It üngelyk forstien. Voor f 7000 gestolen by inbraak by V. en D Bij Vroom en Dreesmann in de Kalverstraat te Amsterdam is een partij nylons, horlo ges, ringen en colliers ter waarde van f 7000 gestolen. De dader heeft zich op laten slui ten, kon toen rustig z{fn gang gaan en verliet later gewoon door een deur welke hij nog zorgvuldig achter zich sloot, bet ge bouw. antwoordden weer met de eis, dat de Ame rikaanse troepen Korea en Formosa zou den ontruimen en beschuldigden Frankrijk van agressie tegen Indo China. Mac Arthur heeft in een communiqué het officiële Chi nese ingrijpen constaterende, vrij moedeloos toegegeven dat de Koreaanse kwestie nu niet meer een militaire kwestie is, doch een diplomatieke is geworden. Was ze dit eigenlijk niet altijd, sedert de V. N.-troepen aan de inval der Noord-Ko- reanen in Zuid-Korea een eind maakten en de 38ste breedtegraad overschreden En heeft men in het hoofdkwartier van Mac Arthur nimmer beseft dat men toch geen Koreaanse eenheidsstaat zou kunnen schep pen, zonder medewerking en goedkeuring van rood China? De Koreaanse kwestie is een prachtig be wijs van de stelling dat met militaire mid delen eigenlijk nimmer een bevredigende oplossing al heeft men ze soms nodig is te bereiken en dat ze steeds verder in een labyrinth voeren. Amerikaanse des kundigen zelden reeds, dat men thans eigen lijk ook het Chinese gebied over de Mant- sjoertjse grens zou moeten bombarderen om de gevaren voor de V. N.-troepen te bezweren, d. w. z. zy zouden de militaire operaties tot in China zelf willen uitbrei den. Dat l|jkt een hopeloos avontuur voor het Westen, dat zfln krachten moet qpa- waar de Chinese delegatie, die door de Vei ligheidsraad zowel over Formosa als over Korea wordt gehoord, was aangekomen. Geen wonder, dat zowel de Franse als En gelse diplomaten schrokken, toen ze hoor den dat Mac Arthurs troepen juist toen door het Niemandsland getrokken waren om de hoofdmacht van de vijand aan te vallen. Zelfs al had deze aanval succes gehad, hy zou de atmosfeer te Lake Success ook be dorven hebben en eigenlijk geen winst ge bracht hebben, ofschoon de Amerikanen er een versterking van hun positie bij de on- derhandelingen met de Chinezen van ver wachten. Maar wat had men aan het be reiken van de Mantsjoertjse grens als rood China dat niet goedkeurde. Dan zou men daar immers toch steeds een zeer groot en sterk leger op de been moeten houden, dat moest proberen zich de Chinese troepen van het iyf te houden, die elk ogenblik de grens weer zouden kunnen overtrekken en Voortdurend op peil konden worden gehou den door de onuitputtelijke reserves, waar over Peking beschikt. Nu heeft Mac Ar thur het niet eens zover gebracht, zyn le gers zijn in een zeer gevaarlijke strijd ge wikkeld met een Chinese krijgsmacht, die niet meer een vrijwillige kan worden ge noemd, maar een officieel rood Chinees le ger is. De Ver. Staten hebben dan ook een klacht tegen Peking bij de V. N. ingediend betreffende de agressie in Korea. I J JJLJM.M-HL-p—— Ver. Naties in Korea. Haar troepen daar waren op last van generaal Mac Arthur begonnen aan wat het laatste offensief in deze campagne heette te zullen zijn. Dit zou hen aan de Mantsjoertjse en Russische grens brengen en daarmede zou het doel bereikt zijn, zodat een deel der troepen met Kerstmis weer thuis kon zijn. Mac Arthur heeft, wat deze belofte be treft, waarschijnlijk alleen aan de Ameri kaanse troepen gedacht, die het langst in Korea vechten en die ook zou gauw mo gelijk weg moeten omdat vooral hun aan wezigheid de rode Chinezen prikkelt, want vooral in deze troepen zien zij de vertegen woordigers van Westers imperialisme. Ook daarom zou het gewenst zijn, als het niet meer in de eerste plaats op vechten aankwam, hen te vervangen door, bewa- kings- en bezettingstroepen van andere volken, die minder aanstoot geven. Maar van een vrij vertrek van de Amerikaanse troepen uit Korea zal voorlopig toch ook niets meer komen, want de offensieve stoot van Mac Arthur is volkomen mislukt door een krachtig tegenoffensief der Noord-Ko- reaanse en Chinese troepen, waarin vooral de laatste een groot aandeel hadden. We weten nog niet de totale militaire gevol gen van deze tegenslag, maar mooi ziet het er niet meer uit. We hebben al eens eerder geschreven, dat Mac Arthur een knap generaal is die risico’s durft nemen, als hem dan eens iets mislukt, blijft hij er een even bekwaam militair leider om, want daar is nog zoiets als de krijgskans. Maar jammer genoeg is hjj niet een even be kwaam politicus, anders was hy dit offen sief niet begonnen. Er was een stilstand aan het front, de Chinezen lieten Amerikaanse gevangenen los, en zetten in Tibet hun opmars stop, dit scheen er toch wel op te wijzen, dat rood China een gunstige atmosfeer wenste te scheppen voor de onderhandelingen te Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 Kanselier Adenauer heeft dezer dagen de Westelijke geallieer den voorgesteld het bezettingsstatuut te vervangen door een veiligheidsverdrag, dan zou hij het Duitse volk kunnen meedelen, dat het vrij was en dan zou het zeker be reid zjjn deel te nemen aan een internatio naal leger dat ook West-Duitsland zou ver dedigen. Dit voorstel is echter niet in goe de aarde gevallen bij de geallieerden, wie dit direct wat te ver gaat, te meer omdat b(j de Beierse parlementsverkiezingen, waarover hieronder nader, gebleken is, dat het nationalisme er weer aanzienlijke in vloed krijgt. Ongetwijfeld is Adenauers plan ook Ingegeven door de wens het Duitse volk in zijn geheel, op de communisten na, te winnen voor de herbewapeningsgedach- te. De verkiezingen in Hessen en Wurtemberg Baden hadden al aangetoond, dat het s.d. standpunt: „eerst moeten de geallieerden zelf maar eens tonen dat het hun ernst is met de verdediging van Duitsland” grote aanhang had. Bij dezelfde verkiezingen, Zondag in de veel grotere staat Beleren gehouden, viel wel winst voor de s.d. en verlies voor de chr. dem. unie te constate ren, maar toch niet in diezelfde mate als in de andere genoemde staten, de chr. de mocraten hadden iets minder stemmen Jan de s.d. doch houden het grootste aantal ze tels in het parlement. Maar ook de natio nalistisch getinte partijen, waarin veel ex- nazi’s, kregen een flink aantal zetels. Een eis door de s.d. tot Adenauer gericht om in verband met de uitslag der verkiezingen in genoemde drie „lënder”, opnieuw verkie zingen voor het W.-Duitse parlement te houden, omdat de huidige regering het ver trouwen van het volk niet meer zou genie ten, is door deze afgewezen. In het Leve de sigaar. De Eerste Kamer heeft Dinsdagmiddag het wetsontwerp tot wijzi ging van de omzetbelasting op sigaren en sigaretten zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hierdoor zal de omzetbelas ting voor sigaren vervallen en die op de sigaretten in de hogere prijsklassen n.1. bo ven 90 cent per 20 stuks, worden ver hoogd. De ryke oom uit Amerika komt ook nog wel eens echt voor. Zo is de arbeider J. Elberts te Arnhem waarschijnlijk plotseling millionnair geworden, doordat een rijke oom uit Amerika een bierbrouwerij en een ka pitaal van pl.m. 10 millioen naliet. De man is al 29 jaar dood, maar Eibers kwam er nu eerst achter. De erfenis moet hij delen met een familielid in België. Finsterwolde’s raad geeft het niet op. Voor de derde maal in enkele weken tyds zal de gemeenteraad van Finsterwolde bijeenko men, nu a.s. Donderdagmiddag. Wederom prijkt op de agenda bespreking van de re geringsvoorstellen i.z. het bestuur van Fin sterwolde. Dit punt kon op de jongste ver gadering niet behandeld worden, omdat de burgemeester toen tijdens onenigheid over het aanleggen en de plaats van sportter reinen de raad verliet. Een wild varken? In de Wallebossen bij Beetsterzwaag zjjn sporen ontdekt van een wild varken, maar hoewel er meteen jacht op werd gemaakt, kon men het beest niet ontdekken. Waarschijnlijk is hij weer ver trokken in de richting Appelscha, waar ook een wild zwijn werd gesignaleerd. Goede vangst. De Amsterdamse politie heeft twee textieldieven van resp. 23 en 21 jaar en hun tante, die als heelster optrad, onschadelijk gemaakt. Gedurende de laat ste maand hadden ze ter waarde van ruim f 10.000 ontvreemd. Oostenrijkse Burgenland, Russische bezettingszone, zijn gemeente raadsverkiezingen gehouden. De communis ten, wie bij hun progapanda door de Rus sen de hand boven het hoofd werd gehou den, leden een verpletterende nederlaag, hun percentage daalde van 25 op 10, en in 14 gemeenten waar de Russen de door de Oostenrijkse regering wettig benoemde burgemeesters vervangen hadden door com munistische, leden zij een extra zware ne derlaag. Frankrijk leverde deze week een voor de democratie vernederend schouwspel toen ’n communistische motie tegen de sterke man in het kabinet-Pleven, de minister van de fensie Jules Moch, met hulp van andere buiten de regering staande partijen een meerderheid kreeg. Er is toen gedokterd om het kabinet zittende te houden, maar het is beschamend, dat in deze hoogst ge spannen tijd, persoonlijke motieven niet- communistische kamerleden er toe verlei den steun aan de communisten te verlenen, en daardoor het landsbelang in gevaar brengen. ren omdat het ook op velerlei andere plaat sen kwetsbaar is voor eventuele Russische agressie. Men zal thans te Lake Success moeten trachten wat er van te maken is. Gemak- keljjk zal dat niet vallen, in de eerste plaats omdat de Fransen en Engelsen waarschijn lijk toegevender jegens rood China zullen willen zijn dan de Ver. Staten, waar men sedert de verkiezingsuitslag nog onverzoen- Hjker tegenover Peking staat. Het Westen is het dus oneens en daarbij komt, dat, nu de druk der Chinezen in Korea merkbaar is, deze hun eisen niet laag zullen stellen. Ongetwijfeld zullen zij Formosa opeisen en in ieder geval vragen dat de Ver. Staten ophouden met hun vloot het gezag van Tsjang Kal Sjek daar te beschermen. Deze Formosa-kwestie hangt behalve met de Amerikaanse verdedigings gordel in het Verre Oosten, ook nog samen met het sluiten van het vredesverdrag tus sen de geallieerden en Japan. Zoals bekend heeft Amerika eigenlijk al zo’n vredesverdrag gereed, dat het, als Moskou niet wil meewerken, buiten Rus land om met Japan zou willen sluiten. Bij de voorwaarden van dat vredesverdrag is stellig zowel gedacht aan het herstel van Japans als tegenspeler van Rusland in het Verre Oosten als aan het Amerikaanse verdedigingssysteem in Azië. Rusland heeft dezer dagen in een nota inlichtingen over de Amerikaanse bedoelingen ten deze ge vraagd, maar dat interesseert uiteraard ook rood China en het is wel duidelijk, dat de Formosa-kwestie een zeer ingewikkelde is, zodat als er nog overeenstemming met Peking mogelijk zou zijn, dat veel overleg en tijd zal kosten. Zodat het aanbeveling zou verdienen in Ko rea voorlopig maar een wapenstilstand te sluiten, waarbij de partijen op een bepaal de linie zouden moeten halt houden. Het geen enige verandering zou geven, in het bijzonder ook voor W.-Europa, dat -aller minst gediend is met de grote aandacht welke het zelf zowel als de Ver. Staten thans aan het Verre Oosten moeten schen ken en ontevreden is over het feit, dat het in de Koreaanse kwestie zo weinig in de melk te brokken heeft en alleen de Ame rikanen er de toon aangeven. Dat is gedeeltelijk eigen schuld omdat W.- Europa zich niet tot een eenheid heeft we ten te organiseren, welke zich ook tegen over Washington kan doen gelden, nu moet het zich noodgedwongen wel naar de Ame rikaanse wensen schikken. Dat komt ook weer eens uit in de wapenleveringen aan ons land. Zoals bekend hebben wij en an dere Europese landen eerst wat Amerikaan se wapenen gekregen. Toen kwam de mededeling, dat Uit en thuis. Zaterdag zijn 48 Nederland se landbouwers uit New York weer naar ons land vertrokken, na een langdurig be zoek aan de V. S. ter bestudering van de nieuwste Amerikaanse landbouwmetho des. STELLINGEN PRIJSGEGEVEN AAN DE TSJONGTSJON. Atoombom in gebruik? In Noord-West-Korea hebben de Ameri kaanse strijdkrachten, na over de Tsjong- tsjon te z|jn teruggetrokken, hun stellin gen langs deze rivier geheel prijsgegeven en ongeveer 30 km. zuidelijker nieuwe li nies bezet na een hergroepering te hebben uitgevoerd. Voor de eerste maal wordt gemeld, dat de Chinezen hier gebruik maken van tanks, waarvan enige reeds aan de zuidelijke oever Van de Tsjongtsjon zijn gesignaleerd. Voor de eerste maal ook wordt in de frontberich. ten de vroegere Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang genoemd als doel van de actie der Noordelijken. De rode troepen, gesteund door duizenden guerrilleros, trachten van het N.O. uit de Geallieerden, die rondom Soentsjon z|jn ge legerd, in de rug aan te vallen en door te breken naar de Gele Zee. Een doorbraak zou tot gevolg hebben, dat troepeneenhe den der V.N. in N.W. Korea van de hoofd macht zouden worden afgesneden. Verder Zuidwaarts naderen de Chinezen, die door de bres in de centrale sector blij ven binnenstromen, de stad Sintsjang, ca. 50 km ten N.O. van Pjongjang. Ook in Noord-Oost-Korea, vanwaar yog steeds gunstige berichten kwamen, wo. ut de toestand ernstiger. Generaal Almond heeft verklaard, dat hier plotseling onge veer 80.000 man Chinese troepen zijn op gedoken. De bevoorradingsweg naar de Amerikaanse mariniers in het Tsjosinbek- ken (Tsjangjin-reservoir) is af gesneden, 't achtste Amerikaanse leger is vrijwel omsin geld. Een woordvoerder van Mac Arthur is te Tokio door journalisten ondervraagd over de kwestie, hoe 't mogelijk was, dat 200.000 communisten Noord-Korea konden binnen komen zonder uit de lucht te zijn opge merkt. Hij antwoordde, dat de vijand een meester was in het camoufleren. De com munisten verplaatsten zich des nachts en gebruikten gedurende de dag gebouwen voor het verbergen van hun voertuigen en manschappen. Troepenbewegingen overdag zouden zijn opgemerkt. Generaal Walker verklaarde, dat de zes dagen geleden begonnen aanval der Gealli eerden waarschijnlijk heeft voorkomen, dat de verenigde troepen in een val zijn gelo pen, die him volkomen vernietiging had kunnen betekenen. Hij meende, dat, Indien de verbonden troepen passief waren geble ven, de Chinezen wellicht in staat zouden zijn gebleken tweemaal zoveel soldaten te gen de Geallieerden in het veld te brengen als thans in Noord-Korea zijn opgedoken. Hij zei, dat de Geallieerde legerleiding uiteraard enig vertrouwen heeft gehad in de openlijke Chinese verzekeringen. MetTra- druk verklaarde hij, dat voor het Geallieer de offensief van de vorige week het juiste ogenblik was gekozen en dat het de ver enigde Strijdkrachten voor vernietiging be waard had. De Amerikaanse minister van defenseie Marshall heeft verklaard, dat Amerika nu de toestand in Korea zo kritiek is, een ge deeltelijke mobilisatie onder ogen moet zien en een lange periode van spanning zal moe ten doormaken, wy moeten alles doen om de toestand meester te worden en ik ben ervan overtuigd, dat alles wordt gedaan, maar wy kyken met Intense belangstelling Uit naar de beslissing van de Ver. Naties, aldus Marshall. Een woordvoerder van het achtste Ameri kaanse leger in Korea verklaarde, dat het gisternacht om 4 uur aan het gehele front der verbonden legers al enige uren rustig was. Er waren maar weinig rapporten, die spraken over contact met de vyand, en uit die rapporten bleek, dat‘aan het gehele front de verbonden troepen zich met suc ces van de vyand losmaken om een nieu we linie te betrekken. Marktoverzicht. Op een dezer dagen te Purmerend gehouden veemarkt, werd één koe aangevoerd. Gelukkig was er ook nog een koopman, die wel zin in het dier had wat echter dan ook het einde van de ge hele markt betekende. J. van der Velde, f De veedrijver, de heer J. van der Velde, die Vrijdag 17 November j.l. door een stier op de horens werd geno men en die toen leiyk toegetakeld in het stadsziekenhuis te Leeuwarden werd opge nomen, is Dinsdag aldaar overleden. Reddingspoging mag niet baten. Dinsdag morgen is de 40-jarige chauffeur J. van O., wonende Louis Bothastraat te Enschedé, op de Sleutelweg aldaar, het slachtoffer ge worden van een op hol geslagen paard. Waarschyniyk door de duisternis misleid, heeft hy het paard niet opgemerkt. Het dier liep hem omver, waarby Van O. met zware verwondingen aan de borst in de naast de Sleutelweg lopende verfsloot te recht kwam. Paardje hielp paartje. Een bruidspaar dat uit Venhorst (N.B.) per auto naar Elsen- dorp ging en dat onderweg in de modder was biy'ven steken, is met behulp van een paard weer op weg geholpen. Haagse moordenaar krygt levenslang. De Haagse rechtbank veroordeelde dezer dagen de 26-jarige tuindersknecht J. B. wegens moord tot levenslange gevangenisstraf, con form de eis van de officier van Justitie. B. had op 8 Juli zyn vrouw door worging ver moord en het ly’k daarna begraven in de gang van een huis in het Westeinde te Den Haag, dat hy had gehuurd om er met een andere vrouw te gaan samenwonen. In Memoriam. Otto W. de Nobel, compo nist van „Morgenrood” en talloze andere socialistische strijdliederen, is niet meer. Een ernstige ziekte heeft aan zyn lange en ryke leven een einde gemaakt. Op de leef- tyd van 83 jaar is hy in zyn woning te Voorburg overleden. Alle troepen vóór 1951 thuis? Ik hoop, dat de nu nog in Indonesië verbiyvende troepen vóór het einde van het jaar thuis zullen zyn of althans op de thuisreis, verklaarde minister ’s Jacob Dinsdag in de Eerste Ka mer. Met de Indonesische regering zyn be sprekingen aan de gang om de vroegere KNIL-militairen met hun gezinnen on geveer 14000 personen een plaats in de Grote Oost aan te wyzen. Heemschut. Sloten, het enige Nederland se stadje, waar nog niet buiten de bolwer ken is gebouwd, wordt in haar eigen ka rakter bedreigd, door de aanleg van een nieuwe weg, welke over het bolwerk en een der waterpoorten moet lopen, of ge heel om de plaats heen komt te liggen. Burgemeester Hannema over Amerika. Voor hoofden van dienst der gemeenteiyke instellingen en het secretariepersoneel te Harlingen heeft burgemeester A. E. Han nema Maandagmiddag in de trouwzaal van het gemeentehuis opgetogen over zyn reis en verbiyf naar en in Amerika verhaald. De antl-Nederlandse beweging, die wortelt in het probleem-Nieuw-Guinea, begint thans in Djakarta ernstige vormen aan te nemen. Er wordt door bepaalde groeperingen stel selmatig tegen de Nederlandse gemeen schap stemming gemaakt en een massa- aotle voorbereid om haar het leven zo on aangenaam mogeiyk te maken, wanneer op 1 Januari a.s. Nleuw-Gulnea’s Westeiyke helft niet by Indonesië is gevoegd. Trouw tot In de dood. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een hond gestikt, die een paar minuten tevoren een gezin van 4 personen had wakker geblaft tydens een felle brand in Dordrecht. Dank zy dit dap pere dier wisten de 4 mensen het gevaar nog via een dakraam te ontlopen. De nieuwe verkeersborden. Een in 4-kleu- rendruk keurig uitgevoerd vouwblad, waar op alle belangryke verkeersborden, over- zichteiyk gegroepeerd, voorkomen, werd ons toegezonden door de N.V. Ned. Ford Auto mobielfabriek te Amsterdam. Ter bevorde ring van de verkeersveiligheid werden deze handige vouwbladen in grote getale ver spreid, terwyi deze voor autorydend Neder land by de Official Ford Dealers in ons land kunnen worden verkregen. Stryd togen de rat. De plantenziektenkun- dige dienst te Wageningen heeft het pro gramma bekend gemaakt voor de streek- actie die als onderdeel van de bestrijdings- campagne tegen de bruine rat in ons land zullen worden gevoerd. Deze actie is voor Friesland, Groningen en Drente gesteld op 26 Januari29 Januari 1951. „Er uit! de zaal uit! zal de rechter tegen je zeggen, als je my een procesverbaal durft geven,” zei de Volendammer palingboer te gen inspecteur Schilthuizen van de Haag se Afdeling toen deze hem een bekeuring gaf voor het opensyden van paling zonder dat de dieren tevoren door middel van de kopsnede gevoelloos waren gemaakt, „wy zullen het hem afleren t f 100.of 25 da gen hechtenis," zei de Politierechter en ver- oordeelde de man conform. Nederlanders In Korea. Naar de legervoor- lichtingsdienst thans meedeelt, is het Ne derlandse detachement Ver. Naties 23 No vember 9 uur plaatseiyke tyd te Pusan aangekomen. De volgende dag werd het de tachement ontscheept. De stemming onder de vrywilllgers van het detachement la uit stokend.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1