Nederland=F rankrijk Gabe Skroar Terwijl het Westen praat, wordt de toestand in het Oosten kritiek. door Nederland No. 96 46e Jaargang Vrijdag 8 Dec. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward Hwat hat Buitenlands Overlicht us hjoed to sizzen Wie zal de knoop doorhakken VOORVERSLAG ae- bert der i te te zer er- sen .erna zv te 3 en han- Jong Ma- 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm Giro 87926 Bolswards Nieuwsblad iga- 950, ents ?50. en Vll- je de H. W. H. HERBERTS. het te ere aen oh. ran be- aen rde het nee erd ere 1ST na- OP :de >ert red. erit oh. ek- Vejschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 950. Jo- eter dtje isca Ag- Ikje i te An. fer- eer. en jen. len en» >eek !oer van en- i te der 1st- ils- lake <eeu- van te ar en, iöp. A. am sen ast ial. il.” En ere 1850. Oder linia i te An- lerts i te fde bt| an: or- striding, werden Vrijdag voor de arron dissementsrechtbank te Assen weer ver oordeeld tot boetes van totaal f 6150. Attlee naar de Ver. Staten te gaan, en men mag In zyn reis niet alleen de Europese vrees weerspiegeld zien, dat Truman ten slotte zou bezwijken voor de druk der Ameri kaanse extremisten, maar ook een demon stratief zich scharen van W.-Europa aan Trumans zijde tegenover die druk. Tegen de mening van diegenen in Amerika, die van oordeel zijn, dat de rode Chinezen di rect op z’n hardst moeten worden aange pakt, stelt W.-Europa als de zijne mi nister Bevln zeide het dezer dagen nog in het Engelse Lagerhuis dat men nog niet weet of China met Rusland samen zweert tegen de rest der wereld, dat het kan zijn, dat enkel nationaal besef het thana tot actie heaft gebracht en dat men moet trachten door te praten, tot inzicht over zijn bedoelingen te komen. Daarom werd het in Europa een fout van de Ver. Staten geacht, dat het rood China belette lid der Ver. Naties te worden. Nu stelt Peking voor het tot een oplossing der Koreaanse kwestie wil meewerken, deze eis, mèt andere, weer; inwilliging er van wordt door India vurig bepleit, doch nu is ze, evenals de Chinese eis inzake Formosa, een veel bitterder pil voor de Amerikanen geworden om te aanvaarden, omdat ze in het kader van de Chinese syccessen in Korea worden gesteld, dus als ze worden aanvaard Amerika’s trots en prestige afbreuk doen, en hevig verzet by de Amerikaanse republikeinen zullen ont moeten. Wjj hebben intussen de indruk, dat in het overleg tussen Truman en Attlee, de eer ste bereid is bevonden op dit moment ten minste vrij ver te gaan in tegemoetkoming jegens de Chinezen. Wij schrijven op dit moment, omdat de situatie ieder uur kan veranderen. Zouden bijv, de V. N.-troepen op Korea zozeer in het nauw worden ge dreven, dat ze zelfs dat land niet meer konden verlaten, doch zouden moeten ca pituleren, dan weten we niet of Truman toch niet zou moeten zwichten voor de pu blieke opinie en voor het congres in de Ver. Staten en tot zeer scherpe maatrege len zijn toevlucht nemen. Maar naar de berichten, waarover wy thans beschikken, luiden, is ook Peking echter nu ook, zoals geruchten willen, de eis stelt dat het te zijner tijd medezegging- schap in het vredesverdrag met Japan zal kragen op zich zelf billijk maar daarnevens dat de Ver. Staten Japan zul len ontruimen, dan riekt dit naar de Rus sische houding ten opzichte van West- Duitsland en moet het vastlopen en zal W.- Europa de zijde van de Ver. Staten moe ten kiezen, want een breuk met Washing ton kan niet geriskeerd worden. En zeker niet, nu, als de tekenen niet bedriegen, Washington de politiek inzake Korea naar de W.-Europese heeft omgebogen en nog blijkt vast te houden aan haar vroegere verzekeringen, dat het behoud van West- Europa bij haar voorop staat. Nog eens wordt er door wat er nu gebeurt de na druk op gelegd, dat W.-Europa ook zelf de dure plicht heeft zoveel mogelijk ten behoeve van de eigen verdediging te pres teren en aan zjjn éénwording te werken. Trouwens op dat gebied zullen stellig in het Tüzen kromme paden binne der yn de wrftld, ’t Is wünder, as men stees it rjuchte hAldt. president Truman thans nog bereid het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog te helpen voorkomen, door de strijd niet op Mantsjoerijs gebied te verplaatsen, waardoor misschien ook Rusland zou ingrijpen, wegens het Rus- sisch-Chinese vriendschapsverdrag. Trouwens ook de Amerikaanse verklaring, Dinsdag afgelegd, dat, als de Chinezen het V. N.-leger nu uit Korea werpen, men toch op zjjn tijd weer tot een inval op Korea zal overgaan, wijst er op dat Truman nu niet alles op alles in Korea wil zetten. Die dag werd dan ook bekend gemaakt, dat Truman en Attlee inzake Korea overeen stemming over alle punten hadden bereikt. Dat gaf enige geruststelling aan West- Europa dat van een grote oorlog in Azië een enorme vermindering van zijn eigen vermogen om een hechte verdediging tegen een mogelijke Russische agressie op te bou wen zou moeten vrezen. De vraag blijft natuurlijk of likwidatie van de Koreaanse campagne voor goed of tijdelijk niet de kiem zal zijn van het prijsgeven van geheel Azië aan het com munisme, niemand kan dat thans beoor delen. Veel zal er nu van afhangen hoever de Chinese eisen gaan. Het begin van een Abonnementsprijs werkster J. C. v. d. V. en de 34-jarige fa brieksarbeider, beiden uit Gouda, maakten er him werk van in een Gouds café in connectie te komen met personen, die over geldmiddelen beschikten. Zij voerden die personen elders dronken en beroofden hen op de terugweg. Nederland vraagt onderzoek. De waarne mend commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden te Soerabaja heeft bij de au toriteiten van Oost-Java geïnformeerd naar de resultaten van het onderzoek, dat werd ingesteld naar de moorden en de moord aanslagen, die na de overdracht van de souvereiniteit in Oost-Java op Nederlan ders werden gepleegd. Dodelijk ongeval. De paardenhandelaar Van Maurik uls Asperen kwam Maandagmor gen op de Utrechtse markt te vallen ten gevolge van de gladheid. De heer Van Maurik sloeg hierdoor voorover met het hoofd op de straatstenen en overleed ter stond. Tabaksvoorraad verbrand. Dinsdagavond om half acht brak brand uit in de opslag plaats van een grossier in tabakswaren, do heer Bouwhuis te Baarn. Hoewel de Baarnse brandweer spoedig ter plaatse was was niet te voorkomen, dat het magazijn geheel uitbrandde. Naar schatting ging voor 35000 tot 40.000 gulden aan tabaks waren 'verloren. Een belendende woning kon gespaard worden. Laffe streek. Te Winschoten zoekt de po litie naar iemand, die een brandend voor- I werp in een brievenbus heeft geworpen, i waardoor vele brieven vernietigd of be schadigd zijn. Het was maar een weet. De politie in Gouda heeft in samenwerking met de rijks- neveld-Dorp een trailer door een goederen trein verpletterd.. De trailer was even te voren op de overweg geslipt en kon voor- noch achteruit. De chauffeur was juist be zig met het loswerken van de auto, toen uit de richting Amersfoort de goederen trein naar Ede naderde. De trailer werd tussen een paal van het electrisch net en de wagons in elkaar gedrukt en vloog in brand. De chauffeur wist zich op het laat ste ogenblik nog in veiligheid te stellen. Trein grijpt melkauto; chauffeur gedood. Dinsdagmorgen om ongeveer half acht is de ongeveer 55-jarige melkrijder L. Kos uit Schagen met een auto van de melkfabriek Crema uit Haringbuizen op de onbewaakte overweg by Zydewind tegen een uit de rich ting Schagen komende trein gereden. De chauffeur kwam by deze botsing om het leven. Uitstel Benelux-conferentie. De Benelux- conferentie, die in December in Den Haag zou worden gehouden, wordt waarschyniyk uitgesteld tot begin Januari. Aanslag mislukt, dader pleegt zelfmoord. In de gemeente Eygelshoven (L.) heeft Dinsdagmiddag een mijnwerker, Zuidslaaf van geboorte, zijn pensionhoudster met 2 schoten gewond en daarna zich zelf van het leven beroofd. Wie is Pietje? „Na 1 Januari is het uit met de pret. Heeft Pietje er weeldebelas ting opgezet,” aldus een advertentie van het Gasbedryf van de gemeente Enkhuizen in een plaatseiyk blad. Een van de raads leden vroeg of met Pietje hier Min. Lief- tinck was bedoeld. Kras. Een tussen Apeldoorn en Nieuw- Millingen patrouillerende Wegenwachter heeft gezien, dat wilde zwynèn, die op klaarlichte dag de weg oversteken, gevaar opleveren voor het verkeer. Hermes D.V.S.speler kent de knepen, hij kan wel eens wat zelfzuchtig zyn, maar hy is snel en dat kan tegen de Fransen van grote betekenis zyn. Biesbrouck vervangt van Stoffelen; moge lyk dat dit met Schyvenaar achter zich een redeiyk goede combinatie vormt. Hy zal het echter zwaar krygen, want Len stra op de linksbinnenplaats treedt maar zelden als schakelend speler op. Aan de andere kant in de middenlinie heeft van Schijndel zyn plaats behouden. Het is niet onbekend, dat de K.C., hoewel erken nend, dat deze rechtshalf technisch een van onze bekwaamste spelers is, niet blina is voor zijn tekort aan snelheid. Mogelijk intussen dat deze mentaal uitnemende spe ler zich op dit onderdeel speciaal getraind heeft. Achter hem is aan de A.D.O.speler de Jong een nieuwe kans gegeven. Dit verdedi- gingsblok wordt gecompleteerd door Ter- louw, als stoere spil, en Kraak. By de reserves zien we Möhring, waardoor we ervan verzekerd kunnen zyn, dat by een onverhoopt uitvallen van Terlouw een knaap klaarstaat, voor wie de geestdrift in het Franse spel niet onbekend is. Hy speelde o.a. in 1946 in Parys en behoorde toen ongetwyfeld tot de uitblinkers. Het Franse elftal met een Cussaerd als stopper-spil en een Baratte als center-voor lijkt ons tamelijk sterk. Het is geformeerd uit een groot arsenaal van Franse be roepsspelers, die bovendien over de kwali teiten van elk der Nederlandse spelers af- zonderiyk wel goed geïnformeeed zullen zyn. Scheidsrechter is de heer Baert uit België, een Vlaams en Frans sprekende arbiter dus, hetgeen aan de wederzijdse sfeer tus sen de elftallen ten goede zal komen. Naar myn mening is er op de samenstel ling van het Ned. elftal weinig of niets af te dingen. Toegegeven, dat er nog wel een aantal namen is te noemen, maar de zekerheid van een sterke formatie kan nie mand geven. Daarom lykt het me juist de K.C. van de K.N.V.B. vertrouwen mee te geven naar Parys en niet alleen aan hen, die belast zyn met deze moeiiyke samen stelling, doch vooral ook dit vertrouwen toe te kennen aan het elftal. De kwestie al of niet invoering van be- roepsspel in Nederland is m.i. de laatste tyd te veel afgewenteld op de rug van het Ned. elftal. Het is m.i. een zaak van veel bredere basis; in ieder geval moet het de spelers van het Ned. elftal in hun prestaties schokken, wanneer telkens weer opnieuw wordt aan gevoerd, dat een amateur-voetballer no lens volens de mindere moet zyn wanneer hij zich moet meten tegen beroepsspel. Dat behoeft stellig niet het geval te zyn, zo als het verleden en tegen Frankryk zelfs het jongste verleden duideiyk heeft aange toond. Wanneer Zondag a.s. onze amateurs, wil men boos zyn afgeroomde amateurs zich met volle overgave en geestdrift ge ven, dan ligt een eervol resultaat ongetwy feld binnen hun bereik. En we herhalen daarby, dat we in de ge geven omstandigheden, ?elfs een kleine ne derlaag een eervol resultaat willen noe men. Het Is m.i. Zondag In de allereerste plaats een kwestie van mentaliteit en karakter. TIET valt my, na de ongewoon zware ne- x derlagen, welke ons Oranje-elftal in de laatste tyd heeft geleden, moeiiyk om voor a.s. Zondag aan enig succes in de Franse hoofdstad te geloven. Onze papieren staan inderdaad laag geno teerd. De Fransen zullen zich bovendien herinneren hoe zy in Mei 1949 in Rotter dam door het Ned. elftal compleet onder de voet werden gelopen en ze zullen er stellig ook op gebrand zyn voor deze 4-1 nederlaag revanche te nemen. Met de beste wil van de wereld zou ik dan ook in een kleine nederlaag voor onze vertegenwoor digers niet anders dan een eervol resultaat kunnen zien. Toch, merkwaardig genoeg, hebben de wed- stryden tegen de Fransen, in een reeks van jaren, nooit anders dan verrassingen opge leverd. In, wat men tegenwoordig zo graag noemt „de goeie ouwe tijd”, toen we dus beschik ten over een prima verdediging en een pro ductieve aanvalslinie, n.l. op 10 Mei 1934, in de periode van de „we gaan naar Rome stemming”, verloren we in Amsterdam met 4-5. Het was een rommelige wedstryd, waarin wij 20 minuten na het begin zelfs met 3-0 de leiding hadden. Toen begon onze verdediging te wankelen en het slot kwam met een volkomen onverwachte nederlaag. Twee jaar later, op 12 Januari 1936, zat het been aan de andere kant. De Fransen waanden op hun sterkst te zijn, hadden pas uitstekende resultaten geboekt tegen Tsjecho-Slowakije en vermeenden Bakhuys c.s. met huid en haar te kunnen oppeuze len. Onze ploeg was ingesteld op een ne derlaag, maar speelde juist daardoor zo goed en zo productief, dat Nederland met niet minder dan 6-1 won. Op 31 Oct. 1937 dachten wy aan Frankryk in Amsterdam wederom het bekende zachte eitje te hebben en geslagen met 3-2 verliet onze ploeg het veld. Na de oorlog werd andermaal die onze kerheid gedemonstreerd. We verloren ons eerste internationale contact in een wed stryd met zeer broeierige temperatuur in de Franse hoofdstad kansloos met 4-0. Toen in 1949 de Fransen voor de return- wedstryd naar Rotterdam kwamen, onge twyfeld in de verzekerdheid van een over winning, werden hun illusies door karak tervol en geestdriftig spel van de Neder landers volkomen de bodem ingetrapt. Wy halen ietwat uit de geschiedenis der sportbetrekkingen met de Fransen op om daaruit toch ook wel vast te stellen, dat juist deze wedstryden karakteristiek zyn voor de sfeer, waarin beide elftallen elkaar vreedzaam te lyf gaan. Men verwacht een nederlaag en men krygt de volle buit bin nen; men rekent op een overwinning, het lukt niet en de demoralisatie van het mo reel zorgt voor een nederlaag. Juist daar ligt mogeiyk voor het Neder landse elftal een kans. De Fransen zullen in hun voorspellingen allicht beïnvloed zyn door de slappe prestaties van de Neder landse amateurs in het jongste verleden, het kon wel eens zyn, dat Oranje Zondag in Parys voldoende inspiraties vindt om zich andermaal van zyn beste zyde te laten kennen. Ontegenzeggeiyk heeft de verdediging van het Ned. Elftal doordat de K.C. terugge grepen heeft op de routine van Schyvenaar aan kracht gewonnen. Ook de voorhoede geeft door de opname van v. d. Tuin iets meer vertrouwen. Deze Thans ook hengels van plastic. Het aan tal gebruiksmogeiykheden voor plastic blijkt nog steeds niet te zijn uitgeput. Niet alleen worden er op het'ogenblik al na- maakkazen van plastic gemaakt voor de etalages van zuivelwinkels, maar ook zal een Limburgse fabriek binnenkort aan de markt komen met plastichengels. Deze zouden lichter zyn dan bamboe en de helft goedkoper. In sterkte en buigzaamheid doen ze voor bamboe niet onder. Verrassende vondst. By de behandeling van P°ütie te Reeuwyk twee gevallen van be- oud papier kwam te Drachten een helper roving tot oplossing gebracht. De 55-jarige van een opkoper tot de ontdekking dat een doos zich niet gemakkeiyk in elkaar liet persen. Toen de man een onderzoek instelde, bleek de doos een viertal nieuwe jurken te bevatten. Ze werden naar de zaak van herkomst terugbezorgd. Natuur- lyk volgde er prompt een beloning. Sint had pech. Sint Nicolaas is tydens zyn tocht door Hoorn van zyn paard geworpen toen dit dier steigerde. De kindervriend heeft zyn tocht te voet achter het vroiyk blazende muziekcorps voortgezet. Te Gorssel by Deventer weigerde het paard voor het rytuig van de Sint ook maar één poot te verzetten. Sterke knapen trokken toen de koets langs de scholen. By zyn Intocht in het Limbjurgse dorp Montfort werd Sinterklaas van het paard geworpen, waarby hy enige meppen van een achterpoot kreeg. Hy ligt nu in een zie kenhuis. Val van baloon. Zaterdagmorgen is een 43-jarige aannemer te Amsterdam van het balcon van een derde etage gevallen en ter plaatse overleden. Het ongeval is te wyten aan het feit, dat de man zich by zyn werk van een al te wankel tafeltje had bediend, zodat dit onder het werk het begaf. Boontje kwam om zyn loontje. Een en dertig Drentse boeren, die niet accoord gingen met de hun opgelegde boeten, we gens nalatigheid in de coloradokeverbe- atoombom ook van Amerikaans standpunt bezien. De Ver. Staten hadden het leger geleverd dat in Zuid-Korea het gezag der Ver. Naties voor het oog der wereld had gehandhaafd, de bydragen der andere landen aan dat leger waren gering geweest. Met toestemming der Ver. Naties had dat leger daarna de 38ste breedtegraad over schreden alleen India had in de Veilig heidsraad, waarin Rusland toen nog niet was teruggekeerd bezwaren zowel om zich zelf tegen overvallen uit Noord-Korea te beschermen als om van geheel Korea één staat onder toezicht van de V. N. te maken. Het V. N.-leger had byna geheel Korea in zyn macht, toen de vloedgolf der Chinezen loskwam. Geen V.N.-lid, zelfs de Ver. Staten niet, waren in staat haastig zoveel versterkin gen naar Korea te zenden, dat het even wicht werd hersteld en zo dreigde het V. N.-leger, waarin misschien tienmaal zo veel Amerikanen als troepen van andere naties zyn opgenomen, de ondergang. Het was daarom niet zo’n wonder, dat men in Amerika toepassing van het atoomwapen overwoog, het enige dat naar de Ameri kaanse publieke opinie meent, deze tien duizenden Amerikaanse jongens, hier en daar zelfs Ingesloten en aan de barre kou de van het Noord-Koreaanse klimaat blootgesteld, kon redden. Terwyi daarnaast dan bovendien tal van leidende figuren in Amerika, republikeinse senatoren, zowel als militairen, van mening zyn dat rode Chinezen en Russen toch één pot nat zyn en dat men dus by deze Chinezen ook niets met praten bereikt, doch ze misschien met harde middelen het hardste middel er nog toe zouden kunnen worden ge bracht Korea te verlaten en de wereld zo een derde wereldoorlog zou kunnen worden gespaard. Op dat moment besloot Levenslang geëist plus nog 4 jaar. Tegen de leider van het personeel, belast met de Invordering van Joodse eigendommen, de 58-jarige P. C. D. is door de Officier van Justitie levenslange gevangenisstraf ge ëist met een boete van f 100.000 subs. 4 jaar en 4 maanden. De man verkocht aan ryke Joodse land genoten tydens de bezetting „sperstempels” die f 30.000 kosten. Van dit bedrag was 10 pet. voor hem zelf. Melkprys biyft verlaagd. De regering handhaaft voor de veehouders de garantie- prys op 17% cent per kilogram, zy is er niet van overtuigd geworden, dat de verlaging met een halve cent onjuist is ge weest. Tante Pos bezuinigt. PTT is uit bezuini- gingsoverwegingen bezig het aantal brie venbestellers in te krimpen. Er zal geen personeel worden ontslagen, maar de be stellers, die met pensioen of anderszins de dienst verlaten, zullen niet worden ver vangen. Jongetje gedood. In Alteveer, op de weg Nieuwe PekelaOnstwedde, is het 10-ja- rig zoontje van de heer P. van der Laan door een personenauto aangereden en op slag gedood. practische oplossing van het Korea-conflict Trein verplettert trailer. Dinsdagmiddag wezen 13 landen uit het Midden-Oustenwerd op een onbewaakte overweg in Bar en Z.O. Azië aan, alle leden der V. N., toen zy een beroep op China en Noord-Korea deden de 38ste breedtegraad niet te over- schryden. Het initiatief voor deze stap ging opnieuw uit van India, dat zich ver- dienstelyk weert. Als China een dergelyke toezegging zou doen in ruil voor een Ame rikaanse, dat de V. N.-troepen ook niet weer zullen trachten over die grens te ko men, zou men een basis hebben, waarop gesproken kan worden. Als Amerikaanse Congres harde noten worden gekraakt, de republi keinen klagen, nu de Koreaanse campagne mislukt is, dat de andere V. N.-landen te weinig presteerden en dat Amerika de kastanjes uit het vuur moest halen. Frankryk heeft thans, onder de drang der omstandigheden, zekere concessies Inzake de Duitse deelneming aan een Atlantisch leger gedaan, nadat Nederland een com promis tussen de verschillende standpunten had voorgesteld, dat nu echter weer door W.-Duitsland wordt afgewezen, dat mis bruik maakt van de wetenschap, dat W.- Europa het nodig heeft. Het beweert wel mee te willen doen de verkiezingen in West-Berlyn gehouden, dat het eerst aan Russische agressie bloot zou worden ge steld en waar de s.d. terugliepen en de chr. dem. wonnen, geven een geheel ander oordeel van het Duitse volk over de herbe wapening dan in andere „lënder” maar het tracht daarvoor steeds nieuwe conces sies te krygen. Wil W.-Europa krachtig meewerken zich zelf te bewapenen, dan moeten de Ameri kanen het echter daartoe ook in staat stel len. Daarom hebben Truman en Attlee ook gesproken over de verdeling der grond stoffen, welke voor de bewapening nodig zyn, en die thans allerwege door de Ver. Staten worden opgekocht, zodat er schaar ste en werkloosheid in bepaalde takken van industrie in W.-Europa dreigt. Anderzijds is het duidelijk, dat de beklem ming welke de vele vraagstukken van de huidige crisis veroorzaken, het verlangen heeft versterkt nog eens met Rusland te praten of er geen uitweg is. De huidige positie schy'nt er niet gunstig voor, een evenwicht van krachten is allerminst be reikt, maar blykbaar wil men het toch nog eens proberen, er zyn zelfs geruchten ge weest, dat Truman naar Stalin zou gaan. TJWANNEER dit overzicht verschijnt zijn de besprekingen, welke de Engelse premier Attlee voert met president Tru man byna afgelopen. Attlee heeft daarbij niet alleen namens Engeland gesproken, maar ook namens Frankryk, met welks premier hy tevoren had overlegd en prac- tisch ook namens de Benelux, welker standpunt zoals bekend gemaakt werd, dat van Engeland en Frankryk zeer naby kwam. De mening van al deze landen was dat de crisis in Azië door het ingrijpen van rood China in Korea met voorzichtig heid diende te worden behandeld en de re den, dat Attlee naar Washington ging was natuuriyk dat de W.-Europese staatslie den door de vrees waren bevangen, dat Washington juist die voorzichtigheid niet zou betrachten. Die vrees kristalliseerde zich toen bleek, dat men in de Ver. Staten het gebruik van de atoombom in Korea ernstig overwoog, waartegen openiyk verzet in het Engelse Lagerhuis rees van een groot aantal par lementsleden. Waarschyniyk was dit ver zet gebaseerd op humanitaire overwegin gen, maar by 'de Europese Staatslieden moet toch ook een andere overweging heb ben gegolden zo niet de doorslag hebben gegeven, n.l. deze, dat het gebruik van de atoombom niet alleen rood China tot een verbitterde vyand van het Westen zou heb ben gemaakt, maar in geheel Azië een ver zet tegen de Westerse methoden zou heb ben doen oplaaien, dat aan alle kansen tot samenwerking tussen Azië en het Westen voor goed een einde zou hebben gemaakt. Mede omdat het Westen zyn hoop om op de duur tot hartelijker verhoudingen met Azië te komen had gevestigd op plannen tot verheffing van de welvaart van de Aziatische volken, waarvan tot nog toe overigens niet veel is gekomen, maar die in flagrante tegenspraak zyn met de toe passing van het meest vernietigende wa pen waarover het Westen beschikt, in een conflict waarin, in Aziatische ogen, zeker niet het ongeiyk geheel aan Chinese zyde ligt. Want niet alleen India, maar zelfs de meeste diplomaten in Europa, hebben het overschrijden van de 38ste breedtegraad door de V. N.-troepen na hun succesvolle actie in Zuid-Korea, als een uitdaging aan rood China beschouwd, dat daartegen had gewaarschuwd en dat ten slotte toesloeg. Men moet echter de overweging van het gebruik van de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1