DE MIDDENGROEP IN VERVAL Martinytoer üs hjoed to sizzen door Nederland Fan de Vergaande invloed op maatschappelijke structuur. DAT( de situaesje fan de beukerskoalle net oan de easken fan” de Kommisje foldocht blykt ek üt oare dingen. Aldér- earst it tal bern, hwat oan de learkrêften tabitroud wurdt. Hja binne fan oardiel dat fjirtich bem foar ien learkrêft it maxi mum wêze moat en foarsafier der help sters binne, net mear as twelntich. Dat is op himsels net ünbillik, allinnlch mei men tiet forjltte, dat it karakter fan de beu- kerskoallen yn de léste tsientallen jierren (alhiel foroare is. Wiene yn it forline dlzze skoallen biwaerskoallen, hwer’t de bem Onder dak wiene en hwat boartsje en sjon ge koene, nei de tjintwurdige opfettingen, dy’t troch minsken as Fröbel, Montessori en oaren, tige biynfloede binne, is de pe- rioade fan 4 oant 6 jier fan greate bitsjut- tlng foar de foarming fan de bem. It bi- lang fan lytsere klassen en mear omtinken om de yndlvldualiteit fan elts bem, komme dérmei hoe langer hoe mear nel foaren. Fan de 135 skoallen wiene 41 mei to grea te klassen, dus boppe de fjirtich bem. DE naar aanleiding van het wetsontwerp tot herziening der belastingen in de Staten-Generaal gevoerde strijd, had een hogere inzët, dan de enkele honderden gul dens Inkomstenbelasting, welke een aantal inkomensklassen minder zullen hebben te betalen. In wezen gaat deze strijd al dus een publicatie van het Comité ter be studering van Ordeningsvraagstukken om het behoud van de middengroep in on ze maatschappij en wie de plaats, welke deze groep in onze maatschappelijke orde heeft ingenomen in de achter ons liggende tijden goed kent, beseft, dat het hierbij uiteindelijk gaat om het behoud van onze maatschappelijke orde. No. 97 4fle Jaargang Dinsdag 12 Dee. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS INGA Bolsward Laatste Berichten Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar J j Bolswards Nieuwsblad de J. Op de boerderij PIET. sa Tj. de J. ACHESON IN CANADA. Acheson heeft in de Senaatscommissie dui delijk gemaakt, dat de V. S. beslist ge kant zijn tegen verzoening door concessies. Hij wilde dezelfde onwankelbare houding handhaven tegen agressie in het Oosten als In het Westen. Volgens Acheson zijn thans 44 delegaties tegen en 16 voor op neming van de Chinese communisten in de V. N. De V. S. wensen opneming van de Chinese communisten te voorkomen, doch zullen geen veto hiertegen kunnen uitspre ken, als het voorstel een meerderheid haalt. Het veto-recht zou in deze zaak ook niet gelden. Attlee is te Ottawa aangekomen voor ds eerste conferentie sedert de tweede we reldoorlog tussen een Britse en een Cana- dese minister-president. Attlee heeft in een radiorede de hoop uit gesproken dat de benoeming van een At lantische opperbevelhebber spoedig bekend gemaakt kan worden, en dat vrede en vrij heid op geen andere wtfze dan door middel van de V. N. mogen worden nagestreefd. Het Gemenebest zal veel moeten bijdragen tot deze idealen. BERTHA NAAR HUIS. Zoals hedenmorgen per radio werd mede gedeeld is het beroep van Bertha Hertogh haar „echtgenoot” te Singapore verwor pen. Reeds vandaag kan ’t meisje naar Ne. derland terugkeren. Een goede daad Xs kiemend zaad, Dat soms in sober dagen, Door zon gezoend, Verborgen groent, En stille vrucht gaat dragen. Een goede daad Is zelfverraad, Weerstaat fel hart en zinnen; Van *t grove merk Maakt het ook sterk, Ons zelf te overwinnen. Een goede daad, Vaak eigen baat, Een voorbedacht beramen. Werd zonneklaar *t Doel openbaar* Menigeen zou zich schamen. Een goede daad, Men moet de naad Van ’t kousje maar niet weten; Berekening Een daad een ding, ’t Best ’t „goede” te vergeten! Een goede daad Die zuiver slaat, Gespeend aan zelfzucht parten. ’t Eigen ik buigt, Schept diepste vreugd. Schaarse adeldom des harten. My rlnt mar alles tsjin, ’k Forlear myn slot oerdel; Jan foun ’t en joech ’t my wer, Sünt is myn hartsje wei. De Generale Kerk’in ver- by Zeist bij- VANDAAG BELANGRIJKE DAG. Vandaag is het een belangrijke dag voor de ontwikkeling in het Verre Oosten. Door 13, resp. 12 Aziatische landen, zullen n.l. resoluties btf de V. N. worden ingediend om het vuren op Korea te staken en de toestand in het Verre Oosten onder de lou pe te nemen, zodanig, dat de internationale rust terug kan keren. Ondertussen hebben de Ver. Staten hun hoofdmacht teruggetrokken tot ten Z. van de 38ste breedtegraad. Een goede daad Wordt vroeg of laat Bedacht geëerd besproken. Kleurt ’t leven grijs, Heeft ’t kille ys Om menig hart gebroken. de oude boer te hebben willen bezoeken en hem dood in de schuur te hebben ge vonden. De beide mannen zjjn er echter na de mededeling aan de buurman vandoor gegaan. De politie heeft hen thans opge spoord. Daar Van Hol er warmpjes bij zat, werd roofmoord vermoed. Zes mannen verdronken. Omstreeks 8 uur is Vrijdagavond bij Beilen een auto door een leuning van de brug over ’t Linthorst- Homankanaal gereden, bij welk ongeluk zes inzittenden verdronken. Wonderkoe. Een koe te Etten heeft twee kalveren ter wereld gebracht, waarvan er één twee tongen heeft: één midden op de rug, 20 cm. lang. „Schijnbaar geen gemeenschappelijke dis- cussie-basis”. Het Indonesische voorstel in zake de overdracht van Nieuw-Guinea is Vrijdagmiddag door de Nederlandse dele gatie verworpen. Nederland heeft het ant woord op het Indonesische voorstel Vrij dagmiddag chrifteiyk overhandigd. Hier uit is duidelijk geworden, dat Nederland niet bereid is de souvereiniteit aan Indo nesië over te dragen. Nieuwe kerkorde aanvaard. Synode der Ned. Hervormde gadering op „Woudschoten” een, heeft het ontwerp Nieuwe kerkorde in eindlezing met 76 tegen 14 stemmen aanvaard. De stemming over het ontwerp kerkorde geschiedde bij een verdubbeld le dental. Reddende (armen vangen by brand vier kinderen op. Bij een brand in de Gerard Doustraat te Amsterdam heeft een 30- jarige Indonesische vrouw Vrijdagavond haar vier kinderen van twee hoog uit het raam in de armen van enkele buren ge gooid. Nadat de kinderen op deze wijze één voor één waren gered, sprong de moe dige vrouw zelf in een grote deken, die de redders inmiddels hadden uitgespreid. Het hele gezin bleef ongedeerd. Oude boer met wond dood aangetroffen. Te Hank-Dussen is de 78-jarige alleen wonende boer J. van Hol door een buur man met een ernstige hoofdwonde dood in zijn schuur gevonden. Twee mannen, die beweerden, veehandelaar te zijn, waren de buurman komen waarschuwen. Zij zeiden Dérfan wiene 23 neutrale, 0 Prot. Chr. en 9 R.K. Dlzze lésten komme It üngunatlchst nei foaren, likernóch twa tredde fan it to- tael. Ek op oare wize komt dit tokoart üt. Elts bern moat 1.3 M’. flier of 8.6 M». 10- kaelynhéld ta syn blskikklng ha. Hjiroan foldogge de lytse helt, hwant 60 fan de 135 klnne yn dizzen net melkomme. Oan de easken fan goede fentilaesje blike 47 skoallen net to foldwaen. Hjirby seit de kommisje, dat it harren neat gjin ny docht hwant 82 fan de 135 skoallen binne net as skoallen boud, mar as hwat oars. Loka len fan it Nut, eardere pakhuzen, wenhu- zen, konsistoarjekeamers, gymnastiekloka len, café’s, öfkarde legere skoallen, in skil- derswurkpleats, in üld tsjerkje, in stik fan in kleaster en in Aide naeiskoalle. Ja, en nou foldogge dlzze oplossingen al lang net mear oan de moderne easken. Fansels net, allinnlch moat men'mei de skuldfrage in bytsje foarsichtich wéze, hwant dizze skoallen binne meast frucht fan partiku- lier initiatyf, towyl de oerheit der neat foar oer hie. In ding, hwer’t wy graech yn melstlmme is de saek fan de t.b.c.forklearring. Hast alle skoallen hawwe foar de learkrêften sa’n biwiis frege en it muoit my, dat de skoalle fan it Gasthüs hjir to pronk set wurdt as de iennichste skoalle hwer’t hja alhiel gjin biwiis hiene. Ik nim graech oan, dat nei it kollektive ündersyk dit ek yn oarder komd is, mar dit hie net sa wéze mochten. Wy witte hoe fatael soks foar lytse bem wéze kin. En dan komme wy oan de sinteraesje, de saek hwer’t hast al dizze tokoarten üt fuortkomd binne en jit bistean. Sjoch, doe’t men allinnlch in plak socht om de bem to biwarjen, koe in fam- ke of in pear fammen, dy’t hwat mei bern ophiene, soks skoan waemimme. De lea- nen fan de famkes wiene destiids it nea- men ek hast net wurdich. Yn dy tlld koe men mei in tüzen goune jiers al in doarps- biwaerskoalle en mei in pear tüzen in greatere skoalle bitelje. Hjir yn de stéd hat yn it earstoan in hiele keppel dona teurs harren bydrage jown foar de beuker skoalle. Ien dérfan wie it St. Anthony Gasthüs. Yn de rin fan de jierren binne de donateurs stik foar stik fordwoun en bleau it Gasthüs mei de lésten sitten. De R.K. Beukerskoalle hat tsientallen jierren dreaun op de leafdadlchhelt fan de parochje, via it Earmblstjür, yn de let- D B GOEDE DAAD. De waarde van onze daden wordt door hun motief bepaald en zij ontlenen hun adeldom aan onze belangeloosheid. La Bruyère. tere jierren hawwe hja ek stipe krige fan it Gasthüs en sünt ien jier docht de ge meente ek in sint yn it ponkje (f5 per learling). Mar lyk as op de measte plak ken kinne de lésten fan modem beuker- ünderwiis, nei de easken fan de tiid, net droegen wurde. Wol men tawjjde en bifoege learkrêften dan kin men net mear mei leanen ta, sa’t dy nou oan de meas- ten jown wurde. Fan de Haden fan de Beukerskoallen en hjir binne de 12 Suster- skoallen büten rekkene, omdat hja per- soanlik gjin salaris krtfe, wiene 65 fan de 121 ünder de f 100.yn de moanne, fier der 35 tusken de f100 en de f150 en 22 der boppe. De oare learkrêften, dy’t gjin Haed wiene, stiene fansels jit leger. Mear as hündert fan de 131 bleauwen ün der de f 100.yn de moanne. By de help sters wie de greatste helt ünder de f40. yn de moanne, allinnlch yn Boalsert en in oar plak kaem men der boppe. De Kommisje stelt dan ek fêst, dat it beu- keründerwiis yn Fryslén lang net oan de easken foldocht. Ek hja jowt derby oan, dat de smelle finansjele basis de wichtlch- ste oarsaek is dérfan en yn ien sintsje Ut hja ek blike respekt to hawwen foar it wurk fan harren, dy’t ündanks dit alles har hjlrfoar set hawwe. Mar in oplossing kin allinnlch komme as de wettelike for- sjenning, dy’t foar de doar stiet, de kos ten dérfan omslacht oer alle ynwenners. In globale blrekken leart, dat it foar Boal sert om in bldrach giet fan f50.000 jiers. Dérfan bringt de gemeente f 2000.op en it oare soe dan troch Gasthüs en R.K. pa rochje opbrocht wurde moatte. Nou ha- war, men hoecht my net to leauwen, mar dizze film giet net troch. Dérom moat sa gau moogllk de publlke kas, troch de ntfe wet, dit swiersllend sklpke bysprlnge, oare forsüpt It. Maar ook politiek is dat het geval. De middengroep is de draagster van de de mocratie. De arbeiderspartijen beseffen zeer wel, dat juist het bestaan van de mid dengroep is, dat hun greep naar absolute macht in de weg staat.” Deze laatste bewering laten we geheel voor rekening van het „Comité ter bestu dering van de Ordeningsvraagstukken”, in welks betoog we veel kunnen onder schrijven, maar waarvan we toch geloven dat ze (ziende door een gekleurde bril) niet vrij is van generaliseren. In elk ge val boet de bewering van het comité voor ons aan waarde in als het de objectiviteit terzijde stelt en politiek gif tracht te zui gen uit de situatie van de middengroep in onze maatschappij, die dit zal wel nie mand ontkennen voor verval dient te worden behoed. PRESIDENT OVERWEEGT AFKONDI GING VAN NOODTOESTAND. De Amerikaanse Minister van Defensie George C. Marshall verklaarde Zaterdag, dat „de president ernstig overweegt de na tionale noodtoestand af te kondigen.” De minister zeide dit tegen journalisten nadat hij met de stafchefs en de senaats commissie voor de toewijzingen had gecon fereerd over een versnelde goedkeuring van de aanvullende achttien millioen dollar voor de strijdkrachten. Sommige senatoren waren van oordeel dat een afkondiging van een nationale nood toestand als voorloper zou moeten worden beschouwd van een mobilisatie. Gisteravond zeide Marshall in een te New York gehouden redevoering, dat het volk voor een „gedeeltelijke mobilisatie” staat, doch waarschuwde tegelijkertijd tegen een een te abrupte gang van zaken. wordt een steriele samenleving. Het indi vidu, dat in een dergelijke samenleving leeft, staat anders tegenover haar proble men. Hij wordt van nature een ontevredene, aldus het bovengenoemd comité, dat ten slotte betoogt: „Cultureel en economisch is een samenle ving zonder middengroep zelfs anders dan de samenleving, die wij hebben gekend. Terwijl de winter nog niet is begonnen is het bij de lammetjes alweer lente. van boer de Hoop in de omgeving van Schoonhoven zijn reeds lammetjes geboren. Na de oorlog is de middengroep in uiterst moeilijke positie gekomen. De inkomsten van hen, die tot deze groep behoren, zijn als regel niet gestegen overeenkomstig de kosten van levensonderhoud. De progres sie der belastingen berooft hen bovendien van een belangrijk deel van hun bruto-in- komsten. Te weinig wordt beseft, dat men hier ge confronteerd wordt met een ontwikke lingsgang, welke door bepaalde groepen wordt verlangd en die er toe leidt, dat de middengroep wordt teruggebracht tot de groep der bezitlozen. Bij een voortduren van deze ontwikkeling gedurende nog een tien tot twintig jaren, zou de middengroep onzer samenleving verdwenen zijn. Het economisch leven zou zich automatisch in een richting van socialisatie ontwikkelen. Het gehele vraagstuk van de maatschappe lijke opgang zou een totaal ander aspect gaan vertonen. Er zfln weinig landen, waar de midden groep een zo grote rol heeft gespeeld en waar de sociale klasseverschillen zo gering waren als juist in ons land. Er heeft in ons land een voortdurende vernieuwing der leidende klassen plaats gevonden Deze Vernieuwing, die een groot deel van onze economische kracht heeft uitgemaakt, be rustte juist op de middengroep. Voor de oorlog bestond voor ieder, op welke plaats op de maatschappelijke ladder hij ook stond, de kans om zich omhoog te werken. De hogere klassen en de gezeten burgerij hadden in ons land geen monopolisatie. De overgang van de ene naar de andere klas, se voltrok zich in vele gevallen in een en kele generatie en men vraagt zich af, of er nog aanleiding was om over klassen te spreken. De weg omhoog liep via de besparingen, het zich vormen van een klein bezit. Hierin zijn thans fundamentele verande ringen gekomen. Er komen steeds groter scheuren in onze sociale structuur en het begrip klasse, dat vroeger slechts een po litieke leuze was, begint nu in de beteke nis van gesloten groep een realiteit te Worden. De overgang naar de collectieve maatschappij betekent het einde van de opgang en gaat een ieder binden aan de klasse, waarin hij is geboren. Terwijl vroe ger de ondernemer zijn bedrijf door zui nigheid groot kon maken, is deze weg thans voor hem gesloten. De fiscus eist een zo groot deel der in komsten op, dat van belangrijke besparin gen, zoals die nodig zijn om een bedrijf op te bouwen, geen sprake kan zijn. De klei ne onderneming van vandaag is gedoemd een kleine onderneming te blijven. De ver geleken bU voor de oorlog zo typisch ver anderde houding der middenstanders spruit voor een goed deel daaruit voort, dat het besef omhoog te kunnen komen, verloren is gegaan en dat men geketend aan een bepaald milieu het er maar zo goed mo- geiy'k van wil nemen. Terwijl vroeger het element uitbreiding het bedrijfsleven be heerste, heeft dit thans voor het element stabilisatie plaats gemaakt. De middengroep van deze maatschappij was geen vastomlijnde groep zy was tegelijk doorgangshuis en reservoir. In vele geval len gaat deze doorstroming thans een ein de nemen. Men kan van de arbeider ver wachten, dat hU voor de toekomst zorgt; men kan niet van hem verlangen, dat hy zulks èn collectief èn individueel doet. Zo zijn kinderen of kleinkinderen de universi- teit bereiken, missen z(j de maatschappe lijke onafhankelijkheid, die hun plaats ty peerde. Zy worden het intellectuele prole tariaat, de dragers der ontevredenheid. Zal de middengroep haar regelmatige voe ding gaan missen, ook ztj die zich daartoe thans rekenen, zyn niet meer in staat de bevruchtende werking op de maatschappij uit te oefenen. Enerzijds vernietigt de voortdurende daling van de geldswaarde juist de besparingen van de middengroep en brengt haar terug tot een klasse van betere loontrekkers, anderzijds brengt de egalisatie der inkomens door onvoldoende loonaanpassing en door progressieve belas tingen en retributies hen in de onmoge lijkheid de vroegere besparingen voort te zetten. Reeds zijn wij zover gekomen, dat, Indien men kon kijken op de borden van Arbeiders en van hen, die tot de midden groep behoren, men een verbijsterend ver schil zou kunnen waarnemen. De arbeider, niet gebonden aan milieu, niet gedwongen een zekere maatschappelijke stand op te houden, leeft beter dan menig intellec tueel. Het verval van de middengroep zal op on ze maatschappelijke structuur een vergaan de Invloed hebben. Een maatschappij waar in de kans op vooruitgang ontbreekt, Arbeider gedood in liftkoker. In de nacht t van Donderdag op Vrijdag is bij de papier fabriek van Van Gelder Zonen te Wormer de 38-jarige arbeider C. Molenaar uit De Rjjp met zjjn hoofd tussen de liftvloer en de liftkoker bekneld geraakt. Het slacht offer overleed onmiddellijk. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Vijfduizend soldaten moeten langer In In donesië blijven. De regering heeft Vrijdag by de Tweede Kamer ’n voorstel ingediend om het mogeiyk te maken, dat ten hoogste 5000 Nederlandse soldaten tot 1 April 1951 in Indonesië blijven i.p.v. tot 1 Januari. Hiertoe is een verlenging nodig van de Wet van 4 Augustus 1947, waardoor uitzending van dienstplichtigen bulten Europa moge- iyk werd. Gouden ringen. In ons land wordt er per jaar ongeveer 600 kilogram goud verbruikt om trouw- en verlovingsringen te maken. - Een nieuw rusthuis voor ouden van dagen te Sneek. Naar wfl vernemen, zyn er bij de woningstichting „Patrimonium” plan nen gerezen, tot de stichting van een rust huis voor Ouden van Dagen te Sneek. Aan een architect werd opdracht gegeven, tot het maken van een project waar plaats is voor de huisvesting van 60 A 70 perso nen. Door eigen halsdoek gewurgd. Zaterdag middag omstreeks half één heeft zich op de Staatsmyn Emma een zeer ongewoon ongeluk met dodeiyke afloop voorgedaan. Toen daar de ongehuwde 20-jarige post- sleper R. G. Marcus uit Treebeek met een draaiboormachine een gat in de kool aan het boren was, werd zyn loshangende hals doek door de boorstang gegrepen, ten ge volge waarvan hy werd gewurgd. Koningin en Prins naar Zuid-Afrika? De Ned. Herv. kerk in Zuid-Afrika heeft de regering verzocht koningin Juliana en prins Bernhard uit te nodigen ter gelegenheid van de Van Riebeeckherdenking in 1952. De Karei Doorman in Spaanse haven. Het Nederlandse smaldeel, bestaande uit de Ka rei Doorman, de De Bitter en twee duik boten, is Vrydag de haven van Valencia binnengelopen, (Met Sinterklaas aan boord?) Voor de eerste maal sedert 1936 doen eenheden van de Nederlandse oorlogs vloot een Spaanse haven aan. Teil kokend water omgetrokken. Toen de kinderen van de familie F. Boels te Vos- seberg, gemeente Onstwedde, in de kamer speelden, trok het 2-jarig dochtertje in een onbewaakt ogenblik een teil met kokend water om, waardoor het kind zeer ernstige brandwonden opliep. Het is naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd, waar het aan de bekomen verwondingen is overle den. Weer twee doden in te water gereden auto. Zaterdagmorgen is de 40-jarige aannemer H. J. Wolting uit Dalen (Dr.) vermoede- iyk door gladheid van de weg en dichte mist, by Zwinderen met zyn auto in de Verlengde Hoogeveense Vaart gereden, waarby hy zelf en zyn boekhouder ver dronken. Nederlandse vakarbeiders naar Zweden? Biykens mededeling van een der directeu ren van de Svenska Kullagerfibrieken te Gothenburg is aan de Zweedse overheid vergunning gevraagd honderd gespeciali seerde vakarbeiders uit Nederland te laten overkomen om hen in de bedryven te Go thenburg te werk te stellen. Gezond Friesland. In de week van 26 No vember t.m. 2 December kwamen in Fries land 9 gevallen van besmetteiyke ziekte voor, waarby 7 roodvonk en 1 diphterie. Voor het gehele land waren deze gevallen resp. 227, 143 en 55.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1