WERELDOORLOG Het gevaar voor een derde (voorlopig) bezworen I us hjoed to sizzen door Nederland No. 98 4Ce Jaargang Vrijdag 15 Dec. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Buitenlands Overzicht maar toch is het wel zeker, dat de de defi nitieve beslissing of de W,-Duitsers zullen meedoen aan de W.-Europese verdediging eerst na de conferentie zal kunnen vallen, want die herbewapening zal een der pun ten van bespreking moeten ztjn. Mislukt de ontmoeting der Grote Vier, dan zullen de Duitsers die al niet te vinden zijn voor het compromis dat tussen Frankrijk en de andpre landen van het Atlantisch pact over de Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Maar is Rusland ook zo tevreden over dé toeneming van Chinaa’s macht en aanzien op zich zelf en over het gezag, dat de Hwat hat Gabe Skroar Bolswanls Nieuwsblad Duitse herbewapening 'I e, l mogelijkheid geschapen, dat de Ver. Staten meewerken aan een wapenstilstand in Ko rea, doch dat niet doen aan het tweede voorstel, zonder dat dit weer behoeft te betekenen dat rood China niet tot de Ver. Naties wordt toegelaten, want Washington heeft steeds beloofd en besluit der Ver. Naties tot toelating van China niet door haar veto te zullen treffen. Trouwens ook de algemene vergadering der Ver. Naties heeft thaps een commissie ingesteld, welke met spoed moet onderzoeken, welke partij China moet vertegenwoordigen, de rode of Tsjang Kai Sjek. De Amerikaanse republikeinen gaan hevig te keer tegen de Amerikaanse belofte, dat geen veto tegen eventuele toelating van rood China zal worden uitgesproken en be schuldigen de Europese naties die wel voor toelating van Peking zijn, van lafheid, zodat Hwat is dat libbenseintsje koart, Men is hjir pas, of moat wer fuort Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Tsjang Kai Sjek de vijand van rood China, de hand boven het hoofd hield. Waarom zouden de Ame rikanen, die door middel van wapengeweld de Koreaanse eenheid wilden afdwingen in voor het Westen aanvaardbare zin want dit werd na het overschrijden van de 38ste breedtegraad practisch het doel van de V. N.-actie straks ook niet trachten Tsjang Kai Sjek in naam der democratie weer in China in het zadel te helpen? Zo moet Pe king het geval bekeken hebben en daarom naar de wapenen hebben gegrepen. Met die wapenen heeft het succes gehad, een bijna onverklaarbaar succes, hoe volkomen moet de Amerikaanse Inlichtingendienst toch wel gefaald hebben, dat Mac Arthur omtrent de kracht van de Chinese aanval zo heeft kunnen mistasten. Het is te ho pen dat in het vervolg en ook elders in de wereld deze dienst beter zal functionneren anders dreigen de meest onaangename ver rassingen. Nu staan dan de legers van beide partijen opnieuw aan de De bekende acteur Jan Musch viert op 2 December a.s. z(jn 75ste verjaardag. De fotograaf maakte een foto in zijn wo ning te Laren, die de aardige naam heeft van „Musschennest”. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent per m.tn Giro 87926 TN bijna ademloze spanning ziet de we- A reld, én in het bijzonder West-Europa uit naar de verdere ontwikkeling van het conflict in Korea. Een conflict, dat, als we de meest idealistische kanten er van naar voren De Sabbatsrelze. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Urk is het mogeiyk per openbaar middel van vervoer het eiland op Zondag te verlaten. De autobusonder neming „Salland” heeft thans Zondags diensten naar Urk. Wie bezwaar heeft op Zondag te betalen, kan dit op een andere dag doen. Rusland nog niet genoemd. Ongetwijfeld is het uiterst tevreden over het succes, dat zijn ophitsing van Noord-Korea tegen Zuid- Korea heeft opgeleverd, een verlies aan prestige der V. N. zowel als Amerika door de Chineses militaire successen, een, zich toespitsen van onderlinge geschillen tussen de Westelijke mogendheden over de toela- toeneming van China’s macht en aanzien Niet voor niets trachten de Russen in de Ver. Naties dan ook de kwestie Formosa onverbrekelijk aan de wapenstilstand in Korea te verbinden, wat de kans op een oorlog tussen China en de Ver. Staten en onenigheid tussen de Westelijke mogend heden zou vergroten. is gesloten hun hulp aan W.-Europa nog duurder willen verkopen. Ook daarom is het gewenst, dat de militaire plannen der landen van het Atlantisch pact zelf nu zo spoedig mogelijk gereed komen, deze week nog wordt de benoeming van gene raal Eisenhower tot opperbevelhebber ver wacht. En hoe zware offers W.-Europa voor zijn verdediging zal moeten brengen ook de Ver. Staten, die volgens Attlee de verdediging van W.-Europa als punt één blijven zien doen het, daar wordt zelfs af kondiging van de noodtoestand overwogen, wat gedeeltelijke mobilisatie op econo misch gebied betekent blijkt uit het feit dat de Belgische regering het parlement heeft voorgesteld in 1951 150000 man op de been te brengen, terwijl er thans 50000 onder de wapenen zijn. Franco heeft in deze voor W.-Europa zo moeilijke tijd, waarin bondgenoten nogal een prijsje waard zijn, ook weer eens iets van zich laten horen. Hij wil Gibraltar hebben en dat zal een vrome wens blijven, zolang Engeland nog iets in de melk te brokken heeft, deze proefballon gaat niet op. Kleine oorzaken.Mevrouw Dekker te Goes, wier kleren in brand waren geraakt toen zij Maandagmorgen, waarschijnlijk een sigaret rokend, bezig was met wasbenzine enig goed te reinigen, is Dinsdag in het ziekenhuis overleden. Show Fath bracht f 8007 op. De show van Jacques Fath, die enkele weken geleden in het Victoriahotel te Amsterdam is ge houden, heeft het Rode Kruis f8067 opge bracht. Zoals wij reeds berichtten, had de directie van het Victoriahotel de gehele netto-opbrengst van deze show voor dit goede doel bestemd. Ook Jacques Fath heeft belangeloos medegewerkt^ Alle sigaretten worden duurder. De prijzen van de goedkopere soorten sigaretten zul len, ten gevolge van de gestegen grond- stoffenprtlzen spoedig worden verhoogd. De Vakgroep Detailhandel in Tabak en Tabaksfabrikaten deelt ons mede, dat de sigaretten van 55 cent weldra 60 cent zul len gaan kosten. Kind dronken gevoerd. De officier van justitie te Assen eiste tegen een 29-jarige landarbeider zeven maanden gevangenis- worden. Anderzijds wordt het nu begrijpe lijk, dat Attlee na zijn onderhoud met Tru man in Engeland kon verklaren, dat zfl het op alle belangrijke punten eens waren ge worden. Al constateerde hij dan ook, dat Engeland en de Ver. Staten over toelating van China tot de Ver. Naties verschilden, dit punt zou immers practische betekenis verliezen als Washington zich bij die toe lating stilzwijgend neerlegde. Tussen twee haakjes zij hier nog vermeld, dat volgens mededelingen van de Franse regering Attlee te Washington niet mede namens Frankrijk heeft onderhandeld, zo als eerst werd verondersteld. De Fransen wensen ten volle over de Engels-Ameri- kaanse besprekingen te worden ingelicht en een Engels onderminister ging prompt naar Parijs om dat te doen, maar Frank rijk stelt ook op prijs op een eigen onder houd met Truman. Vermoedelijk is vrees, dat bij eventuele onderhandelingen met China, niet genoeg aandacht aan Indo China zal worden geschonken, hiervan de reden. Mocht China al tot de Ver. Naties worden toegelaten, er blijft dan nog de Formosa-kwestie, een veel lastiger struikelblok op de weg naar overeenstemming tussen China en de Ver. Staten. Met de erkenning van rood China als lid der V. N. zouden de Ver. Staten Tsjang Kai Sjeks gezag op For mosa niet meer kunnen handhaven, doen de begeerte bij de Ver. Staten om dit eiland in hun verdedigingsgordel te behouden, zou blijven bestaan. Wanneer rood China de Formosakwestie onherroepelijk verbindt aan die van de wapenstilstand in Korea, komt dan ook van de laatste niets. De bemiddelende Aziatische staten denken zich echter bljjkbaar de oplossing zo, dat als rood China eenmaal is toegelaten tot de V. N., het ook automatisch een der grote Vjjf wordt en dus medepartner in de commissie der vroegere geallieerden, die nu contröle oefent op de bezetting van Japan, Formosa incluis en die het vredesverdrag met Japan moet voorbereiden. Theoretisch zou rood China op deze wflze nu medezeggenschap op Formosa krjjgen en daar bedoeld vredesverdrag heel wat voeten in de aarde zal hebben, zou de kwestie van de uiteindelijke bestemming van Formosa geruime tijd slepende kunnen blijven. Voor het ogenblik zou het gevaar voor een wereldoorlog dan vermeden zjjn. De vraag blijft of Peking voor deze oplos sing voelt, als het een wjjs beleid boven een gevoelspolitiek verkiest, volgt het, als het zou worden toegelaten tot de V. Na ties, deze weg, als het ’t onderste uit de kan wil hebben en tracht het verschil van mening, dat ook over Formosa tussen de Ver. Staten en andere westelijke naties be staat uit te buiten, zou het juist dat Wes ten waarschijnlijk weer één lijn zien trek ken. We hebben in dit overzicht 38ste breedtegraad. De rode Chinezen hebben een dekkingsge bied vóór him Mantsjoerijse grens in han den, de V.N.-troepen Zuid-Korea waarom het hun in de aanvang van het conflict te doen was. De heer Syngman Rhee, presi dent van Zuid-Korea verzet zich thans met veel lawaai tegen een compromis, waarbij de deling van Korea in een Noord en Zuidelijk gebied wordt hersteld en de leiders der Noord-Koreanen doen pre cies hetzelfde als zij er bij China op aan dringen dat de V. N.-troepen uit heel Ko rea moeten worden geworpen maar het aanvankelijk doel van de V.N.actie is nim mer geweest de deling door wapengeweld ongedaan te maken. De eenheid van Ko rea is een politiek probleem dat met me dewerking van China en niet tegen de wil van China in moet worden opgelost. De 38ste breedtegraad is dan ook niet al leen de grens tussen twee Koreaanse, in verschillende, politieke sferen liggende ge biedsdelen, maar moet ook de grens zijn tussen wapengeweld en politiek overleg. De 13 Aziatische landen, welke lid der Ver. Naties zijn, hebben dat terecht ingezien, zij hebben beseft dat de wereld hier aan de grens van een grote oorlog staat en heb ben daarom in de politieke commissie der Ver. Naties voorgesteld, dat nu in Korea het vuren zal worden gestaakt; in een tweede voorstel van 12 dezer landen de Philippijnen deden hieraan niet mee wordt aangedrongen op een algemene re geling van de internationale toestand in het Verre Oosten met medewerking van rood China. De practische betekenis van deze voor stellen was de order staakt het vuren, zo wel voor China als Amerika aannemelijk te maken. China wenste aan een wapen stilstand de voorwaarde te verbinden, dat het als gelijkberechtigd partner mee zou spreken over de problemen van het Verre Oosten. Amerika wenste wel het vuren te staken, doch China niet te accepteren als gelijkberechtigd partner, wat immers be tekenen zou, dat het als lid der Ver. Naties zou worden toegelaten. (Veelbetekenend in Aziatische landen India vooraan, zich thans door hun bemid delaarsrol in de wereldpolitiek verwerven? Op de duur kan dat alles zich ook tegen Rusland keren, dat tegenwoordig wel de allergrootste belangen van de blanke na ties in Azië heeft. Ook daarom zien we met de grootste belangstelling de a.s. confe rentie van de Grote Vier tegemoet. De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk schijnen nu besloten te hebben of zullen daartoe volgende week besluiten, als hun ministers van buitenlandse zaken elkaar te Brussel in de Atlantische Raad ontmoe ten een dergelijke conferentie te aan vaarden, ook als de besprekingen zich al leen tot de Duitse kwestie zullen beper ken, zoals de Russen willen. En misschien is dat ook maar het beste, want de Duitse kwestie is de kern van de verhouding tussen het Westen en Rusland in Europa en andere vraagstukken zouden ook de aanwezigheid van het andere lid der grote Vijf, China, nodig kunnen maken, en op het moment, dat we dit schrijven weet eigenlijk niemand wie dat is: Mao of Tsjang Kai Sjek. De W.-Duitsers zien met enig wantrouwen deze conferentie der Grote Vier tegemoet, zij vrezen dat er nadelen voor hen uit zul len voortvloeien. Het lijkt echter moeilijk te geloven dat de Grote Vier over het Duitse vraagstuk tot overeenstemming zul len komen evenmin als over het Oosten rijkse vredesverdrag waarover dezer dagen voor de 258ste maal zal worden overlegd Marineplannen voor Vlissingen. Bij de Ma rine bestaan voornemens om Hr. Ms. lucht- verdedigingskruiser Jacob van Heems- kerek naar Vlissingen over de brengen en het schip daar als opleidingsschip te ge bruiken. Het is voorts niet uitgesloten, dat nog twee kleinere marinevaartuigen te Vlissingen gestationneerd zullen worden. Nederlandse scheepsbouw bezet vierde plaats. De scheepsbouw in de niet-com- munistische landen neemt toe. Op 1 Octo ber waren op de scheepswerven van IC zeevarende landen 951 schepen in aanbouw of besteld met een totale tonnage van 7.186.763 ton. Vergeleken met 't cijfer van Juli betekent dat een toenemingmet 350.000 bruto ton. Alles wel b(j Korea^detachement. De Le- gervoorlichtingsdienst deelt mede, dat he Nederlandse detachement Verenigde Natie, thans zijn dienst verricht bij het achtste Amerikaanse leger. Het detachement ope reert niet in de frontlijn. Na voortzettin. van de training en completering der uit rusting, zal het de taak van het detache ment zjjn, verbindingslijnen te beschermen. Hiertoe zal het als een zelfstandig eenhei. worden uitgerust. Eén op de 100 Is kleurenblind. Het witte knipperlicht bij spoorwegovergang< zr worden vervangen door een blauwgroen gekleurd licht en de rode kleur won oranje-rood, zo meldt de KNAC. Kleuren blinden zullap namelijk de nieuwe kleuren beter kunnen onderscheiden. Klokhervormlng zal worden ondei->-< Naar wjj vernemen wordt van reg wege een kleine commissie ingesteld opdracht het denkbeeld van prof. mr. V. d. Bergh in zake de klokhervorming onderzoeken en daarover te rapporteren. Herrie om de ballpoint. Een maatschap, te Uruguay, die beweert, dat alle in Ne derland verkochte ballpointpennen op haa octrooi berusten, heeft een kort geding nierover tegen een winkelmaatschappö te Rotterdam gewonnen, met het gevolg, da de Rotterdamse maatschappij voor 1 Ja: a.s. deze ballpoints allemaal moet uitver kopen. Gratis een hoge z(je. Burgemeester Kolf schoten uit Eindhoven heeft dezer dage de 10.000ste hoge hoed cadeau gekregen, die een hoedenfabriek aldaar sinds de be- vrljding heeft vervaardigd. Mohammedaanse zending in Nederland. Met het vliegtuig dat dezer dagen op Schiphol landde, arriveerden twee heren, afkomstig uit Pakistan en Indonesië. Zij zullen zich in Nederland vestigen teneinde hier de Mohammedaanse godsdienst te verbreiden. Een snoek van 17 pond. De heer H. de Vries te Echten had het geluk een snoek te bemachtigen van 17 pond. Het dier was 1.03 m. lang. Kwaliteit is alles. Naar wij vernemen is er een wetsontwerp in voorbereiding voor een kwaliteitscontrole van agrarische pro ducten. Hieronder zullen ook vlees en vleeswaren vallen. Het troepenschip Zuiderkruis is op 8 De cember met 1096 opvarenden uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Er be vinden zich geen gesloten onderdelen aan boord. Het wintertje. De jeugd van Eelde heeft al geschaatst: op een bevroren deel van het vliegveld. Het was echter na enkele uren al dooi. Fata morgana? Het is de heer H. Beenen te Gorredijk (Fr.) gelukt een televisie uitzending uit Eindhoven (afstand pl.m. 200 km) op te vangen. Geldkist vermist. Maandag werd bij de politie te Den Haag aangifte gedaan van vermissing van een geldkist met ca. f 1500, die in het hotel „De Hertenkamp” aan de Bezuidenhoutseweg op een tafel had ge staan. Een ware spraakverwarring ontstond, toen elf passagiers, uit elke provincie één, op de „Sibajak” de kapitein by het afscheids diner bedankten voor de goede zorgen ty- dens de reis naar Australië, want ze deden het allen in hun eigen dialect. Van het Drentse vee is thans 74.5 pet. tbc- vry, zo heeft de Gezondheidsdienst voor dieren meegedeeld. Voor het leveren van dageiyks 60.000 liter melk aan de Ameri kaanse troepen in Duitsland is eerste ver eiste, dat zy komt van t.b.c-vrye koeien. Seringen voor Canada zyn deze week per vliegtuig uit ons land verzonden. Dit is de eerste zending vers gesneden bloemen, die waarschyniyk naar handelaren te Mon treal, Ottawa en Toronto zullen gaan. „Het Vierde Prinsenkind”, de stichting, die door de oorlog getroffen kinderen een pret tige vacantieweek wil bezorgen, is van plan, in 1951 meer dan 4000 Nederlandse kinderen in kampen onder te brengen. Kos ten: f12.500. deze is dat de Philippijnen, nauw met Ame rika verbonden, niet aan het tweede voor stel meededen). De Ver. Staten beschouwen dit als een be loning voor agressie en het zou hen dwin- halen, misschien kan worden ge-1 gen Tsjang Kai Sjek in de steek te laten, noemd een stryd tussen het handhaven Door de splitsing der voorstellen wordt de van het internationale recht, in het optre den der V. N. belichaamd, en het verlan gen van China naar gelijkberechtigdheid met de andere grote mogendheden. Ongetwyfeld vertegenwoordigden de Ver. Naties toen zy zich te weer stelden tegen de aanval van Noord -op Zuid-Korea het volstrekte recht. Of dat ook het geval was toen haar troe pen by het verdry'ven van de Noord- Koreanen de 38ste breedtegraad over schreden, biyft een vraag, daarby kunnen ook andere motieven gegolden hebben, o.a. het verlangen van Amerika in het Verre Óósten een zo sterk mogeiyke strategische positie te bezetten. We zullen niet zeggen, dat China’s aanval op de V. N.-troepen, toen deze de Mant- sjoeryse grens naderden, gerechtvaardigd was, maar begrypeiyk was hy wel en geen grote mogendheid zou anders gehandeld hebben als zy vryheid van beweging had gehad en een vreemde legermacht zich nestelde aan haar grens, ook al gaf deze de verzekering, dat zy daarby geen kwa de bedoelingen had. In 1914 trok Engeland ten oorlog toen de Duitsers België binnenvielen, ook al gaf Beriyn de verzekering, dat Engeland geen haar gekrenkt en België hersteld zou wor den als de oorlog was afgelopen. Te meer was het Chinese wantrouwen be grypeiyk omdat de Amerikanen het voor naamste bestanddeel van ’t leger der V.N. vormden en Amerika In de week van 19-26 Nov. kwamen in ons land in 89 gemeenten waarvan 19 nieuw op 156 boerderijen waarvan 39 nieuw gevallen van mond- en klauwzeer voor. Gedurende de zelfde periode stiervan aan deze ziekte 1 kalf en 14 varkens en biggen. Voor de week van 26 Nov. tot 3 Dec. waren de cyfers resp. 100 (20) gemeenten en 166 (44) boer- deryen, terwijl 1 kalf én en 1 varkens in deze periode stierven. Heeft u ze al gegeten? De party van 1.600.000 kg. koelhuisboter, die tegen sterk verlaagde prys voor binnenlandse con sumptie beschikbaar werd gesteld, vindt by'zondere grote aftrek. De gehele party is thans uit de koelhuizen geslagen en is via de grossiers reeds voor het grootste deel by de detailhandel terecht gekomen. In Veenendaal kogellagerfabriek. De SKF, de Zweedse Kogellagerfabriek te Gothen burg, gaat in Nederland een nevenbedryf vestigen. In de buurt van Veenendaal zal reeds begin volgend jaar met de bouw een aanvang worden gemaakt. Kooprage luwde In October. De koopwoe- de van het publiek, die de geldomzetten in de detailhandel in Juli, Aug. en September zo deed stygen, bleek in October vrijwel be daard te zyn, zo biykt uit de door het Cen traal Bureau van de Statistiek gepubli ceerde cyfers over de geldomzetten van de grootwinkelbedrijven. De indexcyfers van de geldomzetten in laatstgenoemde maand weken in het algemeen niet veel af van die in 1949 Nederlandse arbeider in Duitsland dood ge vonden. Op Duits grondgebied even over de grens naby Dinxperlo, is Maandag in een kippenhok het iyk gevonden van de ongehuwde fabrieksarbeider F. W. Huls uit Dinxperlo. Het parket uit Bocholt stel de ter plaatse een onderzoek in en liet het stoffeiyk overschot naar Bocholt overbren gen voor het verrichten van sectie. Of hier al dan niet misdaad in het spel is, kon nog niet worden vastgesteld. Lyk opgehaald. De rykspolitie te water heeft Dinsdag het lichaam van de 23-jarige stuurman E. B. uit Groningen gevonden in de haven van Zaandam. Hy werd Binds Zondagavond vermist. Dubbel biy. Toen de heer De Leeuw uit de Spoorstraat te Alkmaar de geboorte van zijn dochter Petronella ging aangeven, wist hy nog niet, dat zy de 40.000ste inwoner van de kaasstad zou zyn. Op de secretarie had men echter goed geteld: de heer De Leeuw kwam met een spaarbankboekje met 100 gulden weer thuis. Onze gelukwens. Het Kamper echtpaar Zwanepol zal op Oudejaarsdag zijn 60-jarig huweiyksfeest vieren in het bijzin van 56 I kinderen, klein- en achterkleinkinderen van wie er 54 nog in Kampen wonen. Verkeer door de fabriek. Te Weesper- karspel zal een fabriek over de verkeers weg heen worden gebouwd. Nieuw jachtsquadron. Dinsdag is op de vliegbasis Völkel in Brabant een nieuw jachtsquadron opgericht. De squadron be staat uit Gloster Meteor straaljagers van de Militaire Luchtvaart. De eerste woning van het „Duizend-wo- ningenplan” in de provincie Groningen is Maandag in Sappemeer in he* bijzijn van vele hoge ambtenaren van het departement officieel in gebruik genomen. Goede vangst. De IJmuidense treiler Urn. 9 heeft na een reis van twaalf dagen een record-besomming van f 41000 gemaakt. Het gepieker. De BBC wil rekening hou den met onze piekuren, die ’s morgens ook de radio doen zwygen. Daarom heeft ?y het ochtendbulletin voor Nederland ver vroegd en op 7 uur Nederlandse tyd ge zet. Veeziekte. Trumans positie in het Congres noch de verhou ding W.-EuropaVer. Staten gemakkeiy- ker zal worden, als mpde dank zy deze be lofte rood China straks Jld der V^ N. zou straf( omdat hy tydens schafttyd by het aardappelrooien, een 7-jarige jongen vier borrels had laten drinken, waardoor het knaapje ernstig ziek werd. Beide giraffen van Biydorp gestorven. De Rotterdamse Diergaarde Biydorp heeft een gevoelig verlies geleden. Haar twee prach tige giraffen, die slechts korte tyd lichte digestiestoomissen vertoonden, zijn over leden. Zoals steeds, maakte de schichtig heid van deze dieren het schier onmogeiyk met succes een onderzoek in te stellen. „Zuinig met water,” ondanks de regen. Met het oog op de watervoorziening van de land- en tuinbouw en de drinkwatervoor ziening van de bevolking, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Spitzen, by de Tweede Kamer een voorstel inge diend, waardoor het verboden wordt zonder vergunning direct of indirect water te ont trekken aan openbare wateren, die onder beheer staan van het ryk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1