11 TERUGBLIK OVER 1950 us hjoed to sizzen Jaapy^»*^No. WS Vrtfdag 29 Dec. 1930 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS1NGA - Boliward Buitenlands Overzicht 200.000 man zouden het er heel wat moe ten zijn. Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m m Giro 8792(5 Hwat haf Gabe Skroar Ook dit jaar mocht dit weer in onze stad geschieden, tegelijk met de uitreiking van de Dr. Joost Halbertsma-priis. Traditioneel werd de Fryske Boekewike door de Commissaris der Koningin geopend waarvoor wij het Fryske Boek zeer dank baar en erkentelijk zijn. Bolswarils Nieuwsblad 9e laatste ronde Eln goed, al goed. verenigd ontwapend Duitsland Technische het laatste lantisch pact Turkije i Aan het einde van de laatste raadsverga- kan worden gevormd, dat als ’n niemands land tussen de Atlantische landen en Rus land kan blijven liggen en juist daardoor een nuttige rol in de internationale poli tiek kan spelen. Ook in sommige niet-com- munistische W. Duitse kringen voelt men daarom voor de nu herhaalde uitnodiging door Grotewohl, de premier van O^Duits- land, tot Bonn gericht om op een confe rentie over de éénwording van Duitsland te overleggen en over de terugtrekking van alle bezettingstroepen. Zoals bekend voelt de W.-Duitse regering niet voor die con ferentie, zij ziet, en o.i. terecht, in Grote wohl, slechts de handlanger van de Russen, die in Oost-Duitsland een z.g. politiemacht oprichtten, welke eigenlijk een leger is dat, als alle bezettingstroepen Duitsland verlie ten, met hulp der W.-Duitse communisten allicht spoedig van dat verenigde Duits land toch een satelliet van Moskou zou maken. Dit is stellig geen oplossing voor het Duitse vraagstuk, welke zelfs Frank rijk zal willen accepteren, maar al met al zijn er verschijnselen genoeg om te ver wachten dat het vraagstuk der Duitse her bewapening eigenlijk nog allerminst is op gelost. Voorlopig zal dus de militaire krachtsinspanning van het Westen alleen van de Atlantische landen zelf moeten komen. Zoals bekend is de Amerikaanse generaal Eisenhower benoemd tot opperbevelhebber van de At lantische legers in West-Europa, d. w. z. in het centrale gedeelte van ’t Atlantische front, want dit front is in drie delen ge- burgerltjke stand. Gelukkig werden geen levenloos geboren kinderen geregistreerd. Ondanks het slechter worden der tijden, kon Bolsward haar positie als streekcen- trum verstevigen. Het gaat Bolsward goed, als in het omgevende land welvaart heerst Een belangrijke rol heeft ia dit verband tiering van het jaar 1950, maak ik evenals vorige jaren, gebruik mi) in een jaarover zicht tot U te richten. In velerlei opzicht is het jaar 1950 voor Bolsward een goed jaar geweest Het bevolkingsaantal was bij de aanvang van dit jaar 7614 zielen, op vandaag 7719 zielen, een gestadige groei, waarin wij ons mogen verheugen, vooral indien gij bedenkt dat het sterftecijfer enorm hoog was, n.l. 100 en enige zeer grote gezinnen onze stad en ons land verlaten hebben en zijn geëmi greerd naar andere landen. Vooral onder de oude mensen was het sterftecijfer zee» hoog, vergeleken by 1949, waarin 87 en by 1948 waarin 68 mensen hun ziel weer terug gaven aan de Schepper. een scherpe oppositie tegen de buitenlandse politiek van Truman en Acheson en dient men deze neiging van Amerikaanse zijde niet uit het oog te ver liezen, al steunt het grootste deel der re publikeinse congresleden in deze moeilijke tijd toch de regering. De groep, die West- autocars met binnen- en buitenlandse tou- risten de stad binnen en talrijk zijn grote en kleine ontvangsten, dank zij de mede werking van de Provinciale Vereniging van Wel heb ik bij de voorbereiding Rede, gisteravond door de Burgemeester van Bolsward uitgesproken, tot besluit van de laatste raadsvergadering van dit jaar. Elsenhower zelf heeft dat dezer dagen toegegeven toen hij zeide, dat de verdediging van de Ver, Staten een zwakke plek had n.l. West-Eu ropa en dat daarom zo spoedig mogelijk meer Amerikaanse troepen daarheen moes ten. Was Eisenhowers benoeming op zich zelf reeds een bewijs dat de regering Tru man het Europese vasteland niet aan Rus land wenst prijs te geven, deze uitlating van Eisenhower is dat opnieuw, ook hij kiest daarmede scherp stelling tegen de gedachte van een groep Amerikaanse re publikeinen, dat de West-Europese vaste lands mogendheden zich maar met eigen krachten moeten verdedigen en dat de Ver. Staten hoogstens Engeland moeten bestaan Een dwaze redenering, want als Rusland het Roergebied en de Noordzeekust zou bezetten, zou het niet alleen zelfs voor de Ver. Staten een toer worden het te over winnen, maar zou Engeland van het vas teland af met de modernste wapens een voudig kunnen worden uitgeroeid. Toch heeft deze gedachte een splitsing in de re publikeinse gelederen in de V. S. veroor zaakt, en vormt de groep, die dus feitelijk West-Europa in de steek wil laten met die welke vooral het zwaartepunt van de Ame rikaanse politiek op het Verre Oosten wil laten vallen sche zucht naar uitbreiding, welke in de naoorlogse Sovjetpojitiek tot uiting komt, een nationalistisch streven verpakt in een communistisch étui, waardoor dit zuiver Russische doel zelfs in de vrije wereld sym pathie ontmoet by partijen die zich laten verblinden door het ideologisch tintje, dat Moskou aan zijn streven geeft. En zelfs als het eens gelukte op een conferentie deze Russische expansiezucht te begren zen, dus tot een verdeling der invloedssfe ren te komen met een daarmede verband houdend ontwapeningsplan, zou het toch heel moeilijk vallen dat alles in de praktijk te verwezenlijken. Want terwijl in de vrije wereld contróle en critiek door het eigen volk op de regeringsdaden kan worden ge oefend, vergezeld van de nodige publiciteit, waardoor een waarborg geschapen wordt voor het nakomen van internationale af spraken, is dit alles in dictatoriaal gere geerde landen ónmogelijk, zodat een zeer omvangrijk, bijna ónmogelijk te verwezen lijken internationaal contróle-apparaat no dig zou zijn om het vertrouwen in door Moskou gedane toezeggingen te handha ven. Daarom is het de vraag of, als er inderdaad een ontmoeting der Grote Vier komt, deze, zo zjj niet op een totale mis lukking uitloopt, niet toch zal leiden tot afspraken over enkele concrete en meest dringende zaken op de basis van een com promis van tjjdelijke aard, en zonder dat een totale opheldering zal worden bereikt. Het is helemaal niet onmogelijk, dat op zo’n conferentie een dergelijk tijdelijk compromis over de W.-Duitse herbewapening tot stand komt. De Russen vrezen die herbewape ning, dat komt uit in hun voorstel daar over een conferentie der Grote Vier te hou den. Maar de Fransen vrezen die, ook al stemden ze op de conferentie dér Atlanti sche landen met die herbewapening schoor voetend in, evenzeer en niets liever zou hun zijn dan wanneer deze in ieder geval werd uitgesteld. Parijs vreest die herbewapening in de eer ste plaats omdat het bang is, dat als ze wordt doorgevoerd, Rusland terstond naar de wapenen zal grijpen uit angst, dat het later onder nog veel ongunstiger omstan digheden zal moeten vechten. De Fransen vrezen haar voorts, omdat zij de mogelijkheid zien, dat een herbewapend West-Duitsland, dat in ruil van zijn bereid willigheid tot die herbewapening over te gaan, gelijkberechtigd met de Atlantische landen is geworden, op de duur de hel» Atlantische Gemeenschap zal meeslepen in een oorlog ter herovering van O.-Duitsland en ongedaanmaking van de Oder Neisse- grens, uit welke oorlog weer een verenigd en zeer sterk Duitsland zou kunnen te voorschijn komen. Hier ontmoeten Franse en Russische vrees voor Duitsland, in vroe ger jaren oorzaak van een alliantie tussen beide rijken, elkaar en hét zou heel goed mogelijk zjjn, dat deze drang van beide zjjden tot een tydeiyk compromis over de i Het aantal geboorten,bedroeg dit jaar 209 Duitse herbewapening of niet-herbewape- 1 het aantal huwelijken 57, terwijl een echt- ning leidde. Vooral omdat daarbij komt, scheiding van iemand buiten Bolsward in- dat de Duitse troepen voorlopig toch niet geschreven werd in de registers van de kunnen worden bewapend, omdat eerst de W.-Europese landen zelf Amerikaanse uit rusting moeten ontvangen en dus de Duit se herbewapening toch een faze later zal moeten geschieden. En voorts omdat in West-Duitsland zelf het verzet tegen de herbewapening eer schijnt toe dan af te onder de boerenstand en gelukkig Is dat nemen; er is een wassende stroom aanban- j zo. gers van de gedachte, dat er een om van deze plaats het personeel van ai I onze Bolswardse onderwijsinrichtingen i voor hun werk voor de jeugd van Bolsward I en voor die van buiten Bolsward te danken I voor al hun activiteiten. het Winkeliers-Actie-Comité gespeeld, het geheel van alle gezamenlijke winkeliers, dat zich door hun frisse en originele acties „warber” heeft getoond en ieder in en bui ten de stad heeft duidelijk gemaakt, dat men vooral op zakelijk gebied kan, wed ijveren met de middenstand van de groot ste steden onzer provincie. Van de Handel naar de Markt. Het is nooit de opzet van de Marktcom- missie geweest en dit kon ’t ook niet z<jn om van de Bolswarder markt een wereldmarkt te maken, maar zij is er wel in geslaagd door bijzondere markten de Donderdagse sfeer van goede ontmoetings dag te handhaven. Bij vele acties heeft de commissie veel begrip en medewerking on dervonden. Een hoogtepunt was wederom de „Bolletongersdei”, een dag, welke weer als traditionele boerendag de belangstelling genoot in onze Greidhoek. Was het de marktcommissie mogelijk tot nu toe haar acties te financieren uit eigen middelen loterij en geschenken van de burgerij, in de toekomst is zij verplicht op de openbare kas een beroep te doen, waartoe U hopelijk bij de begroting een voorstel zal worden gedaan. De automarkt werd in de loop van het jaar verplaatst van de Donderdag naar de Vrijdag. Het zeer slechte weer van de laat ste vijf maanden alsook de stijging van de benzineprijs maakten het haast onmo gelijk een juiste schets te geven van onze verwachtingen in dit opzicht. Op cultureel gebied was Bolsward, dank zij Uw medewerking in staat haar naam hoog te houden en te verbeteren. Met blij medeleven denkt Friesland en met trots denkt het gemeentebestuur aan de expositie van 17e Eeuwse Kunstschatten uit het Rijksmuseum, welke werd geopend door Zijne Excellentie de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen tijdens een concert in oude stijl in De Doele. Het bezoek aan deze tentoonstelling heeft aan onze verwachtingen beantwoord, en de fi nanciële uitkomsten kunnen zelfs onver deeld zeer gunstig worden genoemd. Groet blijdschap vervult ieder jaar ons col lege en de z.g. Tariedingskommisje wan neer Ged. Staten wederom besluiten de Gysbert Japicx-priis in ons stadhuis uit te reiken. dering hebben. De moeilijkheden worden door het publiek zeer onderschat. Gaarne breng ik van deze plaats deze hard wer kende commissie hartelijk dank. Dank zij Uw medewerking kon de verhor. ding in de Raad een goed karakter verkrij gen en behouden. Voor belangrijke beslis singen zjjt gij dit jaar geesteld geweest. Om enkele te noemen: Verbetering aan wallen, bruggen en de bin nenstad: Appelmarkt, Broerestraat, Stoom- bootkade; de reeds genoemde bouw van de 40 arbei derswoningen; aanbesteding van de Zuivelschool; Idem van betonbruggen in omlegging Hich- tumerweg; uitbreiding stadstimmerwerkplaats; uitbreiding broeikas van het Stadspark; de veel omstreden z.g. doorbraak Kingma, waarover door Ged. Staten nog steeds geen beslissing is genomen; nieuwe overeenkomst met de Bolswarder ijsvereniging, waardoor een betere autil- lage van de baan werd mogelijk gemaakt; de wijziging van het reglement van de Hendrik Nannesstichting, waardoor ont stond de gemeentelijke instelling voor So ciale zorg; de daaruit voortvloeiende totale verbouwing van de thans genaamde Hen- urik Nanneshof; uitbreiding leerplan Lagere School het massale onderzoek op tbc van Bols warder ingezetenen, waaraan door 92 pet. van de bevolking werd deelgenomen; de ingrijpende verandering van productie methode door de aanschaffing van een ka- meroven in de gasfabriek; de verandering van straatnamen; en ten slotte hedenavond een nieuw regle ment van orde voor de gemeenteraad. Eveneens heeft Uw raad kort geleden een gebaar gedaan ten opzichte van het comi té van de Heamielwike. In propagandis tisch opzicht is deze week bijzonder goed geslaagd. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt, maar niet in de eerste plaats dank zij de de werkzaamheid van de voorberei dingscommissie, doch veeleer omdat teveel door de burgerij aan enkelen alles wordt overgelaten. Nu de kermis officieel is ai- geschaft door Uw Raad en B. en W. Uv. besluit principieel uitvoeren, rust meei dan ooit op hen, die de kermis als feest verwerpen, de plicht in goede gemeen schapszin een werkelijk landelijk feest, da' daarvoor in de plaats komt, mee te helpen I slagen. IIopenlijk zal een volgend plan ge concentreerd op enkele dagen en mogelijk begunstigd door minder stormachtig weet, meer kans van slagen en meer waardering ondervinden. I Tot een van de belangrijkste feiten van het I Jaar 1950 behoorde het grandioze bezoek i Van grote betekenis is nog steeds de toe- van H M de Koningin 0n z K H Prins j Bernhard. Europa radicaal in de steek wil laten, wil eigenlijk alleen de Ver. Staten zelf verde digen en in het Verre Oosten daarom de gemakkelijk verdedigbare linie Japan, For mosa en de Philippijnen bezet houden en dus ook Korea prijsgeven. Doch ook aan Korea houdt de Amerikaanse regering vast. Het heeft er dus alle schijn van dat daar voorlopig het woord aan de wapens zal blijven, nu Peking haar stand punt handhaaft^ dat een wapenstilstand alleen mogelijk is als de vreemde troepen Korea verlaten, rood China tot de V. N. wordt toegelaten en de Ver. Staten ophou den Tsjang Kai Sjek op Formosa de hand boven het hoofd te houden. Dex Chinese troepen nebben dan ook met dé Noord-Koreaanse de 38ste breedtegraad die zij niet als een grens erkennen, daar zij Korea als één geheel zien, overschre den. Voor het V. N. leger is het gelukkig, dat de in Noord-Korea afgesneden troepen alle over zee konden w - gevoerd en nu weer aan de strijdhr- jht;.. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad konden worden toege voegd. Ze blijven numeriek in de minder heid tegenover hun tegenstanders, maar worden gesteund door overmachtige lucht strijdkrachten. Zolang hier de strijd duurt, blijft hij vatbaar voor uitbreiding en dus gevaarlijk voor de verdere ontwikkeling van de toestand in Azië en de gehele we reld. nemende aanvoer van vreemdelingen. Van i -oexiiiifcuu. Mei tot September rijden regelmatig de I Dank zjj V0101. :nedewerking en dank zij I veler opofferingen kon dit bezoek aan onze stad van een van de hoogtepunten van h Koninklijk bezoek in Friesland worden rekend. van i plannen een algemene Oranje Verenigin zeer gemist. Ik zal de dag prijzen, dat me uit particulier initiatief een Oranje Ver eniging gaat oprichten, opdat de feesten van het Koninklijk Huis in de toekomst beter worden georganiseerd, beter gezegd worden georganiseerd, want het is toch wel bedroevend, dat verjaardagen van het Koninklijk Huis practisch onopgemerkt voorbij gaan. In de benarde tijden, welke wij thans beleven, moeten wjj ons immers veel meer bewust zijn, wat het betekent als een vrij volk te leven in een vrije staat onder de leiding van ons Oranjehuis. Mijne Heren Raadsleden, het was weer goed te leven in Bolsward. Er is een goede geest van samenwerking, welke zijn vruchten wel moet afwerpen in de toekomst. 1 Gaarne dank ik uw College voor de harte lijke samenwerking. In de komende jaren zal deze samenwer king een vereiste zijn, temeer daar de toe komst op dit ogenblik nationaal en Inter nationaal gezien verre van bevredigend lijkt. Ik dank de belde wethouders voor hun prettige samenwerking. Eveneens de secre taris, de hoofden van dienst en de ambte naren voor hun ijver en medewerking, de politie voor de goede uitvoering van de hun opgelegde taak en de gezonde Initiatieven, welke beogen publiek en politie dichter tot elkaar te brengen. Gaarne wens Ik, dat het jaar 1951 voor U, leden van de Raad, en voor uw gezinnen in alle opzichten een gezegend Nieuwjaar zal zijn en in U wens ik de gehele bevol king een Zalig uiteinde en een gelukkig Nieuwjaar. Allfes wat wij aan goeds hebben mogen ontvangen in het afgelopen jaar, hebben wij in de eerste plaats aan God te danken, Die ons wilde zegenen en bjjstaan. Zonder Zijn leiding en zonder onze intentie om alles ter ere Gods te doen, zou ons mensenwerk vruchteloos zijn. Het is daarom, dat ik gaarne thans wil besluiten door U te vragen een ogenblik stil te zijn, opdat leder op zijn eigen wijze gelegenheid kan krijgen, God dank te zeg gen voor de Zegen welke wij van Hem in het afgelopen jaar a-ccr.uen ontvangen. Vreemdelingenverkeer gearrangeerd. Bolsward heeft ook haar faam weten te bewaren in het organiseren en ontvangen van de vele elfstdentochten, waaronder ik speciaal noem de dit jaar gehouden elf- steden-zeilweektocht. De vestiging van nieuwe industrieën ont wikkelt zich niet, zoals wij het graag zou den wensen. Tot onze grote spijt heeft een bestaande grote industrie zich verplicht gezien naar elders te vertrekken. Wij be treuren dit zeer. Onze zeer riante aanbie dingen tot grote medewerking konden ech ter niet concurrerend zijn tegen aanbiedin gen elders, omdat nieuwbouw in deze tijd ten enenmale veel duurder is dan het be trekken van reeds bestaande fabriekscom plexen. Het gemeentebestuur heeft inmid dels contact opgenomen met E.T.I.F., om voor de thans openvallende kleine fabrieks- ruimten gegadigden te animeren, waarbij volledige medewerking wordt ondervonden van de vertrekkende industrie. Ten opzichte van de woningbouw kan al geen optimistisch geluid worden gehoord. Uw Raad besloot tot het bouwen van 40 z.g. Reitsma-woningen, waarvan nu de eerste 20 voor bewoning gereed zijn. Door particulieren werden 10 woningen ge bouwd. Het bouwvolume werd voor het grootste gedeelte verbruikt voor de uit breiding en oprichting van tehuizen voor ouden van dagen. Deze voor de stad belangrijke Instellingen verleenden wjj gaarne in alle opzichten on ze medewerking. Het stadsbeeld werd verfraaid door het tot stand gekomen Geref. Rusthuis „Elim”. Het Gasthuis „St. Martinus” werd even eens belangrijk uitgebreid, terwijl men kort geleden begonnen is met de bouw van een Doopsgezind Rusthuis. Wij verheugen ons eveneens in de verbouw van het Weeshuis. Het voor 1951 aan onze gemeente toege wezen bouwvolume is zo onverdragelijk laag, dat wij ons schamen het te noemen. Bij Ged. Staten is hiertegen fel geprotes teerd en wij hopen, dat nader overleg tot een ruimere toewijzing kan leiden. De vooruitzichten ten opzichte van de woning bouw zijn verre van rooskleurig. Het zal voor de wonlngcommissie nog moeilijker worden haar taak te verrichten, een on- i dankbaar werk, waarvoor wij veel waar- rjE koppen in de dagbladen aan de voor- avond van Kerstmis verschenen, wa- ren alles behalve in overeenstemming met de Kerstboodschap. „Peking verwerpt het voorstel „staakt het vuren”; „Atlantisch leger van drie millioen man”, aldus die koppen en de redevoeringen der groten der aarde in de Kerstdagen verborgen de zorg over de ontwikkeling van de internationale toestand niet. Verlossing van die zorg, een uitweg uit die angst, welke de wereld be heerst, schijnt alleen mogelijk door een totale verandering in de mentaliteit der volken en him leiders. Uiteraard ontstaat gemakkelijk de neiging al het kwade bjj de tegenstander en al het goede aan eigen zijde te zoeken en zeker hebben wij ons te hoeden voor een derge lijke zwart en wit tekening, maar toch is het heel moeilijk te zien hoe in de sfeer van de practische politiek een betere ver standhouding is te weeg te brengen zonder een totale wijziging van de Russische poli tiek. Engeland, de Ver Staten en Frankrijk leg den daarop dan ook de nadruk in hun no ta’s, waarin zij antwoordden op de Rus sische uitnodiging tot een bijeenkomst der Grote Vier, waar het Duitse vraagstuk en speciaal de W.-Duitse herbewapening zou worden besproken De Westelijke mogendheden hebben de uit nodiging voor een conferentie in beginsel aanvaard, maar wensen terecht een bredere basis voor zulke besprekingen dan alleen de Duitse kwestie biedt, zij /Willen spreken over alle vraagstukken, welke geschilpun ten met Rusland vormen en betogen dan, dat deze alle voortvloeien uit de algemene i dacht, een Noordelijk, een centraal en een houding door de regering van, de Sovjet-1 Middellandse Zee-commando, het laatste Unie sinds het einde van de oorlog aange- i zou ook de toegevoegde leden van het At- nomen. lantisch pact Turkije en Griekenland en Hiermee wordt dus gedoeld op de Russi- misschien Egypte dat om dezelfde positie heeft gevraagd, omvatten. Voorlopig is Eisenhower eigenlijk alleen maar een symbool van de Atlantische mi litaire samenwerying, want waarover hij te commanderen heeft, is niet veel, maar men denkt in 1953 3 millioen man op de been te hebben, Zuid-Slavië en Spanje niet mee gerekend, op welker hulp de Amerikaanse diplomatie trouwens wel uit is, getuige de economische bijstand, welke Washington aan Zuid-Slavië blijft verlenen en het vol ledige herstel der diplomatieke betrekkin gen tussen de Ver. Staten en Spanje. Hoe groot de Amerikaanse bijdrage tot die 3 millioen zal zijn, is nog niet bekend, maar als men rekent dat Frankrijk over een paar jaar nog slechts 15 nlodern uitgeruste divisies in Europa zal hebben d. w. z. pl.m. In velerlei opzichten zjjn deze culturele manifestaties van groot belang voor onze stad en ik gewaag van deze plaats graag van de meest harteiyke dank, welke het gemeentebestuur wil uiten aan het adres van pers, radio en film, welke op zo in tense wjjze bekendheid hebben gegeven aan alles wat in onze stad werd verricht. Maar niet alleen de overheid, de gemeen schap Bolsward weerde zich op cultureel gebied. Het is onmogelijk om alle vereni gingen op te noemen, welke zich in dit op zicht door hun leden en voor de burgers van Bolsward verdienstelijk maakten. Ik noem slechts de historische vereniging met hun tentoonstelling „Bolswarder Keur”, de toneel- en zangverenigingen, het tweedaags concours van de Chr. Bond van Muziek verenigingen, het bezoek van een Zwitsers muziekcorps, het optreden van het Franse Kinderballet e.a. Ik denk aan het program ma van Cultuur en Ontspanning en de vele andere cursussen en lezingen van de ver schillende stands-organisaties. Op het gebied van het onderwijs was 1950 een best jaar. Wjj allen hebben ons ver heugd in de opening van de R.K. H. B. S. H. Martinus met internaat, een mijlpaal in de ontwikkeling van onze stad, welke hier mede haar tweede Middelbare Onderwijs inrichting mocht ontvangen. Gaarne wenst het gemeentebestuur de Prof. Dr. Titus Brandsma-Stichting veel succes en belooft gaarne een aanhoudende medewerking, waar hit mogelijk is. De verbouwing van de Rijks Zuivelschool kreeg één dezer dagen haar beslag, zoi'r ten opzichte van de inrichting de sehc voldoet aan eisen, welke men aan een Mid delbare school mag stellen. Het was verheugend, dat de uitbreiding var de Christelijke Huishoudschool onvoldoen de bleek te zijn. De aangifte van leerlingen was zo groot, n.l. 120, zodat nog twee lo kalen bij de nieuwbouw moesten worden getrokken, welke thans zes lokalen be vat. Ook de Lagere Technische school gedijt on der de leiding van haar energieke directeui en leraren zeer goed. Het aantal leerlin gen bedraagt thans 170, terwijl aan de avondtekenschool 110 leerlingen werden in geschreven. De schetstekeningen van de nieuwe school zijn thans goedgekeurd en het bestuur hoopt in Februari a.s. de nieuw- j bouw aan te besteden. Eveneens zullen U in de loop van 1951 voorstellen onzerzijds bereiken tot omschakeling van de avond tekenschool in een avondschool voor Tech nisch Onderwijs. Voor de bloei van de L. T. S. is onmisbaar gebleken de aanwezig heid van de meer dan 50 jaar oude avond- i tekenschool, terwijl in de toekomst tussen beide scholen een goede wisselwerking mo gelijk zal zjjn. Gaarne maak ik van de gelegenheid gebruik j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1