blai ting IM Martinytoer üs hjoed to sizzen door Nederland Fan de 50 00 25 Hwat hat (jdbc SJwOdf 47e Jaargang No. 2 Dinsdag 9 Jan. 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - B o 1 swar d sn bij .00 .95 .95 .75 >aar n 1 Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boïsward Telefoon 451 (K 5157) )RSET svorm. !t meer 10 75 95 15 00 00 00 90 van 90 I ct. plaatse. Alleen voor een honderdtal op de „zwarte lijst” (die bekend is) geplaatste Ambonezen met hun gezinsleden (waar schijnlijk in totaal 350 zielen) zal het asyl- recht gelden. Zij zullen naar Nederland kunnen komen. Wel is er nog contact met de Ambonese vertegenwoordiger hier te lande, de heer Aponno, om een goede oplossing te ver krijgen, bijv, door afvloeiing naar een of meer eilanden der Zuid-Molukken, om de mensen uit de gevaren van de stad te bren gen. Doch willen de Ambonese ex-KNIL- ers noch naar de APRI (die blijkbaar be reid is deze militairen op te nemen) noch ter plaatse demobiliseren, maar naar de Zuid-Molukken, dan zal de Nederlandse regering moeten gelasten, ter plaatse (op Java) tot demobilisatie over te gaan. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 5 ets. streng. 5.90 1.98 pjes in -- - Laatste Berichten Bolswards Nieuwsblad 9 ïuiee belangrijke Mes I PIET. 1. 2. geïdentificeerd. nu 3. )ben ook! rvolgd. Tj. de J. et was al. ■delen ge tijd meer i die ma» ar wist. mars- ei ij de val s sergeanj en kennis ■eheel aai innentrad dclük ts officiers antwoord gaf hen kwam h; heel eind zen zo zegt zij dat Ambon nooit ge zien heeft. Aangaande afvloeiing naar de Zuid-Molukken (Ambon) handhaaft de re gering haar bekende standpunt. CHINESE OPMARS. De opmars der Noord-Koreanen en Chi nezen ging ook in de afgelopen dagen voort. De V. N.-troepen moesten zowel Wonjoe als Soewon prijsgeven. De communistische aanval is thans gericht tegen Tsjoengjoe, meer dan 110 km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad; De V. S. hebben aan alle leden der V. N. het verzoek gericht, China tot agressor te verklaren, indien het wei gert in Korea het vuren te staken. Vol gens A. P. zijn waarnemers in Tokio van mening, dat ontruiming van Korea door de V. N.-troepen onvermijdelijk kan blijken. Het doel zou zijn het achtste leger zo in tact mogelijk te houden en naar een brug- gehoofd bjj Poesan te brengen, om dan te besluiten of tot volkomen evacuatie moet worden overgegaan. Ivrich sprekke, dei oan dei, Bringt de wiere freugde mei. Korea is zo ver, Buiten ons hulpvermogen. Toch straalt Gods stille Ster Ginds aan de hemelbogen. Geen moederhand zal zacht Dees hulplozen omarmen. „God, wil in bittere nacht, U over hen erbarmen.” het begf st hij nk Met veld it voorn» ng gehois i stof vs ;e kganlf dan mo tam wel?| onderdel i weer ge later ws •dwenen. ogpogaal, sven, wan :amencon Ie 2e. 3e. De regering is van mening, dat de thans in de kampen geconcentreerde Ambonezen zeer goed ’t voorbeeld van ongeveer 20000 Ambonezen kunnen volgen, die na de sou- vereiniteitsoverdracht in de Indonesische APRI zijn getreden en waarover nimmer klachten weerklonken. In de kampen zou den nu een aantal heethoofden de gemoe deren opzwiepen en de anderen tot onbe raden verzet bewegen. KINDEREN VAN KOREA. Achter hen brandt Seoel, De stad is niet te houden, Ze trekken zonder doel, En dekking voor de koude. Ze trekken al maar voort, Bij honderd honderdtallen, Geen morgenschemer gloort, Ze gaan - tot ze neervallen. Rookwalmen, sneeuw en stank In vuil besmeurde lompen, Op een ruw houten bank, Slapend - ineen gekrompen, Ze vragen niet: wie wint, Ons volk of de Chinezen? Arm - arm Korea kind, Zwervende oorlogswezen. Of de Kamer zich geheel accoord zal ver klaren met deze maatregel, of kritiek zal leveren, moet worden afgewacht. In ieder geval hopen we, dat men uit de kwestie Ambon geen politieke munt zal trachten te slaan, maar vóór alles het be lang van de Ambonezen op het oog zal hebben. Ze zijn zomoe - zo moe, Schreien stil onbewust en Geen moeder dekt hen toe. Geen bedje om op te rusten De wind blaast snijdend fel, Om him geel-bleke konen. Kinderen zijn niet in tel, Waar de barbaren tronen. Vrijdag is een koe bij het uitladen voor de veemarkt Ir Leeuwarden dol geworden. Haar eerste daad was op de Snekerkade een voetganger in het kanaal te werken. Vervolgens sprong het dier zelf in het wa. TEN ding kin men by de kommende re- organisaesje ,fan' it ünderwiis foar de althans zou zijn te bewegen. De partij zou bem fan 12 jier en aider, nea genöteh om len, de Lünbouskoallen moatte de earste beide learjierren jit in great plak jaen oan dizze algemiene foarming. Foar echt fak- ünderwiis binne dizze bem jit net ryp. Dochs stiet it by my fêst, dat sokken op in hiel oare manear ta dy algemiene foar ming brocht wurde as de earste groep. Hja moatte yn in nije sfear, yn nau kon- takt mei it libben, neffens in oare methoa- de, har Ontwikkeling fuortsette. In moder ne Technyske skoalle hat derfoar syn oriëntaesjetiid, hweryn de jonges folie mear ófwikseling en folie mear oanreitsing krije mei de libbenspraktyk. Hja krije ge- legenheit om hwat to meitsjen, sjen to lit- ten dat hja in pear bannen oan it liif hawwe goed mei ark om gean kinne en al sa mear. Hja hoege net mear de hiele lange dei op de houten bank to sitten, mar de lessen meitsje in greate variaesje müglik tusken hearren en dwaen. It sil in segen wurde foar in hiel great dlel fan de jonges as hja nel de seisde klasse oerstekke kinne nei in Moderne Technyske skoalle, dy’t fan har kant de foarming fan geast en hert tige omtlnkefi jowt. Mei de famkes is it net oars. It moat jin gjin nij dwaen, dat de Hüs- hdldskoallen, ek al hat men se earst mei de namme fan spinaesje-akadeemje 0f- dwaen wollen, de striid fier woun hawwe. In famke fan 12, 13 jier, dat gjin ütrinder is yn it learen, moat men net twinge om de hiele dei stiif op in bankje to sitten, sa’n bem snakt nei „dwaen” en dy gele- gentheit moat men har blede. Wy binne tige bliid dat it Regear einlings bigjint yn to sjen, dat it net genöch wie om de bem in learplicht fan acht jier op to lizzen, mar dat men op it foarste plak dy acht jier op in bésten binutte moat. En jitterls net allinnich foar de learders, mar jit meat foar de oaren, hwant dy binne likefolle wurdich yn it libben, al sil it dan op in oare wize wêze, dat hja derta bydrage. Hoe wichtich yn dit Ijocht de kar is fan it birop, deroer wol ik graech de oare kear in wurdmannich slzze. Stroper in de borst geschoten. Donderdag morgen heeft zich op het jachtterrein van de heer Regout onder Holtum (L.) een stropersdrama afgespeeld, waarbij een ze kere E. uit Sittard door een schot hagel levensgevaarlijk is gewond. Toen jachtop ziener Zuilen uit Susteren zijn ronde deed, ontdekte hü drie mannen, die met een fret aan het stropen waren. Hij gelastte hen hem te volgen naar de postcommandant van de Rijkspolitie te Susteren, maar twee stropers wisten tijdens het transport te ontvluchten. De jachtopzier kon de derde, een berucht stroper, bij zich houden. Deze dreigde op een gegeven ogenblik met een mes, waarop een hevige worsteling ont stond. Uit zelfverdediging schoot de jacht opziener de stroper tenslotte in de borst. Blue Band-prjjsvraag overtreding van de Loterijwet? Voor het kantongerecht te Rot" terdam zal 1 Februari terecht staan de directeur van de verkoopcentrale van de Uni-lever, omdat zijn maatschappij er van wordt verdacht de Loterijwet te hebben overtreden. Deze zaak houdt verband met de door de Uni-lever in 1950 uitgeschre ven prijsvraag, waaraan 387.000 personen hebben meegedaan. 1950 was recordjaar voor Harlinger haven. Het goederenverkeer in de haven van Har lingen ondervond in het afgelopen jaar een lelijke strop, doordat Engeland de ex port van kolen plotseling stopzette. Toch is 1950 voor Harlingen, wat het zeescheep- vaartverkeer betreft, een recordjaar ge worden. Vleermuizen in Limburg. Tijdens het Lim burgse vleermuizenonderzoek werd in een der Valkenburgse grotten een dier aange troffen op precies dezelfde plaats als in 1947 en in 1949 en wel diep in de grot. Dit exemplaar behoort tot een zeer zeldzame soort. In drie dagen werden ongeveer vijf honderd vleermuizen geringd en terugge vonden. De Limburgse grotten met twaalf soorten vleermuizen, worden slechts over troffen door de zogenaamde Karlstadgrot in. Nieuw-Mexico, die niet minder dan veer- tier; soorten telt. Dolle koe werkt drie personen in het water. tinke. Men moat de saek bisjen mei it each op alle bem, de learders en de net-learders de bem mei sterk theoretyske intelligenty en de oaren hwerby de praktyske kwa liteiten mear sprekke. Fierst to lang is alle oandacht jown oan de earsten en wie it hiele apparaet yn- steld op harren. Dertroch is alle klam lein op de forstanlike Ontwikkeling en binne tüzenen fan bem net oan har taks komd. As men nou fannjjs de saken bisjocht, moat it ütgongspunt wêze, hoe meitsje wy de skoallen en opliedingsynrjochtings sa, dat alle bem krije hwat foar harren gaed- lik is. It libben freget minsketypen fan alder- hanne soarte, it libben is bünt fan kleur en foar elk is der in bipaeld plak, hwer’t hy mear kin as in oar, alteast it béste ta syn rjocht komt. Der moatte de skoal len op oan stevenjo en der lelt foar in great part har bisteansrjucht. De sels- klassige legere skoalle moat rounom en oan alle normale bem it minimum jaen fan libbensneedsakelik kinnen en witten en dy skoallen moatte oeral goed wêze. Mei min der kin gjinien ta, yn üs tiid. Dizze grounskoalle hat dan syn fêst publyk en syn fêste <els learjierren foar alle bem, in dlel sil der sawn Jier oer dwaen, mar Twee moeilijkheden Inzake onze politiek ten opzichte van Indonesië zijn de laatste dagen wel zeer acuut geworden. Wij be doelen de strijd over de toekomende sta tus van Nieuw Guinea en de kwestie Am bon. De knuppel in het politieke hoenderhok werd zo wordt het door zijn tegenstan ders gezien voor goed geworpen door de partijleider der Partij van de Arbeid, Jhr Van der Goes van Naters. Na het afsprin gen van de besprekingen op de Nieuw- Guinea-conferentie geraakte deze kwestie in een impasse. Natuurlijk waren onzerzijds verschillende „oplossingen” hoe uit deze impasse te ge raken, mogelijk. Men zou bijv, voorlopig rustig kunnen afwachten. Maar al zouden wij stil zitten, de Republiek Indonesia doet dit niet. De Indonesische regering heeft immers, ondanks de Nederlandse houding Nieuw- Guinea wettelijk bij Indonesië betrokken, zo heeft de Minister van Justitie, Wong- sonegoro, aan het dagblad „Pedoman” ver klaard. Indien het bij de komende algeme ne verkiezingen niet mogelijk is, vertegen woordigers uit Irian (Nieuw-Guinea) zelf te krijgen, kan men volstaan met het doen I zitting nemen in het parlement van uit Irian afkomstige personen. Een officiële regeringsverklaring was in tussen vanochtend te verwachten, daar de min.-president heden in het parlement de 26 sprekers zou beantwoorden, die tot en met Zaterdag aan het woord zijn geweest. Woordvoerders van niet minder dan zeven partijen eisten Zaterdag annulering van het Unie-statuut met Nederland. Zij vonden algemeen, dat de zeven punten der Indo nesische delegatie te Den Haag reeds te grote concessies inhielden, en dat Indone sië van geluk mag spreken, dat Nederland ze niet heeft aangenomen. Het officiële standpunt Is trouwens, blij kens een verklaring van het Indonesische ministerie van Voorlichting, dat te Den Haag aangeboden concessies sedert 27 De cember als vervallen worden beschouwd. Moet ons land in de afwachtende (dus negatieve) houding blijven volharden? De Partij van de Arbeid beantwoordde deze vraag ontkennend. De Partij van de Arbeid zal, indien enigs zins mogelijk, de onderhandelingen met In donesië over Nieuw-Guinea weer op gang brengen nadat de Tweede Kamer de rege ringsnota over het verlopen van de jong ste conferentie over dit gebiedsdeel zal hebben behandeld. De PvdA is in beginsel niet afkerig van hernieuwde onderhande- lingen op basis van overdracht van de sou- vereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indo nesië. Daarbij worden echter drie voorwaarden gesteld: Voortzetting van 't Nederlands beheer voor de eerstkomende dertig jaar. Een behoorlijke financiële regeling tus sen beide landen; Een regeling ter waarborging van or de en veiligheid in Nieuw-Guinea. Deze voorwaarden worden echter niet zo absoluut gesteld, dat bij eventuele nieuwe onderhandelingen niet zou kunnen blijken, dat andere oplossingen of andere uitwer kingen beter zouden zijn. Dit heeft de voor zitter van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, verklaard aan een verslaggever van het ANP. Hoofdzaak is voor ons, zo zei de heer Van der Goes, dat een oplossing wordt gevon den. Immers de samenwerking met Indo nesië is voor ons nog steeds veel belang- rjjker dan het behoud van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Wij hebben begrip, zo zeide hij verder ook, voor de verontwaardiging in Indonesië over het mislukken van de jongste conferentie. Maar wanneer deze boosheid zou leiden tot contractbreuk zou ook voor ons het her vatten van de onderhandelingen moeilijk zijn. De PvdA zou volgens de heer Van der Goes ook gaarne bereid zfln de weg te volgen, die de regering heeft aangegeven door gebruik te maken van de goede dien sten van derden, indien Indonesië hiertoe in dat geval niet vasthouden aan de sa menstelling van de UNCI, de commissie der Ver. Naties. De heer Van der Goes was persoonlijk van mening, dat in dat ge val Indonesië landen als de Philippijnen en India zou kunnen uitnodigen en Nederland bijvoorbeeld Australië en Engeland of Amerika. Indien echter de grote bezwaren van Indo nesië tegen internationale inmenging mochten blijven bestaan dan zag de heer Van der Goes toch nog grote mogelijkhe den in hervatting van de onderhandelin gen tussen belde partijen. Dan zou men echter meer het systeem van de Ronde- Tafelconferentie moeten volgen, d.w.z. de delegaties breder samenstellen. Ook par lementsleden zouden dan aan de besprekin gen moeten deelnemen, zo eindigde de heer Van der Goes zijn verklaring. W|j spraken zopas van een knuppel in het politieke hoenderhok. De verklaring van de fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer, jhr. Van der Goes van Naters, dat zijn partfl niet afwijzend staat tegenover een soevereiniteitsoverdracht van Nieuw- Guinea, heeft n.l. in politieke kringen in Den Haag groot opzien gewekt. Gezien het feit, dat de KVP zulk een eouverel- ter en zwom naar de overkant, waar iemand gereed stond om het te pakken. Edoch, in een ommezien had de koe zich van deze tegenstander ontdaan en hem te gen de grond geworpen. Voort ging het langs de Harlinger Trek vaart in de richting Dronrjjp. Bij Ritzuma- zijl werden onder de bedrijven door weer twee personen in het water gewerkt, tot dat het onder Dronrjjp gelukte het koe beest zelf in het kanaal te jagen. Met een schot uit de karabijn van een lid van de rijkspolitie werd een einde gemaakt aan het leven van dit onstuimige lid van de grote koeienfamilie. De laatste gang was naar het slachthuis in Menaldum. Jongetje schoot zichzelf door been. Het zoontje van de kweker Roorda te Ooster- meer wist de buks van zijn vader te be machtigen. Natuurlijk ging het apparaat af en het jongetje kreeg een schot in zijn been. Overbrenging naar het ziekenhuis bleek noodzakelijk. De gevlogen vogeL De Nederlandse ge vangene, die Donderdagavond met een an dere Nederlandse en een Duitse gevangene uit de bijzondere strafgevangenis te Leeu warden wist te ontsnappen, is nog niet op gespoord. De man, die evenals de beide op de Lekkumerweg gegrepenen tot de cri minele (niet tot de politieke) gevangenen behoort, had over enkele maanden voor waardelijk in vrijheid gesteld kunnen wor den. Bijzondere leerstoel Friese taal- en letter kunde te Leiden. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de Prov. Friese Onderwijsraad een bijzondere leerstoel in de Friese taai en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden mag vestigen. Bruynzeel ligt stil. Tengevolge van de pre caire kolenpositie is Zaterdag de deuren- fabriek van Bruynzeel te Zaandam stilge legd. Deze week zal de situatie opnieuw worden bezien. Hanzina-siachtoffers o Het wrak van het Duitse scheepje Hanzina ligt bij paal nummer 22 op het Noorder- strgnd van Ameland. De drie lijken, die In bevroren toestand aanspoelden, zijn Zater- dag geïdentificeerd. De leeftijd der mannen I die vermoedelijk met een sloep van boord gegaan zijn, was 65, 57 en 20 jaar. In ver band met het onderzoek zijn de namen nog I niet bekend gemaakt. dat let minder. Foar alle bern, dy’t dit ünderwiis net folgje kinne, hat de B. L. O. har taek. Mei aparte middels en mei in eigen methodyk meitsje hja fan sokken jit folweardige leden fan de maetskippij. Dat kostet mear tiid en mear jild, mar dêrtroch sparret men yn hiel hwat gefallen it jild üt, hwat oars sokken in hiel libben lang fan de charitative of mienskipsorganen freegje soene. De B. L. O. skoallen as streekskoallen kinne net mist wurde. Foar de bern, dat binne dus mear as njog- gen fan de tsien, komt nei de seisde klas de kar. Gymnasium, H.B.S., U.L.O., Lün- bouskoallen, Technyske skoallen, Hüshüld- skoallen en yn de greate centra ek jit de V.G.L.O.skoalle. De Middelskoallen en de U.L.O. hawwe har eigen doel en methoa- de al foun, hja sille allicht it earste jier ombouwe moatte, sadanich, dat der in bet- tere oansluting komt mei de Middelskoalle, mar dat lelt op har wei. It is principieel mis de legere skoalle daliks to bilêstigjen mei in diel fan dizze oplieding, dat jowt yn dy legere skoalle daliks wer in breuk en makket de oare bem de dupe fan dy oplieding. In goede seisklassige skoalle is it founemint foar allegearre. De bern mei theoretyske of oerwegend theoretyske bi- langstelling geane dus it paed nei Middel skoalle of U. L. O. mar dat is it lytse doel. Der binne sterke oanwizings, dat der tsjintwurdich tofolle dy kant optreaun, wurde, ta skea fan harsels en ta skea fan de folkskréft. Nederlün hat nel rato mear bihoefte oan lju mei in pear oefenQ hannen, as oan lju mei in diploma, dy’t oars neat kinne as hwat routinewurk op In kantoar dwaen. Fan dy lésten binne der al oer en tofolle. De measte bem moatte letter mei in pear goede hannen yn ambacht en bldriuw, yn- dustry en hannel har brea fortsjinje en har oplieding is like wichtich as dy fan de earste groep. Dochs moat hjir mei klam sein wurde, dat ek de forstanlike foarming fan dizze bem, nei de seis jier legere skoalle, net öfsluten is. De Technyske skoallen, de HüshêJdskoal- niteitsoverdracht van de hand heeft gewe zen en de regering met zoveel woorden aan de Tweede Kamer heeft verklaard, zulk een overdracht niet te zullen bewilligen, wordt de vraag acuut of er op dit gewich tige punt van regeringsbeleid in het ka binet nog homogeniteit bestaat. De beantwoording van deze vraag hangtDemobilisatie ter plaatse acht de regering daarvan af of de socialistische ministers I normaal. Er is een groot aantal Ambone- met de fractieleider accoord gaan en of de KVP het standpunt blijft huldigen, dat door mr. Romme op 28 December nog met zoveel woorden is ingenomen. Een andere vraag is, of de regering door haar vér gaande concessies aan Indonesië inzake Nieuw-Guinea reeds in feite demissionnair is, daar zij tegen de uitdrukkelijke uit spraak van de Kamer in handelt. In een hoofdartikel in „De Vrije Amster dammer" heeft een politicus met aanzien lijk staatsrechtelijk gezag, mr. P. J. Oud, als zijn mening te kennen gegeven, „dat het optreden van de regering de grondsla gen raakt van heel ons constitutioneel be stel”. „Het vertrouwen,” zo schrijft hij, „dat de beide Kamers der Staten-Generaal de re gering op dit punt hebben gegeven, was gegrond op haar eigen verklaring, dat zij onwrikbaar zou vasthouden aan de Neder landse souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Wanneer een volksvertegenwoordiging niet meer onvoorwaardelijk vertrouwen kan op hetgeen de regering als de vaste lijn van haar beleid heeft uitgestippeld, is het hek van de dam." Door dit alles is het gevaar van een kabi netscrisis gerezen. Indien de volgende week de regeringsnota over Nieuw-Guinea ver schijnt, zal in de Tweede Kamer reeds op 16 Januari hierover een debat worden ge opend. Indien, zoals men in vele kringen verwacht, de Partij van der Arbeid tegen de regering stelling neemt, zal zulk een crisis onvermijdelijk worden. Op het moment dat we dit schrijven is een nader commentaar op deze verklaring van de heer Oud nog niet door andere partijen gegeven. De regeringspartijen zullen ieder voor zich water in de wijn moeten doen, wil men een crisis voorkomen. Trouwens ook van andere z^jde (Ver. St.) wordt, aan gedrongen op een hernieuwde samenspre- king. Intussen is daar ook nog de kwestie van het afvloeien van de Ambonezen, die thans om een definitieve oplossing vraagt. De Nederlandse regering heeft de tegen woordige commandant van de Koninklijke Landmacht in Indonesië, kolonel Van San ten (generaal Scheffelaar is als zodanig afgetreden) gemachtigd zo nodig de in de kampen geconcentreerde Ambonezen desnoods met geweld te ontwapenen. De Ambonezen zullen verder voor de keu ze worden gesteld vóór 15 Januari te be slissen of zij willen: Overgaan naar de APRI; ter plaatsen demobiliseren, of Afvloeien naar de Zuid-Molukken (Ambon) De regering is van mening, dat andere op lossingen (gaan naar Nieuw-Guinea of Ne derland) beslist uitgesloten moeten worden geacht. Als de Ambonezen vóór genoem de datum geen keuze hebben gemaakt, zal de Nederlandse regering een beslissing ne men. Hetgeen betekent: demobilisatie ter Alles van een ander. Een 24-jarig los werkman te Vlissingen werd door de politie aangehouden omdat hij op een rijwiel reed, waarvan het frame behoorde b$ een fiets, die in de afgelopen zomer werd gestolen. Bij onderzoek gleek, dat de andere onder delen eveneens van gestolen fietsen afkom stig waren en ten slotte kwam zelfs vort te staan, dat ook zijn kleding niet hele maal tot zjjn rechtmatig bezit behoorde. Ondergoed, overhemd en sokken waren bü verschillende adressen van de drooglijn ge haald. Aanvaring. Voor Hoek van Holland, op on geveer 14 mijlen uit de kust, zjjn een Pa- namees schip de „Mary” (5841 ton groot' en een Grieks m.s., /ie „Armathia” (4683 ton) Vrijdagavond met elkaar in aanva ring gekomen. Eenmansduikboot opgevist Een vaartuig van de NV Van der Tak’? bergingsbedrij ven heeft dezer dagen een voorwerp aan gebracht, dat men in de Wielingen had opgevist en dat men voor een niet-ontp’ofte torpedo aanzag. De mijnen-opruimings- dienst van de Marine herkende echter in het voorwerp een eenmansduikboot Duitse makelij, welke waarschijnlijk zes jaar in het water heeft gelegen. Elke Nederlander heeft zjjn rat. Het aan tal bruine ratten in ons land wordt voor zichtig geschat op tien millioen. Die ratten eten en wat z$ eten gaat aan de neus van ons, mensen, voorbij. Deskundigen zeggen, dat de kosten van hun „onderhoud” een cent per dag per rat bedragen, hetgeen neerkomt op een kleine veertig millioen gulden per jaar. Protest. De stichting Rijksbehoud heeft in een telegram aan de minister-president en de Staten Generaal geprotesteerd tegen de overdracht van de „Tjerk Hid^es” aan Indonesië. De „Tjerk Hiddes” is, 'wanneer zij uitgeleverd is, een uiterst gevaarlijk wapen om aan de eisen van de RI inzake Irian kracht bij te zetten,” aldus de stich ting Rijksbehoud. Dat kan wachten. Het dorp Ens (in de N.O.P.) krijgt voorlopig geen zwembad, daar de kosten van aanleg (f28000) te hoog worden geacht. Dat niet. Te Marknesse (ook in de NOP) zal deze winter een begraafplaats worden aangelegd; de tweede van het „nieuwe land” na die in Emmeloord. De laatste loodjes. Van Schiphol is weer een detachement Nederlandse leerllng- vliegers naar Amerika vertrokken ter vol tooiing van hun opleiding.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1