11 -il|| Gabe Skroar GENERAAL EISENHOWER IN EUROPA DE OORZAAK VAN DE DEBACLE VAN HET KOREA AVONTUUR üs hjoed sizzen naai JE i door Nederland 47e Jaargang No. 3 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Hwat hat Buitenlands Overzicht to J Pl Amerika zegt: V.N. lieten ons in de steek en Korea presteerde zelf te weinig Veischtjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5)57) r bin ik safolle lat fam- esc. jfuort e mfl- p laat i zeer Vrijdag 12 J^n. 1951 „Men” zegt: Amerika maakte diploma tieke en militaire fouten Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs» 10 cent per m.m Giro 87926 Bolswards Nieuwsblad erven, 3o. K. Jaten heils- L I htkaert bitanke lo. 2o. l Zfl i los a uit 1 die een- Zou leven .atuur om er jn ge- jegane gepas ts fam- al sa’n er, dat 3 famke ik it al. offi- viel naar min learst t is dat ,r trou it >en ik die ik i mjjn lies en ardige m ge weten i weer better, 1 woest 3t ek al nk. rolijk ip de varen ie op id in. i zou t een 3afé’s werd ’aula, >nken chter stand Bos -idee, e een its of la de re de bo- flinste- ;r over ngs de n lang roogde huizen lennes- jreeuw meeuw ver de 1 stuk en zie n, ter- diepe ne hiele it moai? loai, R., el hwat de fa- itjpen, p, op ir ons weer nende •g uit weer s van Joorse stieus 51 bij- n on zoals zijnde dienstplichtigen oefenen met Brits materieel. Nu zal Nederland aan het ein de van 1951 over drie mobilisabele divi sies, te zamen 75000 man, kunnen be- tegen de mening van invloedrijke Ameri kaanse republikeinen als Hoover en Taft, die in de eerste plaats Amerika zelf tot een onneembare vesting willen maken. Zij zijn wel bereid de verplichtingen van het Atlantisch Pact na te komen, door Rus land de oorlog te verklaren als het een' der andere landen van het pact aanvalt, maar niet bereid dan grote legers uaar Europa te zenden, die zou W.-Europa zelf maar op de been moeten brengen. Deze bekende republikeinse leiders gaan ««44* «4 .4 TH—n—4- I Hoopje net op Of it wispeltjürich lot, It seis forgearre stuorke Is folie greater skat. end’s ?eens I Hy Heen Handig. In de voormalige Duitse onder- zeeboot-bunker te IJmuiden zal dit jaar een kalkzandsteenfabriek worden geves tigd, die voor de export voordelig ligt: de weg over zee begint voor de deur. Aart van Dobbenburgh zal ook dit jaar een affiche voor de Nationale Reclasse- ringsdag ontwerpen; de datum van de col lecte wordt vermoedelijk 6 October. Met waar levensgevaar konden Zondag nacht vier kinderen worden gered bij een brand te Garderen. Van een bakkerszaak bleef alleen een smeulende puinhoop over. - Geen scherp in schillen Dr, M. Hoogstra ten uit Amstelveen heeft pijnloos 'n Duiven- drechtse koe aan de maag geopereerd; het dier had een tien cm lang stuk staaldraad en enige blikjes van rookworst ingeslikt bij het eten van schillen. Eindelijk rust. Krachtens een beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal de jacht op water- wildsoorten, voorzover deze nog is ge opend, met ingang van 16 Januari a.s. ge sloten worden. Trouw. J. Leijendeckers te Roermond en J. van Cruchten te Maasniel zijn 60 jaar kerk zanger. De heer Leijendeckers heeft in die 60 jaar nimmer Zondags-Hoogmis ver zuimd. Op 102-jar|ge leeftjjd is te Dordrecht over leden mevr, de wed. J. A. H. van Hilder- beek-Lamarson van Eemvliet. Zjj was de oudste inwoonster der gemeente. Om het goud of om de eer? Een 37-jarlge werkster is te Den Haag gearresteerd, om dat zij bjj haar werk 5 gouden medailles uit het Stedelijk Museum had ontvreemd. - schikken. Als de wapens sneller zouden zjjn gekomen, zou dat aantal zeker groter zijn, heeft men tot de generaal gezegd. Verwacht wordt, dat Eisenhower zich ook voorlopig op de hoogte zal willen stellen van de potentie van de Nederlandse in dustrie om militaire uitrusting te produ ceren. Daarbij zal men dan moeten consta teren, dat Nederland op dit terrein geheel op aanvoer uit het buitenland is aange wezen. Voor veel meer dan militaire killing, schoeisel, lederwerk en fournituren kun nen wjj niet zorgen. De DAF in Eindho ven fabricert thans op beperkte schaal le gervoertuigen. De productie van munitie van kleiner kaliber, nu weer door de Hem- brug begonnen, is evenwel nog niet vol doende om volledig in de behoefte te voor zien. Hoewel er naar wordt gestreefd om de industrie zoveel mogelijk voor de de fensie te laten produceren, zal Nederland toch vóór het einde van dit jaar nog geen noemenswaardlge bijdrage ,voor het At lantische leger kunnen leveren. Gisteravond vertrok de generaal reeds naar Denemarken. deltfke erkenning om het mogeiyk te ma ken dat dit land deelneemt aan een vredes conferentie over Korea. Dit besluit zal echter nóch China nog de Ver. Staten be vredigen. Washington wil uiteraard ook inzake Formosa geen concessies, juist na de nederlaag in Korea is het nog groter waarde aan dit eiland gaan hechten, het voorziet Tsjang Kai Sjek weer van wapenen en schijnt be reid hem als pion in de strijd te werpen. Nu het Britse gemenebest als geheel on machtig bleek tot een besluit over de Ko- reaans-Chinese kwestie te komen, zullen deze landen individueel hun standpunt moeten bepalen. Dat India het hare zou wij zigen is onaannemelijk, maar Engeland kan zich een dergelijk groot meningsver schil met de Ver. Staten niet veroorloven, evenmin als de rest van het vrije Europa en niet onmogelijk is dat Londen tenslotte met de Amerikaanse mening accoord gaat. Het Amerikaanse volk ziet de oplossing van het complex vraagstukken Korea- China als een toetssteen voor de bereidheid van Europa met Amerika samen te wer ken, daarom zal West-Europa zich wel moeten neerleggen bij de Amerikaanse voorstellen, hoezeer het de gevolgen daar van ook vreest. Het zal niet de eerste keer zijn dat de wijsheid, in een lange tijd van ervaring opgedaan, concessies moet doen aan de onstuimige dadendrang van een minder ervaren, maar sterker partner. Nieuwe truc. De Haagse M. G. K.D. bevond zich met haar fiets op de Nieboer- weg. Een man, die op het trottoir liep, rukte haain het voorbijgaan de tas uit haar hand, waarin zich, volgens de bena deelde, een spaarbusje van de Nutsspaar- uit van de gedachte, dat Engeland, Frank rijk en W.-Duitsland samen om alleen de belangrijkste te noemen wel in staat moeten zijn een zo grote legermacht op de been te brengen dat deze de Russen zou kunnen keren. Dat zou niet zo dwaas gedacht zijn, als W.-Duitsland wilde be wapenen zonder eerst de zekerheid te heb ben ontvangen, dat grote Amerikaanse le gers in geval van oorlog naar Europa zou den komen, als Frankrijk niet zou terug schrikken voor een zo sterke Duitse her bewapening als in dit geval nodig zou zijn en als - Engeland groter bereidheid tot in niger militaire samenwerking met het W.- Europese vasteland toonde als nu het ge val is. Bovendien zou in zo’n geval ook Spanje’s medewerking verzekerd moeten zijn en zouden deze en andere W.-Europese landen nu direct al zo grote legermachten op de been moeten brengen, dat hun economisch evenwicht er totaal door werd Verstoord, alle winst van de Marshallhulp zou weer verloren gaan. Het plan dezer republikeinen is dan ook niet spoedig genoeg te verwezenlijken, maar men mag niet uit het oog verliezen dat het voor het Amerikaans publiek zeer aantrekkelijke kanten heeft. Oorlogvoeren alleen met zee- en luchtstrijdkrachten en speciaal met atoom- en H-bom en geen grote expeditielegers naar Europa, bete- I kent immers een zeer sterke beperking van de verliezen, die ook het Amerikaanse volk in 2 wereldoorlogen zo smartelijk hebben getroffen. De zending van Maar de Europese en Aziatische landen z{jn voorzichtig. Dat komt het best uit in de conferentie van het Gemenebest te Londen, waar de Pakistaanse premier toch verscheen, toen aan zijn verlangen de kwestie Kasjmir op de agenda te plaatsen was voldaan. Daar is dagenlang ovei- het Koreaans probleem vergaderd. Canada, Australië, Nw. Zeeland en Zuid-Afrika neigden naar het Amerikaanse standpunt, de rest wilde echter een breuk met China nog altijd via de Ver. Naties trachten te voorkomen. Ook daarbij was echter weer onderscheid van standpunt. Engeland had China tot de V jr. Naties willen toelaten als het toestemde in een wapenstilstand, India zou willen beginnen met China on voorwaardelijk toe te laten. Het was er ook voor, dat Formosa aan de rode Chi nezen werd gegeven, waartegen ook En geland niet zou zijn en zou zelfs op het standpunt staan, dat Frankrijk Indo China en Engeland Malakka moet opgeven, over Hongkong schijnt het niet gesproken te hebben, waarop echter China’s begeerte zich stellig te eniger tijd zal richten, de Amerikaanse regering heeft trouwens haar burgers daar en in Indo China alvast aangeraden hun gezinnen uit dit gebied te verwijderen. Het enige wat de conferentie tenslotte over de KoreaansChinese kwes tie heeft opgeleverd, is, dat ook de tegen standers van een erkenning van rood Chi na genoegen hebben genomen met een t|j- GENERAAL EISENHOWER, de bevelhebber van de strijdkrachten van de landen ygn het Atlantisch Pact, bezoekt Europa. Deze foto werd gemaakt bij aankomst op het vliegveld Orly te Parijs, waar de generaal begroet wordt door generaal Blanc van de Franse strijdkrachten. Advocaat in zaak van Bertha Hertogh ge arresteerd. De politie te Singapore heeft enige personen gearresteerd onder wie de advocaat John Eber, die in de zaak-Bertha Hertogh de partij vertegenwoordigde van Mansoer Abidi, de „echtgenoot” van Ber tha. Andere gearresteerden zijn P. V. Sar ma, de’ Indische voorzitter van een onder wijzersvereniging en Abdul Samad, een journalist. Deze beide laatsten worden ver dacht van communistische activiteit. De kolenproductie in 1950. De productie van de gezamenlijke Limburgse kolenmij nen heeft in 1950 circa 12.245.000 ton be dragen. Daarmee heeft zij de in 1949 be reikte productie met 540.000 ton overschre den. Papieren kolenzakken duurder. De prijs van de papieren kolenzakken, die de kolen handelaar aan de klanten levert, is met ingang van 1 Jan. 1951 verhoogd tot f 1.40 de tien. Vóór die datum was de prijs f 1. de tien. ZNOK Trumans jaarlijkse regeringsverkla- ring, Maandag voor ’t nieuwe Congres afgelegd, wijst er op, dat de spanning in de Internationale verhoudingen dit jaar waarschijnlijk haar hoogtepunt zal berei ken. Wanneer, zoals de president aankondigde, de vliegtuigindustrie in de Ver. Staten zo zal worden uitgebreid, dat per jaar 50.000 moderne vliegtuigen extra gebouwd kunnen worden, terwijl andere wapenfabrieken zo worden georganiseerd, dat ze 35000 tanks per jaar kunnen bouwen, wanneer de be lastingen In de V. S. tot het uiterste wor den opgevoerd zoals de president aan kondigde en tal van wetten het eco nomisch leven aan banden zullen leggen, dan is dit geen toestand, welke jarenlang kan voortduren. Integendeel, want terwijl deze toestand vrucht Is van bestaande spanningen, brengt hij zelf ook weer een spanning te weeg, die spoedig een uitlaat zal moeten inden. Na Pearl Harbour, toen de Ver. Staten dus in de tweede wereldoorlog gewikkeld wer den, heeft Eisenhower naar Europa en Trumans eigen woorden in het Congres zijn bewijzen, dat deze Ame rikaanse regering niets van de plannen van Taft en Hoover moet hebben, maar zij heeft rekening te houden met de bekor ting welke deze republikeinse propaganda op het Amerikaanse volk uitoefent en waardoor het verzet tegen de regerings- plannen kan toenemen. Wel kan dit Tru man persoonlijk, die nog 2 jaar zitting heeft, niet deren, maar het kan toch ook het verzet in het Congres doen groeien en daardoor de uitvoering van de rege- ringsplannen belemmeren. Om deze republikeinen de wind uit de zei- Bondsconcours te Harlingen. Het is thans definitief dat het bondscoucours van de Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen dit jaar te Harlingen zal worden gehouden en wel op Zondag 3 Juni. Ongetwijfeld zal dit muziek-evenement in voldoende mate luister verlenen aan het 75-jarig bestaan van het Stedel\jk Muziekcorps. Wie zyn de gelukkigen? De uitgifte 1650 van circa 250 boerdêrijen in de Noord-Oost- polder zal nog deze week, waarschijnlijk vandaag worden bekend gemaakt. Goed nieuws voor emigranten. Het Ca nadese plan om aanstaande emigranten een deel van de reiskosten als voorschot te verstrekken, treedt 1 Februari in werking. De voorschotten worden verstrekt op „een invorderbare basis” aan gezinshoofden en ongehuwde personen, die niet voldoende geld hebben om hun reis naar Canada te betalen. De subsidie zal verkrijgbaar zijn voor geselecteerde emigranten uit Enge land en West-Europa en bestemd zijn voor het vervoer van de haven van insche ng naar de plaats van bestemming in Cana da. president Roosevelt een nog reusachtiger bewapeningspro- gramma aangekondigd en nog zwaarder belastingen, maar toen waren de Amerika nen in de oorlog meegesleept en voelden ze aan de lijve, waarom dit alles gebeurde. Nu worden deze lasten echter voorgemeld om oorlog te voorkomen, iets veel minder tastbaars, iets ook waarvan men spoedig genoeg krijgt. Het Amerikaanse volk zal dan ook waarschijnlijk spoedig om waar voor zijn geld vragen óf in de vorm van een Internationale spanning, welke in staat stelt naar een normaler toestand terug te keren, öf door een neiging zich te onttrek ken aan de spanning door te eisen dat de Amerikaanse defensie zich zal beperken tot de Ver. Staten zelf of in een drang tot het gewapenderhand verwijderen van de oor zaak van al die spanning, dus naar een preventieve oorlog tegen Rusland. President Trun.an en zijn kabinet sturen natuurlijk op de eer ste mogelijkheid aan. De Amerikaanse re gering gaat nog altijd hoe scherp Tru man ook stelling nam tegen de Sovjet unie uit van de veronderstelling, dat het mogelijk is met Rusland een overeen komst te treffen op de basis der afbake ning van belangensferen, wanneer zij maar in staat is bij de onderhandelingen de Rus sen te confronteren met een militaire kracht der vrije staten, welke niet alleen niet onder doet voor de Russische, maar deze nog overtreft. Vandaar dat Truman in zijn verklaring, ter bestrijding van het Russisch imperialisme nog eerzuchtiger, sluwer en dreigender dan dat der Tsaren zeide hij scherp ^rie punten aanbeval: economische steun aan de vrije wereld; militaire hulp aan de landen van het Noord Atlantisch Pact en steun aan de Ver. Naties, vreedzame oplossing van Internationale geschillen en bereidheid met Rusland door on derhandelingen tot een eervolle op lossing der moeilijkheden te komen, maar geen politiek van toegeven. Het spreekt dat de reusachtige Amerikaan se inspanning ter beteugeling van het Rus sische imperialisme, vergezeld dient te gaan van een dergelijke inspanning elders in de vrije wereld. Met name in West-Europa. Truman wees er terecht op hoe belang rijk een vrij W.-Europa voor Amerika’s veiligheid is. „Na de Ver. Staten is Europa de grootste werkplaats van de wereld. Te zamen bouwen onze Noord Atlantische Ver- dragsgenoten grotere legers op dan die van I ons zelf. Onze nationale veiligheid zou ern stig in gevaar gebracht worden als de Sovjet-Unie er in zou slagen de hulpbron nen en mankracht van de vrije landen aan de grenzen van haar rijk ondergeschikt te maken aan haar oorlogsmachine,” aldus Truman. De president erkende dat geen der landen van het Noord Atlantisch pact nog voldoende voor zijn verdediging gedaan had, maar in alle landen werden nieuwe maatregelen getroffen en naast de militaire hulp moest ook de economische steun voortgezet worden.” Natuurlijk orndat anders de vijfde colon nes in de vrije landen deze van binnen uit zouden uithollen, wat Moskou in de kaart zou spelen. Truman kondigde nadrukkelijk aan, dat het plan van militaire bijstand ook omvat de landen van het Nabije en Verre Oosten, terwijl daar en in Afrika economische bijstand moest verleend om de welvaart op hoger peil te brengen, waar door de volken daar een reden zouden heb ben hun vrijheid te verdedigen. Richtte Tru man zich in dit deel van zijn verklaring kennelijk niet alleen tot het Amerikaanse volk om al zijn krachten in te spannen, maar ook tot West-Europa, duidelijk en pen, er sancties op toe te passen en meer scherp nam de president hier ook stelling troepen naar Korea te zenden. Ook In ons land. Generaal Dwight D. Eisenhower tanig, gebruind, telkens innemend glimlachend arriveerde Woensdagmiddag 5 uur in ge zelschap o.m. van zijn chefs staf, It.-gen. A. M. Guenther en kolonel Paul T. Carrol, fnet een Amerikaans legertoestel op Schip hol, vflf en vijftig minuten, nadat hij uit Brussel was vertrokken. Gisteren (Donderdag) begon een lange reeks conferenties: met de minister-pre sident, de minister van Buitenlandse Za ken, die van Oorlog en Marine, en met de Nederlandse chefs van staven. Bij deze besprekingen is met nadruk van Nederlandse zijde verklaard, dat ons land vóór alles Amerikaanse wapens moet hebben om zijn taak in het kader van het Atlantisch Pact te kunnen vervullen. Door de trage aanvoer van die wapens len te’’nemen?zai’ïn de” eerste’ plaats w'- moeten,de 32?,°° _0“d!Lde_T?P®“- Europa het uiterste moeten presteren ten bate van eigen militaire paraatheid, opdat Eisenhower over West-Europa’s wil tot zelfverdediging een zo (gunstig mogelijk rapport te Washington kan uitbrengen. Aan een tweede voorwaarde is echter nog moeilijken te voldoen dan aan deze eerste. De nederlaag van de (hoofdzakeljjk) Ame rikaanse troepen in Korea heeft diepe in druk op het Amerikaanse publiek gemaakt, zowel door de zware verliezen als door de kwetsing van de nationale trots. Hier in Europa en ook in de vrije Aziatische sta ten is men geneigd die nederlaag te wijten aan diplomatieke zowel als militaire fou ten van Amerika. Had dat land rood China’s toelating tot de Ver. Naties niet verhinderd, had Mac Arthur zijn troe pen niet de 38ste breedtegraad doen over schrijden, dan-, aldus neemt men in Eu ropa aan, had deze V.N.-actie een groot succes in plaats van een zware nederlaag kunnen worden. Maar in Amerika denkt het publiek er heel anders over, het vindt dat- de andere V. N-naties Amerika in de steek hebben gelaten, zij hebben veel te weinig troepen gezonden, en men haalt Korea ook aan als een voorbeeld van een land, waar de eigen bevolking niet genoeg presteerde voor haar defensie, waarvan een Amerikaans expeditieleger weer eens het slachtoffer is geworden. De Amerikaanse nationale trots is geknauwd en de regering-Truman kan tegen de stemming niet oproeien. Zij moet, ook om de steun van het Amerikaanse volk voor volgend V. N.-acties té behouden, we denken bijv, aan hulp voor de Fransen in Indo-China, thans wel op een soort be straffing van rood China staan. Zij heeft de andere V. N.-acties behalve die achter het Ijzeren Gordijn dan ook reeds gepolst over hun bereidheid China door de V. N. tot agressor te doen verkla- band, inhoudende ongeveer f 1000 bevond. De man rende weg en sprong op de duo van een wachtende motorrijder, die onmid dellijk gas gaf en verdween. Brutale straatroof bleek brutale leugen. De Haagse politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen de dame, die Zaterdag aan gifte deed van een straatroof, waarbij zij een spaarbusje met duizend gulden was kwijtgeraakt. Ze had namelijk het verhaal uit haar duim gezogen, bleek bij het ver hoor. Een mjjlpaal. Door de geboorte van een zoon in het gezin van de 27-jaVige metaal bewerker H. J. Pieterson is het aantal in woners der gemeente Hengelo (O.) op 50.000 gebracht. Rijwielpad van Franeker naar Midlum. Naar de ANWB verneemt zal 26 Januari a.s. de aanleg van een rijwielpad langs de weg Leeuwarden-Harlingen en wel van Franeker naar Midlum worden aanbesteed. Dit is de tweede keer. Enige tijd geleden heeft de Minister van Financiën het werk niet gegund, omdat hij de aanleg van dit rijwielpad niet nodig vond. Diverse orga nisaties hebben zich hiertegen verzet, met het gevolg, dat het nu toch zo ver komt gelukkig. Werkloosheid groter door vorst. De vorst heeft -in December een einde gemaakt aan vele werkzaamheden, terwijl de uitvoering van andere werken werd opgeschort. Hier- Verhogen is mode. De P.T.T. heeft het huis-aan-huis-verspreidingstarief verhoogd van 0.7 op 0.9 cent per exemplaar. Deze verhoging is al enige tijd van kracht en werd zonder meer ingevoerd. De PTT te kent hierbij aan, dat de bezorging van on geadresseerde stukken niet onder de wet- telijke vervoersplicht van de PTT valt, doch het karakter van aanneming van werk draagt. Ook zllverprijs sterk verhoogd. Volgens mededeling van H. Drijfhout en Zoon’s Edelmetaalbedrijven is de zilverprijs per kg (fijn) gestegen van f 106.35—f 108.60 tot f 116.35—f 118.60. Dit in navolging van de verhoogde prijs van zilver te New York en Londen. door is de werkloosheid gestegen van 72.428 tot 102.888. Geheel werkloos waren 75.537 arbeiders (Nov. 51.137), in de DUW werk ten 25.216 (Nov. 10.305) en wachtgeld kre gen 2135 (Nov. 511). Het aantal werkloze landarbeiders steeg van 8868 tot 20.896; bij de bouwarbeiders nam de werkloosheid toe van 11.777 tot 18.757. Er van door met duizend gulden. Duizend gulden was de buit van een tot nu toe onbekend gebleven man, die Maandagmid dag zijn arm door het loket van het post agentschap aan de Putschebocht tè Rotter dam stak en daar een stapeltje bankbil jetten van f 25 wegnam. Nieuwe buslijn tussen ons land en Italië. De N.V. Gelderse Tramwegen te Doetin- chem zal een nieuwe busverbinding tussen Nederland en Italië gaan exploiteren, ver- moedelijk te beginnen in Mei. In de herfst van 1950 heeft deze N.V. de oude busdienst op dit traject moeten staken wegens t li- tenlandse concessie-politiek en deviezen moeilijkheden. Bemanning had griep. Het 4347 ton me tende Italiaanse vrachtschip Pietro heeft Maandag op weg naar Rotterdam moeten terugkeren naar Liverpool, omdat bijna de gehele bemanning griep had. Het schip was Zondag naar Rotterdam vertrokken. Werf moet 90 man ontslaan. De directie van de werf „De Nieuwe Maas” te Vlaar- dingen heeft voor negentig employé’s met ingang van 1 Februari ontslag aange vraagd. De reden hiervan is, dat de firma een proces tegen de N.V. Matex heeft ver leren en dientengevolge haar terreinen moet ontruimen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1