BALANS VAN FRIESLAND k r Martinytoer üs hjoed to sizzen Industrieel O Agrarisch door Nederland Fan de ird 47e Jaargang No. 6 Dinsdap 23 Jan. 19S1 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A, J. OSINGA - Boiaward Economisch ir 4.- i en oor- K. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent psr m.m Oire 87526 D noteringen voor slachtvee bewogen zich op een hoog niveau, terwijl ook de prezen van kalveren een voortdurende tendens tot stijging vertoonden. Hwat hat Gabe Skroar X Bolswards Nieuwsblad :nt :nt :nt •I lat lie TJ. de J. I J lai er de ng igs ten ten 7 De Voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Friesland te Leeu warden hield in de vergadering dier Kamer d.d. 19 Januari 1951 een belangrijk jaar overzicht, waaraan we in het hiervolgend artikel enige gedachten ontlenen. De arbeidsmarkt. De situatie op de arbeidsmarkt was in het algemeen iets ongunstiger dan die in het voorafgaande jaar. Het gemiddelde werk loosheidscijfer voor Friesland lag boven ’t landelijk gemiddelde, waarbij vooral het zandgrondgebied een ongunstige positie in nam. Wanneer men rekening heudt met de omstandigheid, dat talrijke arbeiders uit dit gebied elders emplooi vinden, dan bljjkt wei dat de werkgelegenheid daar niet voldoende Is om het toenemend aanbod van arbeidskrachten op te nemen. In enkele bedrijfstakken bestond nog een tekort aan vakbekwame arbeidskrachten. Naar timmerlieden was geregeld vraag, tengevolge waarvan in verschillende ge vallen in de Rijkswerkplaatsen opgeleiden konden worden geplaatst. afgelopen jaar werden door de vijf streek- vervoersbedrijven 9.474.435 passagiers ver voerd, waarvan 1.518.137 abonné’s, terwijl in totaal een afstand van 11.949.778 dienst- kilometers werd afgelegd. Jan skeide earst, doe tute er Tryn. Hy sei: „Earst rein, dan slnneskyn.” ar at »g. ir- |n> mi en sst en ch .ar lk- nd ad ej> Vtjschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) AN. waar die en, er, :en iet ht. iet I s V er keerswezen. Met betrekking tot het verkeerswezen in Friesland zij in de eerste plaats melding gemaakt van de werken, verband houden de met de uitmonding van het van Ha- rinxmakanaal in de haven van Harlingen, die In het verslagjaar geregeld voortgang vonden. Het Noorderhoofd werd over een lengte van 100 m. doorgegraven, terwijl men be zig is het Noorderhoofd en het oude Zui- derhoofd in te korten om de haveningang te verruimen. De Voorhaven, de Nieuwe Willemshaven en de Noorderhaven werden tot op de normale diepte gebaggerd, ter wijl de vaargeul langs de Pollendam en het ondiepe gedeelte van de Blauwe Slenk eveneens werden uitgediept. Ten aanzien van het binnenscheepvaart- bedrijf kan worden medegedeeld, dat in de wilde vaart het aantal bevrachtingen met ongeveer 2i0 terugliep. Als oorzaak van deze achteruitgang kan worden aan gemerkt het feit, dat dit jaar het vervoer van suikerbieten, dat enige stagnatie on dervond van de hoge waterstand, in hoofd baak heeft plaats gevonden met z.g. vaste bietenschippers, waardoor het totaal aantal bevrachtingen nadelig beïnvloed werd. Desondanks was de goederenhoeveelheid, welke in het afgelopen jaar werd vervoerd, iets hoger dan in het voorafgaande jaar. In de beurtvaart viel ook dit jaar enige te ruggang te constateren. Het eigen vervoer steeg van 262000 ton in 1949 tot 300.000 ton in 1950. De werkzaamheden aan het kanaal Stroo- bos-Fonejacht-Lemmer-Harlingen it nea. Recreaesje-oarde sil it hjir ek net wurde kinne en de skientme fan de tierige grelden is net foldwaende om frjemde lju ta festiging to bringen. Nimt men derby it feit, dat it folk hjir trochstrings fikse hüs- hAldingen hat, dan MO AT elk sjen, dat de oplieding en de biropskar hjir problemen binne fan de earste greatte. It ie mar in diel en faken in lyts diel, hwat yn de eigen omjowing plak fine kin, in bilangryk diel sil it yn oarewei sykje moatte. Men kin dat lykas ik seis, tige bigreatlik fine, de feiten wurde der net oars fan. En it is better yn oare formiddens in soun libben opbouwe to kinnen as hjir om to heukerjen en njiekoar it brea to forgunnen. Inkelde dagen lyn wie der foar it radio in sprek- ker, dy’t it hie oer it forlet, dat de flea- nerrj hie fan allerhanne soarten jonge minsken. Net foar it fleanen seis, mar foar de groun- en administratywurksumheden. En by it oplêzen fan de easken, hwer’t de aspiranten oan foldwaen moasten, wie it hieltyd wer: Ulo en Ambachtsskoalle, in in kelde kear H.B.S. en M.T.S. hwer’t hy fan spriek. It libben freget aloan mear in bi- paelde oplieding. Der kin it praktysk net mear sünder. Dêrom binne wy sa wiis mei üs Uloskoallen, Ambachtsskoalle, H.B.S. en Ryks Middelbere Suvelskoalle. Dat appa- raet is foar in lytse stêd yn dizze hoeke fan it allerwichtichste, hwat hja hawwe kin. It dringt hoe langer hoe mear troch ek op it plattelAn, dat it net ta kin mei de Legere Skoalle, winliken foar gjinlen. Der moat in oplieding by, dy’t it de bern müglik makket de Ijedder fierder op to gean. Mei ütsündering fan Inkelde fleurige saken, dy’t opgong meitsje, kinne de min sken hjirre mar foar ien bern yn eigen affair of bidriuw op it fêst plak rekkenje, foar de caren stiet de kar fan it birop en de oplieding as needsaekUke fragen foar har doar. Als Ik derby op ien wize mei, dan is it dit wol, dat dizze frage net to let oan de oarder staid wurde mei. It is net goed as men earn mar ris bigjint de bern yn eigen bidriuw to brfiken omdat dit hant- De middenstand. Ten aanzien van de mlddenstandsbedrijven kan worden medegedeeld, dat de omzet in vele takken in de eerste maanden des jaars evenals het prijsniveau in het algemeen la biel was met een neiging tot dalen. Dat allej veranderde toen de oorlogsberichten het publiek tot hamsteren brachten. Wel verflauwde de lust daartoe vrjj gauw, mede vanwege de afgenomen koopkracht, maar de situatie was intussen grondig gewijzigd: stijgende prijzen en gestegen omzetcijfers, hoewel tegen het einde- des jaars wel dui delijk werd, dat de hogere omzetten niet blijvend waren. langjen tydlik romte jowt oan de ynkom- sten. ,,Wy kinne de jonge seis skoan brüke,” heart men faken sizze. Dat is tajown, mar kin hy letter ek takomst by jou fine? Forline wike siet hjir in heit to pleitsjen dat ik syn soan dochs oanriede soe thus to bliuwen, hy koe him skoan brüke en dan mei eigen buorkje. Ik koe him syn sin net jaen, hwant takomst siet der net, der wie- ne noch hiel hwat jongere bruorkes, dy’t dat düdlik gendch makken. As de jong- keardels earst tweintich jier binne, is de kans fan in goede posysje yn in oar fak tige lyts. Op it ein fan de Legere Skoalle moat dy fraèch al ünder eagen sjoen wur de, dan steane alle poarten noch iepen. En der binne folie mear müglikheden as wy witte. Hünderten en jitteris hünderten bi- roppen freegje om jongeren, dy’t mei oanllz en ambysje harren derfoar bikwame. De moderne biropskar moat de Alden en mas ters dêrby helpe. Der is de léste jierren hurd oan wurke en it is nou sa, dat der in al- gemiene en in Christlike ep in Katholike foriening is foar dit doel. Sa kin elk, al nel gelang syn principes, de bern ündersykje litte en in stipe krfle yn it dwaen fan in goede kar. Dat is it wurk fan de Alden en de bureaux, dy’t fan har eigen fortrouwenslju bistjürd wurde. De bidrluwen, dus it ekonomysk libben, heart hjiryn gjin baes to wézen, hwant dy sjogge nei it bilang fan har bidriuw en dat is net it goede criterium, ek de Steat is hjiryn de lieder net mei har Arbeidsbureaux, hwant dy hawwe ek oare motlven. Allinnlch de Alden sykje yn dizze har eigen forantwurd- like taek foar har eigen bern op de goede wlze, hja tinke om It godstsjlnstlch, seed- lik en maetskiplik bilang fan It birop, hweryn hja har bern It paed wlze. Dat is har plicht, mar ek har rjucht en dit mejje hja net üt maklikens of om In pear sinten tinne litte. Dizze saek is it omtinken mear as wurdieh. De veehandel. De weersomstandigheden waren in het ver slagjaar voor de handel in vee over het al gemeen weinig gunstig. De handel in gebruiksvee gaf de eerste vier maandfen weinig verandering te zien ^en opzichte van het voorafgaande jaar. De aanvoeren en ook de vraag waren iets gro ter, maar de prijzen bleven op hetzelfde ni veau. Daarna vertoonden de prijzen, speci aal die van kwaliteitsvee, een geleidelijke stijging, hetgeen in verband stond met het streven onder de veehouders om de kwali teit van de veestapel op te voeren en met de toenemende buitenlandse vraag naar Nederlands vee. De export was wederom zeer belangrijk. In totaal werden 8261 dieren uitgevoerd, waarvan 2876 stuks stamboekvee. Belang rijke verschepingen hadden plaats naar België, Argentinië, Brazilië, Duitsland, Franrijk, Israël, Italië, Marokko, Peru en Zwitserland. V reemdelingenverkeer Het vreemdelingenverkeer ondervond de terugslag van de spanningen op interna tionaal politiek gebied, waardoor vele bui tenlanders hun voorgenomen reizen niet hebben uitgevoerd. Het aanhoudend slechte weer was van invloed op het bezoek van binnenlandse toeristen aan Friesland. Over het geheel genomen was daardoor het be zoek aan het watersportgebied ongeveer 15 pet. minder dan in 1949, waartegenover staat, dat het bezoek aan de eilanden na genoeg 15 pet. meer was dan het vorige jaar. Vooral Vlieland en Terschelling moch ten zich verheugen in een grote toevloed van gasten. AS der ien hoeke is, hwer’t de saek fan de takomst fan de bern in wichtige kwesje is, dan is it hjir. De swiere greid- hoeke, frichtber en stylfol stik fan FryslAn hat mar in smelle ekonomyske basis. Al- linnich it greidebidriuw en de dingen, dy’t der mei anneks binne, hawwe hjir in fêst founemint, al It oare moat him der nei ynstelle, oars hinget it yn ’e loft. In pear jier lyn haw ik ris in stüdzje mak ke fan de sosiael-ekonomyske posysje fan de swiere greidhoeke, dy’t gjin twivel liet oan de wierheit, dat der yn dizze sektor net forwachte wurde kin, dat It tal arbei ders en boeren greater wurde sil as it nou is. Op gjin inkelde wlze soe der op hope wurde kinne, hjir Is it bidriuw, hwat it tal minsken oangiet, tige statysk. En der- mei fine ek de saken en bidrluwen yn dizze hoeke har natuerlike en ekonomyske grtn- zen. Wol it harren slagje boppe dizze om- fieming üt to groejjen, dan komme de fac toren, dy’t pleitsje foar in oar plak, hieltyd sterker om ’e hoeke. It gefal Steensma Is dêrfan alwer In foarbyld. Fansels muolt üs dit, wy hiene it bittere graech oars hawn, mar Ier of let komme saken, hwerfan de ekonomyske grounslach net mear efficient is yn de Aide situaesje, ta sokke konse- kwinsjes. It plak fan de yndustry yn de den gestadig, verschillende kunstwerken kwamen gereed of nagenoeg gereed, zodat het in gebruiknemen van deze vaarweg wel niet lang meer op zich zal laten wach ten. De aansluiting van Sneek aan het nieuwe kanaal kwam reeds gereed, terwijl ook de aansluiting van Leeuwarden nu verzekerd is. De import van nieuwe vervoermiddelen was, met uitzondering van die uit de Ver. Staten, bevredigend. De aanschaffing van nieuw materieel werd geremd door de voortdurend oplopende prijzen. In het beroepsgoederenvervoer kon een ge ringe verbetering geconstateerd worden. Het aantal ondernemingen liep door samen voering iets terug, waardoor meer moge lijkheden ontstonden tot een economische bedrijfsvoering. Het bestaande net van vrachtautodiens.ten werd enigszins uitge breid met enkele nieuwe verbindingen, ter wijl wederom enige beurtvaartbedrijven ge heel tot vervoer langs de weg overgingen. Het vervoer per autobus vertoonde een lichte teruggang: desondanks is de totaal indruk van deze bedrijfstak niet onbevre digend. De daling in het reizigersvervoer moet vooral worden toegeschreven aan de steeds meer in zwang komende „bromfiet sen”, hetgeen blijkt uit de omstandigheid, dat het vervoer van abonné’s 's winters veel hoger is dan ’s zomers. In het net van autobuslijnen over Friesland kwamen weinig wijzigingen voor. In het Stijgende productie. TAE inspanning van het bedrijfsleven ge- durende het afgelopen jaar komt tot uiting in de stijging van de productie-index die op basis 1938 100 in 1949 gemiddeld 126 bedroeg en over October j.l. reeds ge klommen was tot 159, aldus spreker. Ook de arbeidsproductiviteit steeg in het afge lopen jaar verder, al bleef zij nog beneden het vooroorlogs cijfer. Wel lag de werkloos heid in het afgelopen jaar een fractie bo ven die van 1949, zij bleef toch gemiddeld beneden 3 pet. en was dus van geen bete kenis. Geconstateerd kan worden, dat onze export naar de Verenigde Staten, uit deviezen oogpunt zo belangrijk, ook in het afge lopen jaar wederom gegroeid is. De invoer uit België hier te lande nam sterk toe, wat de vereffening met dat land niet ge makkelijker maakte. Daarentegen was onze uitvoer naar West-Duitsland aanzienlijk groter dan de invoer van daar en van zeer grote omvang, mede doordat Duitsland zijn invoer uit ons land voor ruim 80 pet. vrij gaf. veroorzaakte een ernstige ongerustheid on der de veehouders, welke ook weerklank vond in de Tweede Kamer bij de behande ling van de Landbouwbegroting. Hoewel de vooruitzichten van de afzetmo gelijkheden van onze zuivelproducten aan vankelijk vrjj ongunstig werden geacht, bleek er echter nog een ruime export ge handhaafd te kunnen worden. België en Duitsland namen belangrijk meer boter dan in 1949. Ook de kaasexport naar België nam toe, doch vooral Duitsland werd weer een grote afnemer van dit product. De productie van gecondenseerde melk en van melkpoeder steeg belangrijk. De export van condens naar de troepen was wederom van betekenis, terwijl van het mogere melkpoe der een gedeelte naar Engeland werd ver kocht. In het bijzonder dient gememoreerd te worden de levering van consumptiemelk aan het Amerikaanse leger in West-Duits land. De aanvoer van boter was aanzienlijk gro ter dan in 1949. In het begin van het jaar konden belangrijke hoeveelheden naar Duitsland worden verkocht, maar in April liepen de prijzen aanmerkelijk terug, zo dat 15 pct. van de jaarproductie naar En geland beneden de kostprijs moest worden afgezet. Ondanks het feit, dat behalve België en Duitsland, ook Zwitserland, Frankrijk en Italië belangstelling voor onze boter had den, kon de gehele productie niet worden geplaatst. Het overschot werd in koelhui zen opgeslagen en kon aan het einde des jaars geruimd .worden door vraag van ver schillende zijden. In het verslagjaar waren België en Duits land de voornaamste afnemers. De productie van kaas bleef iets ten achter bij die van 1949, doch bereikte met haar 110.000 ton toch nog het vooroorlogse peil. Mede tengevolge van het verschijnen van Duitsland onder de afnemers vond er een verschuiving plaats van de volvette kaas naar de 40 pet. soorten. Houten huizen voor emigranten. In het Wilhelminaplantsoen te Bussum bouwt men twee huizen helemaal uit hout. Het zijn modellen van uitneembare woningen, die een Amsterdamse firma in grote aantallen in Duitsland wil laten maken voor emi granten. Trouwens, ook voor Nederlanders komen zij in aanmerking. Geen leugen. In de televisieuitzending van 25 Januari zal een demonstratie worden gegeven met een leugenverklikker (liede- tector) welke door Philips-technici is ge construeerd. Auto te water. Doordat te Emmeloord op de Urkervaart de pont plotseling achter uitgleed, schoof een auto uit Vriezenveen in het water. Wagen vol water, drie inzit tenden gered. Hoog bezoek. Van 22 tot 24 Januari brengt de Nieuw-Zeelandse minister-president, de heer Holland, als gast van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land. Wil je kiezen? Jawel! Dezer dagen is een ontwerp van een geheel nieuwe kieswet de Ministerraad gepasseerd. Binnenkort kan de indiening van het ontwerp bij de Tweede Kamer tegemoet worden gezien. Dat was niet de bedoeling. De politie te St. Willebrord heeft een in lompen gehulde vrouw gearresteerd, die bij elkaar gebedel de kleren verkocht. Onbewaakte overwegen. Op een vijftal tot dusver bewaakte overwegen in Friesland zal een fllkkerlicht-installatie worden aan gebracht. O.a. te Tietjerk. Het stationnetje aldaar, dat al sinds jaren in onbruik was geraakt, zal op afbraak worden ver kocht. O, die bromfietsen. De 25-jarige student M. H. L. Kusters uit Gilze-Rijen is ten ge volge van een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Op een kruispunt bij Grave kreeg de student, die op een bromfiets reed, een aanrijding met een vrachtauto. De jongeman liep een schedelbasisfractuur op en overleden tijdens het transport naar een ziekenhuis te Oss. Oorlogssouvenir. In de huiskamer van ds burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoek- zema, is de haard uit elkaar gesprongen, doordat een projectiel, dat er met een blok hout was ingekomen, ontplofte. Mevr. Hoekzema werd licht gewond. In de kamer werd vrij veel schade aangericht. Ezel uit Tegelse passiespelen overleden. Op hoge leeftijd, naar wordt geschat dertig jaar, is de ezel, die -zo vele malen in de scène „Intocht in Jeruzalem” is opgetreden tijdens de Tegelse passiespelen, overleden. Honderdduizenden hebben dit grauwtje in zjjn nederige rol gezien tijdens de spelen. Maatschoenwerk en reparatie duurder. Een niet onbelangrijke verdere stijging van de prjjzen voor maatschoenen en schoenrepa- ratie is onvermijdelijk. Aldus de conclusie, waartoe de federatie van schoenmakerspa- troonsbonden en het bestuur van de vak groep schoenherstellers, maat- en ortho- paedische schoenmakers in een gecombi neerde vergadering zijn gekomen. De kous op de kop. Een smokkelaar uit Sint Willebrord (N.Br.) kreeg Dinsdag nacht de (nylon) kous op de kop, toen hij nabij Sprondel recht In de armen van een agent liep met een vrachtje van 600 paar nylons ter waarde van pl.m. 2500 gulden bij zieh. Hö bromt nu in Brv a. p jaar voor gifmengster. Voor de recht-1 bank te Roermond is acht jaar gevangenis straf geëist met aftrek tegen de 34-jarige vrouw van P. M. Mater uit Tegelen we gens een poging tot moord: zjj zou in 1948 haar man vergif in zijn eten hebben toe gediend, hetgeen een vrijwel totale- ver lamming van het zenuwstelsel en het vrij wel volledige verlies van het gezichtsver mogen ten gevolge heeft gehad. Zelfs toen de man in het ziekenhuis werd verpleegd, wist zij hem nog vergif te geven in de ver snaperingen die zij voor hem meebracht. De wolveemarkt kenmerkte zich door een ruime bezetting gedurende het gehele jaar. Vette schapen en lammeren noteerden hoge prijzen. De aanvoer van magere varkens was vrij aanzienlijk met teruggaande noteringen, totdat omstreeks September een constant prijsniveau werd bereikt. Meisje geschaakt, één jaar geëist. Een ex pediteur uit Rotterdam, die eind October 1950 een meisje had geschaakt, hoorde voor de Rotterdamse rechtbank een gevangenis straf van een jaar met aftrek tegen zich eisen. Tegen een ander meisje, dat de ex pediteur had geholpen, werd een voorwaar delijke straf van 14 dagen met ©en proef tijd van 3 jaar geëist. De post in nieuw habyt. Naar verluidt zal het personeel van de PTT dit jaar in een uniform van nieuwe snit worden gestoken. Bestellers en andere PTTers krijgen voort aan dienstkleding van blauw laken met een open kraag. In verband daarmee wor den ook bijbehorende overhemden en das sen bij de uniformen verstrekt. Harde wind veroorzaakte dodelijke aanrij ding. De 30-jarige echtgenote van J. Wijer te Huins raakte tengevolge van de harde wind onder een melkauto. Zij werd over reden en was vrijwel op slag dood. De vrouw laat een man en drie jonge kinderen achter. Wanneer getrouwd? In Emmeloord, op het voorlopige raadhuis, werd 16 September '50 het huwelijk voltrokken van een jong echt paar. Vier maanden later (16 Januari 1951) werden het echtpaar en schoonouders van de bruidegom opgebeld als alsnog hun handtekening te plaatsen. Men had op 16 September van het vorig jaar verzuimd de registers te tekenen. Christlanl verloor. De zanger Eddy Chris tian!, die van mening was, dat hij zijn con tract voor twee jaar met een gramofoon- platenconcern niet behoefde na te komen, indien hjj de daarop voor contractbreuk gestelde boete slechts betaalde, werd door de Amsterdame rechtbank veroordeeld f 5000 te betalen voor iedere gramofoon- plaat, die hij gedurende die twee jaar bij vorder-1 anderen zou laten opnemen. Boeren: goed jaar. Evenals in de belde voorgaande jaren is 1950 voor de agrarische bedrijven een voorspoedig natuurlijk jaar geweest, al zal men voor wat de resultaten betreft, gezien de veelzijdigheid van deze bedrijfstak, een zekere restrictie dienen toe te passen. De veehouderij, voor zover deze zich op de zuivel richtte, kan zeker op een goed jaar terugzien, aangezien de weersomstandighe den vooral in het voorjaar en de zomer uitermate gunstig waren voor een overvloe dige grasgroel, hetgeen van belang was in verband met de noodzakelijkheid tot be perking van de krachtvoederimport. Mede door de Invoering van verbeterde metho den van hooiwinning, grasdrogen en inkui len, wist men de winterreserve uit de grasgroel belangrijk op te voeren, terwijl de uitbreiding van de veestapel en van de productie alsmede de voor ons gewest zo belangrijke veredeling verdere voortgang konden vinden. Niet onvermeld mag blijven het t.b.c.vrij worden van de Friese veestapel. Friesland Is na jarenlange strijd thans vrij van t.b.c. onder het rundvee en de eerste provincie, welke een provinciale verordening, n.l. de Rundvee-tuberculose-verordening, als be kroning op dit streven in werking heeft zien treden. Het natte najaar had een minder gunstige invloed, waarbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan de akkerbouw. Door de slechte weersomstandigheden is de zo be langrijke aardappelcampagne stroef verlo pen, waardoor de productiekosten aanzien lijk hoger waren dan normaal, terwijl de opbrengst matig en het verlies groot wa ren. Ten aanzien van de graanteelt moet mel ding worden gemaakt van de prijsvaststel ling voor gerst en tarwe, ten doel hebbend de verbouw van laatstgenoemd gewas te bevorderen. De opbrengsten waren in het verslagjaar lager dan in 1949, toen van een record-opbrengst kon worden gesproken. Kon het najaar van 1949 voor de afzet van tuinbouwproducten zeer gunstig ge noemd worden, in het verslagjaar had de afzet een minder bevredigend verloop, het geen mede veroorzaakt werd door het feit dat door de overvloedige regenval de oogst in de verschillende West-Europese landen groter was dan normaal. Waren de voor uitzichten aanvankelijk moedgevend, in de tijd, dat de zomergroenten aan de markt kwamen, waren de overschotten niet meer te plaatsen als gevolg van de betalings moeilijkheden met Duitsland. Handel en nijverheid. Ten aanzien van handel en nijverheid in ons gewest gedurende het verslagjaar kan o.a. het volgende worden medegedeeld. Voor wat de zuivelindustrie betreft,, zij al lereerst melding gemaakt van de steeds wassende melkaanvoer, welke in het afge lopen jaar 10 tot 15 pet. boven die in 1949 en voor het grootste gedeelte van het jaar ook boven het peil van 1939. Hoewel de afzetmogelijkheden der zuivelproducten zich aanvankelijk slecht lieten aanziën, kwam er in de zomer hierin een wending ten gunste. Vooral kaas verkeerde in een alleszins redelijke positie, welke echter on gunstig beïnvloed werd door de instelling van een heffing op alle geëxporteerde kaas, welke heffing ten doel had de binnenlandse kaasprjjzen te remmen. Op 1 Januari 1950 werd de garantiemelk- prtjs verhoogd van 17.75 ct. tot 18 ct., ter wijl voor consumptiemelk de garantieprijs 0.25 ct. hoger werd vastgesteld. De vaststelling van de melkprijs op 17.5 eent voor het nieuwe raelkjaar heeft fh swiere greidhoeke is lyts en bliuwt lyts, Friesland heel wat stof doen opwaaien en it klimaat is hjir net yndustrieel en wurdt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1