i KABINET-DREES AFGETREDEN CHINA GEEN AGRESSOR, MAAR ENKEL S3 „AANVALLER IN KOREA” door Nederland Vrijdag 2ó Jaa. 1951 47e Jaargang No. 7 Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA Bolsward Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Buitenlands Overzicht H.M. DE KONINGIN RAADPLEEGT RAAR ADVISEURS üs hjoed sizzen to Laatste Berichten West-Europa geen volledig partner maar slechts pion t het ielsje Lngen trek leave •a en te yn imels a dy n Ik rtelle rijke- rtske an It iappe t ge- r. Ek st er noest ANTWOORD AAN MOSKOU: ALLE DREIGENDE VRAGEN MOETEN BESPROKEN. pitlch Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) I bitan- b. irigen r mei 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs» 10 cent per m.m Giro 87926 zal krijgen. Nu Amerika in Azië de mede werking der nog vrije Aziatische staten dreigt te ontvallen, en daarom de kans toe- j neemt dat dit werelddeel ten offer zal val len aan Chinees-Russische samenwerking zou deze oorlogspartij, voordat China zich ’tot een grootscheepse actie volledig kan hebben toegerust, de aanstichter van dit al les, Moskou, in het hart willen treffen en vernietigen. Dat zijn zeer alarmerende ge ruchten, die het nog betreurenswaardiger maken, dat Bolswarils Nieuwsblad Russisch-Chinese samenzwering strikjes en lintsjes. „aanvaller in Korea”. de fijnere den verwacht. uit Formosa i Als een klein plaatsje de „Invasie” van een stelling Hollandse soldaten meemaakt, is het uiteraard in een minimum van tijd een drukte van belang. Rechts op de foto: Een verbindingsofficier, die hoog in een paal de eerste telefoonleidingen bevestigt. dat de Russen West-Duitse rend, over voor imen. 'eten, uden, insde s bul et zo pe as ir yn okke bem, o né ouwe noal, 1 der ;r ek. >el F. ortel- earre l, dat n ta- arte? hwat, :sitte. joun. ■etsje, yslin, liket lie sa i oar- riuwt ■1 for- ke, ik krln. e slik wurk léze, onjuist zijn, dat er gaandeweg tussen India en rood China in een of andere vorm een samenwerking ontstaat, welke een zo reus achtig Aziatisch blok zou vormen, dat het zelfs Moskou vrees zou inboezemen en dit zijn toevlucht zou doen zoeken in een Eu ropese samenwerking. Voorlopig lijkt dat uit beduchtheid herbewapening Hef de Deinumer halte niet op. Op initia tief van ds. Haseloop heeft men te Deinum, Boksum en Blessum meer dan 400 hand tekeningen verzameld om kracht bij te zet ten aan een schrijven, dat naar de directie van de N. S. is gestuurd om te protesteren tegen de voorgenomen opheffing van de halte Deinum. bevatten koffie, thee, cacao, suiker, groen ten, zuivelproducten, oliëp, vetten, voedings middelen, textielgrondstoffen, garens, elec- trische apparaten en chemicaliën. Oosten- e die fik» c. En St in 5 mar 1 gau oanne ou P. ostlik lellige sjen? Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten zijn bereid met Rusland te confereren over Duitsland, indien Rusland van zijn kant instemt met een bespreking van „alle vraagstukken, die de wereldvrede zouden kunnen bedreigen”. Dit is de voornaamste inhoud van de no ta’s, die de Westelijke Grote Drie aan Rus land hebben gezonden. Bovendien stellen de Westelijke mogendheden als voorwaarde VAN HET KOREA-FRONT. Een kleine gepantserde strijdmacht van de verbonden legers is via de stad Hoengsong ten Noorden van Wonjoe doorgestoten tot op een punt minder dan 50 km van de 38e breedtegraad. Dit is het Noordelijkste punt dat de troepen van de V N. sinds de val van Seoel hebben bereikt. Tegelijk rukte een andere strijdmacht on der dekking van artillerie en vliegtuigen de plaats Jongwol ten Oosten van Wonjoe binnen. 7aar- genT i kan i fan -telst gjin dy moal, ikom- wyn, ig en iefke. yt dü t mei s Aide ld. trijs re by rd sa geen 1 een aakt. g hij I zich I ooit ver- Zfl ittin- Üfen- Haar jaar Nee, haai soort d. kenje rek- i. heai. uoike alle- Ook een vierdaagse. Het Hoofdbestuur van de Ned. Vereniging van Ex-Politieke gevan genen uit de bezettingsjaren deelt ons me de, dat op verzoek van de drie Noordelijke provincies dit jaar het 6e Congres wordt gehouden en wel op 6, 7, 8 en 9 Juni a.s., waarvoor alle zalen in het Sociëteitsge bouw aldaar zijn gehuurd. „Grondslag vervallen”. Officieel is omtrent del ontslagneming van het kabinet meegedeeld: „Waar het mi nisterie in hoofdzaak op samenwerking van vertrouwensmannen van vier partijen was gegrondvest, is door de opzegging van het vertrouwen aan Minister Stikker door de Tweede Kamerfractie van de WD en door zijn daaruit voortgevloeide ontslag aanvrage de oorspronkelijke grondslag aan het kabinet verder ontvallen. Dit is voor het kabinet aanleiding geweest de portefeuilles ter beschikking van de Koningin te stellen, ten einde H. M. de gelegenheid te geven zich te beraden over de wenselijkheid een ander ministerie met de behartiging van ’s lands zaken te belasten. Dit omvat tevens een aanbieding van een ontslagaanvrage van de staatssecretarissen. H. M. heeft de ministers en de staatssecretarissen verzocht, al datgene te blijven verrichten, wat zij in ’s lands belang noodzakelijk achten tot het tijdstip van een eventuele ambtsaanvaarding van nieuwe ambtsdragers.” (Zie verder ons Kameroverzicht op pag. 1, 2de blad). Zie ginds komt de stoomboot. De „Oranje” wordt Zaterdag a.s. om 8 uur voor IJmui- Ontscheping vermoedelijk om één uur ’s middags te Rotterdam. Noodlanding. Na het vertrek van de Con stellation PH-TET (Tilburg) van Schiphol naar New York en Curasao, bleek, dat het neuswiel niet normaal functionneerde. Het toestel vloog terug naar Schiphol en landde op de beide hoofdwielen. De gezagvoerder wist de machine in deze stand te houden tot 200 meter voor het einde van de baan, waar zij tot stilstand kwam. Toen zakte het toestel naar voren, waarbij de neus werd beschadigd. Zowel de bemanning als de 40 passagiers konden het vliegtuig ongedeerd verlaten. Net al to bont, mei O, faem, dou biklagest jit ienkear dyn sintsjes. Washington bekend gemaakt. Rusland had voorgesteld een vlermogend- hedenconferentie te houden uitsluitend over het Duitse vraagstuk. DUIZENDEN DODEN OP OOST- NIEUW-GUTNEA. Tengevolge van de plotselinge uitbarsting van de Mount Lamington op oostelijk Nieuw-Guinea zijn 34 blanken en naar schatting 3 4 duizend inheemsen om het leven gekomen. De Noordelijke krater- wand is door de bijzonder hevige eruptie geheel weggeslagen en in een gebied met een straal van 12 kilometer rond de berg ztjn alle levende wezens door verbranding omgekomen. al In moal e om t hiel irdel. for- t lês- Zulnlgheld met gas geboden. De kolentoe wijzing aan de gasfabrieken is tijdelijk met 20 pet. verminderd. De Vakgroep Gasbe drijven heeft de directies, in afwachting van een officieel schrijven van de regering, me degedeeld dat de gasproductie daardoor slechts 80 pct. van de behoefte zal kunnen bedragen. Er moeten maatregelen genomen worden om het gasverbruik in de komende maanden met 20 pet. te beperken. Gesehenkkaarten Rjjkspostspaarbank. Ten einde op gemakkelijk en aantrekkelijke wijze een spaarbankinleg ten geschenke te kunnen geven bijv, bij geboorte en ver jaardagen, geeft de Rijkspostspaarbank nu gesehenkkaarten uit in de waarden van een gulden en een rijksdaalder. Deze kaarten kunnen niet tegen contant geld worden ingewisseld, het bedrag moet op een bestaand of een nieuw boekje wor den bijgeschreven. Abonnementsprijs ZWITSERLAND BEGRAAFT ZIJN DODEN. In de Zwitsere steden Andermatt, Vals en Eisten zijn Woensdag talrijke slachtoffers begraven van de lawinerampen, die het Al pengebied in de laatste dagen hebben ge teisterd. Het aantal doden in Zwitserland bedraagt tot dusver 75. In Oostenrijk be draagt het dodencijfer 168-en in Italië 32. Uit Genève werd Woensdag gemeld, dat in de Alpen weer enorme sneeuwmassa’s in beweging zijn gekomen, waardoor talrijke dorpen opnieuw aan lawine-gevaar bloot staan. In de Oostenrijkse stad Innsbruck is een hele stadswijk ontruimd wegens het lawine-gevaar. Ook in de omgeving van Heiligenblut vreest men voor nieuwe lawines. In Zwitserland zijn 37 huizen, drie hotels en meer dan 100 schuren verwoest, terwijl honderden stuks vee verloren gingen. De schade in Italië loopt in de millioenen lire. Het spoorwegverkeer tussen Innsbruck en Zwitserland is na een onderbreking van 3 dagen hervat. Intussen wijzen de Zwitserse autoriteiten er op, dat de voorzorgsmaatregelen, geno men ter bescherming van de gasten, zeer doeltreffend zijn gebleken. Geen enkele gast is in gevaar gekomen. De slachtoffers vie len voornamelijk onder gidsen, boeren en werklieden in onbeschermde gebieden. Ook een record. De 83-jarige Driek Kien te Venray maakt er aanspraak op, de oud ste bromfietsrijder van Nederland te zijn. De omgekeerde wereld. Een wild zwijn, dat te hellingen in Groningen werd nage zet, keerde zich tegen een zijner achtervol gers en dreef hem op de vlucht. en de wateren daaromheen moeten worden teruggetrokken en Peking zou als lid der V. N. moeten worden toegelaten. Tegen de wil der Ver. Staten, wier vertegenwoor digers deze z.g. concessies en voorwaarden van rood China slechts een poging noem den om verdeeldheid onder de leden der V. N. te scheppen, besloot de politieke com missie der V. N. 48 uur te nemen voor bestudering van en het vragen van nadere inlichtingen over het Chinese aanbod. Ge slepen als de Chinezen zijn, zetten zij tijdens de onderhandelingen hun offensief in Ko rea ook zo goed als stop, blijkbaar om een gunstige sfeer voor hun voorstellen te scheppen. Noch een Marshallplan voor het Verre Oos ten, noch een Stille Oceaan-pact, dat Chi na uitsluit, zullen de Aziatische landen de betrekkelijke argeloosheid waarmede zij het Chinese communisme tegemoet treden kun nen doen opgeven. Een mogelijkheid is nog als de berichten van het bovengenoemde Amerikaanse tijdschrift over een Toch een halve eeuw volgehouden. De heer Elle Mol uit Schellinkhout, onder Hoorn, viert 1 Febr. zijn gouden jubileum als wa- I termolenaar. Toen hij in 1901 werd be noemd, was zijn salaris f 105 per jaar plus tien liter petroleum plus 1200 turven plus vrij wonen in een der molens. Wordt kuikensexer. Aan een dienstplichti ge te Vriezenveen is uitsel van eerste oefe ning verleend, omdat hij kuikensexer is. Dat is iemand, die een haantje'van een hennetje kan onderscheiden (direct na de geboorte) en op dit terrein bestaan maar weinig ex perts. Door auto gegrepen. De bekende Friese veefokker R. Bootsma is Dinsdagavond te Schamegoutum bij Sneek op zijn fiets door een auto gegrepen. B. overleed op weg naar het ziekenhuis. Goede geste. Het Nederlands Unac comi té heeft f 50.000 beschikbaar gesteld voor hulp aan de kinderen in Noord-Griekenland waarvoor het kinder-noodfonds van de Ver. Naties (Unicef) een rijdend consultatie bureau zal aankopen. 2000 1. benzine en evenveel olie stroomden weg, toen een tankauto van Gulf uit Leeu warden te Doniaga in de berm raakte en kantelde. De inzittenden wisten door d« vrije deur zich uit hun positie te bevrij den. Alarmoefening voor de strijdkrachten. Ten einde te onderzoeken hoe het staat met de paraatheid van de strijdkrachten zal bin nenkort een grote alarmoefening worden gehouden, wordt officieel in Den Haag mee gedeeld. Tijdens de oefening zullen in het gehele land onderdelen plotseling snel wor den verplaatst. Michael Howard veroordeeld. Michael Ho ward, de pseudo-producer, die filmsterren engageerde voor Hollywood men herin nert zich het geruchtmakende geval met de Rotterdamse mannequin Ankie v. Kooy is veroordeeld tot betaling van f 975.25 plus 5 pet. rente, indien hij in gebreke zou blijven. Tevens werd beslag bevolen op zijn eigendommen, zijnde enige koffers met kle. ren. Laf. Lood en zinken afvoerpijpen zijn ge stolen uit de eeuwenoude Kruiskerk te Ber gum (Fr.). Vertegenwoordiger met auto en f 6700 zoek De Amsterdamse politie zoekt naar een 42- jarige vertegenwoordiger van een machine fabriek in de hoofdstad, die er een paar weken geleden vandoor is gegaan met een auto van zijn patroon en een bedrag van f 6700, dat hij van een klant had ontvan gen. Om te leren.Tien vakbondbestuurders vertrokken naar Amerika om er een studie te maken van de verhoudingen tussen vak beweging en de overheid aldaar, terwijl een tweede groep studie zal maken van de ver keerstechnische organisatie. Volgens deskundigen, die met diplomatieke kneepjes bekend hun eentje hebben de Ver. Staten een voorstel ingediend bjj de politieke commissie der Ver. Naties om communis tisch China tot aanvaller in Korea te ver klaren. Er was wel een aantal landen dat bereid was dit voorstel reeds bij de indie ning te steunen o.a. enige Zuid-Ameri- kaanse Staten maar na de Verenigde Staten belangrijkste Westelijke leden der V. N. als bijv. Groot-Brittannië waren voorzichtig, zij wilden eerst nog even de De slager en het meisje. Een slager te Veendam heeft, kort nadat hij een meisje dat „voor drie gulden vlees” kwam halen, haar boodschap had meegegeven, een woe dend telefoontje van een concurrent ont vangen, die goedkoop dienstmeisje ger. Kruis ging, Hasselman kwam. Van offi ciële zijde wordt medegedeeld, dat de Mi nister van Oorlog, mr. 's Jacob, tot de conclusie is gekomen, dat er te veel ver schil van inzicht bestaat tussen hem en de hoogste legerleiding, omtrent de Wijze, waarop onze strijdkrachten kunnen en moe ten worden gereorganiseerd, zodat de mi nister zich Maandag na afloop van de mi nisterraad zich tot zijn leedwezen genood zaakt heeft gezien aan de chef van de Ge nerale Staf, generaal mr. H. J. Kruis, mee te delen, dat hij zijn post aan een ander zou moeten overgeven. Minister ’s Jacob is door de Koningin in audiëntie ontvangen, waarbij de -bewinds man de genomen besluiten heeft, toegelicht. Het ligt in het voornemen de kolonel der huzaren, B. R. P. F. Hasselman, inspecteur der cavalerie, tot chef van de Generale Staf voor te dragen. Zijn benoeming zal waar schijnlijk 1 Febr. a.s. ingaan. hem mededeelde, dat hij te verkocht. Het meisje was het van de concurrerende sla- T~jr. W. Drees en mr. J. R. H. van Schaik .hebben Woensdag- middag aan H.M. de Koningin in het paleis Noordeinde het ontslag van het kabinet aangeboden. Dit besluit heeft het kabi net genomen, nadat de premier kort te voren in de Tweede Kamer had medegedeeld, dat minister Stikker zijn portefeuille ter beschikking heeft gesteld. Na het bezoek van de heren Drees en Van Schaik is H.M. ter stond begonnen met het raadplegen van de adviseurs (o.m. de voorzitters van de Kamers en de vice-president van de Raad van State), die bij de formatie van een kabinet gewoonlijk door haar worden gehoord. Zij heeft om ruim half vijf de voorzitter Van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, ontvangen. Het onderhoud duurde bijna een uur. W.-Europa slechts als pion en niet als volwaardig partner van de Ver. Staten fungeert. In het laatste geval zou het meer invloed op de te nemen beslis singen kunnen uitoefenen. Belangrijk zal zijn welke rapporten generaal Eisenhower te Washington over W.-EuropA zal uit brengen. Hij heeft overal goede wil aange troffen, bij de West-Duitse regering aan gedrongen op medewerking aan de Euro pese defensie, waarin de generaal ook Tur kije denkt te betrekken, maar hij moet in Italië en Frankrijk toch ook wel iets ge merkt hebben van communistisch verzet tegen zijn missie. Dat moge enerzijds zijn voordelen hebben, omdat het Washington kan overtuigen, dat de militaire inspanning van W.-Europa niet zo hoog mag worden opgevoerd, dat de economische toestand er door zou worden aangetast, wat het communisme in de'hand zou werken, an derzijds geeft het toch een zeker ontmoe digend beeld van het huidige West-Europa. Zelfs Engeland ontkomt niet geheel aan dat beelfl, een der deel der socialistische pers zelve oefent critiek op de regering, dat zij te zeer achter de feïfen zou aanlopen. Haar zwakke meerderheid in het parlement had haar conservatieve tegenstanders ook doen hopen dat zij in deze tijden van cri sis zou streven naar een coalitieregering of verzoenende politiek, doch enige plaats gehad hebbende veranderingen in het kabi net wijzen naar het tegendeel. dienden er al steun aan toezegde. Groot Brittannië en menig ander Europees land wensten echter niet alleen een breuk met rood China, welke uit het aannemen I van het Amerikaanse voorstel zou voort- Amerikaanse commentatoren Moskou haast vloeien, zo lang mogelijk uit te stellen, maar nog vuriger een breuk met de vrije Aziatische en Arabische staten te voorko men, die geen veroordeling van China wil den en zich*nog altijd inspannen een ver gelijk te vinden. Werd het Amerikaanse voorstel aangenomen, dan zou dat dus te vens betekenen dat het Westen in de prac- tische politiek in Azië, welke eigenlijk g° heel beheerst wordt door de situatie te'1 opzichte van China, feitelijk geen mede standers van betekenis in dat werelddeel zelve meer zou hebben. Een zeer ongunsti ge positie voor het Westen bij de huidige crisis in de wereldpolitiek. Daarom wacht ten de grote West-Europese landen het re sultaat van nieuw overleg tussen India e' rood China liever eerst af, hoewel de Amerikaanse regering harerzijds ook al wat water in haar wijn had gedaan om deze I landen voor haar standpunt te winnen. Zij i had n.l aanvankelijk ’t plan communistisch China tot agressor zonder meer te verkla ren, maar maakte er tenslotte van Verbazingwekkend was de houding van de Nederlandse afgevaardigde bij de V. N„ nog voor de Amerikanen hun voorstel in-1 zijn, bete kende dit dat ook na de veroordeling de actie, welke de V. N. dan tegen China zou kunnen ondernemen, beperkt zou blijven tot Korea zelf en dus een grote oorlog tegen China zou worden vermeden. Als resultaat van het overleg tussen India en rood China kon echter de Indiase vertegenwoordiger bij de Ver. Naties een z.i. nieuw stel Chinese voorwaarden voor de regeling der Koreaan se kwestie en andere problemen van het Verre Oosten ter tafel brengen. Goed be keken Ijjken ze meer een verduidelijking der oude voorstellen, maar inderdaad wor. den er enkele concessies gedaan. Niet vast gehouden wordt aan de eis dat de conferen tie der commissie van zeven (Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland. China, In dia en Egypte) die de onderhandelingen zal voeren, en welke de Aziatische landen al hebben voorgesteld in te s ellen, op Chi nees gebied moet bijeenkomen; ook willen I de Chinezen een tijdelijke wapenstilstand mogelijk maken, doordat deze als eerste punt door die conferentie kan worden be handeld. Ook houdt Peking niet vast aan haar eis dat het tot de Ver. Naties moet zijn toegelaten voor de bedoelde conferentie kan plaats hebben. Wanneer die conferentie mocht besluiten de buitenlandse troepen uit Korea terug te trekken en dit besluit in de practijk wordt uitgevoerd, zal ook Chi na haar vrijwilligers adviseren naar hun land terug te keren. Deze laatste toezeg ging is wel heel voorzichtig gesteld, als deze z.g. vrijwilligers dit advies niet opvol gen en de Noord-Koreanen toch helpen om van heel Korea een volksrepubliek te ma ken, zou een verwijt daarover niet de Chi nese regering kunnen treffen. Peking stelt verder yoor een definitieve regeling dan ook de eis, dat het Koreaanse volk zijn Jn- wendige problemen zelf zal oplossen en de Amerikaanse strijdkrachten zouden ook Handelsverkeer Nede. land-Ooetenryk. Vol gens de Oostenrijkse statistiek heeft Neder land in November j.l. goederen ter waarde van 31.7 millioen Schilling van Oostenrijk betrokken en voor 33.7 millioen aan dit land geleverd. De Nederlandse leveringen dat een voorlopige conferentie in Parijs de -«-mJ- punten van de agenda dhr vier-mogendhe- denconferentie en hun volgorde zal vast stellen. De inhoud van de drie jongste Westelijke rijk leverde daartegenover aan Nederland j nota’s is Woensdag in Londen, Parijs en gezaagd hout, papier, ijzerwaren, machines, motoren, gummi waren enz. kat uit de boom kijken, ondanks de druk van het Amerikaanse Huis van Af gevaar- 6Chter een droom. Er is niets" dat op Rus- digden, dat om onverwijld ingrijpen vroe". I SiSehe geneigdheid zich met het Westen te verstaan wijst, al lopen er dan ook ge ruchten, I voor de waarvoor zij in nota’s Engeland en Frank rijk nog eens hebben gewaarschuwd tot vérgaande concessies in Europa bereid zouden zijn. Opmerkelijk is dat sommige bezweren dergeïijke concessies te doen, niet j om de herbewapening van de baan te krij gen, maar omdat zij menen, dat als de Russen niet inschikkelijk worden, in de Ver. Staten de oorlogspartij de overhand Malversaties te Garderen. De rijkspolitie te Garderen heeft een onderzoek ingesteld naar malversaties, die zouden zijn gebleken bij de bouw van een militair kamp. Er zou den duizenden guldens mee gemoeid zijn. Een aantal personen is gearresteerd. Staat koopt Hoog Buurlo. Met de aankoop van ’t landgoed „Hoog-Buurlo” ter grootte van 572 ha., heeft het Staatsbosbeheer zijn grondbezit op de Veluwe belangrijk uitge breid. Hw. t hat Gabe Skroar Regering In cassatie inzake Ambon. De regering heeft besloten in cassatie te gaan tegen de uitspraak van het Gerechtshof te Den Haag in zake het afvloeien enz. der Ambonese militairen van het voormalige KNIL op Java, zo verneemt het ANP.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1