K! BEATRIX WURDT 13 JIER EMIGREREN: EEN GROTE STAP "aal /oor Martinvtoer •mg :n üs hjoed to sizzen d. Fan de va rd i a.s. a, door Nederland DE wichtichste en slimste kwesje by de oplossing fan de oplieding foar de bem nei de seisde klasse, sit him yn de feitlike situaesje fan de skoallen. Us apparaet is binefter bleaun by de tiid en de bihoeften. Der binne twa oarloggen tige skuld mei oan, mar de feiten binne der net minder pynlik om. No. 8 47e Jaargang Dinsdag 30 Jan. 1981 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward RB A RA wordt rt. Ineker- dank zij luchtige Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) onvol- iestaat 3INS- >nder- rtstaat 28 JAN. I in een e songs, ilijkheid Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar k- k Bolswards Nieuwsblad PYT. te sparen, in heb. je thee kwa 8 jaar, estuur. ids om m zijn eraakt r later de ka rde en er wel Esther schaal e thee el aan it was enoeg. Esther mders n ook Isther iken.” Juf- by u groot treft, die zijn over het algemeen gunstig De meeste Nederlanders passen zich goe aan en ze In pear’ljend golle laits, Dy’t alles Ijocht oanset, Wint thüs, op skoalle, op reis, As fanseis it toarste hert. Yn 't moaiste libbensrek, Hwer’t hja, jong famke, yn stiet, Wounet gjin toamestek, Leit alles blinkend wyt. Moarn wurdt hja 13 jier, Mei hja ’t as bem forstean, Har folie dei komtIer, As in oar noch slomjend dreamt. lama, grote Vliet in de Yn waerme, suvere gloed, Lyk in fiver sinne oerroun, Hja bringt in ütlitten groet O an elke moarn en joun. Beatrix hoop fan ’t lAn, Tlid fan driigjende drok, Wy jow’ dy moarn de hAn, Skink’ God dy krêft en lok. Propa- iltuur, age), iet be- orz. Secr. r aan 1 had. krijgen van vaste voet. Verder kan ik nog zeggen, dat ieder, die hier een ambacht verstaat, gemakkelijk in het productie-pro- ces wordt opgenomen en een behoorlijk sa laris verdient. Maar ook de ongeschoolde arbeider kan, als hij de handen uit de mou wen weet te steken, een behoorlijk bestaan vinden. sa fier müglik meiinoar oparbeidzje, de formele kant net to folie to sjen mar yn eltse pleatselike situaesje to sykjen nei bi- gryp en goede trou. Helderop en royael to freegjen rekken to halden mei libbensop- fetting fan oaren en wurdt dit mei eamst dien, dan gjin spul meitsje om dingen, dy’t likegoed yn eigen formidden foarkom- me. Underfynt men ynskikkelikens en ear- like meiwurking, dan kin der in bulte yn goede banen bliuwe, al is it net ideael. Mar dan mei in algemiene skoalle foar fak of birop, foar hannel of bidriuw ek net forsomje sjen to litten, dat it yn de leara- ren en methöades de Alden en learlingen sa great müglik bitrouwen jaen wolle yn de sfear fan de skoalle. As in Algemiene skoalle of Ryksskoalle it karakter oannimme soe fan in skoalle sün- der in oare as materialistyske grounslach mei in negaesje fan de werkelike libbens- wearden, dan twingje sokke skoallen om it bihald fan de bern ta fordlgening er ny'e skoallen, ek nou. Men mei hoopje, dat der each komt foa de tige swiere jierren, dy’t komme. Sa- folle müglik culturele bilangen sille wy hoedzje moatte, safolle müglik folksfrijhe- den biskermje, mar tink derom, dat as it om dykjen giet tsjin de stoarmwyn en de riizjende wetterfloed, dan sil it net maklik wêze. En sa leit it lAn der hinne. Wy moatte ünderdak mei üs jongens en fam kes foar de stoarm opstekt. Dêrom soe de Minister fan Underwiis skoanderwurk ’t Duorret net sa lang mear, Dan jowt har ’t libben les, Fornimt hja soarch en ear, Har taek as Kroanprinses. jende kwesje, troch to biten. En sa, dat der sa min müglik kostbere gefolgen üt fuortkomme, hwant dan wurdt strakaen- sens alles stopset. Ek gjin wei öfslute, dy’t winliken de béste wie, mar nou to kostber Nije skoallen foarsafier net to missen, moatte principieel wêze, de efterstAn mei üt noch yn net greater makke wurde, ma> oars mei it bisteande yn greate ienriedi-' gens en earlik wollen elk helpe, safier as it mar kin. Ek hjir is it sa: „Sin en Wille kin in bulte tille.” Tj. de .1. As Janke dy it tawurd jowt, Leau dat it freegjen dy ris rout. beiden zich ongelukkig voelt of zich n’-' i ienkommend mei de principiële ynstelling i fan de bifolking. liTnV. 44- - -.1 -. .X Welke ervaring hebben de Nederlanders met de vakkennis van hun Australische colle ga’s? Die vakkennis moet vooral niet on derschat worden. In tal van gevallen zal zij groter, in andere minstens even groot zijn als in Nederland. Laat men vooral niet denken dat men zich hier als timmerman kan uitgeven, als men wel eens een hamer heeft vastgehouden. Dat leidt tot teleur stelling. Soms is het zelfs voor bekwame Nederlandse machinisten of bankwerkers niet gemakkelijk om aan de eisen van de vakverenigingen te voldoen; en in sommi ge grotere bedrijven heeft men zonder het lidmaatschap van die vereniging geen kans. Het vakverenigingswezen is zelfs een heel onderwerp op zich zelf, maar ook in dit opzicht leert de ervaring, dat er toch wel het een en ander kan gebeuren. In dit ver band moet men zich de schaduwzijde van de sociale wetgeving hier goed voor ogen stellen. Als er om een of andere reden bijv. regen of ook staking van transport-arbei- ders of anderen, niet gewerkt kan worden, dan zit men zonder loon, hoe graag men zelf ook zou willen werken. Wel is er dan soms gelegenheid om hier of daar los werk te krijgen. Maar bfl ziekte is men in de meeste beroepen en bedrijven hoogstens voor veertien dagen gedekt. Voor de rest dient men zelf door een verzekering te zor gen. t, Waaghals. Te Potchefstroom in Transvaal yvilde een pas geëmigreerde Nederlander in een overmoedige bui een leeuw omhelzen, die aan een ketting lag, waarschijnlijk om daarover een „sterk verhaal” naar huis te kunnen schrijven Maar de leeuw was van deze attentie niet gediend en sloot zijn kaken om ’s mans neus, die zwaar bescha digd werd. Geen witte raaf, maar een witte mol werd de overtochtskosten voor familieleden weten dezer dagen door een inwoner uit Donker broek gevangen. Zeker een zeldzaamheid. salaris, dat noem ik een salaris, waarvan men zijn noodzakeljjke levenskosten kan dekken, met een bedrag voor ontspanning en ontwikkeling, een beetje luxe dus en onder gunstige omstandigheden bovendien een spaarduitje voor een woning of voor de oude dag. Het heeft geen zin om hier bedragen te noemen, want een loon var. 10 of 12 pond zegt op zich zelf niets. Het hangt af van het platteland of de stad, of waar men zit. Het komt, er, juist als in Ne derland, er op aan, wat je voor het loon kunt kopen; en de lonen in Australië later een groter overschot over boven het nood- seikelijke levensonderhoud dan die in Neder land. Tenminste, als men er in slaagt voor een redelijke prijs onder dak te komen. Zo als nu langzamerhand in Nederland al wel bekend zal zijn geworden, heerst hier in Australië een minstens even dringend wo ningvraagstuk als in Nederland. Misschien nog dringender. Men moet er zich ook wel degelijk rekenschap van geven, dat hier het geld niet op straat ligt en dat er hard voor gewerkt moet worden. Wie denkt, dat hij het hem maar eens even leveren zal, komt hier bedrogen uit, aldus de heer Van der Laan. Wat ik verder als zeer belangrijk beschouw, dat is de kennis van een vak, liefst een ambacht, en kennis van de taal. Ik weet wel hoe moeiljjk dat laatste is, maar een beetje kennis van Engels vergemakkelijkt de vestiging, het contact met anderen, het krijgen van werk, kortom, het hele proces om zich hier thuis te voelen. Over emigratie naar Australië van gezinnen liet de persattaché zich aldus uit: Een gezin met kinderen van 15 jaar en ouder heeft het gemakkelijker, omdat allen kunnen meehelpen in de kostwinning. Een groot gezin echter met alleen maar school gaande kinderen maakt het reeds zo moei lijke woningvraagstuk veel lastiger. En zelfs met een goed Australisch loon is het voor de beste Hollandse vrouw niet gemak kelijk om daarvan met 4, 6 of 8 kinderen rond te komen. Dat wordt moeilijk, tenzij de man en vader een speciaal vakman is of het bijzonder treft met zijn huisvesting. Voor landbouwers, die naar het platteland gaan, ligt de toestand natuurlijk iets an ders, omdat daarbij dikwijls onderdak inbe grepen is, al is het loon daar weer lager zonder veel kans op overwerk. Voor boeren arbeiders en jonge boeren, die als arbeider willen beginnen, liggen hier nog tal van goede kansen. Het kost echter enkele jaren van hard wertcen: het Iepen kefinen van de ze van Nederland afwijkende omstandighe den en verder het vinden van zijn weg. Stad of platteland? Wat verdient de voorxeur? Zonder voorbehoud moet ik zeggen, dat de vestiging van onze Nederlanders op het platteland of in de kleinere provinciesteden verreweg de voorkeur verdient. Ik ben er zeker van, dat daar het leven eenvoudiger is en ons Nederlanders meer ligt en meer voldoening geeft op de duur. Ook de aanraking met de Australische ge meenschap, hetzjj door de kerk, hetzjj door het maatschappelijk verkeer, is er Veel ge- makkelyker. Er zijn mij verschillende ge vallen bekend van Nederlanders, meestal timmerlieden of bouwarbeiders, die er in geslaagd zijn, mede met behulp van hun uitkering als ex-militair van de Australi sche regering, binnen een jaar een stukje grond te kopen. Zij bouwen daarop een ga rage of een optrekje waarin ze tijdelijk zelf gaan wonen, om op die manier later een be ter huis te kunnen neerzetten. Dat zijn de mensen die bijv, met overwerk op Zater dag en andere vrije dagen flink geld heb ben overgespaard. Anderen hebben al weer nije regeling fan saken, harren óf to freeg jen hawwe, hwat hja om principiële en praktyske redenen kieze moatte. Dizze kar hat swiere konsekwinsjes en greate finan ciële gefolgen. Principieel steane sterk de foarstanners fan in VGLO-skoalle foar alle bem, dy’t net it Ulo of it M.O. folgje. Alle bem earst jit twa jier algemien foarmjend ünderwiis yn in principieel ynstelde skoalle. It ünderwiis modem ynsteld, jnei romte foar taken en opdrachten, ynskeakeling fan hantwurk by de jonges en hüshAld- en naei-ünderwiis by de famkes. Fris, praktysk, principieel, karakterfoarmjend ünderwiis. Allicht komme wy jit ien kear safier, dat dit oer de hiele liny kin. Mar as men dat docht, dan hat men op de leeftiid fan 14- 15 jier oars jit net hawn as algemien foarmjend.ünderwiis. Dus dan moat it fak noch keazen wurde. Dus dan moatte de jonges jit twa jier nei de Ambachtsskoalle. Ja, sizze de foarstanners, dat is de goede wei, dan komme se der ier genóch, hwant de Ambachtsskoalle hat ek folie mear oan flinke knapen mei in bytsje earnst, dan oan dat jonge guod. Ik sil it net üntkenne, mar wiis inkeld hjir op, dat it dan fêst fan gefolgen hat, dat mannich jonge gjin Ambachtsünderwiis mear krije sil, omdat hy thüs mei fortsjinje moat. Soe men yn dizze tiid de bern nei de Legere Skoalle jit twa jier forplicht op in V.G.L.O. halde en dat jildt foar famkes as foar jonges, dan soene hiel hwat hjirwei nei baes en fabryk of tsjinst gean èn net mear in am-dwaen troch yn dizze, nou al sa lang sleep- bachts- of hüshaldskoalle folgje. Der binne lju, dy’t omearje, dat de lear- plicht oan 16 jier ütwreide wurde moat mei alle gefolgen dy’t üt sa’n bislüt fansels fuortkomme. It liket üs gjin praktyske kans to hawwen. De situaesje, dy’t wy hjoed fine, twingt ta de greatste soarch. We hawwe de middels net om de saken sa to dwaen, dat elk krije kin, hwat wol winsklik wie by in folie krêbbe. Dêrom KIN men net oars as alderearst de bisteande ynrjochtingen sa efficiënt müglik binutte, Een behoorlijk bestaan en een behoorlijk De abnormale foarsprong fan Ryksskoal- len of Gemeenteskoallen, stammend üt de tiid fan de iene skoalle, is jit lang net yn- helle. Dat ferge tiid, dat ferge ek menta- liteitsgroei. En dêrom kin men oer de hiele liny in greate efterstan sjen fan de skoal- typen, sa’t de Alden dy op groun fan har libbensopfetting bigeare. Allinnich vby it I Leger Underwiis is de tastAn sahwat oer- Toen een kistje si garen uit een pakket in de goederenloods van de N.S. te Bergen op Zoom werd ver mist ,en daarnaar een onderzoek werd in gesteld, kwam een lange lijst diefstallen door 4 chauffeurs van B.B.A. gepleegd, aan het licht. De politie achterhaalde al een halve verhuiswagen vol goederen. De waarde bedraagt vele duizenden. De chauf feurs zijn gearresteerd. Soda by het vlees. De heer B. te Panner- den had een fiks varken laten slachten door de slager in de buurt. Het vlees, dat hy terug kreeg, leek prachtig blank in de kuip. Maar.’t feestmaal ging niet door. In de pan begon de carbonade vervaarlijk to schuimen. Toen bleek, dat de slager in plaats van zout, soda had gebruikt. Het vlees en spek is nu onbruikbaar. Dat hielp. De spreeuwen, die des avonds en des nachts de bomen voor het Victoria hotel te Amsterdam bevolken, en waarte gen al veel lawaaimiddelen zijn toegepast, namen de vlucht, toen zij met vuurwerk werden bestookt. Honderd-en-twee-jarlge te Cromvolrt. Mej. de weduwe RooversVan Berkel te Crom- voirt, gemeente Vught, hoopt 21 Februari ».s. haar 102e verjaardag te vieren. Vrouwen-wereld-gebedsdag. Op 9 Febr. zal in 90 landen, waaronder Nederland, wederom de vrouwen-wereld-gebedsdag ge houden worden, die 24 millioen vrouwen in gebed voor de vrede zal verenigen. Een das omgekomen. By Smalle Ee huis de een dassenpaar. Een hiervan is vermoe delijk door het noge water in de winter slaap verrast en verdronken. Het dier werd gevonden door J. Kuipers te Opeinde. De Republiek bestelt lichte wapens. De republiek Indonesia heeft via het Hoge Commissariaat in Den Haag belangrijke orders in Nederland, Frankrijk en Zwitser land geplaatst voor de levering van lichte wapens en militaire uitrustingsstukken. De Nederlandse mijnen hebben een tekort van ongeveer 1900 ondergrondse arbeiders. Wervingacties in Drente en de DUW-kam- pen van Zeeland en Limburg leverden sléchts matige resultaten op. Bioscoop met luchtjes. Een moderne bios coop, die te Haarlem wordt gebouwd, zal met parfumgeuren „geventileerd” kunnen worden. Een enorm tumult in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam heeft Zon dagmiddag de tweede uitvoering van het Requiem van Verdi, onder leiding van Paul van Kempen, in de kiem gesmoord. De or kestleden die in een dergelijke stemming onmogeiyk konden musiceren, pakten hun Instrumenten op en verdwenen van het po'- dium. Aangezien niet verwacht kon worden dat het publiek by een tweede poging het concert te beginnen, rustig zou biyven, ver klaarden zy het voor onmogeiyk, naar het podium terug te keren. De VARA heeft 250.000 leden. Het werd Zaterdagavond bekend gemaakt in een spe ciaal „feest”programma, waaraan byna al le bekende VARA-artisten plus het hele VARA-personeel mee werkt®. Investeringen van gemeenten moeten om laag. Minister Lieftinck heeft Woensdag middag in Utrecht (ondanks de dreigende kabinetscrisis) 1200 gemeentë-bestuurders uit alle delen van het land verteld, dat de investeringen, óók die van de gemeenten, zullen moeten beperkt. De minister deed een beroep op de gemeenten, hun investeringen vrijwillig zo laag mogelijk te houden en daarbij vooral te letten op de vraag hoeveel deviezen een bepaalde nieuwe investering het land kan kosten. Effecten waarmee men fiscus kan betalen. Het ministerie van Financiën zal binnenkort overgaan tot uitgifte van belastingcertifica- ten, voorlopig tot een totaal bedrag van 200 millioen nominaal en tegen een koers van 100 procent. De bëlastingcertificaten, die een rente dra gen van 2% pet. zullen van 1 Januari 1952 af kunnen worden gebruikt voor het beta len van aan de houder van deze certificaten opgelegde aanslagen in de vermogensbelas ting, de inkomstenbelasting en de ven nootschapsbelasting. De fiscus zal de certi ficaten A 100 pct. accepteren onder verre kening van de lopende rente. Vier kinderen verbrand. Vier kinderen zyn om het leven gekomen by een laaiende brand, die Donderdagavond twee tuinders- woningen aan de Zuld-Akerweg in het dorp Sloten by Amsterdam verwoestte. Rond Hasselman. In Den Haag gaan hard nekkige geruchten, dat een groot aantal leden van de Generale Staf het plan heeft ontslag te vragen in verband met de aan staande benoeming van kolonel Hasselman tot chef-staf. Als reden voor de ontslag-aan- vrage wordt opgegeven het „verleden” van kolonel Hasselman. Zoals bekend was hy gedurende de bezetting hoofd van het af wikkelingsbureau van het departement van defensie. TIE eerste serie vraaggesprekken met emi- granten in Australië, welke zijn uitge zonden in de Regeringsuitzending „Verkla ring en Toelichting” (elke Vrijdagavond van 19.15 tot 19.35 uur), werd onlangs be sloten met een gesprek met de heer J. J. van der Laan, persattaché by het Neder lands Gezantschap in Australië. Daar er ook onder onze lezers mogelijk wel belangstelling is voor emigratiepproblemen, geven we hier een résumé. De heer Van der Laan kent de Nederlanders in Australië en allereerst vertelde hy daar over het volgende: Het doel van deze serie gesprekken was eens wat persooniyke in drukken te laten horen van rnensen, die de stap gewaagd hebben en nu bezig zijn ter plaatse hun ervaringen op te doen. Door een wekelijks blaadje met berichten over Nederland tevens bedoeld om de band met het vaderland en met elkaar aan te houden hebben wij veel aanraking met Nederlanders. Velen schrijven ons hun er varingen en dat geeft dan wel een beeld van hoe het de Nederlanders hier in Austra lië gaat, hetgeen toch ook voor de mensen in Nederland van nut kan zyn, aldus de heer Van der Laan. Uit ontmoetingen, gesprekken en brieven trok de heer Van der Laan de volgende le ring voor onze emigranten: Men moet het besluit om te gaan emigre ren vooral niet onderschatten. Ik weet we dat iedereen dit op de voorgrond stelt, man het kan nooit genoeg herhaald worden. II is het af breken van een levensperiode op zyn best het begin van een geheel n’ bestaan, of liever een poging om een ni bestaan op te bouwen in een geheel vre de omgeving. En daarbij komt het beg’r van een geheel nieuw bestaan, of liev een poging om een nieuw bestaan o' bouwen in een geheel vre.emde omgev En daarby komt het precies evenveel op de vrouw als op de man. Als één kan aanpassen, dan slaat dat op het gen' fan de bifolking. terug. Wat nu mijn verdere ervaringen bc i Mar nou giet it om twa jier minstens, dy’t treft, die zijn over het algemeen gunstig om ünderskate redens folie better op in skoalle trochbrocht wurde kinne, dy’t de zijn hier graag gezien. Daar z:j" jonge puber leit: De ambachtsskoalle, de tal van bewijzen van voorhanden. Het ge-Hüshaldskoalle, de LAnbou^koallé of de Ulo beurt al dikwijls dat kamerverhuurders, d’" en de M.S. By al dizze skoaltypen, de Ulo goede ervaringen met Nederlanders hebb- jit it minst, lizze de forhAldingen folie ün- opgedaan, ons zeggen of schrijven, dat z i gunstiger. De efterstAn fan de principiële nog wel graag een andere Nederlander In fakskoallen is navenant tige great. By de huis willen nemen. Wanneer de Nederlan- LAnbouskoallen is it yn de sektor Legere ders hier een beetje steun krygen en ook LAnbouskoallen better, mar by de LAnbou- geanimeerd worden om elkaar te steunen,I winterskoallen net. Dit alles bringt mei, dat dan wordt dat een grote hulp voor het ver-alle lju, dy’t forantwurdelik binne foar de Ned. Herv. predikanten naar Australië. De Ned. Herv. Kerk heeft contact opgenomen met de Presbyteriaanse Kerk in Australië, ten einde binnenkort een aantal Hervorm de predikanten naar Australië te zenden om de Nederlanders die zich in dit lanó gaan vestigen, in te leiden in de kerkelijke verhoudingen in dat land en eventueel so ciale bijstand te verlenen. Ik ben Toon de Soep, zei een inwoner van ’s Hertogenbosch tegen verschillende Nij- megenaars. Zich aldus uitgevend voor de bewuste Ossenaar wist hij hen geld uit de zak te kloppen door hun vrees in te boe zemen, dan wel op hun gevoel te werken. Hij zit nu opgesloten wegens oplichterij. Blikverpakking komt in de knel. In in dustriële kringen houdt men er ernstig re kening mee, aldus het Alg. Dgbl., dat er binnenkort geen blik meer zal kunnen worden gebruikt voor de conserven-indus- trie, voor zover het de orders voor het bin nenland betreft. Melkryders bespraken hun positie. De melkrijders in het rayon Sneek van de Ned. Organisatie Beroepsvervoer (N. O. B.) kwamen Dinsdagmiddag onder leiding van de heer D. Wynja te Scharnegoutum in Aere Perennius te Sneek byeen om hun belangen en het werk voor de organisatie te bespreken. De sneeuwbal rolde. 4 -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1