LIBANON deed water in de wijn us hjoed to sizzen zo£ door Nederland Amerikaans-Chinese onderhandelingen in impasse Gevaar voor Russische stormloop verminderd? Toch: Beter paraat dan te laat! Vrijdag 9 Febr. 1951 No. 1! 47e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B oIswar d Buitenlands Overzicht Laatste Berichten (Baakar Nlajwsblad) Uitspraken Kantongerecht, Sneek. ha in moal. J twa ir for- jonkj» gelyk n lyts De rite is tinkt deischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Mar 1. Dat Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 eenstemming te komen, zowel op politiek als militair terrein. Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Eisenhower maar India SB? 1 JOUd 1 de 1 sel- hob- volle. meit- Inske e net jonge t dol ler ek eet al ierdei moal, it üt. s jen. fers- st In i film- raech. H. is Groe- i fam- i oan 3at is i ek al ek by skoan- gendheid in Azië, die een ook van het Wes ten onafhankelijke politiek volgt, en op be paalde punten in ieder geval met Rusland samenwerkt, heeft de Amerikanen er toe gebracht de aan W.-Europa en de nu in uitvoering zijnde bewapeningsplannen der Atlantische landen zelf, hebben aangetoond, dat er nog zoveel te doen is, dat men voorlopig niet aan wapens voor Duitsland toekomt. Men schijnt daarom de W.-Duitsers nu eerst maar eens een poosje aan zich zelf te wil len overlateri, misschien laten ze dan ook wat van him overvragingstaktiek vallen en wordt het gemakkelijker met hen tot over- Nederland Pools doorgangshuis. Van de on geveer 5000 Polen, die zich momenteel in ons land bevinden, zullen er binnenkort ruim 1500 emigreren naar Canada. Ze zul len daar, evenals hier, weer hun werk vin den in de industrie. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeel de de 42-jarige geschorste hoofd-inspecteur van politie te Zuilen tot zes weken gevan genisstraf wegens mishandeling van arres tanten. ATTLEE HANDHAAFDE ZICH. De poging der conservatieven, te elfder ure de nationalisatie van de Britse ijzer- en staalindustrie te voorkomen, heeft gefaald: bg de stemming, die Woensdagavond te elf uur in het Lagerhuis werd gehouden over de motie van afkeuring inzake deze natio nalisatie, behaalde de regering-Attlee een meerderheid van tien stemmen. De uitslag was 308 tegen 298 stemmen. De liberalen stemden met de conservatieven mee. Een nederlaag zou hebben betekend, dat de regering had moeten aftreden en Chur chill had er tijdens het debat ’s middags reeds geen twijfel aan laten bestaan, dat bij een val der regering en een eventuele conservatieve overwinning bij de daarop volgende verkiezingen, het zijn eerste daad zou zijn geweest de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie ongedaan te maken. COMMUNISTEN OP TERUGTOCHT. De Chinese troepen aan het West-Koreaan- se front hebben zich bijna tien kilometer teruggetrokken tot een linie, die tien kilo meter ten zuiden van de rivier de Han ligt. Seoel wordt door de V. N beschoten. De stad is nagenoeg ontvolkt. i bfl die liet, tret ider hfl ge* hjj ies- ijen hü- reek imen linen ban- Is S. lyts dyn laep- Is de 'ikse, i&lde bem neke (de It ntje laar rder i hfl laar liet, J is ser? dan r er Hij altijes i krik- Sigaren Binne snaren, Ik hAld der net fan Mar ’t pypke,” Sei Wypke, „Dat’s mear nei myn sin.” ikket dat lenT voor tj al gaf >mer ge* aan het •oer, raai etfld der- t de mke. >1 sa jim neat, sokjes ke. sike dckich jir ek mel- Jaek. e in it er nou ig- yn dy i. Dü moai, fiere. werk van Prinses In de Kunstzaal Van Lier te wordt volgende ENGELAND LAAT V.S.-STEENKOOL EERST IN ROTTERDAM LOSSEN. Enkele grote schepen met Amerikaanse steenkool voor Engeland zullen hun lading in Rotterdam lossen, omdat daartoe in Britse havens geen gelegenheid bestaat, al dus heeft een woordvoerder ven de Britse Nationale Kolenraad medegedeeld. „HET DING” IN ZEE! 1 Terug in de Noordzee bij Zandvoort. „Het Ding”, dat altijd door het Radio-orkest van Ger de Roos wordt gespeeld. Door het orkest wordt hiervoor gebruik gemaakt van een Dupp. Foto: De kist met „Het Ding” gaat te water. Straaljager verongelukt. Op het vliegveld Leeuwarden is Dinsdagmiddag omstreeks half vier een meteor-straaljager bfl de lan ding verongelukt. Het toestel is in de bocht afgegleden en naar beneden gestort. De bestuurder, de tweede luitenant J. van Leeuwen uit Delft, van het 325e squa dron, werd gedood. Raadslid op het dievenpad. Drie arbeiders uit Finsterwolde hebben lood, zink en de bliksemafleider van een boerderij gestolen. Een van hen zei, toen hij werd opgepakt; „Aan zulke diefstallen heb ik geen be hoefte. Het materiaal wordt toch maar ge bruikt voor de derde wereldoorlog van de kapitalisten.” Hij sprak zo, omdat hij com munistisch raadslid van Winschoten is. Ten slotte legde hij, evenals zfln beide vrienden, een bekentenis af. Eén nul Is niks»... 10 is niks, 20 is wat, ze hebben met 30 op hun ge had, zong men vroeger wel eens. Maar dat is nog niets met ’tgeen De Sweach 2 Zon dagmorgen in Heerenveen is overkomen, toen deze n.l. met niet minder dan 250 van Heerenveen 6 verloren. Oudste inwoonster van Vught overleden. De oudste inwoonster der gemeente Vught is op de leeftijd van bijna 102 jaren overleden. Het is de weduwe Rover—van Berkel, die 27 Febr. a.s. 102 jaar zou zijn gewor den. De kinderen blfl. Zevenhuizen (N.H.) zoekt een onderwijzeres voor zijn openbare school de enige candidate die zich heeft aange meld, heeft zich weer teruggetrokken. Een kanjer van een dwergvis. Op de Vlie- horst (zandplaat) tussen Texel en Vlie land) is een negen meter lange dwergvin- vinwalvis aangespoeld. Belastingcertiflcaten. Thans is van de aan geboden 200 millioen gulden 2% pet. be- lastingcertificaten bij de agent van het mi nisterie van Financiën te Amsterdam in middels voor ongeveer 100 millioen gulden aan inschrijvingen ontvangen. De Nederlandse Wolfederatie schrijft ons: De leden van de Ned. Wolfederatie zullen dit jaar de hoogste nabetaling ontvangen, welke ooit door deze vereniging werd uit gekeerd. Voor de leden zal n.l. 30 pct. van het bedrag dat bfl de levering werd uitbe taald, ter beschikking zijn. Hiervan wordt 20 pet. contant uitbetaald, terwijl 10 pet. op ledenkapitaal wordt bijgeschreven. De uitbetaling der 20 pet. zal in het voorjaar geschieden. Hond sloeg brandalarm. Bewoners van Vlissingen werden 's nachts gealarmeerd door het blaffen van hun hond, die wak ker was geworden door 'n brandlucht. Men ging op onderzoek uit en toen bleek, dat de betimmering bij de kachel door overver hitting vlam had gevat. De ijlings gewaar schuwde brandweer wist het vuur spoedig te blussen, zodat de woning, die door twee gezinnen wordt bewoond, gespaard werd. Foute gem.-ontvanger. De officier van Justitie heeft de heer D. P., gemeente-ont- vanger te Groningen, in het Huis van Be waring laten inslüiten. De ontvanger wordt verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte en was om deze reden door de gemeenteraad geschorst. Moord na 16 jaar berecht. De Leeuwarder rechtbank veroordeelde de 66-jarige Janke i B. G. te Leeuwarden, die 16 jaar geleden haar eerste echtgenoot, Jan Wiebenga, door vergiftiging en verstikking om het leven bracht, tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Meisje verbrand. Het 21-jarige meisje M. Dommers, is tijdens een carnavalsoptocht door Obbicht (ten Westen van Sittard) verbrand. Het meisje, dat Tom Poes voor stelde, droeg een dik wollen costuum. Toen een toeschouwer een lucifer aanstak, vatte de losse, pluizige stof vlam. Voordat men kon ingrijpen, stond mej. Dommers in brand. Zij kreeg zeer ernstige brandwon den. Zij is in het ziekenhuis te Sittard overleden. Radar voor IJmjilden In aanbouw. Op 1 November, de officiële verjaardag van het Noordzeekanaal en van LTmuiden, die dan beide 75 jaar oud worden, zal „de stad aan de zee” een radar-installatie voor haar havengebied rflk worden, waardoor de in valspoort van Amsterdam ook bfl mist te benaderen ia veer zeeschepen. over de Koreaanse kwestie. De Russen zou den de Chinezen geen wapens voor de cam pagne in Korea meer willen leveren als deze niet spoedig eindigt. De Chinezen zouden op hun beurt bezwaar hebben tegen Ruslands felle actie in de al gemene vergadering der V. N. bij de Kore aanse kwestie, waardoor het bijna alle an dere V.N.-riaties op één hoop achter Ame rika had gejaagd. In verband met dit alles zou de Chinese premier Mao Tse Toeng naar Moskou ge gaan zjjn. Wie zal zeggen wat er van dit alles waar is, hoogstens kan men de con clusie trekken, dat China en Rusland in Azië ieder hun eigen spel spelen. Zoals bekend, is dat ook de mening van India, en als dit waar is, blijft het voor het Westen de moeite waard te pogen met China langs diplomatieke .weg tot over eenstemming te komen en niet klakkeloos de Amerikaanse mening te aanvaarden, dat China en Rusland nu al één groot com munistisch blok vormen, dat onbreekbaar is. Streeft Rusland inderdaad naar likwi- datie van het Koreaanse conflict, dan zou den daar wel redenen voor zfln aan te voe ren. Het optreden van China als grote mo- toenaderingspogingen van Japan te versnellen. John Foster Dulles, de repu blikeinse afgezant van Truman, voert thans in Tokio besprekingen over de mogelijkhe den van een Japans vredesverdrag en heeft Japan uitgenodigd zich na het sluiten daar van bfl het Westen te voegen „in een stel sel van collectieve bescherming tegen rechtstreekse agressie.” Dat betekent dus eventueel een herbewapening van Japan, welke Rusland wel evenzeer zal vrezen als de W.-Duitse. Daar het voortduren van het conflict in Korea het Amerikaanse verlangen Japan in net Aziatische spel te betrekken, slechts kan aanvuren, kan Moskou er voor voelen dit conflict te beëindigen om in een rusti ge sfeer te pogen om medezeggingschap te krijgen in de besprekingen met Japan. Het bezoek van Expositie van nieuw Wilhelmina. Amsterdam wordt volgende maand een tentoonstelling geopend van nieuwe schil derijen en tekeningen van Prinses Wilhel mina. De Amsterdamse kinderpolitie heeft een viertal jongens van 16 tot 19 jaar ter be schikking van de officier van justitie ge steld. Tezamen met nog vier andere jon gens hadden zij gedurende de laatste we ken flink geroofd. Moeder stuurde zoons uit inbreken. Twee jeugdige broers uit Sexbierum (15 en 16 jaar) die ’s nachts door hun moeder uit bed werden geklopt en dan, voorzien van maskers, een luchtpistool en valse sleutels op roof werden gezonden, zijn na een in braak bij een bakker te Pietersbierum te gen de lamp gelopen. Twee Ijjken opgehaald uit haven van Zaan dam. Binnen vier en twintig uur heeft de gemeentepolitie twee stoffelijke over schotten uit de Zaandamse haven gehaald. Het eerste was afkomstig van de stuur man E. Bakker van de kustvaarder „Drit- tura” uit Groningen, die op 12 December te water is geraakt. Het tweede is nog niet geïdentificeerd. Apothekeres door de stroom gedood. Vrij dagavond is de 31-jarige apothekeres mej. A. M. D. in haar woning aan het Jaag pad te Rijswijk om het leven gekomen. De recherche vermoedt, dat de vrouw, die op haar divan lag, in aanraking is gekomen met een smeedijzeren schemerlamp, welke waarschijnlijk onder stroom stond. Mej. D. had haar werkkring in Delft Een aanrijding met drie ver dachten. De veehouder K. L. A N. te Wolsum rijdt elke dag zijn melk naar de fabriek te Bois ward. Hij gebruikt daarvoor een aanhang wagen achter zijn personenauto, maar op een dag in December was het 's morgens zó mistig, dat hij de inrit van zijn boerderij, die onder Wolsum aan Rijksweg 43 ligt, niet kon vinden. Hij ging toen, zo luidde zijn verklaring, heel zacht rijden om het pad te zoeken, maar opeens sloeg de mo tor af. Pogingen om deze weer te starten mislukten en ook bleek het niet mogelijk de wagens weg te duwen, zodat deze op de weg bleven staan, zoals later bleek vrijwel voor zijn woning. De boer is toen uitgestapt en is volgens zijn eigen zeggen een meter of veertig teruggelopen om de naderende vrachtauto van de expediteur J. P. te Al- phen aan de Rijn, te waarschuwen. Hoewel volgens L. het achterlicht van de aanhang wagen brandde, heeft P. de obstakels toch te laat gezien, waardoor hij tegen de aan hangwagen is gebotst. Tot overmaat van ramp vloog later de chauffeur Th B. M. van K. uit Hoorn er ook nog met zijn nieu we Mercedes Benz boven op. De expediteur was het niet eens met L.’s verklaring dat de mist zo dik was. Volgens hem was er wel 100 m. zicht. Maar de aan hangwagen had geen achterlicht en daar door heb ik hem niet gezien, zei P., temeer omdat ik met dimlicht reed daar ik juist een tegenligger was gepasseerd. De Hoomse chauffeur echter schatte het zicht op maximum 25 m., maar de mist banken waren plaatselijk, zodat het niet overal even dicht was. Hij heeft wel een paar mannen op de weg zien zwaaien. Stoppen was niet mogelijk, omdat er al een vrachtauto stond. Uïtwflken kon daar om ook niet en toen moest ik afremmen en reed ik tegen de wagen aan, aldus verd. Nadat de veehouder zijn lezing over het ongeval had gegeven, bevestigde de get. deskundige, wachtmeester Kerstens van de Verkeersgroep te Heerenveen, dat, toen zij arriveerden, de motor niet wilde aanslaan. Op verzoek van de Kantonrechter en mr. van der Veen, verdediger van L. A N„ som de spr. tal van mogelijkheden op waardoor een motor kan afslaan, waarbij hij tot de conclusie kwam dat hier sprake geweest kan zijn van een technische reden, waar door verdachte gerechtigd was zjjn auto op de weg te doen stoppen. Get. deskun dige van der Werff, garagehouder te Bois ward, sprak in gelijke geest. De Ambtenaar daarentegen achtte over macht niet bewezen. Als L. anders had ge reden, had hij de aanrijdingen kunnen voor komen. Onder deze omstandigheden mocht hij niet op deze verkeersweg blijven staan. Daarom is hij strafbaar. Zijn schuld is ech ter niet zo groot en daarom zou spreker kunnen volstaan met f 2.50 boete, maar om verd. gelegenheid te geven in hoger beroep te gaan eiste hfl f6.of 2 d. In de zaak-P. nam spr. aan dat het ach terlicht van L. heeft gebrand. L. is P. te gemoet gelopen, maar deze is toch door gereden en daarom achtte hfl diens schuld bewezen. Verzachtende omstandigheden zijn er niet en daarom eiste hfl f 30.of 15 d. Van K. ten slotte heeft, gezien het weinig Zicht en de gladde weg met te grote snel heid gereden, waarvoor spr. hem gestraft wilde zien met f30.of 15 d. Mr. van der Veen en mr. Okma, welke laat ste van K. verdedigde, concludeerden na een uitvoerig pleidooi belde tot vrijspraak, waarna P. nogmaals beklemtoonde, uiterst voorzichtig te hebben gereden. had dit verloop der gebeurtenissen voor- j zien, het had gewaarschuwd tegen de ver oordeling van China omdat dit verder d.- plomatiek overleg onmogelflk zou maken en het bleef dus consekwent toen het na die veroordeling weigerde zitting te ne men in een commissie, welke toch niets zoi kunnen bereiken. Wanneer het werk van de thans gevormde commissie van goede diensten echter totaal onvruchtbaar blijf): en daar lijkt het op zullen de Ver. Naties toch de stap, welke de consekwen- tie van China’s veroordeling is, moeten doen en sancties overwegen. Men mag aannemen, dat Washington daarop zal blij ven aandringen. In diplomatieke kringen der landen, welke het niet zover willen laten komen wil men daarom blijkbaar eer uiterste poging doen China alsnog tot on derhandelingen te bewegen, door de op mars der V.N.-troepen in Korea te staken bfl de 38ste breedtegraad. Een gebaar dat Peking niet zou kunnen misverstaan en het aanleiding zou kunnen geven, zij het niet via de commissie van goede diensten maar langs diplomatieke weg en door be middeling van India, weer in contact met zfln tegenstanders te treden. Washington schijnt echter niet onverdeeld gunstig tegenover dit plan te staan, want van daar werd gemeld, dat generaal Mac Arthur geen opdracht had zijn troepen eventueel bfl de 38ste breedtegraad halt te doen houden. De Amerikanen eisen dus nog altfld het volle pond en daar de moge lijkheid bestaat dat de V.N.-troepen inder daad binnenkort bedoelde breedte bereiken al is de krflgskans grillig krijgt men dan allicht weer het touwtrekken in diplo matieke en V.N.-kringen tussen hen die zachtmoedig en hen die streng jegens China willen zfln. Zfl, die tegemoetkomend willen zijn, kun nen enige aanmoediging ontlenen aan een aantal geruchten over onenigheid tussen Rusland en China De Westerse houding tegenover de Duitse herbewapening schflnt er op te wijzen, dat de Atlantische landen thans in het alge meen wat minder bezorgd zijn over de ont wikkeling dei’ gebeurtenissen in de a.s. zo mer dan kort geleden. Was er aanvankelijk hier en daar iets dat op een paniekstem ming leek, nu heeft deze plaats gemaakt voor meer zelfvertrouwen en de hoop, dat de bewapeningsplannen van het Westen zullen kunnen worden uitgevoerd, zonder dat ze zeer binnenkort verstoord zullen worden door een Russische stormloop. Wel gaat Moskou voort de legers der sa tellietstaten in Oost-Europa van Russische leiding, ook bfl de lagere eenheden, te voor zien, zodat ze gemakkelijk te hanteren massa’s voor de Russen worden, maar toch acht men in Westelflke militaire kringen dergelijke satellietlegers niet geschikt voor een aanval op West-Europa; kwade bedoe lingen van Rusland zouden eerst kunnen worden verondersteld als Russische keur korpsen in deze satellietstaten werden on dergebracht. Bovendien heeft Moskou reke ning te houden met de stemming der be volking van de satellietstaten. De commu nistische regeringen van die staten kunnen thans door terreur de werkelflke volkswil onderdrukken, in geval van oorlog zou dat moeilflker vallen. Thans hebben de Russen hun vice-minister van buitelandse zaken Zorin weer eens naar Tsjecho-SIowakfle moeten zenden om een zuivering van rege- rings- en ambtelflk apparaat door te voe ren. De gewezen minister van buitenlandse zaken Clementis is naar W.-Duitsland ge vlucht, de plaatsvervangend minister van justitie Schwarz naar Wenen, evenals de kolonel van de staf Vaverka en president Gottwald zou onder strenge politietoezicht gesteld zfln. Zelfs heeft Moskou enige tfld de levering van graan en olie aan Tsjecho-Slowakije stopgezet om het volk onder druk te zet ten. Dit kan nu succes hebben, maar in geval van oorlog zouden de ondergrondse bewegingen in alle satellietstaten, die nu al aangemoedigd worden, zowel door Tito’s nationaal communisme als doof de Wes- tersfe democratie de Russen voor ontzag lijke moeilijkheden kunnen stellen. In ieder geval zal de militaire inspanning van het Westen doorgang moeten vinden, hoe zwaar de lasten daarvan de Europese landen ook zullen treffen. Beter paraat dan te laat. Geluk bfl een ongeluk. De 24-jarige mon teur A. van den Berg in Terneuzen is over reden door een vrachtauto, waarvan de wielen hem over de borst en benen gingen, zonder dat de man enig letsel opliep. Hfl lag onder de stilstaande wagen die plotse ling begon te rflden, doordat er een andere auto tegen botste. Bezuiniging. Voorlopig zal er van de ha venplannen van Katwflk en van de verbe tering van de Scheveningse buitenhaven, vanwege de financiële toestand van ons land, niets kunnen komen. Dr K. Dflkstra overleden. Te Leeuwarden is op 40-jarige leeftijd overleden dr. K. Dflkstra, apotheker aldaar, die vooral be kend is geworden als musicus en musico loog. Hfl was een zeer kundig pianist, die ’aan verschillende belangrflke muzikale ge beurtenissen in Friesland zijn medewerking heeft verleend. De „helden” van Parrega. „Dit zijn de z.g. helden van Parrega,” zei de Ambtenaar, doelende op de vier boere- knechten van 17 tot 20 jaar, die nu dee moedig voor de gebefte heren stonden. „Die gaan drie kwartier sneeuwballen gooien naar een huis, maar toen een van hen een man in het water zag liggen, die later ver dronken is gevonden, is hij bang wegge fietst omdat hij meende dat de man dron ken was. Nu kan ik helaas niet meer re- quireren dan f 15.boete,” zo vervolgde mr. Niemefler, „maar als jullie hier weer komen, dan wordt het recidive en dan zal ik dieper in je portemonnaie tasten.” De Kantonrechter vond de daad om eerst da vrouw en dochter, daarna het huis en toen nog de man met sneeuwballen te be kogelen, vreselijk kinderachtig, en sloot zich daarom wat de straf betreft bij de Ambtenaar aan. Het werd dus f15.of een week hechtenis, voor de 17-jarige een week tuchtschool. Direct hierna kwam de Parregastr held nummer vier, de 20-jarige boerenknecht U. B. voor het hekje. Zijn heldendaad bestond uit het bekladden van een huis met wit kalk, waarvoor hfl eveneens tot f 15.of 7 dagen veroordeeld werd. ttEEFT de strijd in de algemene verga- dering van de Ver. Naties over de vraag of China tot aanvaller in Korea moest worden verklaard, geen volledig suc ces voor het Amerikaanse standpunt op geleverd, blflkbaar streeft Washington nog altfld naar zulk een resultaat. Wel had de Algemene Vergadering China tot agressor verklaard, maar in het besluit daartoe was een amendement van Libanon opgenomen, waarin werd bepaald, dat geen sancties op China zouden worden toegepast zolang een commissie van goede diensten trachtte de partijen te verzoenen. Het was een wat vreemde figuur China als aanval ler te brandmerken, maar zich tegelijk be reid te verklaren met dit rijk de onder handelingen voort te zetten. Zo leek deze veroordeling niet meer dan een gebaar zonder practische gevolgen. Men kent de oorzaak: ook onder de Westelijke mogend heden waren er welke niet bereid waren het Amerikaanse standpunt onverzacht te aanvaarden, uit vrees, dat bij toepassing van sancties een groot conflict met China zou ontstaan, waarin zich misschien ook Rusland zou mengen. Om dan toch maar de vereiste meerderheid van tweederde voor hun voorstel te ver werven, hebben de Amerikanen in de al gemene vergadering genoegen genomen met het Libanees amendement. Maar is men daarmee veel opgeschoten, nu China verdere besprekingen heeft geweigerd, juist omdat het tot aanvaller is verklaard? De Ver. Naties kunnen nu wel een com missie van goede diensten vormen, als een der partflen daarmede niet spre ken wil, loopt dat op niets uit.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1