China Japan en hebben elkaar nodig door Nederland DE Chinezen hebben tot _nog toe nooit genoegen zal nemen met een geneutrali- veel goeds'-van de meest ffiilitairisti-seerd Duitsland, waarop Rusland zo gesteld sche natie in Azië, Japan, ondervonden, en is. Wy geloven niet, dat men in deze Rus sische val zal lopen. Maar de Duitse vrees wordt aangewakkerd, doordat nu de Duit se herbewapening by de Westelijke gealli eerden niet meer een allesbeheersende rol speelt, Frankryks positie op het Europese vasteland weer veel belangryker is gewor den, omdat het daar het voornaamste aan deel van de Atlantische militaire macht had gevonden in het zich moderniserende moet leveren, maar daartegenover dan ook een zwaarder wegende stem in de Atlanti sche gemeenschap krygt, terwyi Duitslands invloed daalt. Er is hier stellig ook een ze kere mate van concurrentienyd bij de Duit sers aanwezig en spijt dat ze niet meer zo begeerd zyn, dat ze maar steeds grotere concessies van de Westelijke geallieerden kunnen afdwingen. 47e Jaargang No. 13 Vrijdag 16 Febr. 1951 en ZUidxvest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA B o 1 s w a r d Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen West-Duitsland bevreesd voor neutralisatie Europees vastelandsblok herleeft Afbrokkeling der communistische partij PYT. Laatste Berichten om door had men werden Ie heren i J. Ru- w be llen de r L. J. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) REGERING VAN ISRAEL AFGETREDEN. Streekblad voor West- Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 Hw^t hat Gabe Skroar Het blijft Skilwyk Gedachte aan 1 Itter, de Bolswards Nieuwsblad ■tterreüi ig ge- brief zaken van de bi| ven 1 l'te gekomen 1st voor over de leid van :1e huis- vaaraan Hierna ,d en de leninge- 11e var- r meer mensen Uesont- vorden, vorden, lies be- in weer ulppos- ook het e hulp- or alle druiven linklrjk it door inrlch- eld en lat het ling is om lid 3 leden orlogs- et ont- te op- :el liet heeft e ge- eer- en is ilngin ij. T. :n, in 1 ge- lalis- rder, elsje. met hem ilets ntje sla- iSnovv van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in het „Wapen van Heemskerck” te Alkmaar. Voor deze show bestond zeer veel belangstelling en de show zal nog in verschillende plaatsen van ons land worden herhaald. Foto: Een mannequin toont schorten. Snie yn ’t slyk, Mei trfle dagen in hurde dyk. jur van Roode V Lam in film- mgstel. ag de 'Toord- m de igs de een grens, "d be- maar .ders. ir en man was reek jven, Dat tyd: veer dan me I die zo’n ireld igse over- oepen n van sterde gsong 5 km, BENDE-ACTIVITEIT OP JAVA NEEMT TOE. Volgens een officieel rapport uit Bandoeng werden in de week van 28 Januari tot 3 Februari 54 personen, ten gevolge van ac ties van gewapende benden in West-Java, gedood. Tien personen werden ontvoerd en 119 woningen in brand gestoken. In de voorafgaande week werden 44 personen ge dood, 14 personen ontvoerd en 80 wonin gen in brand gestoken. De Israëlische regering, een coalitie, waar in de socialisten de hoofdrol speelden, is afgetreden. Na een debat, waarbij het ka binet werd aangevallen wegens het invoe ren van een niet-godsdienstige opvoeding in doorgangskampen voor emigranten, werd door de algemene zionistische party een motie van wantrouwen ingediend, die met 47 tegen 42 stemman werd. 1genomen. Tragisch. Door een hartverlamming is in een hotel te Amsterdam een 55-jarige gast in een badkuip verdronken. goed geluk met een Engels kolenschip naar Canada toog en nu by gebrek aan geld maar tussen een lading vliegtuigbanden en andere vracht in een K.L.M.-toestel naar huis terugkeerde. Zit zacht. Op de Hilversumse gemeentebe groting 1951 komt een post van f 475 voor, voor een nieuwe stoel in de raadzaal voor de burgemeester. Bloeddorstige honden. Dag en nacht is de Naardense politie op jacht naar twee ge vaarlijke honden, die al weken het Gooi onveilig maken. Negen schapen, zeven big gen en een hert zijn het slachtoffer gewor den van de twee rovers. Onze spekvoorziening. Een zeug te Wes- tenech bij Emmen hééft in drie keer meer dan 50 biggen geworpen. Kool is kost, maar dan moet het koud z(jn. Wellicht ten gevolge van het uitblijven van vorst verminderen de koolvoorraden van de Langedijk zo weinig, dat men zich begint af te vragen, wat er dit jaar van terecht moet komen. In Italië brokkelt trouwens de communistische partij af, doordat bekende leiders uittraden die niet wensen dat de party uitsluitend Rus sische belangen verdedigt. Een ernstig Vraagstuk waaraan de FransItaliaanse conferentie haar aandacht ook zou hebben kunnen wyden, zou dat van Zuid-Slavië kunnen zijn. Italië is, als in die hoek iets gebeurt, als buurman van Z.-Slavië daar direct bij betrokken en er zyn weer geruch ten, dat niet Rusland zelf, maar zyn satel lietstaten wat tegen Tito in het schild voe ren. Hoe ernstig men dëze geruchten moet nemen is een vraag, maar een hoogge plaatst Arperikaans diplomaat is dezer da gen bij Tito geweest om met hem te over leggen, hetgeen bewyst dat ook Washing ton die hoek van Europa in het oog houdt. Dat ook nog altijd Spanje tbelonkt, Franco krijgt nu eindelyk iets van de zo begeerde Marshall-hulp nl. een lening van 12 millioen dollar. voorbygangers een brandje moeten blussen, dat was uitgebroken in de jas van een be jaarde man, doordat deze een pyp brandend in zyn binnenzak had gestopt. Het zink is duur. Dat het zink zeer duur wordt, bewijst wel het feit, dat er te Hoorn- 1 sterzwaag by een drietal woningen zink uit de goten is gehaald. De politie zoekt thans yverig naar de daders. Gemeente-classificatie. Naar wy vernemen is de commissie-Kruyt, die aan de minister ■^an Sociale Zaken verslag moest uitbren gen over de kwestie van de gemeente-clas- sificatie, met haar arbeid gereedgekomen. De commissie 'ou Donderdag rapport uit brengen aan de minister. Drie maanden geëist. De advocaat-gene- raal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. Fabius, eiste drie maanden tegen de on- derwyzer G. M. uit Sneek, die er van werd beschuldigd geld te hebben gestolen uit de spaarbusjes voor het schoolreisje van de kinderen. sche natie in Azië, Japan, ondervonden, en als dit land blykens het te sluiten verdrag nu gaat varen in het zog van Amerika, vrezen zy voor de toekomst niet veel be ters. Een natuuriyke ontwikkeling der din gen ware geweest, dat een op democrati sche voet geschoeid industrieland als Ja pan, waarvan de bevolking enorm snel toe neemt, een afzetgebied voor zyn producten had gevonden in het zich moderniserende i en zeer grote China. Nu beide ryken voor- lopig tot verschillende kampen behoren is die ontwikkeling niet mogeiyk, maar men zal moeten afwachten of Japan, eenmaal weer politiek zelfstandig geworden, toch niet zal trachten toenadering tot China te zoeken. Over en weer hebben deze- ryken elkaar nodig, en de worsteling tussen de Ver. Staten ener- en Rusland anderzijds om de invloedrijkste positie in Azië kan daar aan niets veranderen. Is het Nieuwe directeur van sanatorium te Davos benoemd. Dr. P. C. Gugelot geneesheer- directeur van het Ned. sanatorium te Da vos, zal in de loop van dit jaar zyn functie overdragen aan dr. W. C. J. Hulscher. thans verbonden aan het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven. REGIONALE OMROEP NOORD 188 Meter. Tiisdei 20 Febrewaris: 19.1720. Fryske ütstjürlng. „Sint Piter syn dei, dan droeget de wei” Oer de opdroegjende diken sette wy nei it wetterdoarp Grouw ta om it Sint Piters- feest mei to fieren. Dit programma wurdt forsoarge yn ’e mande mei de Wrê.ld-om- rop, „Radio Nederland de Wereldomroep” to Hilversum. 19.45. Foardrachten üt ’e Fryske poëzij, in programma Onder redaksje fan Fokke Sierksma. IVe ütstjüring yn dizze rige: De ferskunst fan D. A. Tamminga. LANDING DER V. N. BIJ WONSAN. Zuid-Koreaanse mariniers ondernamen Woensdag krachtige aanvallen op de ha venplaats Wonsan, aan de Oostkust van Korea ten noorden van de 38ste breedte graad. Inmiddels bedreigde de vyand aan het centrale front de hoofdverkeersweg tus sen Jojoe en Wonjoe en hield een Frans- Amerikaans combat-team moedig stand in Tsjipjong dat geheel was omsingeld. Volgens het hoofdkwartier zyn de Zuid-Ko reaanse landingstroepen doorgedrongen In de buitenwyken van Wonsan onder dekking van een zwaar geallieerd Marinebombarde- ment. Het was de bedoeling, opslagplaat sen te vernietigen. Te Wonsan moet een Chinees hoofdkwartier zyn gevestigd. Ook de legerpredikant.Het sneuvelen van Ds. H. J. Timens, „de parachutisten dominee”, die eveneens de dood vond, be tekent een gevoelig verlies voor de geeste- lyke verzorging van het Nederlandse leger. Deze 30-jarige ongehuwde predikant had een bewogen leven achter de rug. Hij werd in de oorlog naar Duitsland gedeporteerd, keerde wegens ziekte terug, sloot zich na zijn herstel bij de verzetsbeweging aan, kreeg na de bevrijding een volledige para- chutisten-opleiding hy maakte dertig sprongen, o.m. tydens de actie tegen Djocja in 1947 en was drager van de rode ba ret. Twaalf stukken zeep.De Amsterdamse rechtbank heeft een 37-jarige PTT-ambte- naar, die een pakket met twaalf stukken zeep aan de bestelling had onttrokken, con form de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek waarvan ze ven maanden voorwaardelyk. Goed voorbeeld. De wethouders van Veere hebben zich tegen hun eigen salarisverho ging uitgesproken, omdat de precaire posi tie van de gemeentekas zulks niet toelaat. - Ongeval. Op de rijksweg bij Rilland Bath is een personenauto op een stilstaande vrachtauto gereden. De bestuurder, die 48 jaar oud is en afkomstig van Leerdam, weitt op slag gedood. Zyn auto werd totaal vernield. Een 74-jarige gespensionneerde hofmeester uit Rotterdam is tot een gevangenisstraf van vijf maanden veroordeeld. Hij zou ge tracht hebben zijn vrouw van het leven te beroven. Werkloosheid. Het cijfer der mannelijke werklozen is per eind Januari gestegen tot bijna 111.000. Ongeveer 78000 hiervan wa ren geheel werkloos. In de provincies Fries land en Noord-Holland is de werkloosheid relatief het sterkst toegenomen. Verstekeling per vliegtuig. De douane op Schiphol stond wel even raar te kijken, toen uit het vrachtvliegtuig van de K.L.M., van New Foundland komende, een verstekeling stapte. Het is de 28-jarige Amsterdammer J. van den Heerik, een avontuurlyke knaap, die in September van het vorig jaar op Gesneuvelde Nederlanders. De regering maakt bekend, dat behalve commandant Den Ouden, tot haar leedwezen dezer dagen tydens de actie bij Hoengsong de volgende militairen zyn gesneuveld: kapitein J. Lin- zel uit Wassenaar; korporaal A. Talens uit Eindhoven en soldaat A. A. Schilders uit Rotterd'’.m. Marijke, fjouwer jier, Mei noch yn bernetier By Heit en Mem omspringe, Kraeit noch har heechste liet, Gjin soarch of djip fortriet Kin berne freugd bi twinge. Hwant doe’t hja kaem to wrald Hwat wie ’t dy moarns fül kald, Der hong in tichte dize. Lykwols it nijs kaem oer En buten de natür Soe waerm de sinne rize. Marijke üs lokwinsk hjoed, Dat God dy jimmer hoed’t, Meist yn dyn ripe dagen It lyknis wyt en tear (Dat is Fryslans greatste ear) Fan „Marijke-muoi” drage. BY MARIJKE HAR JIERDEI. De lvtse Benjamin Fan lans heechst hüsgesin Eachapel fan har alden, Fiert hoopjend bliid optein Har fjirde jierdei Snein, - Elk kin dy dei ünthalde. Varkensmanieren. In Alkmaar liep een varken door de glazen deur van een meu belzaak en vlijde zich daar op een vloer kleed. Leerlingen-wraak. fcen viertal Ulo-scho- lieren te Den Haag had het kennelijk voor zien op een leraar van hun school. Op een Vrouwen en nylons. Twee vrouwen uit Gouda en twee uit Leiden, die in Den Haag aan het winkelen waren, hebben zich in verschillende winkels aan diefstallen van nylons en lingeries schuldig gemaakt. De dames zitten nu vast. Gevaarlijk projectiel. On'.'er de Rynbrug te Arnhem is door een baggermolen een ruim 2 meter lange torpedo-mijn met een doorsnede van ca. een halve meter opge baggerd. Het gevaarte ligt nu onder poli- tie-bewaking op de Noordelijke Rijnoever. - Koepelkerk Willemstad. De herbouw van de koepelkerk te Willemstad zal voorlopig nog op zich laten wachten. Er komt te weinig geld binnen. De papierschaarste. Aan een 30-tal meis jes, werkzaam by de N.V. Joh. Enschedé en Zn., is ontslag aangezegd, met als reden: slapte in het bedrijf. Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven heeft de ont slagen in behandeling genomen. „Eerljjke vindster”. Een bewoonster van de Vlielandsestraat te Den Haag miste na het doen van boodschappen een tas met f 110. Enige dagen later kreeg zy' tot haar verwondering de tas terug met een briefje er bij dat de „eerlyke vindster” f 50 voor het vinden had afgehouden en de rest, f 60, terugstuurde. De eed In het Fries. De afdeling Leeuwar den van de Party van de Arbeid heeft op het partycongres voorgesteld de eed in het Fries te laten toestaan. Het partijbestuur nam dit voorstel als vanzelfsprekend ovei en besloot deze ter kennis te brengen van de Tweede Kamerfractie. Automarkt.Woensdagavond kregen twee kooplieden op de automarkt te Amersfoort hooglopende ruzie om een kleinigheid. De 43-jarige koopman trok een mes en ging daarmede de ander te iyf. Deze werd in de bovenarm zwaar gewond. De dader is in arrest gesteld. Droevig einde van kinderspel. De 9-jarige Arie van Asperen was Woensdag met twee vriendjes aan het paardje spelen in de So- phiastraat te Rotterdam, waar de kinde ren woonden. Plotseling brak het touw waarmede de kinderen elkaar vasthielden. De kleine Arie struikelde en viel van de stoep vlak voor een met een paard bespan nen melkwagen. Een wiel verbryzelde het hoofdje van het kind, dat spoedig daarop is overleden. Amerikaanse overleg met Japan het rechtstreeks gevolg van de Amerikaan se vrees, dat China definitief met Rusland tegen de Westerse wereld heeft samenge zworen, de Russen vinden in dat overleg natuuriyk weer aanleiding te pogen de Chi nezen vaster aan zich te binden. Zy hebben daarvoor de gelegenheid gehad toen China door de Ver. Naties tot aanvaller in Korea was verklaard. Mao Tse Toeng reisde toen naar Moskou om meer Russische steun te verwerven. Hoewel de bondgenoten elkaar, volgens de geruchten, de verwyten over en weer niet hebben gespaard, schijnt Rusland Peking toch weer nieuwe wapenvoorraden te hebben toegezegd in ruil voor gerust stellende verklaringen van China over de positie van Korea na de oorlog, want de Russen willen niet dat dit gebied door Chi na geannexeerd wordt. Wat er van deze geruchten waar is, zal eerst uit de ont wikkeling der gebeurtenissen blyken. Maar als er ook maar iets waar is van de bewe ring, dat er ook nu, bij deze ontmoeting te Moskou, onderling wantrouwen tusseri deze bondgenoten aan het licht kwam, blijft het de moeite waard voor de Westerse lan den China voorzichtig te behandelen. Die neiging is er ook wel, de V. N. hebben helemaal geen haast gemaakt met de com missie van drie voor de Koreaanse kwestie aan het werk te zetten of sancties te over wegen en Engeland zowel als het Ameri kaanse departement van buitenlandse za ken hebben bekend gemaakt, dat voorda de oprukkende V. N.-troepen de 33st breedtegraad overschreden, de Ver. Natie daarin eerst gekend moesten worden. O' dat bewijst voorzichtigheid. Maar generaal Mac Arthur zeide reeds, dat men in Korea geen linie kan bezetten en een stellingoorlog voeren, wat met zelfmoord gelyk zou staan. Waarschynlyk vindt dat zyn oorzaak in het feit, dat de V. N.-troepen numeriek in de minderheid zyn en voortdurend in be weging en aanvallend moeten zyn om te beletten dat de Chinezen en Noord-Korea- nen van hun overmacht gebruik maken. Men mag dan echter vragen, hoe er ooit I een eind aan deze heen en weer golvende oorlog moet komen, nu de Chinezen over zo ontzaglyke troepenmassa’s beschikken en thans weer fel in het offensief zijn. Het bly'ft daarom van belang, dat, zoals de gv- ruchten willen, India toch nog steeds Pe king biyft polsen over bemiddeling. Zoals bekend heeft India’s neutrale hou ding ten opzichte van de Korea-kwestie grote teleurstelling in de Ver. Staten ge wekt. Toch heeft dit niet belet, dat met de hartelyke instemming der Amerikaanse bevolking, president Truman thans, behou dens goedkeuring van het Congres, beslo ten heeft 2 millioen ton graan naar India te zenden waar millioenen mensen met d hongerdood bedreigd worden. Deze zendin.' zal de verstandhouding van beide lande allicht ten goede komen daar er geen pc litieke voorwaarden aan worden verbon den, al zou een wenk aan Nehroe orü hc' Indiase geschil met Pakistan over Kasjmi’ te regelen niet ongepast geweest zijn. In dia had dit graan stellig ook in Ruslan? kunnen krygen, maar dan zouden er allicht wel dergeiyke voorwaarden zijn gesteld. Nu er toch werkeiyk kans is dat de plaats- vervangers der ministers van buitenlandse j^favondüür drongen zij‘een schooL zaken van de lokaal binnen en brachten daar met hun vieren een ware verwoesting aan. Alle schilderyen werden van de wand getrokken en de betrokken leraar werd op een voor hem beledigende wijze nagetekend. Deze te kening werd op gestencilde pamfletten op ruime schaal onder de leerlingen verspreid. v&n de rekening zal worden en het Westen De aanstichters zyn van school gestuurd. Lopend vuurtje. Te Nieuwe Pekela hebben Ook een methode. Een 15-jarige werkne mer, wie „het werk niet zinde”, blijkt de brand by de isoleermaterialen-industrle te Doorn op 25 Januari te hebben gesticht; er werd grote schade aangericht. voor een dergelyk blok, nu alles in West- Europa nog op zo losse schroeven staat en Duitsland en Italië zelfs nog geen leden der Ver. Naties zyn. Misschien is het doel der Fransen ook, met een conferentie der Grote Vier in niet al te ver verschiet, poli tieke contacten te leggen, welke de Fran se stem in die conferentie nog meer gewicht moeten geven. Parys speelt hier waarschynlyk weer min of meer met de gedachte van een derde macht, welke bemiddelend zou kunnen op treden tussen Amerika en Rusland. Het kan daarby blijkbaar ook rekenen op de steun van een groep links socialistische le den van het Engelsche parlement, welke de regering—Attlee verwyt dat ze te zeer in Amerikaans vaarwater is geraakt. Ze vergeten echter dat tenslotte alle macht welke thans tegen over Rusland kan worden gezet, van Ame rika uitgaat en dat een derde macht niets zou zy'n als ook deze niet gesteund werd door Amerika. Een bemiddelende, dus neu trale Derde macht is in Europa thans niet denkbaar, tenzij ze verdere Amerikaanse hulp weigert in welk geval ze zich zelf slachtoffer van Rusland maakt. Het FransItaliaans overleg zal vermoe delijk dan ook weinig meer vrucht dragen, dan een demonstratie van „Latijnse soli dariteit”. Een solidariteit welke ook zal uitkomen in een krachtiger optreden tegen communistische actie in beide landen, het zwakke punt by deze naties. Zeeman overleden in vliegtuig. De Noorse kapitein Reinius uit Oslo is op Schiphol overleden in het vliegtuig, dat hem naar zijn woonplaats zou brengen. Hij was te Antwerpen ernstig ziek geworden en na aankomst per auto op het vliegveld op een brancard naar de machine gedragen. Dodelijk mynongeval. In het ondergrondse bedrijf van de mijn Laura te Eygelshoven geraakte Dinsdagmorgen de 40-jarige hou wer M. Janssen te Kerkrade onder vallend gesteente. De man werd ernstig gewond en overleed kort daarop? Brom et- -dief gepakt. In Amsterdam is een 21-jarige schilder uit Almelo aangehou den, die een bromfiets voor f 150 te koop aanbood. De fiets was in Almelo gesto len. Grote Vier elkaar in Maart in Parys zullen Ontmoe ten voor het samenstellen van een agenda voor de eigeniyke conferentie, komt er roe ring in West-Duitsland. Men vreest daar de mogeiykheid, dat het toch nog het kindI v&n ae rekening zal worden en het Westen De Rotterdamse recherche heeft een 39- jarige bootsman aangehouden, die zes kis ten, inhoudende 58000 import-sigaretten, in huis had. Zyn patroon, een 46-jarige fabri kant, die 1500 rokertjes thuis had, werd eveneens naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Naar wy vernemen zouden Ged. Staten van Friesland hun goedkeuring onthouden heb ben aan het raadsbesluit .van 28 Juli j.l., waarby de raad der gemeente Boisward de verbindingsweg van het Laag Bolwerk'naar de Dylakker projecteerde bij het pand Kingma. De brug komt dus volgens het reeds goed gekeurde plan tegenover het Skilwyk. Har namme waerd bikind, Fryslan fielde in momint Sterke hisoarjebannen Dy’t bounen oan in frou Great yn leaf de en trou, Mem fan lans djürste pannen. Nu de Duitse papieren wat zijn gedaald, de Franse gestegen, zien we te Parijs de ge dachte herleven aan de vorming van een Europees vastelands blok, waarin Frankryk de leidende rol zou spe len. Franse en Italiaanse staatslieden zijn deze week in Italië bijeen geweest om de mogelykheid van een Frans-Duits-Italiaan- se samenwerking naast andere' kwesties te bespreken. Het schijnt nauwelyks tyd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1