DE PROVINCIALE PLANOLOGISCHE DIENST Martinytoer Gabe Skroar us hjoed to sizzen door Nederland Fan de 47e Jaargang No, 14 Dinsdag 20 FeVr. 1951 Hwat hat ekens: IS ionele 'ES in Uitgave van DruHKerlj Fa. A.J.OSINOA - Bolaward Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland De weg lag open, vr|j de keus, H|j voelde zich geroepen, Door God, tot zwerven ver van huls, Onder geharde troepen. 'ard te 5 en dave- V»ischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Reductie en Administratie Marhtitraal 13 Boisward TlUloen 431 (K 5157) Abonnementsprijs 1.50 per k^srUsl bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro b7028 o o 1 Mr M. P. L. Steenberghe ontving tormatie-opdracht H°® langer wy wachtsje mei it ünder eagen sjen fan de minne situaesje fan it agrarysk bisit, fêstlein yn lén en pleat- sen, hoe greater de sosiale Onrjuchtfear- dichheit wurdt, dy sünt 1940 bistiet. Gelokkich komt der foroaring yn de mie- ning fan party lju, dy’t yn it earstoan mien- den, dat de eigner sines wol krige. Hja seine dan dat it diel, hwat de grouneigner foar de oarloch krige, yn folie gefallen to great west wie en dat it net folie lette, dat hy nou ris net foaroan kaem. Dizze mak- like oplossing kin men lykwols net aksep- teare. Foarst net, om’t it iene ünrjucht nea bistride wurde kin mei in oar ün- rjucht en twad net, omdat men de goeden en de minnen oer ien kaem skeart. It leit net goed mei dizze kwesje. Wy hawwe in tiid, dat de boere-arbeider wyks bruto mei f 53.50 nei hüs giet, dat de hierdeboer goed ta bést buorket enyn diselde tiid leit it agrarysk bisit to forwurden. ZO STAAN DE CLUBS ER VOOR. Afdeling A: 15 14 14 14 16 14 14 15 15 15 14 15 15 Dit woord stedebouw betekent niet Steden bouw. Men moet bij het woord Stedebouw denken aan hofstede, huisstede, etc. Het omvat huis, boom en plant, waterwerken en wegen etc. Ruimtelijke ordening dus. De ruimte, waarin w|f leven moet zodanig ge ordend worden, dat de gemeenschap daar het grootste profijt van trekt. Daartoe moeten alle voorwaarden grondig worden onderzocht en moeten de eisen van doel matigheid en schoonheid zuiver tegen el kaar worden afgewogen. Hier kwam dan nog bij, dat het terrein ondoelmatig versneden werd. De P. P. D. treft thans voorbereidingen om bovenbe doelde absurde dingen in de toekomst on mogelijk te maken. Bolswards Nieuwsblad PIET, aanwijzing van een vertegenwoordiger lag isdag erdag ag dag iet e ont- ituren. Koninklijke poppen te zien, zal In de „Gemeentewoning’ loms, haar met eens Een scheve toren. De Grotekerkstoren te Dordrecht Is scheof.Hij staat nu al meer dan anderhalve meter uit het lood. Aange zien de verzakking steeds verder gaat zul len er in de nabije toekomst maatregelen genomen moeten worden. IN MEMORIAM Ds. H. J. TIMEN S. GEVALLEN OP KOREA 18-2 '51. Een pastorie, een dorps-ydill’, De vrouw die hy begeerde, Een werkkring zonnig, rustig, stil, Studeerkamer, geleerde. Hij heeft het einde niet gezien, Van ’t werk door hem begonnen, Hij heeft in het besef: ik dien, Stervende overwonnen. Geknakt als bloeiend-frisse halm, In 't opgaan van zfjn dagen, Mag hy door Gods gena de palm Der eeuwige vrede dragen. Aartslnbreker Manns Oly heeft zijn „ope ratie” in de nacht van Vrijdag op Zater dag onverstoord voortgezet met een wilde strooptocht door z|jn geboortestreek Water land. Ook ditmaal vond de politie hem, toen hij z|jn krachten beproefde op een brand kast. Een salvo revolverschoten kon echter niet verhinderen, dat sluwe Manus opnieuw aan de haal ging. Door weilanden en slo ten sloeg hij op de vlucht en Zondagavond half elf was het nog niet gelukt hem te vangen. Ledige hannen Jowe lege pannen. 9 8 9 7 6 8 6 B 4 3 3 28 18 17 20 14 14 15 13 12 9 8 8 66—19 38— 34 28— 26 39— 31 33—27 30—21 29— 25 22—34 22— 36 23— 34 22—40 19—44 ikkig FUn 1 uit, mdin. niet daar i ook 7 ge oord. ?grjj- n ze eigk Heerenveen Leeuwarden Go Ahead Be Quick Sneek Frisia GVAV Zwartemeer Achilles Zwolse Boys HSC Velocltas 2 0 4 3 3 2 1 mtje ogen irak, .l|jke jaar n het ier?” et zo oor- iu in- i aan- it ge- moest De Ilchtweek In Utrecht, bedoeld om tij dens de Voorj aarsbeurs van de Domstad een lichtstad te maken, mag niet doorgaan met het oog op <^e stroombesparing. Knaapje overreden. Vrijdagmiddag is het 7-jarig zoontje van de Veehouder Soeten- daal te Katiy'k, dat in de berm aan het spelen was en toen plotseling de weg over stak door een zwaar beladen vrachtauto van de heer H. uit Heerenveen overreden. Het knaapje werd deerlijk verminkt en was op slag dood. In de stad Groningen steeg in twee jaar woude wilde ’t karwei voor f 100 opknappen tijds het aantal gevallen van door de poli tie geconstateerde openbare dronkenschap onrustbarend. In 1947 was dit aantal 8866, in 1949: 17.186, waaronder 443 vrouwen. Aldus de Groningse commissaris van po litie A. Vos op een vrouwenvergadering. Op 21 Febr. „te Laren een tentoonstelling van porden van de Konink lijke familie worden gehouden. Geen zucht naar doldriest avontuur, Deed hem het land verlaten, Onstuimig brandde in hem het vuur, Van liefde voor soldaten. Hij was met hen als makker één, Wees de Lichtweg naar Boven, Als strijders staan wij nooit alleen, Ons dekt het schild van ’t geloven. Na konijnen ganzen. Na overlast van wil de konijnen heeft West-Zeeuwsch-Vlaande ren nu te Ijjden van wilde ganzen, die voor al bij de Braakman grote schade aan de gewassen toebrengen. ''al net bést. It lün waerd op en nij for- hierd foar f 50.minder, as mei it hüs, en de eigner wie in pear hündert goune ün- derhêld, lésten en assuransjepremy kwyt of leaver net kwyt. Yn de Wélden wurde tsjintwurdich pleatsen, dy’t swier oan üh- derhald ta binne, mei in stik lan derby forkoft en it oare l&.n wurdt los forhierd. En sa giet de ütholling en fortuteazing fan it agrarysk bisit, syn sinistere wegen. Fan 'e wike waerden de hiemoarmen fan de Grounkeamer foar Fryslén foar it nije jier fêststeld. Men mei dy net oars fêst- stelle, as op groun fan artikel 41 fan de Wet, dy’t seit, dat de hier bipateld wurde moat, sadanich dat der in reedlike winst foar de hierder oersjit. In ütwei is der net. As dan foar de forhierder gjin reedlike for- goeding oerbliuwt, kin jin dat bigreatsje, mar de Wet lit net ta, dat dermei rekken hélden wurdt. En sa'barde it, dat doe de Grounkeamer ienriedich de noarmen bi- paeld hie, ien fan de leden sei: Nou ha wy as earlike mannen meiinoar de hieren fêst steld en koene wy net oars en dochs liket it nearne nei! Dit Godd’lijk ambt was hard en zwaar, Hij heeft het hoogste gegeven, Werd door zijn Koning, dertig jaar Pas, van zijn post ontheven. Dees’ frontsoldaat heeft geen belang Meer b|j een ridderorde, Hij is thans tot de hoogste rang In heerlijkheid bevorderd. de fa. De Waard te Gouda voor f 990 en de overige 20 inschrijvers voor bedragen va riërend van f1023 tot f17.750! Het record werd geslagen door de fa. J. Klompjan te Hulst bij Zwolle met een bedrag van f 18.500. Lêstendeis wie der in eigner fan in ger- niersspultsje, eame yn Fryslén, dy’t syn hierder it spultsje büten it lén, mar mei de pölle, hwer’t it opstie, kadeau joech. It ün- derhéld wie swier, der moast winlik fan alles oan gebeure, dat hawar: hjir ha jo it op jou eigen namme, dan kin jo mar dwaen en litte, hwat jo wolle. PTT-technlci naar Z.-Afrika? Naar de po litieke correspondent van „Die Vaderlan der” uit Kaapstad naar zijn blad in Johan nesburg seint, worden er op het ogenblik rechtstreekse onderhandelingen gevoerd tussen de Unie van Zuid-Afrika en Neder land voor Immigratie van 200 telefoon- en telegraaftechnici. H.M. de Koningin heeft Zondag avond op het paleis Soestdfjk mr. M. P. J. Steenberghe ontvangen. De Koningin heeft aan de heer Steen berghe opdracht gegeven tot het vor. men van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het par lement te genieten. Aldus een mede deling van het kabinet van de Ko ningin. Lugubere vondst. Te Linnen (L.) z|jn in een maand uit de grindlagen in de Maas tien verspreid liggende schedels en andere delen van menseiyke skeletten opgebag gerd. 1 B|j het t.b.c.-onderzoek met microfilm te Kampen heeft een Kampenaar grote stag natie veroorzaakt, door in de onderzoekzaal te komen met vier borstrokken aan en een nog niet vastgesteld aantal hemden. Veesmokkel. Niet minder dan 10 koeien, die frauduleus over de Ned.-Belgische grens waren gebracht, zijn door Belgische doua niers onder de gemeente Lommel (ten Zui den van Eindhoven) in beslag genomen. Verdronken. In een kanaal-onder de ge meente Oosterhesselen (Drente) werd het lijk dravende gevonden van de 30-jarige mej. J. van der SI. uit Langerak. Anker-clubwerk. De dienst „Niet-gegrepen Jeugd” heeft besloten het massa-jeugdwerk in Amsterdam onder de buiten-kerkel|jken In handen te geven van de stichting „Het Anker”. Een bof. Op een onbewaakte overweg on der Gaanderen (N.Br.) merkte de chauffeur van een vrachtauto, die reeds met de ca bine op de rails stond, dat er een trein aankwam. Hij reed een eindje terug en de locomotief nam alleen het nummerbord mee. De van de KVP tot kabinetsformateur lag in de lijn der verwachtingen, nadat dr. Drees en mr. Van Schaick hun pogingen hadden moeten staken. In de eerste plaats hield men rekening met het optreden van professor Romme, maar het sch||nt, dat de heer Romme er zelf wei- nog voor voelde een kabinet samen te stel len, dat het volgend jaar na een zeer moei lijke periode toch zou moeten aftreden. Bovendien zou hij als fractie-voorzitter van de KVP moeilijk vervangen kunnen worden. De naam van mr. Steenberghe, deed dan ook terstond by de Kamerfractie van de KVP de ronde en men moet wel aannemen dat hjj op grond van het advies van KVP- zijde is aangewezen. Oud-minister Steenberghe heeft zich na de oorlog weinig bemoeid met de politiek. Zijn aanwijzing als formateur is dus in zekere zin een terugkeer. Hij behoort tot de grote werkgevers en heeft vele internationale contacten. De aanwijzing van een nieuwe formateur heeft dus niet lang op zich laten wachten. Zaterdagmorgen was de Koningin op het paleis Noordelnde in Den Haag terstond begonnen met het horen van de adviseurs. 1 5 5 5 7 5 6 7 8 9 2 10 4 9 Dr. Karst Dijkstra geëerd. Gedeputeerde Staten hebben besloten aan de giften, die ten bate van de bevordering van de muziek worden verleend uit het provinciale fonds voor culturele doeleinden, de naam „Dr, Kart Dijkstra-stipendium” te geven. Ged. Staten hebben daarmede de door de pae overleden dr. Dijkstra betoonde burgerzin ten bate van het muziekleven in deze pro vincie willen eren. En der wie* net ien, dy’t it tsjinprate koe. Hünderten fan pleatsen yn Fryslén lizze foar it léste anker, winliken binne se net brükber en biwenber mear, mar hwa wit in oplossing foar in nijen ien Gjin minske. Hwa kin 60, 80 tüzen goune yn in bidriuw stekke as hy wit, dat hy se greatendiels nea wersjocht. Stek de finger mar opNim nou in bidriuw, sa’t hja der safolle binne, fan 75 pouns- miet. De pachtwearde fan it lén apart, sit by de fyftich goune. Dat soe dus wurde f 3750.Bou der in nije pleats op, dy komt op 70, 80 tüzen goune. Oan rinte, öfskriuwing en ünderhéld is 6 pet. oan de krappe kant, mar lit üs dat rekkenje. Dan komt der by 700 x 6 f4200.—. Dat is meiinoar f 7950.of mear as hündert gou ne de pounsmiet. Kin jo it oars ütrekkenje Freget de eigendom tofolle as der neat mear freget as in matige rinte, öfskriuwing en ünderhéld? Fan winst is gjin sprake, en ek der soe oer to praten wêze, hwant 'kap- De arbeidsproductiviteit in Nederland is thans weer ongeveer vooroorlogs, n.l. 99 pet. vergeleken met 1938. De productie van de industrie was in het 4e kwartaal 1950 52 pet. hoger dan voor de oorlog met een personeelssterkte 54 pet. hoger. Ook niet-mUltairen en degenen, die nog geen jaar als zodanig hebben gediend, kun nen zich thans als vrijwilliger aanmelden voor de strijd in Korea. Op 5 Maart sluit de aanmelding. Stuurman-smokkelaar W. van L. uit IJmui- den, in de nacht van 15 op 16 dezer te Rot terdam aangehouden met 4000 gesmokkel de sigaretten, is nog dezelfde dag tot een Week gevangenisstraf veroordeeld. Verblijfsvergunningen zullen voortaan geld gaan kosten, als het betreffende ontwerp wet wordt. De regering acht het billijk, dat wordt betaald voor de bestrijding der kosten, verbonden aan het toezicht op Vreemdelingen. Honderd millloen kosten ons jaarlijks de branden in ons land, aldus ir. W. E. Eg- gink Vrijdagavond voor de Radio. En 75 pet. wordt veroorzaakt door onwetendheid, onachtzaamheid of zorgeloosheid. Een serie Vrijdagavond-uitzendingen zal in klankbeel den de brandoorzaken van de dag en wat er tegen te doen valt, toelichten. De omroepverenigingen hebben aan de mi nisters van Verkeer en Waterstaat en van O„ K. en W. een rapport uitgebracht over de televisie, waarin organisatorische, tech nische en programma-aspecten van het ex periment zijn behandeld. Vuurtjestokers. De politie heeft vier leer lingen van de lagere school te Haarlem aan gehouden, die uit wraak omdat zij door padvinders van een veld waren gejaagd de blokhut van de padvinders in brand ge stoken hebben. Er met de muts naar gegooid. De aanbe steding ven de oude kazerne met bijgabou- wen te Horst leverde merkwaardige resul taten op. De fa. N.V. D. Akker te Zoeter- Wonder boven wonder heeft een ketel van 400 kg. gewicht, welke te Geldermalsen door een explosie een veertig meter de hoogte werd ingejaagd, bij zijn val langs dak en muur van een huis schampte en op een plaatsje terechtkwam, wel veel ma teriële schade aangericht, maar niemand enig letsel bezorgd. tael, dat men yn in ündernimming stekt, jowt normale winstmüglikheden. Mar mei sin praet ik der net oer. Ik freegje allin- nich, hwat de strikte rjuchtfeardichhelt freegje kin. En hwer wurdt dizze rjucht- feardige hier jown? Nearne! Mei as ge- folch? In diel fan de agraryske mienskip, dy’t lén en pleatsen oan oaren biskikber stelt om dérop in goed stik brea to for- tsjinjen, wurdt syn bisit praktysk foar de helt ünfruchtber makke. Mei as gefolch? Alle Side pleatsen bliuwe hingjen, hünder ten sloere üt, hünderten bliuwe ünpraktysk to lyts, mei to min stalromte, mei wrakke büthüssouders, mei forsakke bynten, mei lekke dakken, forrotte goaten en al sa mear. En dan miene sommige hierdeboeren noch, dat soks toardiel wêze sil foar harren. Sjoch ris, as de hier hündert goune wie, dan soe it L. E. I. soks ek yn de kostpriis- birekken opnimme moatte. Dan kaem diz ze op it krekte sifer. Dan koe men mei alle rjucht wer fan de eigner freegje, dat er de pleats goed ünderhoude, needsaeklike forbetteringen oanbrochte en as it tiid wie, in nij spuol boude. Soks koe twingend troch de grounkeamer oplein wurde as men Onwillige eigners hie. Mar wy dogge dat net, wy wachtsje krekt salang, dat de saek in publyk skandael wurdt en dat der fanwege de Steat sub- sydzje jowh wurdt foar dit doel. Dan is wer in stik fan it libben nei de Steat oerhevele. Dan is wer in stien bymetsele yn it gebou ■fan de almeugende Steat. Dan kinne wer in sery amtners en in kostbere admini- straesje oan it wurk komme om to dwaen, hwat men mei sin oan de minsken ünt- nomd hat, dy’t it op groun fan har eigen- domsrjucht dwaen moasten, mar net dwaen kinne, omdat men harren it rjuchtfeardige ünthéldt. Dit is de meast eamstlge grief, dy’t men Minister Mansholt en de hiele regearing meitsje moat. Hja hawwe troch har polityk mei sin dit alles yn it libben roppen. En de histoarje sil harren de rek ken sjen litte. Caveant Consules! Tj. ds J. TN October 1946 kreeg ook Friesland z|jn i Planologische dienst'en was daarmede, op Overijssel na, de laatste provincie, waar mede het net van Planologische diensten in Nederland compleet was. De taak van de P.P.D. is de verzorging van de ruimtelijke ordening voor het grond gebied van onze provincie. Het is „Stede bouw" op grote schaal. Op een persconferentie heeft de directeur, Ir. D. Tuinstra b.i. (bouwkundig ingenieur) het doel en de werkwijze van de P. P. D. uiteengezet. Ruimtelijke ordening Stedebouw, is geen uitvinding van de laatste tijd. Reeds de oude Egyptenaren en Babyloniërs kenden de ordening. Ook in ons land, bijv, in de Middeleeuwen, werden reeds regels voor de indeling der ruimte gegeven. De Franse revolutie heeft echter aan deze overheids maatregelen een einde gemaakt en alles werd overgelaten aan het particulier ini tiatief. HierbU werd in de regel meer aan dacht geschonken aan de belangen van het Individu dan aan die van de gemeenschap, wat dikwijls tot zeer slechte resultaten ge leid heeft. De ordening dringt des te meer door de steeds toenemende bevolkingsdichtheid, ook In Friesland. Zo was b|jv. in 1750 het aan tal inwoners van ons gewest 44 per vierk. km. en thans reeds 130. Wij krijgen dus hoe langer hoe minder ruimte, waar bij komt, dat door het moderne verkeer (we gen, kanalen en vliegvelden) nog veel grond aan de oorspronkelijke bestemming, ont trokken wordt. Dan doet ook Friesland zijn best om Industrie aan te trekken en ook daarvoor is ruimte nodig. Er moet dus wel regelend worden opge treden om een billijke en harmonische ver deling te krijgen van de ruimte, waarin zich onze menselijke activiteiten van wer ken, wonen, recreatie en verkeer afspelen. De bepalingen, welke hierbij betrokken zijn, zfjn vele en het is de taak van de P. P. D. om hier coördinerend op te treden. De dienst ressorteert onder het College van Gedeputeerde Staten, terwijl er commissies z||n Ingesteld waarin o.m. vertegenwoordigd z|)n Bestuursinstantles, Landbouworganen en Cultuurtechnische dienst, Waterstaat en Waterschappen, Staatsbosbeheer en Ver enigingen voor de Natuurbescherming,, het E. T. I. F. en de Kamer van Koophandel, de V. V. V. en Verkeersorganen, Volkshuis vesting en de Wederopbouw, Culturele or ganen en Architectuur. Om nu te komen tot een planmatige orde ning, worden van alle facetten der aan ruimte gebonden menselijke activiteit (land bouw- en tuinbouw, industrie, recreatie, verkeer enz.) na grondige studie een facet plan gemaakt. Al deze facetplannen met elkaar vormen, nadat alle belangen tegen elkaar afgewogen z|jn, een harmonisch ge heel in het streekplan voor ons grondge bied. De gemeentelijke uitbreidingsplannen hebben zich te richten naar dit streekplan (denk'bjjv. maar aan geprojecteerde we gen, kanalen etc.), terwijl het streekplan weer niet in strijd mag zijn met het Rijks- plan. Natuurlijk moeten al deze plannen door de verschillende overheidsinstanties eerst worden goedgekeurd. Dit gaat van zelfsprekend niet buiten de belanghebben den om. Ook de boeren hebben, via hun gemeenteraden, wel degelijk zeggenschap. Bij al deze plannen treedt de P. P. D. weer coördinerend op. De dienst bevindt zich precies op het draaipunt met adviezen naar boven en naar beneden. Zijn de plannen eenmaal vastgesteld, dan wil dat nog niet zeggen, dat ze onveran derlijk z|jn. Ir. Tuinstra is zich heel wel bewust, dat het werk van de P. P. D. dy namisch moet zijn om zich steeds aan de wijzigingen van de maatschappelijke om standigheden te kunnen aanpassen. Dat ordening en regeling wel degelijk no dig is, toonde de directeur aan de hand van een groot aantal kaarten, foto’s en grafie ken aan. Speciaal werd de aandacht gevraagd voor de bouwwijze van huizen, die met de gevel recht op de rooilijn van de weg waren ge bouwd, maar schuin in de oude, historische verkaveling van de erven en het land, waar door de gekste dingen z|jn ontstaan. Dit komt in een groot deel van Friesland voor, maar wel hoofdzakelijk in de veenweide streek en in de Wouden, waar de parallelle verkaveling overheerst. Deze verkaveling is ontstaan by de ontginning van de woes te gronden. Nu zijn de oudere gebouwen alle goed in de verkaveling geplaatst, waarmede de re latie tussen huizinge en land op fraaie wij ze ruimtelijk tot uitdrukking is gebracht. Door een niet geheel juiste interpretatie van het voorschrift uit de woningwet var, 1901, waarbij werd bepaald dat „de rooi lijn is de lijn welke bij het bouwen naar de wegzijde toe niet mag worden over- I De hiersman wie net bliid, hy seach win- schreden” werden de na die datum ge-1 liken mar sneu, mar wegerje, dat koe ek worpen door de mooiste gedeelten van onze provincie, waardoor het mogelijk wordt om van bepaalde centra uit prachtige dagtoch ten per fiets te kunnen maken. Wel heeft men voor de recreatie in de eer ste plaats gedacht aan het Lage Midden, de Wouden en de Eilanden, doch ook de kleistreek heeft hiervoor grote waarde. De vacantie-verblijven in deze gebieden moeten echter maar niet In het wilde er gens worden neergezet. Trouwens, het plaatsen van zomerhuisjes is reeds aan banden gelegd. Toch moet hiervoor een op lossing worden gevonden. Ir. Tuinstra heeft hierbij gedacht aan ko lonies van zomerhuisjes, een compleet zo- merdorp, te plaatsen op een verantwoorde plaats in het landschap. De zomerdorpen zouden winkels moeten hebben, waarin de vacantleganger alles kan krijgen wat hij nodig heeft. Dan zouden er kampeerplaat- sen moeten zijn voor tenten, een eenvoudig hotel met slaapzalen, bibliotheek en recre atieruimten en speciaal voor het waterland moet er een goede haven z|jn met aanleg steigers en botenhuizen. Dergeltfke dorpen zouden waarschijnlijk het beste in de buurt van een vast dorp of van een stad kunnen worden gebouwd. De be doeling is dus wel om al de zomerhuisjes bjj elkaar te brengen en niet meer her en der verspreid in het landschap, waarvan ze de schoonheid in de regel niet verhogen. Het \verk van de P. P. D. is veelomvattend en het bureau beschikt dan ook over ar chitectonische, stedebouwkundige, socio grafische en economische medewerkers. In totaal z|)n er 7 man (waarvan 1 tijdelijk) werkzaam op de bovenverdieping van de Provinciale Griffie, waar het bureau der P. P. D. is gevestigd, om te zorgen voor de ruimtelijke ordening, opdat ook ons nage slacht nog zal kunnen genieten van een schoon Friesland. bouwde woningen met de voorgevel even- w|jding aan de weg geplaatst. Hierdoor kwamen ze scheef op de verkaveling te staan, dikwijls met een punt in de erf- afscheiding, zodat het zelfs voorkomt, dat men, indien de erfafscheiding, een sloot is, van een primitief bruggetje gebruik moet maken om achter het huis te kunnen ko men. Ook kwam het voor, dat b|| uitbrei ding' van een gebouw het achtereinde ge zwaaid moest worden en scheef op het reeds bestaande kwam te staan, waardoor een chaotisch ruimtelijk beeld ontstond. De P. P. D. werkt toch voor de toekomst, zowel wat gebouwen, terreinen, kanalen, wegen pf landschapsschoon betreft. Dat laatste wil de P. P. D. zoveel als doenlik is bewaren voor de gemeenschap. Met de natuurgebieden moet voorzichtig worden omgesprongen en bepaalde karakteristieke landschapsvormen mogen niet .worden aan getast, maar dat wil niet zeggen, dat ze moeten worden bevroren. Ze moeten in dienst der mensen worden gesteld als re creatieoorden. Om deze gebieden zo goed mogelijk te ont sluiten is er een groot fietspadenplan ont- Een gezonken woonschip by Enkhuizen is boven water gebracht door de Dienst van de Rijkswaterstaat te Hoorn, die een begin heeft gemaakt met het lichten van wrak ken uit dat deel van het IJsselmeer. Ook by Urk is al een schip, de „Combinatie” drijvend opgeleverd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1