9? OOK FORMATIEPOGING VAN MR. STEENBERGHE MISLUKT NU NAAR EEN ZAKENKABINET? <KjuLs-‘Kjicls en GA Martinytoer Rondom de Kabinetscrisis üs hjoed to sizzen door Nederland Laatste Berichten Fan de 1.15 1.15 1.15 25 Dinsdag 27 Fetr, 47e Jaargang No 16 Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA Bolsward Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Vtischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 35 RASP. ver. :.a. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent oer m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad PIET. .54 0 venst. lestuuf. MMM 1 stief- Ij. ds J. IgdL. I maar ig niet k haar italitelt or een- id daar Vïientje dinnen, It. Ter- n, keek Antje eek op kreeg tegen veer in .fscheid iadeljjk ije! En st haar sr Van et echt et spjjt iaat op Hoe staat het echter met de kwestie N.- Guinea? De a.r. waren ongetwijfeld bereid steun te verlenen aan onaangename maat regelen die het resultaat zijn van onze ver hoogde militaire inspanning. Maar Nieuw - Guinea loslaten, doen zij nooit. Deze kwes- Geen wonder. „Veertig borrels had ik op,” zei de 32-jarige Utrechtenaar W. M. R., die voor de Amsterdamse rechtbank terecht stond. Verdachte kon zich niets herinneren van een vechtpartij vorig jaar Juli in een trein op het Centraal station, waarbij hjj werd geassisteerd door een vriend. Deze vriend is al veroordeeld tot zes maanden, omdat hij met R. drie agenten, die de hin derlijke drinkebroers de trein uit wilden zetten, had aangevallen. Te Leeuwarden is in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten het laboratorium voor bacteriologie-serologie van het Provinciaal Instituut voor de Volksgezondheid in Fries land officieel geopend. Het heeft een on derdak gekregen in het vroegere kantoor gebouw van het gemeentelijk gasbedrijf. R. A. F. REPATRIEERT GEWONDEN UIT KOREA. Naar A.P. bericht, zijn per vliegende ambu lance van de RAF 28 Engelse, Franse, Ne derlandse, Indiase en Zuid-Afrikaanse ge wonden uit Korea in Singapore aangeko- ftien. Zij zijn allen uit Japanse hospitalen afkomstig en wordenthans gerepatrieerd. Elf van hen zijn brancardgevallen, de an deren kunnen lopen. Tot de laatsten be horen drie Nederlanders: Willem Barmentlo uit Amsterdam, Willem Roulaix uit Venlo en Hubert Bruyn, ook uit Amsterdam. De gewonden rusten thans uit in een hos pitaal van de RAF en zullen binnen enkele dagen naar hun land doorreizen. IN PRAAG ZOU EEN COMPLOT ZIJN VERIJDELD. Te Praag werd bekend, dat de Tsjechische communistische partjj de vroegere minis ter van buitenlandse zaken Clementis en twee andere communisten van hoge rang beschouwt als „spionnen en verraders”, er is gezegd, dat „een grote overwinning op de klasse-vijand” is behaald en dat „Tsje- choslowakjje nooit een tweede Joegoslavië zal worden.” Clementis is gearresteerd. Sjoerd woe by Kike wêze, Mar Kike net by him. Doe boaske hy mei Baeije, Hwat is de leafde slim. Hjj werkt bjj nacht, Politie-macht. Hjj gaat hun vlugheid testen. ,,’k Geef ze een vier!” Mijn vak-pleizier, Wie ’t laatst lacht, lacht het beste. Hij gapt een Ford, (Zijn tamste sport) Politie groet met kogels. Band stuk da’s niets, Hij gapt een fiets, Manus, de vrije vogel. Want onverhoopt, ’t Uur komt, je loopt Tegen de lamp, heer Manus. De lacher zwijgt Dan stil, hjj krijgt Weer ’t oude rjjksbestaan, knus. Eenmaal, galant: Ons trouwe klant. Een uit de inbrekersschool, die Ons nooit vergeet, Doe hem geen leed. ’n Goede naam goede olie! MOSKOU BESCHULDIGT LONDEN. Aan de Britse ambassadeur in Moskou is Zaterdag een Russische nota overhandigd waarin Rusland de beschuldiging uitspreekt dat de Westerse democratieën legers heb ben opgebouwd van tweemaal de omvang der Sowjet-strtfdmacht. Te zelfder tjjd wer den echte aan Engeland onderhandelingen verzocht ter verbetering van de wederzijd se betrekkingen. Verveling dra? Zeg, Manus, ga Dan spreekwoorden studeren. Ldcht krjjg je lak Aan je oud vak, Zal Hermandad beweren. IUW.” ,,Ja, ze t nogal lijken RING tan a.s. Lokaal. Synode der Ned. Herv. Kerk. A.s. Maan dag zal de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk in haar nieuwe samenstelling bijeen komen, ter verkiezing van een praeses, een assessor, een assessor-secundus en een as- sessór-tertlus, waarna het praesidium aan de gekozen praeses zal worden overgedra gen. Op de volgende dagen der week zal de Synode in haar oude samenstelling verga deren, ter behandeling van de verslagen van een groot aantal organen van bijstand van de kerkelijke hoogleraren te Groningen, Utrecht en te Amsterdam en van de rector van het seminarie. Heel Nederland leefde mee. Verleden week is het binnenvaartuig „Pax” uit Renkum, met een lading oud ijzer onderweg van Den Haag naar Alblasserdam, tijdens het wa- tertanken bjj de Katendrechtsedam plotse ling omgeslagen. De schipper, Andries Derksen en zijn vrouw zagen nog kans van boord te komen, maar niet de twee kinde ren, een jongetje van 8 een meisje van 2 jaar, die zich in de roef bevonden. In slaap gebit doorgeslikt. In zijn slaap heeft een inwoner van Lemmer, zijn gebit met enkele tanden doorgeslikt. Nog dezelf de nacht is hij naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht, waar het verwijderd kon wor den. Eerste coloradokevers. Dezer dagen heeft men in eèn oude sloot te Helenaveen een vijftal volwassen coloradokevers gevonden. Het waren wel erg vroege maar ook onge wenste voorjaarsboden, die echter aan het aardappelloof nog wel niet veel schade zul len veroorzaken. Ook een oplossing. De gemeente Viersen (L.) wil twaalf twee-kamer-woningen bou wen om vele niet-betalende huurders van andere gemeentewoningen uit hun huis te kunnen zetten en toch te kunnen huisvesten Velen betalen geen huur omdat zij weten dat er tpch geen uitzetting volgt. Verkeersongevallen nemen toe. In 1950 nam het aantal verkeersongevallen in ons land toe. Men telde in het afgelopen jaar 66.146 ongevallen tegen 54.137 in 1949 en 46.664 in 1938. Ook het aantal slachtoffers was hoger. In 1950 vielen er 947 doden dooi- ver keersongevallen, in 1949: 910 en in 1938; 780. De vorming van een nieuwe regering is thans voorgoed in een impasse geraakt. Na Minister Stikker en het formateurspaar DreesVan Schaik. heeft thans ook Mr. Steenberghe de nieuwe formateur aan H. M. de Koningin verzocht hem van zijn opdracht te ontheffen. H. M. de Ko ningin heeft dit verzoek ingewilligd, hetgeen dus wil zeggen, dat ook de derde formatiepoglng is mislukt. Het is blijkbaar niet mogeljjk een kabinet te formeren, dat mag geacht worden het vertrouwen van de Kamer té genieten. Wellicht zal thans de (oplossing gevonden moeten worden in het samenstellen van een z.g. Zaken-Kabinet, d.i. een kabinet los van de politieke partjjen. Weer ooievaarschip. De „Atlantis” Is Don derdagochtend met 940 Ambonese militai ren en hun gezinnen naar Nederland ver trokken. Aan boord bevinden zich vele aan staande moeders. Reeds 2 baby’s zijn ge boren, terwijl nog 50 baby’s verwacht wor den. talit dizze stap to dwaen. En as men dochs dy stap docht, moat dit it rjocht fan oaren djip biseare. Dat kin jo neat skele, mar my wol, hwant ik sjoch gjin kans mear rjocht to jaen as ik derfoar it rjocht fan oaren üntnimme moat. It forskil tusken jo en my leit hjiryn: Jo tinke ajlinnich oan in diel en in groep, jo eigen groep en jou eigen diel. Ik neam dat egoïsme, groeps-egoïsme. Misskien kin jo dêrmei ta, ik net. Salang net alle groepen, dy’t bilang hawwe by it agrarysk libben har rjochtfeardich diel hawwe, salang bliuw ik Under tsjinst. In ünrjocht sa lyts müglik, de solidariteit sa great müglik en de Steat sa fier müglik, der ha jo yn lyts bistek hwat my biweecht. Dêrby makket de maetskiplike wyn üt, hwer’t de lju sitte, dy’t yn de lytse loege reitsje. En der kin jo my fine, alteast dat hoopje ik folhalde to kinnen. En foar ien argumint bin ik tige gefoelich: IT RJOCHT en DE RJOCHTFEARDICHHEIT. Kin ik, dat sykjende, jou freon bliuwe, dan graech, mar moat ik jou freonskip keapje troch it rjocht to forkwanseljen foar jou BILANG, dan pasje wy mekoarren net. En as de bi- langen fan de net-boeren mear binefter komme, dan rjocht is, dan sil it my as plicht foarkomme, derfoar like lüd op to kommen as oarsom. Sjoch, dat is dan it léste punt fan forskil: jo komme foar jou eigen bilang op en ik lit myn eigen bilang hjir büten. Der sil jo my hjir nea oer hearre. It giet my onj de maetskiplike frede en dy kin gjin oare grounslach hawwe as de rjochtfeardichheit foar allegearre. Frede is de rêst fan de goede forhAldingen, seit Augustinus. En alle ünrêst en klassestriid wurdt oproppen troch dy forhAldingen skeef to lüken. Dy’t de frede bigeart fan it rjocht, moat stride tsjin it ünrjocht. Op alle fronten! zoals wij de vorige maal helaas lieten af drukken, zonder deze „slip of the pen” op tjjd te ontdekken). Aan een nationaal ka binet heeft ons land op dit moment een grote behoefte, al weten wjj, dat niet ieder het zp ziet. De Heerenveense Koerier (p.v.d.a.) heeft het bijv, in een hoofdartikel fel afgewezen. De problemen zijn echter volgens de mening van velen, ook uit so- sialistische kringen, zo omvangrijk dat wer kelijk alle partijen haar medewerking zul len moeten geven om deze op te lossen. Is de politieke mogelijkheid daarvoor aanwe zig? Als men denkt, aan de meest stand vastige oppositie-partij, de a.r., dan rijzen er reeds verschillende vraagtekens. Men heeft wel eens gezegd, dat de a.r. behoren tot het allerhardste hout, waartegen iedere partij graag leunt. In deze uitspraak zit iets waars. Maar het is de grote vraag of men op de principiële punten het eens kan worden. De a.r. zijn bereid met iedere partij uitgezonderd de communistische samen te werken, maar op een zakelijke basis. tie ligt voor hen in het principiële vak. En dan weten de a.r. van geen wijken. Het was dus maar de kunst van de formateur om een formule te vinden inzake Nieuw-Guinea, waarop alle partijen zich konden vinden. Zijn papieren lagen op het eerste gezicht niet zo gunstig, al werd hij als formateur door vrijwel alle partijen au serieus geno men. Hoe dan ook, de kogel is door de kerk. Mr. M. F. L. Steenberghe is formateur-af. Zaterdagavond heeft de Koningin hem op zijn verzoek ontheven van de opdracht om een kabinet te vormen, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Het kabinet van de Koningin deelde dit nieuws Zaterdag op het midder nachtelijk uur mede. De reacties in politieke kringen stonden in het teken van de verbazing. Wel is waar schenen de zaken er aanvankelijk in de loop van Zaterdag niet rooskleurig te hebben voorgestaan. Maar volgens bevoeg de waarnemers was er in de namiddag een kentering ten goede ingetreden, zodat een mislukken van de formatiepogingen toen niet voor de hand liggend werd geacht. Met het mislukken van de pogingen van mr. Steenberghe is de kabinetscrisis thans, in het midden van de vijfde week van haar bestaan de vierde fase ingegaan. Mr. Steen berghe is zes dagen formateur geweest. De Koningin is Zondag terstond weer be gonnen met het inwinnen van adviezen. Men tast voorshands in het duister voor wat de thans in te slane weg betreft. De mogelijkheden die genoemd worden, zijn ’t weigeren van het ontslag aan het oude ka binet, een nieuwe opdracht, waarvoor thans wederom de naam van prof. Romme als ge gadigde opduikt en ten slotte het vormen van een zakenkabinet. Intussen is de toestand onduidelijker dan ooit, nu de formateur zjjn werk heeft ge staakt, terwijl de programbesprekingen nog niet afgelopen konden zijn en het zoeken van personen voor het kabinet nog nauwe lijks begonnen kon heten. Het vaststellen van de definitieve oorzaak van zijn besluit om het bijltje er bij neer te leggen, is wel heel moeilijk, zodat er onzekerheid bestaat omtrent de contacten van de formateur vlak voordat hij naar Soestdijk vertrok. Het ligt voor de hand, dat hij de behoefte gevoeld kan hebben, om zich met de KVP te verstaan, maar het is niet duidelijk dat er juist van die kant een doorslaggevende weigering zou zjjn gekomen. Tenzij men weer terug zou moeten gaan naar het ver loop van de vorige fases, waarin minister Van den Brink een beslissende rol heeft ge speeld. Per vrachtauto naar de zomerkampen. Tot dusver stelde de regering zich op het stand punt, dat het vervoer van personen dient te geschieden met vervoermiddelen, die voor personenvervoer bestemd zijn, dus: per tram, trein of autobus. Thans echter maakt de minister van Verkeer en Waterstaat be kend, dat tussen 1 Juni en 15 September 1951 voor het vervoer van jeugd naar zo merkampen, die door bonafide jeugdorgani saties zijn georganiseerd, het gebruik van Vrachtauto’s kan worden toegestaan, indien het gebruik van openbare vervoermiddelen overwegende bezwaren oplevert. TN brief dt Wüns fan in hierdeboer wie J de iennichste negative reaksje, dy’t ik fan ’e wike krige oer it fraechstik fan de swierrichheden, hwer’t men ta kop en earen ynsit. Ik wie earst fan doel en set hjir de debater mar yn syn hiele hear en fear del as in maklike büt foar in skerp arti- keltsje, mar by nejjer ynsjen is dat r^et de goede oplossing en hwat al to goedkeap. Hwant dit brief hat neat oars as forwiten üt it forline en jowt gjin inkelde oplossing foar it hjoed en it moarn. En der giet it nou krekt om. Ien opmerking hwer’t hy mei bigjint, liket my tige de muoite wurdich. Hy seit: „ik miende dat Jo in boerefreon wiene, mar dat sjoch ik nou wol oars, it is rjuchtoarsom!” Sjoch, dat stiet my nou ris oan, dat jo yn in brief sizze, hoe’t jo en grif mear sokke collega’s der oer tinke. En jo ha der rjocht op to witten, hwat myn andert derop is. Alderearst moat ik it oan oaren oerlitte, oer myn wurk en persoan to oar- dieljen. Ik timmerje oan ’e wei en moat derfan de risico drage. Lyts tritich jier haw ik yn wurd en arti kels de plattelAnsfragen yn it iepenbier biljochte en mei op gong brocht. Jierren oanien moesten de hierdebceren en boere- arbelders helpen wurd® yn har rjuchtfew- Na een hevige vechtpartij in een perceel aan de Amstelstraat, waar roulette werd ge speeld, zjjn een 33-jarige en een 37-jarige man uit Hilversum gearresteerd, die het speelhuis waren binnengedrongen om een flink bedrag aan geld, dat de a.s. schoon vader van een hunner hier had verloren, terug te halen. dige sosiale en economyske striid. Foar har posysje haw ik mei oaren myn uterste ynspanning jown en hiel hwat skea en stekken oproun. As jou oer de Pachtwet prate, dan wol ik sizze, dat alle ünder- dielen fan de striid om safier to kommen, troch my kend wurde as myn eigen libben. Dêrom wie ik al jierren derfoar, secretaris fan de Kommisje dy’t by tsjerklike eigen dommen foar de hierder opkaem en haw ik sawol yn it Pachtbureau as yn de let tere Grounkeamer al dizze jierren in sit hawn. Mei de arbeiders en har efterstelling is it lyksa. De earste kollektive arbeids- kontrakten waerden ófsluten yn dizze ge meenten, hjir om Boalsert hinne. Mannen as Joh. Hoekstra, Johs. Galama e. o. wiene de pioniers fan dizze greate stap. Freegje harren as jo wolle, freegje de Lünarbeiders- bounen, hoe’t hja der oer tinke. Ik wie de- selde del, doe’t ik dit fan jo léze moast, op in Weekein mei boeren, jonge boeren en boere-arbeiders, hwer’t wy meiinoar dizze fragen bihannelen. Liket it jo sa maklik ta om it jaske om to draejjen. Bin jo sa’n bytsje Fries, dat jo net witte, dat karak ter en aerd hjir de hiele persoan ütmeitsje en dat immen wol steapelgek wêge moast om yn it iepenbier alles to forrieden hwer’t hy foar striden hat? Of forsteane jo ünder it wurd: „boerefreon” immen, dy’t de lju meihelpt, dy’t nea genoch hawwe? Dy’t allinnich mar nei har eigen sjogge en gjin krom bisef hawwe fan de noeden fan in oar Tochten jo, dat dit immen wêze moat, dy’t foar har roppe en raze wol, rjocht as gjin rjocht? Dan bin ik jo man net. Dan ha jo nea hwat bigrepen fan it iennichste hwer’t it omgiet yn it sosiael- ekonomyske libben, to witten, om de fra- ge fan rjcchtfeardichheit foar allegearre. Mei minder kin it net ta, hwant der is gjin rjochtfeardichheit foar ien groep. Men MOAT by dizze fragen nei alle groepen sjen. It gehiel is dêrby mear as de dielen en dertroch sil der nea. gjin stap foarütset wurde kinne far in groep, as it gehiel set Classificatie bljjft. „Totale nivellering van de regionale lonen en daarmede totale af schaffing van de classificatie zou onrecht vaardig zjjn”. Dit is een van de belangrijk ste conclusies van het rapport van de Com- missie-Kruit, inzake de gemeente-classifi- catie, dat enkele dagen geleden aan de Min. van Sociale Zaken werd uitgebracht. Kans op koelhuisboter. Verwacht wordt, dat omstreeks Pasen weer goedkope koelhuis boter aan het publiek zal worden verkocht, op dezelfde wijze als vorig jaar Kerstmis is geschied. De prijs zal waarschijnlijk 80 cent per pakje bedragen. Optreden van Hurkos zonder resultaat. Het optreden van de Nederlandse telepaatn Pe ter Hurkos bjj het zoeken naar de uit West minster Abbey gestolen kroningssteen heeft geen resultaten opgeleverd. Oude schoenmaker overvallen. Zaterdag avond is de 72-jarige schoenmaker Ost- kamp, die in een doodlopend straatje te Rotterdam woont, op zeer laffe wijze door twee indringers in zijn werkplaats overval len, bij een worsteling aan het oog gewond en beroofd van 7 80 gulden. Ir. H. Vos vice-voorzitter P.v.d.A. In de Zaterdag gehouden vergadering van het partijbestuur van de P.v.d.A. werd tot tweede voorzitter gekozen ir. H. Vos. U.C XL.V.p. UCHUUi L. J_y±L lllCLCLXkl, MIJ V dc anti-revolutionnairen een aanvaardbare figuur. Tegen zijn persoon bestondeh in die kring naar men mag aannemen min der bezwaren dan bij de p.v.d.a., die hem nogal gereserveerd heeft ontvangen. Dat zal niemand verwonderen, als men hem bijv, vergelijkt met ir. Vos, die de p.v.d.a. het liefst in de oppositie ziet gaan om de socialistische idee te kunnen verwezenlij ken en die kan rekenen op de steun van één derde deel van deze partij. Dat is tij dens het partijcongres van de p.v.d.a. wel duidelijk gebleken. De socialisten bleven echter bereid mede verantwoordelijkheid te dragen. Dat is voor onze arbeidsvrede een zeer belangrijk feit. En op dit standpunt staande willen zij ook nog wel een bredere basis aanvaarden dan rooms-rood; Ofschoon zjj dit niet van ganser harte doen. Maar het feit, ligt er toch. De ervaringen met de formatiepogingen hebben echter wel ge leerd, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met het maken van veronderstellingen. Ge bleken is, dat de heer Steenberghe spoed heeft gezet achter zjjn pogingen. Een groot voordeel was ongetwijfeld, dat hjj met de na-oorlogse politiek niets had te ma ken. Hij stond daar vrjj tegenover, waar door hjj zich gemakkeljjk kon bewe- geen. Ook voor hem is de opdracht onver wacht gekomen. Want één dag later zou hjj per boot naar Amerika vertrekken om daar één van zijn vele en grote zaken af te doen. Men kan aannemen, dat de nieu we formateur allereerst poogde een Kabi net te formeren op zo breed mogeljjke ba sis, wellicht zelfs een nationaal Kabinet (Natuurlek geen Internationaal kabinet, NOG 1500 DIENSTPLICHTIGEN IN INDONESIË. Nadat op 10 Febr. j.l. de Johan van Olden- bamevelt met ongeveer 400 militairen en hun gezinnen, in totaal 498 personen om vattende, uit Indonesië naar Nederland is Vertrokken en op 20 Febr. j.l. de Nelly met ongeveer 1500 militairen eveneens koers heeft gezet naar het vaderland, bevinden zich nu nog omstreeks 1500 dienstplichtige militairen in Indonesië. Verwacht mag wor den, dat deze militairen vóór 1 April scheep zullen gaan naar Nederland. Dan zal er toch nog een aantal Nederlandse militai ren in Indonesië zjjn, n.l. zij, die vrijwillig hun dienstverband hebben verlengd. Het is niet waarschjjnljjk, dat deze laatste groep ook vóór 1 April a.s. zal kunnen worden verscheept. ALS ooit is gebleken, dat een formatie van een kabinet geen eenvoudige zaak is, dan heeft men dit in deze tjjd gewaar kunnen worden. Het vreemde is, dat niet alleen de politieke journalisten soms con sequenties trekken, die later niet juist blijken te zijn, maar dat ook de forma teurs zelf verwachtingen kunnen koesteren, die niet in vervulling gaan. Zo’n staaltje hebben we reeds gezien bij de mislukking van het formateurspaar Drees- Van Schaik. Het einde der crisis in zicht, zo luidde de algemene opinie, die voor een groot deel met medewerking van de for mateurs was tot stand gekomen. Het zag er inderdaad naar uit, dat dit het geval was. De heren Drees en Van Schaik wa ren optimistischer dan ooit. Het program was besproken. Het oude kabinet was het er mee eens. Wat zou er anders gebeu ren dan het weerkeren van de oude ploeg? Al of niet versierd met enige nieuwe figu ren, om het geheel een frisse indruk te ge ven. Maar zie, toen men toekwam aan het zoeken van de personen kwamen de onver wachte moeilijkheden. Stikker wilde niet zonder belangrijke wijzigingen in het oude Kabinet en bovendien bleek meer en meer, dat Minister Van den Brink het daarmede gloeiend eens was. Daar kwam nog bij, dat achtereenvolgens de heren Staf (c.h.), Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer, de oud- gouverneur-generaal van Indië en Prof, de Gaay Fortman (a.r.) weigerden in een ka binet Drees-van Schaik zitting te nemen. Dat deed de deur dicht. Beide heren togen naar het Paleis Soestdjjk om aan onze Ko ningin te vragen ontheven te worden van hun opdracht. Dit gescMedde. Daardoor was duldeljjk gebleken, dat ’t on- mogeljjk is het oudé Kabinet te reconstru eren. Formeel gezien, had het rustig kunnen bljjven zitten. Het steunde op de meerderheid in de Kamer, ook zonder de heer Stikker. Het is het slachtoffer gewor den van gebrek aan eenheid. Gedane zaken nemen echter geen keer. Ons land moet worden bestuurd. Zo gauw mo- geljjk moet er een nieuw kabinet in de ka mer verschjjnen. Koningin Juliana werkt daar stellig aan mee. Met grote voortva rendheid handelt zjj Haar zaken af. Moei- lijke zaken, die Zjj voor het eerst als Ko ningin moet oplossen. Nadat alle voorzit ters van de grote fracties weer door Haar waren ontvangen, wees Zjj de nieuwe for mateur aan: Mr. M. P. L. Steenberghe. Een figuur uit de k.v.p.-kringen, hoewel hjj na de oorlog geen actieve rol in de poli tieke wereld heeft gespeeld. Vóór de oor log echter zoveel te meer. Hij is o.a. in twee kabinetten Coljjn Minister van Eco nomische Zaken geweest. En niemand zal ontkennen, dat hjj dit voortreffeljjk deed. De heer Steenberghe is een uitnemend be windsman, die met vaste hand regeert, maar die tevens een flinke dosis „handig heid” aan de dag legt. Men zou kunnen zeggen, dat hij tot de rechtse vleugel in de k.v.p. behoort. Dit maakt hem bjjv. voor MANUS O L Y. Een ouwe rat Is weer op pad, Geheten Manus Oly. Hjj komt, verdwijnt, Heeft, naar het schjjnt, Een inbraak-monopolie.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1