Men gist naar de bedoeling van MOSCOU 7? I Gabe Skroar c c c c c c o c c c c c c c c o o c o o c c o 00 o M ad üs hjoed to sizzen DE BETEKENIS VAN AFRIKA en Laatste Berichten >00 door Nederland 47e Jaargang No. 17 Vrijdag 2 Maart 1951 Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OS1NGA - Boltward Hwat hat Buitenlands Overzicht lijke 514 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland 1.50 pet kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.nr Giro 67926 Europese satellietstaten tot verzet tegen de officiële politiek van hun regeringen, die hun volken eigenlijk niet anders dan uitbuiten ten bate van Rusland, waaraan zü allerlei leveringen moeten doen. Manus Oly en Manus Olie. De beruchte In breker en auto-dolleman Manus Oly be zorgt niet alleen de politie, maar ook een eerzaam olieman te Diemen veel last, zo blijkt uit Het Parool. De man heet n.l. ook Manus en zo liep dezer dagen een hele op tocht schoolkinderen achter deze Manus Olie aan. Hij had zoveel last van zijn bij naam, dat hij naar het politiebureau is ge gaan om het aan te geven. I !S. D er ader, atje 19.17-19.25. 19.25-19.45. 3gen ende va- en?" ipart tornt ie ik deze laten uit- ge- hoof /«schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) De taar- dend, rille- ogen SUKARNO BLIJFT DE TROM ROEREN. Voor een menigte, die het gehele Merdeka- plein te Sukabumi vulde, heeft president Sukamo Donderdagochtend herhaald het geen htf enige weken geleden op een diner voor de pers in zün paleis verklaarde, na melijk dat Irian vóór 1 Januari 1952 bü Indonesië zal zün teruggekeerd, Indien het gehele volk werkelgk één is. aan uden r. op aard rom- 1.” Bolswards Nieuwsblad 3 Onmenseljjk noemde de Officier van Justi tie bij de Rechtbank te Zutphen, de wijze waarop de landbouwerszoon A. en de boe renknecht D. te Eibergen hun herdershond hadden afgemaakt, door het dier met een touw om de nek aan een boom op te han gen tot het na een nódeloos lange en pijn lijke doodsstrijd eindelijk onder luid gegil zodat de buurtschap er van opschrikte het leven liet. Sjefke volgde het voorbeeld van Manus. Sjefke D., de bekende meester-inbreker, die kort geleden terecht stond wegens het for ceren van de kluis van de Gemeente-Ont- vanger van Velsen en in het Huis van Be waring te Amsterdam was opgesloten, zag kans om met een collega-gevangene te ont snappen, via de tuin van zfjn verblijf. Kracht van straaljager. Op het Leeuwar der vliegveld werd een soldaat, die te dicht melk te brokken krijgen dan Engeland, dat er van ouds zijn relaties had. Een apart hoofdstuk voormt dan nog de verhouding EngelandZuid-Afrika in het zo belangrijke vraagstuk van de mobilisatie van Afrika ten behoeve van de West-Europese defensie. Zowel voor de vestiging van militaire ba ses ia dat wereldeel ter verdediging van Sjong moams en dels en jouns freondin, 't Jowt’op 'en dür in fleurich sin. MARINIERS IN HET OFFENSIEF. De verbonden troepen zfln in de centrale sector van het front bij goed weer opnieuw tot de aanval overgegaan. De Amerikaan se mariniers veroverden een belangrijke heuvel ten Westen van Hoengson, dat op het ogenblik als de sleutelstelling van het front wordt beschouwd. Uit de ondervra ging van Chinese krijgsgevangenen meent men op te kunnen maken, dat hier binnen kort een tegenaanval van minstens 33 divi sies te verwachten is. De laatste tijd zijn inderdaad belangrijke vijandelijke troepen concentraties waargenomen. De aanval van de mariniers bedreigt echter de flank van deze troepen. DE KABINETSCRISIS. De informateur prof). Romme, zet niet minder vaart achter zijn werkzaamheden dan mr. Steenberghe heeft ontwikkeld. Na dat hij eergisteren overdag de nodige stuk ken had bestudeerd, heeft htf hierin aan leiding gevonden om des avonds de demis sionaire ministers Drees, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt voor een bespreking te ontvangen, welke van 8 uur tot midder nacht heeft geduurd. De Informateur heeft zich daarna gezet aan het opnieuw ontwerpen van een rege- ringsprogram. Gistermiddag om 12 uur heeft hij nu de vijf fractie-voorzitters geza menlijk ontvangen (een unicum in deze cri sis) en in deze bijeenkomst heeft hij hun het ontworpen program voorgelegd. Vóór de KVP was thans als waarnemend fractievoorzitter aanwezig mong. dr. Stok man en verder waren hier dus de heren mr. Burger (arb.), dr. Schouten (ar), Tilanus (ch) en mr. Oual (wd). Van Russische kant gezien is het begrijpelijk, dat men Tito graag zou likwlderen. Niet alleen wekt het nationaal communisme van Zuid-Slavië de communisten in de Westelijke landen op tot afval van him officiële partij, welke zich voor Stalins Russisch imperialisme laat spannen, maar in het bijzonder prikkelt het ook de bevolking van de Russische Oost- Abonnementsprijs Verwerping beroep-Van Geelkerken. Hand having van de levenslange gevangenisstrai en verwerping van het beroep, concludeer de de procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie Woensdag in de zaak tegen Van Geelkerken, de voormalige plaatsvervangende leider van de NSB, die ook hoofd van de landwacht en leider van de Jeugdstorm is geweest. Voorts heeft bij het oppertoezicht op de W.A. en de Neder landse en Germaanse SS gehad. West-Europa „uit de diepte”, als ter bevei liging van de rijke uraniummijnen In Con- goland en als reservoir voor mannenmate riaal is Afrika belangrijk. Maar dat alles zal niet tot zijn recht komen als er geen goede samenwerking tussen blanken en de negerbevolking in geheel Afrika heerst, en ten deze blijft Zuid-Afrika het storend ele ment, dat aan een blanke overheersing blijft vasthouden. Het bovengenoemde gebrek aan werkelijk innige samenwerking tussen de drie grote Westelijke partners, Amerika, Engeland en Frankrijk, trad dezer dagen ook nog eens aan het licht in de Zuid-Slavische kwestie. Nu dat land het meest bedreigde gebied in Europa schijnt en als het aangevallen wordt de steen kan zijn, welke losgeraakt, een hele lawine aan het rollen brengt, ware een gemeenschappelijke stap van Washing ton, Londen en Parijs de meest gewenste om Rusland en zijn satellieten duidelijk te maken welke gevaren uit een agressie te gen Z.-Slavië zouden voortvloeien. Maar in plaats daarvan heeft eerst de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Ache son verklaard, dat Amerika „een aanval op Zuid-Slavië door de Kominform beschou wen zou als gelijkwaardig aan de commu nistische agressie in Korea”, in Engeland verklaarde de minister van arbeid Bëvan in het Lagerhuis dat Londen „bezorgdheid Êoesterde over een aanval op Zuid-Slavië” en de Franse ambassadeur in Zuid-Slavië gaf Tito de verzekering, dat als een aanval op Zuid-Slavië werkelijkheid werd, „Frank rijk niet zou nalaten terstond alle konse- kwenties te bestuderen in het licht van zijn internationale verplichtingen”. Men ziet, dat er nog al enige schakering in deze uitlatingen is met de Amerikaanse als de meest krachtige; maar de beste waarschuwing zou een gemeenschappelijke en ondubbelzinnige zijn. bij de luchtinlaat van een motorgondel van een straaljager kwam, tegen de gondel ge trokken, waardoor hij een hersenschudding opliep. Opdracht voor beeldhouwer. De jonge Haarlemse beeldhouwer Theo Mulder werkt aan een beeld van St. Franciscus, bescher mer der dieren, bestemd voor Avifauna in Alphen a. d. Rijn. Dure zuinigheid. De veehouder C. A. N. uit Spaarnwoude wilde zuig zijn. Inplaats van de voorgeschreven neusring bracht hij een stier op de markt met een roestig eindje ijzerdraad door de neusgaten. De po litie was het niet eens met deze zuinigheid en gaf het bekende bonnetje. Onze oudste inwoonster, mevr. P. Pau- welsTieleman te Kloosterzande (Zeeuws- Vlaanderen) is Zondag 103 jaar gewer den. Jonge vrouw stal 2100 gulden. De gemeen- te-politie te Veendam heeft gearresteerd de 24-jarige mej. T. S. te Nieuwe Pekela, die ten nadele van de firma O. Z. en Zonen te Ommelanderwijk (gem. Veendam) een be drag van f 2100 heeft gestolen. De vereniging „Ereschuld en Dankbaar heid”, die bijzondere steun verleend aan Ne derlandse militaire oorlogsgewonden en weduwen sinds Mei 1940, hoopt op de na tionale feestdag 5 Mei a.s. haar 10-jarig bestaan te vieren. Ds. Meerburg naar Korea-contingent. Ds. Ph. P. Meerburg, Ned. Herv. predikant te Maastricht, heeft op verzoek van de hoofd- legerpredikant, kolonel A. W. de Kluis, de benoeming aanvaard tot leger-predikant b(j het Nederlandse contingent op Korea. Dierenmishandeling. Drie personen uit de Smedenstraat te Maastricht hadden zich meester gemaakt van een loslopende hond. Eerst probeerden, zü het dier met een kachelpook dood te slaan. Toen trachtten zij de hond met een touw te wurgen, ter wijl zjj hem met lege limonadeflessen op de kop sloegen. Daar het arme dier nog leef de, heeft een der mannen het met een zak mes in de strot gestoken. Ten slotte kwam er nog een vierde persoon by, die met een broodmes de hond de nek afsneed. De vier dierenbeulen J. P. H. J., C. H. V., J. H. H. en H. H. C. zijn gearresteerd. Zij verklaarden de hond te hebben willen stro pen, om hem op te eten of het vlees te ver kopen. Schilderijen op kijkdag in beslag genomen. Op de vierde kijkdag voor de schilderijen- I veiling in Rotterdam, zijn op last van de I officier van Justitie enige doeken in be- I slag genomen. Tot deze schilderijen behoort ook het portret, dat op naam zou staan van Frans Hals en waarbij certificaten van echtheid waren gevoegd. Toch feest. In Oude Pekela kon een huwe lijksvoltrekking niet doorgaan: de vereiste tijd van ondertrouw was nog niet verstre ken. De bruiloft is echter wel gehouden tot diep in de nacht. Twee mijnwerkers verongelukt. In het on dergrondse bedrijf van de Domaniale steen kolenmijn te Kerkrade zijn door een instor ting op de 500 meter verdieping twee ar beiders door verstikking om het leven ge komen. Het zjjn de 28-jarige houwer J. Dirks en de 31-jarige hulphouwer J. G. van Hout, beiden uit Bleyerheide. Zonderlinge vangst. De garnalenvisser J. Oostema uit Zoutkamp heeft in zijn netten in plaats van garnalen een bijna compleet vliegtuig naar boven gehaald. De „Willem Barendsz” heeft goede vangst. Volgens mededeling van de Ned. Mij. voor de Walvisvaart had de „Willem Barendsz” op 18 Febr. j.l. geproduceerd 66.730 barrels (ruim 11000 ton) traan. In dezelfde perio de van het vorige jaar bedroeg de produc tie 61.074 barrels (ruim 10.000 ton). Voor spermolie luiden de cijfers 12.191 barrels (ruim 2000 ton) en 1950 4957 barrels (826 ton). Diskes te Franeker. Uitgaande van de ver enigingen Handel en Nijverheid, en VW van B'raneker zullen iedere Woensdag, te beginnen met de 25ste April, in het hartje van de stad „De Diskes” verrijzen. Deze tentjes, voorzien van kleurige opschruten, en aardige uithangbordjes in oude trant en daarbij de koopvrouwen en mannen in hun fleurige oude kleding zullen proberen iets te doen herleven van het bonte leven -at wij op oude schilderijen en platen zo aanlokkelijk vinden. - Baas boven baas. Een kip te Witmarsum had een ei gelegd van 210 gram, maar die van de heer H. Zwaan te Warns heeft haar collega al «weer verslagen. Het ei woog n.l. 214 gram. Na gas-explosie 5 gewonden. Toen 4 ge- meente-arbeiders voor het huis van de fa milie Van der Laar te Eindhoven bezig waren de gasleidingen te vernieuwen, ont stond een ontploffing waardoor deze ar beiders en de 74-jarige v. d. Laar werden gewond en de woning vrijwel geheel ver woest. Piloot gedood. In het dorpje Boven-Leeu- wen aan de Waal, niet ver van Nijmegen, is een Nederlandse Gloster Meteor-Straal- jager neergesort. De bestuurder, de 22-ja- rige Rotterdamse sergeant-vlieger E. B. Kraayo van het 323ste squadron, afkomstig van het vliegveld Twente, kwam om het leven. De kracht waarmee het toestel neer kwam was zo geweldig, dat in de grond een gat van 10 m. middellijn werd geslagen en het toestel zich meters diep in de vette klei boorde. Poos en Slagter tot levenslang veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie deed Woensdag uitspraak in de zaak van de voormalige Haagse politiemannen L. A. Poos en M. Slagter. Zij werden beide ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor de duur van 'het leven. Beide politiemannen werden wegens samenwerking met de vijand zjj werkten mee aan de arresta tie van 97 illegale werkers, van wie een groot aantal is omgekomen in eerste in stantie door het Haagse Bijzondere Hof tot de doodstraf veroordeeld. Bij het zwemmen verdronken. Btf rwem- oefeningen van militairen in het Sportfond- senbad te Nijmegen werd Dinsdag een sol- In Tsjecho-Slowakije is het nu zover geko men, dat er weer de rantsoenering van brood en meel moest ingevoerd (in Honga rije weer van vetten en zeep), de Russen leveren niet meer of mondjesmaat, omdat de Tsjechen hun industriële leveranties aan Rusland niet zijn nagekomen. Maar dat konden zij weer niet, omdat de Russen meer grondstoffen, welke de Tsjechische industrie zelf nodig heeft, uit Tsjecho-Slo wakije op eisten voor de Russische wapen industrie, welke stagneerde door gebrek daaraan. Zo wordt Tsjecho-Slowakije en zc worden de andere satellietstaten uitge mergeld „meer geven, minder krijgen” is de leus en het is alles behalve een wonder, dat daarvan lijdelijk en ook actief verzet, zoals in Tsjecho-Slowakije het geval schijnt te zijn, met de daaraan verbonden zuiveringen, het gevolg zijn. Hoort men wel eens dat de onrust in de satellietstaten Rusland er zeker van zal weerhouden thans een grote oorlog te ont ketenen, deze conclusie trekt men hier en daar ook uit de nota welke Moskou als ant woord heeft gezonden op de Engelse nota, Waarin Londen de Russische beschuldigin gen, als zou het op agressie tegen de sov- jet-Unie uit zijn, verwierp. De Russen her halen daarin wel hun beschuldigingen, doch verklaren dan elke stap, die werkelijk ver betering in de betrekkingen beoogt, gun stig te zullen ontvangen. Men ziet daarin zowel een Russische po ging West-Europa van de Ver. Staten los te weken als om Engeland een bemiddelen de rol tussen de Ver. Staten en Rusland te doen spelen. Er zijn commentatoren, die aannemen dal Rusland vrees koestert voor de Ver. Staten en in Europa werkelijk enkel op defensie- ve maatregelen uit is. Maar het volgt dan 1 toch wel een zeer onlogische weg door voortdurend tegenstellingen tussen de bei de blokken aan te wakkeren en zelfs te overwegen ie Ver. Naties te vei-laten, waai juist de mogelijkheid ligt om door een aan nemelijk plan inzake contróle op de bewa pening een eind aan die vrees te maken. Maar het verschil in ideologie der beide blokken schept zoveel wantrouwen, dat deze logische weg blijkbaar niet gevolgd kan worden. Intussen is dit alles speculatie, waarmee men zich bezig houdt voor de conferentie van Vier bijeenkomt, speculaties die niet verder gaan want een bekend commentator als de Ame rikaan Lippmann acht zelfs de mogelijk heid aanwezig, dat ook,rood China genoeg heeft van de kostbare Koreaanse campagne, de handen, vol heeft aan' binnenlands ver zet, en niet tevreden is over de samenwer king met Rusland. Lippmann acht het dus niet onmogelijk dat zowel de Russen in Europa als de Chinezen in Azië in h.et de fensief willen gaan. Niets zoü Europa be ter te pas komen, want de pogingen om een evenwicht te bewaren tussen de eisen van de militarisatie der Europese vrije lan den en hun economische mogelijkheden, vergen er bijna bovenmenselijke inspanning zodat zij steeds meer van de Ver. Staten afhankelijk dreigen te worden. daat uit Roosendaal plotseling onwel. Hij zonk en een der sportinstructeurs sprong onmiddellijk te water. Binnen de kortst mogelijke tijd wist hij de militair op de kant te krijgen. Alle middelen om de jon geman tot bewustzijn te brengen, werden toegepast, maar deze pogingen mislukten. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij ’s middags overleed. De waarheid kwam toch nog aan het licht. In Maart 1948 verloor een bediende in Den Haag bij het rondbrengen van bestellingen een bedrag van f 500. Hij was er van over tuigd, dat hij dit geld bij een van zijn klan ten had laten liggen, doch bij navraag bleek niemand er van te weten. Thans, bij na drie jaren later, heeft de politie een zekere P. gearresteerd. Deze had het geld inderdaad gevonden. De zaak kwam aan het licht, doordat hij zich de laatste tijd grotere uitgaven veroorloofde. Gemeente-ontvanger had geen diploma’s. De Groninger gemeente-ontvanger P., die, verdacht van financiële malversaties, werd gearresteerd, blijkt zijn betrekking te heb ben gekregen mede door het gemeentebe stuur te misleiden omtrent diploma’s, die hij zou hebben verworven. In zijn sollici tatiebrief deelde hij mede in het bezit te zijn geweest van de diploma’s, die voor de functie van gemeente-ontvanger zijn ver eist, maar dat deze diploma’s door de Duit sers waren geroofd. OUD GEBRUIK IN WEST-FRIESLAND. Wanneer iemand 50 jaar wordt, zegt men: „Die heeft Abraham gezien” en door familie en vrienden wordt een heerlijke koek aangeboden in de vorm van een Abraham, die door bakkers in Noord-Holland wordt gebakken. Foto: Moeder is 50 jaar geworden en krijgt van haar dochter een Abraham. REGIONALE OMROEP NOORD 188 M. TUsdel 6 Maert: 19.1720. Fryske ütstjüring. Stimmen üt eigen formidden. „Jounpraterü yn 'e Walden”, petearen oer de Maitlid en it hüshim- meljen en fansels ek wer' oer febriken en oer de emigraesje. Oan dit pro gramma dogge mei de froulju Durkje en Froukje Westra, de manlju S. J. van der Molen, Siebe Veenstra en Dr. G. de Groot, dy’t yn Australië west hat foar de Fryske Mjj. fan LAhbou. De gearstalling fan it programma is fan S. J. v. d. Molen. 19.45-20. Foardrachteh üt ’e Fryske poë- zij ünder redaksje fan Fokke Sierksma 5e ütstjüring yn dizze rige: De fers- kunst fan Fedde Schurer. rxEZER dagen heeft men kunnen lezen, dat de sultan van Marokko, Sidi Mo hammed Ben Joessoef, zijn kabinet heeft ontbonden. De ruggegraat daarvan werd gevormd door de fel nationalistische Is taklal partij die uiteraard anti-Frans is, omdat de Sultan slechts in naam de abso lute macht in Marokko heeft, in werkelijk heid trekken de Fransen, onder wier pro tectoraat het land staat, aan de touwtjes. Zü achten Marokko nog niet geschikt voor zelfbestuur, doch willen geleidelijke demo- j cratisering van het bestuursapparaat. De gulton stond aan. de züde van de Istaklal maar tal van oudere en machtige pasha’s op het platteland moesten niets van deze partü hebben, waarschü'nlük bevreesd dat ze op de duur hun voorrechten zullen ver liezen. Zü beschuldigden de Istaklal, hoe wel ze het Mohammedanisme aanhangt, er van het ongeloof te bevorderen, daar ze de steun van communistische en andere re- volutionnaire organisaties geniet, die het goed vissen in troebel water vinden. De Sultan heeft nu echter bakzeil moeten ha len en in een proclamatie de bevolking van Marokko gewaarschuwd voor „de ondermij nende ideologie van het communisme, dat onverenigbaar is met de beginselen van de Islam en de traditie van het rijk.” Met een en ander heeft de sultan toegege ven aan de Franse eisen dat hü breken zou met de Istaklal, welke naar het inzicht van Parüs vroeg of laat de speelbal van revolutionnaire elementen zou worden. De Fransen hebben hun succes, gewild of on gewild, en al hadden zü zelf ook al met militair optreden gedreigd, vooral te dan ken aan het feit, dat bovengenoemde pas ha’s hun troepen naar Fez deden oprukken, dat schünt de sultan tot toegeven bewogen te hebben. De Frans Marokkaanse span ning lükt hiermede voorlopig ten einde, al zal de Istaklal niet blüven stil zitten, maar haar invloed is slechts in de steden van be tekenis, op het platteland gering. vNu de sultan het hoofd in de schoot heeft gelegd kunnen nieuwe onderhandelingen tussen de Fransen en de sultan over in te voeren de mocratische hervormingen aanvangen. Als de hervormingen slagen, zal de Istaklal misschien aan invloed verliezen, maar haar ideaal van de nationale onafhankelükheid zal vooral op de jongere Marokkanen aan trekkingskracht blüven uitoefenen. Vliegvelden. Het is begrüpelük, dat Frankrük in Ma rokko ordelüke toestanden en een aan Pa- rys verbonden gezag wil handhaven, omdat dit gebied, zoals bekend, een belangrüke rol in de verdediging van W.-Europa is toebedeeld. In Marokko wordt n.l. een der bases voor de Amerikaanse atoombommen werpers gevestigd en nu ingericht. Dez; oases moeten niet al te ver van Ruslanu af, maar er ook niet te dicht bij liggen, omdat ze dan bü een plotselinge Russische overval geen veilige startplaats meer zou den zün. Marokko wordt daarom „uitverkoren”, en waarschünlük komt er ook een dergelijke basis in Turküe. Dezer dagen zün de Ame rikaanse diplomaten die gestationneerd zijn in- het Midden Oosten te Ankara bijeen ge weest, waar ook een Amerikaanse admi raal was en men neemt aan dat daar ook de kwestie van deze vliegvelden besproken is naast die van de algemene medewerking van Turküe en Griekenland aan de verde diging van deze omgeving. De Amerikanen zouden ook gaarne vliegbases op de Engel se bezittingen Cyprus en Malta hebben en in de landen van het Midden Oosten, waar de laatste tijd de neiging om zich met het Westen te verbinden schijnt te zijn toe genomen. Het blüft echter jammer, dat de grote Westelüke mogendheden nog nimmer het stadium van zo Innige vriendschap hebben bereikt, dat een gezamenlük optre den in al deze gebieden mogelük is. Zo waren de Fransen ontstemd toen dezer da gen Amerikanen en Engelsen samen over leg op Malta pleegden over de verdedi ging van het Middellandse Zeegebied en omgeving en voelen de Engelsen er weinig voor de Amerikanen toe te staan de ge noemde vliegbases op Cyprus en Malta in te richten en zün zij ook helemaal niet te spreken over het feit dat de Amerikanen dank zü de aanzienlüke hulpbronnen waar over zü beschikken, bü de staten in het Na- büö en Midden Oosten eigenlük meer in de ||fe

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1