re DE SLAG OP DE HEIDE BIJ OLDEBROEK (1 I Lichting 1949-11 oefent Martinytoer Nog geen Kabinet Hwat hat Gcibc Skroar ird üs hjoed to sizzen Fan de Generaal Opsomer: „Dit Bataljon kan zich met elk buitenlands Bataljon meten” door Nederland 47e Jaargang No. IS Dinsdag 0 Maart 19S1 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward TJ. X fln raar- i uit Vaiachljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) -ER, 3LD r" >pa- mr, ige. OP EN. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent oer m.m Giro 87926 Bolswards Nieuwsblad n sn: tar let zo sn □en lat ou Je ea he tar me machtig gezicht die granaten te zien in slaan en de zwarte rook te zien verwaaien in de wind. Dan zwijgt het geschut ineens, na nog een laatste rookgranaat hoog boven de stelling te hebben geschoten. Dat is het teken voor de infanterie. Die infanterie doet het uitstekend. Er is geen moment van aarzeling. Precies op het juiste tijdstip begint het te leven in de hei en met een snelheid van 100 meter in 3 minuten trekt de infanterie de vijandelijke murw gebombardeerde stelling tegemoet. Dat is ook een verschil bij vroeger, toen het vaak zo moeilijk was de jongens in beweging te krijgen, omdat alle interesse ontbrak. Hier is wel interesse en onder het oog van de „baas” willen ze het goed doen. En ze doen het goed* Voorwaarts gaat het, vurend met de lichte infanteriewapens van af de heup. De wapens zijn ook met scherp geladen en de kogelbundels klieven als een zweepslag van het geweld de lucht. Het ratelt en knettert overal en het is of de spanning van het gevecht op de persmen sen overslaat. „Generaal,” zegt een van ons, „hebt U nog een stelletje partisanen nodig, dan wordt het nog echter, wjj doen allemaal mee.” De Generaal lacht, maar kjjkt met welge vallen naar zijn jongens, die het zo uitste kend doen. Partisanjta. van de pen kan hy met gebruiken. Tragisch sterfgeval. Juist op de dag, dat ’t echtpaar H. Dijkstra te Deinum zijn 25- jarig huwelijksfeest zou hebben kunnen vie ren, is ’s morgens plotseling de echtgenote overleden. Allemaal stieren. Doordat wel iedere hou der van een stier verplicht is zijn dier op te geven bij het gemeentehuis, maar met verplicht is het bij verkoop of slachting te laten schrappen, zijn verscheidene Noord- Hollandse gemeentebesturen komen te zit ten met boeken vol stieren, waar er nooit een afgaat. er ier oe ik tar 5 efl roud Werd eerst verondersteld, dat vandaag of morgen een nieuw kabinet uit de bus zou komen in de verhouding kvp 6 zetels, pvda 5 zetels, ar 2 zetels, chu en wd ieder één zetel, gisteravond werd medegedeeld, dat prof. Romme, de Informateur, geen moge lijkheid ziet een kabinet op brede basis te (doen) formeren. De plaats, die hij had toegedacht aan de minister (s) van een niet b(j name genoemde party (vermoedeiyk de ar) werd(en) door deze party niet accep tabel geacht Prof. Romme zal thans de andere mogelijk heden tot kabinetsformatie onderzoeken. Dit zou kunnen zjjn het formeren van een zakenkabinet of, wat ook wel wordt ver ondersteld, het adviseren tot het niet ver lenen van ontslag aan het huidige kabinet. De informateur heeft in de loop van gister middag ontvangen de leider van de anti- revolutionnalre Tweede Kamer-fractie, dr. Schouten alsmede achtereenvolgens mr. Van Maarseveen, prof. Lieftinck, prof. Van den Brink, prof. Albregte, prof. Rutten en de heer Mansholt an 1.” pa et er icer TV7E hebben een veldslag meegemaakt op de heide bij de Legerplaats Oldebroek. Die veldslag bestond niet uit een beetje heen en weer gesjok van een troep solda ten, maar hier oefende een bataljon van de lichting 1949-H, dat met élan tegen een denkbeeldige vijand optrok, vurend met echte kogels en ondersteund bij de aanval door kanonnen, die echte brisant-granaten gebruikten. Dat bataljon riep, toen het er ging span nen, de hulp in van straaljagers, die prompt verschenen. Dat was een deel van de lich ting 1949-H waarover nogal eens is ge sproken en geschreven. Een van de batal jons, uit deze lichting gevormd, hield een van zijn laatste oefeningen, welke de naatn „Unito” droeg en waarbij de Nederlandse pers was uitgenodigd. De gevechtswaarde van dit bataljon was van dien aard, dat de Commandant Strijd krachten te Velde, de pers kon toevoegen: „Met dat hele bataljon durf ik te velde gaan en dit bataljon kan zich met elk bui tenlands bataljon meten.” Boom viel op meisje. Het 13-jarige meisje Annie van Eyck, wonende te Amsterdam, werd op de Ltjnbaansgracht door een val lende boom zo ernstig gewond, dat het in de loop van de avond in het Binnengasthuis overleed. Klap na echtscheiding. Na het behandelen van een echtscheidingsprocedure voor de rechtbank in Den Haag trok de vrouw bul ten na afloop de man van de fiets en gaf hem een klap, waardoor hij een. valse on dertand verloor. Juist toen de man terug sloeg verscheen de politie ten tonele, die de man iweenam. Doch goed oan de earmen, mei forstAn, Mar «typje mear de warbre hAn. de subsydzjes üt de algemiene kas meitsje it müglik sahwat troch to gean yn de hope, dat der hjoed as moam in wünder barre sil, dat alle skeane forhftldingen en brike bigreatings en sabeare öfskriuwings, wer rjucht lüke sil. „Sauve qul peut” seit de Frênskman en wy soene sizze: jo moatte jo mar sjen to rédden, hoe dan ek. Sa’t it earst like, soe Boalsert foar de kommende try© jier pet mear as tweintich huzen krije, mar it füle protest fan de stedsoerheit hat der leau ik fyftich fan makke. Dat is mei it each op de wenteneed in bytsje, mar dêmeist mei men yn de frrje sektor bouwe. De firma Jorritsma is der mei to, set as ik it goed sjoen ha en wol op in treflik plak, hwer’t al jierren lang in skoander bouterrein lei to wachtsjen. Fjouwer wen- ten, dy’t in bytsje greater boud wurde meije as minimael, sille der nou forrize. As ik it goed heard haw, wurdt der f 4000 subsydzje jown op eltse wente. Wy fine dat al normael dus lit üs dêroer mar swije. De keaper of bouwer moat lykwols f 16000 jaen om eigner to wurden. Hy wennet dan op in moai plak en hat in kreas wenninkje fan sa’n goede 300 kub. M. as diel fan in massael blok. Rekkent men nou ris üt hwat soks oan de eigner kostet en nim men foar rinte, Ofskriuwing, lésten en ün- derhAld 6 pet., hwer’t men net mei üt kin, dan komt dit minimael op f 960 yn it jier. Dat is, as ik goed rekkenjen leard haw, al f 19.wyks. Nou binne twa dingen sa düdlik as pompwetter. Alderearst dat dizze wentebou, hwerby jit 20 pet. subsydzje, ta de greate ütsünderingen bihearre sil. Hwa kin dat bitelje oan neakene bier? Jorritsma kriget fêst minder lést fan oan- fragen ait de wentekommisje. Hawar, ik hoopje, dat der noch sokke binne, hwant hoe better as it de lju giet hoe leaver It my is, mar 95 pct. fan de Boalserter moatte hjir foar omlizzen gean. En docks binne dizze wanten yn alle op» ch tea mar bidkle den. Der felget üt, dat m«a mei ütsükde- ker horen we het aantal verschoten grana ten. Het zyn er 392 met inbegrip van 31 rookgranaten. Een brlsantgranaat zal zo ongeveer f 50 f 60 per stuk kosten. Ja, oorlog is geen goedkoop spel. En nu is by deze oefening het aantal kanonnen nog wel tot een minimum beperkt en werd er maar enkele minuten gevuurd. Welke kapitalen worden er bij werkelijkheid dan niet de lucht ingeslingerd, terwijl bij deze oefenin gen nog maar projectielen van 25 Engelse ponden in gewicht zijn gebruikt. ring fan dizze pear ütrinders, gjin minsken fine kin, dy’t yn steat binne har eigen hüs to biteljen. En dat der fan bouwen yn de frye sektor praktysk neat komme sil. Men sit oan leger wal mei de hiele huzepolityk. Fan sanearing yn dizze jierren is gjin sprake. It twadde feit is, dat op datselde plak in- kelde huzen steane, dy’t rommer binne, al- hiel fry steane, fan better materiael boud en dus bilangryk mear wurdich binne. Lyk wols as de eigner se forhiert, kriget er noch net de helte fan it niisneamde bi- drach. Hy mei se ek net forkeapje oan de lju, dy’t folie leaver dizze wenten hiene as de nije, hwant dan bliuwt de Aide hier- der dochs sitten. Men hat net allinnich de eigner it biskik- kingsrjocht üntnomd, mar dêrby jowt men him minder as de helt fan de reële hier- wearde. Mei hwat rjocht? Mei it rjocht fan de sterkste en mei it rjocht fan de tiidsomstannichheden. Ek hjir sloopt men de elementaire rjochten fan de eigendom. Is it wünder, dat yn hiel FryslAn it tal wenten yn de frrje sektor op ’e fingers to tellen is? Dat straekaensens as de mili taire needsaek de stofsüger op de skat- kist set en it mei de subsydzjepolityk dien is, ek mei de wentebou op ’e non rint? Men freget jin dochs wol mei search 6f oft dit in bistjür is, hwat noch yn de ta- komst leaut? Liket it net folie mear op „En zolang als de lepel in de brijpot staat, treuren wy nog niet”? As men fan elk bi stjür en lieding de mjitte nimt, kin dat net better as mei de fraech: „Hat dit bi stjür op de minsken in stimulans west ta forsterking fan har morele peil?” Hat dit bistjür de minsken oantrune ta so- berens, rjochtfeardichheit, sparjen en har der arbeidzjen? Dan kin ik net oars sizze as né, perfoarst net! En dy’t wit, hokfoar bitsjutting dit foar in folk yn hat, dy is net botte gerést oer de takomst. De opzet. De opzet is, dat een bataljon een aanval zal doen op een vijandelijke stelling. Deze aanval zal geschieden op uur U, oftewel 3 uur. Het aardige van deze oefening is, dat er met scherp geschoten zal worden, evenwel onder terdege voorbereide veilig heidsmaatregelen. Het doel is de oprukken de infanterie vertrouwen te geven in de steun van de artillerie en de vliegtuigen. Na ’n inleidende beschieting van de vijan delijke stellingen door de artillerie zal op uur U 1 min. door middel van rookpro- jectielen het sein gegeven worden dat de infanterie tot de aanval kan overgaan. Het zware artillerievuur noodzaakt dus de vij and in dekking te blijven en daarvan zal de infanterie gebruik maken om naar de vijandelijke stellingen op te rukken. Was het werkelijkheid, dan zou het vuur van de artillerie maar 100 meter voor de infan terie liegen, maar uit oogpunt van veilig heid is deze afstand bij de oefening ver groot tot 500 meter. Wanneer de vijande lijke stelling veroverd is, moeten onze troe pen zich inrichten. De vijand zal echter ook met stil zitten en met mortieren beginnen te paffen, die echter door onze artillerie tot zwijgen gebracht worden. Dan komen de vijandelijke tanks opzetten en als de bataljonscommandant deze met zijn PAG met kan verdrijven, wordt de hulp van de luchtmacht ingeroepen. Dit is in het kort de opzet van de oefe ning die door TOO man imantesie zal wor den gehouden. De stelling genomen. De aanval van onze troepen is gelukt en de vijandelijke stelling is genomen. De vij and wil het verloren terrein terugwinnen. Er komt vjjandelijk mortiervuur, maar dan spreekt de artillerie weer haar harde taal. De mortieren zwijgen. Vjjandelijke tanks naderen en van onze kant slepen de car riers 't PAGgeschut naar de bedreigde troepen. Het PAG vuurt tot de lopen rood staan, zoals de commandant per telefoon bericht, maar de gehavende tanks zetten door. Er moet hulp van vliegtuigen komen. Boven Wijhe cirkelen de straaljagers en radio worden ze geroepen. Het duurt slechts enkele minuten, dan naderen de ranke vogels. Even hoog in de lucht ver kennen hoe de situatie is en dan komen ze al in glijvlucht naar beneden en storten zich op de tanks. Het is een mooi gezicht die snelle straaljagers te zien duiken op de doelen. In deze oefening vuren ze met, maar in werkelijkheid zouden alle kanon nen losbranden op de tanks. Als je aan die werkelijkheid denkt, huiver je even. Tjjdens het optrekken van de infanterie is het goed te zien hoe weinig de soldaten opvallen in het terrein. Onze fotografen die er tussen zitten vallen direct op. Dan is het bijna 4 uur geworden en oefe ning „Unito” is geëindigd Door de luidspre- „Niet voor spelt en bonen”. De communis- tiséhe Tweede Kamerfractie diende bij de andere fracties er een protest tegen in, dat zij buiten het overleg in zake de kabinets crisis werd gehouden. De Heilige Land-Stichting. Te Nijmegen werd herdacht, dat de Heilige Land-stich- ting, welke het afgelopen jaar meer dan 100.000 bezoekers trok, veertig jaar be staat. Straaljager neergestort. Opnieuw is de mi litaire luchtvaart door een ernstig ongeluk getroffen, toen Maandagmiddag op een der terreinen van het infanterie-vliegkamp te Harskamp (gem. Ede) een Meteor-straai- jager neerstortte. De piloot, de res. 2de luitenant-vlieger J. J. C. Heeren uit Am sterdam, kwam om het leven. Duizend gulden boete eiste de officier van Justitie, jhr. mr. A. Reigersma, gister middag tegen de 66-jarige schrijfster Jo van Ammers-Küller. De beschuldiging te gen haar luidde, dat zy, hoewel de Centrale Ereraad voor de Kunst haar uitgesloten had uit haar beroep (tot 1 Juli 1951) toch in 1948 en 1949 haar beroep als schrijfster zou hebben uitgeoefend door het schrijven van de roman „Dorstend Paradijs”. Papieren klokken. In Slootdorp, Wierin- germeer, waar men wil weten hoe laat het is, is een klokkenfonds opgericht, dat f 5000 wil b(jeen brengen uit de opbrengst van oud papier. f Ai IV’OU'T de swierrichheden fan de troch- brack ópromme binne* kin einlings avensaesje makke wurde mei de plannen yn plan Noard. Hwat gjin minske foarüt sjen koe, mar hwat lykwols tige reëel is, dat is it tiid- en jildforlies hwat hjir efter wei komt. De klok fan Nederlên rint troch en aloan wurde de kontouren fan in hurde takomst düdliker to sjen. De materialenposysje is yn dit healjier stikken minder wurden en de algemiene tastAn freget fan de lieding sterke senuwen en in geef karakter. Yn de minne tastannen, hwat it agrarysk bi- sit oanbilanget haw ik dat okkerdeis düdlik makke mar nei oanlieding fan. ünderskate reaksjes wol ik graech meistimme, dat it mei de huzen gjin sint better is. Ek dêrre is forties oan wearde en tokoart oan need- saeklik ünderhAld en fomijing it algemiene byld. Allannich is men yn dizze sektor troch it yngripen fan de oerheit al folie fierder mei de iepenlike anneksaesje fan oaremans bisit kommen. Wylst de boukosten fjouwer kear sa heech binne as foar de oarloch en sünt it Korea- konflikt sahwat 16 pet. omheech gien bin ne, binne de hieren nou mei 15 pet. forhe- De waxforhAlding tuskea Aid en Jijj bisit is aet mear oer to sjea aUbudek. Het is Woensdagmiddag 12 uur en we staan op ’t stationsplein te Zwolle, waar de Le- gervoorlichtingsdienst verzamelen gebla zen heeft voor de vertegenwoordigers van de Ned. Pers en de persfotografen. De Voorlichtingsdienst zal gedacht hebben, dat een soldaat niet kan vechten met een lege maag en een journalist niet kan schrij ven onder dezelfde omstandigheden, zodat allereerst een bezoek wordt gebracht aan Hotel Wientjes voor een koffiemaaltijd. B(j het nuttigen van het cadetje horen we, dat Lichting 1949-H met pech te kampen heeft gehad. Aanvankelijk was deze lich ting bestemd voor Indonesië. De jongelui werden geoefend, maar na de veranderde omstandigheden in Indonesië naar huis ge stuurd, later weer opgeroepen en opnieuw geoefend. Men had gehoopt deze lichting Amerikaanse wapens te kunnen geven, maar zover is men nog niet. Geoefend is met dezelfde wapens, die het Engelse leger gebruikt. Binnen enkele weken zal de opleiding van lichting 1949-H voltooid zijn. Nu is men gekomen aan de laatste oefening in batal- jonsverband. Daarna worden de bataljons verenigd in de 44e regiments gevechtsgroep, welke omstreeks half Maart de grote slot oefening zal houden. Op weg naar de heide. Onder leiding van kapitein J. Polman van de Legervoorlichtingsdienst, tevens een uit stekend gastheer, rijden we in een V.A.D.- bus naar het gevechtsterrein. Als we de straatweg verlaten hebben en over een smalle weg hobbelen, zien we het landschap veranderen. Dichte dennebossen passeren we, tot de grote heide bij de Le gerplaats Oldebroek voor ons ligt. We passeren de kanonnen die al voor het gevecht gereed staan en als dan de bus beslist niet verder kan, wandelen we naar een heuvel, beplant met een zeildoeken ge vaarte ter beschutting voor regen en wind. Daar worden we voorgesteld aan Generaal A. E. C. Opsomer, de Commandant van de strijdkrachten te Velde, die de laatste oefe ningen van lichting 1949-H leidt. Daar is ook de luidsprekersinstallatie, die ons de nodige toelichting geeft. De oorlogstoestand is als volgt: De blauwe party (onze troepen) is in opmars van Oost naar West. De rode partij heeft reserves aan laten rukken en de lijn Heerde-Broek- huizen Ingenomen. Onze troepen hebben als uitgangspunt het kamp Margriet. De sol daten hebben een extra maaltyd gehad en een pakje sigaretten, op zich zelf plezie rige dingen, die echter‘ook betekenen, dat er een aanval op komst is. Het aardige is, dat de troepen, die we links van onze tent reeds in de heide zien liggen, volkomen op de hoogte zyn gebracht met wat er gaat gebeuren. Dat is het grote verschil met dergeiyke oefeningen voor 1940. Toen wis ten de soldaten niets. Uw verslaggever heeft in zy'n diensttyd verschillende grote oefeningen in de Achterhoek mede ge maakt, waarby ’t kader inlichtingen kreeg, maar Jan Soldaat volkomen onkundig met de komende gebeurtenissen werd gehouden. En dan was er na afloop altijd de klacht: „Waarvoor was nu al die flauwe kul, die ons alleen maar moe maakt.” Dat is ver anderd. Ook de soldaat weet waar het om gaat en daardoor is er animo voor de oefe ning gekomen. De soldaat moet weten waarvoor hij vecht. De waarde hiervan is I ^er in de laatste oorlog duidelijk gebleken. Generaal Opsomer vertelt ons nog, dat de waarde van het schieten met scherp tydens oefeningen hierin ligt, dat de infanterist vertrouwen krygt in de artillerie. Hij moet horen, zien en voelen wat de artillerie is. Rattenvanger van Leeuwarden. Door per soneel van de gemeentepolitie te Leeuwar den werd procesverbaal opgemaakt tegen F. W., die by zyn schutting een strik had gehangen van 13% maal 15 cm., waarmede hy loslopende katten ving en deze doodde. Ook ving hij by herhaling aan anderen toebehorende katten in een rattenval. Hy lokte de dieren met een stukje vis, plaatste dan de val, in een waterton, verdronk de dieren daarin en gooide ze dan op de mest vaalt, in een oven of in een vaarwater. Een oudvader. Een schijf van een by Hen gelo gevelde eik is beland in het natuur historisch museum in Enschedé, waar bleek dat de boom 900 jaar oud was geweest. - Onaangename verrassing. Enige wielryd- sters zgn te Kaatsheuvel kopje onder ge gaan in een twee meter diepe rioolput, die zij al fietsend voor een gewoon plasje had den aangezien. Ook een methode. Een jongeman uit Kwintheuvel (Westland) zou gaan trou wen en had een boerderytje gekocht in Dwingeloo. Daar hy geen geld had om koeien te kopen, stad hy er maar zeven stuks. Vrouw onder verdachte omstandigheden overleden. In het Alg. ziekenhuis te Har lingen stierf vry plotseling de onder de rook van die stad wonende 40-jarige mej. V. F. Er zijn vermoedens gerezen, dat er inzake dit sterfgeval andere dan natuuriyke doods oorzaken in het spel zyn. In verband daar mede zjjn twee lieden, de 53-jarige broer van de overledene en een uit Leeuwarden afkomstige jonge vrouw gearresteerd. f 14000 geboden voor een stier. De vee houder N. Kraak te Echten kreeg een bod van f 14000 voor zijn stier. De heer Kraak wenste nog met tot de verkoop over te gaan. Wereldreizigers. Twee knaapjes, beiden vyf jaar oud en amper drie turven hoog hebben' dezer dagen op eigen initiatief een busreis door Groningen gemaakt. De kleintjes be zaten slechts drie centen. Schapenhouderij had een gunstig jaar. Voor de schapenhoudery was 1950 een gunstig jaar. De prijzen voor het vlees zyn zeer hoog geweest en de wolpryzen stegen voortdurend. Nadat de Nederlandse Wol- federatie eerst het dubbele betaalde van 1949, kon zy later haar leden nog een na betaling doen van 30 pet. Het spel begint. Dan begint zo langzamerhand het uur U te naderen. De zenuwen zyn gespannen en vooral die van de jonge soldaten die in de heide liggen te wachten op het sein tot oprukken. In de verte zien we de kanonnen staan. „Niet om het een of ander Generaal,” zegt een van de collega’s, „maar die artillerie kan ons hier toch wel zien staan.” De generaal stelt hem gerust. Dan ineens is er het eerste schot, de artil lerie is begonnen zich in te schieten. Even later is het tijdstip, waarop de oefe ning begint, gekomen en dan dreunt het over de stille, dorre heide. Alle kanonnen geven een snelvuur af op de vyandelijke stelling. De granaten verlaten snel achter elkaar de vuurmonden en zyn dan 8 secon den onderweg voor ze in de vijandelijke stelling met een daverende knal en veel rookontwikkeling uit ell.ander barsten. Gie rend vinden de projectielen hun weg. Even is er voor ons een herinnering aan de dagen van Mei 1940, toen de granaten ook over ons heen gierden op de Grebbe- berg, maar toen zaten we dichter by de springende projectielen dan hier in de tent op de heuvel. Voor de artillerie nemen we Intussen ons petje af. De vuursnelheid is groot en de schoten zyn uitstekend gericht. Het is een By de thee. Als de oefening is geëindigd, de carriers en jeeps huiswaarts jagen, de vlaggen worden ingenomen en de jongens in groepjes nog wat napraten, gaan wy met onze bus naar de Cantine in de Legerplaats, waar gene raal Opsomer op ’n kopje thee tracteert. We hebben nog heel veel te vragen en de Generaal wil graag alle vragen beantwoor den. „En, generaal, bent U tevreden?” Een trek aan een Old Mac en dan komt het antwoord: „Ik ben zeer tevreden over de oefening.” De Generaal vertelt Interessante dingen over de Amerikaanse methode van het lo pend vuren en het doel van de oefeningen om de troep te leren aanvallen. Na de ca pitulatie heeft een Duits generaal gezegd, dat de Hollanders uitstekende verdedigers waren, maar van de aanval geen kaas ge geten hadden, wy leren de troep de aan val en vooral de verrassende aanval. Ik heb, aldus de generaal, vertrouwen in de Nederlandse soldaten. Ook Korea be- wyst het weer. We höpen deze troepen binnenkort het Amerikaanse materiaal te kunnen geven, waarmee ze na enige oefening zeker spoe dig vertrouwd zullen zijn. Wellicht gaan we In de toekomst oefenen met onze bond genoten in de Engelse zóne van Duitsland vanwege het gebrek aan grote oefenterrei nen in Nederland. En zo eindigt oefening „Unito”, die over enkele weken In groter verband gevolgd zal worden door oefening „Crescendo”. We zyn blij, dat we deze oefening hebben kunnen meemaken, met alleen om de aar dige afwisseling die er In zat, maar vooral omdat We gezien hebben, dat het moreel van onze Nederlandse soldaten goed is en ze zich uitstekend hebben gehouden in een oefening, die iets van de werkelijkheid had. Laten wy eindigen met de innige wens, dat het nooit weer werkelijkheid zal worden i en dat het kan biyven bp een soldatenspel, ook al is dat een beetje pryzig. Deze oefening „Unito” heeft ons echter nieuw vertrouwen gegeven in het Neder landse leger dat moeizaam en met grote offers wordt opgebouwd. Smakelyk. Almelo’s wethouder van on- derwys, de heer Frederiks, heeft een bak kersvakschool geopend door een verse kra keling, die aan een, lint voor de oven hing, door te by ten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1