Bereiden zicfi voor I üs hjoed to sizzen door Nederland 47 e Mc. ie Vrijdag 9 Maart 19 51 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OS1NGA B o I 3 w a r d ng: Buitenlands Overzicht Laatste Berichten van en en a !- d Hwat hat GabeSkroar olswards Nieuwsblad De grote Vier MAERTEBLOMKE. L Dins- PYT. DT ■s e- ver- De Dienst 1 r s l Op Schiphol zijn Maandagavond ge arriveerd Greet Gaillard en Irma Schumacher na hun tourr.ee door Australië en Nieuw-Zeeland. Irma (links) en Greet (rechts) ver laten het vliegtuig. Zij werden inge haald door leden van de R. D. Z. en de voorzitter van de K. N. Z. Ryk wurden la altyd in mlnske sin, Mar ’t lok giet teek foar rykdom op ’e rin. elden, voo» ten. ar al de P i. De wite Maerteblom Stekt 't kopke al nel boppen, Wol ’t foarjier wekker roppe, Ut djippe winterslom. Huver birint it hert Wy sjoch de wolkenkloften; Hear ünstjüre geroften, Wrfilds Maitiid komt mar net. Loft bilükt kjeldrieh pears, Sinne etter wolken-blinen, Rou rüzje noardewinen Oer 't tsjelkje lyts en tear. rea md gre- dei :<jn die sën ig« et m, de en J r veiscMjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 <K 5157) ’t Wurdt net foar hagel hoed’ Rym blluwt oan ’t sprietblêd Bitten, It bringt, bloeijend, ütlitten, In pril seisoen har groet. mig ver- d of ordt ne- raar ng- van ren, een de Amerikanen hun zin had gegeven, om eerst naar een conferentie te gaan als het Westen tot de tanden toe gewapend was gesteld dat de Russen het zover hadden laten komen en niet eerder hadden ingegrepen wat zou er dan gebeurd zijn als die conferentie mislukte De kans zou dan aanzienlijk geweest zijn dat de oorlogspartij in Amerika de over hand zou hebben gekregen, ze zou zeggen „wij zijn gereed, de conferentie heeft aan getoond, dat er goedschiks met de Russen niets is te bereiken, we gaan er op slaan!” Mocht de conferentie der Grote Vier, wel ke uit de nu bijeen zijnde agenda-conferen- tie moet voortkomen, mislukken, dan is dat gevaar er niet. Dan immers is het Westen nog niet gereed met zijn militaire voorbe reiding. Dan bestaat er eer van Russische zijde een gevaar, omdat de oorlogspartij te Moskou, met een Duitse herbewapening en een totale Westerse paraatheid in het ver schiet, op haar beurt misschien een preven tieve oorlog zou willen wagen hoe hope loos de uiteindelijke kansen ook voor Rus land zouden zijn. Daarom beschouwt men de periode Augustus 1351-’52 wel als de meest gevaarlijke in de huidige ontwikke ling. Het is overigena onaannemelijk, dat de a.5. ecatersntie der Grot» Vier «ea wer- 't Sicht Ijocht, it hert myld rom! De hope net biferzen! Hja bloeit - hja bliuwt yn wêzen. De wite Maerteblom. il t ia. Soek. i. is )en do- O'ke da- de ten e- sr ?e- >en en de :en te- ir- n- ge d- 50 JF sie uit het Amerikaanse congres, welke de federale belastingpolitiek regelt heeft bijv, een bezuinigingsprogramma voor de bin nenlandse uitgaven opgesteld omdat zij re kening houdt met een periode van 10 jaar of langer van spanningen, vergezeld na tuurlijk van zware eisen aan de staatsuit gaven. De offers, welke de Amerikanen dan moeten brengen, zijn echter nauwelijks te vergelijken met die van de West-Europese volken, die veel minder welvarend zijn. Het is te hopen dat ook de zenuwen van die volken het zolang zullen uithouden te mid den van de buitenlandse en binnenlandse spanningen. Een kabinetscrisis in Frankrijk op dit moment bewijst eigenlijk dat de par tijen nog altijd de ernst van de toestand niet beseffen, voor Frankrijk des te ern stiger omdat het Franse optreden tegen de sultan van Marokko verzet ook in de Ara bische landen heeft gewekt. Ook in Italië is de binnenlandse politieke toestand wankel en hoe West-Duitsland. d$t, ondanks de Russen, gewapend of on gewapend toch eens in de Westerse samen werking moet worden opgenomen, uit zijn moeilijkheden moet komen, lijkt weinig minder dan een raadsel. De economische toestand is er totaal in de war, mede door het enorme aantal vluchtelingen uit het Oosten, dat het moet opnemen. Het wil ztjn export naar het Westen uit breiden, maar liefst zo weinig mogelijk uit dat Westen invoeren, een oplossing voor de buurlanden uiteraard niet acceptabel. Dooi de erkenning der vóór- en na-oorlogs schul den heeft West-Duitsland thans een aan zienlijke verlichting van het bezettingssta- tuut verkregen, het mag ook zelf weer di plomatieke betrelikingen aanknopen met de meeste landen behalve de Oost-Europese maar dat moge een tegemoetkoming aan de Duitse nationale trots zijn, geld brengt het niet in 't laadje. NOG GEEN KABINET. Prof. Romme is nog niet geslaagd in het winnen van gunstige informaties. Wèl heb ben de volgende 4 partijen kvp, pvda, chu en wd zich tot medewerking accoord ver klaard, nu de ar een medewerking, zoals Prof. Romme zich die had gedacht, had ge weigerd. Trouwens naar verluidt, wenst de informateur alsnog te onderzoeken of het mogelijk zal zijn een paar ar leden in het kabinet op te nemen buiten de fractie als sodulg ena Dat blomke yn grize moam, Ki.i’t it each net folie biede; 't Tsjüget dochs stil, biskieden, It sprekt üs, hoopjend oan. De snjjwyn fan de haet, Rüzet skrousk oer üs hinne, Gjin Ijjte, hast gjin sinne, Buijen yn blau forskaet. V. N ^campagne werd. Bovendien werd in de Ver. Staten zelf de noodtoestand afgekondigd, het aan een algemene mobilisatie voorafgaand sta dium, de partners van Amerika in het At lantisch pact gingen ook over tot een krachtige opvoering van hun militaire pa- i-aatheid. Van maand tot maand neemt zo üe macht van het Westerse blok toe tot deze een punt zal bereiken, waar ze de Russische ver overtreft. De Amerikanen hadden eerst dan een conferentie met de Russen gewild. De Fransen en in enigszins mindere matede Engelsen hebben achter niet zo lang willen wachten, toen de Rus sen op grond van de Praagse besluiten van de Kominform het Westen meedeelden, dat zij wensten te spreken over de herbewape ning van W.-Duitsland. Toen hebben Pa rijs en Londen, die ook niet enthousiast voor die herbewapening warau, welke Was hington onverwijld wilde doorvoeren, de Amerikanen zover weten te krijgen, dat zij er in toestemden, dat te voren toch een conferentie der Grote Vier zou worden ge houden, mits daarop niet alleen de Duitse herbewapening, maar de algemene oorzaken van de spanning in Europa konden worden besproken. Hoewel aarzelend hebben de Russen in dit laatste toegestemd en zo is dan de huidige conferentie ontstaan, waar de agenda voor die bijeenkomst der Grote Vier moet worden vastgesteld. In een bij eenkomst der Westelijke grote drie vlak voor de agenda-conferentie bijeenkwam, werden Washington, Londen en Parijs het er over eens, dat zij als eerste punt op de agenda wensten behandeling van alle oor zaken der internationale spanning in Euro pa, daarna het Oostenrijkse vredesverdrag en ten slotte de Duitse kwestie. Gromyko stelde ter conferentie voor dat als eerste agendapunt zou worden genomen de kwes tie der Duitse herbewapening enz. en ver volgens de verhouding Oost-West, terwijl hij van het vredesverdrag met Oostenrijk niet repte. Als men Abonnementsprfls 1-50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent oer m.m Giro 87926 keljjke totale ontspanning kan brengen, de kloof tussen Oost en West is daarvoor te wijd, niet het minst door de uiteenlopende ideologieën welke er worden beleden, waar door het wederzijds wantrouwen moeilijk is te overwiünen en het feit dat zoals bij vroegere gelegenheden bleek, Russische be loften zo gering vertrouwen verdienen. Het hoogste wat men mag verwachten zijn betrekkelijk kleine resultaten, maar die zouden al een stap voorwaarts betekenen, omdat de spanning toch eerst in etappes zal moeten verdwijnen. Geen groter fout zouden de Russen echter kunnen maken dan aan te sturen op een verdeling van het Westen. Er is stellig verschil van mening tussen Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten over het tempo der politieke en militaire ont wikkeling, maar de Russen zouden zich vergissen als zij er op vertrouwden, dat het hun daarom zou gelukken West-Europa van Amerika los te weken; de ervarin gen met Rusland in de na-oorlogsjaren op gedaan, hebben het Westen wel geleerd, dat slechts eensgezindheid de wereld kan red den van communistische overheersing. Een eensgezindheid welke na Juni 1950 tenslotte toch ook enige vruchten droeg. De Koreaanse campagne, hoe moeilijk het ook is omtrent het einde daarvan iets te vóórspellen, heeft toch zowel Russen als Chinezen geleerd, dat er met de Westerse kracht en vastbeslotenheid niet te spotten valt en ook in Indo Chin’a ervoer Ho Tsjoe Minh dat sedert de Amerikanen de Fran- Ypenburg, terwijl hij zich per fiets naar zijn werk begaf, bij het oversteken van de weg tegenover het vliegveld, aangere den door een personenauto. Het slachtoffer was op slag dood. Niet de bedoeling. Te Paterswolde wilde een jager een bunzing onder een zomer huisje weglokken door het dier uit te ro ken. De bunzing kwam niet; het huisje brandde af. Schade f 800. Lijk van vermiste jongen gevonden. Het lijkje van de 7-jarige Apple Verbeek uit de Gildstraat te Utrecht, die sinds 21 Fe bruari werd vermist, is Dinsdagmiddag op gehaald uit het water van de Biltse Grift, TERREINWINST IN KOREA. De verbonden troepen drongen gister met kracht vooruit op de tweede dag van hun offensief in Korea, dat terreinwinsten tot 7 km heeft opgeleverd op een front var. 115 km. Ten Oosten van Seoel drong de Amerikaanse 25ste divisie naar het Noor den om het bruggenhoofd over de Han te bevestigen. Op ftwee punten hielden de communisten het geallieerde offensief in toom, namelijk in het Tsjangpjonggebied in het Oosten en aan het Westelijk centrale front. De Woensdag door MacArthur gegeven waarschuwing, dat, indien hem geen toe stemming wordt gegeven, bases in China te bombarderen, er geen beslissing in de Koreaanse oorlog zal worden bereikt, kan de Ver. Naties voor een ernstige beslissing stellen. Hotel In 1 maand gebouwd. In een maand tijd is op het terrein van het natuurbad „De Branding” te Doorwerth een hotel van 66 m. lang en 10 m. breed gebouwd. Het be vat 20 kamers plus evenveel slaapcabines voor kinderen. Het is opgetrokken uit holle betonstenen. Voorlopig zullen een aan tal gezinnen van Ambonezen er onderdak krijgen. Later zal het als vacantie-oord worden gebruikt. Bouwplan N.O.polder. In het wetsontwerp tot wijzig' g van de begroting 1950 van het Zuiderzeefnnds wordt het totaal bedrag van de bouwkundigs afdeling ad f28.075.695 met f5.200.000 verhoogd. Dit is noodzake lijk in verband met het inhalen van de ach terstand in het bouwplan van 'de Noord- Oostpolder, hetgeen van grote betekenis wordt geacht voor de kolonisatie in de pol der en voor de voortgang van de uitgifte van bedrjjven. Het goede voorbeeld. Leidinggevende be lastingautoriteiten hebben tijdens een dezer dagen gehouden conferentie met chefs-de- bureaux uit diverse oorden van ons land mededeling gedaan dat nog dit jaar circa 1000 man personeel, ressorterende onder de landelijke belastingdienst van het Ministe rie van Financiën zullen moeten af vloeien. Drie jaar geëist voor Inbraak in Vredes paleis. Tegen elk der vier verdachten van de inbraak in het Vredespaleis in October 1950 heeft de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank drie jaar met aftrek van preventieve hechtenis geëist. Jtehtopziensr schiet mouenvangcxr De s. uit Vüght heeft .abü de Museumbrug in Utrecht. Het lijkje i ,s gevonden door een motorschipper. I O, die vrouwen. Kampens commissaris v. j politie heeft de plaatselijke pers verzocht aandacht te wijden aan het grote aantal diefstallen, dat door vrouwen wordt ge pleegd aan de marktkraampjes. Jonge boeren maken studiereis naar Ame rika. Op 15 Maart zullen met de „Volen- dam” 32 jonge Nederlandse boeren naar de Ver. Staten vertrekken. Zij zullen onder leiding van ir. J. de Geus, Rijkslandbouw- consulent te Drachten, in het kader van de technische hulpverlening aan de Mars- hall-landen, de Amerikaanse land- en tuin bouwmethoden gaan bestuderen. - De dure schoenen. Voor de tweede maal binnen enige dagen hebben onbevoegden z..ch toegang weten te verschaffen tot een schoenenmagazijn te Amsterdam Een be drag van f 8000 alsmede een aantal nylons werden ontvreemd. Meisje gewond bij natuurkundeproef. Tij dens een natuurkundeproef in de vierde klas van het lyceum te Hoogeveen is een reageerbuisje met zwaveloxyde ontploft. Een van de leerlingen, de 17-jarige Mieke Brouwer, moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Voor het behoud van haar ogen wordt gevreesd. Kip legde twee-in-één-ei. Een van de kip pen van de heer F. Kieft te Groot-Scher- mer legde dezer dagen een ei zo groot als een zwanenel. Het woog 220 gram. Toen men/de schaal openmaakte, bleek er een normaal kippenei in te zitten. Klooster wordt opgeheven. De generaal- overste van de congregatie van zusters van de Goddelijke Voorzienigheid te Steyl (L.) heeft besloten het klooster in Arcen 1 Aug. op te heffen wegens gebrak aan roepingen voor deze orde. Sous-chef generale staf benoemd. Bij Kon. Besluit van 26 Februari 1951 is de kolonel van de generale staf J. G. Warringa met ingang van 1 April 1951 bevorderd tot ge neraal-majoor, sous-chef van de generale staf. De rode haan. Woensdagavond heeft een felle brand gewoed in de cacaofabriek De Moriaan van de N.V. Wessanens Koninklij ke Fabrieken, het hoge betonnen gebouw, dat te Wormer oprijst aan de Zaanoever. De brand begon omstreeks zes uur. Pas vier uur later kon men zeggen, dat het vuur was bedwongen. De schade Is groot, ook In de kelder, die onder het gehele ge bouw doorloopt en waarin een kostbare partij cacaoboter lag opgeslagen. Deze ca caoboter heeft veel van het- bluswater te lijden gehad. De schepperü en de malerij zijn zo goed als uitgebrand. Onze ruikervoorzlening. De Stichting Krut- denlersvakcentrale, gevormd door de hoofd besturen van de algemene, de christelijke en d«r katholieke kruideniersbonden, heeft een telegram aan minister Mansholt ge zonden, waarin wordt gezegd, dat men met verontwaardiging heeft kennis genomen van da blijkbaar van overheidswege geïnspi reerde voorlichting met betrekking tot de gang van zaken, rakende de suikervoorzle- nlng. Tegen de voorstelling, als zou do han del over grote voorraden beschikken, wordt geprotesteerd. Het kerkje van Mamum (Gr.) dat tijdens de oorlog zwaar werd beschadigd is geres taureerd. Kerk en toren met zadeldak zün in oe 12 e eeuw op terp gfeLauwd. REGIONALE OMROEP NOORD 188 Meter. Tlisdel 13 Maert: 19.17— 20.00. Fryske ütstjüring. 19.1719.25. Stimmen üt eigen formidaen. 19.2519.45. „Minne Simens” (I). in harkspul oer Fryslan yn ’e tiid fan ’e Herfoarming, fan Mr. Piter Kalma. Persoanen Minne Simens - Mr. Piter Kalma. Elisabeth, in begyn - Frou F. Colen- brander. Pastoor van Ptjem - Hein Cats. Eable, freon fan Minne - J. Tichelaar. In riedshear - Henk Geertsma. Forteller - S. J. v. d. Molen. 19.4520. Uit it boek fan ’e Psalmen nef- fens de biriming fan Fedde Schurer Sjongen fan Kees Deenik mei bige- lieding fan it Grinzer Strijkkwartet. RUSSISCHE DEFENSIE EIST 96 MIT,LIARD. Premier Josef Stalin was Woensdag aan wezig op de vergadering van de Opperste Sowjet en werd luide toegejuicht. De minister van financiën, Zwerev, klaarde, dat de huidige toewijzingen voor tie defensie 21.3 pct. van de begroting voor 1951’52 uitmaken. In 1940 was dit 32 pet. De totale inkomsten in het begrotingsjaar worden geraamd op 457.992 millioen roe bel, de totale uitgaven op 451.503 millioen roebel. Ongeveer veertig procent van de begroting is bestemd voor de nationale economie, zo als de nieuwe hydro-electrische stations en nieuwe kanalen, land- en tuinbouw enz. Zwerev noemde de begroting een vredes- begroting, hoewel de regering veel aan dacht aan de defensie besteedde, daar de kapitalistische landen „de oorlog voorbe reidden”. De V. S-, zeide hij, geven thans vijftig maal meer dan vóór de oorlog aan wapens uit. Rusland zal nu ruim 96000 millioen voor defensie uitgeven op 458.000 millioen, tegen verleden jaar 82000 mil lioen op 442.000 millioen. TV7EL zelden zullen de Westelijke mogend- heden met zo weinig optimisme een conferentie tegemoet gegaan zijn, als het geval was met die welke Maandag begon nen is in dat eenmaal beroemde, misschien zelfs beruchte paleisje van rose marmer aan de Avenue du Bois de Boulogne te Pa rijs, dat 50 jaar geleden toen het echt paar Boni de CastellaneGould er zich vestigde een middelpunt van mondain le ven was. Voor een ogenblik is het thans een middelpunt van de politieke belangstel ling der gehele wereld geworden, nu de plaatsvervangers der ministers van buiten landse zaken der Ver. Staten, Engeland en Frankrijk er de Rus Gromyko ontmoetten om samen te trachten een agenda op te stellen voor een bijeenkomst van de* Grote Vier op een latere datum. De laatste conferentie van de Grote Vier had plaats in 1949, toen de Russen ter inleiding daarvan in Mei de blokkade Van Berlijn ophieven, uit welke blokkade zp groot oorlogsgevaar dreigde. De conferentie zelf heeft toen eigenlijk niets opgeleverd. Men had gehjopt, dat er een vredesverdrag met Oostenrijk uit zou voortkomen, maar na vijf weken vergade ren bleek dat ónmogelijk, maar de blokka de van Berlijn was opgeheven en dat be tekende ontspanning, die in meerdere of mindere mate zou voortduren tot midden 1950 toen de Korea-crisis uitbrak. Toen was het geduld der Ver. Staten uitgeput, ze grepen gewapenderhand in, wisten de Ver. Naties, dank zij de tijdelijke afwezig heid der Russen in de Veiligheidsraad mee te krijgen, zodat de Amerikaanse actie in Korea een sen in staat steloen daar troepen met be- - tere bewapening in het vuur te brengen, hij er nog geen vrij sPel heeft. Het is al leen maar zaak Amerikaanse voortvarend heid en West-Europese bedachtzaamheid op elkaar af te stemmen om een sterk front tegen de Russen te handhaven. Dat eist uiteraard sterke zenuwen. Vooral als men in overweging neemt, dat de spanningen nog lang kunnen voortduren. De commis- chassis van een auto en waren zo in hun slaap naar Groningen gelift. Mr. Muller benoemd tot griffier in Gelder land. Mr. N. H. Muller, die sedert 1946 griffier van de Staten van Friesland was, is door de Provinciale Staten van Gelder land benoemd tot griffier van dat col lege. Mr. Muller zal zjjn functie in Arnhem op 1 September aanvaarden. Onze emigratie. In totaal zjjn in de jaren 1946-1950 ruim 57000 personen geëmigreerd van wie 673 in 1946 en 21.330 in 1950. On geveer een derde der emigranten behoort tot de beroepsbevolking. In 1950 bijv. 7859 personen. In de eerste jaren gingen de meeste men sen naar Canada, de Ver. Staten en Zuid- Afrika. In 1950 stond Australië aan de spits. De cijfers van 1950 waren: Argenti nië 108, Australië 9268; Brazilië 281; Ca nada 7033; Nieuw-Zeeland 503; Ver. Sta ten 2883; Zuid-Afrika 1153, overige landen 101. Friese rundveestapel steeg. De totale Ne derlandse rundveestapel steeg van Decem ber 1949 tot December 1950 van 2.517.276 tot 2.670.560 stuks of een vermeerdering met 153.284, dit is zes procent. In dezelfde tijd steeg de Friese veestapel met 25.802 stuks van 383.269 tot 409.071 of met 6.7 procent. Jongetje doodgereden. Het 6-jarig jongetje F. J. E. werd Dinsdagmiddag op de Rtfks- straatweg te Haarlem door een auto aan gereden en gedood. Het kind had zich op de lijweg begeven om een voetbal te ha len. Dodelijke aanrijding bij Ypenburg. dagavond omstreeks acht uur is de 62- jarige J. A. de Heus uit Den Haag, die als nachtportier dienst deed op het vliegveld VnAnhiiro* tpnviii hri rich npr fiAtja nïrfl.r op de mollenvanger D. H. geschoten, toen deze weigerde op zijn sommatie van zijn fiets te stappen. H. werd door enkele ko gels in het onderlijf getroffen en stortte van zijn rijwiel. Hij is naar een van de Bossche ziekenhuizen overgebracht. De Vugthse recherche en het Bossche parket hebben de zaak in onderzoek. Minder dan 100.000 werklozen. In Januari is het aantal werklozen weer gedaald tot beneden de honderdduizend. De cijfers voor eind Januari waren: 110.905, die voor eind Februari 99.045. Vorig jaar stonden aan het einde van dezelfde maand bijna 102.000 werklozen ingeschreven. Omroepsters op de stations. van Vervoer van de Nederlandse Spoorwe gen heeft opdracht gekregen proeven te ne men met vrouwelijke stationsomroepers. Wanneer deze proeven slagen, bestaat de mogelijkheid, dat in het vervolg vrouwen stemmen de berichten ter kennis van het publiek zullen brengen. Hjk geborgen. In de monding van de rivier de Mark bij ’t Volkerka (Bergen op Zoom) is het stoffelijk overschot opgehaald van de 23-jarige R. Schillemans uit De Heem, die sinds Zondag 28 Januari werd, ver mist. Ook een methode. De anti-revolutionnaire raadsfractie van. Urk streeft naar invoe ring ven een avondklok voor de jeugd, we gens baldadigheid. Diefstal, dacht de heer L. de Jong te Kol- lumerzwaag (Fr.) toen hij vier kipp'en en een haan miste. Avonds had hij de die re;. echter terug1. Se bleken de vorige avond ’.lajitvtttlüf te ks^en gekoEsa ep het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1