ECONOMIE en POLITIEK Na zeven crisis Kabinet een weken Het verband tussen Gabe Skroar üs hjoed to sizzen De buikriem dient aangehaald Spanningen in Spanje Er is niet veel veranderd 'fÓlLS-J&OS door Nederland 47e Jaargang No. 21 Vrijdae 16 Maart 19S1 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA zou worden betrokken. Met deze mogelijk- j Spitzen (Verkeer en Waterstaat), Struy- Hwat hat Buitenlands Overzicht Laatste Berichten t 1 u o a t lat me ui en. In !an üt. ijir !St, de ivy ou .OU as le ng 3P n n g r- :h le :n ei Boisward Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent oer m.m. Giro 87926 J£EN staking is een ongewoon verschyn- sel in Spanje, sedert Franco er aan iiet bewind is. Er zijn van 1938 af slechts een paar geweest en dan lang niet van die omvang als er deze week een in Barce lona was. Ze omvatte byna alle arbeiders in die stad, n.l. een driehonderdduizend. De Spaanse regeling stelde het voor, alsof de ze staking veroorzaakt was door de com munisten, maar ofschoon deze natuuriyk hebben getracht er profijt uit te slaan, wa ren zy zeker niet aansprakeiyk voor het ontstaan van de moeiiykheden. Deze vloei den voort uit de duurte van het levens onderhoud, dat biykt ook wel uit het feit, dat practlsch de gehele bevolking van Bar celona, ook de meeste werkgevers, achter de stakers stonden. wy on- de verkoop van het weekblad De Haagse Post met on derscheiden gegadigden. Een beslissing over1 de verkoop is nog niet genomen. Aanhouding. De Rykspolitie te Makkum heeft aangehouden de koopman in oude materialen J. K., die verdacht wordt van oplichting, c.q. het ten onrechte ontvangen van gemeentelgke steungelden. Bolswards Nieuwsblad bi- ik- M verzekerde bewaring worden gesteld. i staan dus S ging en Mr. D. U. Stikker I Al- P 1 3 I De divel dy’t hjir op üs loert, Is de jenever fan him Btjürd. ?ie- ur- ear en 5 It de st 2e ze .el agenda-conferentie te Parijs toont deze neiging wel aan. De Russen geven hier iets toe, vragen daar eens wat meer en houden zo doende de Westelijken aan het lijntje. Het lijkt ons niet nodig op ken (Justitie) e 's Jacob (Oorlog en Ma rine) en Van Schaik vice-premier) zjjn dus de politieke woestijn ingestuurd. De laat ste echter op eigen verzoek, vanwege zjjn hoge leeftijd. De nieuwe vice-premier Teu- lings gaat zitting nemen in de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Mi nisterraad. Voor de k.v.p. betekent dit een aanzienlijke verbetering, daar de heer Teu- lings veel meer een financieel, economisch deskundige is dan Mr. van Schaik. Het nieuwe Kabinet zal hoogstens tot om streeks Mei ’52 kunnen zitten. Dan worden er weer verkiezingen gehouden. Gezien het parlementair karakter zulke kabinetten zijn echter meestal niet de sterkste kan men verwachten, dat het deze tijd wel uit zal zingen. Dan moeten er geen grote pro blemen aan de orde komen, zoals de kwes ties Nieuw-Guinea en het Moerdijk Kanaal. De lopende zaken zal het kunnen afdoen. En bovendien hebben we thans ook de ge legenheid om de maatregelen te nemen, die vereist worden door de verhoging van onze militaire inspanning. Dat zal nog wel heel wat teweeg brengen. De belastingmaatre- Na negen jaar. In een in 1942 verongelukt vliegtuig, dat dezer dagen bij Wieringen werd opgehaald, vond men de stoffelijke resten van de piloot, die echter niet te iden tificeren was. gelen, die op stapel staan, zien er niet pret tig uit. Maar het moet voor het Kabinet een hele troost zjjn, dat het daarbij kan rekenen op de steun van de a.r. Deze par ty, die niet deelneemt aan dit Kabinet, heeft zich tijdens de onderhandelingen met de heer Romme voor een goed deel accoord verklaard. Waarom zal zy dan thans niet meehelpen om dit loyaal uit te voeren? Het wachten is nu maar op het debat in do Kamer. Dan zal ongetwyfeld de hele zaak uit de doeken gedaan worden. En dan zullen de verschillende fracties tevens een hartig woordje met elkaar wisselen! :n In le je 1 i i i ren. Dit was in overeenstemming met de motie, die door de voorzitter van de v.v.d.- fractie tijdens het Nieuw-Guinea-debat was ingediend. Dat Minister Van Maarseveen verhuisd is van Minuor naar Binnenlandse Zaken, is stellig een winstpunt voor de v.v.d. Op dit departement zal hy zich mede moeten be zighouden met de grondwetswijziging, die op stapel staat. Zy'n opvolger op Unie Za ken en Overzeese Ryksdelen is Ir. Peters, die thans gouverneur is van de Nederland se Antillen. De heer Wemmers (Verkeer en Waterstaat) is directeur van de Staats- mynen en voorheen directeur van het Rjjks- kolenbureau. Mr. Mulderye (Justitie) is ad vocaat te Amsterdam. De ministers Gützen (zonder portefeuille), tfd. :ht, ar- rlst VetschIJnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon '451 (K 5157) van eieren van wulpen, scholekster en grut to’s dit jaar toegestaan van 12 Maart tot en met 19 April a.s. Het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver kopen, afleveren en vervoeren van genoem de eieren is geoorloofd tot en met 21 April a.s., met dien verstande, dat op 20 en 21 April het vervoeren slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en paden. Het zoe ken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben te koop aanbieden, verkopen, afleveren, en vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnip pen, goudpluvieren, kamphanen, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes, is niet toege staan. al it »- gen r de fan ngs me. ter- >ar- de fan dat fan mit ive- de ing ek i, it êze BE VIN .vermoeid en ziek. e.. >r. kt ht an at 'e A w Deens-Nederlands overleg. Op uitnodiging van Minister Mansholt hebben vertegen woordigers van de Deense en Nederlandse Ministeries van Landbouw, alsmede verte genwoordigers van Deense landbouw-orga- nisaties en van enkele (Nederlandse) be- drijfsschappen besprekingen gevoerd. heid te spelen, terwijl op de agenda-con ferentie te Parijs nog altyd getracht wordt tot een ontmoeting der Grote Vier te ko men, om een vergeiyk over Europa te zoe ken, is een ongerymdheid. Toegegeven moet dat de toestand op Korea, zoals hy thans is, niet bestendigd kan blijven maar de zaak zal toch nog geruime tyd slepende moeten worden gehouden. Misschien dat rood China tenslotte toch nog voelt voor overleg, al is daar tot nog toe niets van gebleken. Men veronderstelt dat Nehroe, de premier van India, daartoe nog altyd moeite doet maar diens politiek gezag is de laatste tijd gedaald door India’s houding ten opzichte van Pakistan inzake de Kasjmir-kwestie. India stelt zich in dezen meer op het machte-, dan rechtsstandpunt. Ook de jammeriyke toestanden in India zelf doen het gezag van Nehroe geen goed. Deze blijft echter aan andere naties wijze KOTA INTEN KOMT 22 MAART AAN. De Kota Inten, het eerste schip, dat met Ambonnezen naar Nederland komt, wordt Donderdag 22 dezer in de morgenuren te Rotterdam verwacht. Het aantal Ambon nezen, dat die dag aan de Lloydkade zal ontschepen, bedraagt 956. Mr. J. R. H. VAN SCHAIK WORDT MINISTER VAN STAAT. Naar wy vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van mr. J. R. H. van Schaik tot. minister van Staat. Kras. Uit een geparkeerde auto te Bussum is een koffer gestolen, die later (leeg) werd teruggevonden in de tuin van het politie bureau. lessen uitdelen, hy kapittelde o.a. de Fran sen pas weer over hun gedrag ten opzichte van de onafhankeiykheidsbeweging in Ma rokko. Trouwens een groter vriend der Fransen, Amerika, schynt wat dit betreft ook alles behalve.tevreden over Parys, dat weer over een nieuw kabinet beschikt, het veertiende na de oorlog en nu weer onder Queuille. De Amerikanen zyn bevreesd, dat juist door het Franse verzet er tegen het Marokkaans nationalisme maar zal worden aangewakkerd. Amerikanen en Engelsen zyn toch al wat geschrokken van de uit barsting van Perzisch anti-Westers natio nalisme, welke in de moord op de Per zische premier Razmara tot uiting kwam. Dat nationalisme verzet zich thans vooral tegen uitbreiding van de macht der En gelse oliemaatschappyen in Perzië, het wil die olie-industrie nationaliseren. De Rus sen zien hier geïnteresseerd toe, want zij zouden ook graag olie-concessies in Perzië hebben, omdat hun eigen olieproductie niet haalt by die van Amerika en Engeland. Nu wy het toch over de Herbert Morrison daar aan het hoofd is gekomen inplaats van de vermoeide en zieke Bevin, die ech ter in het verleden zeer uitnemend en ver dienstelijk werk voor zyn vaderland heeft gedaan. Een jonger en daarom krachtiger figuur op deze plaats is echter om velerlei redenen gewenst. Ook omdat generaal Mac Arthur ongeduldig wordt met betrekking tot zyn campagne in Korea; zoals ze nu moet worden gevoerd, kan ze nooit een doorslaand succes worden. De generaai wenst biykbaar andere maatregelen tegen China te nemen, in het byzonder Chinees gebied te bombarderen. Men loopt dan ech ter het risico van een volslagen oorlog met rood China, waarin misschien ook Rusland Russische productie hebben, zij vermeld, dat volgens Russische cijfers de totale Russische industriële pro ductie in 1950 73 pet. groter was dan in 1940 en dat op een totaalcijfer van de staatsbegroting 1951-’52 van 451 milliard roebel 96 milliard of 21.3 pet. voor defensie is uitgetrokken. In Zuid-Slavië legden de autoriteiten er nog eens de nadruk op, dat de Russen hun eigen industriële productie slechts zover hebben kunnen opvoeren, door hun Oost- Europese satellietstaten als koloniën te ex ploiteren, terwyi in de rest van de wereld de koloniën juist aan het verdwynen zyn. SEOEL „GEVALLEN”. Zuld-Koreaanse patrouilles hebben Woens dagavond hun vlag gehesen op het Ka- pitool in Seoel nadat de vyand die stad, welke door de oorlogshandelingen voor een groot deel is verwoest, reeds in Noorde- iyke richting had verlaten. Het achtste leger maakte Woensdagavond bekend, dat 5 Kuid-Koreaanse patrouilles de Han waren overgestoken zonder dat ’n schot werd gelost. Elders langs het 225 km brede front trok de vijand eveneens terug, en op één punt rukten geallieerde tank- voorhoedea op tot 24 tan v*n de 88ste breedtegraad. De eerste. Doordat jongens onder de ge meente Ede een vuurtje stookten, ontstond daar, op de Hulleberg een bosbrand, waar door 1000 vierk. meter dennenbos verloren 1 verwondingen. De chauffeur kon later in ging. In politieauto overleden. Een caféhouder te Amsterdam, die, om een getuigenis af te leggen in een politiewagen naar een der bureaux werd vervoerd, overleed onderweg tengevolge van een hartverlamming. Men moet dit aan de dag treden van on tevredenheid in Spanje geen groter bete kenis toekennen dan het verdient. Het be tekent niet dat de regering van Franco nu eerstdaags zal worden weggevaagd, on zekerheid over wat op zyn regime zou vol- gen onthoudt een groot deel van het Spaan- j se volk van actief verzet tegen het dicta- j toriaal bewind, maar deze grote staking I legt wel de nadruk op een verontrustend verschynsel dat ook in de vrye landen van West-Europa aan de dag treedt, n.l. dat de kosten van het levensonderhoud er aan merkelijk stygen zonder dat deze in een evenredige verhoging van de lonen een compensatie vinden, m. a. w. de levens standaard zakt. Dit verschynsel maakt uiteraard in een dictatoriaal geregeerd land als Spanje een heviger deining dan in de mocratische het is daar ook het scherpst de Spaanse arbeider heeft het laagste le venspeil van West-Europa waar de volkswil zich vryeiyk kan uiten in het par lement en dus langs parlementaire weg maatregelen tot verzachting van de nood kunnen worden genomen. De economische moeiiykheden, welke West-Europa bedreigen, zyn niet alleen ernstig, omdat ze de levensstandaard der bevolking druk ken, men moet ze ook zien in het licht der huidige politieke situatie. De Russen hoopten na de oorlog dat W.-Europa door de economische ellende waarin het verkeer- dé, zich zelf wel zou overleveren aan het communisme. Het Marshallplan maakte aan die Russische illusie echter een einde, W.- Europa kwam er economisch weer aardig boven op en naderde zelfs het moment, dat het weer op eigen benen zou kunnen staan toen de Korea-crisis en zijn nasleep kwam. Deze haalde een streep door de Westerse rekening en om aan de militaire eisen, welke de politieke situatie stelt, te vol doen, zal het welvaartspeil in het vrije Europa omlaag móeten worden geschroefd en daardoor herleeft te Moskou de hoop dat dit zal leiden tot een dergelijke onrust in W.-Europa, dat dit door het van binnen uit werkend communisme zal kunnen wor den uitgehold. Zo ooit, dan is thans een rechtvaardige verdeling van lasten, disci pline en bereidheid de buikriem aan te ha len by de W.-Europese volken nodig om het Russisch streven ook thans te doen mislukken. Het is nu ook wel duidelijk, dat Moskou er onder de gegeven omstan digheden belang by heeft de spanningen in de wereld te handhaven omdat dit het her stel van de welvaart in W.-Europa belet, zolang er spanning is, zal er oorlogsvoor bereiding moeten zyn. Moskou moge zich militair niet opgewassen voelen tegen het Westen en dus geen uitbarsting van die spanningen wensen, het wil wel een hand having er van. Het verloop van de besprekingen ter bijzonderheden in te gaan, terwyi we dit schryven is er nog geen beslissing geval len, maar het verloop voorspelt dat als uit deze conferentie een ontmoeting der Grote Vier voortkomt, die eenzelfde lydensge- schledenis zal te zien geven. Een traag verloop met geven en nemen van kleinig heden, misschien enige, maar zeker geen werkeiyke ontspanning. We hebben al enkele malen vroeger betoogd dat de Russische taktiek om de boog zo veel mogeiyk gespannen te houden, ook als er geen oorlog mee wordt beoogd, gevaar- ïyk is, omdat ze op een gegeven ogenblik de Amerikanen het geduld kan doen ver liezen, als deze militair geheel gereed zyn. Ook in deze dient het vrye Europa op zyn tellen te passen en eventueel bereid mati gende invloed op Washington uit te oefe nen. Die invloed zal dan in de eerste plaats van Engeland moeten uitgaan en de kans dat het Engelse departement van buiten landse zaken energieker zal gaan optreden dan de laatste tyd het geval was, is zeker aanwezig, nu NIEUWE KOFFIEBONNEN. Het Bedryfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te Den Haag heeft bon 489 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 497 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrydag 16 Maart 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie by de detaillist tot en met 31 Maart 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bonaanwyzing eerst op 26 April 1951 zal plaats hebben. Dronken chauffeur rydt man dood. Een dronken chauffeur heeft even buiten Ahaus de 33-jarige grensarbeider H. M. Nijkamp met zyn auto aangereden. Het slachtoffer overleed in een ziekenhuis aan de bekomen TV"A veel wikken en wegen is er dan ein- 1 deiyk een Kabinet uit de bus gekomen. En zo op het eerste gezicht is het succes, dat de heer Romme behaald heeft, niet on geslaagd. Vier partyen steunen officieel de Ministers, die in dit kabinet zitten, zodat men kan spreken van een parlementair Ka- Alleen de a.r. staan dus buiten KEG. OMROEP NOORD 188 Meter. Tlisdei 20 Maert: 19.1720. Fryske ütstjüring. 19.1719.40. .Minne Simens” (H), in harkspul oer FryslAn yn ’e tiid fan ’e Herfoarming, fan Mr. Piter Kalma. Persoanen Minne Simens - Mr. Piter Kalma. Dochter fan Minne - Frou’ C. Colenbrander. Obbe Filips - J. Tichelaar. Klaes Jans - Hein Cats. Ip amtner - H. Geertsma. Forteller - Sj. v. d. Molen. 19.4019.45. Stimmen üt eigen formidden. 19.4520. „It wurd is oan ’e jongereir.”, In ploech jonge praters ü.l.f. Fokke Sierksma sil joun op ’e tekst oer de fraech: hwat kin üs Korea skele. Veilig ryden. Van de 75000 leerlingen van lagere scholen, die in ons land het schrif- teiyk examen deden voor het verkeersdi- ploma, waren er ruim 2200 in de onderwys- inspectie Leeuwarden en wel te Leeuwar den 1300, Baarderadeel 50, Barradeel 40, Het Bildt 100, Franeker 110, Franekeradeel 55, Ferwerderadeel 150, Harlingen 200, Leeuwarderadeel 6Ó, Menaldumadeel 110 en Hennaarderadeel 50. Toch komt het voorjaar. Het zoontje, Evert Jan van T. Graatsma, arts te sybrandabu- ren vond buiten in het veld 14 eenden eieren in een nest. Grote plannen van Avifauna. De Avlfauna- directeur, de heer J. van den Brink te Alfen aan de Rijn, heeft voor het komende sei zoen weer grote plannen: op Zaterdag avonden wil men in de zomermaanden zwemmers en zwemsters demonstraties la ten geven in de vyver van het vogelpark. Er wordt een onderwaterverlichting aange bracht en de jongelui zullen in lichtgeven de badpakken van de duiktoren springen. - Jonge zwervers maakten in vele plaatsen buit. De politie te Enschedé heeft twee jongens gearresteerd, de 17-jarige A. L. van G. uit Breda en de 17-jarige J. G. W. uit Enschedé, die waren ontvlucht uit het Ryksobservatiehuis te Zeist. Om in hun onderhoud te voorzien maakten zy een wa re strooptocht door Nederland. De Haagse Post is te koop. Naar vernemen, worden er op het ogenblik derhandelingen gevoerd over Sneek zegt het met modeshows. Mode shows worden in Sneek gehouden door fa. Eringa, Kraakman, Portma, ’t Meubelhuis, Banketbakker de Boer en fa. Repko op 20 en 21 Maart en op 27-28 Maart door de fa’s van der Goot, H. Brenninkmeyer Zn., Gebr. Bervoets, Abeln, Wielinga, H. Muller, Jan sen en fa. Witteveen. Gezien het succes van deze shows op „Het Snitser Jubeljier” is slagen by voorbaat reeds verzekerd. Het zoeken en rapen van eieren van water wild. Krachtens een in de Staatscourant van 13 Maart j.l. gepubliceerde beschikking van de Minister van Landbouw, Vlssery en Voedselvoorziening Is het zoeken en rapen er nu zoveel veranderd? Die vraag kan ongetwyfeld ontkennend beantwoord wor den. Het oude Kabinet is teruggekeerd, versierd met een beetje franje. De enige party, die qua zetelverdeling er op vooruit is gegaan, is de c.h.u. De onechte c.h.u.er ’s Jacob is vervangen door het partyiid Staf en daarnaast heeft deze Unie de niet onbelangryke zetel van Justitie er by ge kregen. De capaciteiten van de heer Staf moeten nog biyken. Hy is een goed orga nisator, maar als directeur-generaal van de landbouw zal hy toch geruime tyd nodig hebben om zich in deze moeiiyke proble men in te werken. De stichter van het kwaad der crisis (Oud) is er niet beter op geworden. De man, die namens de v.v.d. in het Kabinet zat, Stik- ker, is er in gebleven. Verder is er voor I deze party niets veranderd. Nu had de heei I Oud tijdens het Nieuw-Guinea-debat de zaak zó gesteld, dat Mr. Stikker alleen in een nieuw Kabinet mocht terugkeren als dit sterker zou zyn dan het Ministerie Drees-Van Schaik. Is dit werkeiyk het ge val? Ongetwyfeld zal de heer Oud daar voor argumenten kunnen aanvoeren. Daar is hy politicus genoeg voor. Uit het debat dat Maandag a.s. begint zal men moeten afwachten of deze door slaggevend zijn. Vast staat, dat de andere fracties, v.n.l. de p.v.d.a., hem geen enkele winst gegund hebben. En dat is byna ge lukt. Een andere reden voor Mr. Oud om toch mee te doen, was gelegen in party-politieke overwegingen. Hy achtte zich niet gerech- tigd om de crisis langer te laten slepen. Bovendien had hij de zekerheid, dat de «evueii kwestie Nieuw-Guinea direct in de Kamer Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening: za^ worden gebracht als er iets gaat gebeu- S. L. Mansholt (pvda). Oorlog en Marine: Ir. C. Staf (chu). Justitie:'Mr. H. Mulderye (chu). Unie Zaken: Ir. L. A. H. Peters (kvp). Productie-verhoging: Prof. A. H. M. bregts (kvp). Verkeer en Waterstaat: H. H. Wemmers (partyioos). De vyf laatstgenoemden zijn nieuwe figu ren. De rest een tiental heeft reeds zitting gehad in het kabinet Drees-Van Schaik. Dit Kabinet verdween, omdat door het af treden van Minister Stikker de politieke grondslag eraan ontnomen werd. Het steun de n.l. ook op vier partyen. Men kan zich voorstallen, dat velen zich zullen afvragen: waarvoor la deze erisiz nodig geweest? Is REGERINGSVERKLARING WORDT UITGEZONDEN. Behalve de regeringsverklaring op Zater dag om 12 uur zal de volgende week ook een deel der beraadslagingen in de Twee de Kamer over deze verklaring over beide zenders per radio worden uitgezonden. binet. schot. De zetelverdeling in dit Ministerie is als volgt: zes k.v.p., vyf p.v.d.a.; twee c.h.u.; één v.v.d.; en één Minister (Wemmers) die men kan rekenen tot de partyiozen, hoewel hy niet ongevoelig schijnt té zyn voor de idee van de derde macht het samengaan van de v.v.d. met de a.r. en de c.h.u. een idee, die echter niet verwe zenlijkt kan worden, omdat de beide pro- testants-christelyke partyen er niet veel voor voelen. De volgende personen hebben in dit Kabi net zitting genomen: Minister-president: Dr. W. Drees (pvda). Vice-premier en minister zonder portefeuil le, belast met de burgerlyke verdedi- de binnenlandse veiligheids dienst: Mr. F. G. C. J. M. Teulings (kvp). Financiën: Prof. P. Lieftinok (pvda). Economische Zaken: Prof. Dr. J. R. M. van den Brink (kvp). Buitenlandse Zaken: (wd) Sociale Zaken: Mr. A. M. Joekes (pvda). Onderwys, Kunsten en Wetenschappen: Prof. F. J. Th. Ruften (kvp). Wederopbouw en Volkshuisvesting: Mr. J. in ’t Veld (pvda). Binnenlandse Zaken: Mr. J. H. van Maar seveen (kvp). Kleermaker stal overal jassen. Te Apel doorn heeft de rykspolitie een 36-jarige kleermaker gearresteerd, die in alle dele van het land, maar vooral te Amsterdam, talryke inbraken heeft gepleegd. Hy heeft daarby tientallen kledingstukken ontvreemd De man is te Amsterdam ingesloten. Stroomlevering. Naar aanleiding van re cente voorvallen heeft de vereniging voor het Friese bedrijfsleven besloten een onder zoek in te stellen naar de verhoudingen op het gebied der stroomlevering in Fries land.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1