Een harde waarheid een WAARHEID maar H Martinytoer D’ Regeringsverklaring üs hjoed to sizzen ird <ip Fan de No. 22 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward n. 5 Hwat hat Gabe Skroar 47e Jaargang Dinsdag 20 Maart 1951 Boiswards Nieuwsblad D E GROTE VIER, Van tekenhaak tot troffel. PIET. 5 L teldk uilen laag i. Tj. d* J. by de irt te ’gen- vaat- zin ina.” erlof veek In overleg met het bedrijfsleven zal ver dere verhoging van de productie met kracht worden bevorderd. Het ligt niet in de be doeling van de regering op algemene ver lenging van de arbeidstijd aan te sturen. Woningbouw blijft noodzakelijk en indus trialisatie blijft geboden. Er zal een zeker evenwicht moeten zijn tussen de verminde ring van de investeringen en van het ver bruik. Ten einde allereerst luxe-verbruik te BIJNA 4 EEUWEN GELEDEN WERD HET WEESHUIS GE STICHT. VAN DE JONGSTE VERBOUWING LEEST U ONDERSTAAND LEKENPRAATJE. Over de sociale gevolgen van de prijsstij gingen in verband ook met de reeds ont stane achterstand bjj de lonen, zal de re gering zo spoedig moge! ijk overleg openen met de Stichting van de Arbeid. De rege ring vertrouwt, dat, evenals voorheen, dit overleg zal bijdragen tot handhaving van goede verhoudingen in het bedrijfsleven. Men zal zich echter moeten realiseren, dat ditmaal een volledige compensatie niet mo gelijk is. Aan de positie van de ouden van dagen zal in dit kader bijzondere aandacht worden besteed, terwijl zal worden gewaakt tegen onevenredige achteruitgang van de grote gezinnen. Toenaderlngsdaad De wereld gaat Misschien blijmoedig dromen. De brug is smal, Maar 't lijkt, er zal Toch een verbroedring komen. nder m. allen ben lost- foto Is met het Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 'k Zag met plezier, De grote vier, Die smalle brug betreden. Maar heus, ik snap De laatste stap Wordt vreesachtig gemeden. on- g en l. Ik :o is ron- at !i rd?” haal, want 1 me heel volg, ener, ssen. .AN- e.v.t. De Ijippen ha lak oan Fryske groun, It earste aei waerd juster to Lunteren foun. Heer Gromyko Geeft iets cadeau, Stap in de goede richting, Wie volgt er, wiè? Nou jullie drie, Ontvangen geeft verplichting. door de aalmoezen blussend water uitgiet op het vuur. Wanneer we de toegepaste af kortingen zoveel nxogeljjk invoeren staat er te lezen: De grote vier ('t Staat op papier), Wilde geschillen slechten, De weg is wijd, Wordt geplaveid, Thans door him meestersknechten. 't Gaat al gesmeerd, Men confereert, Noemt elkaar nooit verrader! Denkt: neem en geef, De weg wordt safe, Het grote doel komt nader. bijkans een modderplas en zo op klompen ging men naar binnen. En alsof dat nog niet voldoende was: men begon het gedeel ten af te breken en deed er nieuwe verra zen. Als.Maar wij weten wel beter, de oude taxusboom kAn niet fluisteren, kin niets vertellen en wanneer wjj dus toch iets van de verbouwing van het Weeshuis willen zien, moeten we aan een ander adres zijn. Dat adres is gauw genoeg gevonden. Archi tect Grunstra mag dan eer? druk leven heb ben, even tijd om ons in te lichten en met ons een rondwandeling door het gebouw te maken is er toch wel. Ook op deze plaats zfjn we hem daar dankbaar voor, want zo alleen hebben we als leek de gelegenheid iets interessants te vertellen, terwijl anders het schieten van bokken niet uitgesloten zou zijn geweest. Het is hier niet de plaats om over de ge schiedenis van het Weeshuis te spreken. Vrij spoedig, als deze stichting haar 400- jarig bestaan zal vieren, is daarvoor gele genheid te over. Want niet het gebouw, maar wel de stichting is nog enige jaren ouder, dan de fraaie gevelsteen uit 1562 die gelukkig bewaard bleef en in de zij muur is ingemetseld. Heeft U die steen wel eens gezien en het opschrift gelezen? Onder de veilige hoede van een maagd ziet U een tweetal (wees?)kinderen spelen, ter wijl de maagd, blijkens het onderschrift als symbool van het uitdelgen van de zonden 3 iw Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent ner m.m. Giro 87926 Hogere militaire uitgaven. Langere dienstplicht. Verhoogde belastingen. Intrekking subsidies. Duurdere grondstoffen. Onvermijdelijke prijsstijgingen. Besnoeide begrotingen. beperken, zal, zoals in verband met de be lastingen reeds werd aangeduid, nog ver der worden gegaan met de belasting van minder noodzakelijke artikelen. Het zal niet mogeltjk zijn te ontkomen aan de noodzakelijkheid de prijsstijgingen op de wereldmarkt te doen doorwerken op be paalde prijzen van levensmiddelen, die tot nu toe door subsidies constant werden ge houden. Thans dreigen door prijsstijging op de wereldmarkt de subsidies voor 1951 op te lopen tot een bedrag van 450 mil- lioen of meer. De regering acht algehele afschaffing op dit ogenblik niet verant woord. Het totaal zal echter worden be grensd op f 175 millioen. Dit brengt voor de consumenten prijsstijgingen met zich mede. ting. Verder zal de mogelijkheid worden on derzocht van een overwinstbelasting, ter wijl andere belastingen in overweging zijn. De begrotingen zullen voorts, zoals reeds is aangekondigd, met een bedrag van on geveer 150 millioen gulden worden be snoeid. geprojecteerd. In gedachten zien we reeds de kleintjes staren in de altijd beweeglijke vlammen en horen we in de vallende sche mer reeds de zachte en vriendelijke stem van de Moeder of verzorgster, die sprook jes vertelt: „Er was eens.Maar zover is het nog niet. Nu moesten we nog van balk op balk springen, want bouwen en misschien nog meer vèrbouwen is een werk, dat veel tijd vordert. Een zaal als deze met zo’n monumentale haard, niet luxi- eus, maar wel bijzonder sfeervol, moet straks wel stimulerend werken op het ka rakter van de toekomstige pupillen. De kamer van de Vader en Moeder vormen, vergeleken met de vroegere in meer dan één opzicht, een ware verbetering, hetgeen nog meer het geval is met de keurig en uiterst practisch (én paedagogischinge- riehte garderobe. De toekomstige keuken, waar straks onder de wasemkap, waaraan we nu nog bijkans ons hoofd stoten, een voor zijn taak berekend fornuis zal zorgen voor het onder de hand van een bekwame keukenprinses toebereiden van „streksume” spijzen, is al even onmisbaar. De Inrichting kan de toets der critiek door staan, hetgeen ook geldt voor de bijkeu ken, waar ruimschoots gelegenheid is voor het verrichten van wat in de advertenties dan heet „ruw werk”. Langs een trap da len we af naar de kelder waar het hart van de centrale verwarmingsinstallatie straks zal kloppen. De Installatie is al geprobeerd en deed het schitterend. Door een stortiuik is er van bulten toevoer van kolen moge ltjk, èn voor de kolenman èn voor de be woners van „het huis” van groot gemak. Zo zouden we door kunnen gaan. De gang een der weinige gedeelten die intact bleef brengt ons in een keurig geprojec teerde ziekenkamer, voogdenkamer (niet te verwarren met de gala-zaal in het voor- gedeelte), terwijl de eetzaal weer in directe verbinding staat met de speelhal. Ook boven is met de ruimte gewoekerd. Ruime slaapzalen en dito kamers voor het dienstdoend personeel, een badkamer, enz. zijn op logische wijze ingedeeld. Ze be vatten geen luxe, maar willen gestalte aan het leven geven, aldus de architect en zo is het inderdaad. Trouwens dat geldt voor héél de inrichting van het verbouwde Weeshuis, waar steeds het logische en practische enerzijds en het artistieke en paedagogische anderzijds op elkaar zijn in gesteld. Een weeshuis is nu eenmaal heel iets an ders dan bijv, een tehuis voor ouden van dagen of een ziekenhuis. Als architect Grunstra, de ontwerper van dit plan, één ding heeft begrepen, dan is het zeker wel dit, dat een inrichting als het Weeshuis bevolkt gedacht met toekomstige bewo ners, wat de verdeling van ruimte, sfeer, soliditeit en stijl betreft, geheel eigensoor tige eisen stelt. Dat met al deze eisen is gerekend, ja dat de voorhanden zijnde mo gelijkheden in dit opzicht tot en met zijn uitgebuit, stemt tot verheugen. Met een zeker ongeduld wachten we de dag af, waarop wat nu in het oog van de leek nog een vleesloos geraamte is, straks in levende Hjve, aangekleed en al, voor ons zal staan. Vergissen wfl ons niet dan zullen onze fantasieën dan nog ontoereikend ge bleken zijn en we misschien verheugd ver zuchten: De helft was ons nog niet aange zegd. Verheugd omdat een eeuwenoude stichting verjongd een zegenrflkwerk zal doen tot heil vu de .m<ar>ah«ld u twens tot glorie vu om galiefd B&lewwd, Na een kort inleidend woord, waarin de minister-president er o.m. aan herinnerde, dat het ontwerp-program van de regering, geheel afgestemd op de moeilijke situatie van ons land op dit ogenblik, in algemene zin voor een grote meerderheid in het par lement aanvaardbaar is gebleken, stelde dr. W. Drees vast, dat ten opzichte van het vraagstuk van Nieuw-Guinea, dat de directe aanleiding van de kabinetscrisis is geweest, de meningsverschillen zijn blij,en bestaan. Onder de gegeven omstandigheden kan j geen kabinet anders doen, dan een afwach tende houding aannemen en de ontwikke ling op de voet volgen. De minister-president stelde daarna drie punten op de vóórgrond, die de levensbe langen van ons volk raken en ten aanzien waarvan de koers opnieuw moet worden bepaald. De regering denkt daarbij: ten eerste aan de vergroting van de Nederlandse bijdrage in de samen werking der vrije volkeren ter ver zekering der collectieve veiligheid; ten tweede aan het daardoor moei- lijker geworden maar even noodzake lijk blijvend sluitend maken van het staatsbudget en ten derde aan het dekken van het tekort op de Nederlandse betalings balans, dus het scheppen van even wicht tussen hetgeen wij aan het bui tenland moeten betalen en uit het buitenland ontvangen. Deze drie problemen zijn innig met elkaar verweven en alle sterk beïnvloed door de gevolgen van de aanval op Zuid-Korea. De minister-president stelde er prijs op namens de regering een woord van warme bewon dering te spreken jegens het kleine, maai kloeke Nederlandse detachement, dat deel neemt aan de strijd en dat zich daarbij door zijn houding zozeer heeft onderscheiden, maar ook zo smartelijke verliezen heeft ge leden. Thans ligt in de bedoeling voorshands een diensttijd van achttien maanden aan te hou den, vooral teneinde voortdurend enige pa rate troepenformaties beschikbaar te heb ben. Bovendien heeft ons land op zich ge nomen op den duur niet drie, maar vijf di visies te vormen. Aan de versterking van de luchtmacht wordt ernstig gewerkt en onze Marine zal in Atlantisch verband haar taak vervullen en tevens andere verplich tingen nakomen,, die op haar rusten. Willen wij gelijke tred houden met hetgeen anderen doen, dan zullen wij echter verder moeten gaan zowel in het belang van onze veiligheid, als terwille van ons economisch bestaan, aldus dr. Drees. Besprekingen zijn gaande om te bereiken, dat binnenkort een deel ook van onze troe pen in Duitsland gelegerd zal kunnen wor den. Over een tijdvak van vier jaar wordt het totaal der extra-uitgaven geschat op nage noeg 2 milliard. Ook op het gebied van de militaire pro ductie, zowel voor eigen behoefte als voor de behoeften van andere landen in het At lantisch Pact zal Nederland zich moeten Inspannen. Voor de eerstkomende jaren is derhalve te rekenen met een extra uitgave van 500 millioen per jaar boven hetgeen in uitzicht werd gesteld. Hieruit zal ook de burger lijke verdediging moeten worden bekostigd. De kosten zullen voor ongeveer de helft uit belastingen en voor de andere helft uit le ningen moeten worden verkregen. Het ligt in de bedoeling, spoedig voorstel len in te dienen tot verhoging van de ven nootschapsbelasting en van de inkomsten belasting naar de maatstaf van de winst, van de omzetbelasting op minder noodza- kelflk* artikelen, de omzetbelasting bjj de groothandel en vaa de motorrjjtulgenbelas- Deze steen is een van de weinige fragmen ten, die van het oude weeshuis zijn overge bleven. In de vorige eeuw stelde men op dergelijke historische herinneringen weinig waarde. Dit blijkt wel uit het feit, dat men bij deze verbouwing op het dak nog de gevelsteen vond, die daar dus in 1877 blijk baar is vergeten en bijna een eeuw gelegen heeft. Het is een waar juweeltje. Twee burgers (of wezen?) staan bjj een offer blok. In het reliëfwerk komen de kleren, die men destijds droeg, prachtig uit en het is geen wonder, dat men dit steentje, dat vroeger waarschijnlijk een halsgevel heeft versierd, een plaatsje heeft willen geven. Het is thans ingemetseld in het poortje aan de Kerkstraat te zien. Helaas waren we over het poortje zelf niet enthousiast. Trouwens de architect noemde het ook min der geslaagd, reden, waarom het inmid dels is veranderd, zodat het meer past bij de stijl van het gebouw. Over stijl gesproken. Het heeft ons wel het meest getroffèn, hoe er gestreefd is niet maar een overdekte ruimte te scheppen, willekeurig ingedeeld in kamers, gangen en zalen, maar er ernstig naar is gestreefd de beschikbare ruimte zo te verdelen, dat het tegelijk sober en voornaam, royaal en intiem, geriefelijk en stijlvoi is. De dage lijkse ingang is in de zijgevel. De voorge vel blijft trouwens ongewijzigd en de voor name ingang dAAr zal wel speciaal be stemd blijven Voor gebruik bij zeer bijzon dere gelegenheden als de jaarlijkse reken dag en wie weet nog eens een bezoek van de Minister. Goed, de ingang is dus aan de zijde. Wat nu nog een vrjj hopeloos geval is, zal eer lang herschapen zijn in een naar de eisen en smaak des tijds aangelegde tuin. Zo’n entree moet direct al vriéndelijk en vro lijk stemmen. De ruime hal, meteen be doel als speelhal, waar eerlang bijv, een ping-pongtafel kan worden geplaatst, geeft al direct een indruk van de bestemming van het gebouw. Een paar met schroten gedichte gaten in de muur vragen als het ware om een paar passende ramen. Op het moment, dat wij met halsbrekende toe ren de toekomstige trap beklommen, was de stucadoor bezig zijn kunst aan het pla fond te vertonen. Een moment bleven we staan, dachten alle schragen en steigers weg.en zagen het reeds voor ons: een ruime, bevrijdende hal, waarin een fleurig stel kinderen zich amuseerde. Want ztjn wij goed ingelicht, dan zal het Weeshuis straks een 20-tal kinderen krijgen te verzorgen, die met de Vader en Moeder en verder per soneel een gemeenschap zullen vormen, Waarin de sfeer van een groot gezin zal heersen. Hierop wijst ook de grote zaal, waarin een prachtige open haardstede is libben. En dy ynfloed sii dan komme, as de lju fomimme, dat it risseltaten jowt. As de sunige, dy’t hiel hwat stean lit om foarüt to skarreljen, neat fierder komt as de man, dy’t by de dei libbet en roasje mar soargje lit, dan giet de sunigens derüt, like- folle oft men „Spaarbode’s” rounstjürt of net. Wy moatte, seit de regearing, hurder ar- beidzje, suniger libje, minder ynvestearje, net-direct-productive ütjeften en mear fan soks. Ik leau dat hja folslein gelyk hawwe, mar nou giet it mar om de frage, hoe’t men de minsken dêr ta oantrunet. En dan leit de kaei fan de methoade yn de Aide frage: As ik dat doch, kom ik der dan fierder mei? Wurde de sunige lju bileanne foar har swier soberearjen? Jowt it de lju hwat dy’t hurder arbeidzje as normael, yn har frije tiid jit bijfortsjinst sykje en makket de ündernimmer dy’t de saek foarütbringt mei fordübele energy, kans op in forsoar- ge aide del Men kin fierder gean en freegje, wurdt de eigner fan huzen en pleatsen, dy’t syn spullen tige ünderhAldt en op tiid modemisearret en dus alhiel meiwurket oan it algemien bilang, wurdt dizze eigner foar dit positive wurk bilean ne of net? Sjoch, allinnich as men op dizze fragen ja sizze kin, daj. is it regear op de goede wei. En as men dan de pols fielt fan it folk om syn ekonomyske temperatuer op to nim- men, dan wiist dit net bést. It aerd fan greate folksdielen is gelokkich jit ré om al dizze dingen to dwaen, mar hja wolle wis wêze dat it net omdöch is. Hja wolle perfoarst net straft wurde troch de regea ring as hja dy wei opgean. Men klaget rounom, dat de jongere minsken sa’n bytsje war dogge om to sparjen en fierder to lea- ren. It Frysk Deiblêd hie lêstendeis in statistyk oer Aldere en jongere ünderwizers, hwerüt düdlik to sjen wie, dat in bilangryk diel fan de jongeren net fierder learde foar ien of oare akte. Hja leauwe it wol, al dat gehasseskraeb jlerren lang, as It dochs gjin better* libbenakansen makket In maehtlg* eantyfta foar hurder arbeidzjea JN een verklaring, die de minister-presi- dent, dr. W. Drees, Zaterdagmiddag na mens het nieuwe kabinet in de Tweede Ka mer heeft af gelegd, kondigde hij o.m. aan: le. in de eerstkomende vier jaren zal ten behoeve van militaire doeleinden boven ’n jaarlijks bedrag van pl.m. een milliard een extra-uitgave nodig zijn van f 500 millioen, waaruit ook de. burgerlijke verdediging be kostigd moet worden; deze kosten zullen voor ongeveer de helft uit leningen moeten worden verkregen; 2e. «poedig zullen voorstellen worden in gediend tot verhoging van de vennoot schapsbelasting en inkomstenbelasting naar de maatstaf van de winst, van de omzet belasting op minder noodzakelljke artike len, de omzetbelasting b(j de groothandel en van de motorrytulgenbelastlng, terwijl an dere belastingen in overweging zyn; 8e. de begrotingen van de onderscheidene departementen zullen tot een totaalbedrag van ongeveer f 150 millioen worden be snoeid; 4e. het totaalbedrag voor subsidies op le vensmiddelen zal tot 1175 millioen worden beperkt; 6e. met de Stichting van de Arbeid zal overleg worden gepleegd in verband met de sociale gevolgen van de prysstygingen; een volledige compensatie zal echter niet mogeiyk zyn. Zacht rulst de nog kille voorjaarswind door de donkergroene oude wijze taxus boom, die tegen de achtermuur van de bin nenplaats van het Weeshuis staat te zon nen. Als dat ruisen eens fluisteren was en als we dat fluisteren eens konden verstaan. Als.... Ja, dan zouden wy veel te horen krij- gen, want de boom staat er vermoedeiyk al sedert de vorige weeshuisverbouwing. Zij I heeft er velen zien komen en gaan. Voog- i den, voogdessen, weeshuisvaders, weeshuls- l moeders.heeft wezen zien opgroeien en I de wyde wereld ingaan, heeft nog de (in onze ogen thans dwaze) gewoonte gekend, dat de wezen in hun eigen pakje moesten lopen, heeft ook gezien hoe het aantal be woners van het grote gebouw langzamer hand ging slenken, heeft het meegemaakt dat gedeelten, die eens by het Weeshuis be hoorden, werden overgedaan aan anderen: het gymnastieklokaal aan de gemeente en een hele vleugel aan de Lagere Technische School. Als de oude Taxus (eigenlijk op zyn Zon dags taxus baccata) werkelijk kon denken, dan had ze vast en zqker als zoveel stad genoten waarschyniyk gedacht, dat het spoedig met het weeshuis zou zijn gedaan, vooral toen heel het hebben en houden ge pakt werd en al de bewoners, de vader en moeder incluis, het gebouw gingen ver laten. Maar toen begon het pasEr ver schenen werklieden, het werd een onge woon gedoe, de eens zo keurige tuin werd Die liefde is die ende des wets en der propheten Voor God een Volmaecte levende offer- hande, Wesen en weduwen nimmer de vergeten, Wordt voor een onbevlecte godsdienst ver standen. Gelyck ’t water utblust des vuers verbran den, Soe giet die liefde duer aelmisse ut die sonden, Dit bedeneken Hid Nanne gat haer landen Tot hulp der wesen, die sy int ewich leven heft gevonden, Doet dergelycken, alle nae Christus ver manden. Hid Nanne gaf haer landen.... TIER sil, nei de wurden van Minister Drees, wol gjin forstannich minske mear wêze, dy’t net ynsjocht, dat üs lAn en üs folk in swiere tiid yn 'e miette giet. Yn ■wurden wie dat gjin nijs, mar de prak- tyk like hast wol oarsom to wezen. Nou is dan de léste twivel weinomd en wurdt it mienens mei de saek. Dat de lju, dy’t op ’t heden de noed en de soarch hawwe foar dizze dingen, it net to forgunnen is, dat it mannen freget mei greate deskun- digens en in sterk karakter, dat stiet ek net yn ’e kiif. En dat it foar üs gewoane minsken gjin foech jowt ek mar yn gedachten to mienen dat wy it wol better koene, dat is maklik yn to sjen. Mar al kin men seis dan ek net dokterje, men kin wol sjen oft de sike yn it betterjen komt of net. Men kin al licht net in greate saek driuwe, mar men kin wol neigean oft de saek foarüt of efter- üt giet. Binammen kin men as deistich boarger tusken oaren, skoan fornimme, oft it gehiel fan maetrigels de lju oantrunet om har bést to dwaen of dat it de ünforskil- lige kant ütgiet. Nou liket it my ta, dat men fan oerheitswege jit altyd mient, dat preek jen in bul te jowt. Men kriget faken de yndruk, dat hja miene, dat de lju wol oan it sunich wêzen, sparjen en hurder ar- beidzjen takomme, as men troch radio en kranten dit aloan wer oanpriizget. Ik leau der a*at fa»! De kwaliteit fan it biwild kin men merkbite oan de ynfloed öb It en sunich libjen leit jit altiten yn de hope op in rêstige wize de Aide dei, fan eigen oersparre jild, bilibje to meljen. Is dat tsjintwurdich noch müglik? Wurdt net troch de bilêstingpleach foar tsientüzenen sunige en warbere lju dy kAns ünmüglik makke? Biseffe de ministers wol hoefolle wilskrêft it fan de lju freget om yn sa’n djüre tiid, as man en frou, aloan de so- berens yn de hüshAlding to biwarjen, as men net sjen kin dat it hwat helpt. Hoe folle soene de striid al opj own hawwe en litte it skipke mar nei leger wAl driuwe? Elk, dy’t in hüshAlding hat, wit, dat de memmen hast mankelyk wurde fan de jild- pine, wike-yn, wike-üt. Hoe wol men dan oer sparjen prate as it oersparre jild nei Lieftinck moat. Ik lies fan ’e wike yn de libbensbiskriuwing fan de steatsman Windthorst, dat hy aloan tusken de ge woane minsken roungie om to harkjen hwat it folk sei fan har dieden. En hy ach- te dat ünmisber, hwant hy woe witte hwat de gefolgen wiene fan wetten en maetri gels op it libben en de minsken seis. Windthorst is al lang dea, mar dizze wur den binne hjoed like wier as doe. En as de regearing nou stiet foar in swiere en hurde taek, dan kin men har net lüd ge- nöch yn de earen tüte, dat hja soargje moat, dat de lju, dy’t it goed en bést dog ge, YN DIEDEN sjen moatte, dat it helpt. Dan moat de wrotter, dy’t himsels net sparret, fierder komme as de loaye Olfert en de iverige, ündernimmende sakeman, dy’t gjin rêst ken, rommer earmslach krye as de skutjassende of biljettende klante- melker. Nou al kin men de wierhelt sjen fan de wurden fan In forbittere ambachts man: Makket men mei in stik wurk hwat winst, dan moat it nei it kantoar en mist it jin hjoed as moarn, dan leit de boel yn diggels en bliuwt men mei de skande sit- ten. It is swier wurk yn sa’n tiid oan it roer to stean fan in folk, mar as It griene hout net better bihannele wurdt, hoe sil it dan mei it toarre komme?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1