PASEN a a a 9 Paasvreugde 9 Het steekspel der agenda-conferentie duurt voort 9 I 9 9 9 I I 8 I i 8 I 8 8 1 I I 8 8 I 8 8 8 6 8 i 8 8 8 I 8 I 9 9 9 om door Nederland De wereld schijnt te draaien om staal en olie Amerikaans gevrij om Spanje O x^ x x Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward Buitenland» Overzicht x X IS x X x X 47e Jaargang No. 23 Bolswards Nieuwsblad Vrijdag 23 Maart 19S1 Ds. B. HAGENAAR. gers hebben moeite hun Amerikaanse col lega over te halen, geduld te oefenen. Te recht staan n.l. Parijs en Londen op het standpunt, dat als de conferentie mislukt, dit niet geweten mag worden aan een.over- flld besluit van een der Westerse partners, wat de Russische propaganda maar zou bevorderen. De Fransen blijven des te meer aan een ontmoeting der Grote Vier hech ten in een overigens vergeefse hoop op ontspanning van betekenis omdat ze enigszins geschrokken zijn van een uitla ting van Eisenhower, n.l. dat de Russen de Atlantische legers nooit uit Europa zou den kunnen verdrijven, omdat hij, Eisen hower, altijd wel fn staat was een bruggen hoofd in Bretagne, gedekt door luchtmacht en vloot, te behpuden. Dat was geen tac tische uitlating ten opzichte van de Wes telijke vastelandsmogendheden. Niet alleen Frankrijk maar al deze landen rekenen er op dat van hen zware offers gevraagd wor den, het verdedigingsplan ook zo zal zjjn opgesteld dat het er op gericht is de vijand buiten hun gebied te houden, al zal men in een oorlog kwade kansen nooit kunnen ont lopen. Op him manier trachten de Ameri kanen het Atlantisch front te versterken door te pogen pa tot agressie zouden overgaan tegen een land, dat nog niet gedekt is door het At lantisch pact. Slechts een onmiddellijk en gezamenlijk optreden van het Westen zou dan rampen kunnen voorkomen en daar voor is die politieke eenheid nodig, welke bij de Westelijke mogendheden nog al te zeer ontbreekt. Terwijl we dit schrijven is er zelfs nog geen overeenstemming tussen de Ver. Staten en de andere V. N.-landen over de kwestie van de overschrijding van de 38ste breedte graad In Korea. Er wordt wel overleg ge- DE KEUKENHOF TE LISSE, die Dinsdag is geopend door de Commis saris van de Koningin, heeft Iets nieuws, namelijk een grote kas van 2000 vlerk. M., waar 750 variaties tulpen worden tentoongesteld. pleegd en de Europese deelnemers aan de V.N.-actle menen dat hier halt gehouden dient om nog te pogen met China tot een vergelijk te komen en zo een eind te maken aan een campagne, welke anders geen einde zal kennen. India heeft aangeboden bemiddelend op te treden, als het door een der partijen daar toe uitgenodigd wordt, maar de Chinezen maken het de Ver. Naties niet gemakkelijk daartoe het initiatief te nemen, ze zwijgen in alle talen. ^eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Spanje er binnen te halen. Zoals bekend, zijn de Engelsen daar niet voor, maar onverstoor baar gaan de Amerikanen door met hun politieke voorbereidingen in dezen. Aan het politieke eenheidsfront van het Westen ha pert het dus nog al en dat kan gevaarlijk worden op kritieke momenten. Niet als zulk een eritiek moment gevormd zou wor den door een directe aanval van Rusland op een der landen van het Atlantisch pact. Dan is de militaire samenwerking, die uit politieke overeenstemming voortvloeit, ver zekerd. Maar wel is er gevaar als de Rus sen zelf of hun satellieten ergens in Euro- rpE Parijs hebben de zes landen, welke zich tot deelneming bereid verklaarden n.l. W.-Üuitsland, Frankrijk, Italië, België. Luxemburg en Nederland, het verdrag in zake het plan Schuman voorlopig goedge keurd. Daarmee is dan het begin gemaakt met het plaatsen van de steenkool- en staalin dustrie dezer zes landen onder gezamenlijk dus internationaal, toezicht en kan de na tionale zware industrie niet door elk land onbegrensd voor zijn bewapening worden gebruikt. Dit is een van de factoren, waar om het plan de vrede dient. De andere lig gen in het internationaal toezicht en de internationale samenwerking zelve. Wan neer n.l. eenmaal het kan nog jaren duren dit plan volledig in werking is gesteld, is het gebied van de betrokken lan den feitelijk één markt geworden, waar de producenten In deze industriesector geen belemmeringen meer in de weg worden ge legd; hierdoor is een bron van internatio nale naijver en economische twisten ver vallen, die in het verleden zo vaak ook tot politieke moeilijkheden hebben geleld. Blijkt dit begin een succes, dan kan het leiden tot een volledig economisch samen gaan de Franse regering heeft nu reeds een soortgelijk landbouwplan voorgesteld waardoor een gebied waarin 150 millioen mensen wonen vrij komt voor de economie van elk der aangesloten landen. Behalve dat oorzaken van politiek conflict worden terzijde gesteld, biedt dus die samenwer king de mogelijkheid tot groter welvaart Voor de aangesloten landen. Al moet men niet denken, dat nu alles maar van een leien dakje zal gaan. In West-Duitsland bijv, is er aanzienlijk verzet in het parle ment tegen het plan en het blijft voorts te betreuren, dat Engeland zich afzijdig hield. Maar dit te Parijs genomen besluit is toch een bemoedigend teken voor hen, die hopen dat W.-Europa eenmaal de weg naar een politieke federatie en economische eenheid zal vinden. Van de staal- en steenkool-industrie Van West-Europa, naar de Rusland in verhouding tot het Westen over zoveel minder petroleum, dat men daaruit zelfs durft voorspellen, dat de Russen geen al gemene oorlog zullen durven ontketenen. Deze stand van zaken zou een wijziging ondergaan als de Perzische olie naar Rus land ging. Bovendien vindt het Perzische streven naar nationalisatie nu ook weer klank bij de nationalistische fractie van 't parlement in Irak, van welk land de olie ook in handen van Westerse maatschap pijen is. Men mag dus verwachten dat En geland krachtige maatregelen zal nemen als de nationalisatie in Perzië wordt door gezet, daarbij gesteund door de Ver. Sta ten. Men kan er op rekenen, dat er daarbij sterk ge'intigreerd zal worden, want de standing van het Perzische parlement is niet te vergelijken met die van de Wester se. De sjah heeft thans de staat van beleg aigekondigd nu een nieuwe moordaanslag heeft plaats gehad, en onder dekmantel van die maatregel kan er heel veel gebeuren. Maar zelfs als de Engelsen het deze keer nog mochten winnen wat bijna niet meer is te verwachten blijven de voor uitzichten voor het. Westen toch niet mooi, omdat het Engelse verzet tegen het Perzi sche nationalisme bij de nationalisten in het gehele Midden-Oosten de weerzin tegen En geland en daarmede tegen het Westen zal aanwakkeren. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent oer m.m, Giro 87926 olie-lndustrie van Perzië is een heel eind, maar beide verdienen deze week de aandacht. In ons vorig overzicht hebben wij reeds even naar aanleiding van de moord op de premier Razmara melding gemaakt van het streven in Perzië om tot nationalisatie van de petroleum-industrie over te gaan. Dit streven heeft thans in het Perzische parlement de overhand gekregen. Men mag dat parlement niet met Westerse volksver tegenwoordigingen vergelijken en het zijn niet de vooruitstrevende elementen, welke in dat parlement de doorslag geven, zodat de redenen welke tot het besluit dezer na tionalisatie hebben geleid, nog al duister zjjn. Er is een fanatieke Mohammedaanse groep, welke fel anti-Engels is, in de oor log was de leider van die groep pro-Duits en werd deswege door de Engelsen opge sloten. Uit haat tegen de Engelsen werkt deze groep blijkbaar mede aan dp natio nalisatie, daar de petroleum-exploitatie in Zuid-Perzië in handen van de Engelse maatschappij de Anglo Iranian is. Deze be taalt voor de exploitatie van deze enorme olierijkdommen even enorme sommen aan de Perzische staatskas. De Sjah en zijn regering zijn door die Inkomsten in staat gesteld hervormingen naar Westers voor beeld in Perzië in te voeren met name her vorming van het landbezit, hetgeen drin gend nodig is om de arme boerenbevolking aan een menswaardig bestaan te helpen. De Sjah heeft trouwens pas zelf weer een belangrijk deel van zijn eigen grondbezit onder deze boeren verdeeld. Het is begrij pelijk, dat de grootgrondbezitters voor der- gelijke hervormingen niet voelen. Deze heb ben de grootste aanhang in het parlement en door haar de bronnen, waaruit zij haar geldmiddelen put, n.l. de overeenkomst met de Anglo Iranian petroleummij., te ontne men, via nationalisatie trachten deze grootgrondbezitters nu de regering te be letten de hervormingen door te zetten. Het is evenzeer begrijpelijk dat de Engelsen zich tegen de nationalisatie verzetten, om dat de genoemde Engelse maatschappij een contract met de Perzische regering heeft dat nog 42 jaar loopt. Op het eerste gezicht lijkt dit wat een eng standpunt der Engel sen, die in hun eigen land Juist zelf zo sterk voor nationalisatie z|jn. Maar men moet niet vergeten, dat hier voor de En gelsen misschien grote financiële belangen op het spel staan, maar voor het gehele Westen zeer belangrijke politieke en stra tegische. De Perzen hebben in 1947 wel een Russisch aanbod geweigerd om geza menlijk in het aan Rusland grenzend Per zisch gebied van Azerbeidzjan petroleum- velden te ontginnen, maar in 1950 sloten zij een zeer belangrijk handelsverdrag met de Russen. Wordt nu de olie-industrie van Perzië genationaliseerd, zodat de olie-pro- ductie in handen van de Perzische staat komt, dan is het helemaal niet onmogelijk dat een groot deel van die olie onder de voorwaarden van het handelsverdrag zijn weg naar Rusland zal vinden. De Perzen zeggen wel, wat Engeland olie zal kunnen blijven kopen en dat ze wel moeten natio naliseren omdat Rusland anders voor Sov jetmaatschappijen dezelfde rechten zal eisen als de Anglo Iranian nu heeft, maar thans gaat via deze laatste maatschappij alle Perzische olie naar het Westen. Er zou dus een’ aanzienlijke wijziging in ’s werelds oliebalans kunnen optreden. Tot nog toe beschikt verdronken. In Rotterdam is een 12-jarig meisje, toen zij langs de rand van het per ron liep en haar evenwicht verloor, voor een tram van de R.T.M. gevallen. Hoewel de tram maar langzaam reed, was het kind op slag dood. Meileuze 1951. Het landelijk Mei-comité heeft voor 1951 de volgende Mei-leuze vast gesteld: Door pal te staan voor de vrijheid en de lasten rechtvaardig te verdelen, bou wen wij aan de vrede. Hand afgereden. Op het Westelijk empla cement van het Centraal Station, ter hoog te van het seinhuis Droogbak is een 52- jarige spoorwegarbeider onder een elec- trisch treinstel geraakt, waarbij hem de rechterhand werd afgereden. Nieuwe gezondheidswet. Het departement van Sociale Zaken werkt hard aan een nieuwe gezondheidswet, waarbij als doe) wordt gesteld: effectieve samenwerking van overheid en particulier Initiatief op het terrein van de gezondheidszorg. Rtfksveldwachter geschorst. De minister van Justitie heeft de onbezoldigd r^ksveld- wachter M. S. te Vught geschorst in de uitoefening van zijn functie, in verband met het feit, dat hij, in strijd met de voorschrif ten, van zijn vuurwapen heeft gebruik ge maakt. 8. heeft nJ. kort geleden te Vught op een man, die mollen had gevangen, ge schoten, nadat hfcj eerst een waarschu wingsschot had gelost. Het eerste kievitsei in Friesland. De vis handelaar H. Annema te Hardegartjp een beroepseierzoeker vond Woensdag morgen omstreeks acht uur in ,,’t Zuid” onder Hardegarijp het eerste kievitsei in Friesland. Hij heeft het naar de commissa ris der Koningin, mr. K. F. Linthorst Ho man, gezonden. In Egypte wordt nu al nationalisatie van het Suez- kanaal, een hartader van het Britse Ge menebest, geëist. En met precies 3 stem men meerderheid kreeg de Engelse rege ring er in het Lagerhuis de nieuwe over eenkomst inzake de financiële verhouding tussen beide landen door. De Engelse con servatieven vertrouwen Egypte niet meer. Geeft de huidige toestand in het Midden- Oosten het Westen dus zeker geen reden tot overdadig optimisme, ook de verhou dingen elders in de wereld geven daartoe geen aanleiding. Te Parijs opnieuw ge teisterd door stakingen, voortvloeiend uit wankele economische verhoudingen blijft het steekspel op de agenda-conferentle voortduren. De Russen blijven er aan vast houden, dat de Duitse demilitarisatie het hoofdpunt der bespreking bij een eventuele ontmoeting der Grote Vier moet vormen, de Westelijke mogendheden willen daar over ook wel praten, maar voor haar blijft het hoofdpunt hoe In de algemene verhou ding tussen Oost en West verbetering te brengen. De Ver. Staten, toch al niet ge brand op deze conferentie, tonen ongeduld en de Franse en Engelse vertegenwoordi- Moeder liet baby bevriezen. De Arnhemse rechtbank heeft de fabrieksarbeidster C. J. D. uit Nijmegen wegens kindermoord ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdachte had in de nacht van 17 op 18 October van het vorige jaar haar pasge- ooren kind buiten In de kou gelegd en toen het was bevroren in de vuilnisbak ge legd. Meineed om 2 konijnen? Tegen twee man nen is wegens meineed vier maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist. Zij hadden verklaard, dat een landbouwer twee ko nijnen op zjjn eigen jachtterrein had ge schoten en niet daarbuiten. De officier ver weet de verdediger van verdachten, dat hij hen tot de meineed zou hebben aange spoord. „Dierenhotel”. Schiphol zal over enige tijd een dierenhotel rijk zijn. Het zal worden gevestigd in de grote vrachthal, die thans op de luchthaven wordt opgetrokken. De be hoefte aan een dergelijk „hotel”, dat de gasten alle mogelijke comfort zal bieden, is groter geworden, naarmate het dieren vervoer door de lucht is toegenomen. Prinses Beatrix naar Lyeeum. Prinses Beatrix zal na de Paasvacantie niet te rugkeren naar de school van Kees Boeke te Bilthoven. Zjj zal dan voortgezet onder wijs gaan genieten op een te Soestdflk te stichten school. Daar wordt met een eerste klas begonnen, maar de bedoeling is, dat deze school in de komende jaren tot een volledig lyeeum zal uitgroeien. Kinderen slachtoffers van ongelukken. In Zuidbroek is het 4-jarig zoontje van ds schipper J. Zuidenga, terwijl deze benig was grint te lossen, in een onbewaakt ogen blik In het Muntendanunerdiep geraakt ea Er is de laatste tijd nog al iets te doen geweest over het feit, dat het dood vonnis niet terstond voltrokken werd aan hen die tot deze straf veroordeeld werden. Men achtte het gedurende lange tijd af wachten van de executie een nodeloze marteling, die te vergelijken zou zijn met de gruwel der concentratiekampen in de bezettingstijd. Men kan zich enigszins voorstellen, wat een kwelling het moet wezen, in een cel te zitten met slechts één uitzicht, deze straks te moeten verlaten om naar de plaats der terechtstelling te worden gebracht. Maar staat het zo niet eigenlijk met ons allen? Zijn we niet opgesloten ia een dodencel? Wij leven in een wereld, waarin wij weten, dat het laatste zal zijn de dood, onverbiddelijk. Geen mens is er die de dood niet zien zal. Trekt deze zekerheid niet over ons allen het onheilspellende wolkenfloers, dat door geen enkele zonnestraal doorbroken kan worden? Inderdaad zou dit zo zijn, wanneer er geen Paasevangelie bestond. Doch nu straalt er in deze wereld, waar de doodsangst vele mensen de adem be neemt, een helder en heerlijk licht. Want dat Paasevangelie spreekt van een geopend graf, dat niet het leven néémt, maar het leven gééft. Er is Eén geweest, die de dood heeft over wonnen, die de poorten heeft opengeworpen van onze dodencel naar de eeuwige bevrijding. Jezus Christus, die uit het graf is verrezen, die de dood en de doodsmachten heeft overwonnen, is het heil der wereld, ook thans in 1931, het enige heil, Hij is het die ons verlossen kan van dood en doodstraf. Door Hem is het leven niet de volzin, waarachter straks de dood zijn uit roepteken zet, maar de zin, die met de hoofdletter van deze overwonnen vijand begint en waarin straks in het uur van ons sterven eenvoudig de komma gezet wordt, om daarna in volle heerlijkheid zich te ontplooien. Het geopende graf van Jezus Christus op de Paasmorgen verkondigt dat ware eeuwige leven, dat Hij schenken wil aan allen die in Hem geloven. In deze doodswereld heeft alleen Christus nog wat te zeggen. Hij verandert ons sombere bestaan in een leven vol blijdschap; Hij schenkt ons ware Paas vreugde. Bolsward. x Het Paasfeest neemt bij alle christelijke volkeren een zeer belangrijke plaats in. In de prediking van de oude Kerk ziet men het Paasgebeuren, de ver rijzenis van Christus, zelfs ah centraal, ah het punt, waarop heel de christe lijke overtuiging steunt. Toen men na de ongelukkige dood van Judas overging tot de keuze van een opvolger, legde Petrus er de nadruk op, dat deze een getuige moest zijn van Jesus’ verrijzenis. (Hand. 1, 22). Op de eerste christelijke Pinkstermorgen, toen de jonge Kerk voor het eerst naar buiten trad, sprak zij bij monde van Petrus tot de samengestroomde Joden: „Mannen van Israël, hoort deze woorden: Jesus van Nazaret, een man, voor wie God bij u heeft getuigd door krachten en wonderen en tekenen, welke God, zo gij weet, door Hem in uw midden verrichte: Hem hebt gij overgeleverd naar het vaste raadsbesluit en de voorkennis Gods, en door de hand van heidenen aan het kruis geslagen en gedood. Maar God heeft Hem opgewekt, en verbroken de strikken van de dood, daar het niet mogelijk was, dat deze Hem vasthield.” (Hand. 2 2224). Toen enige tijd later een volksoploop ontstond naar aanleiding van de ge nezing van een lamme bij een der tempelpoorten, sprak dezelfde Apostel weer tot de menigte: „Gij hebt de Heilige en Rechtvaardige verloochend. Gij hebt het als een gunst verzocht, dat een moordenaar (Barabbas) genade ontving; maar de Leidsman te leven hebt gij gedood. Maar God heeft Hem opgewekt uit de doden; daarvan zijn wij de getuigen.” (Hand. 3, 1215). Inmiddeh hadden de priesters met de hoofdman van de tempelwacht en de Sadduceën zich met het geval bemoeid. Deze waren vergramd „omdat ze (Petrus en Johannes) het volk onderrichtten en. in Jesus’ persoon de opstan ding uit de doden verkondigden.” (Hand. 4, 2). Ook bij Paulus neemt de prediking van de verrezen Christus een heel be langrijke plaats in. In zijn bekende toespraak op de Atheense Areopaag ver klaart hij met de meeste nadruk: „Hij (God) heeft een dag bepaald, waarop Hij de wereld met rechtvaardigheid oordelen zal door een man, die Hij daartoe heeft bestemd. En hiervoor gaf Hij allen het zeker bewijs, door Hem op te wekken uit de doden.” (Hand. 17, 31). Christus’ verrijzenis is een onderpand van onze toekomstige opstanding. Daarom schrijft Petras: „Geloofd zij de God en Vader van onze Heer Jesus Christus, die in zijn grote barmhartigheid door de opstanding van Jesus Christus uit de doden, ons deed wedergeboren worden tot een levende hoop.” (1 Petr. 1, 3). In dezelfde geest schrijft Paulus: „Hij (Christus) is ook het Hoofd van het Lichaam, de Kerk; Hij is het begin, de eerstgeborene uit de doden, opdat Hij is alles de eerste zou zijn. Want in Hem heeft geheel de volheid Gods willen wonen en door Hem alles met Zich willen verzoenen. Alles wat op aarde is en in de hemel; nadat Hij vrede had gebracht door het Bloed van zijn Kruis.” (Kol. 1, 1820). Deze gedachten van de H. Schrift liggen niet in de lijn van de profane zorgen van het dagelijks leven. Maar bij alle zorgen voor ons bestaan, mogen we toch nooit vergeten, dat „de mens niet leeft van brood alleen, doch van ieder woord, dat komt uit de mond van God.” (Luk. 4, 4) Bolsward. Dr. Is. ONINGS, O.F.M. Pastoor. X k X e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1