Is China de Koreacampagne of bereidt het zich voor op een NIEUWE STRATEGIE moe, f' tr 'IÖlU-'IÓiClS f: 3 door Nederland 47e Jaargang No. 24 Vrjjdag 30 Maart 1951 Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave van DruRUerij Fa A. J. e n OSINGA - Bolsward Buitenlar ds Overzicht us hjoed to sizzen 1 I L Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Vijf 1 PYT. 3 19.02—20. j Pakistan. x I I President Trumaii heeft hun wel een hulpprogramma van be scheiden omvang in het vooruitzicht ge steld, maar verder begrip gevraagd voor de machtsopbouw van de landen van het Atlartisch pact terwille van de verdediging der democratie. In hoeverre er bij Péron, en niet alleen in Argentinië, maar in meerdere Z.-Ameri- vijf minuten voor zes vertrekt, is Dinsdag morgen bij De Wilgen in het water gereden. Federatie-nieuws. De beweging van Euro pese Federalisten houdt Zaterdag haar lan delijk congres in Leiden. APRIL. len April! ’t brükme is did, (Hoenear kaem it to wrdld?) Om fiten üt to heljen. Hat ien de sliep net üt, In gaedlik’ April-büt, Dy moat it gelach bltelje. Van je familie moet je het maar hebben. De 24-jarige machinist J. van D. uit Zand- voort wist met een loper bij zijn oom in Den Haag binnen te komen, waarna hij er met f 130 vandoor ging. Neef is gearres teerd. April-Ieagens yndled, In ünskuldich geniet. Hja sykje nea ’t forkearde. ’k Woe dat de diplomaet Dy’t steech yn leagens praet, Fan dizze ünskuld learde! tl Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Geen Aprilgrap. Enkele weken geleden plaatsten verschillende bladen een bericht, waarin werd meegedeeld, dat ’t zeer waar schijnlijk zou zijn, dat kinderen die- voor l April a.s. de leeftijd van zes jaar be reiken, reeds op 1 April tot de eerste klas van de school toegelaten zouden kunnen worden. Thans wordt echter van officiële zijde bericht, dat het niet te verwachten is, dat het KB waarin deze wijziging vervat zou zijn, voor 1 April nog zal verschijnen. Voor de scholen, waarvan de cursus op 1 April begint, blijft dus de oude regeling gelden, dat de kinderen op 1 April zes jaar oud moeten zijn. Haetsje al hwat leech is en gemien, Oprjochte deugd bliuwt altyd grien. Ook het Oosten kent generaals, die trach ten noodlottige besluiten te forceren. Een voorbeeld daarvan biedt Freonen sylt ien der yn, Erken sünder fenyn 't Rjocht fan de ien April-fiten. Faek seis yn 't sintsje 'set, Handich, troch buorfrou Bet, Waerd ’t üs noait bargebiten. Fan alles wurdt bitocht, Waeibeamhout moat dan kocht, Einen sitt’ op de knorren! Men sjocht in wite roek, En mannich jas of broek Sit sa’n moarn grêtfol skuorren. Het afwikkelingscommando van de Neder landse troepen in Indonesië zal op 31 Mei worden ontbonden. Op 2 April is met het vertrek van de New Australia de af voer van militairen van de K.L. geëindigd. Het valt mee. In Australië is niet geble ken, dat ergens bouwvergunningen waren geweigerd voor uit Nederland meegebrach te montagewoningen, zo heeft de Austra lische minnster van Arbeid en Huisvesting verklaard. Manus in actie. Het is niet meer aan twij- wel onderhevig dat het Manus Oly in le vende lijve was die ’n bezoek aan Zaandam De iene, om’t tüntsje laet, Wurdt daliks opstemaet.- Meast net in wakker glêdden! In oar is net sa stom, Slacht tük de bal werom, Der is syn ear mei rédden. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent oer m.m, Giro 87926 hetwelk de andere Z.-Amerikaanse - repu blieken zich konden verzamelen om een soort evenwicht met de Ver. Staten te vor men. Dit verzet zal ook ongetwijfeld weer tot uiting komen op de Pan Amerikaanse conferentie, welke op uitnodiging van de Amerikaanse regering thans te Washington bijeen is en waar 24 Amerikaanse landen aanwezig zijn. De bedoeling van de Ver. Staten met deze conferentie schjjnt vooral gericht te zijn op het Westelijk halfrond een soort samen werking, ook militair, tegen het commu nisme, dat in enkele Z.-Amerikaanse sta ten niet zonder invloed is, in het level: te roepen; het wil daarvoor een Pan Ame rikaanse defensieraad vormen. Een aantal Z.-Amerikaanse staten acht dit niet het belangrijkste, daar zij menen dat het communisme het best bestreden kan worden door verheffing van het welvaarts peil hunner volken: en gedachtig aan wat er zich in de laatste oorlog afspeelde, toen ze van toevoer van tal van producten wa ren verstoken, wensen ze ter conferentie vooral behandeld te zien de kwestie van voorzieningen voor hun industrialisatie. Ze hebben machines uit de Ver. Staten en Engeland nodig, maar nu daar de inspan ning is gericht op de oorlogsvoorbereiding, wordt in deze Z.-Amerikaanse noden niet voorzien. De haai hielp mee. Een haai, te kijk ge zet op de markt in Apeldoorn, heeft ruim 300 gulden opgebracht aan entreegelden van kijklustigen. De opbrengst is voor de kankerbestrijding. Even „thuis”. Een één-motorige Fokker F 7, een vliegtuig van het type, waarmee in 1924 de %6rst vlucht Amsterdam-Bata via werd gemaakt, welke machine thans het eigendom is van tien Zweden, heeft tij dens de Paasdagen Schiphol nog eens be zocht. REGIONALE OMROEP NOORD 188 Meter. Tiisdei 3 April: Fryske ütstjürlng. Taspraek fari Ds. J. Rienstra fan 'e Swe^ch. 19.1519.30. Stimmen üt eigen formid- den: ü.o. oer de kunst fan it aeisykjen. 19.30—20. „Maria Sibylla Merian”. 1647- 1717, in klankbyld fan Ypk van der Peer, üntliend oan it boek fan mevr. E. StuhldreherNienhuis; mei mei- wurking fan ’e fêste harkspulploech. Peperdure primeurs. Vrijdag werden aan de Poeldijkse fruit- en groentenveiling de eerste blauwe druiven aangevoerd. Voor deze primeur werd f 7.40 per kilogram be taald. Eveneens werden aangêvoerd de eer ste nieuwe aardappelen. Deze werden ge waardeerd op f 2 tot f 2.80 per kilogram. Auto verdween in boekwinkel. Met een enorme klap vloog Zondagmorgen in alle vroegte een auto de etalage van een boek- Niet de tjjd mee. Staatsiekoetsen zijn te Kampen verkocht voor 30 guldeneen stal- i houderij schafte alle paarden en rijtuigen I af om het bedrijf alleen met auto-tractie I voort te zetten. Retour uit Egypte. Op Texel is de eerste groep lepelaars uit Egypte teruggekeerd; de vogels hebben hun broedplaatsen aan het duinmeertje De Muy weer betrok ken. Verder: Het geschil Pakistan-India over Kasjmir. Péron als pion in verzet tegen suprematie der V. S. De strategische be tekenis van Groenland. Frankrijk en de stakingen. I gie-producerende reacties kan onderzoeken zijn twee grondstoffen nodig: uranium en npERWIJL de veertien landen, betrokken bij de V. N.actie in Korea, langs di plomatieke weg onderling de mogelijkheden bespraken, geopend door het feit, dat de V.N.legers de 38ste breedtegraad hadden bereikt, heeft generaal Mac Arthur weer eens opnieuw die mogelijkheden doorkruist en er misschien een streep door gehaald, door eigen optreden. Hij nodigde de bevel hebber van de Chinese troepen uit te con fereren over de mogelijkheid de oorlog zonder verder bloedvergieten te beëindigen. Hij achtte daarvoor een kans aanwezig, mits de Chinezen geen politieke eisen bui ten het eigenlijke conflict liggend, verbon den aan de onderhandelingen, dus niet over Formosa of hun toelating tot de V. N. spraken. En onomwonden dreigde hij de Chinezen met een uitbreiding der V. N. actie. Vooral in de kringen der West-Europese deelnemers aan de V.N.actie wordt dit dreigement betreurd, omdat het de Chine zen ongenaakbaar kan maken voor een po ging tot toenadering, welke de 14 V. N.- Zes doden op de weg. Mede door de hier en daar grote verkeersdrukte op de grote wegen is dit Paas-weekend gekenmerkt door een groot aantal aanrijdingen en bot singen, waarvan de meeste wonderlijk goed zijn afgelopen. Twee treinongelukken eisten echter niet minder dan drie doden. Een Haagse motorrijder maakte op het natte plaveisel een dodelijke val. Een verloofd paartje werd bij Rolde door een passerende auto gegrepen, waarbij de man werd ge dood. In Hardinxveld liep een 66-jarige ar beider tegen een in volle vaart langsrijden de vrachtauto. Hij was direct dood. De treu rige balans van zes doden moet nog wor den aangevuld met enige zwaar en lichtge wonden. Kon. Marine bjj manoeuvres. Mijnenvegers van Engeland, Frankrijk, Nederland, Bel gië en Noorwegen zullen in Juli grote oefe ningen houden in het ruimen van mijnenvel den. Deze oefening zal onder Nederlandse bevel staan. winkel aan het Albertingk-Thtjmplein te Den Haag binnen. Dit geschiedde met zulk een kracht, dat de auto geheel in de win kel verdween. Een 27-jarige autorijder, in het bezit van een rijbewijs, had zijn 19- jarige broer, die een dergelijk certificaat nog niet heeft, toegestaan achter het stuur van de auto, die gehuurd was, plaats te nemen. Het achterlijke kind. Nederland is van 19 tot 23 Maart vertegenwoordigd geweest op het internationale congres van opvoe ders van achterlijke kinderen te Greiburg. Men streeft naar het oprichten van scho len voor opvoeders van dergelijke kinde ren. Een Paasverrassing. Op Paasmorgen wenkte een Haagse heer een surveillerend agent. „Ik heb een verrassing voor u,” Friese Bondsdag CJMV. De Chr. Jonge mannenvereniging (CJMV) hield haar Frie- se provinciale bondsdag op Paas-Maandag zei hij. De agent kreeg eén groot cadeau: 35 tennis- en voetballen. Jonglerend met de ballen dankte de politieman de milde ge ver. „Geen dank,” zei die. „Kwajongens uit de buurt trapten ze in mijn tuin en ik wou er af.” NVV royeert Bond Technici. De hoofdbe- sturenveagadering van het NW heeft Woensdag te Utrecht met grote meerder heid het royement uitgesproken over de Ned. Bond van Technici. Tegen stemden de Algemene Bond Mercurius en de Bond van Apothekers-assistenten. Het besluit tot royement is genomen op grond van het feit, dat de NBT niet bereid was een on dubbelzinnige uitspraak te doen ten gunste van de bedrijfstaksgewijze organisatie. De NBT telde op 1 Januari 1020 leden. Man haalt haas in.Toen de Osse athleet Willy van Zeeland bij een veldtraining op de Schaykse hei bij Oss liep, kruiste op een gegeven moment een haas zijn pad. Onmiddellijk zette hij de achtervolging in en wist te bereiken, dat de haas „het haas je” werd. Thans geniet deze wonderlijke trophee een liefderijke verzorging ten hui ze van zijn overwinnaar. Vandaag overleg. Het overleg tussen de Interdepartementale Loon- en Prijscommis sie en de Stichting van de Arbeid over de verhoging van de sociale uitkeringen zal vandaag aanvaftgen. Onderwerpen van bespreking zijn: de kin derbijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving, de sociale bijstands- en de overbruggingsregeling. Aan de regering zal rapport worden uitgebracht over het resultaat van het overleg. Aardig. Tijdens een bezoek dat de Prins te Montevideo bracht aan een lagere school, die sedert 1930 „Nederland-school” heet, zongen Urugese kinderen hem in goed Ne derlands het Wilhelmus toe. Bus rjjdt te water bjj De Wilgen. De eer ste bus van Drachten naar Sneek, die om ging tot toenadering, welke de 14 V. N.- landen overwogen. Er werd n.l. aangeno men, dat de Chinezen hun Koreaanse avontuur moe zijn; door de ontzettende verliezen, welke hun beste legers hebben geleden is er een stroming onder de Chi nese leiders, welke de Koreaanse campagne wil likwideren, omdat ze het Chinese weer standsvermogen ook tegen het binnenlands verzet, dat zich meer en meer tegen het rode bewind openbaart, te zeer aantast. Ook uit Russische berichten blijkt de Chi nese tegenzin tegen voortzetting der cam pagne. Speculaties over dit aanbod hebben echter weinig zin, nu Peking dit aanbod „schaam teloos en krankzinnig” noemde, en inmid dels daartoe door de zware regenval in staat gesteld boven de 38ste breedte graad een grote troepenmacht samentrekt. Bovendien zijn er geruchten, maar we la ten ze voor wat ze waard zijn, dat in te genstelling met de vorige maal de Russen deze keer zelf militair zouden ingrijpen al? V.N.-troepen opnieuw de Mantsjoerijsr grens naderden. Dit kan de Chinezen stijve in hun verzet en moge de leiders van d V. N.-campagne een waarschuwing t< voorzichtigheid zijn. Generaal Mac Arthi heeft stellig gelijk als hij beweert, dat ee stellingoorlog aan de 38ste breedtegra. waarschijnlijk op de duur tot onderga' van de V.N.legers zou leiden, maar voortzetting van de bewegingsoorl biedt niet minder grote risico’s, welke zc ker niet mogen worden genomen, voorda de politieke mogelijkheden, welke het hu' dig moment biedt, tot de laatste zijn uit geput. zwaar water. Noorwegen heeft het beno digde zware water, dat dit land reeds vóór de oorlog produceerde en Nederland heeft uranium, juist genoeg om een kleine ura- nium-oven te bouwen. Op heeft gebracht. Hij heeft zijn hoed, zij 19,92 19.15. Sjaal een, bruin geblokte en zijn re genjas een lichtgele als bewijsstuk ken in handen van de Zaandamse politie achtergelaten, maar meer ook niet. Zelf tiok hij er natuurlijk tussenuit,, al heeft het ook deze keer weer een haar ge scheeld. ter redden ze nat, maar welgemoed op het dak. toen twee omwonenden, de heren' H. Mulder en A. de Vries hen met een bootje van hun kunstmatig eiland kwamen verlossen. Tot hun geluk is de bus rechtstandig in het vater geraakt en dus niet omgeslagen. kaanse staten, begrip voor de democratie is, laten w|j maar daar, maar de Argen tijnse dictator heeft voor verrassing aan de v oravond van de conferentie gezorgd. Hij ’.solde mee, dat Argentijnse geleerden, ge wezen Duitsers en Oostenrijkers trouwens, er in waren geslaagd atoomkem-energie langs eenvoudiger weg vrij te maken dan 'n de Ver. Staten geschiedt. Het moment, waarop deze mededeling kwam, geeft de meeste geleerden elders aanleiding er vrij antrouwend tegenover te staan. Men zoekt er politieke bedoelingen achter, I n.l. andere Z.-Amerikaanse staten te weer houden zich te zeer achter de Ver. Statén te scharen, zoiets als „Argentinië is toch beter en goedkoper”. Is Pérons mededeling echter niet overdre ven, dan schept ze nieuwe problemen. Want wel heeft de Argentijnse president meegedeeld dat hij niet van plan is atoom bommen te doen vervaardigen, maar de mogelijkheid daartoe is in handen van een dictator een gevaarlijke, welke Washington zou nopen haar aandacht meer dan tot nu toe ook naar het Zuiden te richten. Een aandacht waarop al in zovele delen der wereld beslag is gelegd. Tot in het hoge Noorden toe. Nu in een eventuele oorlog met Rusland ook de Npordpoolgebieden een belangrijke rol zullen 'spelen Is het begrij pelijk, dat de Ver. Staten met Denemarken in overleg zijn getreden met de betekenis welke de Deense kolonie x Mestkar sloot niet, f 25 boete. De veehou der G. van der K. uit Ijlst, die enkele maanden geleden met een lekkende en zeer onwelriekende gierkar door zijn woon plaats reed en toen werd bekeurd omddt het in Ijlst niet toegestaan is met een on deugdelijk gesloten mestkar door de stad te rjjden, is door de rechtbank te Leei> warden veroordeeld tot een boete van f 25 of 12 dagen hechtenis. Al een broed. Paas-Maandag was de heer D. van der Bei te Zwaagwesteinde niet on fortuinlijk. Bekwaam eierzoeker als hij is, vond hij reeds een broed kievitseieren. EEN VIJFLING TE PINGJUM. Op de boerderij van de heer Giliam te Pingjum werd een schapenvijfling geboren. Hoewel het nog weinig „lamkewaer” is, koesteren, zo tussen de buien door, de vijf broertjes en zusjes zich in het voorjaarszonnetje. Groenland voor de strategie van de landen van het Atlantisch pact heeft. De Ver. Staten wil len een definitieve regeling voor het ge bruik van vliegbases daar. Er is immers van ontspanning in de betrekkingen tussen het Westen en Rusland niets te merken; generaal Marshall acht de toestand nu zelfs ernstiger dan 3 maanden geleden, de agen- da-conferentie schijnt het derde tiental van haar vergaderingen in te zullen gaan. Een ogenblik werd gedacht dat er overeen stemming zou worden bereikt, toen men n’ tot vertrouwelijke bijeenkomsten overging en de Fransen -meedeelden dat de Engelse afgevaardigde instructies van zijn regering had, de conferentie oyer de impasse heen te helpen. De Engelsen ontkenden dat ech ter. Blijkbaar hebben de Fransen dus de Russen verder willen tegemoetkomen dan de Amerikanen en Engelsen. Het was trou wens te verwachten, dat de Fransen de zwakste zenuwen zouden hebben, zij heb ben de conferentie voor binnenlandse poli tieke bedoelingen nodig. Dë vele stakin gen in haar land is de Franse regering ook met vrij grote lankmoedigheid tege moet getreden, zij heeft aanzienlijke con cessies ten opzichte der lonen gedaan! doch deze zullen weer tot prijsstijgingen leiden. De Fransen zijn al v-erttn de kwaadaardige spiraal omhoog gedraaid. I De Nederlandse varkensfokkerjj heeft lang zamerhand het peil bereikt van de Deense, I die. jarenlang aan de top op het gebied van i de varkensfokkerij heeft gestaan. Dit is I wel gebleken uit het feit, dat de Franse I regering Nederland heeft verzocht 500 j tot grote schrik van de zes passagiers en stamboekwaardige fokzeugjes te leveren. j de chauffeur, die allen uit Drachten af- I komstig waren. Zij konden zich zelf ech- Belangrnk besluit. Nederland en Noorwe- u. ter redden door het noodluik. Toen zaten gen hebben na ampel overleg en voorbe spreking besloten gezamenlijl# een kleine I u anium-zwaar-water-oven te bouwen. Voor het bouwen van een zo klein en eenvoudig mogelijk apparaat, waarmee men de ener- gie-producerende reacties kan onderzoeken Zoals bekend heeft het een geschil over Kasjmir met India, dat vooral door de hou ding van laatstgenoemd land nog niet is opgelost en de verhouding tussen beide lan den verpest. India heeft zowel een volks stemming in Kasjmir als een uitspraak van door het interne Hof van Justitie te be noemen scheidsrechters over de vraag bij welk land Kasjmir zich zal aansluiten, ge weigerd. Het treuzelen met de oplossing van deze kwestie heeft in Pakistan geleid tot een samenzwering van enige hoge of ficieren o.a. de chef van de generale staf Akbar Khan tegen de regering van premier Liaqat AU Khan. De samenzwering is tijdig ontdekt. Akbar Khan en zijn mede plichtigen, onder wie ook Faliz Ahmed Faiz, een dagblad-uitgever met min of meer communistische sympathieën, welke Akbar Khan helemaal niet heeft, maar beide man nen schijnen op meer sympathie van Mos kou dan van het Westen voor hun streven te hebben gerekend, zijn gearresteerd. Duidelijk is aan het licht gekomen, dat het Pakistaanse leger niet te verleiden was zich tegen de regering te keren, wat een gun stige factor voor de ontwikkeling van de jonge staat is, evenals de economische op bloei, welke deze beleeft. Maar lang mag dit geschil met India toch niet voortwoe keren, het bederft de verhouding tussen twee staten, welke op elkaar zijn aange wezen en welker samengaan ool^ grote waarde heeft voor het stabiliseren der Aziatische verhoudingen en het wekt ook inwendige onrust in deze beide delen van het Gemenebest. Sedert jaar en dag doet zich ook het ver schijnsel van verzet tegen de Amerikaanse suprematie voor op het Westelijk halfrond. Argentinië heeft zich scherper onder Péron, maar ook lang voor diens bewind - eigenlijk tot leider van dit verzet gemaakt en steeds getracht zelf een centrum te vormen rond te Sneek. Ongeveer 2000 jongelui kwamen in twee bijeenkomsten in de Grote Kerk sa men. Deze bijeenkomsten stonden onder lei ding van de heren H. de Vries en D. Kam- minga. In het openingswoord werd aangekonaigd, dat het 100-jarig bestaan der vereniging nadert; dit zal n.l. in 1952 het geval zijn. Men hoopt dan een ledental van 60.000 te hebben bereikt. Twee sprekers, n.l. Ds. A. H. Lentz uit Appelscha en Ds T. S. Boelens uit Aalsum behandelden het onderwerp: „Weerbaar heid”. De Chr. Mondharmonicaclub uit Sneek verleende medewerking aan ’t pro gramma. Op het Martiniplein werd een openluchtbijeenkomst gehouden, waar de districtssecretaris, de heer Z. Zwaagstra, het woord voerde. Elf stuks vee verbrand. Elf stuks vee zijn omgekomen bjj een brand, die woedde in een boerderij t® Dinther. Het dienstmeisje i en vijf kinderen werden met moeite door I de buren gered. De bewoner van de boer- derij was niet thuis. Vijf arrestaties bij PTT-Den Haag, ambtenaren der posterijen in Den Haag, van wie twee met een postale loopbaan tus sen de 30 en 40 jaar, zijn door de postale recherche gearresteerd, verdacht van frau de bU het aannemen van postpakketten ter verzending. Zij hebben reeds bekend. Men verwacht niet dat in dit verband meer ar restaties zullen volgen. De omvang van de fraude, die zich over verscheidene jaren uitstrekt, is niet bij benadering te bepalen, doch wordt tamelijk groot verondersteld. Door storm overvallen. Acht DUW-arbei- ders die met bootjes naar >de Noordwester zandplaat bij Rottum waren gegaan, durf den na daar hun werk te hebben verricht, wegens het stormachtige weer niet meer terug. De reddingboot moest hen verlos sen. Het geld was op. De nieuwe Broerskerk te Nijmegen wordt wegens geldgebrek niet af gebouwd. De kerk zal het met een onvol tooide toren moeten doen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1