Nederlanders willen WELVAART VRIJHEID VREDE en RECHT Martinytoer Mr. Dr. A. A. van Rhijn: us hjoed to sizzen het is maar door Nederland Fan de „varen in de mist” 47e Jaargang No. 28 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA Bolsward R 0 s Hwat hat Gabe Skroar Dinsdag 3 April 1951 Bolswarils Nieuwsblad I I A PYT Zoon I zijn bouwbeperkende bepalingen van het r 1. b. 2. r. i. FJ S’ Tj. da J. ■s Hy sjocht de ikker lAns, In gaedlik-goeije kAns, Ik kin my net forsinne, Gjin siker is my foar, ’k Bin tüker as in oar, Wacht mar, de büt is binnen. In Ijip, dy’t strie ütsmyt: Kioewyt Kioewyt. ’t Sicht wurdt allinken fry, Sjoch, sjoch dy aide hij Füleindich roeke-jeijen. Tekens it ken net oars Yn dit stik lizz’ perfoarst, len of misschien mear aeijen. Sportive sikersflyt: Kioewyt Kioewyt. In kültsje yn ’e groun, It aei olive bünt, Komt hoeden yn it petsje; Allicht lizz’ hjir wol mear, Lit ik my ider kear, Moarns yn it ian biletsje. It hindert my gjin byt: Kioewyt Kioewyt. Het bier wordt duurder. k Ie Vatschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Nederland leefde mee. Het voorschot van f 5000, dat het Ned. Rode Kruis destijds be schikbaar stelde om het mevrouw Hertogh mogelijk te maken te getuigen in het proces om haar dochter Bertha, is door het Co- mité-Bertha Hertogh terugbetaald. Het is daartoe in staat gesteld door de duizenden in den lande, die hun steentje hebben bijge dragen. ir la E I S I K E R. Moamtiid bigjin April, De greiden lizze stil Yn wiete damp bisletten. As in fyn ütspoun reach, It stoarjend sikers-each Hat it earste Ijipke metten. In koarte, hege kryt: Kioewyt Kioewyt. iet de rel je ze ds ri- at le ,n- iw de m, it, t n. le de voorlopige cijfers van het Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 Februari j.l. 10.212.684. Kampeerders opgelet. De A.N.W.B. deelt mede, dat een groot aantal gemeenten het bezit van een kampeerkaart verplicht heeft gesteld, zodat het gewenst is, de gratis for mulieren hiervoor nu reeds bij de A.N.W.R aan te vragen. Ook de was. De Bond van Was-industrl- elen in Nederland heeft de wastarieven met ten minste 10 procent verhoogd. Van spoorbrug gevallen en overleden. Het 12-jarige knaapje H. Wessels, dat met een vriendje Donderdagmiddag op een spoor brug was geklommen, die over het Van Starkenborchkanaal en de Winsumerweg te Groningen loopt, is door onbekende oor zaak van de brug gevallen en aan de ver wondingen overleden. Zaterdagavond heeft Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Staatssecretaris van So ciale Zaken (Arbeid) en Voorzitter van de Interdepartementale Commissie voor de Loon- en Prijspolitiek, via de radio gesproken over het Regerings beleid inzake lonen en prijzen. Z.E. Mr. Dr. van Rhijn, die verleden jaar op de verregende „Bolletongersdei” te Bolsward sprak, behandelde een aantal vragen en antwoorden inzake de 5 loonsverhoging. Sommige achten wij zo belangrijk, dat wij ze hier in verkorte vorm weergeven. Naald twintig jaar in dijbeen. Een inwoon ster van Purmerend heeft ruim twintig jaar lang met een haaknaald in haar dijbeen rond gelopen. Dit bleek dezer dagen, toen zij, na een val, een foto van haar been moest laten nemen. „Mist u niets?’ vroeg de behandelende ge- neeshear de vrouw. Toen zij ontkennend antwoordde, deelde hij haar mede, dat er een stuk van een haaknaald in haar dij been zat. Eerst begreep de vrouw het zelf Jan Flipper seit, en ik aiz ’t mei, ’t Frjjt nachs dochs frjjer as oerdei. Ik haw der alle achting foar en der graech oan meidien. Mar it Aide sprekwurd: „no blesse oblige” is hjir ek op syn plak. Kinne wy mei dizze uterlike pronk yn FryslAn rounstappe, as de inerlike tastftn op in folie leger peil stiet. As wy de man nen earje op it stedhüs, dy’t FryslAns tael en kultuer op treflike wize tsjinnen, kinne wy dat dan dwaen en meiiens dy tael en kultuer by de bem leechlizze of it swijen oplizze Wurkje de skoallen allegearre mei- inoar de eigen tael en kultuer yn ’e hAn, bringe hja de bem dermei better op ’e hichte, jowe se har de kans om se lézen en skriuwen to learen, sadat hja yn de memmetael gjin analphabeten bliuwe of wurdt dit mei sin fortuteaze? En hoe tin- ke de Alden deroer? It debat yn de Rie oer de strjittenammen stie net op in heech peil. Ofsjoen fan de technyske kant fan de saek, krige men üt de petearen net in hege tins oangeande de kennis en weardearring fan de Rie foar de Fryske kultuer oer. En dat hoecht jin gjin nij to dwaen. Sokke dingen waeije jin net oan. It tal lju, dy’t hjir yn Boalsert mei- dogge oan de saek fan Fryske tael en kul- tuersoarch, is fiersten to lyts. En mei in sabeare spultsje of inkeld nocht en wille komt men der net. In eArste eask fan earlike leafde foar it eigene moat wêze it stribjen, dat de skoalle hjir in wichtich en bislissend plak ynnimt. It folk forwachtet dat de lju, dy’t leard hawwe, hjiryn de foarstap nimme. Bliuwe hja passyf, ja hjir en der yn de contramine, dan bliuwt it in spultsje fan kAlde fuotten. Yn namme der- foar, yn wêzen dertsjin. Dit hat net lens folie to meitsjen mei de fraech of de lear- krêft hjir hikke en tein is, ja as né. Folie greater ynfloed hat de geastlike djipte en romhertichheit fan de ünderwizer. It is yn dizzen krekt as rounom, it lést hat men fan de lytsens, de binyptens, de dommens, de Onkunde yn dizze dingen by party lju,' dy’t dat net witte wolle en dêrom de oare kant ütsjogge. Dêrom moat it wurd fan de Snitser Ynspekteur, dy’t op groun fan it bilang fan it bem en it tlnderwiis, yn ’e pleit gd» foar da Yryska taal by it ftnder- De bemewrAld, sa tear sa fyn, der leit de hiele takomst yn. Dy lytse bemtsjes, gol en blier, dat binne bledtsjes skjin pompier; Der skriuwt men op, al hwat men wol, dy hiele lytse bledtsjes fol, En hoe’t men letter triuwt en wriuwt, it wol net üt, is measte bliuwt. wils, heech oanslein wurde. Sa’t ik fan ün- derskate kanten hearde, wie der folie min der debat as forwachte waerd en fage de ynlieder mei great gemak de biswieren oan ’e kant. len biswier stiet hy lykwols mach- teleas tsjin oer. It biswier fan de iner like tsjinstAn, de antipathy, dy’t üt in min- derweardichheitsgefoel fuortkomt lit him net mei arguminten bistride. Der is mar ien oplossing foar. Dat de lju seis ynsjogge, dat sa’n hAlding net past by de hege for- antwurdlike taek fan foaroanman of ün derwizer, dat hja har seis oerwinne. Dêr- neist is de hAlding fan it folk seis, faken- tiids to maklik en to ünforskillich. Hja litte de skoallen mar piele sünder in hertlike bilangstelling en meilibjen to toa- nen. Ek hjir is it wer wier, elts plak kri- get de skoallen, dy’t hja fortsjinje. As der in great tokoart is oan boppeneam- de dingen, dan binne wy dersels ek skuld mei oan. It leit üs net heech genóch, wy litte de saek mar sa’t dy is. Wy koene op syn minst oan de ünderwiiskrêften, dy’t troch it learen fan Fryske sangen en it fortellen fan Fryske skiednis, it foarlêzen fan Fryske boeken en sa mear, toane, dat hja de goede kant ütwolle, düdlik merke litte, hoe’t üs dat nei ’t sin is. Dat is folie earliker en better as it dwaen fan lüde protesten en soksoarte fan dingen. Dêrmei bidjerre wy faken folie mear as wy tinae. Boalsert hie de léste jierren gAns Fryske gevelforljochting, mar reclame, hwer’t neat efter sit, sakket as in trochprikke ballon yninoar. Lit üs wach wêze foar üs eigen bisit. En it kostberste diel derfan leit yn ’e bem, hwerfan de dichter song; bruiksbeperking wordt gevraagd dan de 5 En komen wij op deze wijze met in de beruchte spiraal? Deze vragen zijn de moeilijkste van het ge hele loon- en prijsprobleem, aldus Mr. Dr. van Rhijn. De vakcentralen wilden op door hen verwachte prijsstijgingen in de toe komst vooruitlopen en daarvoor nu al een bepaald percentage in de loonsverhoging opnemen. De Regering heeft daartegen ern stig bezwaar gemaakt. Want door de loons verhoging thans hoger te maken dan nodig is, versterken wij de prikkel tot verdere prijsverhogingen. Wij verergeren daarmede onze eigen moeilijkheden. Van een nieuw* loonronde kan daarom op dit ogenblik geen sprake zijn. Wat betreft de toekomstige prijsontwikke ling varen wij thans in de mist. Er is daar over niets met zekerheid te zeggen. De prijsstijgingen der grondstoffen zijn, zoals ik reeds zeide, een gevolg van de interna tionale spanningen tussen Rusland en Amerika. Wanneer in die verhouding een ontspanning zou intreden, is een prijsdaling op de grondstoffenmarkt te verwachten. Voorts is een gunstige factor, dat de bestu ren der werkgeversorganisaties er bij hun leden krachtig op hebben aangedrongën om de meerdere kosten der loonsverhoging al leen bij strikte noodzaak door te bereke nen, aldus de staatssecretaris. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 ook niet, maar bij dieper nadenken, kwam zjj tot de ontdekking, dat die naald er reeds twintig jaar geleden in terecht was geko men. Een strop. De heer W. Visser te Drachten was in het bezit van 175 kuikens van ruim 2 weken. Toen hij op een morgen bij zijn hok kwam om de- kuikens te verzorgen, zag hij tot zijn schrik, dat er een vrese lijke slachting was aangericht. Van de 175 kuikens was nog slechts één in leven, die op z’n eentje in een hoek van het hoek zat te piepen. Vermoed wordt, dat bunzings or wezels de slachting hebben aange richt. Het beste middel om verdere prijsstijgingen tegen te gaan is thans een krachtige verho ging der productie. Dat is ook de reden, dat een nieuwe Minister zonder Portefeuille zich speciaal met deze aangelegenheid zal bezighouden. De eis tot opvoering der pro ductie moet niet alleen worden gesteld aan de arbeiders, maar evenzeer aan de onder nemers, die door verbetering van de orga nisatie van hun onderneming veel tot een hogere productiviteit kunnen bijdragen. Nederland is vanouds vredelievend. De Ne derlanders wensen niets liever dan zich te geven aan hun dagelijkse arbeid, aan de belangen van hun gezin, aan de opbouw van hun land. Zij willen welvaart, vrijheid, vrede en recht. Maar die hoge goederen worden thans ernstig bedreigd. Evenals onze bondgenoten zullen wij ons om de be dreiging te weerstaan en/ de toekomst van onze kinderen veilig te stellen uitgaven van meerdere milliarden moeten getroosten. Het gehele volk zal in die defensielasten moeten mededragen, onder toepassing van de regel, dat de zwaarste lasten op de sterkste schou ders moeten worden gelegd. Laat ieder on zer zijn aandeel op zich nemen in de over tuiging, dat evenals het nationaal-socialis me ook het communisme een vijand is, die Nederland niet zal overmeesteren. ■V7N koarten geane wer in pearhündert A bem foar it earste nei skoalle ta, hjir yn ’e stêd fan Gysbert Japicx. De measten üt ’e stêd seis mar ek guon üt ’e omkriten. Jit folie mear bem meitsje de greate stap nei ien fan de skoallen, dy’t nei de Legere skoalle iepen stean foar fierder ünderrjocht Ulo, Technyske Skoalle, HüshAldskoalle, LAnbouskoalle of H. B. S. Al dizze skoallen nimme de taek fan de Alden om har bem to learen en op to fie- den foar in diel oer en principieel jowt de skoalle hwat de Alden harren ta ha wolle. De skoalle is alderearst foar de forantwur- ding fan heit en mem. Dêmei hat de oer- heit de plicht om to soargjen, dat it ünder- wiis sa is, dat it algemien bilang dêrmei tsjinne is. Ynspekteur Sipkes fan Snits hat dêrom in treflik wurk dien, lestendeis, om de ünderwizers hjir yn FryslAn dêrop to wizen, dat hja yn it bilang fan de bem it Frysk ünderwiis net misse kinne, wolle hja op har plak wêze. De bem, sa’t hja hjir binne bipale it aerd fan It ünderwiis, learkrêften hawwe in tsjinnende funksje, hja binne der om de bem en net oarsom. It ünderrjocht en de ünderwizer ha aloan to freegjen hwat it rjocht en it bilang fan de learlingen is, hja nimme de taek fan de Alden oer. Boalsert hat de léste jierren mei demon strative heech tijdagen nochal heeeh fan de toer bliwd eer kar Frysksinnige yn.sla.ch. Misdadig Nederland. Een rover, die een kweker te Beverwijk overviel, werd door de gealarmeerde buren gegrepen, doch zag er kans toe, toch weer te ontkomen. Ex-directeur kreeg een jaar. De vroegere directeur van het bijkantoor Scheveningen i van de Rotterdamse Bank werd wegens meermalen gepleegde verduistering tot een I jaar gevangenisstraf veroordeeld. W|j groeyen fast in tal en last.Volgens I Bouwbeperklng Met ingang van gisteren -- j zijn bouwbeperkende, bepalingen van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting afgekondigd. Het ligt in de bedoe ling aan de gemeentebesturen te verbieden, de nieuwe bouw van inrichtingen van ver maak en van kleuterscholen, gymnastiek lokalen, bankgebouwen e.d. goed te keuren Ook verbouw, die in het algemeen slechts verfraaiing ten doel heeft, zal niet meer mogen geschieden. Het bier Is weer duur, met onmiddellijke ingang weer Dat is de mededeling, die het Centraal Brouwerijkantoor in overleg met de Be- drflfshoreca Zondagmiddag heeft bekend gemaakt. In volkszaken zal de prijs per glas voor zwaar bier met circa 5 cent wor den verhoogd (afhangende van de grootte van het glas). In slijterijen en winkels zal een fles zwaar bier van 45 centiliter van 36 cent tot 40 cent worden verhoogd. Manus is Jarig. Het verhaal van Manus Oly, de onvindbare, is uit. Sinds Zondag zit de beruchte in- en uitbreker achter de. dik ke tralies van een cel in het Amsterdamse hoofdbureau van politie, waar hij vandaag eenzaam zijn 38ste verjaardag viert. Zijn omgang met Rooie Mees, een Amsterdamse vrouw, bracht de politie op het spoor. Amelanders bijeen In de hoofdstad. Hon derden Amelanders waren Zaterdagavond in „Frascati” te Amsterdam bijeen. Het Höllumer toneelgezelschap „Nut en Genoe gen” was met burgemeester R. Walda overgekomen om voor de naar Holland „geëmigreerde” eilanders „Ieder draagt een naam” van Fabricius op te voeren. Wederom gevonden granaat ontploft. Za terdagmiddag vond de 73-jarige J. Stougje in de duinen bij zijn woonplaats Nieuw Hel voet een projectiel en ofschoon een man op die leeftijd wijzer had moeten zijn, ging hij het thuis demonteren met de hulp van de 17-jarige A. Lugtenburg. Natuurlijk volgde een ontploffing. Lugtenburg werd gedood Stougje verloor beide benen en verkeert in zorgwekkende toestand. Johan van Oldenbarnevelt vaart weer. Zon dagavond twee minuten over half acht is de „Johan van Oldenbarnevelt” na een op onthoud van 54 minuten te IJmuiden weer naar zee vertrokken. Volgens mededelingen van de Justitie moeten de zes tot dusver gestichte brandjes aan een pyromaan of een saboteur worden toegeschreven. De dader is nog niet ontdekt, maar de vei ligheid van schip en opvarenden is blijkens de mededelingen der autoriteiten nu vol doende verzekerd, o.m. doordat drie recher cheurs en achttien brandwachten de reis naar Australië meemaken. De Paulusherdenking. In tegenwoordigheid van prinses Wilhelmina, ’n vertegenwoor digster van de Koningin en vele hoogwaar digheidsbekleders is Zondag in de Domkerk de openingsdienst van de Paulusherdenking gehouden. De betalingsbalans, aldus spreker, geeft aan hoe het staat met de verhouding van onze inkomsten uit het buitenland en beta lingen aan het buitenland. Op het ogenblik moet de invoer uit het buitenland voor het overgrote gedeelte worden betaald met de uitvoer naar het buitenland. Nu is de moei lijkheid, dat de waarde van de goederen, welke wij thans invoeren, veel hoger is dan j het bedrag dat wij voor onze uitvoer ont-1 vangen. Daarvoor is een zeer duidelijk aanwijsbare oorzaak. Einde 1949 zag het er uit of wij er economisch weer geheel bovenop zouden komen. Dit blijkt uit het feit, dat 70 van onze Invoer door uitvoer was gedekt. Maar de grote internationale spanningen die de oorlog in het Verre Oosten heeft ve - oorzaakt, hebben overal een enorme vraag naar grondstoffen als rubber, tin, copra (belangrijk voor onze margarine-produc- tie), wol, katoen, enz. doen ontstaan. Het gevolg is, dat al deze grondstoffen, die wij noodzakelijkerwijs moeten invoeren, omdat wij een grondstoffenarm land zijn, enorm in" prijs zijn gestegen. Onze invoerpositie Is daardoor zeer verslechterd. Het tekort over 1950 bedroeg ruim 1 milliard. En 1951 laat zich ook zeer ongunstig aanzien, door dat er nog een nieuw onheil is bijgekomen, n.l. de beperkingen, die Duitsland op de in voer toepast. Op de vraag: wat gebeurt er nu wanneer wü dit tekort op de betalingsbalans onge- dekt laten of nog verder laten oplopen, antwoordde Z.E. Wel, dan kunnen wij onze invoer niet meer betalen en wil geen enkel land meer regel matig zaken met ons doen. Van onze in dustrialisatie, nodig om het grote bevol- kingssurplus op te vangen, komt dan niets terecht. Industrie en landbouw zullen geen voldoende grondstoffen meer ontvangen, zodat een grote werkloosheid zou ontstaan. Het wegwerken van dit tekort is een moei lijke en pijnlijke operatie. Er moeten drie dingen gebeuren: de productie moet worden opgevoerd; de beleggingen door de Overheid en door het bedrijfsleven zullen moeten wor den ingekrompen, en 3 het verbruik, d.w.z, de algemene con sumptie door de gehele bevolking, moet worden beperkt. Naarmate de productie minder toeneemt, zullen investeringen en verbruik sterker moeten worden aangepakt. Naar aanleiding van de vraag, op welk percentage de verbruiksbeperking is ge steld, werd geantwoord dat de Regering daarbij is uitgegaan van 5 De verbruiks beperking zal zowel voor de welgestelden als voor de grote massa moeten gelden. Het verminderen der subsidies op brood, margarine, bak- en braadvet en voeder gra nen was het belangrijkste middel om tot verbruiksbeperking te komen. Door de prijsstijgingen op de wereldmarkt waren de subsidies meer dan verdubbeld. Zij stegen van f 175 A 200 millioen tot on geveer f 450 millioen. Voor de schatkist, die reeds een zo groot tekort heeft, was het ónmogelijk hiermede door te gaan. Vandaar dat het bedrag tot f 175 millioen is terug gebracht en dat belangrijke prijsstijgingen zijn ingetreden. Wij komen met deze verminderingen tevens tegemoet aan de bezwaren van andere lan den als Amerika en België, die menen, dat wij door de subsidiepolitiek ons prijspeil kunstmatig laag houden en daardoor een onjuiste internationale concurentie teweeg brengen. Waar wij zoveel hulp van Ame rika ontvangen en gaarne de Benelux zien tot stand komen, kunnen wij deze bezwaren niet negeren. Op de vraag waarom over de afschaffing van de subsidies geen overleg met de vak centrales is gepleegd, antwoordde spr., dat dit niet mogelijk was, want toen iets over de plannen tot subsidievermindering was uitgelekt dreigden ernstige misstanden. Het begon met de suiker. Het publiek wilde uit vrees voor prijsverhoging nog grote voor raden inslaan. In een week steeg de afzet tot het dubbele. De winkelier bestelde giote hoeveelheden bjj de groothandel om aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen en nog winst óp de voorraden te kunnen maken. Er dreigden chaotische verhoudin gen te ontstaan, waarvan de brutaalsten het meest plegen te profiteren. Vandaal dat de prijsverhogingen op suiker en andere producten zo spoedig mogelijk moesten worden afgekondigd, waardoor helaas tijd voor overleg met de organisaties ontbrak. Tenslotte werd de vraag gesteld: Hoe moe ten wij denken over de toekomstige prijs ontwikkeling? Bestaat niet het gevaar, dat de loonsverhoging tot nieuwe prijsstijgingen aanleiding geeft, zodat een verdere ver- becqncurreerde z\jn vader bij het smokkelen. Een zoon van een bekende smokkelaar D., zal zich Maandag 16 April a.s. voor de Bredase rechtbank moeten ver antwoorden, verdacht van smokkel op gro te schaal. Evenals zijn vader deed Frans D. in tapijten en stoffen. Hij werkte onaf hankelijk van zijn vader en beconcurreerde hem zelfs. Frans D. vertoeft thans in Bel gië, zodat het niet waarschijnlijk is, dat hij op de zitting zal verschijnen. 3000ste schip in de Rotterdamse haven ge arriveerd. Donderdagavond laat arriveerde het 3000ste schip van dit jaar in de Rot terdamse haven. Vorig jaar kwam het 3000ste schip op 7 April de Rotterdamse haven binnen. 17 koelen In felle brand omgekomen. Za terdagmiddag is in de gemeente Hasker- land nabij de brug Nieuweschoot de grote boerderij Hofstra totaal afgebrand. Het jonge vee dat in de stal stond kon worden gered, doch van de twintig koeien kwamen er zeventien in de vlammen om. Van de Inboedel kon niets in veiligheid worden ge bracht. Opkomst lichting 1951. Op 3, 4 en 5 April a.s. zullen ruim 12000 dienstplichtingen van de Koninklijke Landmacht, die zijn inge deeld bij de voorjaarsploeg van de lichting 1951 I, in verschillende garnizoenen voor eerste oefening onder de wapenen komen. Dure luchtbeschenning. Als Amsterdam voldoende tegen de gevolgen van een mo derne luchtoorlog beschermd zal worden, zal dit ongeveer 150 millioen gulden moe ten kosten en zullen 100.000 mensen in dienst van de luchtbescherming moeten worden gesteld. „De Vloeiweide” afgebrand. De bekende villa „De Vloeiweide”, om welke in 1944 een gevecht is geleverd tussen 44 illegale werkers en Duitse militairen, is door brand verwoest. De eigenaar was niet verze kerd. Nog eens: de rode haan. Een felle brand heeft een negentien meter lange loods van een vlasfabriek aan de Rijsdijk te Rotter dam binnen het uur geheel verwoest. De schade wordt geschat op f 65000. Ouderwetse stoffering. Het Kroondomein zal, in overleg met V.V.V.-Apeldoom, trach ten de laatste kudde schapen, die vorig jaar werd verkocht en in de schaapskooi te Kootwijk thuis hoort, als „stoffering” van het Veluwse landschap te behouden. Vliegende hond geboren. Op de kermis in Enschede is een vliegende hond (kalong) geboren; het diertje, dat maar een dag bleef leven, is aan het Natuurhistorisch Museum aldaar geschonken. Weer twee kinderen op de flets De ANWB meent te mogen vertrouwen, dat bij de eerstvolgende wijziging van het op 1 Januari 1.1. in werking getreden nieuwe verkeersreglement rekening zal worden ge houden met het verzoek, dat een volwas sene in de toekomst weer twee kinderen op een rijwiel mee mag voeren. Vijf koeien door eten van vergiftigd vee voer gestorven. Bij de veehouder H. te Beets (N.H.) zijn vijf koeien gestorven door het eten van on deugdelijk veevoer. H. had met nog enige andere veehouders een par tij krachtvoer gekocht van een verzeke ringsmaatschappij. Dit krachtvoer was bij een auto-ongeluk te water geraakt, tegelijk met zakken kunstmest. De kunstmest is toen gedeeltelijk opgelöst in het water en heeft het krachtvoer vergiftigd. Pseudo-boekhouder. De 61-jarige P. O. hoorde voor de Bredase rechtbank 12 maan den met aftrek van voorarrest tegen zich eisen, omdat hij enige boeren zou hebben opgelicht. Verdachte gaf zich uit voor be- lasting-consulent en als zodanig wist hij diverse boeren in Brabant te begooche len. 4-jarlg meisje door auto overreden. In de Nieuw Amsterdamstraat te Leeuwarden is Vrijdagmiddag het ruim 4-jarig dochtertje Trijntje van de heer K. Meijer uit de Ta- bagostraat door een auto overreden en vrij wel op slag gedood.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1