Zal men J het oorlogsmonster in toom kunnen houden n BM D üs hjoed to sizzen I I I door Nederland Laatste Berichten 47e Jaargang No. 26 Dinsdag 6 April 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Boisward Buitenlands Overzicht ö- komen met Rusland maar ook de Rus sen een ontmoeting der Grote Vier wen sen, maar Moskou camoufleert die begeerte achter een scherm van beschuldigingen je gens het Westen, om vooral niet de zwak ste te lijken, hetgeen haar positie op de eigenlijke conferentie der Grote Vier al bij voorbaat zou schaden. voorgehouden dat nu men aan de 38ste i breedtegraad tegenover elkaar stond het moment voor onderhandelen gekomen was. Hoewel van doorgaans goed ingelichte zij de verklaard wordt dat de Chinezen inder daad wel van het Koreaanse avontuur af willen, hebben ze toch tot op dit moment nog niet gereageerd op deze toenaderings pogingen, terwijl ze volgens Mac Arthur, een zeer sterk leger in Hwat hat Gabe Skroar Boiswartls Nieuwsblad en H land. ■de In- I. IS- m ui fs nt gen tussen de elkaar vijandige blokken dan nog zouden bestaan. Het is duidelijk, dat zich bij de militaire leiders uit hoofde van deze overwegingen een drang kan ontwikkelen, het nu ont worpen oorlogsinstrument te gebruiken zo dra zij het daarvoor gereed achten. En wij beneden de diplomaten niet die aan de conferentietafel moeten gaan zitten met achter zich deze drang hunner militaire raadgevers en voor zich de diplomaten van de tegenstander, die In treiterend lange en uitdagende debatten trachten het onderste uit de kan te halen. Dergelijke debatten werden ook vorige en deze week weer gevoerd in de CEINT U U KB AAN, ACHLUM. Ook Achlum kende verkeersproblemen Met behoud van het karakteristieke dorpsbeeld is thans een voortreffelijke oplossing gevonden in het aanleggen van een nieuwe verkeersweg rond het dorp. De Ned. Herv. Kerk ligt nu aan deze nieuwe hoofdweg. Be verrat gedood. Enige bewoners van Nij megen hebben een beverrat doodgeslagen van 1.05 meter lengte, toen dit dier onder een kippenhok snuffelde. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) In jonge soan, dyn earste winsk? Ik hoopje mar dat it trochgiet, Rinsk. DE GOODWILL-REIS VAN Z. K. IL PRINS BERNHARD. Woensdagmiddag heeft de Prins en bezoek gebracht aan Eva Perón, de vrouw van de president, die hem in het ministerie van arbeid ontving. De Prins was gekleed in blauw marine-uniform. Een erewacht van vrouweljjke leden van de Peronisten-bewe- ging, in blauwe jurken met witte hand schoenen, stond langs de marmeren trap pen opgesteld. Voorts werd de Prins ont vangen door hoge militaire autoriteiten, die hem naar de ornamentale ingang begeleid den. Hier verbrak het publiek het politie- cordon, om de hoge bezoeker van dichter bij te kunnen zien. Mevrouw Perón ontving de Prins in haar werkkamer. g !- 17 ten. 50 J, 1- n 1- Gevaariyk jachtavontuur. In de bossen van Dekkerswold te Groesbeek hebben jagers, na een jacht van vele uren, een wild zwijn van 150 kilo kunnen neerleggen. Nadat het dier in een poot was geschoten heeft het in zijn woede een der drijvers willen aan vallen. In zijn angst klom de man in een boom, maar het dier zag nog kans een stuk uit de hak van zijn schoen te bijten. WJ) doen het kalmer. Het is tot een klop partij gekomen tussen aanhangers van de CPN en de Zaandamse politie. Aanleiding was de ontruiming van de publieke tribune tijdens de openbare raadszitting. Reeds in de hal van het gemeentehuis klonken diver se kreten, waardoor de politie zich genood zaakt zag twee vrouwen aan te houden. De joelende massa trok als het ware een cordon om de agenten, waarna dezen de gummistok gebruikten om de weg vrij te maken. Staat leent geld. Ter consolidatie van vlot tende schuld in het kader van de financie ring van de buitengewone militaire uitga ven, heeft de minister van Financiën be sloten tot de uitgifte pari van een 3% Nederlandse staatslening, groot f200 mil- lioen. De deelneming in de lening is tot een bedrag van f 92 millioen reeds verzekerd. Manus Oly naar Zutphen overgebracht. Manus Oly, de Zondagmorgen te Amster dam geardesteerde in- en uitbreker, is na een dag in het Amsterdamse hoofdburean te zijn opgesloten geweest, overgebracht naar de gevangenis te Zutphen. Eerste raapstelen op de Venlose veiling. Op de Venlose veiling zijn de eerste raapstelen aangeveerd. De pröa bedroeg dertig cent RAPPORT INZAKE GEMEENTE- CLASSIFICATIE WORDT GEPUBLICEERD. Op een vraag van het lid der Tweede Ka mer, de heer Stapelkamp, betreffende pu blicatie van het rapport der commissie- Kruyt inzake de gemeente-classificatie heeft de minister van Sociale Zaken geant woord, dat dit rapport in druk zal verschij nen. Naar het zich laat aanzien, zal het rapport in de loop van de volgende maand aan de leden van de belde Kamers worden aangeboden. agenda-conferentle te Parijs, waar het uiterste van het geduld van het Westen wordt gevergd. Het is wel duide lijk, dat niet alleen de Fransen en Engel- sen de nieuwe Engelse minister van bui tenlandse zaken Morrison heeft duidelijk la ten blijken, dat hij bereid is een ernstige poging te doen om tot overeenstemming te Van tijd tot tijd doen zij concessies, die dan door de Westere diplomaten ook met enige tegemoetkomendheid hunnerzijds worden beantwoord en tenslotte zal uit dit alles de agenda voor de werkelijke bijeenkomst der Grote Vier wel ontstaan. Maar daar zullen eerst recht de harde noten gekraakt wor den. Er mogen dan geruchten zijn dat door ziekte of ongenade van de huidige Russi sche minister van buitenlandse zaken, Wy- sjinski, Molotoff weer aan dit departement zetelt, de vraag mag gesteld of dit voor een totale opklaring van de toestand veel betekent. Uit de debatten in de agenda- conferentie krijgt men meer en meer de in druk dat de Russen misschien wel bereid zijn enige concessies in Europa te doen, als zij de herbewapening van W.-Duitsland kunnen voorkomen, maar dat ze de handen vrij willen houden in Azië, en daarover niet willen spreken. Dit standpunt is echter voor het Westen niet acceptabel. Als men Rus land de vrije hand zou laten in de gewel- DE GROTE VIER. De conferentie der plaatsvervangers van de Ministers van Buitenlandse Zaken der Gro te Vier vertoont na precies een maand van besprekingen een verward en ontmoedigend beeld. De plaatsvervangers moeten slechts pogen een agenda op te stellen, doch tot heden deden zij weinig anders dan debatteren over alle politieke problemen, welke door hun chefs zouden moeten worden behandeld. Indien zij een voorproefje geven van wat de conferentie zelf zal bieden, dan zal het een herhaling zijn van wat vorige ontmoe tingen der Grote Vier te zien gaven: felle propagandistische debatten zonder resul taat. VV7E hebben deze week kunnen lezen, dat de Ver. Staten thans per week onge veer 1 milliard dollars aan orders voor de bewapening plaatsen en dat West-Europa dit jaar tweemaal meer aan haar bewape ning besteed dan vorig jaar, en dat in 1952 dat bedrag nog eens verdubbeld zal zijn. Dat zijn indrukwekkende, maar toch ook verschrikkelijke feiten. Verschrikkelijk in de eerste plaats, omdat ze aantonen, hoe zeer de welvaart, vooral in West-Europa. door deze oorlogsvoorbereiding moet wor den aangetast. De geweldige prijsstijgin gen op de internationale markten na Korea, gebrek aangrondstoffen en de zware eisen aan de herbewapening gesteld, hebben de economische verhoudingen in West-Europa in zekere mate ontwricht en een deel der vruchten van de Marshall-hulp, die thans juist drie jaar werkt, doen verloren gaan. We merken het aan den lijve in ons eigen land, we zien het aan de onrust in de ar- beiderswereld in Frankrijk, ook in België en Italië dreigen dergelijke moeilijkheden. In Engeland, dat er nog het gunstigst voor staat, heeft men toch een verlaging van de levensstandaard moeten aankondigen en zijn bij handhaving van de loonstop, hogere prijzen voor landbouw- en zuivelproducten vastgesteld, d. w. z. voor de binnenlandse producenten. Want REG. OMROEP NOORD 188 M. Tiisdel 10 April: 19.0220. Fryske ütstjOring. 19.02-19.15. „Eefkes in moaiwaerstwirre”, in fleurich programma mei sang fan Cor de Jong fan Frentsjer. De oare meidoggers binne: Homme de Boer, guitaer, W. Koster bas en oan 'e Heu gel Fokke Kramer. 19.15—19.45. „De fiskerij oan ’e Fryske kusten”, in klankbyldreportaezje fan S. J. van der Molen en Siebe Veenstra. 19.4520. „It wurd is oan 'e jongerein”. In ploech jonge praters 1. f. Fokke Sierksma sil joun gear oer de fraech: „Hokker bitsjutting hat de folksroman njonken de kunstroman?” Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent oer m.m, Giro 87926 VERHOGING POSTTARDEVEN IN OVERWEGING. Naar wij vernemen is een verhoging van de posttarieven in ernstige overweging. In 1947 werden de binnenlandse tarieven ver hoogd, in October 1949 volgde een wijziging van het buitenlandse port, in verband met de kort tevoren doorgevoerde devaluatie. De laatste wijziging kwam in de loop van 1950 tot stand. Deze was echter van onder geschikte betekenis. De thans voorgenomen tariefsverhoging wordt noodzakeljjk geoordeeld in verband met de stijging van de exploitatie-kosten van het P.T.T.-bedrjjf, o.a. als gevolg van de laatste loonronden. Bewapenlngscyfer* om van te duizelen. Arm Denemarken. De Marshallhulp spoedig ten einde. De slepende agenda-confe rentle. De positie van Mac Arthur op Korea. Elsenhower wenst Elbe-linle te handhaven. Centraal-Korea boven de 38ste breedtegraad hebben gereed staan om een lente-offensief te beginnen. Dit kan echter ook een argument van Mac Arthur zijn om zijn troepen deze breedte graad te doen overschrijden onder de schijn dit Chinese offensief te voorkomen; bericht werd dat een sterke Amerikaanse troepen macht inderdaad over die grens is opge rukt, maar Engeland, Canada en de West- Europese continentale landen zijn er fel te gen gekant. Zij zijn van oordeel dat het Westen al genoeg van zijn krachten in deze campagne heeft vastgelegd en dus eigen lijk toch de Russen in de kaart heeft ge speeld. Wat de verdeling van de Westelijke krachten betreft, verdient nog vermelding, dat ondanks het feit dat enige uren tevoren de Franse president Auriol in Amerika op bezoek het Amerikaanse congres had opgewekt bijzondere aandacht aan de ver dediging van Europa te schenken, de Se naat toch besloot het gewenst te achten dat president Truman niet meer troepen dan nog 4 divisies naar Europa zond, zon der toestemming van het Congres. Ofschoon dit geen dwingend besluit is, doch slechts een wens, is de aanneming van dit voorstel toch te betreuren, omdat daardoor het gevaar dreigt, dat een zuiver militaire kwestie een strijdpunt wordt in de politie ke geschillen tussen de republikeinse en de mocratische partij. Geruststellender was de mededeling van generaal Elsenhower, die Maandagmorgen officieel het bevel over het Noord Atlantisch leger op zich heeft genomen, dat hij hier niet gekomen was om „op het schiereiland Bretagne terug te trekken”, dat wil dus zeggen, dat hij vast houdt aan het plan dat de Elbe-linie moet worden verdedigd. President Auriol heeft ook de Pan-Amerikaanse conferentie toe gesproken, maar zoals te verwachten was, hebben de besprekingen op deze conferen tie tot nog toe weinig anders opgeleverd dan een niets zeggende resolutie, waarin gezamenlijk verzet tegen het communisme wordt aanbevolen. Denemarken, waar de economische moeilijkheden bijna een crisis-aspect hebben, is nog altijd het slachtoffer van het verdrag dat het na de oorlog met Engeland sloot voor de leve ring van boter, vlees enz. enz. Daar Dene marken geen grondstoffen produceert, zijn daar zeer grote tekorten op de handelsba- lans ontstaan. Men wil deze nu trachten weg te werken door de invoer te beperken en de uitvoer te vergroten, men hoopt van Engeland 10 pet. meer voor de Deense land bouwproducten te krijgen dan verleden jaar en tracht voorts het gebruik in het eigen land te beperken door een systeem van ge dwongen sparen in te voeren. Als een Amerikaanse autoriteit dan ook dezer dagen voorspelde, dat in de Ver. Sta ten, ondanks de uitvoering van het reus achtig bewapeningsprogramma de welvaart daar binnen enkele jaren waarschijnlijk toch groter zal zijn dan ooit te voren, dan kunnen we voor W.-Europa dat optimisme niet delen. Het verschil zit hem natuurlijk voor een belangrijk deel in het feit, dat de Ver. Staten over grondstoffen van velerlei aard beschikken, en W.-Europa in veel mindere mate. Het geval doet zich voor, dat steken van de Rijksstraatweg onder de ge meente Amersfoort, door een passerende luxe auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. Kinderlijkje gevonden. Kinderen hebben in een sloot nabij Groede, in Zeeuwsch-Vlaan deren, een kinderlijkje ontdekt. In verband hiermede heeft de rijkspolitie de 17-jarige mej. S. M. gearresteerd. Kind onder aanhangwagen geraakt. Maan dagavond geraakte het 4-jarig dochtertje van de familie M. te Baarn onder de aan hangwagen van een vrachtauto van een firma uit Opmeer. Het meisje was op slag dood. De chauffeur had van het ongeval niets bemerkt. Kinderarts Carstens oerleden. Dinsdag is te Utrecht overleden de bekende kinder arts dr. J. H. G. Carstens, die tot ver bui ten de Domstad grote bekendheid heeft gekregen door zijn pioniersarbeid op het gebied der preventieve zorg voor moeder en kind. Het zwarte schaap. Een zwart schaap te Westerbork heeft twee witte en twee zwar te lammeren het leven geschonken. De wit te weigert zij te voeden, zodat deze met de fles worden grootgebracht. Waar het spreekwoord vandaan komt. Een konijn van de heer J. Jager te Drachten heeft 19 jongen ter wereld gebracht. Slechts een der jongen was dood. Fanny naar Wenen. Mevr. Fanny Blan- kersKoen en Wim Slijkhuis hopen tijdens internationale athletiekwedsti ijden te We nen te starten. Deze worden 14 Mei a.s. gehouden. Een felle brand in het gebouw van Rijks waterstaat te Den Haag heeft dezer dagen gewoed. Een der vleugels van dit gebouw is totaal uitgebrand. Typekamers, archie ven, de lichtdrukkerij en foto-installaties werden vernield. Fries bloed in Groningerland. Van de 34 zwartbonte stieren, die momenteel in Gro ningen voor de kunstmatige inseminatie worden gebruikt, is een groot percentage ouder dan 5 jaar. Dit is gunstig, omdat van deze dieren gecontroleerde dochters bekend zijn. Er wordt nagegaan de afstam ming der dieren, waarbij blijkt, dat het Fries bloed het Groninger sterk over treft. per kilo. De kassla het merendeel is be stemd voor Duitsland liep tot f 25 per 100 stuks terug. Het eerste kamp in de Oosterpolder is door de aannemer aan de Directie Wieringer- meer afgeleverd. Het werd in 30 werkda gen opgebouwd en kan circa 120 man her bergen. Moet er nog slaolie wezen? Ten gevolge van de verhoging van grondstoffenprijzen op de wereldmarkt, is voor slaolie door het be treffende bedrijfschap een heffingswijziging van 11 gulden per 100 kilogram ingevoerd. Hierdoor zullen de detailprijzen van slaolie tot tien cent per literfles kunnen stijgen. Ook een methode. Te Nieuwerkerk aan de IJssel graven de bewoners zelf sleuvei voor de aanleg van een waterleiding, om dat het gemeentebestuur de kosten van aanleg wil beperken. Allemaal stiertjes. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de veehouder H. van der Wal te Boer van zijn zeven koeien 9 stierkal veren heeft gekregen. Proost! Een vrachtrijder uit het Limburg se LTsselsteijn Is op het erf van een boer derij met auto en al door de grond gezakt. Hij bleek precies op het deksel van een gierput te zijn gereden, dat brak. Er moest een takelwagen aan te pas komen. Lutjegast krijgt bezoek van de Australische ambassadeur Alfred Stirling. Abel Tasman is geboren in dit Groningse plaatsje onder de gemeente Grootebroek. Het is nu 309 jaar geleden, dat Tasman de naar hem ge noemde Australische staat TAsmanië ont dekt*. Vlieland en Terschelling bljjven bij Fries- De Tweede Kamer heeft zich ver enigd met het wetsontwerp betreffende de indeling van Vlieland en Terschelling bij de provincie Friesland. De Liverppolse scholieren die op het ogen blik in ons land logeren, hebben op het oorlogskerkhof bij Oosterbeek een krans gelegd, om de graven van de Airbome- helden te eren. Een parelcolller van f 3500 en een ring van f 1000 zijn verdwenen in Delft. De 24-jarige Chr. van der B. is gearresteerd, verdacht van diefstal van deze sieraden. De Landbouwhogeschool In Wagenlngcu heeft het plan een afdeling te stichten voor hoger landbouwonderwijs, zo heeft prof, dr. E. W. Hofstee meegedeeld voor hij ver trok naar de Ver. Staten, waar hij na zal gaan hoe deze nieuwe afdeling op de beste wijze kan worden georganiseerd. Vrjjspraak in zigeunerdrama. De 68-jarige S. A. Rosenberg, alias de Oude Marks, die wegens doodslag op de gebroeders Ba sil! tijdens het Sittardse zigeunerdrama, door de Maastrichtse rechtbank tot 7 jaar was veroordeeld, werd Woensdag door het Bossche Hof vrijgesproken. De procureur- generaal had in eerste instantie bevesti ging geëist van het Maastrichtse von nis. Smokkelen bleef moeilijk. Aan de Zeeuws- Vlaams-Belgische grens Is Maandagnacht geen douanier te zien geweest: zij huldig den hun chef, de heer Zuur, die zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Smokkelen bleef echter moeilijk: de marechaussee nam aan de grens zolang voor de douane waar. Dodelijk ongeluk. Dinsdagmiddag is de on geveer 50-jarige brievenbesteller F. van Hemenrveld uit Hooglanderveen by 't over- Nieuwe verzorgster voor de Prinsesjes. Als verzorgster van de Prinsesjes, in het bij- zander van H.K.H. Prinses Margriet, H.K.H. Prinses Marljke, zal dezer dagen mademooiselle Jeannine Seston uit Parijs in functie treden. dat zal in het bijzonder thans het geval zijn, nu we in een periode leven, waarin de ontwikkeling der kernenergie nog in de I kinderschoenen staat. Binnen enkele jaren kunnen op dit gebied ontdekkingen, ook voor de miliaire wetenschap van belang, worden gedaan, welke alles wat thans ge produceerd wordt op het terrein der be wapening tot oud roest maakt. Dit zou de noodzakelijkheid van de opbouw van een geheel nieuw apparaat ten koste van nog dige ruimten en onder de millioenenvolken ondraaglijker lasten voor de volken kunnen j van Azië delft het Westen toch zjjn eigen oproepen, wanneer de politieke tegenstellin-I graf. Het is ook daarom dat de Amerikanen trachten Japan zo snel mogelijk op te ne men in het Amerikaanse verdedigingssy steem in het Verre Oosten. Een ontwerp vredesverdrag hebben zij dezer dagen aan alle landen, welke met Japan in oorlog waren ook Rusland doen toekomen. We hebben destijds reeds een en ander uit dat ontwerp meegedeeld, en zullen thans niet bij de Inhoud stilstaan. De Russen zul len het nooit in deze vorm aanvaarden, om dat het duidelijk bedoeld is als een inscha keling van Japan in het Westerse blok. We vermoeden trouwens dat ook rood China er niet over zal zijn te spreken en deze kwestie komt eigenlijk wel heel ongelegen nu er van velerlei kanten getracht wordt China te bewegen tot onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea. Zowel van Engelse en Canadese waarbij de houding van generaal Mac Arthur werd ge gispt als van Amerikaanse zijde dit laatste in de Ver. Naties werd China West-Europa thans tal van artikelen belangrijk duurder uit de V. S. moet betrekken, dan voor heen en eigenlijk op deze wijze een steen tje bjjdraagt tot de welvaart der Ver. Sta ten. Had Amerika direct voor zijn eigen producten de prijsstop ingevoerd, welke het wel wenst voor tin en wol, die het zelf moet importeren, dan ware dit voor W.-Europa heel wat voordeliger geweest. Niet ontkend kan dan ook, dat de binnenlandse econo mische politiek, welke de Ver. Staten vol gen, eigenlijk de betekenis van de economi sche hulp, welke Washington aan West- Europa in de vorm van het Marshallplan verleent, enigszins heeft aangetast. Van hetgeen men met de ene hand geeft, wordt met de andere iets teruggenomen. Maar desondanks mogen we dankbaar zijn voor wat deze Marshall-hulp voor West-Europa heeft gedaan. Als we lezen, dat in Rusland 1 kg brood nog zoveel kost dat men er gemiddeld 5 kwar tier voor moet werken, en voor 1 kilo sui ker 4 uur, dan beseffen we misschien iets van hetgeen waarvoor de Marshall-hulp ons heeft behoed. Het is echter te hopen, dat president Truman er in zal slagen ook het congres te winnen voor zijn plan deze hulp ook na April 1952 zoals de wet thans luidt, moet ze dan eindigen voort te zetten, dat zal hard nodig z\jn. Verschrikkelijk is ook het feit der ontzag lijke bewapening, omdat zij zo’n angstwek kende verantwoordelijkheid legt op de schouders der machthebbers van de Weste lijke wereld. Zij zullen nimmer mogen ver geten, dat dit gehele, zo uiterst kostbare militaire apparaat feiteltjk niet wordt op gebouwd om te worden gebruikt, maar slechts moet dienen tot een zo geweldig machtsvertoon tegenover Rusland en zijn satellieten, dat het Oosten zich aan de con- ferentie-tafel der' diplomaten bereid ver klaart tot een redelijke oplossing der be staande geschilpunten. Het is een bekend feit, dat, als een militair apparaat eenmaal gereed is vanuit dat instrument als het wa re de drang voortkomt het ook te gebrui ken. Niet zozeer uit zucht naar oorlog, maar omdat een dergelijk instrument slechts enige jaren in topvorm kan wor den gehouden. Het veroudert «eer «nel en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1