Wetenschap Praktijk en 1 Gabe Skroar Martinytoer door Nederland 47e Jaargang No. 29 Dinsdag 17 April 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland B olsward Hwat hat üs hjoed to sizzen onder de loupe. Wij introduceren ons hoekje „Landbouw-actualiteiten” er. IE, TG Fan de Mar, dat de saek doe al ta kop en earen Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA -d te en net De landbouw en veeteelt in de Z.W.-Hoek Bolswards Nieuwsblad PIET. aparte jefte p Tj. de J. „GOODWILL”. Prins Bernhard, steeds paraat, Om naar zijn best vermogen Als dienaar van de Staat ’s Lands aanzien te verhogen, De Spaanse taal geleerd, Noodzaak voor verre reizen, Praat, trekt en rapporteert, Gaat zijn „goodwill” bewijzen. Wij kennen menig vorst, Die op kosten der natie, Het geld, de eer vermorst, Voor wijn en decoratie. Uit gouden borden eet, Flirt met charmante vrouwen, Maar in de roes vergeet, Zijn land mee op te bouwen. Hier praalt geen „grand seigneur” Met rinkelende sporen, Reizend ambassadeur, Een nieuwe dag komt gloren. Toonde elk zo zijn „goodwill” De wereldklok ging luiden: Lente! Zachter April! De wind draait naar het Zuiden. Myn hert is fol! Myn moed is fol! Och, hwerom is Myn pong net fol? Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) de in irs >o- en oi ls, is, iet ar de iet ;e- lUl te ve en et ig 99 ito een ten aal ge len 3ze Ug- En T3.S en, iad id- In Zuid-Amerika Valt, zegt hij, veel te leren; Bevolking bleek daar dra Haar gast hoog te waarderen. Elk uur gaat hij daarginds Voor ’t volksbelang besteden, Dankbaar zien wij onz’ Prins Zijn „goodwill”-weg betreden. Het ruiteren van hooi. Hooi heeft een geringere voederwaarde dan het gras, waaruit het bereid is. Dit verschil in voederwaarde ziet men ’s winters in geld uitgedrukt op de krachtvoederreke- ning. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat de verliezen aan verteerbar eiwit bij normaal hooiweer ongeveer 36 pet. bedra gen en de verliezen aan zetmeelwaarde 45 Moeilijkheden en mogelijkheden Het bekende en veel gebezigde gezegd' regeren vooruitzien is, kan mei. met cv veel recht op het boerenbedrijf als op Staat toepassen. Immers, goed boeren evenzeer vooruitzien. Nu het vee nog o stal staat, moeten reeds plannen gemaa1 en maatregelen getroffen worden voor dc voedselvoorziening gedurende de volgende stalperiode. Het zaLweer heel wat overleg, kennis en inspanning kosten om voor de volgende winter voor iedere koe een vol doende en passend rantsoen te verkrijgen. Vroeger stond de boer in het algemeen en de greidboer in het bijzonder, vrij passief tegenover zijn bedrijf. Bij gunstige groei- omstandigheden was er voldoende winter- voer te winnen. Viel de kwaliteit tegen, dan kon een wat grotere krachtvoeraan- koop het evenwicht herstellen. Groeide er te weinig, dan lag, afgezien van de finan ciële mogelijkheden, aanvulling zowel van Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m, Giro 87926 is lykwols nou wol düdlik wurden. De Kath. Boeren- en Tündersboun hat al by- sprongen mei twa ton en de Centrale Bank fan Eindhoven mei in crediet fan seis ton. Mar ek dêrmei is de saek noch net flot to krijen. Der moat jit mear barre, sil it spul fierder gean kinne. De regearing hat in Commissaris nei Brazilië stjürd en, nei oanlieding fan it rapport fan dizze deskun dige, is de lieding fan de koloanje nou yn syn hannen oergien. Ek wurdt bikend jown, dat de Regearing nou in ütstel docht om boarch to stean foar 2% millioen goune. Dan kin men mei goede hoop op sukses fierder gean. It léste is dan, dat it lan net mear sintrael troch alle emigranten yn koöperatyf forban bihertige wurdt, mar dat it rémakke lan en de huzen ta lytse bidriuwen forparten wurde en dan oan de geskikste emigranten foar eigen risico oer- jown wurde sille. Sa leit it Ian der nou hinne en ik siz plan- üt, dat it my dearlik tsjinfalt. Ik hie net tinke kinnen, dat nei sa’n lange tarieding fan deskundigen, mei in ploech ütsochte emigranten en alle stipe fan organisaesjes en autoriteiten, dit risseltaet üt de bus komme koe. Hwant net allinnich is de spontane idealistyske lieder mei dit forrin dupearre, ek de twahfindert hüshaldings sitte nou meimekoar oan ’e groun. De loftkastielen binne fordwoun en in hur- de takomst stiet foar de doar. As wy oan- nimme, dat de help fan de ynstansjes en de regearing komt, dan sille hja fannijs bisykje moatte groun ünder de fuotten to krijen. De polsstök wie fierst to koart, dat hat nou wol foargoed bliken dien. Dit jam- merdearlike ütgliden fan deskundige mins- ken wiist op in ding, hwer’t sa müglik in oar him oan spegelje moat. Lit it nou wier wêze, dat hjir tafallige tsjinslaggen ek in greate rol yn spile ha, feit bliuwt, dat dizze lju net buorkje koene, hja haw- we faeld yn it wichtichste, hwat oan elke saek ta’n grounslach leit: de keapmans- kunst! Goede miening wie der plenty, wurk en swierrichheden wiene hja treast, kunde kin men har net üntsizze, mar de greatste kunst ha se mist: it wiene gjin goede Peru plaatst opdracht in Nederland. Een scheepswerf te Hardinxveld heeft een op dracht ontvangen voor de bouw van een stoombaggermolen met een emmerinhoud van ca. 425 liter en twee elevatorklepbak- ken voor rekening van de regering van Peru. wijze kunnen echter dit bezwaar onder vangen. Verleden jaar deed de dakruiter zijn in trede. Men meende, dat men bij het gebruik van deze ruiter geen enkel risico liep. De ervaring gedurende het vorige seizoen Ter nagedachtenis van de vijf brandweer lieden in Vlaardingen die op 9 Februari bjj de grote oliebrand in de haven zijn omgekomen, is Donderdagavond in de brandweerkazerne te Vlaardingen een ge denksteen onthuld. Daar gaat onze Elfstedenrjjder. Het staat thans vast, dat de Brabantse wielrenners Dekkers, Dielissen en Van Elderen naar de profklasse zullen overgaan. Geruime tijd geleden deelden wij reeds nee, dat deze renners tijdens de Ronde van Nederland in de zogenaamde Tour de Franceploeg zou den rijden. Later werd dit wee? in twijfel getrokken. Ons verlies. Volgens de jongste telling be draagt het aantal in Korea gesneuvelde Ne derlanders 31; het aantal gewonden en zie ken is 79, terwijl 2 man worden vermist. 170 Canadese farms voor Nederlanders? De Ver. Transatlantische Hypotheekbanken eigenaresse van circa 170 boerderijen in de provincies Saskatchewan en Alberta in Canada, koestert het voornemen om deze geleidelijk beschikbaar te stellen voor Ne derlandse boeren met Canadese ervaring Voorwaarde voor dit plan is evenwel, dat De Nederlandse Bank haar medewerking verleent en uitstel verleent voor de ver plichting deze boerderijen te verkopen. Dief stal kanaries engros. De recherche te Apeldoorn arresteerde de 31-jarige J. G., die zich gespecialiseerd had in het stelen van kanarievogels uit volières, die buitens huis waren geplaatst. Zes keer brak hij in en maakte vijftig kostbare vogels buit. De algemene soorten liet hij met rust. Zeven tien pietjes werden in de woning van G. teruggevonden. De overige had hij in Am sterdam verkocht, waar men nu tracht de diertjes op te sporen. Delft maakt zich op, want van Zaterdag' 28 April af wordt in „Het Prinsehof” de grote tentoonstelling „Fleur en interieur” gehouden. Langs de grachten worden bloembakken aangebracht en bruggen, ge bouwen en de Oosterpoort komen volop in een feestelijk licht te staan. 3</^ pet. Staatslening. De nieuwe 3% pet. staatslening van 200 millioen gulden ter financiering van de extra militaire lasten is voltekend. De rijksfondsen en andere lichamen hebben voor 144 millioen inge tekend, de rest is opgenomen door de kapi taalmarkt. Vier Friese wagens in de Tulpenrally. Vier Friese wagens zullen meerijden in de Tul penrally, die Maandag 23 April met rond 300 deelnemers begint. In de zwaarste klasse die voor auto’s vanaf 1500 cc rijden de heren E. S. van Dijk uit Boisward; J. Sustring uit Sneek en J. Hoekstra Bon- nema uit Leeuwarden met Kaiser. 4-jarig meisje te Franeker overreden. Vrij dagmiddag liep de echtgenote van de heer P. de Vries, wonende in de Molensteeg met haar twee kinderen op de Voorstreek te Franeker. Op zeker moment draafde een der kinderen de rijweg op en kwam onder een zware vrachtauto terecht, die uit de richting Leeuwarden kwam. Een der wie len reed over het hoofd van het 4-jarig meisje, zodat de dood vrijwel direct in trad. Oud. Bij een bodemonderzoek in Maas tricht is een Romeinse muur blootgelegd, die nog voor de vierde eeuw moet zijn ge bouwd. Daarbij vond men een weg die uit ongeveer 100 na Christus dateert. Nieuwe gouverneur der Ned. Antillen. Thans is de officiële benoeming afgekomen van mr. A. A. M. Struycken tot gouver neur van de Nederlandse Antillen. Mr. Struycken was minister van Justitie in het vorige kabinet-Drees. Een koe op zolder. Op een boerderij te Vriezenveen miste men dezer dagen een koe. Men was reeds naar het dier aan het zoeken, toen men gestommel op de vlie ring van de stal hoorde. Tot stomme ver bazing van de boer en zijn huisgenoten had de koe het klaar gespeeld via een op de deel hoog opgestapelde berg hooi naar de vliering boven de stal te klimmen. Het was een hele toer om het zware dier weer behouden op de grond te krijgen, maar het gelukte toch, hoewel een paar planken van de vliering het hierbij begaven en de koe enige lichte ontvellingen opliep. Post voor Oly. „Aan Manus Oly, p.a. Hoofdbureau van politie, Amsterdam”. Zo ontving de politie een 20-tal prentbrief kaarten, die bestemd waren om de 38ste verjaardag van Manus Oly de nodige luis ter bij te zetten. Deze kaarten zullen wor den doorgezonden aan de officier van justi tie te Zutphen. Deze moet beslissen of Oly de kaarten ook mag lezen. standigheden tot een vrijwel volledige zelf- verzorging. Daar komt nog bij, dat tenge volge van de regelmatige toename der melk- en vetproductie, de eisen die aan de voederrantsoenen gesteld moeten worden, steeds hoger worden. Om deze, en nog andere redenen, zal de boer niet meer kunnen volstaan met toe te zien naar wat de natuur doet, maar hij zal zoveel mogelijk leiding moeten geven 'aan de vermogens en activiteiten van de natuur. Hij zal iedere zonnestraal en iedere regendruppel die de hemel geeft, zo inten sief mogelijk moeten benutten. Gelukkig zijn daartoe vele middelen aanwezig. De juiste combinatie en de practische toepas sing van deze middelen vragen echter veel overleg en inzicht. In dit artikel noemen we enkele mogelijkheden, die we dan in de volgende nummers nader hopen te be spreken. Door- toepassing van nieuwere beweidings- methoden kan op de begraasde oppervlakte aanzienlijk Worden bespaard. Een grotere wintervoorraad is daarvan het gevolg. Door een goede bemesting, vooral met stik stof, kunnen de meeste percelen aanmer kelijk meer opbrengen, dan thans meestal het geval is. Het gaat hierbij niet om gro tere opbrengsten per snede, maar vooral om één of meer sneden extra. Daardoor zullen natuurlijk in het schema der oogst- werkzaamheden belangrijke wijzigingen ontstaan. De eerste snede wordt nu zo vroeg geoogst dat van gewoon hooien nog geen sprake kan zijn. Maar grasdrogen en hooiruiteren bieden hier uitstekende mogelijkheden. Het inkuilen zal niet gemist kunnen worden, maar dit zal dan zo moeten gebeuren, dat de verliezen (vooral de onzichtbare verlie zen!) tot het uiterste worden beperkt. De gewone Friese kuilmethode moet door an dere vervangen worden. Ook voor het hooien heeft een vervroegde eerste snede belangrijke gevolgen. De eigenlijke hooioogst wordt naar een later tijdstip verschoven, wanneer de tempera tuur hoger is en het droogproces vlotter kan verlopen. Het wordt daardoor mogelijk ook voor de hooioogst stikstof te strooien, waardoor de kwaliteit van het product be ter wordt. Voor het hooien van met stik stof bemeste percelen was men steeds hui verig, en niet zonder reden. Door de ver vroegde oogst en het krachtiger product namen de kansen op broei sterk toe. Bij de nieuwere bedrijfsvoering kan men deze moeilijkheid omzeilen, maar.er blijven er nog heel wat andere over!' de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst i te Sneek, waaronder het grootste deel van ons lezersrayon ressorteert, komt hoe langer hoe meer de behoefte naar voren aan geregeld schriftelijk contact met de landbouwers in dit ambtsgebied. De sterk gewijzigde en nog steeds veranderende om standigheden maken het noodzakelijk, dat de bedrijfsvoering op vele punten herzien wordt. Het feit b.v. dat er, in tegenstel ling tot de voor-oorlogse jaren, zo weinig krachtvoer beschikbaar is, terwijl toch een zo hoog mogelijke productie moet worden nagestreefd, werpt zeer veel vragen op. Wü noemen er enkele. Op welke wijze kan de opbrengst van het grasland verhoogd worden? Hoe kan op het eigen bedrijf voer van de gewenste kwaliteit worden gewonnen? Biedt de verbouw van voedergewassen op een greidebedrijf goede mogelijkheden’ Past het veetype, zoals dat zich vooral on der vroegere omstandigheden heeft ontwik keld, nog bij de tegenwoordig noodzaae- lijke bedrijfsvoering? Is het bij de thans geldende lonen en prijzen verantwoord, tot sterke mechanisering over tegaan? Hoe ondervangt men de moeilijkheden die ont staan zijn tengevolge van de wet op de aardappelmoeheid Deze vragen, die gemakkelijk met enige tientallen aangevuld kunnen worden, roe pen om een antwoord op korte termijn. Het juiste antwoord op vele vragen zou, gezien de ervaring en ontwikkeling onzer land bouwers, op den duur zeker gevonden wor den in de praktik. Het is echter zeer de vraag, of de oplossing in de meeste geval len wel tijdig zou worden verkregen. Nu beschikt de landbouw in al zijn gele dingen over vele deskundigen, die samen trachten de vraagstukken op te lossen en nieuwe wegen te wijzen. Daartoe worden vele onderzoekingen verricht, op ieder ter rein proeven genomen en van een groot aantal bedrijven de uitkomsten vergeleken. De resultaten van al deze arbeid worden regelmatig bekend gemaakt in landbouw bladen en verslagen. Deze publicaties dra gen uit de aard der zaak meestal een zeer algemeen karakter, zodat de uitkomsten niet zonder meer op de individuele bedrij ven kunnen worden toegepast. De boer zal nu, gesteld dat hij tijd kan vinden om van al deze mededelingen kennis te nemen, uit deze veelheid die gegevens moeten kiezen, die juist voor zijn bedrijf van belang zijn. Het is nu de taak van de R. L. V. D., hem hierbij behulpzaam te zijn. Enerzijds tracht deze dienst volledig op de hoogte te blijven van de uitkomsten van het landbouwkun dig onderzoek, waarin hij zelf ook een aan deel heeft, anderszijds streeft hij naar een nauw contact met de landbouwers. Monde ling contact wordt verkregen bij de bezoe ken, die de assistenten afleggen op de ver schillende bedrijven, alsmede op diverse vergaderingèn. Vooral de bekende praat- bijeenkomsten bieden een goede gelegen heid tot een uitvoerige bespreking der mo gelijkheden. Naast deze contactmogelijkhe den, die er voor iedere boer maar enige malen per jaar bestaat, is er evenwel be hoefte aan een meer geregelde en voortdu rende voorlichting. De vraagstukken wis selen niet alleen met het jaargetijde, ze worden dikwijls zelfs door de dagelijkse weersgesteldheid bepaald. Het is daarom, dat de RLVD te Sneek in dit blad in de volgende nummers een eigen hoekje krijgt, waar de actuele vragen van het bedrijf zullen worden besproken. Daarin zullen dus enkel de technische en economische zaken behandeld worden, die van rechtstreeks belang zijn voor de be drijven in het verspreidingsgebied van dit blad. Landbouwpolitieke vraagstukken, zo als die af en toe ter sprake komen in de door onze lezers zeer gewaardeerde rubriek „Fan de Martinitoer”, zullen daarbij niet aan de orde gesteld worden. Er zal steeds naar gestreefd worden, actuele bedrijfsvoor lichting te geven, die zo nauwkeurig moge lijk aangepast is bij de plaatselijke behoef ten. Mochten deze artikeltjes daartoe in de toekomst aanleiding geven dan verwach ten wij gaarne Uw vragen of Uw commen taar. De werkloze hoofdarbeiders.' In een circu laire aan de gemeentebesturen heeft de Minister van Sociale Zaken de bijzondere aandacht van deze gevraagd voor de rege ling werkverruiming hoofdarbeiders, voor zover „het maatschappelijk zo nijpend probleem van de werkloosheid onder arbei ders in de administratieve beroepen” zich in hun gemeenten voordoet. De examentijd nadert. Op de volgende da ta zullen schriftelijke eindexamens worden gehouden: gymnasia 16, 17 en 18 Mei; Middelbare meisjesscholen 23, 24 en 25 Mei; Handelsdagscholen 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei; H.B.S. 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei; Handelsavondscholen 2, 4, 7, 8, 9, 10 en 11 Mei. tot 50 pet. Wanneer men door stikstof te i strooien de oogst vervroegt en de kwali teit van het gras opvoert, worden deze verliezen nog groter. Bovendien nemen dan de broeikansen zodanig toe, dat gewoon hooien veel te riskant, zo niet onmogelijk wordt. Het behoeft dus geen verwondering te wekken dat voor de eerste snede en ook wel voor latere, een andere methode wordt toegepast, n.l. het ruiteren. Toen een paar jaar geleden enige boeren op advies van de voorlichtingsdienst gingen hooiruiteren, hadden zij heel wat critiek te verduren. Collega’s vroegen of ze het gras maar niet liever aan de waslijn zouden hangen te drogen en ot ze al die schuilhut ten bouwden om er in weg te kruipen, als de Russen eens mochten komen. Met het voeren van het ruiterhooi had men even wel zulke uitstekende resultaten, dat het gebruik van deze methode zich snel uit- breidde. Zo werd in Z.W. Friesland in 1950 naar schatting 1500 1800 ha. hooi gerui- terd. Alleen m 1949 werden in de greid- hoek ruim 30.000 stel hooiruiiers aange schaft, voldoende voor 800 ha. Aanvankelijk gebruikte men drie- en vier- poot-ruiters. De laatste bevielen minder goed, omdat men hierop in de regel b it hooi te dik oplaadde met als gevolg schim melvorming. Ook bij driepootruiters be staat dit gevaar, hoewel m mindere mate. Abonnement.Sinds October vorig jaar komt een Amersfoorts echtpaar zich elke avond bij het politiebureau melden en elke avond krijgt het daar nachtverblijf. Het echtpaar wilde zich destijds in de Kranke- ledenstraat vestigen, doch het had geen vergunning en werd niet in de woning toe gelaten. En nog steeds is er geen huis be schikbaar. Vroeg in de morgen verlaat het echtpaar het bureau en gaat naar vrienden of kennissen, tot de avond komt en de politie weer voor onderdak moet zorgen. 1 >/2 millioen voor t.b.c.bestrjjding. Het vrij geven van 1.513.000 gulden uit de Mars hallhulp voor de bestrijding van de t.b.c. in Nederland, maakt het mogelijk het be staande algemene plan van bestrijding in grote stijl uit te voeren. TTWAT al in skoft mear of minder bikend wie, is troch it krantebirjucht oer de Braziliaenske koloanje fierder düdlik bi kend wurden. De Fazendo Ribareiro stiet foar in finan- sieel bankroet, as der net bilangrike stipe komt fanüt Nederlan. Al in pear kear hie ik oandacht frege foar dizze slettene kolo- nisaesje en net forswijd, dat ik tige bliid wie mei dit initiatyf, dat op sa’n lokkige wize de emigraesje en de greate godstsjin- stige en seedlike bilangen forienige. Der kamen sokke moedige brieven wei en de koloanje wreidde him al üt ta in sawnhün- dert stelen lyts en great meiinoar. Tsjerke en skoalle hiene hja mei eigen hannen boud, wenten foar de kolonisten wiene hja mei dwaende, in eigen lanbousmitterij wie yn bidriuw en de tekens wiisden goed, sa’t wy mienden. En nou komt de greate to- loarstelling. Hja sitte finael oan ’e groun. it krantebirjucht seit üs, dat der greate technyske en organisatoryske fouten mak ke binne, dat de gewassen der min foar stiene en dat it mei it fé ek mar min liket. Doe’t ik dizze winter de lieder fan de ko- loanje, Ir. G. Heymeier, opsocht, wie hy al hwat yn ’e romte by myn fragen. Hy biet der ek net op, doe’t ik him nei de moog- likheit fan in ploechje Friezen frege: „Ja, dat soe hy wol wolle,” sei er, „mar op dit stuit koe der noch neat fan komme, ik de hoeveelheid als van de kwaliteit steedssoe der wol mear fan hearre!” binnen het bereik. Thans echter dwingen de economische om- yn ’e swierrichheden siet, wist ik net. Dit heeft evenwel geleerd, dat men ook hierbij nauwkeurig te werk moet gaan. Het ge vaar van te zwaar opzetten bestaat hier evenzeer. Toch zal deze nieuwe methode zeker nog ruimer toepassing vinden, dan die waarbij gebruik wordt gemaakt van de driepoot- ruiter. Het opzetten van dakruiters is ge- makkelijker, terwijl ook de mogelijkheid bestaat om vochtiger materiaal te verwer ken. Wordt het ruiteren goed uitgevoerd, dan heeft deze hooiwinning vele voordelen. Al lereerst is men veel minder afhankelijk van het weer. Materiaal, dat twee dagen na ’t maaien op ruiters wordt gezet, heeft ver der weinig te lijden van de weersomstan digheden. Laat men het ongeveer drie we ken staan, dan is de kans op broei uiterst gering geworden, mits men het op de juiste wijze inschuurt. Bovendien is het gehalte veel beter dan van gewoon hooi. Bij onderzoek van pl.m. 1000 hooi- en pl.m. 250 ruiterhooimonsters in Z.W. Friesland bleek, dat men door middel van ruitenen gemiddeld voor een waarde van f 60.meer verteerbaar eiwit per ha. wint. Door de bijzondere eigenschappen van ruiterhooi en door de hogere zetmeelwaar de van het product is het verschil evenwel nog aanzienlijk groter. Over de practische toepassing van het rui- Enige ervaring en een nauwkeurige werk- teren een volgende maal, dan niet meer in de vorm van een hoofdartikel, zoals we deze gegevens nu bij wijze van introductie I lieten afdrukken, maar onder een apart kopje „Landbouwactualiteiten”, dat dan rechtstreeks door de RLVD te Sneek zal worden verzorgd. keaplju. Hja hawwe de „tsjin” fierst to fier yn ’e sleat set en binne der hals en earen yn ploft. It liket sa maklik, in saek of ündemimming to bistjüren, it byt sa man- nichien de eagen üt, dy’t ünder in oar stean moat en nea gjin kans hat om der ris boppe op to kommen, mar in great diel fan de minsken mist de aparte jefte om alles meiinoar to hülden yn it ramt fan in forantwurde finansieel bistjür. En dizze ramp is derfan in byld fan ófskrik. Yn pleats fan yn koarte jierren, mei oergarre jild, as fakansjegongers it heitelün wer ris op to sykjen, sitte hja nou yn minder as trije jier dik ünder de skuld en forplich- tings yn in frjemd en ünwennich lan. In beaken yn sé. Foar al dejingen, dy’t yn it lyts of great miene libje to kinnen op de wize fan de oarlochsjierren en de fantas- tyske ekonomyske forhaldingen fan de ün- dergrounse forsetslju. De eagen moatte skerp iepen foar hwat kin en net kin, de wal keart fanseis it skip. It jild wurdt kra tink der om en flean net heger as jou fier- ken ta litte. De léste Nederlünske liening mei 3% pet. rinte is mislearre, ek al is se offisieel dan slagge. Twatredde is troch Ryksfounsen troch de Regearing oernomd om de skyu to rédden. Der waeit wer in oare wyn. Hiel hwat gemeenten kinne gjin jild mear krije: hjir tichteby is yn in gemeente om dv reden de wentebou al stopset. Yn koarten sil ek it greate publyk wer witte, dat de doarren fan de lju, dy’t noch jild ha, net mear iepen to krijen binne. En de sake man, dy’t mei gans frjemd jild buorkje moat, giet in minne tiid yn ’e mjitte; der komme üngelokken fan sa wis as hwat. Idealistyske minsken binne de sympathyk- ste lju, dy’t der binne, mar as hja net bi- skikke oer in soun saeklik realisme, meit- tsje se mei al har goede bidoelingen hiel hwat leed en illinde. En dy’t üt eigen fler- ken fleane kin, is troch de bank gans for- sichtiger en suniger as de man, dy’t mei in oar sines omslacht. Lit men de koppen koel halde. De tiid komt hurd wer, dat men witte sil, dat in dübeltsje wer tsien sinten is en dat de Sinteklazetiid foarby is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1