De controverse T ruman-Mac Arthur i E üs hjoed to sizzen door Nederland met Rusland als (nog) lachende derde op de achtergrond. 47e Jaargang No. 30 Vrijdag 20 April 1981 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J.OSINGA B olsward Buitenlands Overzicht Van werkelijke verzoeningspogingen nog geen sprake 3 Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) er- tot communisme in Set Verre Oegten WU® aftrekenen. Voer de huidige AmeHkwtse; regering staat de zaak echter seders; eelt: om redenen van binnenlandse politiek. Als het Koreaanse conflict voortduurt, zal de militaire inspanning der V. S. waarschijn lijk steeds groter moeten worden en zal een oorlog ontstaan, zoals MacArthur die voeren wilde, d.w.z. de generaal zal gelijk krijgen. Deze militair, nu al de afgod van vele millioenen in de Ver. Staten, zal zich niet candidaat stellen voor de presi dentsverkiezingen in 1952, daar hg zich niet in de politiek wenst te begeven. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 eent per m.m, Giro 87926 ME„N„ is het er in West-Europa vrij al- gemeen over eens, dat president Tru man general MacArthur terecht heeft ontslagen. Deze generaal matigde zich im mers het recht aan zich op politiek terrein te begeven, een recht, dat alleen een re gering toekomt en uit hoofde van die over schrijding van zgn bevoegdheid behoorde de generaal ontslagen te worden, dat geven zelfs een aantal republikeinse leiders in de Ver. Staten toe. Hwat haf Gabe Skroar Bolswanls Nieuwsblad J. G. is ver :operdiefstal ontdekt. Van een hij in li Enschedé’» 110.000ste. Van het ziekenhuis n de 1 ge- amen kken wol- aml- n te een zich theid g en arbij aveel i. Al geen mooi ij de stil- men, ipige die idige ogen eden .von- •uit het iet ei- ijn rte MacArthturs rol. De vraag is natuurlijk of deze oplossing ook voor de Ver. Naties aanvaardbaar zou zijn. Voor een belangrijk aantal republi keinse leiders en de aanhanger van Mac- Arthur natuurlijk niet, omdat zij met het FIETS MET ZIJSPAN. In Engeland, waar deze fiets met zijspan werd uitge vonden, is men enthousiast over het ge bruik hiervan. Ouders kunnen nu rustig met him kinderen gaan fietsen. De kinder wagen kan namelijk op gemakkelijke wijze aan de fiets worden bevestigd en wel aan het achterwiel. Ik bin sa moai, tinkt mannich faem, Hoe wünder, dat gjin feint my naem. In jonkje fan foech tretsjin jier, Foun fyftjin bünte aeijen. Dy bringt it nochris tige fier; Hy hie wis net to klegen. Mar fierder stie der dan noch by (Dêr waerd hy meast om romrne) Dat neffens wierheit, dan soe hy Krekt boppe *t gêrs ütkomme. Ik tocht: soe dêr mei ’t wiete waer It lAn sa traepje kinne? Of soe hy faeks (’t is hast to raer) Yn sok lang gers omrinne? bla- óene 'oor- het raar, Een ver- lieu- zag veer dan titer i de wii- ziet met ren, als 'OOS bos na aar lige nse lere de )OS- nde 'lijk vo- iei- der dne jes, in log ne- de ibs, .eel lies ik- an, ste iks ge en kje za- eft als eer en- leb ge lig en ig- s.” >ch ge- l de bo- 3UW. seu- mij veer i/Ik ried nel Wikel der ris lAns, En tocht: hjir roun dat fintsje. Mar neffens my is dêr oars gjin kftns As’t Liliputters-printsje. Blauhüs. IN ALDEGE ASTER LEUPUTTER? Der wennet earne yn Aldegea Forfêst in hiel lyts fintsje; Sa’n mantsje as üt Liliput En dan noch op in printsje. Ziekenzorg” te Enschedé woei Woensdag middag de nationale driekleur, ter gelegen heid van de geboorte van Eddy Drupsteen, de 110.000ste inwoner van de textielstad. Enschedé is een snel groeiende gemeente, Dat ha’k forline wike tocht, Doe stie yn dizze krante In alleraerdichst njjsbirjocht, Fan in lytse byderhante. De enige kans voor president Truman en de democraten ligt in een spoedige be ëindiging van de Koreaanse oorlog op aan vaardbare voorwaarden, waarmee de repu blikeinen min of meer de wind uit de zei len zal worden genomen. De Amerikaanse regering moge aanvankelijk in haar bedoe lingen inzake de Koreaanse oorlog niet ver van die van MacArthur afgestaan hebben, nu zij door de bevoegdheidsoverschrijding van de generaal en speciaal het verzet van Engeland daartegen, tegenover MacArthur is komen te staan, zal zfj ook uit zelfbe houd moeten inbinden. Met groot enthousiasme begroette gans de Amerikaanse bevolking de verschijning van MacArthur giste ren voor hét Congres. Terwijl we dit schrij ven weten we niet wat de generaal daar gezegd heeft. Dat is ook niet zo belangrijk, ook niet wat Truman te zijner tijd zal ant woorden. De feiten zijn bekend genoeg en we zullen toch wel niet te weten komen, wat we juist heel graag zouden weten, n.l wie het initiatief in 1950 nam tot het in grijpen in Korea: Truman of MacArthur. Belangrijk voor West-Europa achten we, dat in 1952 die groepen en personen in Amerika aan het bewind blijven, die ern stig met de wensen en de positie van W.- Europa rekening houden; winnen de aan hangers van MacArthur, dan moet gevreesd worden dat het verschil van inzicht, dat er nu al vaak tussen de Ver. Staten en W.- Europa bestaat, in zeer verontrustende ma te zal toenemen, waarbij men. misschien ook een verzoenende figuur als de nu over leden grote Engelse staatsman Emest Be- vin was, zeer zal missen. De Russen mogen nu misschien lachen ever al deze verdeeldheid in het Westen, het lachen zou hun kunnen vergaan als inderdaad te Washington die party de over hand kreeg, welke men welhaast een oor logspartij zou mogen noemen. Als zij ook tot het inzicht zouden komen dat dit niet gewenst is, zouden zij het hunne er toe kunnen bijdragen dit te verhinderen door er toe mede te werken dat zo spoedig mo gelijk een ontmoeting der Grote Vier tot stand komt. Ter arenda-conferentie heeft het Westen weer een nieuw voorstel in gediend om dit mogelijk te maken. Dat het Moskou echter niet -te doen is om een werkelijke verzoening, blijkt wel uit haar houding ten opzichte van het geschil tussen Perzië en Engeland over de olie. De Russen trachten dit fel aan te blazen door de Engelsen van im perialisme te beschuldigen, nu zij oorlogs schepen in de Perzische wateren hebben samengetrokken om Engelse levens en be zittingen tijdens de stakingen op de olie velden eventueel te beschermen. De Per zische regering heeft intussen de Engelsen gegarandeerd, dat zij ook na de nationali satie alle olie zullen krijgen en deze niet aan andere landen zal worden geleverd. Een garantie, welke, als ze ernstig kan worden genomen, door Engeland behoort te worden aanvaard als een redelijke oplos sing van het conflict. Het doorzetten van verdere eisen door Londen zou in Perzië onaangename gevolgen kunnen hebben en de invloed van de op Moskou afgestemde Tuden partij slechts ten goede komen. want op 3 December 1946 werd de 100.000- ste geboren. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk in gelijk gesteld. De groep ambtsdragers en gemeenteleden van de Ned. Herv. Kerk (o.m. behorend tot de Gereformeerde Bond en de Zwinglibond), die, wegens de Invoe- i ring van de nieuwe kerkorde door de gene rale synode, een vordering tegen de Ned. Herv. Kerk had ingesteld, is daarin niet ontvankelijk verklaard. De Haagse Recht bank die Woensdagmorgen vonnis wees, achtte de door de generale synode gevolgde procedure in alle opzichten juist en ver klaarde, dat er van misbruik van recht en gebrek aan goede trouw, gelijk door de eisers is gesteld, bij de synode geen spra ke was. Iedere minderheid, die zich met de leerstellingen niet kan vereniging, staat het vrij uit de kerk te treden. Een goed begin. Maandag, de eerste dag dat Duitsland weer groenten uit Nederland importeerde, zjjn 75000 kisten kassla de grens overgegaan. Goedkope viool. Experts zullen uitmaken of de viool die seinhuiswachter A. Blaauw- broek in Ermelo op een boelgoed voor een kwartje heeft gekocht, een Stravidarlus is, zoals een etiket aan de binnenkant van het onderblad beweert. Vreemd geval. Het dienstmeisje van de heren D. te Hoogeveen trof Maandagmor gen beide heren sprakeloos, zittend aan ’n tafel, nog wel tekenen van leven gevend. Vader zat in zijn leuningstoel en de zoon op een gewone stoel. De patiënten werden naar het ziekenhuis Bethesda vervoerd Gedacht wordt aan kolendampvergiftiging. Beide verkeren nog in bewusteloze toestand Het vreemde geval bleef onopgemerkt, om dat het dienstmeisje des Zondags niet in oetrekking is. Belglsch-Nederlands comité voor vreemde lingenverkeer. Opgericht is het Belgisch- Nederlands comité voor Vreemdelingenver keer, dat ten doel heeft het vreemdelingen verkeer tussen Nederland en België te be vorderen. De ANW zal Nederland in dit verband vertegenwoordigen. Prinses Wilhelmina heeft in het gemeente museum te Den Haag een onder auspiciën van de Kon. Ver. Oranjebond gehouden bij eenkomst bijgewoond waarin het feit werd herdacht dat wijlen Prins Hendrik 75 Jaar geleden werd geboren. De KZN.A.C. meldt, dat de rijksweg Hoeve laken via Nijkerk naar Putten op 26 April vanaf 18.15 uur gesloten zal zijn voor het verkeer, in verband met de militaire oefe ning „Crescendo”. Het verkeer wordt omgeleid over Voort huizen. Prins Bernhard naar huis. Prins Bemhard zal Zaterdag 28 April om vijf minuten over half elf van zjjn goodwillreis naar Z.- Amerika op Schiphol terugkeren. Op plastic-zool. Verscheidene brievenbe stellers hebben van de directie der P.T.T. een paar plastic-zolen cadeau gekregen „om eens te proberen”. Daar zit muziek in. Een 18-jarige jonge man is door de Haagse politie aangehou den, omdat hij 1000 gramofoonplaten van zijn patroon had gestolen. Geen gelijk, wel de kosten. De president van de Haagse rechtbank heeft de eis van de ex-KNIL militair tegen de Staat der Nederlanden, strekkende tot nietigverkla ring van het door de Staat aan hem ver leende ontslag uit de militaire dienst, afge wezen en veroordeelde hem tot de kosten van het geding. Goed werk. Binnen 24 uur heeft de Rotter damse recherche de diefstal van het geld kistje, inhoudende f 14000, ten nadele van de United States Lines, tot klaarheid ge bracht. De kassier bleek de dief. Wilkes vraagt f 360.000. Faas Wilkes heeft een bedrag van f360.000 (60 millioen lire) gevraagd voor vernieuwing van zijn contract met de Milanese voetbalclub In ternationale, aldus deelde gister een van de bestuurders van de club mee, zo lezen we in het Alg. Dgbl. Het huidige contract van Wilkes loopt dit seizoen af. Volgens Mi lanese voetbalkringen zal dit bedrag niet door de club worden aanvaard. Zeer waar schijnlijk zullen er onderhandelingen wor den gevoerd, waarin men verwacht tot een compromis te komen. I van China en braken daardoor met Tsjang Kai Sjek, en zjj hebben ook geen bezwaar tegen de toelating van rood China tot de V. N., en erkennen in beginsel ook het recht van China op Formosa, al zal daar omtrent een specale regeling moeten wor den getroffen. De kloof tussen het Chinese en Amerikaanse en tussen het Amerikaan se en het West-Europese standpunt is dus zo groot, dat, als men zich bij eventuele vredesonderhandelingen stelt op de basis van een brede overeenstemming over de verhoudingen in Oost-Azië er geen succes kan worden verwacht. Zelfs als men onderhandelingen over Ko rea alleen opent met als basis het aanvan kelijk voornemen der Ver. Naties om een verenigd Korea te stichten onder haar toezicht beloven zij niet veel. Dan zou China toch minstens zitting in de Ver. Naties moeten hebben om als een der meest geïnteresseerde naties aan dat toezicht deel te nemen, maar Ame rika wenst rood China niet in de Ver. Naties. Op dit moment schijnt dus, als rood China de Korea-campagne moe is, slechts de meest enge basis voor onderhandelingen aanwezig, n.l. de terugkeer tot de toestand van vóór "de Noord-Koreaanse agressie op Zuid-Korea, met handhaving van de 38ste breedtegraad, als de al veel gesmade grens, en Zuid-Korea onder V. N.-toezicht, en Noord-Korea onder de Chinese vuist. Dit zou geen Westers „München” z(jn, zo als de Amerikaanse republikeinen het al bij voorbaat betitelen, immers Zuid-Korea is hersteld en de Noord-Koreanen zijn in deze oorlog al genoeg afgestraft, al blijft hun regering onder Russische invloed dan ook erg brutaal optreden. Trouwens de eni gen die veel tegen deze oplossing zouden kunnen hebben zijn de Russen; in de eer ste plaats omdat deze belang hebben bij voortzetting Van een oorlog tussen China en de V. N.-landen, die beide verzwakt en in de twee plaats omdat hun invloed in Noord-Korea zou worden vervangen door die der Chinezen. De mogelijkheid van wrijving tussen Mos kou en Peking uit een dergelijke oplos sing voortvloeiende zou het Westen niet onwelkom zijn en de Ver. Naties zouden zich kunnen neerleggen bij een oplossing, die hun beschermeling Zuid-Korea veilig stelt, wetende dat, willen zij meer, dat niet te bereiken is zonder een grote oorlog, mis schien zelfs een derde wereldoorlog.* Grote elerexport, De eierexport naar W.- Dultsland, welke nog wel niet stilgestaan heeft, maar tot een bescheiden hoeveelheid was teruggelopen door de betalingsmoei lijkheden, zal naar verwacht wordt, Bin nenkort op grote schaal worden hervat. In 1950 werden 990 millioen eieren naar W.- Duitsland geëxporteerd en in de twee eer ste maanden van dit jaar nog 230 mil lioen. De griep was het ergst in de kleine ge meenten. De griepepidemie is dit jaar lang niet zo ernstig geweest als in 1949. In Ja nuari en Februari overleden 1076 mensen aan influenza tegen 1932 in 1949. In Febr. overleden 657 personen, van wie de mees ten, n.l. 211 in de week van 8 tot 14 Febr. Daarna volgde een vrij snelle teruggang. De griep-epidemie eiste in de kleine ge meenten meer dan tweemaal zoveel slacht offers als in de grote. 25 jaar padvindstergilde. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het Neder landse Padvinstergilde zullen er jubelda gen worden gehouden, waarvan die op 15 Mei op de Goudsberg te Lunteren, door H.M. de Koningin en de Prinsesjes zal wor den bezocht. Vier woningen te Ried af gebrand. Om kwart voor vgf is Dinsdagmorgen brand uitgebroken in een pand van vier eenka- mer-woningen achter de voormalige zuivel fabriek te Ried. Alle vier woningen werden in de as gelegd. Bijna alles ging verlo ren. Maar lang zo eenstemmig, ook in West- Europa, is het oordeel niet over de vraag of MacArthur gelgk of ongelijk had met zgn streven om terwille van een overwin ning de oorlog in Korea uit te breiden to’ China zelf, met de mogelijkheid, dat daar uit een derde wereldoorlog zou ontstaan Er zijn heel wat stemmen opgegaan, die betogen, dat men de communistische uit daging, waar ze zich ook openbaart, moet aanvaarden en in het bijzonder daar in Oost-Azië, waar de beperkte actie in Ko rea geen uitzicht op resultaten zou bieden. Aanzienlijke militaire krachten van het Westen worden daar gebonden, zonder dat de militaire leiders er volledig profijt va’, mogen trekken, zodat deze campagne niet meer is dan een op en neer schuiven van legers. Ook generaal Ridgway, de opvolge’ van MacArthur schijnt van oordeel dat ’t niet mogelijk is de Koreaanse oorlog te winnen, indien de bases der communisten In Mantsjoerjje niet mogen worden gebom bardeerd. Terug naar vaderlandse bodem. Onvoor ziene moeilijkheden voorbehouden hoopt de Dienst Identificatie en Berging nog dit jaar de stoffelijke resten van alle geduren de de oorlog in Duitsland overleden landge noten, die geïdentificeerd konden worden, naar. Nederland over te brengen. i Vrouw verbrand. Bij een Maandagmiddag ontstane brand in de woning van de heer De Vries, automobiel- en motorhandel te Slikkerveer, is de 59-jarige mevr. Lodder om het leven gekomen. Zij was werkster bij de heer De Vries en maakte met ben- zine een vloerkleed schoon, terwijl enige flessen benzine in de nabijheid stonden. De Chinezen hebben tot nu toe nimmer willen onder handelen over de Koreaanse kwestie alleen, doch er altijd de voorwaarde aan ver bonden dat tegelijk zou worden gesproken over de toelating van communistisch Chi na tot de Ver. Naties en de ontruiming van Formosa door de Amerikanen, zodat communistisch China dit zou kunnen be zetten. President Truman en de Ameri kaanse regering hebben echter, ook na Mac Arthurs heengaan nog verklaard, dat agressie niet beloond mocht worden, wat wil zeggen dat de kwestie van de toela ting van communistisch China tot de Ver. Naties niet mag worden gekoppeld aan de vredesonderhandelingen over Korea. Hoe weinig de Amerikaanse regering er aan denkt Peking-China te erkennen en als lid der V. N. toe te Jaten, blgkt, ook wel TOen de brand ontstond, had de vrouw geen gelegenheid meer de woning te verlaten. I De woning en de garage gingen verlo- Naar een oplossing? Als deze oorlog in Korea, zolang hij op beperkte schaal gevoerd wordt, dan door geen van beide partgen kan worden ge wonnen, is het duidelgk dat er getracht moet worden, voordat er een niet te weer stane drang ontstaat hem uit te breiden, l langs diplomatieke weg een mogelijkheid te zoeken om tot vrede te komen. De N.- Koreaanse poging daartoe kan men ge voeglijk negeren. In dit voorstel aan de Ver. Naties gebruikt de Noord-Koreaanse regering zulk een uitdagende toon jegens Amerika, dat dit alleen al voldoende is om het ter zgde te leggen. Maar bovendien eist het voorstel terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea, wat alleen Rusland in de kaart zou spelen en waar schijnlijk Korea een satelliet van Moskou maken. Niet voor niets was het voorstel in de Russische taal gesteld, het ademde ook een Russische geest. Niet bij de Noord-Ko- reanen en niet bg de Russen ligt echter de sleutel tot de vrede wel te Peking en Washington. Reeds lang zijn het niet meer de Noord-Koreanen zelf, die de oorlog in Korea voeren, maar de Chinezen. Er moet dus te Peking onderzocht worden of men daar bereid is op aannemelijke voorwaar- dden de strijd te beëindigen. Het ontslag van MacArthur heeft de atmosfeer wel zover gezuiverd, dat men van de Ver. Na ties uit een dergelgk onderzoek kan ver richten of door bemiddeling van India, of door die der Arabische en Aziatische sta ten. Er komt ook nog een verklaring van Amerika, namens de veertien landen, wel ke aan de actie in Korea deelnemen, over het doel dezer actie. Misschien zal Peking zich dan bereid verklaren tot besprekingen, maar de vraag is op welke basis. Onze samenwerking. Eind April zullen Britse en Nederlandse strijdkrachten, te land, ter zee en in de lucht onder leiding van de commandant der zeemacht in Ne derland, Schout bg Nacht C. W. Slot, een driedaagse gecombineerde oefening hou den. Financieel wanbeheer? Boeken en be scheiden van de Provinciale Groninger bla- gersvakcentrale werden in beslag genomen en de administrateur werd gearresteerd, verdacht van fraude of financieel wanbe heer. Twintigjarig meisje door stroom gedood. Te Delden heeft zich een dodelgk ongeluk voorgedaan, toen het 20-jarige meisje R. B., wonende in de Marktstraat bezig was met een stofzuiger. Terwgl zij zich naar de kraan begaf om te drinken en daarbij de stofzuiger vasthield, kreeg zij de elec- trische stroom door haar lichaam, waar schijnlijk doordat de stofzuiger defect was. Een toesnellende buurman wist het meisje van de kraan los te trekken en kreeg hier bij zelf ook een hevige schok. Een dok ter, die terstond te hulp geroepen werd, deed langdurige pogingen door kunstmati ge ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, maar dit mocht niet baten. Vier cent per vierde kind per dag meer. De regering stelt de Tweede Kamer voor de kinderbijslag van het vierde kind af met vier cent per dag te verhogen. Dit voorstel vloeit voort uit de met Januari ingevoerde huurverhogingen, waarvoor de belasting verlaging, die tegelijkertijd is ingevoerd, in een aantal gevallen geen voldoende com pensatie heeft geboden. Laffe moord. Om zijn portefeuille met acht duizend gulden in het bezit te krij gen, heeft een laffe moordenaar om vier uur Woensdagmorgen de 49-jarige veehou der Melis van Krieken met een revolver doodgeschoten. Werk aan de winkel. Brandweerlieden, te rugkerend van een kegelconcours, hebben na hun spel moeten werken toen zij ’s nachts door Diepenheim (Ov.) komend en passant brand zagen uitbreken in een schuur. Personeel stal koper. Op het terrein van de uitbreidingswerkzaamheden van het Ne derlands studentensanatorium te Laren is een grote 'Ki partij van 3000 meter koperen pijp, beho rende aan de firma Van der Ghijs te Am sterdam, bleek namelijk ca. 1500 meter verdwenen. Verdacht van deze diefstal zgn vijf leden van het personeel van genoemde firma gearresteerd. Toch terecht. Een fles met een briefje, 5 October 1940 te Torry bij Aberdeen, Schot land in zee gegooid, ie dezer dagen op Texel gevonden. ren. Offervaardig Vorden. Drie Zondagen ach tereen werden in de collectezakjes tijdens j de dienst in de Ned. Herv. Kerk belang- l rijke giften aangetroffen, de eerste was groot f 3000, de tweede f 5000 en nu zat er in het zakje weer een gift van f 1000. Verlaging winstmarge op schoenen? Tus sen het directoraat-generaal van de pry- uit het feit, dat het haar voorstel over de I vrede met Japan aan alle deelnemers aan de oorlog tegen dat land deed toekomen, I maar niet naar Peking zond, doch aan Tsjang Kai Sjek op Formosa, dus natio nalistisch China. Over Formosa wil Amerika evenmin over- leg met Peking, aan dat eiland is een j aparte rol toebedeeld als schakel in de Amerikaanse verdedigingsgordel in het Verre Oosten. Zoals bekend neemt Engeland en ook menig ander West-Europees land een zen, de schoenindustrie en de detailhandel andere houding ten opzichte van deze in schoenen is al enige tijd overleg gaande vraagstukken aan, zy aanvaardden de com-om te komen tot een prijsvermindering van munistischa regering reeds als da wettige j het schoeisel. REGIONALE OMROEP NOORD 188 Meter. Tüsdei 24 April: 18.45- 19. Litterair kwartier. Fokke Sierk- sma bespreekt de roman „Hessel Yp- ma” van P. Akkerman. 19.0220. Fryske ütstjüring. 19.02-19.15. Stimmen üt eigen formidden. De hear J. Munniks, amtner fan 'e Pla- nologyske tsjinst, forfeit ngsgjirrige dingen oer de jacht yn Fryslên. 19.1519.45. „De iere Maitiid op Skier- müntseach”, in klankbyld-reportaezje fan S. J. van der Molen en Siebe Veen- stra. 19.4520. Taspraek fan Ds. D. van Dflk to Grins. De Psalmen, foaröf en nei wurde songen troch Kees Deenik mei bigelieding fan it Grinzer stryk- kwartet.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1