E 'll Martinytoer door Nederland Invloed van het Communisme afgenomen. DE Coöperative Suvelyndustry nimt yn Fryslün in tige. wichtich plak yn, dat litte de feiten sjen. Fan de likernóch hün- dert suvelfabriken binne 77 yn it Éoun fan Cooperative Suvelfabriken forienige en dat seit al folie. Trochinoar forwurkje dy fa briken sahwat 9 miljoen kilo molke, hwant de totale kwantiteit wie yn it léste for- slachjier (Maeye 1949-’5O) 702.649.115 kilo. Dêrmei is wer birikt it peil fan ’36-’37 en it jier hwat nou strakaensens wer oan ’e ein is, sil in fierdere forheging sjen litte, dat stiet wol fêst. Hjir is it wurd op syn plak: „En de boer, hy ploegde voort”. 47e Jaargang No. 31 Dinsdag 24 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward üs hjoed to sizzen S Fan de nog ten. Vetschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) rd ond wij nde or- tijd me AbonnementsprUs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent pet m.m, Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad Hoe is de wereldsituatie De president bezuren.” «T T I dan Tj. de J. Ondanks bezetting. Ofschoon Oostenrijk voor een deel door de Russen bezet la, heeft het communisme In dit land nimmer vaste voet kunnen kry- Een derde fronst het hoofd, beweert: „Licht dat de toekomst ons straks leert Of hij de zaak verbruide. Dan wel of dit voldongen feit, Een houding van toegeeflijkheid En aarzelen inluidde.” De ander meent: ,,’t Besluit was wjjs, Verdraagzaamheid tot elke prijs, Hij maakte wilde sprongen. Ziet ’t oorlogvoeren als een sport, Dat is gevaarlijk en zo wordt Nooit een conflict bedwongen.” ooy, i en den. iaal k U be- ver- niet laar Anderhalf Jaar voor man met 63 meisjes. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde de 24-jarige H. L. B. wegens huwelijks- zwendel en oplichting tot anderhalf jaar. H. L. B. had er niet minder dan 53 ver loofdes op na gehouden, bij wie hij als K. L. M.piloot en jachtvlieger poseerde. Hij had hun verscheidene honderden guldens ont futseld. Thuis zaten zijn vrouw en kinderen onwetend van dit alles. Geen bloemetje maar plaquette. Op 5 Mei zullen alle auto’s op de toegangswegen van Alkmaar, Haarlem, Purmerend, Den Helder en Velsen worden aangehouden om de rijders een plaquette te laten kopen van de Stichting 1940-’45. ete- zen- U? Vil- ang lem I in d?" van ■lijk wel nu ken ai." uit Sen zijn wel te als eet len ige ing. s. JM. en it iene sawol as it oare is krap en ek navenant de molkpriis djür. De tiid, dat de boer in hiele prliskrante fan foermiddels krige, mei lynkoeke, grounnüt en soya boppe-oan is noch net to sjen. De tiid fan amers fol moal is de jongere boe ren allinnich üt har jongesjierren bikend. It is nou al jierren in bytsje rgearings- foer fan bipaelde gearstalling en oars bi- ten, jirapelfezels en sa mear. Soe it foer goed en rom wêze, dan soe men jit hiel oare produksjesifers toane kinne. Hoe hurd dat herstel yn it greidebidriuw syn bislach kri ge hat, blykt wol üt de sifers fan de léste fiif jier. Yn ’45-’46 sleten wy op 418 mil joen, yn '46-’47 op 480 miljoen, yn ’47-’48 al op 494 miljoen en doe krigen wy de guit to pakken. Yn ’48-’49 wie it 611 miljoen en nou yn '49-’5O is it 702 miljoen warden. Fiif jier fan oarloch en aloan sakjen, fiif jier fan frede en aloan stigen. De winst is, dat it fet, dat yn ’39-’4O hjir 3.67 wie, nou yn ’49-’50 op 3.92 komd is. Dat mak- ket in forskil fan 0.25 pet. fet, dat is mear as 1.5 miljoen kilo büter, allinnich hjir yn Fryslên. Dizze féforbettering levert dus alle jierren by itselde wurk en itselde tal fé in mear- dere opbringst fan 5 millioen goune op. Dat is de swide frucht fan it fokkerswurk, dat sa’n greate bilangstelling hat en hftldt by de Fryske greidboer. It Stamboeks- wurk hat in njje opbloei krige en mei troch de greate nationale en yntemationale bi langstelling foar hwat hjir dien en bean wurdt, sit de gong der forgoed yn. It kin net üntkend wurde, dat de K. I. ta dizze stjit yn de fetforheging in bilangrike by- drage levere hat. Hiel hwat kfl komme der. troch ta in folie bettere prestaesje. It is ntjsgjirrich ris nei to gean hoe’t it yn dizze hoeke mei de Coöp. fabriken gien is. Alderearst de gouden jubilaris fan forline jier, de Warkumer Coöperaesje. Dy stie yn ’48 op 15 miljoen en yn ’50 op 20 mil joen. En dêrmei is it de kampioen fan alle cooperative suvelfabriken yn üs provinsje. Wol sit Burgum him tlcht op ’e hakken, mar it skeelt jit 200.000 kilo. Wytmarsum is fan 6 miljoen yn dizze aside twa jier Mac Arthur zelf: „Voordat ik ga, Zeg ik ’t Cornells Tromp zacht na: „Ik kan verbeten vechten, Een koene opdracht zal vervuld, Maar ook mU ontbreekt het geduld Voorzichtig, koel, te rechten.” PIET. MAC ARTHUR. Mac Arthur is aan kant gezet! De één zegt: „Het is ver van net Deez’ man naar huis te sturen. Wie stond zo in Korea pal? ’t Ontslag - geloof ’t maar vast - het zal Dy’t troch de deugd gjin oansjen het, Troch it jild krijt hy it siker net. Begin Mei een defensle-nota. Begin Mei is bij de Tweede Kamer de indiening te ver wachten van een defensie-nota. Voor de aanvang van de debatten zal de nieuwe ml- T ATEN wy eens nagaan, wat hiervan de gen. Zelfs in de Russische zóne hebben de prtrrza o Ir 4c T244 Aa xrzsv* 1^4 arrive n-nn rlin 4v\ I dfirrt Wlini otd alaaVifc R not iron dn citnw wi aw 1945 kort na het einde van de tweede we reldoorlog in verscheidene landen gehou den werden, wisten de communisten vele arbeiders te winnen voor hun programma, dat in vr(j algemene termen gesteld was, terwijl zy bovendien profijt trokken van het feit, dat zij by het verzet tegen de Nazi’s zo’n belangrijke rol gespeeld hadden, waardoor zij de sympathie van een groot deel der bevolking wonnen. Sedert die tijd is hun invloed echter gestadig afgenomen. Bij de Kamerverkiezingen, die in 1946 in een vijftal Laender in West-Duitsland ge houden werden, wisten de communistische candldaten 1.250.000 stemmen op zich te verenigen. In 1950 echter bleken de berich ten over de Russische onderdrukklngsme- thoden in de Oosteltfke zóne, de politieke ontvoeringen en de dwangarbeiderskampen hun uitwerking niet te hebben gemist, waardoor de communisten in dezelfde Laender een half millioen stemmen verlo ren. Bovendien hadden zij omstreeks die tijd vrijwel al hun invloed in de vrije vak verenigingen verspeeld en tot overmaat van ramp sloten in ’t Ruhrgebied, van ouds een communistisch bolwerk, steeds meer com munisten zich aan bij een Titoïstische par tij, die door Joseph Schappe geleid wordt. In Zweden werden in 1950 verkiezingen voor de Provinciale Staten gehouden. Bij de verkiezingen in 1946 hadden de com munisten 372.000 stemmen en 107 zetels verworven. In 1950 daalde het aantal stem men tot 187.000 en bezetten zy nog slechts 27 zetels. Ook in de vakbeweging Is him invloed aanzienlek geslonken. Er zijn in Zweden in totaal 9800 plaatselijke vakver enigingen. In 1948 hadden de communisten in 600 van deze vakverenigingen een of meer bestuursfuncties, wat op zichzelf al niet zo buitengewoon was. In 1950 echter hadden zij nog slechts zitting in het be stuur van een 100-tal vakverenigingen en ook nu worden er nog steeds communisti sche bestuursleden „gewipt”. Kraampakketten afgeschaft. De verstrek king van het zogenaamde kraampakket aan verplicht en vrijwillig verzekerden voor rekening van de algemene ziekenfondsen is vervallen. Voor de ontheemden. Te Schoorl (N.-H.) is een tehuis voor ontheemden geopend, waar vijftien bejaarde personen, meest Russen en Hongaren, een gastvrij onderdak en een onbezorgde levensavond vinden door toedoen van de Doopsgezinde en de Re monstrantse broederschap. De oudste der ontheemden, een 89-jarig Litaus vrouwtje, verrichte de openingsplechtigheid. Volgens Slavisch gebruik werden eerst brood en zout het huis binnengedragen. Ofschoon de communistische agressie In de afgelopen maanden In Korea, Tibet en vele gebieden in Z.O. Azië een nieuw hoogtepunt bereikt heeft, valt het niet te loochenen dat de volgelingen van Stalin in al die landen, die waarlijk vrjj genoemd kunnen worden, zware nederlagen hebben moeten incasseren. Niet alleen hebben de communisten by alle vrye verkiezingen veel stemmen verloren, doch daarenboven by de arbeiders aanzleniyk aan gezag en prestige ingeboet. lidmaatschap van deze organisatie op U zeggen en toe te treden tot de Intematlo nale Federatie van Vrije Vakverenigingen, Op de onlangs gehouden vergadering der Inter-Amerikaanse arbeidersorganisatie, waarin 17.000.000 arbeiders van de anti communistische vrye en democratische vakbonden in een twintigtal landen ver enigd zyn, bleek zonneklaar, dat de com munistische invloed in de Midden- en Zuid- Amerikaanse vakbeweging vrijwel te ver waarlozen is. De pogingen van de commu nisten en de aanhangers van Peron om deze onderafdeling van de Internationale Confederatie van Vrije Vakbonden in Mexico City te liquideren, liepen op een grandioze mislukking uit. Nederlaag op nederlaag. In de Verenigde Staten hebben de commu nisten de ene nederlaag na de andere ge leden. De communistische vakverenigingen, die onlangs door het CIO werden geroyeerd zagen hun ledental schrikbarend teruglo pen. Dat van de Verenigde Arbeiders in de Electriclteitsbedryven daalde van 600.000 tot minder dan 100.000, terwyi hun con currente, een onlangs opgerichte organi satie, die tot het CIO is toegetreden, thans reeds 400.000 leden telt. De leiders van de onder communistische in vloed staande Progressieve Party - mannen als Henry Wallace, O. John Rogge, Leo Isacson en Eugene zyn uit deze partij getreden en hebben heftig gefulmineerd te gen het anti-democratische en imperialis tische streven van de communisten, die in deze party de teugels in handen hebben. In de Staat New York, het voornaamste bolwerk van de communisten, verloren zy by de verkiezingen In 1950 meer dan de helft van hun aanhangers. De communis tische „Daily Worker” heeft bekend ge maakt, dat dit orgaan nog slechts een op lage van 14000 exemplaren heeft en dat, indien er niet onmiddeliyk grote sommen geld ter beschikking gesteld worden, het blad niet langer zal kunnen verschynen. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat de communisten in alle vrye landen, waar werkelijk vrijheid en geen tyrannle heerst, aan de verliezende hand zijn. Dat is dan cok de reden, waarom de communisten het Ijzeren Gordyn niet ophalen en aangewe zen zyn op agressie, sabotage en onder grondse actie. Zy weten zelf veel te goed, dat zij in een vry en democratisch land geen schyn van kans maken. op 8.3 miljoen komd. Easterein fan 6.5 op 8.7 miljoen. Wommels fan 6.5 op 8.8 mil joen. Heech, dat lêstendeis de gouden jubi laris wie, fan 6.9 op 8.7 miljoen. Surch fan 4.4 op 5.6 miljoen. Easthlm fan 5.1 op 6.5 miljoen. Fierder de Südwesthoeke yn, Koudum fan 4.5 op 6.3 miljoen en Himme- lom fan 6.2 op 8.4. De iene hwat minder, de oare hwat mear, litte dizze sifers üs sjen, dat der sahwat in tredde part molke bykomd is. De fabryk fan Tsjom bringt it seis ta fjirtich persint forheging, fan 6 op 8.4 miljoen. Dizze mol ke hat yn it êfroune jier ek in skoandere prils yn it laedtsje brocht. In bidrach fan 150 miljoen goune kaem hjirtroch ünder de minsken. Yn ’33-’34 wie dit inkeld 32 mil joen goune. En dy’t nou fierder wit fan forhdldingen moat hjir ris neist sette, hwat üt oare boamen komd is. Dy sil jit- teris sjen, hoe great de bitsjutting is fan dizze primaire bisteansgroun fan it Fryske folk. Aloan fait it üs op, hoe party minsken >pa’n bytsje bigryp hawwe fan de oer- greate bitsjutting fan dizze 20.000 bidriu- wen en jit mear fan de kwesje, oft dizze bidriuwen in priis meitsje kinne, dy’t reed- lik is. Dan bigrypt men ek eat fan de bi tsjutting fan de striid om de molkpriis en it algemien Fryske bilang hwat dêrmei forboun is. Fryslêns ekonomysk bistean leit foar in tige great part yn dit flak. Dêrtroch is it in saek fan reedlikens en soun forstün om dizze bidriuwen en har si- tuaesje goed yn it each to hélden. Sa as de minen in grounslach binne fan Süd-Lim- boarch’s bistean, sa as de haven de alge- miene bilangstelling hat fan alle Rotter dammers, sa heart ek eltse Fries to wit ten en to achtsjen hwat foar de boeren earst, mar fierder foar alle biwenners is, de ekonomyske en finansjele grounslach fan har bistean. De boer hij ploegde voort. en wy hoopje, dat, al hoe min it foarjier fan ein gien is, dat hja in goede simmer meitsje sille. Dat is üs mienskiplik bilang. Van de sigaren voor dr. Drees. De heer Johan Bodegraven van de N. C. R. V. illus treerde hoe nationaal er is „ingehaakt” met het volgende voorbeeld: op het grote VARA-zomerfeest van verleden jaar had de VARA-afdeling Meerkerk een kistje si garen meegebracht voor dr. Drees. In de drukte der tienduizenden feestgangers slaagde men er echter niet in, de minister- niste1', Ir. Staf, op deze wyze een „uiteen- president te vinden en het kistje ging te- zettlng-vooraf” over zyn plannen geven rug naar Meerkerk. Daar heeft men het op een goede dag verkocht de opbrengst, 21 gulden, werd bestemd voor de Haak-ln- actie van de N. C. R. V. ten bate van de kankerbestryding. Manus Oly bekent. Manus Oly, die op 1 April wederom werd gearresteerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd van een lange reeks inbraken. Een medeplichtige is dezer dagen aangehouden. De laatste heeft eveneens bekend. Hy is voor de Officier van Justitie te Alkmaar geleid. Op 30 April 1 postbestelling. Op de ver jaardag van Koningin Juliana op 30 April zal in het gehele land slechts één postbe stelling worden uitgevoerd, welke zich ook tot de buitenwyken zal uitstrekken. Om het dure kopje koffie. Na de twee in woners van Baam is nu ook een Engwie- rumer voor de draad gekomen met een vervangingsmiddel voor koffie, dat hy de naam „sub-coffee” heeft gegeven. De kost- prys voor dit product zou zeer laag kunnen zijn en de natuurlijke grondstoffen zijn ook in oorlogstyd in Nederland voorhanden. Mogeiyk, dat we dus straks bij een kopje „Engwierumer troost” zullen zitten. Ruim zeven ton voor Haak-in. Het bedrag dat door de Haak-in-actie voor de kanker bestryding wordt byeengebracht, bleek Donderdagavond reeds tot ruim zeven ton te zyn gestegen. Net allinnich is de kwantiteit wer aerdich op peil komd, ek in oar sifer docht üs tige goed. Hwant it tal mingels wie yn ’36-’37 ek al heech, mar hoe stiet it mei it fet- gehalte? Dat is sünt dy fyftjin jier fan 3.55 oproun ta 3.92 pet. en as alle tekens üs net forrifelje, komt yn koarte tiid it greate momint, dat it Boun bikend meitsje kin, dat de FJOUWER persint fet birikt is. Dat is noch in kwesje fan ien of twa jier. Nou al is de fetprodukty fan alle mol ke yn Fryslün heger as hja ea west hat. It is billik hjir efkes by stil to stean, hwant dizze skoandere risseFaten binne net birikt mei in maximum oan helpmiddels, sa as dy foar de oarloch de boer ta syn fol- dwaen hie. De trye bilangrike dingen hjlr- foar binne arbeiders, foer en kunstmest Vernietiging van auto bevolen. De kan tonrechter heeft de 68-jarige expediteur D. veroordeeld tot f 10 boete en verbeurdver klaring van zyn wagen. Tevens gaf de kan tonrechter bevel tot vernietiging van deze vrachtauto, die op 21 Febr. door de politie was aangehouden. By het onderzoek was gebleken, dat de wagen geheel verwaar loosd en niet meer te repareren was. De dure tyd. Gedurende het eerste kwar taal van 1951 hebben de Nederlandse spaar ders 28 millioen gulden meer opgenomen dan ingelegd. Uit Roemenië verdreven. Tien Nederlan ders moesten, zonder opgaaf van reden, Roemenië verlaten, met achterlating van byna al hun bezittingen. Arbeid adelt. Op Tweede Pinksterdag zul. len er in alle kerken diensten worden ge houden, handelend over de zegen van de arbeid. Speling der natuur. Op een pluimveebe- drijf te Huisseling (N.B.) is een kuiken met drie poten uitgebroed. Het diertje is kerngezond. Tegen de lamp. Te Winschoten is een 14- jarige jongen geverbaliseerd toen hy lom pen aan zyn patroon wilde verkopen, die hy enige dagen tevoren van die patroon had gestolen. Plassen groeien vol. B. en W. van Giet hoorn hebben de raad om geld gevraagd om een bedreiging van Giethoorns recre- atie-oorden te bestryden: de plassen drei gen vol te groeien met waterplanten. Dierenbescherming. Een slager te Beerta is geverbaliseerd, omdat hy een varken van 1.66 meter vervoerde in een kist van 1.24 meter. oorzaak is. By de verkiezingen, die in I communisten slechts 5 pct. van de stemmen gekregen, niettegenstaande de aanwezig heid van sterke afdelingen van het Rode Leger. De vakverenigingen die zich in Oc tober j.l. krachtig verzetten tegen het stre-I ven van de communisten, die er op uit wa ren zich door een politieke staking van de regering meester te maken, hebben onver- wyid tegenmaatregelen genomen, met het gevolg, dat vele communistische leden ge royeerd zyn, omdat zy geweigerd hebben de bevelen van hun vakbondsleiders op te volgen. In België kregen de communisten by de verkiezingen van 1949 376.000 stemmen. In 1950 daalde het aantal op hen uitge brachte stemmen tot 234.000. In Canada kregen de communisten in 1945 106.000 stemmen, maar in 1949 verwierven zy nog slechts 39000 stemmen en in de vakbonden hebben zy dan ook vrywel niets meer in te brengen. In 1946 leek het een ogenblik of de com munisten de leiding zouden krygen in de Finse Bond van vakverenigingen, maar toen kwamen de Finse arbeiders in het ge weer en begonnen in alle fabrieken en vak bonden een felle, anti-communistische ac tie. Vele plaatselijke vakbonden kozen een nieuw bestuur, waarin de communisten weinig of geen invloed hadden en de SAK de voornaamste Finse vakcentrale trok zich terug uit de onder communis tische invloed staande Wereldvakbond. Ook de IJslandse vakcentrale besloot het Verlies In Frankrijk. Maar hoe is de toestand in Frankrijk, waar de communisten altyd veel invloed gehad hebben? Het bestuur van de com munistische party aldaar heeft zelf toege geven, dat de party in de afgelopen twee jaar ongeveer 120.000 leden verloren heeft. In werkeiykheid liep het ledental nog meer terug. L’Humanité, het communis tische partyorgaan, heeft nog slechts een oplage van 212.000 exemplaren (in 1946 600.000 exemplaren). Ook met de celvorming in de fabrieken gaat het de communisten niet Voor de wind. Zy hebben openlijk toegegeven, dat zij sinds 1947 in Parijs 314, in Marseille 356, in Toulouse 100 en in St. Etienne 104 van dergelijke cellen hebben moeten ont binden. Bij de Algemene Vakcentrale, die eenmaal bijna 6.000.000 leden telde, zyn nu nog slechts 2.000.000 arbeiders aangeslo ten. Ondanks het feit, dat de communisten in de afgelopen maanden alles op alles gezet hebben om het transport en de fabricage van wapens voor de verdediging van de vrijheid van West-Europa te verhinderen en te saboteren, hebben de havenarbeiders in de Franse en Italiaanse havens bijna 100.000 ton wapenmateriaal uit Amerika gelost, zonder zich van de communistische propaganda ook maar iets aan te trek ken. In de Franse wapenfabrieken, die nu weer tanks, machinegeweren, bazoekas, kanon nen, lichte wapens, mynen en munitie ver vaardigen, heeft zich vrywel geen enkele moeilijkheid voorgedaan. De communisti sche actie liep op een fiasco uit, omdat het partybestuur geen rekening had gehouden met de vaderlandsliefde en de vryheidszin van de arbeiders. In Italië zyn in het afgelopen jaar ook de laatste niet-communistische vakvereni- gingsleden uit de communistische vakcen trale getreden. Deze vakcentrale, waarbij destyds 5.000.000 arbeiders waren aange sloten, telt 'thans nog slechts 2.000.000 leden. Het bedanken van verschillende communis tische afgevaardigden, die van oordeel zijn dat alle Italianen zich teweer moeten stel len, wanneer Italië door een vreemde mo gendheid, Rusland niet uitgezonderd, zou worden aangevallen, heeft in de commu nistische wereld veel opschudding verwekt. J. H. Oldenbroek, de Secretaris-Generaal van de Internationale Federatie van Vrije Vakverenigingen, heeft voorspeld, dat het nog voor ’t eind van 1951 met de alles overheersende communistische invloed in de Franse en Italiaanse vakbonden gedaan zal zyn. aan de leden van de volksvertegenwoordi ging. Geen extra toewyzlng krachtvoer. Hoewel de regering beseft dat door het natte voor jaar de toestand moeilijk is, is de veevoe- dervoorziening zo moeiiyk dat men de be staande voorraad niet durft aanspreken voor een extra toewijzing. BedryfsongevaL De 47-jarige landbouwer M. van Hecke te Westdorpe werd gedood, toen een door hem bestuurde tractor in een greppel omsloeg en hy daaronder be kneld geraakte. Excelsior. Een zeug van de veehouder H. Toering te Echten heeft negentien biggen ter wereld gebracht. Deze zeug heeft nu in vyf achtereenvolgende keren 75 big gen geworpen, resp. dertien, twaalf, vyftien zestien en negentien. Een belangryke gift. De president van de Nederlandse Spoorwegen heeft een cheque van f 23500 overhandigd aan het hoofdbe stuur van de Stichting 1940-’45. Dit geld is door het spoorwegpersoneel byeenge bracht uit de uitkering, die dit personeel omstreeks de jaarwisseling heeft ontvan gen. Allemaal nest. De aanvoer van „nest” (kleine visjes voor fabricage van vismeel) in de haven van Lemmer is dit jaar al gro ter dan die van 1949 en 1950 samen. Het moeiiyke vak. In Apeldoorn is een i babysitter die, omdat de benedenburen het gas afsloten en hij toch pap moest koken, de politie om assistentie vroeg bij het open doen de trap afgerold. Hy moest met een lichte hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Twee boerderyen in vlammen. Op twee verschillende plaatsen in Friesland zyn Vrydagmorgen kapitale boerderyen in vlammen opgegaan. De ene was die van de heer Hiemstra te Sybrandahuis hy Dok- kum. Acht koeien en een stier kwamen by de brand om. De tweede was de grote boerdery van de heer Tiesinga te Ooster- wolde. In beide gevallen moet de brand ont staan zyn, doordat kinderen met vuur speelden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Drie in één keer. Drie van de twaalf kin deren van de familie Korsten te Kruisstraat (N.-Br.) traden dezer dagen tegeiyk in het huweiyk. Byzonder soort influenza? In Amersfoort lyden op het ogenblik enige honderden kin deren aan een ogenschyniyk vreemdsoorti ge ziekte. Enige weken geleden openbaar de zich deze ziekte het eerst op een lagere school te Amersfoort, waar zowel kinderen als onderwyzers er de dupe van werden. Het aantal absenten op deze school steeg tengevolge van deze ziekte tot zelfs meer dan honderd. De verschynselen zijn o.m. koorts, onpasseiykheid, hoofdpyn, styfheid in de benen en ook wel in de nek en schou dergewrichten. In veel gevallen gaat de ziekte gepaard met niezen en licht ontsto ken ogen. Vreemde vergissing. Een boer uit de büurt van Steenwqk had van de veearts een drankje gekregen voor zyn koe die ziek was. Maar de boer was zelf ook niet lekker en hy kreeg dus van de dokter een flesje medicynen. U begrypt het al: de man dronk per vergissing van het goedje, dat voor de viervoeter bestemd was. En dat lag hem zo zwaar op de maag, zodat er een nieuw drankje van de dokter moest komen Een myipaal. De Intercommunale Water leiding, gebied Leeuwarden heeft een myi- paal in haar bedryf bereikt, doordat de 60.000ste aansluiting op haar waterleiding net tot stand is gekomen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1