11 Communistisch China roert de grote trom DE kwestie der Australische landsverde- diging hoüdt verband met de plannen der Ver. Staten om met Australië en N.- Zeeland een verdrag van wederzijdse bij stand te sluiten. De beide laatstgenoemde landen zijn sterk daarvoor. Vooral nu Was hington Japan weer op de been wil helpen, dat als het de vrije hand wordt gelaten, weer zo’n formidabele macht in de Stille Zuidzee kan worden, willen zij de rugge steun van Amerika. De Amerikanen wen sen uiteraard, dat hun partners zich ech ter zelf ook zo sterk mogelijk zullen ma ken. Waar overigens zowel Washington als Australië en Nieuw Zeeland een dergelijk verdrag willen, bieden de onderhandelingen daarover alle kans op succes. Veel moeiiy- ker staat het met het vredesverdrag met Japan zelf, waartoe Washington ook zo spoedig mogelijk, al of niet met Ruslands medewerking, wenst te komen. De Russen kennen echter in de diplomatie blijkbaar het woord „spoed” niet, dat blijkt wel uit de door Nederland Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA B o 1 s w a r d Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen van Laatste Berichten Slakkengang van de agenda-conferentie De Persische olie in het geding Engeland moet weten wat het wil 47 No. 34 Vrijdag 4 Mei ïUöl Bolswards Nieuwsblad s en btg. Lar en reb ot- ek. an an ir. P- ke ie er ie ir van de V. N. in Lake Success beoordeelde men het Chinese offensief in Korea eigen lek al even somber als Mac Arthurs ent housiaste ontvangst in de Ver. Staten, bei de verhoogden de spanning in de wereld. We stipten hierboven al even de kwestie van de Perzische olie aan. Nu het Perzische parlement werkeiek besloten heeft tot onmiddellijke nationali satie van alle olie-installaties, o.a. die van de Anglo-Iranian de petroleummaat- schappij waarbjj de Engelse staat is be trokken is ook daar in het Midden Oos ten een ernstige situatie ontstaan. De En gelse oliemaatschappij en de Engelse rege ring hebben tegen de nationalisatie gepro testeerd, maar de nieuwe Perzische pre mier, Moessadeg, is een vurig nationalist, zodat alle protesten niets zullen helpen. Zullen de Engelsen zich dan metterdaad tegen de nationalisatie verzetten of er zich bij neerleggen? Het eerste lijkt uiterst ge vaarlek, omdat er, waar Rusland de buur van Perzië is, alweer zoiets als een Korea- kwestie zou kunnen ontstaan; en het twee de is niet prettig, omdat de Russen nu al eisen, dat ook zij een deel zullen krijgen Tosari: dierenschip. Honderden dieren uit Abesslnië zijn Dinsdagmorgen aan boord van het motorschip Tosari van de Kon. Rotterdamse Lloyd in Nederland aangeko men. Het betreft 435 apen, drie leeuwen, drie hyena's, een luipaard, drie antilopen, twee jakhalzen, dertig hoorndragers, vier schildpadden en ruim 400 vogels. De heer B. van der Hoeven, Nederlands dierenvanger, heeft hen van Abessinië naar Rotterdam vergezeld. Hege plannen, leech de pong, Siz: Ik kin fleane, mar ik bin to jong. isai .sma rerd. en irik, r te en >uw. van 951. en je- hl 10- Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) itg. ■ar- kje Jr-, rts >1- n- Vel- ard, en stra Fer- lan- s te irra. en Vin- cht- relle erna sf- sb- lU- en ik u, m ti et in en at 951. uls- te Dtfk An- ma. en jer- ■ina ter- )51. ’•m- aas ’ga. ler en He- tra COMMUNISTEN OP HET,GOT.AND GEARRESTEERD. De Duitse politie heeft op Helgoland 21 jonge communisten gearresteerd, die daar clandestien aan land waren gegaan. De politie stelt een onderzoek in naar de be richten, dat er nog drie vissersboten met communisten onderweg zijn naar het eiland. De agenten, die reeds op Helgoland zijn, zullen him eventueel beletten voet aan wal te zetten. vloog. Het linnen bouwsel brandde plotse ling als een fakkel en de exploitant en zijn vrouw, die beiden bezig waren met bak ken, geraakten in brand. Zij werden ern stig aan armen en benen verwond en naar een ziekenhuis vervoerd nadat omstanders er in geslaagd waren de vlammen te do ven. DEFILE VOOR H. M. DE KONINGIN OP PALEIS SOESTDIJK. Een deputatie jonge mijnwerkers bieden de Koningin een geschenk aan. Geheel links de Prinsesjes Margriet en Irene en Z. K. H. Prins Bernhard. van de producten van de genationaliseerde Perzische petroleum-industrie. Het gehele geval biedt trouwens de Russen een rijke bron voor intriges en kenners van de Russische methoden en Perzische toe standen beweren dat de aankomst wan de Rus Nicolas Pamelsow in Perzië weinig goeds belooft. Hij schijnt een specialist in het veroorzaken van onlusten te zijn. Pa melsow zal trouwens ook Moessadeg, die behalve nationalist, ook fel anti-communis- tisch is, niet welkom zijn. Een verminde ring van de Perzische petroleumleveranties aan het Westen zou niet alleen strategisch nadeel voor dat Westen zijn, maar ook Engeland economisch treffen, omdat het minder van dit product op de internationale markt zou kunnen brengen. En dat, terwijl het zelf steeds grotere moeilijkheden met het be trekken van grondstoffen voor zjjn indus trie ontmoet. Zoals bekend, was dit laatste een der redenen van de bittere aanval die de afgetreden Engelse minister Bevan op de Amerikaanse regering deed. Hij beschul digde er de Amerikanen van zoveel moge lijk grondstoffen op te kopen, waardoor de Engelse industrie in moeilijkheden kwam. De Amerikanen hebben ter geruststelling van de W.-Europese naties nu een onder handelaar naar Europa gestuurd om te be raadslagen over een billijke verdeling de zer grondstoffen. Maar dat doet niets af aan het feit, dat een defensieraming van 60 milliard dollar zoals Truman voor het nieuwe begrotingsjaar op zijn pro gramma heeft een sterke zuiging op de grondstoffenmarkt moet blijven oefenen. Dat zal gaandeweg nog wel blijken, even als het feit, dat Bevans verzet tegen de bewapeningsvoorstellen der Engelse rege ring, en dat van enige andere figuren uit de Britse politieke en vakverenigingskrin- gen met de tijd verder om zich heen zal grijpen. Intussen is 60 milliard dollar een enorme som en als de Amerikaanse rege ring zegt, dat zij dit bedrag nodig heeft ter verkrijging van de middelen om, als de nood aan de man komt het centrum der agressie te treffen, dan mogen wij hier in het Westen al eens wat zenuwachtig worden door al de spanningen van het ogenblik, ook in en rond het Kremlin heeft men vermoedeiyk wel zenuwen. Gemeente-ontvanger had meer op zijn kerf stok. Zoals bekend werd de Groninger ge meente-ontvanger D. E. Pieters enige tijd geleden op last van de officier van justitie gearresteerd in verband met de fraude met gelden, die de illegaliteit toebehoorden. P. werd er van verdacht deze gelden te heb ben verduisterd. Tijdens het door de rijks- recherche ingestelde onderzoek in deze zaak is een nieuwe fraude ontdekt. Deze zou ook door P. zijn gepleegd. Het betreft mal versaties met gelden uit de gemeentekas van Haren. Abonnementsprijs; 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs] 10 cent per m.m. Giro 87926 Vrachtauto chauffeur randde lifsters aan. De Rotterdamse kinderpolitie is bezig met een onderzoek naar de gedragingen van een vrachtautochauffeur, die blijkbaar tal van jonge vrouwen en meisjes, die met hem liften, op schandelijke wijze behan delde. Oudste Nederlander overleden. De oudste Inwoner van Nederland, opa Jans Reiling te Drouwenermond, is dezer dagen op 104- jarlge leeftijd overleden. agenda-conferentie te Parijs, waar men, ondanks concessies van het Westen niets opschiet en reeds over de mogelijkheid van een breuk wordt gespro ken. De conferentie is trouwens geheel buiten het kader van de agenda-opstelling voor een ontmoeting van de Grote Vier ge raakt, het is een volslagen conferentie over alle geschilpunten geworden, zij het dat niet de hoogste functionarissen van de vier mogendheden hier met elkaar debatteren. Van onderhandelingen over een vredesver drag met Japan met medewerking van Rusland, is echter ook daarom niets te verwachten, omdat Moskou geen herstel van het Gele rijk onder de Amerikaanse voogdij wenst. Maar ook al blijft Rusland buiten het overleg over het Japanse ver drag, dan liggen er nog allerlei voetangels en klemmen, omdat Engeland communis tisch China heeft erkend en het dus nodig acht dat dit rode China bij de vredeson derhandelingen met Japan wordt betrok ken. En Washington houdt het nog altijd met Tsjang Kai Sjek, wil van een erken ning van Peking-China niet weten en nog minder er Formosa aan afstaan, wat onge twijfeld een eis der rode Chinezen zou zijn bij de conferentie over de vrede met Japan. Als er één zijn standpunt ten opzichte van communistisch China opgeeft, dan zal het Engeland moeten zijn, Amerika zal het zeker niet doen. De mo gelijkheid dat het Engelse standpunt zal worden gewijzigd, is sedert de Chinese communisten hun nieuwe offensief in Ko rea begonnen nog al eens geopperd. Pe king-China toont door dit nieuwe offensief, dat met zo sterke krachten wordt gevoerd, dat het zeker niet ten doel heeft de V.N.- troepen tot ongeveer de 38ste breedtegraad terug te drijven, maar kennelijk ze te ver nietigen of te dwingen Korea te verlaten, dat het nog niet bereid is over vrede te onderhandelen. De commissie der Verenigde Naties, welke de mogelijkheid om met dit doel contact met Peking te verkrijgen, moest onderzoe ken, kwam tot dezelfde conclusie en ook de 12 Aziatische landen hebben voorlopig hun pogingen opgegeven. Men wil nu eerst maar het resultaat van het Chinese offen sief afwachten. In deze (misschien voorlo pige) onhandelbaarheid van rood China zit een kans, dat ook de V.N.-landen welke met de Ver. Statende campagne in Korea voeren, tot de conclusie komen, dat er ver der strekkende maatregelen tegen rood China moeten worden genomen. Niet in de vorm van uitbreiding der militaire opera ties tot China zelf, maar maatregelen van andere aard. Washington dringt er allang op aan dat de landen die communistisch China erkenden, thans op diplomatiek terrein weer met Pe king zullen breken en dat een economische blokkade zal worden toegepast. Londen zal niet gemakkelijk tot een dergelijk besluit komen, het heeft Peking China destijds vooral erkend, omdat India dat wenste en zal ook thans niet gaarne tegen de wens van Delhi ingaan, maar de schijn, dat rood China eigenlijk geen oorlog voert tegen de Ver. Naties kan niet lang meer gered worden; en de inbeslagneming van de eigendommen in China van het Shell concern door de Pe- king-regering is een pil, die de Engelsen maar moeilijk zullen slikken, nu het Britse petroleumgemoed toch al opgewonden is door wat er in Perzië gebeurt. Tenzij de V. N.-troepen in de naaste toekomst de Chinese aanval in Korea definitief weten te stuiten, zullen er in de Ver. Naties over Korea nieuwe beslissingen moeten vallen, die de mogelijkheid van nieuwe gevaren in houden. Er zou wel eens grotere eenheid van het Westen uit kunnen voortkomen, maar een eenheid gebaseerd op het aan vaarden van grotere risico’s. In kringen Tfldens het bal- champètre op de Grote Markt in Haarlem ontstond tussen het publiek grote conster natie doordat een op het Marktplein op gestelde patates-fri tes-kraam in brand Hwat hat Gabe Skroar Gevaarlijk. Te Vlodrop was het dochtertje van de heer R. aan het spelen in het zand en kreeg daarbij een steentje in de keel. De vader poogde direct het steentje te ver wijderen, doch slaagde hierin niet. Toen een direct geroepen geneesheer kwam om hulp te bieden, was het kind al overle den. Van achter het ijzeren gordijn. Onder de Nederlandse gevangenen welke de Russen thans loslieten komt, voorzover thans na gegaan kan worden, slechts één in Fries land geboren persoon voor, n.l. H. Alberts, geboren in 1921 te Workum. Al hoog genoeg. De textieldetailhandel zal de prijzen van textiel op het peil van 1 April stabiliseren, doch daar het publiek een a:wachtende houding aanneemt (of door geldgebrek moet aannemen) zijn de prijzen zelfs hier en daar gedaald. Het nieuwste? Te Bloemendaal werd een 21-jarig jongmens gearresteerd, dat er kans voor had gezien, o.m. 21 bromfietsen te verduisteren. De gevreesde ziekte. In Tilburg zijn acht tien gevallen van pokken geconstateerd. Alle nodige maatregelen zijn genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Volgens de hoofdinspectie van de Volks gezondheid bestaat er geen reden tot on gerustheid. Ook pokken op de „Groote Beer”? Aan boord van de „Groote Beer”, met Ambo- nese militairen en hun gezinnen op weg naar Nederland, is onder de passagiers een ziektegeval geconstateerd, vermoedeltjk ’n geval van pokken. Het schip keert terug naar Port Said, waar een uit Nederland uitgezonden tropenarts aan boord zal gaan om de opvarenden te revaccineren. Geestelijke verzorging op Korea. Van be voegde zijde vernemen wij, dat overwogen wordt een tweede legerpredikant naar Ko rea te zenden, daar de taak van ds. Meer burg te omvangrijk Is geworden, nu deze ook de gewonden in Tokio moet bezoeken. Het ligt in de bedoeling, dat Ds.’ Dieker- hof, predikant bij de vliegbasis Twenthe, voor uitzending in aanmerking zal komen. Er is ook sprake van, dat er een tweede aalmoezenier naar Korea zal gaan. Sensationeel einde van ballonvaart. Ko- ninginnedag-vierend Zandvoort werd om streeks halfzes eerst verrast en vervolgens ontsteld, toen de laagover Zandvoort drij vende oranje luchtballon van mevrouw Boesman door een verraderlijke windstoot in de richting van de zee werd gedreven om tientallen meters uit het strand in het water te storten. Mevrouw Boesman en haar passagier, de bekende schrijver God fried Bomans, sprongen, even voordat het schuitje de golven raakte, in het ijskoude water. Zandvoorters vormden een ketting en wisten beiden op het strand te krij gen. De goedheid zelf. Dezelfde Haagse dame, die enige maanden geleden samen met een Rotterdamse zakenman voor f 750.000 werd opgelicht, is, zoals uit het politie-on- derzoek blijkt, nog in een ander geval het slachtoffer van haar goedgelovigheid ge worden: een tolk lichtte haar op voor f 10.000, enige sieraden en een schrijfma chine. Ook een Friese Plan Marshall-tekening naar Parijs. Vrijdagmiddag heeft de lande lijke jury de Nederlandse prijswinnaars aangewezen van de Europese tekenwed strijd, die door het bureau van het Plan Marshall is georganiseerd. Onder de dertig winnaars is ook Gerry Brouwers te Com- jum. De tekeningen van de winnaars zul len naar Parijs worden gezonden, waar een internationale jury de Europese prijswin naars zal aanwijzen. Frltes-kraam In brand. Communie Bertha Hertogh uitgesteld. De plechtige Heilige Communie, die Bertha Hertogh Zondagmorgen in de kapel van de St. Gerardus Majella-school aan de Noord- singel in Bergen op Zoom zou doen, is op het laatste ogenblik uitgesteld. De leden van het caomité Bertha Hertogh waren het niet eens met het voornemen van de heer Hertogh om Bertha nu reeds aan deze ker kelijke plechtigheid te laten deelnemen. Men wilde eerst het einde van het proces in Singapore afwachten. Relnder Brolsma ernstig gewond by aan rijding te Goutum. Zaterdagavond werd de bekende schrijver Reinder Broltsma te Goutum aangereden door een personenwa gen uit de richting Leeuwarden, toen hij de straatweg overstak. Met een zware hersenschudding en een ernstige hoofd wonde is hij opgenomen en naar het stads ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Kind onder trein. Door de sneltrein uit Almelo is te Borne het 2-jarig zoontje van de familie S. gegrepen en op slag gedood. De familie S. woont in een buiten werking zijnde blokpost aan de spoorlijn. Het erf is omgeven door een hek, dat blijkbaar open heeft gestaan. Hierdoor kon het kind de spoorbaan oplopen. Nieuwsgierige verhuizer sloot zichzelf in de boeien. Tijdens de verhuizing van een inboedel van een politieman uit Loplk bleek een der verhuizers zodanige belangstelling te hebben voor een der handboeien, dat hij er zelf het slachtoffer van werd. De jonge man van mening, dat deze boei met een sleuteltje gesloten moest worden, drukte het mechaniekje in, doch kwam spoedig tot de ontdekking, dat hij zelf gevangen was. Goede raad was duur, want de eigenaar van het slot was niet thuis en bleek voor lopig niet te bereiken. De geboeide wendde zich daarop tot de politie te Schoonhoven, die hem echter niet bevrijden kon, voordat de sleutel uit de naburige gemeente ge haald was. Ongeveer 1% uur duurde deze onvrijwillige gevangenschap. Extra-toewiJzlng van katoen voor ons land. Nederland zal binnenkort een extra-toe- wjjzing 16000 balen ruwe katoen van Ame rika ontvangen. Dit is besloten door het Amerikaanse Ministerie van Landbouw De levering van deze 16000 balen zal waar schijnlijk eind Juni geschieden. Voor de grondstoffenpositie van de Nederlandse textielindustrie is deze extra-toewijzing van zeer groot belang. Hogere normen sociale bystand. In ver band met de jongste loonronde zijn, naar wjj vernemen, met ingang van 19 Maart de maxima en de normen van de rtJksrege- lingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsregeling) met 5 pet. ver hoogd. LUCHTAANVAL VAN VN. OP DE HWATSJON-STUWDAM. Amerikaanse duikbommenwerpers hebben een succesvolle aanval met torpedo’s uitge voerd op de stuwdam in ’t Hwatsjon-meer. Een van de sluisdeuren werd vernield, ter wijl in een andere een gat van 3 meter beneden de waterlijn werd geslagen. De Chinezen hadden na him herovering van de stuwdam de sluizen gesloten, zodat het water in de Poekhan zou zakken, zodat zij deze rivier gemakkelijk zouden kunnen overtrekken. Het water zakte inderdaad zo snel, dat de pioniers de pontonbruggen driemaal per dag moesten verstellen. Om nu te zorgen, dat het water de geallieer den weer te hulp zou komen bij de ver wachte tweede fase van het vijandelijk lente-offensief, hebben duikbommenwerpers van de marine deze actie uitgevoerd. De Chinezen en Noord-Koreanen hebben zich langs het gehele westelijke en centrale front voor de geallieerde artillerie terug getrokken, waarschijnlijk met het doel on gehinderd concentraties op te kunnen bou wen. Het ziet er naar uit, dat het zwaarte punt van de volgende aanval ten Oosten van Seoel zal liggen. De vijand zal hier waarschijnlijk een poging doen de Poek han en de bovenloop van de Han over te steken om de verbonden troepen op de flank aan te vallen. Van de Zuldkoreaanse begroting zal dit jaar 80 pet. aan defensie worden besteed. Frysk Seiskip btyeen te Franeker. Het Frysk Selskip hield zijn algemene vergade ring te Franeker dat gekozen was wegens het 100-jarig bestaan van de plaatselijke „Krite”. Italiaans aanbod voor Snoek. De linksbin nen van Eindhoven, Dick Snoek, die twee maal in het Nederlands Elftal speelde, en nog steeds deel uitmaakt van de Neder landse elftalclub, heeft een aanbieding ge had van de Italiaanse profclub Florentine, waarin ook André Roosenburg speelt. Herten by de Driehoek. Vorige week kon men geregeld iedere morgen tussen 8 en 12 uur een 5-tal herten waarnemen tussen Lippenhuizen-Driehoek en Beetsterzwaag. De dieren grazen rustig aan de bosrand en trekken zich tegen het middaguur terug in de bossen. Miss Holland 1951. Een 20-jarig Amster dams meisje Bep Proosdij, is uit 17 mede dingsters gekozen tot „Miss Holland 1951’’ In Alexandrië (Egypte) zal zij straks mee dingen naar de titel „Miss Europa 1951”. Weer aan het werk. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S. L. Mansholt, die enige tijd af wezig is geweest, heeft zijn ambtsbezig heden hervat. Na de winter. Chimpansé Prosper, die de winter in Artis heeft doorgebracht, is te ruggekeerd naar zijn zomerverblijf in het Noorder Dierenpark in Emmen. Heerenveen speelde Maandag een voetbal wedstrijd tegen 't Gooi, die de Friezen met 3-0 verloren. Na afloop onderhield Prins Bernhard zich enige tjjd met de aanvoerder van Heerenveen Jonkman en met Abe Lenstra. Mijdrechte gemeenteraad haakt in. Aan het slot van de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad van Mijdrecht stelde de voorzitter van de KVPfractie voor, dat de gehele raad het presentiegeld voor deze vergadering ter beschikking zou stellen van de „Haak-in”-actie. Met grote instem ming werd dit voorstel begroet en bij ac clamatie aangenomen. Elf maal vier gul den gaat naar haak-in. - Gemaakerden beroven accountant. Tussen 11 en 12 uur ’s avonds drong Maandag een tweetal met zakdoeken gemaskerde man nen binnen in het accountantskantoor van de heer Hermans in de Hinthamerstraat te Den Bosch. De accountant had tot zo laat zitten werken en wilde juist zijn kan toor verlaten, toen hem de pas werd afge sneden. Hij kreeg vervolgens opdracht de brandkast te openen en de inhoud er van aan zijn overvallers te overhandigen. Er was echter geen brandkast op het kantoor aanwezig, wel een boekenkast, die de in dringers voor een brandkast hebben aan gezien. Zij moeten n.l. geruimen tijd het interieur van het kantoor van de straat af hebben bestudeerd. Nu er geen brandkast van een kostbare last viel te ontdoen, na men zij genoegen met de inhoud van de portefeuille van de accountant. Hun buit was elf gulden. Jeugd op inbrekerspad. Onlangs werd in gebroken bij tandarts B. Engelsma te Sneek. Na ijverig speurwerk is de politie er thans in geslaagd de daders van enige „tientallen” inbraken en insluipingen te ar resteren en tot een bekentenis te brengen. Het bleken knapen te zijn van 9 en 10 jaar oud. REG. OMROEP NOORD 188 Meter. Tlisdei 8 Maeye: 18.45- 19. Litterair kwartier. Fokke Sierk- sma bespreekt „Volk en dichterschap” van Dr. Tj. R. W. de Haan. 19.0220. Fryske ütstjüring. 19.02-19.15. Stimmen üt eigen formidden. 19.1519.45. „Jounpraterij yn ’e Wal den”, in programma fan S. J. van der Molen. Mame en Greult en de froulju Gelske en Melntsje komme joun byin- oar om to praten oer ditten en datten en oer Greult syn geakundige sneu- perjjen. 19.4520. „It wurd is oan de jongerein”, in ploech jonge praters 1. f. Dr. F. Sierksma sil gear oer de fraech: Wurdt der to folie yntellekt üt Fryslkn wei- süge?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1