7? Boven alle strijd en nood waait de Martinytoer huh mui üs hjoed sizzen door Nederland Fan de ird Dinsdag 22 Mei 1951 47e Jaargang No. 38 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward ;en in LLI. to ard Abonnementsprfls: 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent oer m.m, Giro 87926 JEN fan de machtige steatsaparaten fiert op 1 Juny har gouden feest. Op dy dei bitinke hja it feit, dat de Ryksforsekerings- bank oprjuchte is. Op dyselde dei bigoun de „Ongevallenwet” syn wurk. It is in tige opmerklik jubileum en der binne rede nen genöch om de trits fan sosiale forse- keringswetten, dy’t folgen, to sjen as in opmars nei in nije tiid, hweryn de wearde fan de arbeid en de arbeider aloan better erkend waerd. Hwant, dy’t 1901 en 1951 forgelykt, sjocht tige greate forksillen. Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad halve ge- ÏN I Rootle Kruis Vlag PIET. Een voetbal- L Tj. de J. - WMMK#»****» dergelijke hoornvlies jt ik geen ustig i eer nen." ner- atste een fisch Hol- Onbekend maakt onbemind. In deze week wil men het werk van het Roods Kruis grotere bekendheid geven. Dan komt het beminnen vanzelf. Want juist in deze tijd, nu zo velen zich afvragen: wat kunnen wij nog doen? geeft het Roode Kruis het antwoord. Het zegt: geef ons de middelen.wjj doen het werk. Een werk, dat moeder ei^ kind, zieken en gewonden, invaliden en eenzamen, jeugdigen en hoog bejaarden, zonlicht brengt in een donker bestaan.... werk vün allen vóór allen! Voortdurend kunt U een beroep doen op Uw Roode Kruis. Slechts eens per jaar doet het een beroep op U. Geeft daarom gul aan de grote inzamelingsactie, die van 21 Mei tot 3 Juni in het gehele land zal worden gehouden. ders op to kommen as hja nou troch de Wet forplichte wurde, gjin oplossing jown hie. Safier komt it nea en dus soene de minne tastannen bistean bleauwe. Mar wol mei men freegje dat men de wei fan ’e eigen soarch earst bisiket to gean, dus earst it eigen initiatyf fan de groepen seis stipet. De eigen soarch, de bidriuwsfünsen, it üt- wreidzjen derfan bifoarderje en seis, as de saek troch de Steat dien is, alles yn it wurk stelle om in diel en aloan greater diel oer to hevaijen nel It bidriuwslibben seis. Hwant dit is gjin taek fan de Steat, dit is in taek fan it bidriuwslibben hwer- by de Steat as weitser oer it miene wol- wêzen tasicht en korreksje jowt. Ik mei net forswije, dat der op dit terrein al hiel hwat dien is, dat der al in rige fan bidriuwsforsekeringen bisteane, dat by eltse nye wet mei krêft op dizze eigen taek wiisd wurdt. Allinnich de sosiale plichten wurde net skerp genöch field en de eigen forantwurdelikheit skynt earder óf to nim- men. Dat is in faei ding. Hwant alle wetten binne net by steat de seedlike noarmen fan de minske seis to forfangen. It is earder oarsom, hja nimme dizze foar in stees greater diel by him wei. Syn eigen rjochtsgefoel wurdt opnomd yn in automatisme fan de Wet en de appa- ratuer fan dy Wet. Hy docht net mear, hy wurdt forplichte to dwaen, hy keart gjin lean mear üt en soarget net mear foar de sike of Aide wurker fan syn bidriuw, mar de Wet en de bureaux dogge dat. En sa- wol by de wurkjower as by de wurknim- mer forswakket de forantwurdelikheit en de eigen seedlike plicht. Nel myn wize fan sjen binne wy de wei al fiersten to fier gien en ik bin it dan ek alhiel lens mei de wur- den, dy’t Mr. Dr. van Rhy’n skriuwt yn syn ynliedend stikje op it Tinkboek: „De leden fan de mienskip moatte earst seis al it reedlike dwaen om de sosiale wissichheit en in goed bistean to blrikken, foar de Steat yngripe moat.” Hwant net yn it stoffelike, net yn it jild lelt de kael fan it sosiale probleem, hy leit djipper, hy stekt yn de geast, yn de psy che, yn de seedlike krêft fan de eigen per- soanlikheit. Wêz leaver in wike As dy to forrykjen TELEVISIE. Verhouding televisie - staat Heeft schijnbaar veel bezwaren, De Kamer, die Voorlichten gaat, Kan dit probleem niet klaren. De enkeling geraakt in vuur, Maakt zachtjes propaganda; De meesten roepen: veel te duur, Geld verspillen ’t is schande! oanien sünder brea, ta’n oarmans skea. ij een lemde Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) m voor s om- .ter nkoop i □nade. aaken. I 13 ct. j :racht. appels j elend. SENT ^ENT De komende dagen zullen overal in den lande staan in het teken van de Roode Kruis-inzameling. Weet U waar het Roode Kruis geboren werd, wat het is en wat het doet? In dit artikel willen we er graag iets van vertellen. Hoornvliestransplantatle. Het lijden van de blinden spreekt, wellicht meer dan enig ander lijden, tot de verbeel ding, omdat de blinde in zovele gevallen geheel van de hulp zijner medemensen af hankelijk is. Toch is juist dat medelijden van de omgeving dikwijls zo zwaar te dragen en een onderofficier van het Indi sche leger, die door de wrede behandeling in het kamp het hoornvlies van een zijner ogen geheel verduisterd zag, kon het niet langer verdragen. Hij kreeg na zijn afkeu ring een baantje als handelsreiziger en geen dag ging voorbij of belangstellende en medelijdende reizigers informeerden naar de oorzaak van deze misvorming. De man had het er. zo moeilijk mee, dat hij ten einde raad een oogarts verzocht het oog maar weg te nemen en er een kunstoog voor in de plaats te geven.dan was hij van het gezeur af. Maar thans is deze onderofficier weer in actieve dienst, herkreeg na herkeuring zijn oude post. Want inplaats dat het oog werd weggenomen, werd door bemiddeling van het Roode Kruis overplanting van hoorn vlies toegepast, met het gevolg dat het rjochtfeardich diel en moat ek yn swiere tiden bihAlden bliuwe. Mar ik woe wol graech ris wize op in forskynsel, dat net sa moai is en dat hjirmei lykop gien is. Sjoch, as men de saek goed bisjocht, dan is de risico en soarch foar dizze, üt it ar- beidslibben natuerlik fuortkommende situ- aesjes, de earste plicht fan de wurkjower. Hy nimt de minsken yn syn bidriuw oan en derom is hy de man, dy’t to noedzjen hat alles, hwat deroan forboun is. It bi driuw is de forantwurdlike ynstelling foar dizze libbensrisico’s. Hwat hjir nou yn de léste 50 jier bard is, dat is yn twa wur- den to omskriuwen. Men hat de macht fan de Steat derby helle om de Onwillige wurk jower ta syn forplichtingen to bringen. Alle sosiale wetten binne needsprongen yn de rjochting fan de Wet. Hwat de maet- skippij net of net goed die, waerd oernomd troch de Steat. Hwat de wurkjower wegere, waerd him optwongen fan de Wet. Hiel de trits fan Wetten toane üt it tokoart oan sosiale foranwurdelikheit fan it folk. Ik hear ta de minsken, dy’t yn in al to greate macht fan de Steat op de terreinen fan it maetskiplik libben, in great gefaer sjogge. Ik bin och sa bang foar Steats- macht en Steatsaparaten, dy’t net ta de eigen steatstaek bihearre. Ik sjoch dat as ien fan de greatste moderne problemen. Mar men moat by alles earlik bliuwe en dan kin men net oars sizze, as dat dizze dingen sa regele binne, omdat it maetskip lik net oars birikt wurde koe, omdat de sosiale plicht fiersten to min troch de minsken field waerd. Omdat men misstannen en skreauwende to- koarten bistean liet, omdat men egoïstysk en hurd om it eigen ik tocht, sünder stil to stean by de rjochten fan de swakkere par tij. Hoe mear Wetten hoe düdliker de to- koarten fan de minsken blike. Eltse wet is in nije bining, mar ek eltse wet is in nij forwyt: jimme dogge it net goed, de Steat moat yngripe. Sjocht men sa de din gen, dy’t bard binne, dan folget fansels de rrage: „Hoe soe it dan moatten hawwe, it koe dochs sa net bliuwe.” Alderearst jow ik ta, dat it wachtsjen op de dei, dat alle wurkjowers ynsjoen hiene, dat it harren plicht wie, sa foar de arbei- orde leek 1, de gaf eren. I en N.O.P. heeft 767 Inwoners. Op 31 Decem ber 1950 bedroeg het aantal inwoners van het openbaar lichaam „de Noordoostelijke polder” 7677, waarvan 4011 mannen; van het Drostambt Elten 3361, waarvan 1603 mannen en van het drostambt Tüddern 5774, waarvan 2814 mannen. I’oppen-invasie uit Oregon op Soestdyk. The Junior Members of the Women’s Club van Oregon (USA) stellen ieder jaar een goodwill-action in. Vorig jaar vervaardig den deze meisjes en jonge vrouwen ten bate van de jeugd van Nederland enkele honderden poppen, die alle verschillend zijn. Deze poppen zijn door bemiddeling van de Ver. De Nederlandse Vrouwenclub aange boden aan koningin Juliana. Kinderbijslag voor natuurlijk kind. Bij Ko ninklijk besluit zal met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1951 kinderbijslag voor natuurlijke kinderen worden verleend. Dit geldt voor natuurlijke kinderen tot 16 jaar, die uitsluitend of In belangrijke mate door de ouders worden onderhouden. Vele kleintjes maken een grote. De school gaande jeugd van Nederland heeft ook dit jaar ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Marijke, een stuiver geofferd voor kinderen, die zwaar door de oorlog werden getroffen. De opbrengst was belangrijk ho ger dan in 1950; reeds meer dan een half millioen kinderen droegen een stuiver by, welk bedrag is doorgezonden aan Het Vier de Prinsenkind. Door deze actie is bereikt, dat in de komende zomer byna duizend oorlogsslachtoffertjes een onbezorgde en vreugdevolle vacantie kunnen beleven. een je.ge- een lirei rwfl r d( bOi K'- n dt w buf aan- 5000 ton boter naar Engeland. Tegen een prys, die 5 pet. hoger ligt dan het vorig jaar zal Nederland 5000 ton van zyn boter- overschot aan Engeland verkopen. De pry's was In 1950 f2.78. Hoog bezoek. De ministers Lieftinck en Wemmers hebben een oriënterend bezoek gebracht aan de Noordoostpolder. Men mei wol sizze, dat allinnich profeten en sjenners dizze omfang fan sosiale rjuch- ten doedestiids sjoen hawwe. De jubileren de Bank, dy’t de fünsen biheart en de fi- nansiële kant fan de saek liedt, hat in kreas tinkboekje ütjown, hweryn tige nys- gjirrige dingen oer de tapassing fan de sosiale forsekeringswetten forteld wurde. De minsken fan üs generaesje hawwe dat alles meimakke en ik leau net dat er in bulte binne, dy’t net bliid wêze soene mei de sterkere sosiale tendins fan de moderne tiid. Dat der nou neist de üngelokken en invaliditeit ek sykte, sikenhüs, berneta- slach en Alderdomsütkearing bistiet, dat it ynsetten fan de folie arbeidskrêft ek rjochten jowt op it folie libbensünderhAld, dat kin net oars sjoen wurde as in blide rjochtfeardige foarütgong. Dêryn moatte wy mekoar net misforstean. En dêryn kin ik my dan ek mei de jubilerende Bank bliid en tankber meitsje. Hoegenamt net soe ik bipleitsje wolle, dat dit alles tofolïe is foar de arbeider en leanbarrende. It is har Nederlandsche Roode Kruis zjjn bemidde ling verleend, heeft het de weg tot een wetteiyke oplossing gevonden, onderhoudt het ook het contact met de plaatseiyke commissies in de steden waar de grote zie kenhuizen zyn gevestigd. Dit is weer een der facetten van het won- deriyk-veelzydige werk van het Neder- Roode Kruis, de in onze samenleving on misbaar geworden organisatie, die dit werk alleen kan biyven voortzetten met de steun van ons allen! Bulten en binnen. Het publiek kent het Roode Kruis het best via het Roode Kruis Korps (de vroegere Transportcolonne), een organisatie van hel pers en helpsters in het bezit van een EHBO-diploma, getraind tot het verlenen van hulp in ty'den van oorlog en vrede. Hulp bij rampen, zorg voor vervoer, voe ding en verpleging, by transporten van kin deren naar plaatsen in binnen- en buiten land, by de organisatie van de bloedplas- ma-dienst en by grote demonstraties en bij eenkomsten, waar het gereed staat de eer ste hulp te verlenen by ongevallen. Dat is de buitenkant van het Roode Kruis werk, zoals de oppervlakkige beschouwer het ziet; Maar er gebeurt veel meer werk dat dag aan dag, jaar na jaar moet wor den voortgezet, wil het effect hebben. Zieken die de moed beginnen te verliezen, die zich overbodig gaan voelen, ontvangen nieuwe levenslust, nieuwe interessen door het ,,welfare”werk van het Roode Kruis en bezige handen leiden hun piekerende geest af. Tijdschriften en boeken gaan naar de zie kenhuizen en hospitalen in binnen- en bui tenland, naar chronische thuisliggende pa tiënten, naar eenzame emigranten ver van het vaderland, naar gerepatrieerden en ouden van dagen. Jaarlijks worden 35 mil lioen tijdschriften en 1 millioen boeken door het Roode Kruis verzonden naar men sen, die er verlangend naar liggen uit te zien. Moeizaam werk wordt verricht tot het op sporen van vermisten, van de verblijfplaat sen of de laatste rustplaats van krijgsge vangenen en weggevoerden. Daarnaast is er het prachtige werk van de bloedplasma- en bloedtransfusiedienst, de hoornvliestransplantatle, de moedermelk- centrale. Reeds lang is de Roode Krulssoldaat op het slagveld niet meer de enige werker in deze internationale organisatie. Het werk breidt zich steeds verder uit, in tijden van oor log, in tyden van vrede Overal vindt zij nieuwe taken. De laatste loodjes. De voorlaatste avond der N. C. R. V.-uitzending ten bate van de Haak-in-actie voor de kankerbestrijding heeft.f 318.656.38 opgebracht en een overvloed van geschenken voor de fancy- fair. Vorsteiyk gebaar. De N.V. Philips, gloei lampenfabrieken te Eindhoven heeft, ter gelegenheid van haar zestigjarig jubileum een bedrag van een millioen gulden ge schonken ter bevordering van de opleiding van ingenieurs in Nederland. Iets voor Engeland. Schotse en Engelse deskundigen hebben de laatste dagen be zoeken gebracht aan het „Bouma-dorp” te Bussum en met zeer veel interesse de Bou- ma-huizen bezichtigd. Zeg het met. vuistlagen. scheidsrechter uit Purmerend, die dezer dagen by De Wyp 2Berkhout zijn 100ste wedstryd floot, beleefde weinig plezier van zyn jubileum. Hg kreeg n.l. van een speler van de thuisclub, die hij het veld uitstuur de, twee vuistslagen, die stevig aankwa men. Hij staakte daarop de wedstrijd en weigerde de bloemen, de het elftal uit Berkhout, in verband met het jubileum, had meegebracht. Wy noemen by name de Bloedtransfusie. „Als de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis op dit ogenblik op zou houden met zijn arbeid, dan zou de geneeskunde terugvallen op het peil van ongeveer 1900”. Dit Verklaarde dokter J. F. J. Baesjou, hoofd van de medische afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis. Immers de chirurgie, de interne geneeskunde en de verloskunde steunen op de bloedtransfu sie. Sommige operaties zijn alléén mogelijk doordat men de patiënt met vers en ge zond- bloed kan versterken. Andere ope raties worden door middel van bloedtrans fusie toe te passen minder gevaarlijk; en er zijn ook ziekten, waarby bloedtransfu sies als geneesmiddel worden gegeven. Het is nu wel algemeen bekend, dat tal- Inbrekers verdwenen met 190 paar kousen. In de manufacturenzaak van de firma W. en C. van der Werff en Co. N.V. aan de Vismarkt te Groningen hebben inbrekers des nachts 190 paar kousen, alsmede enkele truien en een geldsbedrag van f250.ge stolen. Hoe druk het was. Honderden toeristen hebben te Amsterdam, in het Gooi, de Zaanstreek en te Alkmaar de hulp van de politie ingeroepen om onderdak te verkrij gen, daar in die plaatsen en streken geen hotelbed meer vry was. Wei in het brood? Millioenen kilo’s suiker gaan in ons land jaarlijks verloren. Een bijproduct van de kaasbereiding, de „wei”, bevat n.l. practisch alle melksuiker uit de melk. Behalve melksuiker bevat de wei nog eiwitten, vitamine B 2 en een aantal be- langryke voedingszouten. Een speciale com missie van de Koninklijke Nederlandse Zui- velbond (F.N.Z.) heeft gezocht naar nieu we verwerklngsmogeiykheden voor „wei”. Een toepassing die uit voedingsoogpunt en uit nationaal-economische overwegingen van belang kan worden is het mengen van wel door het bloemmengsel voor het volks- wittebrood. Bakproeven wezen uit, dat met bijmenging van ten hoogste twee procent wei brood verkregen wordt dat langer vers biyft, een betere korst heeft en vaster van kruim is. Het brood krijgt een hogere voe dingswaarde. aangetaste oog toch weer de zichtsscherpte heeft. De grote moeiiykheid by een operatie is, aan het geschikte te komen. Het is wel erg toevallig, wan neer juist een oog met gezond hoornvlies in een ziekenhuis wordt weggenomen wan neer dat hoornvlies op een ander oog moet worden getransplanteerd. In de meeste ge vallen moet men daartoe gebruik maken van het hoornvlies van overledenen en dat moet geschieden binnen twee uur na het overiyden.in de practyk komt het er dus op neer, dat het hier gaat om personen, die overlijden in een ziekenhuis, waar men alles voor de operatie direct by de hand heeft. Een andere moeiiykheid is, dat niemand baas is over zyn eigen lichaam; alleen de nabestaanden mogen beslissen wat er met het stoffelijk overschot gebeuren zal, al leen zy kunnen hun toestemming geven tot de hoornvlies-operatie. Wie dus na zyn overiyden zyn blinde of slechtziende mede mensen te hulp wil komen, dient er voor te zorgen, dat zyn nabestaanden uitdruk- kelyk weten, dat hij dit wenst en ook er voor zorgen, dat zyn wens in vervulling gaat. Natuurlyk is organisatie noodzakeiyk om al die individuele gevallen en mogelykhe- den te kunnen overzien. Daarvoor heeft ’t ryke gewonden aan bloed- of plasma-trans- fusie het leven te danken hebben. Zonder dit middel waren ze onherroepeiyk gestor ven. Na bloedplasma kan men een door bloed verlies stervende zes A zeven uur in leven houden. Die ty’d is voldoende om de patiënt naar een ziekenhuis te brengen, zyn bloed groep te bepalen en een overeenkomstige 'donor op te roepen. Dit bloedplasma wordt bereid in het Cen traal Laboratorium van het Nederlandsche Roode Kruis, waar ook belangrijk weten- schappelyk werk wordt verricht. Tevens worden er sera en medicamenten bereid uit menschenbloed. Byvoorbeeld was het vroeger bijna onmogelijk een z.g. „bloeder” te opereren. Deze patiënten, bij wie het geringste wondje een niet te stelpen bloe ding veroorzaakte, konden zelfs geen kies laten trekken zonder levensgevaar. Tegen woordig kan men deze mensen inspuiten met fibrinogeen en hun wond bedekken met fibrineschuim of fibrinedraden, waardoor de bloedingen worden tegengegaan of ge stelpt. Ook de thrombine, dat uit bloed- plaatjes wordt gemaakt, is een belangryk bloedstelpend middel. Dergelijke middelen kunnen vervaardigd worden dank zij de offervaardigheid van hen, die hun bloed geven om het leven van een medemens te redden. Het Nederland sche Roode Kruis brengt die mensen samen, getrouw aan de hoge principes van men senliefde en hulpvaardigheid, waarvoor het steeds in het strydperk moet treden. Als het Nederlandsche Roode Kruis U dezer dagen zal vragen om een bijdrage, dan vraagt het uw hulp om deze diensten aan de mensheid te kunnen voortzetten. Het begon by Solferino. In 1859 werd bij Solferino in Italië een veldslag geleverd tussen Fransen en Oos tenrijkers, welke naar de begrippen van die tijd uitermate bloedig was. Vele dui zenden gewonden en verminkten bedekten het slagveld, wachtend of misschien een paar kameraden zouden komen opdagen om hen te zoeken, wachtend op een druppel water, wachtend op de dood en op de ma- raudeurs, de aasvogels van het slagveld, dié gewonden en doden beroofden. Op dat slagveld verdwaalde de Zwitser Henri Dunant en de verschikkingen, welke hy daar zag, brandden zich in zyn geest. Pas toen hy een vergeten verpleegde van een oude mannenhuis was, werd zyn Ideaal verwezeniykt: de stichting van een inter nationale, door alle regeringen erkende or ganisatie, die de zorg voor gewonden op zich nam, de positie der krijgsgevangenen regelde. Het Roode Kruis was zo aanvan kelijk het onderscheidingsteken van mili tair georganiseerde eenheden, een kente ken, dat, ofschoon wel eens misbruikt en niet immer gerespecteerd, hen, die onder de Roode Kruisvlag werkten, vrywaarde vooroorlogsmolest. Dat militaire cachet van het Roode Kruis is wel eens ’n hinderpaal geweest voor ’t begrip en de waardering die dit werk ver- dient. Want het Roode Kruis verricht zijn taak niet slechts op de slagvelden, ten be hoeve van de militairen. Zowël in oorlogs- en als in vredestyd heeft het nationaal en internationaal, belangryke taken vervuld, prachtig werk verricht ten behoeve van de burgerbevolking, van door rampen getrof fenen, van zieken, invaliden en ouden van dagen, van moeders en kinderen. Steeds meeromvattend werd die taak. Het Roode Kruis is uit de tegenwoordige sa menleving niet meer weg te denken. De mens wil kleuren, beelden zien, Die de ogen kort verrukken, Wil voor moderniteit misschien, Zich in extase bukken. Technisch vernuft dat de ogen streelt, In een fabriek geboren, Kan nimmer blyvend onverdeeld De mede-mens bekoren. De televisie is te duur, Wy kunnen er wel zonder; Een lentedag in de natuur Is mij veel groter wonder. Een bloemenwei, een appelhof, Het lila der seringen, Welk kleurenbeeld biedt ryker stof, Om levensblij te zingen? Communistisch Statenlid Van der Wal be dankt. Het communistisch lid van de Prov. Staten A. van der Wal te Leeuwarden heeft als zodanig bedankt. Tot zyn opvolger is benoemd de heer L. de Haan van Zwaag- westeinde, die ook korte tyd zitting heeft gehad in de Staten vóór de verkiezingen van 1950. Kopziekte eist slachtoffers. By de Thermo Chemische fabriek te Bergum worden thans 50 tot 60 koeien per dag aangevoerd. Deze enorme drukte vindt haar oorzaak in de z.g. „kopziekte”’, die veroorzaakt wordt door de plotselinge overgang van stal naar weide. Menig koebeest kan dit niet ver werken en moet het met de dood bekopen. Het vlees van aan kopziekte gestorven die ren is niet voor consumptie geschikt en wordt byna steeds afgekeurd. Grafschendery op kerkhoven. By de Sit- tardse politie werd aangifte gedaan dat niet minder dan 28 grafmonumenten op het Joodse kerkhof omvergeworpen waren, waarby verschillende grafstenen beschadi ging opliepen en enkele in tweeën braken. Al spoedig bleek, dat een stelletje opge schoten kwajongens van 13 en 14 jaar de daders waren. Ook op het oude R.K. kerk hof, dat grenst aan het Joodse kerkhof, hadden zy enkele grafmonumenten omver- geduwd. Spaarbanksaldi liepen met f 30 millioen terug. Uit de door het CBS gepubliceerde cy’fers blijkt, dat in April bij de Rykspost- spaarbank de terugbetalingen de inleg met f 18.258.000 hebben overtroffen. By de byzondere spaarbanken is f 10.209.999 meer terugbetaald dan gestort en by de bank- spaarbanken f 1.408.000. Hiermede is de totale ontsparing in April tot byna f 30 millioen, n.l. f29.995.000 gestegen. Riet krijgt nieuwe bestemming. In de buurt van de Leien wordt steeds het riet gewas geoogst. Dit is dan meestal bestemd voor dakbedekking. Maar de vorige week was men onder Nyega (Sm.) druk bezig om het riet in pakken van zo’n honderd kg te persen. Hier zal het gebruikt worden voor de fabricage van papier of carton. Zoon vond trouwringen van zyn ouders te rug. Het echtpaar L. Boorsma aan de Schoolstraat te Zwaagwesteinde was by- zonder ongelukkig met z’n trouwringen. In 1937 verloor Boorsma de zyne en twee jaar later de vrouw de hare. In 1946 vond hun zoontje Piet vaders ring terug in een sloot en dezer dagen ontdekte de jongeman, toen hy bezig was een bed met aardbeiplanten te verzorgen, de trouwring van zijn moe der. Negen en twaalf jaar waren de rin gen „onder water” geweest. Burgemeester Hora Siccama neemt af scheid. In October bereikt jhr. W. J. H. Hora Siccama de 65-jarige leeftijd, in ver band waarmee hij per 1 November afscheid neemt als burgemeester van Leeuwardera- deel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1