KENTERING IN KOREA? üs hjoed to sizzen door Nederland 47e Jaargang No. 39 Vrijdag 25 Mai 19SI Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B olsward Buitenlands Overzicht Rusland stak voelhorens uit De Perzische olie-nationalisatie Conflict Arabie-lsraël accuut Sprookje rond Eisenhower Laatste Berichten OL op 11e- :oe- Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad generaal Elsenhower de Arabische staten en Israël net- beperkt pro- 1OU RODEN TREKKEN TERUG. ier st ie wer n op nen. iaije men loai. Loailakjen en lang sliepen Docht earmoed de doarren iepen. lei it hear. dü hiel k to sa’n wol s en igel eare hoe itte, te- nge nd ch ar ns Overreden, maar ongedeerd. Met aan flar den gescheurde kleren kroop een vader met zijn vierjarig dochtertje in de armen vol komen ongedeerd onder een zware vracht auto uit, die in volle vaart over hem en zfln kind was heengereden. De chauffeur had, door slaap overmand, in het geheel niet bemerkt, dat hij vader en kind met zijn zware wagen met fiets en al tegen de grond smakte; eerst de klap had de man wakker doen worden. Moeilijkheden met de schatkist. Het tegoed van de schatkist bij de Nederlandse bank is uitgeput. Om het rijk aan zijn betalings verplichtingen te kunnen laten voldoen, heeft de Nederlandse Bank een voorschot gegeven van 7% millioen en heeft voor 55 millioen aan schatkistpapieren gekocht. De schatkist bevindt zich in een pijnlijke situ atie. pet. de auto; kwamen met RICHTER GEARRESTEERD? Een woedende president Peron zou dezer dagen de arrestatie gelast hebben van Ro nald Richter, de (uit Oostenrijk geboortige! hoogleraar, die enige weken geleden groot cpzien verwekte met zijn onthulling, dat hij er in geslaagd was, atoomenergie vrij te maken „op dezelfde wijze als de zon dat doet”. Militaire deskundigen zouden namelijk volgens het Braziliaanse blad „Tribuna da Imprensa” na nauwkeurig onderzoek hebben uitgemaakt, dat Richters „ontdek king niets anders is dan een kolossale bluf”. mme: doge- dochi c foat t for- bést Dat mdei iltsje fke. oas- ike os- zas iet de en ar ior de EXCECUTIE OPNIEUW UITGESTELD. De excecutie van de 7 Duitse oorlogsmisda digers, die hedennacht om 12.01 zou plaats vinden, werd op het laatste moment op nieuw uitgesteld. al mei har en Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) B. A. on dik en. rde Dat vol xre et ri et et en en ng nk or- er- ikt ,ar Import van hitten uit Polen. Gedurende de laatste maanden werden enige honderden hitten uit Polen ingevoerd. Over het alge meen voldoen deze dieren uitstekend aan de gestelde eisen: Zij worden veelal ver kocht aan kleine land- en tuinbouwers, groenten, en melkhandelaren. Onder de in gevoerde dieren bevinden zich uitstekende exemplaren met prachtige kleur en afteke ning. Agge /reed. mu n. s, dat stins i liz- for- tocht >ft er De :n in ar hy ?e op skan- 1 s syn i wer I troch j stin- anlju I dner. I lel is .rste" )êrre in Amerika, heeft dezer dagen voor de se naatscommissie verklaard, dat de Ver. Sta ten zich niet verplicht hebben Engeland te steunen als er over het olie-geschil moei lijkheden in Perzië zouden ontstaan. Men begrijpt, dat die uitlating wrevel in Enge land heeft gewekt, omdat ze de Engels; positie tegenover Perzië op het hoogtepunt van dit geschil afbreuk doet. Het gaat hier ten slotte om meer dan de vijf milliard gul den, welke de Anglo-Iraanse oliemaatschap pij in haar installaties stak of om de hand having van een rechtsgeldig contract dat de verhouding tussen deze maatschappij en de Perzische staat tot 1999 regelt. De huidige Perzische regering verwerpt niet alleen de normale gang van zaken n.l. een behandeling dezer kwestie voor het Internationale Hof, maar wijst voort durend op Russische hulp welke haar ten dienste zou staan, als de Engelsen zich niet bij al datgene wat Perzië wil, neerleggen. Daardoor wekt de Perzische regering zelf de indruk dat de Russen of hun vrienden in Perzië zelf, de hand in deze zaak heb ben en juist dat kan uiterst gevaarlijk wor den. De Perzen spelen met vuur. Dat ge beurt ook in het meer nabije Oosten, waar een hervatting van de oorlog tussen HAAK-IN RUIM 2'/2 MILLIOEN! Gisteravond werd het eindbedrag van de Haak-in-actie van de N.C.R.V. bekend ge maakt. Het bedroeg f 2.626.589,91, terwijl nog vele giften moeten binnenkomen. Tijdens de slot- uitzending vanuit het Concertgebouw te A’dam werd een boodschap voorgelezen van H.K.H. Prinses Wilhelmina. De N.C.R.V. werd benoemd tot erelid van het Koningin Wilhelmina-fonds. De heren Hoek, Bode graven en mej. de Ru ontvingen het gouden insigne, de heer Bodegraven tevens een portret van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Het 17-jarig invalide meisje, dat destijds haar poppenhuis beschikbaar had gesteld, (dat inmiddels ruim f 19000.opbracht) ontving van een luisteraar een compleet te levisietoestel. der seis zou dan een preventieve oorlog tegen Rus land willen ontketenen. Wie de ogen echter hier In het Westen open heeft weet, dat West-Europa zeker in 1952 militair niet gereed is een oorlog te beginnen en het is daarom dwaasheid te veronderstellen, dat generaal Eisenho wer, die het best met de stand van de Eu ropese remilitarisatie op de hoogte is, een dergelijk plan als de Russen hem toedich ten, zou koesteren. De Russen hebben dit praatje allicht nodig voor hun eigen mili taire plannen in Oost-Duitsland. Het noe men van een dergelijke termijn zal overi gens slechts de wederzijdse inspanning op bewapeningsgebied aanvuren en is weinig geschikt voor het scheppen van die rustige sfeer waarin eigenlijk de conferentie der Grote Vier zou moeten worden ge'houden. Nog altijd is de mogelijkheid dat zo’n con ferentie tot stand komt er, want op de agendaconferentie zijn, naar we menen in de 56e zitting, weer enige vorderingen ge maakt; over het meest omstreden punt op die agenda, n.l. de Duitse demilitarisatie, is nu overeenstemming bereikt, het komt tweemaal op de agende plus nog een aan tekening dat de onderhandelaars het niet eens konden worden op welke plaats pre cies dit punt op de agenda moest staan. Nu gaat het nog over de kwestie of het Atlantisch pact ook nog op de agenda moet. De Russen willen het, het Westen niet, dan zouden immers ook alle verdragen welke Rusland met zijn satellieten sloot op de agenda moeten. Men verwacht thans echter, dat de Grote Vier te Washington zullen kunnen bijeenkomen vrij spoedig na de Franse verkiezingen, welke midden Juni worden gehouden. Tevoren hebben we ook nog verkiezingen in Italië en Ierland. In het laatste land, waar het parlement tussentijds ontbonden is wegens onenigheid in de coalitieregering zelf, is er een kans, dat De Valera, die van 1932 tot 1948 de leiding der regering had, en toen gewipt werd, weer aan het bewind komt. De groeiende ontevredenheid in Spanje heeft zich in Madrid weer eens geuit in een boycot, nu van de openbare vervoermidde len; vooral de arbeiders, daartoe aangezet door kettingbrieven schijnen van deze wij ze van „zwijgend protest” nogal gebruik gemaakt te hebben. De communisten trekken in Korea terug op alle fronten. Op een plaats wisten de verbonden legers door te stoten tot 21 km boven de 38e breedtegraad. Verschillende '(Chinese eenheden werden ingesloten. Er werd medegedeeld, dat de verbonden troe pen thans 112.000 man hebben verloren aan doden, gewonden en vermisten, waarvan 73000 niet door de oorlog, maar door ziek te, ongevallen enz. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling „Verouderd en ongewenst”. De oude trou we schoolbanken, waarop vele geslachten hun wijsheid hebben vergaard, moeten ver dwijnen, ook al zouden zij worden gemo derniseerd. Ze zijn uit paedagogische, me dische en practische overwegingen onge schikt en moeten worden vervangen door afzonderlijke tafels en stoelen voor iedere leerling. HET UITVAREN VAN DE HARINGVLOOT UIT KATWIJK EN IJMUIDEN UIT DE HAVEN VAN IJMUIDEN. De Katweker „Elizabeth” verlaat de haven van IJmuiden, de bemanning wuift een laatst vaarwel aan de familieleden en belangstellenden. In 1950 werd 130 millioen kg haring gevangen, waarvan drie kwart voor export. AGENDA-CONFERENTIE. Gisteren hield de agenda-conferentie te Pa rijs haar 60e vergadering. Na 10 minuten vergaderen ging men onverrichterzake weer uiteen. dreigt. Kort geleden zijn er tussen Syrië en Israël moeilijkheden gerezen over de Huleh-moerassen aan de Syrische grens De Israëliërs zijn bezig deze droog te leg gen, om cultuurgrond voor hun zo snel groeiende bevolking te winnen. Een deel van die moerassen ligt echter in de gede militariseerde zóne, waar de Syriërs deze werkzaamheden niet dulden, terwijl ter- wille van dit werk bovendien het bezit van enkele Arabische boeren schijnt te zijn ont eigend. Door dit alles zijn er vuurgevech ten in dit gebied geweest tussen Syriërs en Israëliërs. Die zaak was al weer bijge legd door de commissie der Ver. Naties, toen Irak troepen naar Syrië zond en de Arabische liga bekend maakte, dat zij Sy rië zou steunen in haar eisen. Dit wekte de indruk, dat de Arabische liga eigenlijk een reden zocht om de oor log met Israël die tot nog toe zo’n ver nederend verloop voor haar heeft gehad te heropenen nu de aandacht der grote mo gendheden zo zeer in beslag genomen is door de Koreaanse en Perzische kwestie. Daar zo’n oorlog zich als een olievlek zou Bijenteelt in moeilijkheden. De fruittelers zijn nog steeds in grote meerderheid niet overtuigd van het grote nut van bestui ving door b|jen, zei de voorzitter van de Ver. tot bevordering van de bijenteelt in Nederland, ridder van Rappard. Hij wees met ernstige bezorgdheid op de situatie in de bijenteelt. De dalende lijn zal zich voortzetten, wanneer maatregelen tegen de buitenlandse honing uitblijven. Het ledental daalde van 24000 tot 16000. Gezelligheid.Op het erf van de wed. de Jong te Molenaarsgraaf bevinden zich in een uitgeholde knotwilg vlak naast el kaar een eenden- en een spreeuwennest. De vogels zitten „zusterlijk” naast elkaar te broeden. Speelbank in Laren gaat weer open. De amusementsvereniging, die onlangs in het casino van Hamdorff te Laren een speel bank exploiteerde, die op last van de justi tie werd gesloten, heeft besloten per 1 Juni deze speelgelegenheid te heropenen. Tuinderij is duur. Hoeveel kapitaal in de tuinderij van het Westland is gestoken bljjkt uit de volgende cijfers: Het zoge naamde platte glas heeft 100.000 gulden per hectare gevergd, maar dat is nog ge ring in vergelijking met de warenhuizen, waarin 160.000 gulden per hectare is ge stoken, de druivenkassen met 225.000 gul den en de komkommerkassen met zelfs 620.000 gulden. De teelt van komkommers eist per jaar per hectare aan loon 30.000 gulden. Een gewoon weiland kost per ha slechts 300 gulden aan loon. Ddt is vergaderen. De gemeenteraad van Purmerend heeft Maandag een record ge maakt. In precies 38 seconden heeft hij een openbare vergadering weten te beëindi gen. Goed bedoeld, maar.In het Almelose Huis van Bewaring heeft een declamator zijn optreden voor de gevangenen besloten door voor hen de „Ode aan de Vrijheid” Voor te dragen. Haak-In. Om twaalf uur Maandagmiddag werd de bazar voor de „Haaktin”-actie te Amsterdam voor de bezoekers opengesteld. Ruim achtduizend kooplustigen kochten op de eerste dag vrijwel de gehele voorraad kleinere artikelen weg. Schoenmaker houd je bij je leest. Voor de Maastrichtse rechtbank is drie maanden ge elst tegen een Kerkraadse schoenmaker, die damesjurken had gestolen. Reislustigen geven trein de voorkeur. Het N. I. P. O. heeft op verzoek van de Neder landse Reisvereniging een enquête gehou den onder 6500 reislustigen. De uitkomsten waren meer dan eens verrassend. Niet meer dan 64 pet. bleek over twee weken vacantie te beschikken, 21 pet. heeft drie weken en de rest meer dan drie weken. De voorkeur om met vacantie te gaan ver plaatste zich van Augustus naar Juli en Juni. De trein is als reisgelegenheid nog altijd favoriet met 52 pet., 30 pet. der reis lustigen verkiest de bus, 10 schip, fiets en benenwagen 2 pet. uit de bus. Twentse confectie-industrie ductie. De gezamenlijke confectiebedrijven in Twente en de Achterhoek hebben beslo ten bij de Arbeidsinspectie vergunning aan te vragen om de arbeidstijd van het perso neel te bekorten. De confectie-industrie kampt met een gebrek aan orders niet al leen in Nederland, maar ook in het bui tenland. De kooplust bjj het publiek is sterk verminderd, gevolg enerzijds van de sterke prijsverhoging, anderzijds van een daling van de koopkracht. Daarbij komt, dat het publiek om de een of andere reden een daling van de prijzen schijnt te verwach ten. Volgens de fabrikanten kan hiervan echter geen sprake zijn. Nog nooit was radio zo interessant. Een merkwaardige en voor sommigen verma kelijke telefoonstoring heeft onlangs beroe ring gewekt in de Friese dorpen Mantgum en Wieuwerd. Daar werd namelijk, door een technisch abuis, het radio-distributienet aangesloten op dat van de telefoon. Het gevolg was dat alle telefoongesprekken luid en duidelijk te beluisteren waren over de radiocentrale en het spreekt vanzelf, dat er gretig naar deze „uitzendingen” werd geluisterd. De storing heeft bijna twee da gen geduurd en in deze tjjd hebben de abonné’s op de radio-centrale in deze dor pen heel wat kunnen beluisteren wat niet voor hun oren bestemd was. De Nederlandse schryver Simon Vestdijk heeft dit jaar de staatsprijs voor letter kunde, de P. C. Hooftprijs, ontvangen voor zijn roman „De Vuuraanbidders”. De staats secretarisvan O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, heeft hem de prijs, groot f 2500, Maandagavond uitgereikt in de met kaar sen verlichte Ridderzaal van het Muider- slot. YyORIGE week toonde de New Yorkse beurs een scherpe daling toen er ge ruchten waren dat Moskou het Westen had gepolst over de mogelijkheid het Korea- geschil bij te leggen. Later trad een her stel in toen deze geruchten werden tegen gesproken en van Amerikaanse zijde nog eens duidelijk werd gemaakt, dat een over eenkomst over Korea niet gebaseerd mocht zijn op een beloning aan de agressor, de Ver. Staten waren niet bereid de vrede in Korea te kopen met de toelating van rood China tot de Ver. Naties en de afstand van Formosa aan Peking. Of de Russen inderdaad him voelhorens hebben uitgestoken, is niet bekend, maar men zou zich kunnen voorstellen dat zij het hebben gedaan. Niet omdat ze zo gaar ne een einde aan het Korea-conflict willen maken, bij hebben er Immers belang bij dat het Westen en de Chinezen hier him krachten verspillen. Maar het verloop van de jongste krijgsverrichtingen heeft niet al leen opnieuw aangetoond dat het Westen, zolang hier de oorlogvoering beperkt is, waarschijnlijk geen beslissende overwin ning kan behalen, tengevolge van de nu merieke Chinese overmacht, maar dat de Chinezen dat ook niet kunnen, dank zij de overmacht aan materiaal bij het V.N.- leger. De Chinezen wijten dat aan het feit, dat de Russen hun te weinig materiaal ter beschikking stellen. Dat is reeds eerder een reden tot wrijving tussen Moskou en Peking geweest en dreigt het steeds meer te wor den. De Chinezen zien hun beste divisies verbloeden, omdat ze, wat de moderne be wapening betreft, niet opgewassen zijn te- pen de V.N.-troepen. Moskou is volgens Peking tekort gescho ten in de verstrekking van een dergelijke bewapening aan de Chinezen. Maar de Russen blijven zuinig met hun wapens. Hier is een mogelijkheid tot ver wijdering tussen China en Rusland en de Russen kunnen dus, voordat China in ver band daarmede aanstuurt op een wapen stilstand met de Ver. Naties, getracht hebben Amerika te naderen met een voor stel een conferentie over Korea te beleg gen, waarop ook rood China aanwezig zou zijn en waar dan behalve deze kwestie ook andere Oost-Aziatische vraagstukken zou den kunnen worden besproken. De Ameri kanen hebben dan door dit Russische plan al direct een streep gehaald door mee te delen dat ze niet bereid zijn de Chinezen als lid der Ver. Naties te accepteren of hun Formosa af te staan. Daarmee was dan dit Russische initiatief, zo het er al geweest is, meteen aan kant. De Amerikanen wezen trouwens ook ’t Russische voorstel af voor een dergelijke conferentie, waarop rood China ook aanwezig zou zijn, over het Japanse vredesverdrag, Washington wil al leen toestaan, dat de Sovjet-Unie mee werkt aan de voltooiing van het vredes verdrag dat de Amerikanen zelf voor Ja pan hebben ontworpen. Kennelijk beoogden de Russen met beide conferenties onenigheid onder het Westen te stichten (Formosa, toelating van China tot de V.N.) en wilden de Amerikanen hun dat beletten. Het is duidelijk dat Washing ton de strijd in Korea minstens wil voort zetten tot de Chinezen een wapenstilstand aan de 38ste breedtegraad onvoorwaarde lijk aanvaarden, wat de mogelijkheid zou meebrengen van een verwijdering tussen Peking en Moskou, omdat de Chinezen hun vernedering zouden wijten aan te geringe militaire steun der Russen. „Minstens” zeg gen we, want een autoriteit als Dean Rusk, hoofd van de afd. Verre Oosten van het Amerikaanse departement van buitenland se zaken, heeft er dezer dagen voor gepleit dat de Ver. Volken in Korea moeten door vechten tot de communistische regering in China zelf ten val Is gebracht, wat nogal ongerustheid In Engeland heeft gewekt. De Amerikaanse generaal Bradlejr heeft echter wat olie op de golven geworpen door voor te stellen, dat vredesonderhandelingen met de Chinezen zouden worden geopend, als het Chinese voorjaarsoffensief was afge slagen. Er waren ook geruchten dat de Russen de Koreaanse kwestie wilden bijleggen om zelf meer aandacht aan de crisis rond de Perzische olie-nationalisatie te kunnen schenken. Maar dat lijkt niet waarschijnlijk, omdat als Moskou ten volle van die crisis wil profiteren, het er meer aan heeft, dat het Westen nog bezig ge houden wordt in Korea en dus niet zijn on verdeelde aandacht aan Perzië kan geven. „Onverdeeld” is trouwens niet het goede woord, want de twee grote partners in het Westen, Amerika en Engeland, bljjken het al weer niet geheel eens. Generaal Bradley de meest invloedrijke militaire autoriteit kunnen uitbreiden, greep de Veiligheidsraad onmiddellijk in en verzocht Israël om ter- wille van de vrede de werkzaamheden in de Huleh-moerassen te staken. Hier werd een offer van de Israëliërs ge vraagd, want ongetwijfeld is het recht aan hun zijde. Israël heeft echter toege stemd het werk te staken voor zover het 't gebied betreft, dat aanleiding geeft tot grensgeschillen met Syrië, dus in de gede militariseerde zóne; het is nu te te hopen, dat ook de Arabische staten zich zullen matigen, er ligt al conflictstof genoeg op gehoopt in dit deel van en elders in de wereld. Conflictstof, welke volgens generaal Tsjoej- kow, de Russische opperbevelhebber in Duitsland, in de zomer van 1952 tot een wereldbrand zal leiden. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn weet te melden, uit een conferentie welke deze generaal had met de officieren en ambtenaren van de Russische contfóle- commissie. De generaal bedoelde natuur lijk niet dat de Russen dan van plan waren een oorlog te beginnen, maar Aardolie in Friesland? Bij Zweins, even ten zuiden van de straatweg Leeuwarden- Franeker, is een boortoren verrezen. De Nederlandse Aard-olie-maatschappij heeft reden om aan te nemen,, dat de bodem structuur onder het Friese weiland daar zodanig is, dat de aanwezigheid van olie of gas niet uitgesloten moet worden ge acht. Uiteraard is het een proefboring: zij had moeten uitwijzen, of er inderdaad aard olie of -gas te vinden is, en zo ja, of de voorraad de exploitatie loont. Zeeuwse mosselvissers. In de Harlinger haven liggen thans geregeld schepen van Zeeuwse mosselvissers, die dit jaar op de Wadden hun geluk zullen beproeven. Vo rige week zijn niet minder dan 25 vaartui gen uit Bruinisse naar de Friese Wadden vertrokken. Uit lerseke, Tholen en Zierik- zee hebben zich eveneens schepen naar hier begeven. De Zeeuwse vissers zjjn echter niet erg hoopvol gestemd. Twee piloten gedood. Dinsdagmorgen om streeks kwart voor tien zijn boven Stadt lohn in Duitsland, dat ongeveer vijf kilo meter van de grens ligt, ten oosten van Winterswijk, twee Meteor-straaljagers van de vliegbasis Twente neergestort. Beide piloten, beiden sergeant-vlieger, H. Boomkamp uit Lichtenvoorde en H. Bastiaanse uit Assen, kwamen bjj het geluk om het leven. Brutale diefstal. Bij de fietsmaker Rinsma te Drachten heeft een brutale dief een aan tal zilveren geboortelepels ontvreemd. De lepels bevonden zich in een kast met an-, tiek zilver, die door de schoonmaak haar gewone plaats had moeten ruilen voor een plaatsje in de winkel. Zonder dat de be woners in huis het bespeurden, heeft de dief z\jn slag kunnen slaan. BaconprJjs op f 2.38 gesteld. De basisprijs van de baconvarkens is door de minister van Landbouw vastgesteld op f2.38 per kg geslacht gewicht. Deze mededeling deed de voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees Woensdagmiddag tijdens de ver gadering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw te Scheveningeh. Jongen schiet meisje met windbuks in het oog. Uit zijn woning in Den Haag schoot een 16-jarige leerling-boekbinder met een buks de straat in, waarbij een 8-jarig meis je in het oog werd getroffen. Het kind moest in het ooglijdersgesticht worden op genomen. De kinderpolitie heeft proces verbaal opgemaakt en het wapen in beslag genomen. Ambonezen kosten ons land f29.846.175. De kosten van de overbrenging van Indo nesië naar Nederland van Ambonezen kost ons land een bedrag van f29.846.175 in to taal, aldus blijkt uit de derde nota van wij ziging op de begroting van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. De komende man. De Staten van Fries land hebben mr. J. Woltjer uit Den Haag benoemd tot hun griffier als opvolger van mr. N. H. Muller, die per 1 September in gelijke betrekking naar Gelderland ver trekt. Mr. Woltjer, die 45 jaar is, is lid van de Ned. Herv. Kerk en behoort tot de anti- revolutionnaife party, is momenteel direc teur van het Nederlands Beheersinstituut, bureau Den Haag. Loos alarm. Te Tilburg werd de brand weer in het geweer geroepen voor een „gro te fabrieksbrand”. By aankomst ontdekte men dat er een hoopje sintels lag te gloeien.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1