1*1 IN KOREA HERHAALT ZICH DE HISTORIE Nu. het voorjaarsoffensief der Chinezen in Korea mislukt is en de V. N.troe- pen bijna al het aanvankelijk verloren ter rein weer hebben heroverd, is er meteen een eind gekomen aan de geruchten over vrede of over een wapenstilstand. door Nederland 47e Jaargang No. 41 Vrijdag 1 Juni 19cl Streekblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Engels-Persische verschil blijft duister Verkiezingen in Europa 1 Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bdswarils Nieuwsblad Uit Europa: verkiezingsuitslagen. IN MEMORIAM. wezen. 1 expeditie naar Tibet was voor de rode Chinezen geen succes. Maar wat ze daar door de wapenen niet konden bereiken, hebben ze met politiek overleg verkregen. Tibet wordt practisch ingelflfd bij China, maar krijgt, wat zijn binnenlands* aangelegenheden betreft, zelf- De Belgyske lape, De Skiedamske tape, En ’t Ingelske büterfjild, Bringe yn Fryslftn de boel yn it wild. na zijn vertrek gekozen als lid voor de predi- r a 1 1 tfeischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) e, ie el n n .8 .8 e s- i- n n n s e ■d :r 1- J- :r nog de overhand zullen krijgen. De Perzi sche regering heeft echter verklaard, dat zij geen uitspraak van het Internationale Hof over een binnenlandse kwestie zal dul den, maar Engeland heeft een laatste po ging tot een vreedzame oplossing gedaan, door zich bereid te verklaren een zekere vorm van nationalisatie te aanvaarden, mits de daaruit voortvloeiende gevolgen op bevredigende wijze voor Engeland wer den geregeld en onderhandelingen in een atmosfeer van redelijkheid en goede wil konden worden gevoerd. De Amerikaanse ambassadeur in Perzië trachtte als bemid delaar zo’n sfeer te scheppen tussen zijn Engelse collega en de Perzische regering. Het is te begrijpen, dat het fel oplaaiende Perzische nationalisme aanstekelijk werkt; in Irak is nu ook een partij opgericht, die op nationalisatie van de clie-industrie aan stuurt, de huidige Irakeze regering staat echter afwijzend tegenover dit streven, maar heeft de gelegenheid schoon gezien hogere uitkeringen van de olie-maatschap- pijen waaronder ook Amerikaanse, te be dingen. „Edelachtbaar-sigaren” beperkt industrie. Ten gevolge van de slapte in de sigaren industrie zijn de Edelachtbaar-Sigarenfa- brieken in Leiden gedwongen over te gaan tot een belangrijke vermindering van de productie. Tachtig arbeiders moesten wor den ontslagen. Nieuwe tulp. Aan Warren Austin zijn drie hulpen aangeboden, exemplaren van een nieuwe, naar hem genoemde variëteit. Ze kwamen natuurlijk uit Sassenheim. bestuur. De Dalai Lama, die tot nog toe geestelijk en wereldlijk leider was, blijft het laatste. De Panchen Lama, die in Chi na is opgevoed en communistische sym pathieën heeft, wordt geestelijk leider en waar Tibet een theocratie is, waar de gees telijke leider het beslissende woord spreekt terwijl bovendien de Tibetaanse buitenland se aangelegenheden door Peking worden geregeld, staan practisch de Chinese com munisten aan de Indiase grens, waarover men zich uiteraard in de Indiase hoofdstad New Delhi nogal zorgen maakt en wat de betrekkingen tussen Peking en India wat zal verkoelen. Tegenover deze uitbreiding van de com munistische machtssfeer staat dat de com munistische bedreiging van Indo China is af genomen sedert ,de Chinezen in Korea in zo felle strijd zijn gewikkeld en de Franse generaal De Lattre de Tassigny het com mando in Indo China overnam en de Fran se positie bevestigde. Hoge Amerikaanse Engelse en Franse officieren hebben thans te Singapore overlegd over de mogelijk heid ener betere samenwerking welke de communistische activiteit zowel in Korea, Malakka als Indo China nog doeltreffen der zal bedwingen. In hoeverre in Perzië ook communistische invloeden in het bekende olie-nationalisatie- verschll een rol spelen is nog altijd niet duidelijk, al neemt men aan, dat het de communisten zijn die de Perzische natio nalisten in deze zaak op sleeptouw nemen. De ontwikkeling van dit Engels-Perzlsche geschil blijft vrij duister, uit de verschillen de berichten kan men wel afleiden, dat in Perzië zelf nog hevig geïntrigeerd wordt en dat de regering tracht te laveren tussen de drang der felste nationalisten en de fi guren, die een bezadigder politiek jegens i Engeland willen voeren. Zowel de Engelse regering als de Anglo Iranian oliemaat schappij hebben het geschil bij het Interna tionale Hof van Justitie aanhangig ge maakt, naar men wel meent ook omdat men tijd wil winnen in de hoop dat de gematigde elementen in Perzië tenslotte Ordebewaarder demonstreerde wanordelijk gedrag. De Haagse recherche heeft de 26- jarige agent H. O. aangehouden. O. had een bankbiljet van f 10 gevonden en niet gedeponeerd, doch voor zich zelf gehouden. Voorts had hij op patrouille ergens een raam zien openstaan. Hij was naar binnen geklommen en had uit de woning f 53 weg genomen. Tenslotte heeft hij in burger ten eigen bate gecollecteerd voor de Haagse kinderactie. Hierbij haalde hij f57 op. Ongevraagd, ongeweigerd. Verleden zomer meldde zich een klimopplant present in de woonkamer van de familie Van der Wal in Nijega (Sm.). Dit was juist in de kamer van Pake, die daar eigenlijk nooit vandaan kwam, omdat hij ernstig leed aan rheuma- tiek. Het was voor de baas dan ook een zeer aardige afwisseling. En toen er een paar blaadjes aan kwamen, was de aardig heid nog groter. Maar nu in het voorjaar is alles weer opnieuw begonnen uit te lo pen. Ook de klimop in de kamer heeft het goed gedaan, want er prijken nu reeds 16 bladeren aan. Vrouw regeerde roversbende. Leden: twee dochters, twee a.s. schoonzoons. Vrouw M. J. uit Woezik bij Nijmegen, formeerde uit haar beide dochters en a.s. schoon zoons een roversbende, die, door haar ge ïnstrueerd, op de markt in Nijmegen tal van diefstallen pleegde. Uitte zij de wens op een bepaalde dag vis te eten, dan kwam ei die middag vis op tafel. Wanneer zij opdracht gaf een bepaald artikel te gaan stelen en er kon om de een of andere reden niet aan haar wens worden voldaan, dan zwaaide zij de „terreurknots”, zoals de of ficier van Justitie bij de Arnhemse recht bank het Dinsdag uitdrukte. Er heersten in dit gezin, waarvan de man en vader volgens de officier een onbenullige nietsnut was, de meest ergerlijke toestanden, zodat een gedeelte van de terechtzitting met ge sloten deuren moest worden behandeld. Bomscherf In een koe. In een koe, welke te Dokkum werd geslacht, vond men een bomscherf met een doorsnee van ongeveer 4 cm. De bomscherf was in de rug van de koe gedrongen tussen de tweede en der de rib. De huid was geheel genezen. Het dier, dat op de Groningse markt werd ge kocht, moet minstens zes jaar met deze scherf in haar lichaam hebben rondgelo pen. Minder electriciteit. Het is waarschijnlijk dat het P. E. B. in Friesland over 1952 met kleinere kolentoewijzingen genoegen zal moeten nemen. Men is dan genoodzaakt de afnemers beperkingen op te leggen. De rundveehoudertf is Nederlands grootste industrie, aldus verklaarde Minister Mans holt op een persconferentie. De totale jaar lijkse productie bedraagt een waarde van rond f 1.5 milliard, waarvan ongeveer de helft wordt uitgevoerd. De export van zui vel bedraagt op zich zelf reeds ca. f 650 millioen, met welke prestatie de zuivelin dustrie de belangrijkste industrie van Ne derland is geworden. Het is derhalve nood zakelijk, dat aan deze industrie de best mogelijke basis wordt gegeven. Textieldlefstal. Doordat de bedrijfspolitie iemand arresteerde, die met lakens bij zich een textielfabriek te Bome verliet, is een omvangrijke dielfstal van lakens, slopen en handdoeken aan het licht gekomen, waarbij zeven mensen zijn betrokken. Televisie. In Juli zullen via de televisie zender Lopik programma’s uitgezonden worden. Deze uitzendingen zullen verzorgd worden door Philips, zolang de kwestie tussen de regering en de omroepverenigin gen nog hangende is. Dit echter zal tijde lijk zijn, daar dit niet het werk voor Phi lips is. Oude meester voor Nederlands museum. Een onbekende Nederlander, woonachtig in het buitenland, heeft een schilderij van Mindert Hobbema aangeboden ter plaat sing in het Mauritshuis. In Oostenrijk is de 77-jarige burgemeester van Wenen Koemer bjj herstemming tot president gekozen, men had Gleissner, de katholieke candidaat eigenlijk een betere kans gegeven. In Noord-Italië hebben de katholieke ichristen-democraten met hun a.iei-communistische bondgenoten bij de gemeentelijke en provinciale verkiezingen de communisten aanmerkelijk terugge drongen, in vijf van de zes grote steden hebben zijn nu de meerderheid, alleen in het communistische bolwerk Bologna bleef die bij de communisten. In Frankr.jX voorbereidingen voor de ver kiezingen up 17 Juni. Tal van partijen heb ben er lijs .verblindingen aangegaan om de Gaullisten zowel als de communisten zo veel moge.ijk afbreuk te doen. Enige ver koeling in de overigens zich verbeterende betrekkingen tussen Frankrijk en West- Duitsland is ontstaan doordat de Franse regering door het bestuur van het Saarge- bied een daar optredende partij heeft doen verbieden, welke ijvert voor terugkeer van dit gebied tot Duitsland. Het Saargebied zal voorlopig een heel har telijke verhouding tussen Duitsers en Fran- seiï nog wel in de weg staan. De Finse regering voelt weer eens de greep van Moskou. Rusland, dat zich vroeger verzette tegen versterking van de Aalands- eilanden, die binnen Finse souvereiniteit zelfbestuur genieten, wil Finland thans dwingen daar wel versterkingen aan te leggen, omdat het vreest dat anders „de Amerikaanse imperialisten er zich meester van zullen maken”. De positie van deze eilanden is echter internationaal geregeld, welke regeling bij de Finse wet is beves tigd. De Russen eisen nu om te beginnen, dat deze bepaling zal worden geschrapt en Finland en Rusland onderling de positie der Aalandseilanden zullen bepalen. Spaaractie voor woningbouw. Eéh spaar actie ter stimulering van de woningbouw is in voorbereiding. Gedacht is daarbij aan het uitgeven van obligaties, te verkrijgen, hetzij door enige uren extra-arbeid per week, hetzjj door bijzondere spaarzaam heid. De technische uitwerking van deze gedachte is nog niet gereed. Minister Lief- tinek zal over de kwestie een nota aan de Kamer zenden. Gerard Hoek naar Amerika. Gerard Hoek, programmaleider van de N.C.R.V. en lei der van de bekende „familie-competitie”, heeft als zodanig ontslag aangevraagd bij de NCRV. Hij zal eerstdaags naar Ame rika vertrekken, waar hem een betrekking bjj de televisie-uitzendingen is aangebo den. „Friese Asthmavereniging” opgericht. Op initiatief van de Stichting „Actie voor het asthmatische kind” is dezer dagen opge richt de „Friese Asthma vereniging”, ge vestigd te Leeuwarden. Deze ver. stelt zich de bevordering der belangen der asthma tische kinderen in Friesland ten doel, zulks in samenwerking met de stichting A. V. A. K. Uitnodiging tot debat over het Fries afge- De heer mr. C. W. Stheeman te Leeuwarden heeft de uitnodiging, die de heer Fedde Schurer van Heerenveen tot hem gericht had, om over de plaats van het Fries in Friesland een openbaar debat te houden, afgewezen. De heer mr. Sthee man is van mening, dat een debat, dat schriftelijk is aangevangen, ook schriftelijk moet worden beëindigd. Duizend gulden In de vuilnisemmer? Bjj de Haagse politie heeft een dame aangifte gedaan van vermissing van een spaarbank boekje, waarop een bedrag van f 700 stond en waarin zich ook drie bankbiljetten van f 100 bevonden. Vermoed wordt, dat de aan- geefster het boekje de vorige week tussen oude couranten in de vuilnisemmer heeft gedeponeerd. De inhoud van de emmer is zeer waarschjjnlijk reeds naar Drente ver voerd en daar gelost. Ontslagen bjj Batavus. De Batavusfabrie- ken te Heerenveen hebben besloten 52 ar beiders te ontslaan. De afzet van rijwie len zou vrjjwel stilstaan. Het Batavusper- soneel was in totaal 250 man sterk. Buitenman van f 1000 beroofd. De recher che te Amsterdam heeft een 45-jarige kell- ner en een 28-jarige buffetjuffrouw aange houden, die te zamen enige weken geleden een buitenman voor een bedrag van f 1000 hadden beroofd. Nadat de verdachten met de buitenman in verscheidene café’s sterke drank hadden gedronken, hadden zij hem meegenomen naar een perceel aap de Re- De Amerikanen hebben opnieuw de overtuiging gekregen, dat ze de Chinezen in Korea zo kunnen laten bloeden, dat deze ten slotte het hoofd in de schoot zullen leggen; vaster dan ooit is Washington besloten geen enkele conces sie aan de Chinezen te doen, zij hopen bin nen enkele maanden reeds het vredesver drag met Japan door het Westen onderte kend te zien. Engeland o.a heeft nog wel bezwaren daartoe zonder de medewerking van rood en met die van nationalistisch China over te gaan. Maar het is duidelijk, dat de mi litaire successen in Korea, die practisch gesproken Amerikaanse zijn, zonder dat we daarmee de moedige medewerking van de betrekkelijk kleine contingenten troepen der andere naties te kort willen doen, de Amerikanen een nog groter overwicht in de beslissingen omtrent de door het Westen te volgen politiek in Azië geven, dan ze reeds hadden. Een algemene overeenstemming over de oplossing van de Aziatische vraagstukken, een overeenstemming dus waarin Rusland en China zjjn inbegrepen, lijkt ons verder dan ooit verwijderd; ze is onmogelijk zon der een totale verandering van inzicht en politiek van Moskou, waarop we niet mo gen hopen. Wanneer de schaal der mili taire successen in Korea blijft doorslaan naar de zijde der Ver. Naties, zullen de Chinezen, als ze niet tot een wapenstilstand bereid zjjn, meer hulp van Rusland nodig hebben. Of Rusland die zal geven is een open vraag. Als het de vriendschap met China wil handhaven, zal het moeten hel pen, reeds nu is de Chinese communisti sche partij verdeeld over de vraag of men nog de kant van Rusland moet houden, een belangrijke figuur als Mao Tse Toeng bflv. staat, naar beweerd wordt, al niet meer aan Russische zijde. Aannemende dat Moskou de Chinezen toch meer steun zal geven, is het de vraag of het dat openlijk zal doen. In dat geval dreigt het gevaar voor een wereldbrand. Verleent Rusland bedektelijk meer steun, dan zien we het ogenblik naderen, dat de Amerikanen een ander geliefd denkbeeld van hen in praktijk brengen, en de door hen nu van wapens voorziene en geoefen de legers van de Chinese nationalisten op Formosa, in de Koreaanse campagne be trekken. Niet alleen deze Koreaanse campagne, ook de REG. OMROEP NOORD 188 Meter. Tilsdei 5 Juny: 19.0219.30. Schiermonnikoog, de lytje pöle. n, uitzending in het Nederlands. 19.3020. Fryske ütstjöring. Stimmen üt eigen formidden. „It wurd is oan ’e jongerein”. In ploech Fryske studinten 1. f. Fokke Sierk- sma sil gear oer de fraech: „Moatte wy wils wêze mei yndustrialisaesje fan WAIden?" guliersgracht en hem daar van zijn geld beroofd. De kellner had later met de buit op zak weer enige café’s bezocht en was toen naar de kermis op de Westermarkt gegaan. Hier werd de dief bestolen, want op de kermis was hij plotseling zijn porte feuille met nog f 800 van de buit kwijt. De twee verdachten werden na volhardend speuren achterhaald en in de cel gezet. Voortzetting dollarhulp? In Den Haag wordt verwacht, dat Clarence Hunter de vertegenwoordiger van het Marshall-plan in Nederland, de Nederlandse regering op korte termijn op de hoogste zal stellen over het al of niet voortzetten van de dol- larsteun aan Nederland. De heer Hunter is dit weekeinde uit Washington terug gekeerd. Van Russische zijde wordt nu ontkend, dat ooit door Moskou een poging is gedaan om tot onderhandelingen te komen. En de com mandant van ’t achtste leger luitenant-ge- neraal van Fleet zeide, toen zijn troepen de 38ste breedtegraad weer overschreden: „Wij zullen het offensief voortzetten tot we de vijand vernietigd hebben.” Militair heeft het krijgsplan van de opvol ger van Mac Arthur dus stellig succes ge had, de invloed van de geweldige over macht aan manschappen aan Chinese zijde is volkomen teniet gedaan door de over macht aan moderne wapenen aan V. N. zijde en het staat te bezien of dergelijke militaire voordelen op de Chinezen zouden zijn behaald als Mac Arthur zijn zin had gekregen, de oorlog was uitgebreid tot China zelf en de militaire macht van de V.N.-landen zou moeten worden verdeeld over de ontzaglijke ruimte van dat enor me rijk zelf. Politiek is men echter door de militaire successen niet opgeschoten. De Russen en Chinezen hebben hun voel horens naar onderhandelingsmogelijkheden ingetrokken en ook de V.N.-autoriteiten achten het moment om het initiatief voor onderhandelingen te nemen niet geschikt omdat ze enerzijds willen afwachten wat het huidige offensief der V.N.-troepen ten slotte zal opleveren en anderzijds, kennen de de Oosterse mentaliteit beseffen dat de Chinezen op het moment van hun militaire vernedering toch niet willen praten. Rus sen en Chinezen hadden gehoopt dat dit Chinese voorjaarsoffensief de V.N. zou hebben doen inzien, dat zij niet op een overwinning in Korea behoefden te rekenen en, om van een lastige situatie af te ko- I men, bereid zouden worden gevonden inza- ke de erkenning van rood China, de af stand van Formosa aan Peking en het Japanse vredesverdrag enige concessies te doen in rail voor een spoedig herstel van de vrede in Korea. Het tegendeel is echter het geval. Radiomensen naar de BBC. Als voorbe reidende maatregel voor het verzorgen van televisie-programma’s zullen de vier grote omroepverenigingen acht medewerkers twee van elk naar Engeland sturen om zich op de hoogte te stellen van de tele- visiepractyk bij de BBC. Op' 28 Mei overleed te Velp onze oud-stadgenoot, de heer H. Eisma, die vele jaren in Bolsward een zeer bekende persoonlijkheid is geweest en op het openbare leven in onze stad zijn stempel heeft gedrukt. Hij was een der directeuren van de Verzekerings Maatschappij „de Phi- lanthroop”, Fr.-Holl. Levens Verz. Bank, die hier tot grote bloei is ge komen en voor Bolsward van aan zienlijke betekenis was. De heer Eisma heeft zich bewogen op velerlei gebied en vele functies bekleed. Zo was hij voorzitter van ’t bestuur der Ver. „de Spaarbank", Voogd van het St. Anthonie Gast huis en jarenlang voorzitter van de Ver. voor Handel en Nijverheid. Als zodanig vervulde hij ook het voorzit terschap van de grote internationale Bakkerijtentoonstelling „de N. E. B. A. T.” die voor Bolsward een grootse gebeurtenis is geweest. Als voorzitter van de P. F. C. nam hij vaak met initiatief tot het orga niseren van feestelijkheden. De heer Eisma was ook een tijd lang lid van de Gedeputeerde Staten van Friesland en plaatsvervangend Kantonrechter te Bolsward. Hij was verder voorzitter van de Lib. Kiesvereniging, terwijl ook Het Nut zijn belangstelling had. Ook op kerkelijk gebied lag zijn gro te belangstelling. Hij vervulde vele jaren het ambt van diaken van de Ned. Herv. Gemeente, terwijl hij later ook als ouderling deel uitmaakte van de kerkeraad. De heer Eisma is ook enige jaren lid van de Synode van de Herv. Kerk geweest, terwijl hij uit Bolsward werd van de Commissie kantstractementen. De verdiensten van de overledene werden officieel erkend, door zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook aan ons blad verleende de heer Eisma zijn gewaardeerde medewer king. Van zijn hand verschenen een serie detectiveverhalen, waarin de populaire Stille Bouke de hoofdfi guur was. Deze verhalen werden des tijds door de heer Eisma voor eigen ontspanning geschreven. Een drietal werd in het Fries bewerkt en in boekvorm uitgegeven. In zijn persoonlijk leven is hij voor velen een raadsman geweest, en heeft hij ook zeer velen daadwerkelijke hulp verleend. Met hem is heengegaan iemand met grote liefde voor zijn geboorteplaats, die er altijd zijn werkkracht en toe wijding aan heeft gegeven. Zijn nagedachtenis zal dan ook bij velen lang in herinnering blijven. Aan de gevolgen overleden. Een 2-jarig meisje uit Amsterdam was met haar moe der ergens op visite. In een onbewaakt ogenblik kreeg de kleuter een flesje ben zine te pakken en dronk van de inhoud. Later is het kind aan de gevolgen van het drinken van de benzine overleden. Kostprijs van el is 12.8 cent, zegt L.E.I. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft de waarschijnlijke kostprijs van eieren voor 1951 berekend op 12.8 of 12.9 cent, zonder ondernemersbelasting. Posthume onderscheiding. Bij K.B. is het Kruis van Verdienste posthuum aan de reserve-legerpredikant, kapitein Ds. H. J. Timens, toegekend. Fokken nu geweken. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid deelt mee, dat menselijkerwijs gesproken het gevaar voor uitbreiding der pokkenepidemie geweken is. Sinds ruim twee weken zijn geen nieu we gevallen meer geconstateerd. Alle maat regelen, die genomen zijn en alle adviezen, die gegeven zijn om de pokkenepidemie te bestrijden en uitbreiding te voorkomen, worden met ingang van heden op gehe ven. Den Haag, stad der verloren duizendjes. Een poos geleden ontdekte een kellner in Den Haag plotseling een briefje van dui zend tussen zijn ontvangsten. Waarschijn lijk had hij bij het teruggeven een bankje van f 1000 voor f 10 aangezien. De eige naar scheen zijn geld niet te missen, kwam in ieder geval niet opdagen en de kellner deed aangifte bij de politie. Na een be richtje in de kranten kwamen twaalf can- didaten bij de recherche, die met de hand op hun hart konden verklaren, duizend gulden in een café te zijn kwijtgeraakt. Jammer voor deze heren, dat zij allen juist de naam van een ander café opgaven als de plaats van het ongeluk.Ook brief schrijvers smeekten de politie, het bank biljet niet „weg te geven”, omdat zjj zwaar waren gedupeerd. Verdronken. Een van de bekendste dorps- typen uit Woudsend, Jan E. de Jong, is door verdrinking om het leven gekomen. Maandagavond was hij niet naar huis te ruggekeerd van de boer waarbij hij werkte en Dinsdagmorgen vond men zijn lichaam. Hij was lijdende aan toevallen, zodat wordt verondersteld, dat hfl daardoor in de sloot is geraakt en verdronken. Registratie van kankerpatiënten. Het Ne derlands Kankerinstituut krijgt er een be langrijke instelling bij, namelijk een cen traal bureau, dat de kankerregistratie in ons land ter hand gaat nemen. De leiding van dit bureau zal berusten bjj dr. M. G. Neurdenberg, die thans als chef fungeert van de dienst BedrtJfscontröle en Statistiek van de G.G. en G.D. te Amsterdam.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1