I CONFERENTIEPLANNEN OP DOOD SPOOR DRIE MOTIES TEGEN MINISTER STAF VERWORPEN KAMEROVERZICHT :oi door Nederland Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA B olswar d Buitenlands Overzicht I us hjoed to sizzen Het Westen wilde haring of kuit Korea op de tweesprong De les der verkiezingen Mag pokkeninenting verplicht worden gesteld ny je an an Hwat hat Gabe Skroar - r r r 47e Jaargang No. 43 Vrijdag 8 Juni 193* Bolswards Nieuwsblad rug zyn. Perzische oliegeschll DE RONDE VAN NEDERLAND liet hun dat ro- dat k en n ek e fa- tfan- goed fan ciest Best nou. hja noch de dse lam een als ;ien :nst ek- er eit, Acheson is wel zeer verzwakt nu bij de verhoren voor de senaatscommissie te Washington nog eens duidelijk bleek, dat hy eind 1949 De pokken-inenting. Het grote vraagstuk In dit debat lag niet op militair technisch terrein, maar op een zuiver menselijk vlak, n.l. de verplichte inenting voor militairen tegen pokken. Toen deze gevreesde ziekte uitbrak, heeft len en neo-faseisten. Met grote belangstel ling ziet men thans uit naar de Franse parlementsverkiezingen op 17 Juni. In die afvallige loot van het Britse Gemenebest, de Ierse Vrijstaat, boekte weliswaar de par ty van De Valera vooruitgang, doch niet voldoende om alleen een regering te vor- is Dinsdag op de Dam te Amsterdam voor het Koninklijk Paleis symbolisch gestart. De renners verlaten de Dam en rijden het Damrak op in de richting van het IJ naar Volendam. Moandeis sljocht, Selden rjocht. 1 ien rreat tnuoi fikse tige ven. nke. jon ker, t er ek zijn lijk dat Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Né, mar ag, ste ag. ich ;ijn len an la ad nest bin- en l G. G. Tim mei heeft zestig Amerikaanse kinderboeken kregen geschenk van de CARE, de ganisatie voor hulp aan Europa. 103 jaar. De oudste Inwoonster van Fries land, de weduwe Geeske Ubels-Kemp te Dokkum, hoopt Zaterdag 9 Juni haar 103de verjaardag te vieren. Dodelijk ongeval te Barneveld. Woensdag is te Barneveld, kort na het begin van de jaarlijkse autotocht met ouden van dagen uit die plaats, een érnstig ongeval gebeurd. Een der auto’s, bestuurd door de heer Tol- huyzen, reed plotseling op onverklaarbare wyze tegen een boom. De bestuurder en drie bejaarde inzittenden werden gewond en moesten naar het ziekenhuis De Lich tenberg worden vervoerd. De 73-jarige heer B. van de Berg bleek zo ernstig gewond te zijn, dat hy in de loop van de middag is overleden. De ander® passagiers, een echt paar, hebben allebei een been gebroken. De heer Tolhuyzen brak enige ribben. Koreaanse kwestie. Nu de troepen der Ver. Naties weer over de 38ste breedtegraad zijn, heeft Engeland het initiatief genomen voor besprekingen der veertien bij het conflict betrokken lan den over eventuele nieuwe stappen om de oorlog door onderhandelingen met commu nistisch China te beëindigen. De Engelsen zouden daarbij eerst aansturen op een wa penstilstand, zonder dat wederzijds enige politieke voorwaarden werden gesteld. Dit blijkbaar om te voorkomen, dat reeds di rect netelige vraagstukken als de erken ning van communistisch China als lid der V. N. en het recht van Peking op Formo sa aan de orde komen, waaromtrent zowel China als de Ver. Staten zo gevoelig zijn. Eerst als na de wapenstilstand een rustige sfeer was geschapen, zouden daarin der gelijke vraagstukken en alle van het Verre Oosten kunnen worden bekeken. Engeland tracht dus ten volle met het Amerikaanse standpunt rekening te houden en de Ame- rikanèn op hun beurt blijken wel voor het denkbeeld van een dergelijke wapenstil stand te voelen; voor een toegeven daar na echter aan de eisen der Chinese com munisten zullen ze toch niet te vinden zijn. De huidige binnenlandse politieke situatie in de Ver. Staten gedoogt dat niet en de positie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken West-Europese landen betreft, welke inspanning deze zich ook op militair gebied mogen getroosten om tegen het streven der communisten naar de wereldmacht een dam op te werpen, hun inwendige positie spreekt ook een woordje mee. En dan blijft het een hachelijk ver schijnsel dat in Italië en Frankrijk de communistische partijen nog zo’n grote in vloed hebben. Bij de gemeenteraadsverkie zingen in Noord-Itallë bleek, dat de com munisten er een nog geduchte macht vor men, ze kregen met hun coalitiegenoten de Nenni-socialisten, 36.3 pet. der stem men, de Christendemocraten hadden 58.6 pet. doch liepen achteruit. Vooruitgang boekten de soc.dem., republikeinen, libera ls de 1 noch Ithüs- 'dt in I 3t der I rimers I V Tet- west e jim t kin, shaid- conferentie was deze tenminste overeen gekomen. Er werd echter een Unie ge vormd, die een band zou vormen tussen beide landen. Weliswaar was deze Unie „vederlicht”. Ook is zij wel een „pluisje” genoemd. Maar toch knellen deze zeer lich te banden. De nieuwe Minister-President in Indonesië heeft n.l. medegedeeld, dat het Unie Statuut zal worden herzien en dat het omgezet moet worden in een normaal vriendschapsverdrag. Volgens Nederlandse begrippen is deze Unie echter niet eenzij dig opzegbaar. zy is de tol, welke Indo nesië voor de souvereiniteit heeft moeten betalen. Dat de Unie reeds na 1% jaar overboord wordt geworpen, is natuurlijk voor de regering niet prettig. De oppositie, bijv, van de a.r. afgevaardigde Meyerink, zeide dit reeds voorspeld te hebben. De regeringspolitiek heeft gefaald. Zij speelde op de korte baan en dat deed zij ook nog halfslachtig. De heer v.d. Wetering (c.h.) betreurde het, dat de Unie „geen wortel heeft geschoten” en hij bepleitte een redelijke oplossing van dit moeilijke probleem. De regeringspar tijen pur sang zeiden niet veel over d;‘ hachelijke vraagstuk. Laten we maar eens kijken waartoe het Indonesisch initiatief leidt, zo redeneerde Prof. Schermerhorn (arb.) en de k.v.p.afgevaardigde De Graaf was van mening, dat de Unie geen waarde heeft als beide partijen haar geen inhoud géven. Hoe men het draait of keert, deze kwestie is niet prettig. De regering heeft de overdracht van de souvereiniteit be pleit, omdat we toch een Unie zouden krij gen. En nu valt ook de laatste schakel tussen beide landen uit. Op de rest van de behandeling zullen we volgende week nader terugkomen. hast nan. spi- eane n S. nüt- nme arst eten Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent per m.m, Giro 87926 op vredelievende wijze op te lóssen. De Perzische regering toont zich thans soe peler en meer bereid tot overleg, dank zij de krachtige Amerikaanse druk, welke trouwens Londen ook niet bespaard bleef. Er is een kans op een bevredigende rege ling als de extreme Perzische elementen nu geen spaak in het wiel steken. Wat de voorstander was van de afstand van For mosa aan Peking. Intussen moet nog blij ken of de Chinezen ook voelen voor een wapenstilstand in de vorm welke Londen zich voorstelt; volgens Poolse regerings kringen is dat niet het geval en zal Peking hoezeer het ook reeds heeft gebloed voor zijn halsstarrige houding Formosa en er kenning door de Ver. Naties blijven eisen. Hebben de Engelsen by hun voorzichtige benadering van het vraagstuk van het her stel van de vrede inKorea rekerfng gr houden met Amerikaanse gevoeligheden, de Amerikanen hebben de Eng- se”. kost bare steun verleend by het pogen het Mooie opdracht. Grasso’s Machinefabrie ken te Den Bosch hebben opdracht ontvan gen tot levering van de gehele koelinstalla tie van het grootste koel- en vrieshuis in Finland, n.l. het slachthuis te Helsinki. Boerenzoon sprong bjj brand uit zolder raam. Een zoon van de landbouwer H. Martens te Brouwhuis heeft een sprong uit het zolderraam moeten doen tydens de zware brand, die de boerdery van zyn va der in de as legde. Hy kwam er zonder letsel af, maar een broer moest met ern stige brandwonden naar het ziekenhuis te Helmond worden overgebracht. De gehele inventaris ging verloren, een zeug met big gen kwam in de vlammen om. TJTET zyn zware dagen geweest voor Mi- nister Staf in de Tweede Kamer. En het debat over de begrotingen van Oorlog en Marine is hem eigenlyk wel een beetje tegengevallen. Enthousiast werd hy door de Kamer begroet. Eindelyk had men een organisator gevonden. De vele redevoerin gen waren een weerspiegeling van deze blijdschap. Maar zie, de Kamer had het antwoord van deze Minister nog niet ge hoord, of de stemming sloeg om. Nu wel niet zo, dat het er somber uitzag voor het ministeriële leven van de heer Staf, maar toch was men enigszins teleurgesteld. Dat kwam allereerst doordat de Minister niet wilde Ingaan op die betogen, welke do tegenstelling Oost-West schril hadden getekend en oplossingen aan de hand deden voor het vraagstuk hoe wy de oorlog het beste kunnen keren. Praat deze kwestie maar uit met de Minister van Buitenlandse Zaken, zo repliceerde de voormalige direc- teur-generaal voor de Landbouw. Dat was natuuriyk niet aardig. Want ai gaat het hier om problemen, die nauw sa menhangen met het federalisme, als men de grondslag aan ’t debat ontneemt, houdt men slechts detailwerk over. En dat was dan ook in sterke mate het geval. Het voert te ver om al die punten op te sommen. Laten we er één nemen. De k.v.p.-afgevaardigde Fens had een eer ste diensttyd bepleit van twintig maanden. Op dit moment zyn de militairen in ons land „maar” twaalf maanden onder dienst, een periode, dia achter wordt verlengd tot zestien maanden. Oud-opperofficier Fens had daartegen grote bezwaren. Stelt men de dienstplicht op 20 manden, dan kan men een hele divisie opleiden. Dat is een gevechtseenheid. In zestien maanden komt men echter niet verder dan tweederde di visie. Dat is dus geen volledige gevechts eenheid. Minister Staf wilde echter voorlopig als overgangsmaatregel de zestien maanden aanhouden. Het zal echter van materiaal en uitrusting afhangen of deze tyd kan worden verlengd tot 20 maanden. De a.s. recruten kunnen dus gerust zyn. it mar In yn- luoike lOU? Ie juf- "i arren ikoalie r mar :t dyn tedok- n” sa Nog geen middelbare landbouwschool in Leeuwarden. Tot zyn leedwezen moest de minister van Landbouw in zyn M. v. A. over de begroting meedelen, dat de steeds sterker geworden noodzaak tot bezuiniging hem thans voorlopig noopte de gelden, die voor de stichting van een middelbare land bouwschool in Friesland waren uitgetrok ken, daarvoor niet te besteden. Niet de bedoeling. Maandagmiddag, om streeks vier uur, is tydens oefeningen van onderzeeboten op de Waddenzee by Texel een vissersbootje van dit eiland, de TX 2 van de gebroeders Eelman, door een oefen torpedo geraakt en vrywel onmiddellyk ge zonken. Een volgboot van de Koninkiyke Marine, die tydens deze oefeningen altyd in de buurt is, kon nog juist de twee op varenden van het zinkende scheepje ha len. Met een sigaret in de mond in slaap geval len. ’s Morgens vroeg is brand ontstaan in een kantoorgebouw aan de Koninginne gracht te Den Haag. De bewoner van het gebouw had in de nacht een sigaret zitten roken en was met de brandende sigaret in slaap gevallen. Hij werd wakker, toen de kamer in lichter laaie stond. Gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 31 Mei j.l. veer tien leden van ’t Nederlandse detachement in Korea zyn gesneuveld. Op de volgende dag sneuvelden opnieuw 4 man. Kapitein redt kind uit water. Stoffeiyk overschot gevonden. Maandag avond om ongeveer 7 uur zag de bediende van het overzetveer te Bronkhorst, onder de gemeente Steenderen, een lichaam dry- ven in de IJsel. Vermoedelyk is dit het stoffelijk overschot van het vierde slacht offer, de heer J. Gerritsen uit Doesburg, van de vyf personen, die te Dieren door verdrinking de dood vonden op 10 Januari j.l., toen hun roeiboot kapseisde. By het zwemmen verdronken. De 15-jarige W. T. Bos te Hengelo is bij het zwemmen in het Twenthekanaal verdronken. De jon gen, die met enige vrienden was gaan ba den, kon amper zwemmen. moat jlerdei fe hier 'DUSLAND heeft vastgehouden aan zijn eis, dat het Atlantisch pact en de Ame rikaanse militaire basis in Europa als af- zonderiyk punt op de agenda der confe rentie van de Grote Vier zal worden op genomen. Dat betekent in feite, dat het voorstel van de Ver. Staten, Engeland en Frankryk vorige week aan Moskou gedaan om op 23 Juli te Washington de confe rentie der Grote Vier aan te vangen met als basis een der drie agenda’s ter agenda conferentie ontworpen, door de Russische regering is verworpen. De grote Westeiyke landen waren vorige week met dit voorstel gekomen, omdat zy het gekibbel te Parijs- moe waren en dus de Russen voor ec’ keus wensten te stellen. Zij hebben voo- zy dit voorstel deden, herhaaldeiyk hef Russische verzoek om het Atlantisch pact op de agenda te plaatsen omdat het naa het inzicht der Russen een oorzaak van spanning is, afgewezen. Hun argument was, dat dit pact niet een oorzaak, maar een gevolg van de span ning was. Het zou dwaasheid van de grote Westeiyke landen zyn dit pact dat bui tendien niet hun alleen aangaat, maar vele andere Europese landen ter discussie te stellen. Ook om practische redenen, want feiteiyk zou dat meebrengen, dat alle re gelingen, welke binnen dat pact nog moe ten worden getroffen als het behoorlijk zal werken, weer op de lange baan zouden worden geschoven, omdat men eerst zou moeten afwachten wat de conferentie der Grote Vier er over had te zeggen. Een con ferentie die, de agenda-conferentie leert het, vele maanden zou kunnen duren. Op de agenda-conferentie heeft het Westen lang geduld gehad, maar men moest ein delyk eens haring of kuit van de Russen hebben, ten slotte was er zo iets als de kwestie der herbewapening van W.-Dults- land, welke met aller instemming wel op de te houden conferentie der Grote Vier zou worden besproken. Na het Russische antwoord is de mogeiyk- heid zeer groot geworden, dat er helemaal geen conferentie zal zyn. Het is immers moeiiyk te zien hoe het Westen nu nog water in de wyn zal kunnen doen en toch het Atlantisch pact als afzonderlijk agen- depunt zal accepteren, dat zou een verre gaande zwakheid bewyzen en dan had de stap te Moskou ook geen zin gehad. De Russen zullen ongetwyfeld in hun propa ganda het Westen dan beschuldigen geen overeenstemming te willen, ze hebben han dig genoeg gemanoeuvreerd, men zal dat gelaten moeten aanvaarden, en Moskou deze vreugde gunnen als vergoeding voor de bittere teleurstelling, dat alle Russische pogingen, om reeds ter agena-conferentie verdeeldheid tussen de Westeiyke staten te zaaien, onvruchtbaar zyn gebleken. Wilde Moskou een werkeiyke ontspanning, dan zou het Atlantisch pact daarvoor geen hinderpaal behoeven te zyn, omdat de lan den van dit pact zich heel gaarne zouden onttrekken aan de ontzaglijke lasten, welke het hen oplegt en maar al te biy zouden zyn als een internationale ontspanning hen daartoe in staat stelde. Uit het verloop der agenda-conferentie kunnen deze landen echter alleen maar de conclusie trekken, dat ze zich op het ergste moeten voorbe reiden en dus hun gezamenlijke bewape- ningsplannen verder moeten uitwerken en uitvoeren. Een streven naar eenheid valt op te mer ken in de Westerse houding ten opzichte van de Dinsdag middag heeft een kapitein der Genie na drie keer duiken een drie-jarig ventje ge red, dat spelenderwys in de Zwolse stads gracht was geraakt. De kleine Peter Hee- rens speelde met twee kameraadjes op de Badhuiswal. Een bezempje viel in de gracht en het schynt, dat Peter getracht heeft zyn speelgoed op te vissen, waarby hy van de kant is gegleden. Wie niet horen wil.De gezamenlyke bak kers van Oude- en Nieuwe Pekela hebben wanbetalende klanten bericht, geen enkele bakker hun brood zal leveren, ook niet contant, zolang de schulden niet zijn betaald. Bovendien komt de deur waarder. Stenen bikken. aan het bewind zal komen of zyn tegen standers het zullen blijven. Als we van afvallige loot spreken moeten we ook nog even wyzen op Zuid-Afrika, waar de rege- rlng-Malan voortgaat de naturellen en' kleurlingen hun politieke rechten te ontne men. Dit heeft ook verzet bij de blanken in Afrika zelf gewekt, maar in het bijzon der critiek te Londen en New Delhi ont moet, waarom Malan gedreigd heeft dat als deze critiek voortduurt, de Unie zich genoodzaakt zou kunnen zien een onaf- hankeiyke republiek te gaan vormen bui ten het Gemenebest. Generaal Hasselman als Chef van de Gene rale Staf, een order uitgevaardigd, dat alle militairen ingeënt moesten worden. Zy, die niet wilden, mochten het kamp niet uit. Er zyn in ons volk grote groepen, die tegen inenting gewetensbezwaren hebben. Men vindt ze het meest in de gelederen van de s.g.p. Herhaaldelijk strydt Ds. Zandt in de Kamer tegen een verplichte inenting, om dat hij vindt, dat niemand zijn leven in gevaar mag brengen. Dat inenting voor rijpere personen gevaarlyk is, is wel ge-, bleken. De Minister gut dit ruiterlyk toe. Ei' zijn onder de militairen helaas ver schillende slachtoffers gevallen. Ds. Zandt vertelde verschrikkelijke verha len, die door de Minister echter ontkend werden. In het waslokaal werden de mili tairen onverhoeds bij de blote arm gepakt en plotseling ingeënt. Ook deed men dit volgens de dominé in de slaap. Een dergelyk optreden zou natuuriyk af te keu ren zyn. De Minister wees er op, dat hy slechts had te kiezen tussen de mogelijk heid van een pokkenepidemie onder de mi litairen of een verplichte inenting. Zyn ge neeskundige adviseurs vonden het ontoe laatbaar om nog langer te wachten. Het gevaar was te groot. De voorzitter van de tweemans s.g.p.-fractie diende echter een motie in om ook in de toekomst te voor komen, dat dwangmaatregelen zouden wor den genomen. Hij is nu eenmaal tegen iedere inenting. Deze motie werd echter verworpen met alleen de stemmen van de s.g.p. en de a.r. voor, met uitzondering van de heer Bruins Slot. Deze had echter ook wel bezwaren tegen de manier waarop de inenting was bevolen, maar die waren niet van principiële, doch van juridische aard. Een verplichte vaccinatie kan alleen maar krachtens een wet geschieden, zo stelde hij zeer terecht vast. En nu heeft men dat gedaan door een order van Generaal Has selman. Noch een Chef Staf, noch een Mi nister mag zoiets bevelen. In theorie is dit een zeer juist standpunt. De Minister zat echter met de moeilijkheid, dat hij het pekkengevaar moest bezweren. Op een wet wachten duurde hem te lang. Dan zou de ramp intussen misschien reeds zijn uitge broken. Toch zag hij de redelijkheid van het betoog van de heer Bruins Slot (a.r.) in. Want hy verklaarde, dat er een com missie zou worden benoemd om te onder zoeken of de verplichte inenting Inderdaad by wet moet geschieden of dat het ook op „Wonderziener” voor rechtbank. De 19- jarige M. J. uit Weert, die vorig jaar Weert en omstreken in rep en roer bracht door zyn beweringen verschyningen te hebben gehad van O.L. Vrouw, stond Dinsdag voor de Roermondse rechtbank terecht wegens smaad gepleegd tegenover de hoofdagent van politie K. aldaar. Hy had n.l. openlijk verkondigd, door K. op het politiebureau ernstig te zijn mishandeld. Tegen M. J. eis te de officier van Justitie 14 dagen gevan genisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Dank U. De Leeuwarder openbare leeszaal heeft zestig Amerikaanse kinderboeken ge- or- In hfts dus in i ld fan iS. in ful- e is o e hós- Tl fik» een andere manier kan gebeuren. Daar door werd de motie van de a.r. afgevaar digde met één slag kansloos. Wie gedacht zou hebben, dat hy dit voor stel zou intrekken, had het echter mis. Want op de vraag of de Minister op het standpunt stond, dat een verplichte inen- men, zodat het nog onzeker is of hy weer ting dus alleen maar via een wet kan ge beuren, antwoordde hy, dat hij eventueel morgen weer eenzelfde maatregel zou ne men. Zonder wet dus. Hij kan niet wach ten totdat de Kamer daarover heeft ge sproken. Ook de heer Bruins Slot kreeg zijn zin niet. Behalve de a.r., s.g.p., c.p.n. en de heren Schmal (c.h.) en Welter (k.v.p.) en Verhoeven (k.v.p.) gaven alle andere afgevaardigden de Minister gelyk. Zo was ook de motie Bruins Slot van de baan. Intussen was er reeds een motie van de communisten verworpen en één was er in getrokken. Op een gegeven moment had de Minister dus vier moties op tafel lig gen. Daar schrok hy een beetje van. „Ik dacht,” zo zeide hij, „dat ik met zoveel vertrouwen werd begroet en nu word ik overstroomd met moties.” Zo erg was dit van de Kamer ook weer niet bedoeld. Want per slot van rekening betekent het indienen van een motie heus niet, dat men een Minister wil kraken. Zy kan ook wel eens een steuntje in zyn rue' zhn. I Wat komt er van de Nederlands- Indonesische Unie terecht? Laten we nog iets vertellen van de be- groting van Unie Zaken en Overzeese Ryks- delen. Dit is de laatste begroting, welke de Tweede Kamer behandelt. Het wordt wel tyd, want het is een vreemde zaak om midden in een jaar tegen de regering te j zeggen, dat zy voor hetzelfde jaar zoveel gulden mag uitgeven. In September a.s. op Prinsjesdag worden de begrotingen voor 1952 weer in gediend. Nu Indonesië souverein is, bleef er van deze begroting niet veel meer over. Een interessant punt diende zich echter al direct aan en dat was de verhouding tus sen Nederland en Indonesië. Men weet, de souvereiniteit over dit land is ter Ronde Tafel Conferentie overgedragen. Op die imke, Soa, er ek iit en in ik i wie. Insje. hwat wurk, t soe Leden van twee fanfare corpsen op Texel bikken 's avonds stenen: zij gaan een muziektent bouwen en mogen daarvoor de stenen gebruiken van de afge broken Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband. By de baas zelf. Schilders, bezig met bran ders by een rieten dak, hebben te Heerlen brand veroorzaakt in het huls van de brandweercommandant. Daar gaan onze plannen. Blykens een me dedeling heeft de minister van O., K. en W. zich genoodzaakt gezien te bepalen, dat voor de verbouw van scholen, waarvan de kosten een bedrag van f 15000 te boven gaan, t-.t nader order geen ryksgoedkeuring zal worden verleend. Grote Rijnaak in tweeën gebroken. Het 1500 ton metende Duitse Rynschip „Han del 95” is in de Waalhaven te Rotterdam plotseling doormidden gebroken. De beide delen zonken kort daarop. De schipper en zijn personeel wisten hun bezittingen te redden. Het rynschip lag langszy het Fran se stoomschip „Menhir Braz” waar ’t fos faat laadde. Men is begonnen de twee de len te lichten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1