Moderne instrumenten getroefd door zeemanschap Martinytoer ‘t&lCLs! üs hjoed to sizzen en hoek door Nederland Fan de 47e Jaargang No. 44 Dinadag 12 Juni 1981 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward Speciale reportage van de vlootmanoeuvres zeeziek journalist een ni- lg op HN nis iwar Hwat hat Gabe Skroar Van een slingerende vloot Bolswards Nieuwsblad c.v.a, lauffeut PYT. Tj. <te X csinspec sland te i niet gi wat ha aakt. gen. Er zal met het speciale nevelapparaat een rookgordijn worden gelegd. Vette kwal- men grijze rook slieren over het water. Het hoofd van de machinekamer staat met een bezorgd gelaat bjj die nevelsproeier, die nog nooit in Nederlandse dienst gewerkt heeft. Het ding staat rood gloeiend en vlak daarnaast liggen de dieptebommen opge tast. Er worden brandslangen gereed ge houden. Als de krijgslist wil gelukken, moet dit rookgordijn groot en effectief zijn. Het wordt gelegd en op het moment, dat de „vijand” het vuur wil openen om de prooi, die hij op zijn radarinstrument en zo duide lijk kan zien, te beschieten, blijkt hoe zorg vuldig overwogen dat plan waarvan slechts enkele woorden op de brug merkbaar wer den, is geweest. Die vijand jaagt de ene lichtgranaat na de andere de lucht in. HJJ denkt niet anders dan op die manier de ge zochte schepen in een fel lieht te zetten, zodat zij beschoten kunnen worden. Maar de felle lichtgranaten onthullen niets anders dan de rookwalm, waarachter de twee schepen ergens verborgen zijn. De wind is tot bondgenoot gemaakt. Die twee kleine schepen zouden nu de mogelijkheid hebben om in het rookgordijn nader te sluipen en dan zelf het vuur te gaan openen op de aanvallers. Zover wordt het spel niet ge speeld. De schepen zoeken elkaar wel op, maar om vreedzaam een gezamenlijke linie te vormen die opstoomt naar een Franse haven. De zeezieke journalist is door het spannend gemanoeuvreer gedurende enige uren, weer geheel fit geworden. Stropers op pad. In de bossen om Ede is voor de tweede maal in korte tijd een prachtige reebok een prooi geworden van minderwaardige stroperspracttjken. Vorige week vonden wandelaars in het Edese bos een dode reebok, nu deed men een derge lijke ontdekking in het gemeentelijke bos op de Doesburgerheide. Ddt handelsmerk dekte de inhoud niet. De officier van justitie bij de Zwolse recht bank eiste Donderdagmiddag driehonderd gulden boete en openbaarmaking van het vonnis tegen twee drogisten in Zwolle, die een vloeibaar wasmiddel hebben verkocht in flessen, voorzien van een bekend han delsmerk. Nog een derde drogist zal bin nenkort voor hetzelfde feit terechtstaan. It hoefizer ynheakke, De kop komt yn 'e nekke, Fuort brune, fuort. Soe hy it hise kinne? It bist bigj int to stinnen, Raemt, rint en skuort. Boer mei opstrüpte mouwen Leit wearskanten de touwen Set him to skoar. In punterpeal, 't forline, Nou ih „skuiver” mei tsien tinen 't Hynder der foar. In moajje blom, in moalje faem, Dy binn’ my beide oangenaem. ni te 5 t ntenis vt p. El it per kster, i ver Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Nieuw protest. Trek de nieuwe paspoorten regeling in en bevorder daarentegen de vrijheid van reizen, heeft de Ned. Ver. van Reisbureau’s aan de minister van Buiten landse Zaken gevraagd. De vereniging be treurt het bovendien, dat zij niet is gekend in de nieuwe regeling, die zulk een belem mering vormt voor het reizen naar het buitenland. In het Noorden veel werkloosheid. De rela tieve werkloosheid was in Mei het hoogst in Drente met 50, Groningen met 44 en Fries land met 28, het laagst in Overijssel met 9 en in Zeeland en Limburg met beide 13 werklozen per 1000 mannelijke beroeps-be- oefenaren, terwijl het Rtjksgemlddelde 21 bedroeg tegen 25 op 30 April j.l. T I E M 3 E. ’t Forsprate hea oprOlle, Lyk lange brune bólle Fan ’t sintsje bakt. Ré op de wein to stekken, Wudzen jage ta reakken, Yninoar pakt. Goede zaken. De Zandvoortse politie zoekt enige mannen, die het afgelopen week-end bijzonder goede zaken hebben gedaan als plakkers van fietsbanden, nadat zij eerst kopspijkers op de weg hadden gestrooid. Willemstad krijgt een nieuwe koepelkerk. Woensdag zal de eerste paal worden ge slagen voor de herbouw van de koepelkerk te Willemstad; de oude kerk te la Augus tus 1950 door brand verwoest. sr van jn, al! ns be- i duur. drieën de be- n. vie hi :m ge- Me d! Ver- terug Famke yn heasport-klaeijing, Grenpt fluch bitüft de lejje, Fuort! hou! fuort! hou! Hja witte ’t sa to skikken, Dat gjin top hea op de ikker Mear lizzen blluwt. Een ooggetuige vertelt. Bij de j.l. gehouden vlootmanoeuvres bevond zich, evenals dit het vorige jaar het geval was, aan boord van een der deelnemende schepen, de „Dubois” een journalist, die voor ons blad bijgaande reportage verzorgde. Verslaggever zijn is een mooi en af wisselend beroep, maar dat men het risico loopt af en toe in weinig be- nijdenswaardige posities te komen, leest U in dit artikel. De slach net goed to pakken, Rooft tiid, jowt Ongemakken, In rüch heasteal. Goed tiemje handlch stjüre, Foldwaning alle boeren, De sturten keal! Het gaat allemaal erg rustig, tenminste zonder zichtbare opwinding, die voorberei ding tot een listig gevecht, maar het is een ingespannen samenwerken van een stel specialisten en over die troep heerst de grote, zekere commandant, ’n Man van wei nig woorden is h|j en slechts uit een halve zin en de veelkleurige lintjes op zijn Zon dagse uniform hebben wij opgemaakt, dat h|j een fraaie staat van dienst uit de oor logsjaren achter zich heeft. Maar met die zekere aanwijzingen en die korte bevelen leidt hjj z|jn schip en het kleine flottille zo, dat straks de vijand weinig kans zal hebben. Hjj past zowaar het oude gebaar toe van de natte vinger in de lucht om de windrichting ten opzichte van het schip te leren kennen. Daaruit volgt weer een koerswijziging en dan worden de seiners weer aan het werk gezet om een bood schap naar het andere schip over te bren- g van a con- erd. laarop e. En loeder st z|jn ns - gaan >eron( in. D! n wat' et z’J TT liket mar tige skoan mei de ünge- x tiid. It waer wurket alhiel mei om strek- sum hea yn ’e gollen to bringen. It is net allinnich mei de Noardewyn opgroeid en dus pittich, mar de sinnige tiid hat it klear makke, wylst de griene kleur der jit cerleit. Haldt it waer fan 'e wike jit stén, dan is in great diel fan de üngetiid birêd- den en de greatste noed earst wer oan 'e kant. Wol sjocht men hjir en der in stik miede Onder de kij. Dat is dan de oare kant fan ’e medaille, hwant goed heawaer iis gjin nijgerswaer. Mar hwat it swierste waget, moat ek it swierste jilde. Sjocht men de widzjende weiden nei de skuorren riden, dan komt derby as fanseis de tins oft it dêrre mei in pear wike gjin for- keard jem spinne sil. Ik wit wol, dat de eagen fan de boeren en de minsken fan de brS.nassura.nsje der iepen foar steane, mar dat is ek nedich. Dat tichte fine hea, mei gOns krêft en jit grien fan wêzen, dat liicht der net om. It kin de master misse en it kin elke boer üntkomme, al is er noch sa op syn iepenst. En hoe stiet it mei de polis? Is de pleats heech genêch yn ’e forsekering? De ge dachte, dat de prizen fan in nije pleats mei gauwens wol sakje soene, hoecht men jit net mear to hawwen. Gjin minske wit hoe’t it rinne sil, mar der is like folie kans op heger as leger soe ik sizze. En dêrom in goede rie: Tink om de polis. Lit him sa forheegje, dat der wer in spul boud wurde kin. Dat kostet in stive premy, mar it moat. Men is net klear mei to sizzen, dat It spul dat der stiet net mear wurdich is. Der moat in nije set wurde kinne. AboBuenentsprQs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 eent per m.a. Giro 87926 folk net min byspilet. Hwant harren tal is mar 19 pct. mear fan it hiele folk en der moat it Ikn wol foar de helt op driuwe. Dêrom is it ekonomysk fan sa’n great bi- lang, dat it draechflak fan dizze bidriuwen binammen net lytser wurdt, foar in sterk groeijend folk. De forliezen oan groun troch de wentebou, de wegen, de nije kanalen sline aloan de kostebere groun. Rounom Ljouwert is nou wer sa’n 50 pounsmiet- te bést ISn opspuite foar de wentebou. It kin net oars, mar der moat kompensaesje komme. Justerjoun stie ik yn Emmeloard foar in pear hündert jonge minsken üt it Suder- leech, dy’t dêrre, holpen troch de natio nale tsjinst fan de Suderséwurken, nij lén en nrj libben winne foar hersels, mar ek foar it hiele folk. Hwat in treastrike oan- blik, dat hjir alteast it byld fan nije ta- komst en njj l&n to sjen wie. Mar ek hear- de ik der, dat de gong by de fierdere yn- poldering der frjjhwat üt wie. En hjir is „Petrus” it machtwurd. Al in heal jier stiet de fierdere yndiking by de greatste maetskippij stil. De MUZ (Maatschappij Uitvoering Zuiderzeewerken) is yn finan ciële swierrichheden, sa is de lêzing. Mar de minsken flüsterje, dat it heech spul is omdat dizze Mjj. by de léste greate ynskriu- wing sa’n fjouwer miljoen leger wie as syn konkurrinten en dat hjir nou in striid op heech niveau spile wurdt om it oars to krtjen. Dat soe dan hjiryn bistean, dat de M|J. faillyt gie, it wurk fannijs oanbi- stege en dat deselde lju yn in oare Mij. mei in njje namme mar deselde lju, jitteris in canbod die dat in pear miljoen heger lizze soe. Hwant yn de MUZ binne praktysk de greatste oannimmers byinoar en büten har ren hat gjin inkelde safolle materiael, dat hja dy gigantyske wurken oankinne. Hwat derfan wier is, sil men jo en my net fortelle, mar in feit is, dat it spul net aven- Bearret. En dat is in great nationael for- lies. Hwant soe men net op tiid mei de Eas- terpolder klear komme, dan rekket it tiid- skema fan de hiele tarieding yn it tizen. De ploech wittenskiplike lieders en alle mei- wurkers binne sa ütsocht, dat it iene op it oare oanslüt. In „langzaam-aan" aksje mei hjir net komme. Dêrfoar binne de na tionale bilangen to great Een stoorzender? Een Zwolse radiohande- laar, die geregeld experimenteert met tele visie, ontving dezer dagen tot zijn grote verbazing niet het bekende beeld van Lo- pik of van Philips, doch enige Russische woorden. De Zwollenaar belde enige colle ga’s in andere delen van het land en hoor de, dat een van hen (Iemand uit Arnhem) eenzelfde ervaring had en reeds vaker heeft gehad. Men vraagt zich af wat de verkla ring van het raadsel is. Lichaampje van baby opgehaald. Te Den Helder is uit een kanaal, dat langs de rijks werf „Willemsoord” loopt, het lijkje opge haald van een n^ar schatting vier weken oud meisje. Een eerste onderzoek heeft uit gewezen, dat het kindje om het leven is gebracht en daarna in het water is gewor pen. Men neemt aan, dat het lijkje onge veer een week in het water heeft gele gen. De van Amerika overgenomen fre gatten zijn slingerbakken. Daarover is iedereen aan boord van de „Du bois” en de „Van Ewijck” het eens. De gasten aan boord wel in de eerste plaats. Die hebben het een paar da gen tjjdens de marinemanoeuvres kwaad te verduren gehad, want zij hadden geen sterkere zeebenen dan zij tjjdens de vorige manoeuvres had den kunnen verwerven. Toen waren evenwel deze moderne Amerikaanse fregatten nog niet in dienst. Het moet tot zijn eer gezegd worden, dat een Limbürgs journalist zich door alle slingeringen niet van de wijs heeft laten brengen, maar daarmede maakte hij dan ook een uitstekende figuur. Onder de lang bevaren be manning waren er die nu en dan ijlings naar de railing moesten snel len en de specialisten van de radio- en radarkamer hadden een emmertje opgesteld tussen hun ingewikkelde Instrumenten. Maar golven en slingeringen ten spijt, de dienst ging door. De kok had behalve hek jes op zijn fornuis om de pannen in toom te houden, ook in zijn kombuis stellages opge trokken om zichzelf te vrijwaren voor bot singen met het hete fornuis. Als in een van de verblijven iemand een asbakje vroeg, I behoefde een ander dat maar op de grond I te zetten. Met de volgende slingering slierde 1 het ding naar de andere zijde om even later weer terug te komen. Het is op een onderzeeboot wel eens voor gekomen, dat iemand uit z|jn kooi geslin gerd werd, maar het verhaal daarover wordt min of meer als een legende be schouwd. Hier op de „Dubois” is elk bed voorzien van riemen om de slaper zodanig vast te snoeren, dat hij niet op de ijzeren platen wordt gekwakt. Toch is het slingeren of de golven klieven gelijk een strijkijzer slechts een onbelang rijk verschil. Niet zozeer voor het leven aan boord als wel voor de manoeuvres. Aan gezien de schout bij nacht niet anders ver wacht of het Nederlandse smaldeel zal de orders nauwkeurig uitvoeren, moeten de seiners aan de vlaggekast van de Tromp (het Nederlandse vlaggeschip) zich maar op de een of andere wijze schrap zetten en evenzo him collega’s op de andere schepen. Zij lezen die vlaggeseinen en wankelen zwaaiend naar hun commandant, die zich ergens schoor gezet heeft op de brug, om het briefje met de boodschap te brengen. Uit dat bevel destilleert die commandant de noodzakelijke orders voor zijn eigen be manning. De koers wordt gewijzigd en het toerental der machines en nu gaan enige schepen zich afzonderen om in de mistige kim te verdwijnen. Zij zullen pogen de rest van het eskader te ontlopen en zo bij het vallen van de duisternis een klein zeeslagje ensceneren. Zwaaiend en stampend en op volle vaart lopen de „Dubois” en de „Van Ewijck” weg, dwars door de golf van Bis- caje en juist op dat moment ontfermt de scheepsarts zich over de journalist, die reeds gedurende enige uren, niet tot enige zelfstandige beweging in staat, onder een kanon ligt, uitgestrekt op een paar kisten munitie, die o zo aangenaam liggen kun nen, wanneer de frisse zeebries een soort medicijn moet zijn. De arts heeft meer met dat bijltje gehakt. Hij weet de slappe pas sagier aan boord van dit vaartuig te bewe gen op te staan en onder zijn leiding een pilletje in te nemen. Dan mag hjj weer een kwartier liggen, mar dan moet het ook afgelopen zjjn. Een bordje Indische rijst doet dan de rest en maakt van de verzwak te journalist weer waarlijk iets dat op een menselijk creatuur gelijkt. Hjj is dan in staat om, zich stijf vastklemmend in een hoekje van de commandobrug het nachte lijk gevecht te volgen en hjj vergeet zijn narigheid geheel wanneer zich dat gaat ontwikkelen. Hoe weinig heeft overigens, met de mo derne middelen, die duisternis invloed op de gevechten. Op de radarschermpjes zien vriend en vijand elkaar ’s nachts even dui delijk als overdag. In deze volle vredestijd is de enige moeilijkheid om niet een paar koopvaarders voor de „vijand” te verslijten. Want de radar is nog niet zo geperfectio neerd, dat ook dat onderscheid te zien zou zijn. Ondanks alle verfijnde moderne in strumenten brengt toch ook in dit nachte- liJk gevecht de fijne toets van zeemanschap bet verschil tussen nederlaag en overwin ning. Wat de instrumenten betreft, zijn de partijen vrijwel gelijkwaardig. Zij kunnen elkaar ongeveer op hetzelfde ogenblik waarnemen zonder elkaar te zien, maar de „vijand” is verre overmachtig wat ge- schutkracht betreft. Het komt er dus op aan zo te manoeuvreren, dat ook de lichte eenheden hun kanonnen kunnen laten spre ken zonder dat zij (theoretisch) al in de grond worden geboord. De iennige forantwurde methoade is de „vervangingswaarde” op ’e polis. Dat bi tsjut foar de measten in ton of sokssahwat en dat gappet yn it earstoan wiid, mar sa allinnich is men dekt. Der binne jit hünder- ten pleatsen, dy’t fierst to leech yn it boek steane, en men moat der net oan tinke hoe’t eigner en hierder to pal komme as der op in kweade del ris hwat bart. Gers- droegjen, heabroei, swier waer, hja steane foar de doar. Nim de béste kans en ris kear je it net. Alle dagen wurdt düdliker, dat de soarch foar it agrarysk bisit lid hat as piitheak en dat it sa net mear kin. De Grounkeamer hat forline jier al oan de eigners witte litten, dat it harren goed- karring hie, as de hege premy foar in goed forsekere pleats troch beide partijen bitelle waerd. En de hierdeboer hat hjir in like great, om net to sizzen, greater bilang bij as de eigner. Foar beide is it needsaeklik, sille se fan ’t simmer de holle rêstich to sliepen lizze as de waerme tiid komt. Wy binne jit lang net genóch oertsjüge hokfor great en kostber bisit wy hawwe yn de moderne lénboubidriuwen. En dochs moast in neitinkend minske dat klear sjen kinne. Nou’t de sifers oer 1950 bikend bin ne, docht al wer bliken, hwat dy lAnbou foar NederlAn bitsjut. Net allinnich, dat tsienmiljoen minsken dêrtroch itende hél den wurde en foar in diel yn ’e klean stut- sen. Net allinnich is de ynlénske yndustry derfan öfhinklik, mar boppedat is it slfer fan de agraryske ütfler jitteris mei mear as 250.000.000 goune omheech gien. Fan alle ütfier makket de lAnbou 50 pet. üt. De bouboeren brochten it op 284 miljoen, de greidboeren op net minder as 919 miljoen en de tünders op 393 miljoen goune. Dêrby fait it op dat aeijen en suvel jit al- tyd omheech gien binne. Büter kaem fan 126 of 166 mill, towyl de ae|jen fan 56 op 168 miljoen goune kamen. Dat léste ia in sifer, hwat wy hjirre yn ’e swiere greid- hoeke wolris bisjen meije. Dy hinneboerkes net. It tal aeijen gyng fan 450 mlllioen in ein oer it milliard hinne, d. w. s. 1.000.000.000. In hin is mar in sin, gjin gewin, is in Aid sechje, mar dat is üt de Aide doaze. Dat is wol forgoed oars. Al mei al blykt it forgoed wier to wézen, dat, sil it üs lAn goed gean, de boerestAn mei syn Zondag tussen de kanonnen. Tijdens deze grote manoeuvres ter zee ver vaagt het besef van dagen én de indeling van een week bijna geheel. Het is heel moeilik om zonder aarzeling te zeggen, welke dag het vandaag is en het is nog moeilijker om ineens te weten hoeveel da gen we reeds op zee zijn. In een van de rustpunten van deze namaak- strjjd, een baai aan de Franse kust, had de vloot al langer dan een etmaal voor an ker gelegen, dat wil dus zeggen, dat daar „voor een paar stuiver rond dreef”, zoals de korporaal-machinist het uitdrukte. Machtige kapitale schepen en de kleinere eenheden lagen daar, zacht wiegend, teza men enorme vermogens vertegenwoordi gend. Bijna vijftig schepen vol productie van vernuft, tot in alle hoeken gebruikt om kostbare apparaten op te stellen, alles bijeen een flink percentage van de onder scheiden nationale inkomens opslorpend, teneinde deze schepen te bouwen en in de vaart te houden. In de vaart, dat wil zeg gen, ze paraat te houden om op het juiste moment in de juiste richting de kanonnen af te schieten. Dat is strikt genomen het enige doel van deze armada: schieten en vernietigen, z|j het in defensieve dienst. Tussen al dat machtige, maar weinig vrien delijke materiaal in die Franse baai, in die warreling van ongetelde dagen, was, wat de Nederlanders betreft, in elk geval één man, die goed wist, welke dag van de week het was. Het was Zondag en die man was de vlootpredlker Ds. J. W. Coenraad, die het vorige jaar ook enige maanden op de „Evertsen” in de Koreaanse wateren dc geestelijke belangen van de bemanning behartigde. Op deze Zondagmorgen verzamelde htj van verschillende Nederlandse schepen de be langstellenden voor een kerkdienst. Op het achterdek van het Nederlandse vlaggeschip de lichte kruiser „Tromp”, hadden handige kwartiermeesters een stapel lege aard- appelkisten met een grote seinvlag omge toverd in een kathedertje. Met zijn rug te gen de achtergeschuttoren had de radio- afstandpeiler-eerste-klas een miniatuur- orgeltje opgesteld en de „zeuntjes” hadden de open ruimte tussen spreekgestoelte en orgeltje, het doqr de machtige kanonnen overschaduwde dek, volgezet met banken en stoelen. Van bakboordzij naderden de matrozen, mariniers en korperaals, aan stuurboordzij druppelden de „strepen”, de officieren, binnen, die plaats namen op de „herenbank” en als laatsten arriveerden de smaldeelcommandant, de „oude” van de „Tromp”’ en enige stafofficieren. Met de ogen knipperend tegen het felle zonlicht opende Ds. Coenraad de dienst. Hij moest zelf optreden als voorzanger om de weinig geoefende kelen van de marine mannen mee te krijgen, maar hij wist hen dadelijk te boeien toen hij in het gebed dank zegde voor de mogelijkheid een dienst te houden in een vreemde baai tussen al dat vernietigingstüig. Dat zei wel iets tot de Jannen, vooral toen de dominee in de predikatie, naar aanleiding van een ge deelte uit Handelingen, ditzelfde chapiter verder uitwerkte. Hij sprak over het doel van de manoeuvres: gereed te zijn om de vrede te bewaren. Maar, zo vroeg hjj, hoe staat het met de vrede in onze harten? De voorganger legde Bijbel en gezangboek achter zich op een rek met dieptebommen. Hij kon nergens anders zo gauw 'n plaatsje Vinden, maar het was een tekenend gebaar voor deze gehele dienst. De Bijbel boven op één van de wreedste wapenen uit de zeeoorlog. Doordat de gehele korte dienst dit accent droeg, was die samenkomst daar op het achterdek van een oorlogsschip wel waar lijk een rustpunt voor de soms warrige zie len van het scheepsvolk, dat heus ook niet alleen leeft b(j brood en kanonnen. Geen programma meer. De Ver. van Ra dioluisteraars deed onder de titel „De Ra dioluisteraar” een geïlustreerd blad het licht zien, dat echter geen radioprogram ma’s bevat. Op de gemeente-secretarie te Belfeld (L.) kwamen dezer dagen 3 zes-jari ge inwoners van Belfeld belet vragen bij de burgemeester. Dit werd toe gestaan en ietwat onwennig zaten de drie knapen even later op de def tige hoge stoelen in de burgemees terskamer. Nadat de burgervader hen wat had aangemoedigd, kwam het hoge woord er uit. Een wielersport- comité, dat jaarljjks een driedaagse avond-wielerwedstrijd organiseert, had vorig jaar beloofd om dit jaar ook een ronde voor de jeugd te laten rjjden. Deze avond-wielerwedstrijd staat weer voor de deur, maar de 3 jongens hadden niets van de extra- jeugdwedstrfld gehoord terwijl iemand voor hen de uitgehangen aanplakbiljetten had voorgelezen, maar ook daarop werd niet van de jeugd gerept. De drie „organisato ren” hadden toen zelf maar hun boontjes gedopt, een 10-tal deelne mers verzameld en kwamen nu de officiële goedkeuring vragen van de wedstrijd, waarvan ze de organisatie aan de burgemeester aanboden. Zelfs prjjzen hadden zij weten te bemachti gen in de vorm van worst, limonade en snoep. De burgemeester verleende zijn goedkeuring en met een reep chocolade in de vuist daalden de or ganisatoren de trappen van het Ge meentehuis af. Het Oranje-comité heeft er zich nu mee bemoeid en deze week zal dan een extra jeugdronde worden verreden voor deelnemers be neden de 7 jaar.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1