1*1 AMERIKAANS MACHTSVERTOON IN DE MIDDELLANDSE ZEE ismt DEt onderhandelingen, welke de voorzit- ter van de Amerikaanse stafchefs ge neraal Omar Bradley dezer dagen in En geland en Frankrijk heeft gevoerd en die over verschillende onderwerpen liepen, heb ben In het bijzonder de aandacht geves tigd op het gebied der Middellandse Zee. Hoewel de militaire positie van het Wes ten in de Middellandse Zee stellig niet af gebouwd is, en nog allerlei wensen over laat, is zjj echter thans reeds aanzienlijk sterker dan die in West-Europa. Daar heeft nog geen enkel land voor hun oorlogstaak berekende legers op de been, Griekenland en Turkije hebben die. wel, Zuid-Slavië heeft ook ’n sterk leger, maar behoeft nog materieel. Dat krijgt het nu echter naast economische bijstand van Engeland Frankrijk en Amerika met hulp van een Amerikaans crediet, waardoor het in staat is wapentuig in het Westen aan te kopen, omdat het, naar de Zuid-Slavische regering rondweg toegeeft, nu in tegenstelling met enige maanden geleden wel degelijk een overval door een satelliet van Rusland vreest, met de bedoeling van Zuid-Slavië een nieuw Korea te maken (pas is er de plaatsvervangend minister van financiën gearresteerd omdat hij in betrekking stond met de Komintern). üs hjoed to sizzen ■g door Nederland INC wu- 111e 81 oratei dn* No. 45 47e Jaargang Visdag 18 Juni 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward de zeilen zou blazen. Ondanks alle goede Buitenlands Overzicht Regering Truman heeft blok aan het been u Laatste Berichten Pt Grondpijler van de West-Europese lands verdediging is Franse herbewapening Het geluk mee, Bij het rozenwieden heeft een Winschoter een trouwring gevonden. Hij vermeldde de initialen in een adverten tie en twee dagen later kwam de eigenares opdagen, die de ring 27 jaar geleden had verloren. :erke bt i een tij'; heeft hi bijna 1( op zijl S EL ilsward Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) t een h te ove ede hiel: wam voe. a met ee e touwe: waliteit MEN J !N VIS voer kaarten BLOKKADE VAN BERLIJN VERSCHERPT. Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m. Giro 87926 werde rig jubi- lerlands wedstrij. had te nodigin; een va’ om geïif anderne afstani Frieber; 5 km. re vluchi zrsbuie: «per tei f >.Heeg ok de te men niet eze wei ede kan. icces dat Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad N. niet naar het ziekenhuis moest. Vader com®i De twee honderd poppen, die door jonge vrouwen uit Oregon zijn vervaardigd en aan H. M. de Koningin zijn aangeboden, zullen worden geëxposeerd op de tentoonstelling „Wonderland” die deze zomer in Houtrust te Den Haag wordt gehouden. Een gepantserde auto met 1300 kg room boter was de buit, die de Nederlandse dou ane in Zeeuws Vlaanderen maakte toen de achtervolgde smokkelaars hun auto in een sloot reden. REGERING OVERWEEGT RIJVERBOD OP ZONDAG. In de memorie van antwoord inzake de Verkeersbegroting deelt minister Wemmers mede, dat de regering de mogelijkheid van beperking van het autoverkeer op Zondag heeft overwogen. ofessot an zijn l heeft ens als jr mijn n doen, aar at opmen- >or een jor het iteerde ir deze ■erookt nacb’ zhudde <e jon- m niet jordeel zelfde Productie en verbruik in April gedaald. De productie en de consumptie in April zijn, vergeleken met de cijfers over Maart, bei de gedaald. De gemiddelde dagproductie in April bedroeg 152 (in Maart 156) en het hoeveelheidsindexcjjfer van het gebruik 91 (in Maart nog 109). Kwltantiezegels zijn tot 1 Juli gratis in te wisselen. Ongebruikte plakzegels van f 0.10 die gebruikt worden voor kwitanties, kun nen tot 1 Juli gratis worden omgewisseld voor plakzegels van f 0.15 aan het Kan toor van het Zegel te Amsterdam, kamer 34. Zoals men weet, mogen sinds 1 Januari de tien-cents-zegels niet meer worden ge bruikt en bedraagt het zegelrecht nu f 0.15 voor kwitanties boven twintig gulden. aan de politie overgeleverd en van alle buitgemaakte herenpolshorloges, ter waar de van ruim f 3500.ontlast. Het maga zijn heeft nu alleen nog een glasschade van f 300.—. He De Pillen, tte hij -de en groet sm de t mei De Russen hebben de Westelijke waarschu wingen in de wind geslagen en hun econo mische blokkade van Berlijn verscherpt. Zij hebben nu ook de goederenaanvoer be perkt. Reeds eerder hadden zij de export van West-Berltjn belemmerd. De Westduitse politie deelde mede, dat de Oostduitse volkspolitie gistermorgen goe deren ter waarde van 95000 mark in beslag heeft genomen op de hoofdverkeersweg van Westduitsland naar Berlijn. Terzelfder- tijd verboden de Russen de export van alle Westberlijnse goederen die vallen onder de categorie van in Oostduitsland schaarse ar tikelen. Dat verbod kwam neer op halve ring van de Westberlijnse export. Koe kalfde een vreemd gedrocht. Een koe van de gebroeders Sg'tsma te Hantumer- uitburen bracht een kalf ter wereld, dat nauwelijks de naam kalf verdiende. Reeds ’s middags werd het duidelijk dat eï iets niet in orde was met de koe. De veearts werd ontboden en deze constateerde, dat de koe een kalf bij zich droeg met een uit zonderlijk grote kop. Anderhalf uur was ue dierenarts met de koe bezig. Toen de koe eindelijk was verlost, bleek er een kalfje te zijn geboren dat een treffelijke gelijkenis vertoonde met een hond. De kop was gelijk aan die van een buldog, terwijl het lichaam veel geleek op dat van een zeehond. De poten waren zeer klein, de voorste poten stonden schepsgewijs van het lichaam af en de achterste poten staken achteruit. Het dier heeft slechts enkele ogenblikken geleefd. DE LONT IN HET KRUITVAT? De Britse ambassadeur in Teheran, Sir Francis Shepherd, heeft premier Mossadeg gewaarschuwd, dat de voortdurende anti- Britse propaganda door de Perzische pu- bliciteitsorganen de lont in het kruitvat zou kunnen worden. Er wordt te weinig rekening gehouden, aldus de ambassadeur, met de precaire positie van de 2000 buiten landse employé’s van de Anglo-Iranian, die tussen 80.000 steeds weer opgehitste ar beiders wonen. Hjj zinspeelde verder nog op de aanwezigheid van Britse vlooteen- heden in de Perzische Golf. 2-jarig meisje overleden aan brandwonden. Zondag is in een huis aan de Zomerdijk- straat te Amsterdam het 2-jarig dochter tje van de aldaar wonende familie aan brandwonden, die veroorzaakt waren door heet water, overleden. Het meisje werd ge baad en draaide in een onbewaakt ogenblik de heetwaterkraan open, zodat zij het hete water over zich heen kreeg. Dodelijk ongeval in de Noordoostpolder. Maandagmorgen reed de ongehuwde 20- jarige S. met een met paarden bespannen wagen met hooi nabij Rutten. Doordat hij struikelde, kwam hij voor een wagenwiel terecht en werd overreden. S. was op slag dood. Een Duitser, die al twee jaar lang ziek te bed ligt, in een ziekenhuis te Bochum, verveelde zich zo, dat hg op de gedachte kwam op zijn maag een vogelei uit te broeden. Het eerste experiment mislukte, door ge brek aan geduld: een ei, dat Ruth- mann zo heet te man op 13 April op zijn maag plaatste, opende hij 21 dagen later. Toen bleek dat hij nog slechts enkele dagen had be hoeven te wachten, voordat het ei zou zjjn uitgekomen. Op 8 Mei legde Ruthmann opnieuw een koekoekei op zijn maag en op 31 Mei, te half drie 's middags werd de schaal ge broken. Een jonge koekoek kwam langzaam te voorschijn en tegen half zeven wandelde het beestje op Ruth- mann’s borst rond. De koekoek, die „Charlie” gedoopt is, is zeer op zijn „pleegvader” gesteld. As pypkaniel oer rizenbrij, Sa smakken Pier syn tütsjes mij. Voor een kort bezoek aan ons land arriveerde Miss Margaret Truman met de nachtboot uit Engeland in Hoek van Holland. Zij werd verwel komd door de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Mr. Selden Chapin. Opname: Miss Margaret Truman met Mr. Selden Chapin. Siamees varken. Te Zuidveen, Ov., is een varken geboren met acht poten en twee koppen, een soort Siamese tweeling onder de biggen. Dat zat hem niet glad. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de 61-jarige zwerver J. S. een spiegelruit ingeslagen van het gebouw der „Galleries Modernes” te Utrecht en een greep gedaan in een collectie polshorloges, waarna hij verdween. De man werd reeds na enkele tientallen meters door late voorbijgangers gegrepen, Vierling geboren te Haarlem. De 35-jarige mevr. M. Jongbloedvan Laar, echtgenote van de 33-jarige lasser W. F. Jongbloed uit Zwanenburg bij Halfweg, heeft Maan dagavond in de Maria-stichting te Haar lem het leven geschonken aan een vierling, bestaande uit twee jongens en twee meis jes. Volgens de eerste berichten maakten zowel de moeder als de vier baby’s het goed. Latere berichten meldden, dat drie baby’s zijn overleden. 'Tragisch ongeval. Het 3-jarige blinde jon getje Jopie van Vliet te Bodegraven is Maandagmiddag door zijn moeder leven loos in zijn bedje aangetroffen. Het bleek, dat het kind op tragische wijze om het le ven is gekomen. Een touw, waarmee het wankele ledikantje aan een zolderbalk werd geschraagd, is losgeraakt en om de hals van het jongetje terechtgekomen. Bliksem verwoestte toren van Jubbega. Tij dens een kort, doch hevig onweer sloeg Dinsdagmiddag de bliksem in de toren van de Ned. Herv. Kerk te Jubbega met het gevolg, dat het houten gevaarte geheel uit brandde. De brandweer ontving spoedig assistentie van die uit Heerenveen en met vereende krachten gelukte het uitbreiding van de brand te voorkomen. De overblijf selen van de toren zullen worden afgebro ken. Uitvinding te Ijlst. De heer G. Westra te Ijlst is enkele maanden aan het experimen teren geweest, teneinde de huismoeders op een eenvoudige en goedkope manier een flink stuk werk uit handen te nemen op, het gebied van wasbehandeling. En zijn po gingen zgn gelukt. Hij heeft n.l. een appa raat uitgevonden waarmee men in korte tjjd van een wasketel en een stofzuiger een wasmachine kan maken. De resultaten moeten verbluffend zijn. Men hoopt dan ook spoedig met de productie van de apparaten te beginnen. Een kanjer. De heer Ganzevoort van Lut- jegast ving verleden week een edelkarper van 29 pond en 3 ons. Gewonde Nederlanders uit Korea onder weg. Drie en twintig gewonde Nederland se soldaten keren aan boord van het Ameri kaanse troepentransportschip „General Mcrea” naar hun vaderland terug; de fa milieleden zijn hiervan reeds op de hoogte gebracht. Straaljager neergestort. Een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden is Dinsdag avond neergestort. De kapitein-vlieger- waamemer G. Deibel uit Den Haag werd op slag gedood. De jager maakte deel uit van een formatie van vier vliegtuigen, die, ter gelegenheid van de tentoonstelling de Uthil, te Uithuizen demonstraties gaven. De kapitein laat een vrouw en drie kinde ren achter. Behalve dus enige reeds sterk bewapende landen in de omgeving van de Middelland se Zee, heeft men dan die machtige Ame rikaanse vlootconcentratie, nog versterkt met Engelse vlooteenheden, in de Middel landse Zee zelf. Deze Amerikaanse paraat heid In dat gebied trekt de laatste tij sterk de aandacht. De verklaring er vai is niet alleen, dat de Amerikanen hier b de hand wensen te zijn als de Russen eers iets in Perzië, aan de grenzen waarvan zij troepen concentreren volgens Mos kou alleen om er manoeuvres te houden zouden ondernemen of Russische satellie ten iets tegen Zuid-Slavië. Dit Amerikaanse machtsvertoon in de Middellandse Zee dient waarschijnlijk ook een groter doel, n.l. dekking van het nog niet in behoorlijke verdedigingspositie ge brachte W.-Europa. De Amerikaanse vloot en in het bijzonder de grote Amerikaanse vliegdekschepen bedreigen hier direct Z.- Rusland, dus de Zuiderflank van een even tueel naar het Westen aanvallend Rusland en is dus een waarschuwing aan Moskou. Ook de verschijning van Engelse vliegdek schepen in het Oosten van de Middelland se Zee en het onderbrengen van Engelse parachutistenbrigades op Cyprus hoe wel in verband gebracht met de toestand in Perzië zal men wel in hetzelfde licht moeten zien. Generaal Bradley was niet alleen in Euro pa om over het vlootbevel in de Middel landse Zee te spreken, hij kwam zich ook op de hoogste stellen van de vordering der Franse herbewapening die de grondpijler van de West-Europese vastelandsverdediging moet vormen. De generaal deed dit ook omdat het Ameri kaanse congres hem en andere autoriteiten eerstdaags wil horen over efe aan de Atlan tische pactlaflden te verlenen militaire hulp. De Franse vorderingen op bewapeningsge- bled zijn nog niet daverend, mede tenge volge van het feit, dat de Franse wapen- fabricage door gebrek aan kapitaal en grondstoffen de vleugels niet voldoende kan uitslaan. De Amerikanen schijnen eerst van plan geweest te zijn, zelf het allergrootste deel van de wapens aan de W.-Europese bondgenoten te leveren, doch nu, inziend dat de W.-Europese industrie terwille van de economische toestand draaiende moet worden gehouden, schijnen ze bereid te zijn de nodige credieten daarvoor ten behoeve van die industrie beschikbaar te stellen. Men zou generaal Eisenhower ook chef voor de miHtaire productie willen maken, om een boven-nationaal orgaan te scheppen dat eenheid in de militaire productie der Atlantische landen zou moeten brengen, waardoor de generaal dan ten slotte ook eindelijk eens een werkelijk Atlantisch le ger, dat nu nog slechts op papier bestaat, onder zijn bevel zou kunnen krijgen. Behalve generaal Bradley was ook de Ame rikaanse ambassadeur Foster Dulles in Eu ropa, hij sprak zowel te Londen als Parijs over het Amerikaans ontwerp-vredesver- drag met Japan. Bij de Engelsen was er geen enthousiasme, maar mits de Amerikanen nationalistisch China niet als partner bij de onderhande lingen met Japan over dit verdrag toelie ten, zou Londen er niet op staan dat com munistisch China werd uitgenodigd en kon men de Formosa-kwestie blauw blauw la ten. Wel had Londen bezwaar tegen volle dige economische vrijheid voor Japan, om dat het dan te sterk zou kunnen concurre ren in Azië. Vierkant verzet was er ech ter b}j de Fransen, die niet alleen zware herstelbetalingen van Japan blijven eisen, maar op dit moment ook geen formeel vre desverdrag met Japan wensen, doch net als met W.-Duitsland een voorlopige ver bintenis ter beëindiging van de staat van oorlog. De Fransen vrezen nl. dat wat de Amerikanen Japan nu willen geven, straks ook door W.-Duitsland zal worden geëist en naar het inzicht van Parijs komen de Duitsers er dan al te gemakkelijk af. Be vendien zou er, naar Frans oordeel, een formeel Japans vredesverdrag de Russen te sterk prikkelen. wil tot samenwerking en eenheid, is het I toch eigenlijk de vraag of men er wel mee opschiet dat Amerikaanse ministers en generaals maar heen en weer reizen tussen Washington en W.-Europese hoofdsteden om eens te gaan praten en of een volledige conferentie der Atlantische landen, waar alle vraagstukken nog eens openhartig zouden kunnen worden besproken, meer vrucht zou kunnen dragen. Het moeilijke is echter, dat binnenlandse verhoudingen vaak het doen van conces sies op internationaal terrein verhinderen. Zo is het Amerikaans congres en zijn de binnenlandse politieke verhoudingen in Amerika een blok aan het been der Vacantiegangers: hoera! Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de uitvoe ring van de nieuwe paspoortenregeling, waarvan men thans ook ten departemente de bezwaren inziet, voorlopig opgeschort. Een nader onderzoek naar de mogelijkheid van een sterk gewijzigde regeling zal wor den ingesteld. TERREUR OP WEST-JAVA. Voor de tweede maal is deze week door gewapende bandieten een overval gepleegd op een West-Javaanse thee-onderneming. De Nederlandse administrateur en zijn ge zin van drie personen zjjn daarbij vermoe- deljjk om het leven gekomen. regering-Truman. We hadden verleden week pas vernomen, dat Engeland en Amerika het waarschijn lijk eens zouden worden over een nieuw plan om te trachten met China tot over eenstemming over Korea te komen, of zie, daar verscheen de Amerikaanse minister van defensie, Marshall, op het strijdtoneel zelve en confereerde er met de Amerikaan se generaals. Daarna is de militaire actie weer veel meer op de voorgrond gekomen dan de diplomatieke. Stellig ligt hier voor een groot deel ook de schuld bjj Pe king, dat ondanks de voortdurende neder lagen, geen geneigdheid tot onderhandelen toont en dus de krachten in de Ver. Na ties die naar onderhandelingen streven geen aanknopingspunt biedt. Deze krachten heb ben het toch al zwaar genoeg omdat het Amerikaanse volk meer en meer prjjs gaat stellen op het behoud van geheel Korea als een Amerikaans bruggenhoofd op het vasteland van Azië. Dat is een van de symptomen van de verstrakte houding van Amerika in de laatste maanden tegenover het communistische deel der wereld, waar van een andere is een Amerikaanse poging om. alle handel naar die landen te verhin deren. Het is niet onmogeljjk, dat de Rus sen als represaille de economie van Berlijn weer allerlei moeilijkheden in de weg leg gen die de toestand in die stad weer zeer moeilijk maken. Over de geheimzinnige verdwijning van twee Engelse diplomaten uit Londen valt hier weinig te zeggen, als ze inderdaad vrijwillig naar Rusland zijn gegaan, is dit een ernstig geval van desertie, als ze het min of meer onvrijwillig deden een even ernstig geval van Russische provocatie. Een verheugender bericht is dat de Belgi sche koningskwestie een definitieve oplos sing vond in volkomen overeenstemming tussen koningshuis en volk, 16 Juli treedt koning Leopold officieel af, 17 Juli be stijgt de koninklijke prins BoudewiJn als Boudewijn I de troon. Moskou niet lui als het een kansje ziet om ver deeldheid tussen de Westelijke landen aan te wakkeren, heeft in een nota aan Ame rika geëist dat er een volledige conferen tie over de vrede met Japan zou worden gehouden, waarop ook communistisch Chi na aanwezig zou moeten zijn. Het hoopt met deze nota de Japanse kwestie ook op de lange baan te schuiven en het zal daar in slagen ook als de Fransen afwijzend ten opzichte van het Amerikaanse voorstel bljjven staan. De ideale oplossing zou natuurlijk zijn, dat het Japanse en Duitse vredesverdrag in ’n grote conferentie van alle betrokken landen tegelijkertijd werden behandeld en als vrucht daarvan een weer samengevoegd vrjj Duitsland en een vrij Japan, maar blij vend ontwapend, zouden ontstaan, maar dat is een ideaal dat alleen verwezenlijkt zou kunnen worden in het kader van een algemene overeenstemming tussen We»C en Oost en dus een illusie. Parijs wenste Rus land inzake Japan ook niet voor een vol dongen feit te stellen, omdat het vrees de dat dit een ongunstige invloed op de uitslag der Franse verkiezingen (17 Juni) zou hebben en de communisten wind in Ford Wegenkaart. De Fordfabrieken heb ben een nieuwe wegenkaart uitgegeven, die straks als service zal worden verstrekt door de Dealers. De kaart geeft niet alleen een goed beeld van het Nederlandse we gennet, maar ook zijn er de Ford en de Ford-tractor-dealers op vermeld, zodat de Ford in nood altijd weet waar hg terecht kan. De kaart is overzichtelflk, al blgven er nog wel wensen. Zo is de Macadamweg Sneek-Bolsward vervallen en heeft ’n plaats als Hartwerd op deze kaart geen verbin ding met Ngland, dan geheel over Burg- werdHichtum. Kleuter sliep een nacht op het land. Het 2%-jarige meisje Lammegje Pech, dat sinds Dinsdagavond zes uur was verdwe nen, is Woensdagmorgen in de vroegte, slapende in een veld met karwjjzaad aan getroffen. Het kind was Dinsdagmiddag door haar vader meegenomen naar het land, omdat haar moeder met een ander kind Pech zette de kleine tegen een hooi-ruiter, waar zij in slaap viel. Tegen vijf uur was hij naar het kind gaan kijken en toen sliep het nog rustig. Toen hjj evenwel om zes uur weer by de hooiberg kwam en zijn dochtertje mee naar huis wilde nemen, was het kind verdwenen. Vrouw overleden na aanslag. De 27-jarige mevrouw M. H., die Dinsdagmiddag in een perceel aan de Paul Krugerlaan in Den Haag door de 39-jarige Litauer J. Duwal- sky werd neergestoken, is in het ziekenhuis overleden. Onder het hoofdkussen van het bedje van hun kind is een Engels spaar bankboekje gevonden, tegelijk met een in het Litaus geschreven briefje van D. Het geld was voor het kind, wanneer hij er niet meer zou zijn. Circustent Ingestort. Woensdagmiddag om. streeks vijf uur is de grote viermasttent van het Circus Mullens, die op het Phoe- nixterrein te Haarlem werd opgebouwd, door een rukwind gegrepen. Het enorme zeildoek werd door de wind een eind op getild en twee van de vier stalen masten knapten af, waarna de tent instortte. Dertig arbeiders werden onder het zeildoek bedolven. Slechts twee hunner werden licht gewond. Vorig jaar is in hetzelfde circus te Utrecht brand ontstaan, die veel schade heeft aangericht. Goed voorbeeld. Het bestuur van de ver eniging voor het Friese Bedrijfsleven heeft, in haar laatstgehouden vergadering beslo ten om in correspondentie met en in andere stukken gericht aan het Provinciaal Bestuur, Gemeentebesturen en andere over- heids- en semi-overheidsinstanties in I ries- land zich van de Friese taal te bedienen, terwgl stukken bestemd voor Overheids instanties buiten Friesland in de Friese- en Hollandse taal zullen worden gesteld. Zg dringt er bij andere organisaties in Friesland ten zeerste op aan haar voor beeld te volgen. Urk I. Op Urk heeft voor het eerst in de geschiedenis een postzegel-automaat zijn intrede gedaan, tot groot vermaak van de jeugd. Urk H. Toen men ook op Urk een voor de Zuiderzeewerken gebouwde water taxi te water wilde laten, bleek dat dit niet kon, doordat de loods, waarin de bouw was geschied, een te kleine opening had. Men heeft toen de gevel maar afgebro ken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1