n IN SCHRAARD SPREEKT DE HISTORIE f JÖiLS-J&iCLS Martinytoer door Nederland 47e Jaargang No. 46 Dinsdag 19 Juni 195! ■d Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA B olsward üs hjoed to sizzen Ned. Herv. Kerk geeft geheimen prijs Weerpraatje Fan de s t Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) en ijn >or ers ie. I It doarpke Skraerd Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent per m.m, Giro 87926 JJET landelijke Schraard is reeds oud. Maar ondertussen ontgrendelden de luiders Men behoeft geen historicus te zijn vin™,, ka Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad SJ. REITSMA. t Kivytshoarne de J. de van sore 3 3 t l Tj. de J. Om dit artikel niet te rekken zullen we hier niet over dit gedicht uitwijden, maar het eens afzonderlijk bespreken. 3 9 Liften Is gevaarlek. In hotel „Spoorzicht” te Leeuwarden logeerden een 24-jarige man uit Venlo en een 24-jarig meisje uit Am sterdam. Na him vertrek merkte een ka mermeisje, dat de gasten beddegoed hadden meegenomen. De eigenaar van het hotel sprong in zijn auto en ging het tweetal achterna. Hij had geluk, want juist de ge- zochten hielden de auto aan om naar Gro ningen te liften. Vaderdag. Merkte U dat het Zondag Va derdag was? Dat er vooraf geadverteerd werd in de vorm van: geef hem een sigaar, een das of een pet? Dat Pa ondertussen de sigaar was, hem de das omgedaan werd en hy in de pet gedrukt werd, merkte U misschien niet, maar het is zo. Forjit dochs nea, dat doarp mei d’ftlde tsjerke, Dy toer heech mei klimop omjown; It hóf mei gréven fan üs ftlden, In stikje fan üs Fryske groun. Forjit dochs nea, dat doarp mei stoere Friezen, Dyn Heit en Mem ha dér har jown; Hja wiene wrotters foar dyn llbben, Bihftlders ek fan Aldfaers groun. Forjit dochs nea, it leauwe fan dyn ftlden, ’t Bitr ouwen ek troch God har jown; Har tsjüg’nis wie: Hy is de Hoeder Fan folk en iftn, fan Aldfaers groun. Nederlandse jeeps. Nadat Van Doorne’s Automobiel- en Aanhangwagenfabriek te Eindhoven reeds de snelle DAF-tanker voor straaljagers en een artillerietrekker bouw de, is een derde belangrijke serie-order van militaire zijde verstrekt, namelijk jeeps. Een flinke winst. De machinefabriek Gebr. Stork te Hengelo behaalde een winstsaldo van f 1.020.400 (v. j. f877.700). Is leafde blyn? Dat leau ik net, sel Pier. Hoe wist ik dan Hwerdat myn Aly wie? I. de deur en vingen het luiden weer sterk en stijf aan, gedurende de voorzang, domi nees voorrede en gedurende het gebed, tot op het laatste vers van het zingen: „O, God, die onze Vader bist”,enz. De kerkvoogd is later veroordeeld om 50 goudguldens te betalen aan ’t Comptoir der Domeinen (20 Dec. 1664).” Ontrouwe „babysitter”. Een omstreeks 30- jarige man, die Woensdagavond voor een familie in de Theseusstraat oppaste, bleek bij de thuiskomst van de bewoners verdwe nen met een gouden armband van onge veer f 700 waarde, die hij uit de woning had gestolen. Reeds Donderdagmorgen had de recherche van het bureau Overtoom de ontrouwe oppas te pakken en werd de man in de cel gezet. Ook de armband, die hfl al had verkocht, kon worden achterhaald. Forjit dochs nea, dat lytse aide doarpke, Dat doarp, dat stie op Aldfaers groun; Dat doarpke mei syn griene beammen, Mei greid’ en bouian ek omjown. Een Fries edelman. Wanneer wfl zo In vogelvlucht iets van Schraard vertellen, zullen w(j zoveel moge lijk de oude geschriften zelf laten spreken. De „Friese oudheden” vertellen b.v. aldus: „Schraard is een klein dorp, aan de vaart van Franeker op Workum. Tot deeze plaats behooren 13 stemmen, en weleer lag hier eene State van Aylva, waarop woonde Sjoerd Aylva, die benevens Tjerk Walta van Tjerkwerd, Douwe Hiddema van Ping- jum en Dooitse Bonga van Kimswerd, het Friese leger voor Franeker gebood, toen, in de jaare 1500, aldaar de jonge hertog van Saxen belegerd werd”. De Hertog van Saxen had Friesland n.l. gekocht van Karel V, maar.moest het zelf nog veroveren. Toen hij zich in Fra neker vestigde, werd deze stad belegerd. Het beleg verliep echter toen de „ünge- tiid” naderde. De Friezen die de stad bele gerden, hadden geen lang geduld en deser teerden om thuis in de hooiing te gaan. Het ketting, waaraan men de Hertog wil de ophangen, had men anders al gereed. Het werd later bewaard in het museum te Dresden. De genoemde Sjoerd Aylva kwam tragisch aan zijn einde. De kroniek vertelt n.l. ver der: „In ’t jaar 1508 verdronk dezelve hier ter plaatse in een hoogen watervloed, op den 26 Herfstmaand, den vierdag der beroem de overwinning, weleer door de Friezen in den jaare 1345 op de Hollanders, by Sta voren, behaald. (De z.g. slag bij Warns. Red.). Doch deeze vierdag, door de Saxen afgeschaft zijnde, vielen onze wel Gods dienstige doch bjjgeloovige Friezen in het denkbeeld, dat hun die watervloed, om ’t afschaffen van dat jaarfeest, als eene straf fe ware overkomen, alwaarom zij van de Saxen de vernieuwing van ’t zelve verzoch ten en ook verkreegen.” Loflied op Bacchus. Nog een andere anecdote: Voor aan de kop van een oud vervallen ge stoelte in de kerk te Schraard, eertijds aan het geslacht van de Aylva’s toebehoord hebbende, las men deze zeldzame Latijnse inscriptie: „In patria Bacchus puerlll aetate triumphum, Ducit, et ex bederft ferta virente gerit; Nee portatur equis, fed onus ma- tresque virique, Dum fubeunt, late tympana rauca sovant. De meeste kerkgangers Zullen wel met veel eerbied naar deze latijnse spreuk opgeke ken, maar de voorgangers er om geglim lacht hebben. Immers het ging hier over de triomphtocht van Bacchus, de god van de sterke drank. Vertaald luidt het opschrift: „In zjjn vaderland deed Bacchus zjjn triomphtocht, toen hjj nog kind was en hij droeg daarbij een krans van groen klimop en hij werd niet ge dragen door paarden maar terwfll de moeders en de mannen, die last op zich namen, klonken wjjd en zfld de holle pauken. fcrbout, docht it wiiste, dat komt üt alle birekkens düdlik nei foaren. Wichtich is dêrby, dat men it foer wint mei sa heech müglik aeiwyt. Der sit och sa folie yn. Hwant it ündersyk learde ek, dat fierwei it greatste diel fan de bidriuwen to rjj binne mei „zetmeel” en to kloek met ai- wyt. Mear as sechtich fan de hündert joe gen tofolle „zetmeel”. Yn hea en Fryske kuil lizze de forhftldingen nou ienkear net sa’t hja foar in melkekou wêze moatte. Droege gers kin der winlik net by mist wurde. Docht men dat net, dan is der gjin oare wei dan to folie kilo’s jaen en dêrmei formuozzet men hiel hwat fiedingsstoffen dy’t men dübeld en dwers jowt. Ek kaem düdlik nei foaren, dat de kij mei in hege produksje meastentiids oan de krapperein kamen. Der wie gjin genoch rekken hftlden mei it great forskil tusken de bihoefte fan de dieren. De droege kjj en de ftldmelke krigen hast allegearre tofolle. Op 86 pet. fan de bidriuwen krigen dizze groepen sa- wol tofolle aiwyt as tofolle „zetmeel”. De tsjinst riedt dan ek mei klam oan it fuor- jen mear yn oerienstemming to bringen mei hwat de kij noadich hawwe en stiet tige oan op mear ündersyk fan it eigen- boude foer en „stalvoedercontróle”. Wol is dat de léste tsien jier tige oanwoun mar it is jit mar in bigjin. Jammer is it, dat de greate plannen om yn Fryslftn in eigen ynstitüt to bouwen, hwer’t al dizze dingen ündersocht wurde kinne, yn it earst- oan net trochgean kin. De kosten derfan binne sa heech, dat it initiatyfeomité it net oandoart. It sit nou op it deade punt. Wol is de groun al koft, mar de yntsjinne plannen branne der sa yn, dat de lju har ren bikoarje. Mei de stalvoedercontróle sjit it net folie op. Dit wurdt noch in taetje sneed as ik it goed sjoch. Dêryn is Denemarken üs gans in rit yn it foar. En dochs lelt hjir noch in hiel terrein braek, hwant it giet op üs bidriuwen noch altyd op it gefoel óf. en op de methoade, dy’t der ien kear yn sit. Op dit punt hawwe wy gjin greate foar- deringen makke. Der sit noch in hiel great arbeidsfjild yn. En de tüke boer sil hjir dochs ien kear oan bigjinne moatte, wol er witte hwat hy docht en hwerom. Forjit dochs nea, dat ftlde Fryske doarpke It sté hwerop dyn widze stoun; It wie foar dy it moaiste plak op ierde, It moaiste sté op Fryske groun. Kroniek. Tot slot geven we nog een kroniekje van Kanalisatie Nederrjjn en Lek. Het ligt in de bedoeling met de kanalisatie van de Ne- derrjjn en Lek te beginnen, omdat de land bouw dringend behoefte heeft aan zoet wa ter. N£et als attractie. Het voorstel, door de directie van Avifauna te Alphen aan de Rijn gedaan om daar een Ambonnees dorp in te richten, werd door de Haagse autori teiten niet met grote instemming ontvan gen, omdat men daar meent, dat men de Ambonnezen niet mag gebruiken om als attractie te dienen. A L in pear kear haw ik hjir ütlitten, dat it wurk fan de Rykslftnboukonsulint en syn meiwurkers yn dizze hoeke, tige op de praktyk fan it buorkjen ynsteld is. Dat hja har tiid en energy net forgrieme yn theoretyske fragen, mar dat hja de dingen, dy’t foar de praktyk fan great bi- lang binne, op it harspit nimme. Dit blykt jitteris üt de publikaesje fan dizze tsjinst: Undersikings en birekkens oangeande it greidebidriuw yn dizze Südwesthoeke fan Fryslftn. Foar alle boeren en bilangstellen- den by de buorkerjj in goudmyntsje. De wichtige fragen oangeande it tüke buorkjen komme hjiryn op it aljemint en wurde kreas ütpluze. Dat de Fryske boer hjir it melken tige yn ’e gaten hftldt, sprekt wol fanseis. It molkjild is de boame fan it bistean. Dat hy derby alles docht om troch béste kij en flink fuorjen in knappe rige bussen oan ’e dyk to krijen, sil gjinien frjemd talykje. Mar dat der aloan greate forskillen bliuwe yn de financiële ütkom- sten fan de bidriuwen, dat is minder ien- fftldich. En dochs is dat sa. Hja buorkje allegearre, mar it giet ek wakker üngelyk. Wy litte hjir fansels büten, de lju, dy’t harren bidriuw net mei soarch bistjüre en de boel op 'e rongen slepe litte. Sokken kin men Iftns de wei fan in forstannich petear dochs net birikke. Hja witte wol, dat it net doocht, mar hja misse de seedlike krêft om to dwaen, hwat har forstftn seit. Né, it giet hjir om de boeren dy’t harren tige op har bidriuw ütllzze en hiel wol re den forstean. Under harren binne guont. dy’t folie fé hftlde, oaren, dy’t fêst leauwe, dat men fierder komt mei minder. Der Tumult In de kerk. Uit dezelfde eeuw is ons nog een aardige anecdote bewaard. Het was de tijd, dat overledenen nog de volgende dag werden beluid. Dit gaf in 1661 aanleiding tot een tumult in de kerk te Schraard. We lezen in een geschrift: „3 Nov. 1661 zendt Anne Simons, kerk voogd te Schraard, des schoolmeestersjon- gen naar Ds. N. Jeltema te Wons, die in plaats van Ds. S. Mensonis zou preken, met verzoek om thuis te blijven, daar hij die dag zijn vrouw beluid wilde hebben. Ds. Jeltema antwoordde te zullen komen, omdat het lulden wel, maar de kerkdienst niet kon worden uitgesteld. Toch gaf de kerkvoogd aan enige ingezetenen order om het luiden te beginnen en voort te varen. De dorpsrechter deed o.a. mee. Ds. Jelte ma verbood het, toen hij in de kerk kwam en bood aan de preek een kwartier eerder te zullen eindigen, maar de kerkvoogd zei: Doorgaan, ik sta voor alles, wat er van komt. Toen de luiders een weinig rustten, gingen de schoolmeesters van Wons en Schraard het „gaerluid” lulden op last van Ds. Jel tema (d.i. het luiden voor de kerkdienst. Red.). Toen werd een vers of zeven, acht uit de Bijbel gelezen. Dominee stond toen voor de torendeur om disorde te beletten. Na het voorlezen schotelde hfl de toendeur onder en boven toe en ging op zijn plaats zitten. De gemeente begon te zingen uit Ps. 9. Nog vier pokkenpatiënten In behandeling. In Tilburg zijn thans nog vier pokkenpa tiënten in een speciale barak onder behan deling. Enkelen van hen zullen zeer binnen kort als hersteld kunnen worden ontsla gen. Het Fries op de school. Een commissie van de afd. Friesland van de Ned. Ver. van Chr. Mulo-scholen heeft in een rapport zich uitgesproken voor de wenselijkheid van het invoeren van de Friese taal op de ulo-scho- len in onze provincie. om dat reeds te kunnen vermoeden. Jam mer is echter, dat men zo weinig weet van de eigen geschiedenis. Zelfs wftt er bekend is, blijkt bij de eigen dorpsgenoten nog vaak onbekend te zijn. Nu de Ned. Herv. Kerk te Schraard wordt gerestaureerd, is dit voor ons een welko me aanleiding eens iets over dit dorp te schrijven. Weten de Schraarders bijv, wel dat er eens een aanvoerder in het beleg tegen Franeker in him dorp woonde en een Fries bruiloftslied nog ouder dan die van Gysbert Japicx gewijd is aan een bruidspaar, waarvan de bruid in Schraard woonde, óf dat er een eens groot tumult in de kerk was, Wegens een ruzie tussen de kerkvoogd en de dominee van Wons? Een tsamensprekinghe Van twee boersche persoonen WOUTIR ende TIALLE, Beschrijvende den Bruiloftstoet Edelen ende Hoochgheleerden MARCO ft LYCKLAMA, Der beyder Rechten Doctore ende Profes- der selvigen in den universiteyt to Franeker Ende Der Edele ende welghemanierde luffrou PERCK VAN GOSLINGA haer residentie houdende in den Dorpe Schraard. DE LANGSTE DAG NADERT. Zomerse dagen blijven nog uit. Het natte en koude voorjaar. TAEZE week bereikt de zon al weer haar hoogtepunt om daarna langzaam maar zeker, iedere dag weer enkele minuten korter boven de horizon te vertoeven. Alvorens hierop verder vooruit te lopen, willen wij eerst nog even een korte terug- blik werpen op het achter ons liggende voorjaar. Dit dan genomen over de maanden Maart, April en Mei en niet zoals de kalender- indeling pleegt te doen, van 21 Maart tot 21 Juni. De gemiddelde temperatuur te De Bilt verkregen door uurlijkse waarnemin gen bedroeg over deze drie lentemaanden 7.7 tegen 8.6 gr. C. normaal. Hieruit blijkt dat het voorjaar van 1951 0.9 gr. C. TE KOUD is geweest. Over de laatste 10 ja- ren was alleen het voorjaar van 1941 kou der, n.l. met een gemiddelde van 7.0 gr. C. De gemiddelde maximumtemperatuur bleef in De Bilt 1.6 en de gemiddelde minimum temperatuur 0.5 gr. C. onder normaal. Dat deze laatste afwijking niet zo groot was, blijkt ook uit het aantal vorstda- gen, dat in De Bilt 17 (normaal 16) be droeg. In de Meimaand bijv, werd in De Bilt in het geheel geen nachtvorst waar genomen. Elders vroor het plaatselijk licht op 1 en op 30 Mei. Al was het voorjaar te koud, n.l. Maart 1.0, April 1.2 en Mei 0.6 gr. (te koud) toch lag het totale aan tal uren waarop in De Bilt de zon scheen nog boven normaal, n.l. 523 uren (normaal 501 uren). Op slechts 11 tegen normaal eveneens 11 dagen scheen de zon niet. De hoeveelheid regen was dit voorjaar abnormaal groot; op enkele stations voor namelijk in de noordelijke helft van ons land vielen gerekend over de laatste 100 jaren bijne record hoeveelheden. In De Bilt viel totaal 216 mm tegen nor maal 150 mm. In Groningen zelfs 225 en in Midden-Friesland 246 mm. Vooral de maanden Maart en April waren zeer nat. Mei bracht alleen in Limburg en Gronin gen grote hoeveelheden van ca. 80 tot 90 mm. Toch was Mei een groeizame maand zodat men in de land- en tuinbouw, waarin men in Maart en April door het koude en zeer natte weer ver achterop was ge raakt, weer op de werkzaamheden kon in lopen. In De Bilt regende het dit voor jaar op totaal 56 dagen tegen 47 dagen normaal. Veel goede woorden kunnen wfl dit jaar voor het LENTE-selzoen dan ook niet vin den. Laten wij hopen, dat de zomer het dit jaar beter doet. Zoals zich de eerste 10 dagen van Juni hebben gedragen, n.l. droog en zeer zonnig, zal het menig vroeg vacantieganger welgevallig zijn geweest, ook al bleef de temperatuur nog vrij laag. Opvallend is het tot op heden, dat de tem peratuur nog maar steeds niet de zomerse waarde van 25 gr. C. kan bereiken of overschrijden. Op 25 April werd er op en kele stations een zomerse dag gemeten (max. boven de 25 gr. C.), maar nadien heeft het kwik deze waarde nog niet weer kunnen bereiken. Al waren deze eerste 10 dagen van Juni dan ook droog en zonnig, toch konden zij nog niet in de schaduw staan van die van verleden jaar, toen er zelfs enkele tropische dagen voorkwamen (max. boven de 30 gr. O.). Inmiddels nadert de langste dag (21 Juni) al weer. Wanneer wij de Sterrengids van 1951 er even op naslaan, dan zien wij dat de zon op 22 Juni ’s morgens 6 uur 25 min. in haar zomerpunt staat. Na dit tijdstip gaat zij ons weer verlaten, al zullen wfl daar de eerste weken, vooral ’s avonds nog niet veel van merken. Na drie weken bijv, komt zfl ’b morgens al 17 min. later op, terwfll zfl ’s avonds nog maar 10 minuten eerder ondergaat. Tuinbouw krijgt de 5 pct. Het College van Rflksbemiddelaars heeft het dispensatie- verzoek voor ontheffing van de beschikking „Bijslag op lonen en salarissen” voor de tuinbouw afgewezen. Ex-P.O.D.-hoofd houdt zijn straf. Het Haagse gerechtshof heeft geen verandering gebracht in de straf, waartoe de 46-jarige T. E„ voormalig hoofd van de POD te Rot terdam, wegens verduistering van grote geldsbedragen was veroordeeld. De straf bleef zoals zij was opgelegd door de Rotter damse rechtbank: zes maanden gevangenis straf voorwaardelijk, met een proeftijd van één jaar. De procureur-generaal had een proeftijd van drie jaar geëist. „Breeveertien” weer thuis. Donderdagmid dag is het jacht „Breeveertien”, dat Zon dagmorgen met drie adspirant-wereldreizi- gers aan boord uit de haven van LTmuiden was vertrokken, teruggekeerd, nadat het op de Noordzee ter hoogte van Hoek van Holland door een Zuidwesterstorm was overvallen. Zondagmorgen, toen het jacht uit LTmuiden vertrok, was het mooi weer, maar windstil. De heren hebben toen ge probeerd te zeilen in de richting van Oost ende, hun eerste aanlegplaats. Daarin zijn zfl niet geslaagd. Dinsdagmorgen is men in een hevige Zuidwesterstorm voor anker gegaan en is men blijven liggen tot het weer was veranderd. Later is men naar IJmuiden teruggezeild. Meer mannen bij Philips In Drachten. Phi lips in Drachten heeft via het Arbeidsbu reau veertig mannelijke werknemers ge vraagd voor de vervaardiging van onder delen. De arbeiders zullen gedurende drie tot zes maanden in Eindhoven worden op geleid. Militaire vergissing. Officieel werd mede gedeeld, dat het opblazen van enige meters tramrails in de Ubbergseweg te Nijmegen 'n gevolg was van een militaire oefening, waarbij buisjes met springstof, die in het water moesten worden gegooid, op die weg terecht kwamen. Schraard, zoals we dat nasloegen in de Stads- en Dorpskroniek van Friesland. 17 Maart 1704. Gedeputeerden schrijven de admiraliteit aan om 2 fregatten tot be veiliging der kusten te equiperen. Roerige dagen te Schraard over het invorderen der schatting, zodat de klok wordt geklept en assistenten met deurwaarder worden mis handeld. Ook te Exmorra klept de klok en raakt men aan het hollen. Vrouwen springen in menigte te scheep en dreigen de assisten ten met stenen. 15 Juli 1738. Het dorp Schraard, als sta pelplaats van hooiuitvoer, die vooral na 1720 zeer toenam, bloeit. 5 Nov. 1762. Verkoop der pastorielanaen van Allingawier, Exmorra, Idsegahuizum, Piaam, Longerhou, Schettens en Schraard. 4 Oct. 1770. Ten huize van Doeke Claa- ses, hospes te Schraard, aanbesteed het maken van een gedeelte nieuw kapwerk op de Zuidkant van de kerk aldaar en ver koop van 10 roede oude leien. (Thans Is dit gedeelte met pannen bedekt, alleen de Noordkant is nog bedekt met leien. Waarschijnlijk zijn deze dus ouder dan 1770. Red.). 14 Jan. 1857. Aanbesteed het aanleggen van de grintweg Schraard-Longerhou. 5 April 1860. Verschenen: Drietal leer redenen van Ds. I. A. P. Ris te Schraard. 10. Aug. 1898. Verschenen bij K. Falke- na te Boisward: „Wereldvrede, een ernstig woord aan het geheele Nederlandsche volk bfl de a.s. huldigingsfeesten”, door J. Kui per, H. der Sch. te Schraard. Is dit hoewel interessant toch vrij prozaïsch, het dorp Schraard is ook be zongen. De thans overleden boer-dlchter Sj. Reit- sma van Kievitshorne schreef enkele we ken voor zijn heengaan speciaal voor ons blad, een vers over Schraard, dat we uit piëteit destijds achtergehouden thans hiernaast laten afdrukken. Me dunkt, vele Schraarders zullen het uitknippen en bewaren. Over de restauratie zelf leze men elders in dit blad. Oud Fries Bruiloftslied. Van 1609 dateert een der oudste Friese Bruiloftsliederen. Gysbert Japicx was toen nog maar 6 jaar, waarschijnlijk heeft hij dit vers later evenwel gelezen, daar zijn Fryske Tsjerne er overeenkomst mee ver toont. De titel luidt: Diellssen uitverkoren. Wim Dielissen is als zesde renner gecontracteerd voor de Nederlandsce ploeg die aan de Tour de France zal deelnemen. De andere vijf con tractanten zjjn: Wout Wagtmans, Henk Faanhof, Harry Schoenmakers, Hans Dek kers en Gerrit Voorting. binne, dy’t miene, dat flink foer keapjen jit altyd üt kin en oaren, dy’t mei in bytsje ta geane, omdat it harren by dizze prizen gjin foardiel taliket. Nou docht it my neat gjin nfl, dat dizze forskillen yn opfettings der binne, mar it docht my wol hwat nuver oan, dat men fan wearskanten by dizze biwearingen stean bliuwt en net ris wissichheit siket. Hwant ien fan beiden kin mar wier wêze en net beide tagelyk. Nim nou de foer- kwesje mar ris. Hwat is it béste? It Iftn sa to bibuorkjen, dat men fan eigen pleats safolle mooglik kuil, hea en droege gers yn ’e skuorre kriget en derfoar de noadi- ge middels brükt, of is it better neist hea genóch biten en hwat krêftfoer to keap jen? Hwat kostet trochstrings it eigen- woune foer? De foarljochtingstsjinst hat dit foar üs neigien en wol op in fiks oantal bidriuwen. De ütkomsten derfan wiene yn ’48-’49 sa: Hea f 51.43 de 1000 kg; kuil f 19.63 en droege gers f 153.20. Dat wol sizze yn maklike sifers: it hea in stür, de kuil twa sinten en it droege gers trlje stüren. Forline jier wie it efkes heger hwat hea en kuil oangie, mar binammen it droege gers kaem op 17 st. Hoe't men it nou ek nlmt en hwa men ek keapet, near- ne kin men foer krije, hwat yn wearde denmei gelyk stiet foar dyselde sinten. Yn biten kaem it hast twa kear sa heech en yn krêftfoer jit djürder. As foarbyld na men hja in kou fan gemiddelde swierte en mei in goede molkjefte, in nijmelke kou dus. Joech men dy hea en biten mei koe ken, dan koste it rantsoen f2.88 deis. Mar fuorre men har mei hea, kuil en 5 kilo droege gers, dan krige se net minder fie dingsstoffen en dan koste dat mar fl.77. Dat makke eltse del in forksil fan mear as in goune op elke kou. It liket der in bulte op, dat it by de tsjinstwurdige priisforhftl- dingen in ding fan great bilang is it tal kij sa great to meitsjen, dat hja mei eigen foer in hiel ein hinne harren rédde kinne. Ek droege gers, al is it net goedkeap, is dochs folie skikliker as oankoft foer. De foarütsichten twinge üs lan om jit mear as oare jierren alle omtinken to jaen oan eigen frucht fan eigen Iftn, mar al wie dat net sa, it bidriuw freget itselde. Alhiel sünder sil men binammen op fokbidriuwen net kinne, mar dy’t it oergreate diel seis

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1