'Kms-'KjlClS ‘Kjlcls ós hjoed to sizzen door Nederland Hwat hat Gcibc tSlcrocif No. 47 Vrijdag 22 Jtrni 1951 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht 'JOL Reg. Omroep Noord 188 M. MR 47e Jaargang Bolswards Nieuwsblad De franse uemiezinoeii E PIET. nne Alden vaen- rekke ek in )f hy 'sk. leska Soest net- aekje mper sliep- mar jeten is In r op- •ijke- Jinne •aech k sa Hwa loeije bist- foar >tein woe mar dyn eest Jtty naar rechts gezwenkt, en dit op zich zelf maakt de vorming van een nieuwe regering uit de derde plus vier de macht vrij moeilijk, omdat de aanslui ting tussen beide groeperingen lastiger Wordt. Bjj de partijen welke de vierde macht vormen, zijn er zelfs waarvan een aantal leden meer sympathie voelt voor de Gaullisten dan voor de derde macht en in leder geval zullen deze partijen zich voor steun aan de regering duur laten betalen. Het is dus te vrezen, dat de politieke toe' stand in Frankrijk niet veel zal verande ren: weinig stabiele democratische rege ringen Ingeklemd tussen twee sterke ex tremistische groepen, links de communisten rechts de Gaullisten. Sterk blijven immers de communisten, al zal dat in het vervolg minder dan tot nu toe in het parlement uitkomen en misschien meer in vakbewe ging en op straat. Door het systeem der' lüstverbindingen en de bepaling der nieuwe kieswet, dat als in een district één partij of verbonden partijen de absolute meerder heid van stemmen verwerft, alle in dat be trokken district beschikbare zetels voor de betrokken partij (en) zijn, heeft men de communisten ruim 80 zetels afhandig ge maakt en komen ze op ruim 100 zetels, maar hun stemmenaantal daalde maar van 28 pet. op 25 pet. Rusland beoogde met zo’n conferentie verdeeldheid tussen de drie Westelijke mogendheden te zaaien en kan eventueel het afspringen ervan in zijn satellietstaten gebruiken als excuus om deze steeds steviger op politiek en militair gebied aan zich te boeien. Zo min als een conferentie van de Vier thans gehouden, kans op een algemene ontspan ning zou hebben geboden, zo min schijnen symptomen aanwezig, welke een directe sterke toeneming der spanningen doen ver wachten als ze eventueel niet wordt ge houden. Belde blokken zijn daarvoor nog te zeer bezig met de ontwikkeling hunner militaire hulpbronnen en organisatie. Aan Westerse zjjde schijnt men, wat Amerika betreft, nu in een zodanig stadium van de ontwikkeling van lantische commando in Napels bawü«t dat voor Italië ook. Ofschoon naar men over het algemeen aan neemt Moskou thans zeker niet op een wereldconflict aanstuurt, vraagt men zich toch naar aanleiding van het verloop der Koreaanse campagne wel af, of het er niet op uit is steeds groter delen van de strijdkrachten van het Westen in afgelegen gebieden te binden. Terwijl de Ver. Naties aanvankelijk er mee gere kend hadden dat him laatste tegenslagen de Chinezen zouden hebben geneigd ge maakt tot onderhandelingen Washing ton heeft verklaard, dat het initiatief daar toe van Chinese zjjde moet uitgaan en niet van de kant der Ver. Naties blijkt nu, dat de rode Chinezen weer stand houden en uit Mantsjoerije troepen aanvoeren voor een nieuw offensief. Dit heeft in het Westen aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat Moskou zijn Chinese bondgenoten heeft aangeraden het hoofd niet in de schoot te leggen, maar vol te houden, omdat er spoedig elders In de wereld iets zal gebeuren, dat de aan dacht van het Westen zal vragen en daar door de druk op de Chinezen in Korea ver lichten. We geven dit gerucht voor wat het waard is, evenals de veronderstelling, DE EERSTE „ZEPHYR 6” IN NEDERLAND. De „ZEPHYR 6” is een vierdeur en biedt gemakkelijk plaats aan 4 tot 5 passagiers. Hij heeft een onafhankelijk geveerde voorwielophanging met inge bouwde dubbelwerkende hydraulische telescoop-schokdempers, hydraulische remmen en biedt door de juiste opstelling van dg, zitplaatsen tussen voor- en achteras een bijzonder rijcomfort aan de inzittenden. De uiterlijke vorm en het interieur zijn volkomen in harmonie met elkaar. waar dat „Iets” dan zou moeten gebeuren. Men noemde Zuid-Slavië zowel als Perzië, Laatstgenoemd land natuurlijk In verband met het Wize lju en greate gekken, Kin men oan har dwaen en sprekken. X A M E N. ’t Is weer de tijd, Van stille strijd Voor menig heer of dame. Want algemeen Weegt als een steen, Dees maand het woord „examen”. Heb ik een kans? Ben ik het mans? Zal het geluk mü dienen? De een onversaagd, De ander gejaagd, Zoekt hulp bij asperine. Men zucht en zweet: „Wat ’k steeds goed weet, Ben ik daar vast vergeten, Ben ’k niet ad-rem, Men zet mij klem, ’k Lust al een dag geen eten.” Leemten gestopt, ’t Hoofd volgepropt, Namen, formules, wetten. Onder de knie, 't Zün zaden, die Later geen vruchten zetten. Termen geükt, Al spoedig blijkt „De helft van al dat leren Komt nooit van pas.” Nut, derde klas, Practü'k kan ’t wel ontberen. Geslaagd - geëerd, Gediplomeerd, Misschien prat op veel weten. Van meer gewicht: Een goed doorzicht, Verstandig - wüs te heten. lAldt >nge, e al jliid Dat ner, Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) lak- uor- vite jier. om ’tel- last e dea de hin- fêst wol i. Ja, oars dat Hjir noal. mke, lar. ;en- oer. JÜk iin- erg Je wil aidt net gau ike- di- ,mü- bl uing lok- ilele kest is. is nuoi vAld nei lear om Ier. van ven net Ier he- Is jre- heb net oor >mt rg- left mt, em die im, liet Ret tich ten- ilim me. tke, Vijftienhonderd gehuwde vrouwen in rjjks- dienst. Uit de toelichting op een der pos ten van het bü de Tweede Kamer ingedien de wetsontwerp tot wijziging van de be groting 1950 van het departement van Bin nenlandse Zaken, blükt, dat, met inbegrip van het met senoonmaakwerkzaamheden belaste personeel, zich ruim 1500 gehuwde vrouwen in rüksdienst bevinden. TTET resultaat van de Zondag in Frank- rijk gehouden verkiezingen voor de nationale vergadering wekt niet de indruk dat in het vervolg het euvel, waaraan de Franse kabinetten tot nu toe leden, n.l. hun instabiliteit, opgeheven is. Zeker, alles te samen genomen, hebben de democrati sche partüen de meerderheid verworven, maar de werkelijke regeringspartüen: so cialisten, radicalen en katholieke democra ten, dat zün de middenpartijen, welke de z.g. derde macht vormen, hebben geen meerderheid. Ze behoeven om te regeren de steun der z.g. gematigde groepen, die iets conservatiever zün en welke ruim 100 zetels hebben. Deze vierde macht, gevoegd bü de derde, beschikt over een ruime meer derheid in de nieuwe nationale vergadering welke 627 zetels telt. Binnen het kader der eigenlüke derde macht is het accent naar links verlegd omdat de katholieke democra ten die tot nog toe 164 zetels hadden, on geveer gehalveerd zün een trouwens verwacht verlies aan de Gaullisten die in 1946 nog niet officieel aan de verkiezingen deelnamen terwül de socialisten ruim 100 zetels en de radicalen ongeveer 90 hebben. Maar in het algemeen is het parle ment wat dat, als dat niet toestemmend is terwül wij dit schrüven heeft Moskou nog niets van zich laten horen dat het einde der agenda-conferentie zal betekenen en van de kans op een ontmoeting der Grote Vier. Verscherping van de internationale toe stand behoeft dat niet mee te brengen, Tenslotte is de drang tot het houden dezer conferentie van Westerse züde vooral uit gegaan van Frankrijk, dat uit het verloop dezer agenda-conferentie wel moet hebben ervaren, dat er thans toch niet met de Russen op zakelüke basis valt te praten. Duitsland en Italië tonen 'weer neiging tot verinniging hunner betrekkingen; kanselier Adenauer was in Rome op bezoek, deze herfst komt de Ita liaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, naar Bonn. Naar men wil heeft Adenauer op Italiaanse steun aange drongen om het Saargebied weer tot W.- Duitsland terug te brengen en Sforza wil de Duitse steun om Triëst terug te krijgen. Samen kunnen deze rüken misschien heel wat bereiken bü de Grote Drie, ze nemen nu eenmaal zeer belangrijke strategische posities in, de vestiging van het Zuid-At- ollegeschll met Engeland en de kans, dat Londen, de Perzische af- persingspolitiek moe, militair zal ingrü- pen, op zün beurt door Russisch optreden gevolgd. Groot schü'nt die kans niet, eer lükt het er op, dat Engeland door de Britse onderdanen uit Perzië terug te roepen, zal trachten er de oliewinning zo te ontredde ren, dat Teheran gematigder in zün eisen wordt. Uit dit deel van de wereld worden voorts pogingen van de Arabische landen en Tur kije gemeld om tot een soort Mohamme daans blok te komen, maar er zouden daar voor heel wat moeilijkheden uit de weg moeten worden geruimd. Uit India wordt de vorming van een nieu we oppositiepartü tegen Pandit Nehroe ge meld, hoofdzakelijk uit afgescheiden leden van de Congrespartij bestaande. Kripalani, de leider, is een volgeling van Gandhi en zowel voorzitter als algemeen secretaris der Congrespartij geweest. Zij schijnt een verzetsbeweging tegen al te autoritair op treden van de Congresparty en noemt zich democratisch, doch haar ware bedoelingen zullen uit haar optreden moeten blüken. Duur grapje. Het 3-jarig zoontje van een Haagse familie probeerde de sigarenaan steker van zijn vader. Er ontstond een binnenbrand. De schade bedraagt zeven honderd gulden. Gemeente-ambtenaar er van door met hon derdduizend gulden. Een 22-jarig ambte naar van Dienst Publieke Werken der ge meente Amsterdam heeft kans gezien in korte tüd een bedrag van büna f 100.000 te verduisteren en daarmede ons land te verlaten. De verduisterinng is geschied langer dan een maand geleden, maar is eerst j.l. Zaterdag ontdekt. Een dag asperge-opbrengst voor Kerk bouw. De boeren en tuinders van Grub- benvorst bü Venlo hebben Zondagavond j.l. besloten de asperge-opbrengst van Maandag te bestemmen voor het wederopbouwfonds van hun kerk, die in 1941 door de Duitsers werd opgeblazen. Men hoopte op deze wijze een bodem in het fonds te kunnen leggen van f 20.000. de atoombom gekomen te zün, dat deze in velerlei type kan worden vervaardigd en niet meer al leen voor grote maar ook voor kleine en beweeglüke doelen kan worden gebruikt. Het feit, dat een expert op het gebied der atoomwapens, de Amerikaanse generaal David Schlatter tot bevelhebber van de verbonden luchtstrüdkrachten in Zuid- Europa is benoemd, kan hiermede in ve'r- band worden gebracht. Er is ook een Ame rikaan benoemd tot opperbevelhebber van alle geallieerde strüdkrachten in het z.g. Zuid-Atlantisch gebied, n.l. admiraal Car ney; de benoeming kwam ook al af na de Franse verkiezingen omdat men wilde ver mijden, dat de Franse communisten er een dankbaar gebruik in hun propaganda van maakten, maar ze laat de kwestie van het opperbevel in de Middellandse Zee nop open. Admiraal Carney krügt slechts in een be paald deel van deze zee het bevel, Frank- rük, Engeland en Italië houden hier elk nog eigen verantwoordelükheid, maar generaal Eisenhower blijft streven naar een éénhoofdig bevel in deze zee. De uitslag der verkiezingen in Frankrük doet voorts vermoeden, dat waar deze daar niet de gehoopte sterke demo cratische regering heeft gebracht, doch nog altüd het gevaar voor uitholling is gebleven, Washington opnieuw met kracht zd! aandringen op een behoorlijke bijdrage van W.-Duitsland in de verdediging van het vasteland van W.-Europa. Uiteraard al weer in ruil voor concessies aan de Duitsers, die misschien wel in hun vuistje zullen lachen over de politieke ont- willeking in Frankrük, al zitten zij zelve dan ook met millloenen ontheemden, wat vroeg of laat toch ook tot een zeer sterke extremistische beweging van deze berooi den daar kan leiden. De ex-bondgenoten Abonnementsprijs 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs t 10 cent per m.m. Giro 87926 Beleefdheid is alles. Er zün klachten over een zakkenroller in de treinen die tussen Amersfoort en Amsterdam rijden. Hü heeft het vooral gemunt op portefeuilles; voor hem waardeloze papieren zendt hü per ano nieme brief terug aan de beroofden. Wat mag en wat niet mag. De raad van Ommen heeft het verhuren van bootjes op Zondag verboden. Franse parlement zwenkte iets naar rechts. Extremisme blijft er dreigen- Met Russen valt op zakelijke basis niet te praten. In Amerika velerlei type atoombom. Eisenhower wil eenhoofdig bevel op zee. De „as-mogendheden” zoeken weer toenade ring. In Korea herhaalt zich de geschiedenis. De Perzische oliekwestie. Nieuwe oppositie tegen Pandit Nehroe. Vissen sterven bü duizenden. Tienduizen den vissen zwemmen op het ogenblfk in het Overüsels Kanaal bij Deventer met de bekjes aan de oppervlakte van het water. De dieren hebben een nijpend gebrek aan zuurstof en de oorzaak moet worden ge zocht in het feit, dat verf- en textielfa brieken elders haar water op het kanaal lozen. Duizenden vissen zün reeds gestor ven en de meeuwen cirkelen bü honderd tallen boven het water. 160.000 gesmokkelde sigaretten. Toen de politie achter de ruiten van twee proviand- boten een heleboel pakken zag liggen, ging ze maar eens op nader onderzoek uit. Ze vond 160.000 gesmokkelde sigaretten. Drie gebroeders S. en een opkoper zün in ver band met deze zaak gearresteerd. De Gauillisten hadden stellig meer verwacht dan ze ge kregen hebben; in 1948 bij de gemeente raadsverkiezingen hadden ze 33 pet. der stemmen, nu ruim 20 pet., maar ze zullen toch de grootste individuele partij in het parlement zijn met hun meer dan 110 ze tels en krügen er een geweldige tribune voor hun propaganda. Ofschoon het verheugend is, dat de demo cratische partüen de overhand behielden reden tot juichen is er niet, nu nog onge veer 45 pet. der kiezers hun stem gaven aan extremistische, niet-democratische par tüen van links en rechts. Nu de verlam mende invloed, welke het vooruitzicht de zer verkiezingen zowel op het Franse bin nenlandse als buitenlandse politieke beleid had, terzüde is gesteld, mogen de democra tische partijen dit alles in het oog houden en beseffen dat men slechts door eendrach tige, op verlichting van de sociale nood gerichte politiek, het vaderland kan red den uit de greep van het extremisme. Een les, welke trouwens ook voor Italië geldt, waar, nu in 30 provincies de verkiezingen voor gemeente- en provinciale raden zijn gehouden, de democratische partijen, ver geleken bü 1946 wel aan stemmen hebben gewonnen, doch vergeleken bij de parle- mentsvërklezingen van 1948 aan het extre misme van links en rechts hebben verloren. Wü schreven hierboven, dat het vooruit zicht der Franse verkiezingen ook een be lemmerende invloed had gehad op de inter nationale politiek. Een der bewüzen daar van was dat de besprekingen in de agenda-conferentie te Parüs slepende werden gehouden tot het moment dezer verkiezingen. Eerst toen de kwestie niet meer propagandistische doeleinden kon worden uitgebuit, werd bekend, dat de drie westelüke mogendheden de Russen opnieuw een nota hadden aangeboden, waarin hun antwoord werd verzocht op de vraag of zij bereid waren een büeenkomst der Grote Vier te houden op de basis van de ter agen da-conferentie tot nu toe bereikte resul taten, d.w.z. zonder dat op de aganda spe ciaal als punt werd vermeld het Atlan tisch pact en de militaire bases der Ame rikanen in Europa. Daarna is de conferen tie uiteen gegaan tot het antwoord der Rus sen ontvangen zou zün en het is vrü zeker, Münongeluk. Bü de werkzaamheden in 'n galerij in aanleg in de mün Oranje-Nassau 3 te Heerlerheide werd de houwer K. Kip- kowsky uit Heerlen door neervallend ge steente getroffen en overleed ter plaatse. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Meer dan 10 millioen Nederlanders. Vol gens de voorlopige cüfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aan tal inwoners van ons land op 1 Mei j.l. 10.242.690. Reeds nu aardbeien „doorgedraald’’. Het warme weer van de laatste week heeft een verrassend grote aanvoer van aardbeien op de veilingen tot gevolg gehad. Daardoor deed zich het unieke feit voor, dat reeds Woensdag nu het aardbeiénseizoen nau- welüks is begonnen op de Venlose vei ling 500 pond aardbeien werd doorgedraaid daar de sappige vruchten de minimumprüs van 45 cent per kilo niet opbrachten. Tweemansduikboot tussen Umulder pieren gevonden. Nadat de baggermolen, die de vaargeul tussen de Umuidense pieren op diepte houdt, een zwaar voorwerp had „aangebaggerd”, heeft Woensdag de bok Ursus van de Rijkswaterstaat met behulp van een berglngsscheepje van de firma Tak het geschonden easeo van een Duits* twee- mansduikboet epgehaald. Tilsdei 26 Juny: 19.0220. Fryske ütstjflring. 19.02-19.15. Stimmen üt eigen formidden. 19.15-19.45. „It Fryske liet”, in program ma dat gearstald waerd troch Paulus Folkertsma. De ütfierders binne: Mien Peters, so- praen, Jelly Postma, alt en J. Bon- nema, tenor. Oan ’e fleugel: Metty Postma en G. Calsbeek. 19.45-20. „De Reinböge” Onder redaksje fan Fokke Sierksma. Foardrachten üt it wurk fan Joh. D. de Jong. De mei- wurkers binne: Auek de Boer en Hinne Feenstra. Laat afschrift. Toen bruid en verdere fa milie reeds in plechtige stemming voor de komende huwelüksvoltrekking waren, kwam er ten gemeentehuize van De Wük een schriftelijke mededeling binnen, dat de bruidegom er maar liever van afzag. De achterkant. De verlichtingscommissie van de KNAC zal een practisch onderzoek bistellen naar de vraag, op welke wijze de achterkant van motor- en andere voertui gen beter kan worden verlicht. Elders ook niet gewenst. Op verzoek van H. K. H. Prinses Wilhelmina mogen boven het paleis het Loo de vliegtuigen niet op geringe hoogte overkomen. De Haak-in-actie. Voor de Haak-in-actie, die de NCRV heeft gehouden, zijn thans de laatste giften binnengestroomd, waarvan enkele uit het buitenland bü de Wereld omroep binnenkwamen naar aanleiding van een heruitzending van een gedeelte van dc laatste avond in het Concertgebouw te Amsterdam. Met de opbrengst van bazar en tentoonstellingen mede is een totaal be drag bereikt van rond f 2.800.000, dat bin nenkort zün bestemming geheel volgens het omlünde doel en dus zonder aftrek van onkosten zal vinden. Ook Australische en Nieuw-Zeelandse rjj- ders op de T.T. Op 7 Juli zullen op het circuit van Drenthe de motoren weer da veren. Het is de dag van de internationale motorraces, de T.T. Dit jaar zün er ook deelnemers uit Australië en Nieuw-Zee- land. N.S. maakte een half millioen meer winst dan het vorig jaar. Uit het verschenen jaarverslag over 1950 der N.V. Nederlandse Spoorwegen blükt, dat de bedrü'fsuitkom- sten opnieuw gunstig zün. De winst be droeg f 1.382.000 tegen f873.000 het vorig jaar. Wim Dielissen als achtste Nederlander. Als achtste man voor de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk, is de Eindhove naar Wim Dielissen gecontracteerd. 81-jarige gaat nog naar Canada. De 81- jarige Groninger A. Roemeling uit Stads kanaal zal zich enkele dagen na zün ver jaardag, die hü dezer dagen hoopt te vie ren, inschepen naar Canada. De krasse oude baas, die nog zeer vitaal is, heeft zelf zün papieren uit Den Haag en Amsterdam gehaald en zal straks met de „Nieuw Am sterdam” naar Canada reizen, om daar zün 51-jarige zoon Trenco te bezoeken. Mevrouw Wanda Bidwell Uit Los Angeles werd per auto naar een Kraaminrichting gebracht. Plotseling ’n botsing waarbü de auto van mevr. Bidwell over de kop sloeg. Zij werd slechts licht gewond en de tocht naar de kraaminrichting werd haastig voortgezet. Zij was daar nauwelüks gearriveerd of zü schonk het leven aan een tweeling. Moeder en tweeling maken het uitstekend. Minder bioscoopbezoekers. Naar uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blükt, is het bioscoopbezoek in ons land in de jaren na de oorlog voortdu rend gedaald. Diefstal in scheermesjes. In een zaak aan het Smidswater in Den Haag verdwenen 8000 scheermesjes ter waarde van f 800. De beide magazijnbedienden A. C. D. (22) en J. A. C. (34) hadden hun werkgever be stolen. Premie voor wonlngsplitslng verlaagd. Het maximum-bedrag, dat door Rü’k en gemeen ten tezamen bü splitsing van woningen per nieuw-ontstane woning kan worden toege kend, is verlaagd van f 2400 tot f 2100. Amerikaans. Te Smilde is een garage van 20 bü 14 meter, die achttien meter moest worden verplaatst, op rollen gezet eii zo intact verhuisd. Suze is ziek. Suze, een wüfjes-neushoorn in Artis is ziek, ze heeft nierbekkenontste- king. Ze moet nu binnen blüven, in de warmte en eet geen brood en hooi, maar een bordje pap per dag van 20 liter melk en een kilo havermout.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1951 | | pagina 1